akantiegangers klagen iver toeristenbelasting n Getijdenbeweging mogelijk maken in Oosterscheldedam Wandelaars uit en thuis in de regen Ha invoering van nieuw systeem op Waddeneilanden: Boer schenkt per testament drie ton aan gemeente Journalistenbond gaat samenwerken met vakcentrales daar blijft'n mens gezond bij! ilitaifë jm Regensurprise vreemd geld Windverwachting voor zeilers strandweer Onderzoek naar brand kerncentrale gevraagd Age M. bekent grote inbraak bij V. en D. Leeuwarden /KjtOUW/KWARTET DONDERDAG 12 JULI 1973 BINNENLAND T5/K7 or Dick Ringelever SCHELLING Midden in it drukke toeristenseizoen, dat n de vierduizend bewoners tóch krachttoeren vraagt, hebben ze op Terschelling deze weken ig een zorg bijgekregen. Dit- aal een juridisch probleem, dat hoewel men dat op het ge- eentehuis niet zo direct wil toe ven de bestuurders van het adden-eiland meer bezighoudt n de sfeer van zorgeloze, zonni- vakantiejool zou doen vermoe- n. irzaak: de sinds het begin van dit ar bestaande bepaling, dat vakantie- ngers, die het eiland bezoeken, voor verblijf een rijksdaalder toeristen- iting moeten betalen, ongeacht de rblijfsduur. Zowel de weekendgan- als de toerist, die er drie weken zijn tent opslaat, moet die riks jrtellen. Niet aan het gemeentelo- of bij de hotellier of campingbe- >rder, maar direct al op de boot. tarief voor de overtocht is ge in met dat belastingbedragje ver- ;d. En dat vinden sommigen van tienduizenden vakantiegangers ir een onrechtvaardige zaak. paar weken geleden kwam dat in openbaarheid toen twee van die ■isten de gemeente Terschelling ir de belastingkamer van het Leeu- ler gerechtshof daagden. De één het niet, dat zij als fervent week- jangster elke keer opnieuw voor r een paar overnachtingen, die sdaalder moet betalen. En de an- vond het systeem van inning on- >t. Hij bestreed het recht van de leente die belasting te laten beta- aan de kaartjesverkopers van de lerij Doeksen (een particuliere on- ïeming) zonder dat daarvoor een voorgeschreven gedagtekend warePangstbewijs wordt uitgegeven. zaren, die juridisch werden 'aan- door het 'enfant terrible' van eiland, jeugdhuis-beheerder G. A. ïeentfi Dieren. Op het gemeentehuis jwillipegt hij te worden gekwalificeerd ks een 'moeilijke man, die geen gele aal wnheid voorbij laat gaan de bestuur- dwars te zitten, daarbij gebruik akend van zijn in het verleden ge- Dat nirende enkele jaren op de universi- It vergaarde wetskennis een overij- rig zoeker naar spijkers op laag wa- Waanzin' tsgevraagd laat hij er geen twijfel •er bestaan fel gekant te zijn tegen jt begrip toeristen-belasting. Hoewel I mogelijkheid tot heffing hiervan de gemeenten enkele jaren ge ilen het fiat kreeg van de beide tners, beschouwt hij het nog steeds een aantasting van de rechten de mens. Dat voor verblijf bui- de woonplaats extra moet worden taald vindt hij duidelijk in strijd t de Straatsburger regels. iar veel kwader maakt hij er zich dat die belasting op Terschelling i op Vlieland) wordt geheven voor dagen, een termijn, die de ge- DEVENTER De gemeente Deventer heeft uit de nalaten schap van een boer een bedrag van bijna drie ton gekregen, omdat de gemeente de man zo fatsoenlijk had behandeld bij de aankoop van zijn boerderij en enkele weilanden wegens wijzi gingen van de gemeentegrenzen. De op 24 mei van dit jaar over leden heer W. J. Veenhuis schonk per testament ƒ281.961,25, die de hele ge meenschap ten goede moeten komen. De man stelde destijds geen prijs op uitbetaling van het geld dat de gemeente hem wil de betalen voor zijn boerderij. Hij wilde slechts de rente eerst vijf, later zeven procent uitgekeerd hebben. Wegens vakantie vervalt de rubriek 'Dichtbij verder' (ADVERTENTIE) Met de boot naar Terschelling: deze zomer een rijksdaalder duurder. meente gemakshalve stelde omdat sta tistieken hadden geleerd, dat deze overeenkwam met de gemiddelde ver blijfsduur van vakantiegangers. 'Dat betekent, dat een weekendganger evenveel moet betalen als een toerist, die hier een paar weken blijft. Als een kwartje per nacht uitgangspunt is, dan is dat toch pure waanzin? Je betaalt gewoon belasting voor dagen, die je hier niet doorbrengt. Ik hoef toch ook geen hondenbelasting te beta len voordat ik die hond héb?'. Dat die belasting wordt geïnd door personeelsleden van de rederij Doek sen (die vanuit Harlingen de verbin dingen met de eilanden onderhoudt - red.) vindt hij al evenzeer een vreem de zaak. 'Deze mensen kunnen nu wel (let wel: per decreet) zijn gebombar deerd tot gemeenteambtenaren, in fei te zijn ze in dienst van de rederij en worden daardoor ook betaald. Ze heb ben een tweeledige functie, waarvan de nieuwe die van gemeenteambte naar niet meer dan een papieren is'. Recht Op het gemeentehuis blijkt men van die argumenten vooralsnog niet té zeer ondersteboven. Men wijst daar gelijk op het wetmatig verkregen recht om als vakantieplaats belasting te vragen aan toeristen. Evenals voor 63 andere toeristen-trekkende gemeen ten is dat voor Terschelling een nood zaak. Er moeten zoveel dure extra-voorzie ningen worden getroffen om het toe ristenlegioen comfortabel te ontvan gen, dat de kosten daarvan niet alleen op de schouders van de bewoners kunnen worden afgewenteld. 'Reken maar uit', zegt men op het gemeente huis, 'wat het kost een veel man kracht eisende strandwacht in dienst te houden, wat het kost rijwielpaden voor vakantiegangers aan te leggen, wat het schoonhouden van het eiland in deze tijd vraagt. Dat zijn nog maar een paar voorbeelden. Als je alles bij elkaar optelt, betekent het, dat je ton nen moet investeren alleen voor de toerist. En dan ook alleen nog maar voor een paar maanden per jaar. Ook in Den Haag heeft men ingezien, dat deze lasten niet alleen door de bewo ners kunnen worden gedragen, maar dat ook de toerist zélf daaraan moet meebetalen'. Over het minimum-bedrag van een rijksdaalder voor tien dagen: 'Zuiver om administratieve redenen hebben we dit minimum vastgesteld. Het zou ons zoveel kosten per nacht te laten afrekenen, dat we daarvan hebben af gezien. Iedereen betaalt hier hetzelfde bedrag. Dat mag onrechtvaardig klin ken, maar we konden niet anders. Met een klein apparaat kun je je geen omvangrijke administratieve diensten veroorloven'. Dat personeelsprobleem is voor de ge meente ook de aanleiding geweest, de werknemers van Doeksen, die met de kaartverkoop zijn belast, tevens de status van ambtenaar te geven. Deze aanstelling plaatst overigens de ge meente geeft dat toe de betreffen de mensen niet in de rechtspositie van de ambtenaar. Evenmin ontkent men op het gemeentehuis, dat deze aanstelling zonder overleg van tevo ren heeft plaats gehad. 'Maar', zegt men, 'na hun benoeming hebben we met alle mensen hier een gesprek ge had en er was er niet één, die be zwaar tegen zijn benoeming maakte'. De heer Van Dieren: 'Hier heb ik ge woon geen woorden voor. Dit is puur gelegenheidsbeleid. Zodra ze zagen, dat ze scheef zaten door de inning via een particuliere onderneming te laten geschieden, zijn deze mensen tot ge meente-ambtenaar gebombardeerd. Even vreemd is het trouwens, dat de procuratiehouder van Doeksen tevens de functie van wethouder heeft'. 'Bij dit alles komt dan nog, dat door dit inning-systeem alleen die mensen worden belast, die het eiland met de lijnboot aandoen. De toeristen die hier met hun eigen jacht komen en dus eveneens gebruik maken van de toeristische voorzieningen, betalen geen cent. Ik geloof, dat het goed is. dat deze zaak nu eens grondig door de rechter wordt uitgezocht'. AMSTERDAM De Nederlandse Vereniging van Journalisten (NVJ) gaat, als de leden het goed vinden, nauw samenwerken met de drie vak centrales, NW, NKV en CNV. Het algemeen bestuur van de NVJ stelt voor een 'contract van samen werking' aan te gaan met het overleg orgaan van de drie vakcentrales. Dit contract zal een voorlopig karakter dragen en voor twee jaar gelden. In die periode kunnen de vakcentrales en de NVJ ervaring opdoen met deze vorm van samenwerking. Mocht in die twee jaar het overlegorgaan overgaan in een federatie van vakcentrales, dan zal het 'contract van samenwerking' met de NVJ worden omgezet in een voorlopige aansluiting. De NVJ zal met haar 3000 leden dan lid zijn van de federatie. De verenigingsraad van de NVJ, het hoogste orgaan van deze organisatie, zal 1 september moeten beslissen over het voorstel van het bestuur. De NVJ streeft al enkele jaren naar aanslui ting bij de vakbeweging. De NVJ zal nu een min of meer bij zondere positie in de vakbeweging in nemen, omdat ze niet is aangesloten bij één van de drie vakcentrales, maar rechtstreeks tot het overlegorgaan van deze drie toetreedt. De vakcentrales zijn hiermee akkoord gegaan vanwege de bijzondere positie van de NVJ. An dere categorale bonden zullen zich niet kunnen beroepen op de behande ling van de NVJ. Als de samenwerking van de NVJ met de centrales doorgaat, zal de ver eniging ooi» 6aan samenwerken met de bonden vuur omroeppersonee' Plan van milieuiverligroep: Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG De Oosterschelde afdammen, maar toch de eb- en vloedbeweging handhaven en benutten door ze om te zetten in elek triciteit. Dat is volgens de milieuwerkgroep 'Mondiaal Alternatief' mogelijk door pijpleidingen op geringe afstand van elkaar aan te brengen in de voet van de dam. Met behulp van hevels en turbines zou een elektrische centrale kunnen draaien met een vermogen van 250 MW. Een deel van de hevels zou be stemd moeten worden voor de vrije doorgang van vissen en ander zoutwa tergedierte om de 'kinderkamerfunc tie van de Oosterschelde' niet verlo ren te laten gaan. De andere hevels zouden moeten aangesloten worden op turbines die de kracht van het water in elektriciteit moeten omzetten. De verschillende stroomsnelheden in het water zouden opgevangen moeten worden met variomatic-inrichtingen zoals die ook in DAF-auto's ont wikkeld zijn. Naar voorbeelden uit Frankrijk zou dagelijks een reservevoorraad energie kunnen worden aangelegd door met de overtollige elektriciteit 's nachts water over te hevelen naar een apart bassin. Door overdag wanneer het stroomverbruik veel groter is. dit wa ter weer weg te laten lopen kan de 's nachts aan het pompen verspilde Van een onzer verslaggevers APELDOORN De tweede dag van de Apeldoornse Vierdaagse be gon en eindigde met regen, en wie het daar tussenin een beetje droog hield, had geluk. Voor Apeldoorn was het aantal uitval lers na één dag wandelen nogal groet: vijftien. Zodoende gingen er gister morgen 1472 op pad. Het parcours was fraai: de groene wereld van Wis sel, Vaassen en Wenum. Centrale rustplaats was kasteel de Cannenburch. Aan het conflict, dat een scheuring in de Nijmeegse Vierdaagse veroorzaak- van G 15-9.20 10.00 e v an twa0, 13.00 e -.) 14.1 Nws.) dertii DERLAND wjl 9.01m. p. Boender, Velsen-Noord op motorboot hi, J. J. F. Geytenbeek, Eindhoven, J. egtel, Maasland, motorjacht De Kluut, A. ~~n, Drente, BMW met caravan, mevr. C. Laarhoven, Apeldoorn, R. Lulling, Am- dam, camping bij Garderen, L. de Roy, isterdam. fam. G. H. Wind, Drachten in :'htbl. DAF 44, knt onb. eclitp. Wljss-Leh- lglnn Oberwil, Zwitserland in witte Simca mag nl J sprei 21. liv eldcreri Tief^ labesch™ 23.10 EZ-Slr. Aansl. srb' ni VDR Jandma 19.15 A Com TV-d 5( n (VV ndringfJI on bip ambtsj rtoo oog (28.0<X&n, ve: gsooj lijke macht sfeer mmin;. insredt [dus d ledei omen iGIë Tilburg, Llchtevoorde In blauwe el, (am. J. C. M. Beyersbergen, Llsse in -rijze VW 1300 kever, knt onb. "1MBURG P. Exalte, Zaandam in beige Opel Re- d 20-72-BT. LGIë-FRANKRIJK m. L. J. Schalekamp, Purmerend in rode 35-69-UA. ANKRIJK rT 12.0fhtP- A. Ramaker, Ruinen (Dr.) in oranje- --,i Ie Renault. I ANJE a. A. Cuyten, Rotterdam in bruine Ford inus 15M 28-98-XF, (am. A. Gouwe, Capel aan de IJssel in gele Datsun C. 91-93-VZ, itp. M. de Haas, Utrecht in groene DAF 42-55-MJ. (am. A. Venema uit Deventer in groene Cltoën GS. 44-05-XU. ii RTUGAL Th. Carlier-De Ves, Reeuwljk in 1. lilne Opel Rekord 1700 stationcar. 61-35- ANJE-ITALIë I. Bouwman-Hefkes, Haarlem in 1. Simca. ALIë Timmermans, Breda in gele Flat 124, 42- JF, fam. G. Prins-Van Laarhoven, Hooge- in goudkl. Opel Ascona. Cornelia J. de Glanerbrug. in rode Opel Kadett. ILIë-OOSTENRIJK van Iersel, Tilburg in rode Flat 124, fam. ~isen, Almelo in beige Opel Kadett, 02-02* STENRIJK vr. A. Bos-Van Loon. Drachten in d. groe- Fiat 850, 02-40-RT, C. Brugmans. Amstel- liaen in witte Citroën Ami, fam. De Keizer- - Is, fam. Pols-Meis en fam. Van Riemsdijk- Is uit resp. Maassluis, Vlaardlngen en Ijkenisse in rode Opel Ascona, 82-83-RD. van Rhee uit Beek en Donk in groene irris 850, 13-95-JA, fam. J. Westerhof. Oud- rp in beige-gele Ford Taunus 15M. '1TSERLAND m. J. Megender-Bruynzeel, Assendelft in te Austin 1100, 51-79-SE, fam. Rens, IJ- ilden in Ford Taunus. 59-87-XT. ISTENRIJK-DUITSLAND m. L. Langerak. Rotterdam in witte VW [i' IITSLAND van Crey, Helmond in beige NSU 1000. P. "in. Assen in rode VW 1600. 14-91-FM, 'r. Schöder-Monnikhof. Enschede In blau- Opel Kadett. 43-98-MR, D. R. de Vos. En- ede in rode Opel Rekord 1900. ;e EGOSLAVIö van Rijsingen. Eindhoven in rode DAF. (GARIJE J. G. Meijer. Schiedam in creme Mer les 220d, 56-49-UL. IEKENLAND J. G. Hinnekamp, Uithoorn. NEMARKEN spar Bijleveld. Hattum, mevr. H. Haags- "•Mookhoek. Terrreuzen in oranje-rode VW ;r 1300, 44-10-SX, W. Meyvogel. Katwijk Zee in witte Simca 1000. 45-27-MJ. HORWEGEN m. L. M. Degenaar, Vlaardlngen In witte roën GS, 73-01-RT, H van Putten, Ermelo blauwe VW Variant met caravan. 23-06- NOORWEGEN-ZWEDEN Fam. M. Boek-Beyersbergen, Schevenlngen in creme Renault 16, 57-36-NF, Chris van der Ven, Den Bommel ln Mercedes met caravan. Gtuïïti i OPKLARINGEN S Ver 'l Iróën REGEN JLk> HAGEL HOOG WATER BEWOLKING MAX. TEMP. AMSTERDAM Vakaritiegangers die vandaag vreemd geld kopen of ver kopen, kunnen rekenen op de volgen de koersen. Het eerste cijfer geeft aan wat vreemd geld de toerist opbrengt, het tweede wat het hem kost. Amerikaanse dollars 2.60- 2.70 Engelse ponden 6.65- 6.95 Belgische francs 7.06- 7.31 Duitse marken 108.50-111.50 Italiaanse lires 42.00- 45.00 Portugese escudo's 11.40- 12.40 Canadese dollars 2.63- 2.73 Franse francs 64.00- 66.00 Zwitserse francs 91.25- 94.25 Zweedse kronen 63.00- 65.00 Noorse kronen 49.25- 51.25 Deense kronen 46.00- 48.00 Oostenr. schillings 14.95- 15.25 Spaanse peseta's 4.55- 4.80 Griekse drachmen 8.70- 9.70 Finse marken 71.00- 74.00 Joegoslavische dinars 17.00- 17.20 (Amerikaanse en Canadese dollars en Engelse pondens staan vermeld in guldens, de overige noteringen in centen). Van onze weerkundige medewerker Het was gisteren echt weer zo'n pech dag als in elke zomer voorkomt. Een dag ivaarop het voorgespiegelde droge weer totaal in het water valt. De re gen plenste neer: de meter in Gorra- dijk ving in drie kivartier tijd 21 mm op (totacl 24 mm), Diever meldde 25 mm. Ten Post (Groningen) kwam tot 21 mm, Emden 11 mm en in Hamburg onweerde het. Tijdens het hoogtepunt van de buien in het noorden en noordoosten urns het aardedonker. Uiteraard gold de pech niet voor de landbouwers, die regen best konden gebruiken. Een lagedrukgebied van 1011 millibar op de Noordzee ivas de schuldige. Die kon\ zich na het naar Frankrijk terugtrekken van de gere nommeerde Azoren-hogedrukzone naar hartelust uitleven. Met haar koufront perste zij de warme en zeer vochtige lucht in oostelijke richting ons land uit. Dat ging niet van een leien dak je. In het front vormden zich golfjes, die de neerslag plaatselijk sterk in tensiveerden. De hoogtestroming in West-Europa is west tot noordwest. Eerst komt hiermee een zwakke hoge- druk-uitstulping naderbij, die de kans op opklaringen en tijdelijk droger weer vergroot. In een brede stroming van de Oceaan tot het continent blij ven er volgens satelliet-foto's echter veel roolken. Nieuwe fronten van een zuid-Groenland-depressie trekken trou wens binnen afzienbare tijd de Britse eilanden binnen, waardoor er later in de week wellicht kans is op wat nieu we neerslag en het weer tot zolang tamelijk koel blijft. Alleen wanneer dit front zou vertragen oj in noord oostelijke richting wegdraaien, zou de zomer zich kunnen herstellen. Zeer warm was het woensdag opnieuw in Zuid-Frankrijk: Toulon, Montélimar en Marseille 32 graden, Perpignan 34 graden. De zomerse warmte werkte zich op tot ten zuiden van Parijs: Bourges 29 graden Celsius. Veel war mer nog was het in Spanje: Saragossa 34 en Valladolid 36 graden C. Mooi zomerweer kwam ook voor in zuid- Duitsland: Saarbriicken 25 graden en op het vliegveld Manston in zuidoost- Engeland was het ook vrij warm met 23 graden C. Eerst west tot noordwest 4 (matig.). Daarna terugdraaiend naar zuidwest en afnemend tot 2 Beaufort (Zwak). Weerrapporten van gisteravond 19 u. max. neersl temp. 7-19 u Amsterdam zw bew 18 4 De Bilt regen 18 3 Deelen geh bew 18 10 Eelde motregen 19 13 Eindhoven reegn 21 1 Den Helder geh bew 18 6 Luchth Rtd regen 19 3 Twente regen 18 9 Vlissingen zw bew 19 1 Zd Limburg regenbui 22 4 Aberdeen geh bew 17 1 Athene niet ontv Barcelona onbew 30 0 Berlijn regen 25 1 Bordeaux onbew 30 0 Brussel regenbui 22 0.1 Frankfort regen 26 0.6 Genève half bew 28 0 Helsinki licht bew 26 0 Kopenhagen half bew 20 2 Lissabon zw bew 27 0 Locarno half bew 28 0 Londen zw bew 23 0.2 Luxemburg regenb 24 0.1 Madrid onbew 38 0 Malaga onbew 31 0 Mallorca onbew 35 0 MUnchen zw bew 22 2 Nice onbew 28 0 Oslo regen 20 1 Parijs half bew 27 0 Split niet ontv Stockholm regenbui 22 4 Zürich regen 25 0 Casa Blanca licht bew 25 0 Las Palmas zw bew 20 0 New York zw bew Tel Aviv half bew 29 0 Tunis onbew 32 0 Wat beter dan gisteren met plaatse lijk een opklaring. Lucht en zee ca 18 tot 19 gr. te, heeft vrijwel geen wandelaar in Apeldoorn meer weet. Het is thans twintig jaar geleden. De controverse ontstond kortgezegd toen de KNBLO zich behalve met 'Nijmegen' ook met de avondvierdaagsen in Nederland ging bemoeien, die door de NWB werden geclaimd. In 1953 begon de Apel doornse vierdaagse met 360 wande laars, een aantal dat inmiddels ruim verviervoudigd is. Thans zijn de KNBLO en de NWB 'weer goede vrienden', zoals de heer T. Achterberg uit Zeist (pers en propaganda van de Nederlandse Wandelsport Bond) zegt. 'De besturen bezoeken dan ook el- kaars Vierdaagsen. Wel blijft de NWB van mening dat de Apeldoornse Vierdaagsen naast die van Nijmegen kunnen blijven bestaan. Bij Nijmegen ligt het accent wat meer op de pre statie, in Apeldoorn op de ontspan ning'. Niettemin wordt 'Apeldoorn' als spor tief gebeuren door velen onderschat. Vooral ook door de buitenlanders. Op de eerste dagen was het aantal uitval lers dan ook onder de buitenlanders het grootst. De buitenlanders die langs de Veluwse wegen het meest de aandacht trekken, worden gevormd door een schilderachtige groep uit het Zwitserse Romanshorn, gestoken in blauwe kiel, rode 'slaapmuts', beige kuitbroek en rode sokken. Van de elf Nederlandse provincies levert als al tijd Brabant veruit het grootste aan tal wandelaars. De Brabanders hebben vrijdagavond hun eigen blarenbal. Er leken gisteren al blaren genoeg te zijn om dat tot een succes te laten worden, en dat terwijl men nog twee dagen voor de boeg heeft (vandaag Kootwijk en morgen Hoenderloo). Het aantal uitvallers viel gisteren mee: twee. Hierdoor is het totaal aan tal op zeventien gekomen. energie teruggewonnen worden al- 1 leen nu tegen een hogere prijs, omdat overdag de energie duurder is. De-technische aanwijzingen voor het plan van de groep 'mondiaal alterna tief' in Zandvoort komen van ing. H. Stam uit Amsterdam. Ing. Stam zegt overigens nog lang niet 'klaargedacht' te zijn over het plan. Hij heeft het aan deskundigen voorgelegd en wacht op commentaar. Zelfs zegt hij nog de nodige twijfels te hebben. Zo vraagt hij zich af of het ingrijpen in de eb- en vloedbewegingen tenslotte geen in vloed kan hebben op het draaien van de aarde rond de as. Als dit het geval zoü zijn, mag je het natuurlijk nooit doen, aldus ing. Stam. De nota met z'n overwegingen is toegezonden aan de Raad voor Milieudefensie en de ac tiegroep Oosterschelde open. Van een verslaggever DEN HAAG PPR-Kamerlid Jansen verlangt van de minister van econo mische zaken een onderzoek naar de gebeurtenissen van 10 juli bij de kern energiecentrale te Borsele. Hij informeert naar de mening van de minister over de met nadruk door diverse autoriteiten verzekerde veilig heid, die minder groot zou zijn dan op basis daarvan kon worden aangeno men. ln de centrale werd dinsdag brand alarm gegeven, omdat rookontwikke ling was geconstateerd in het isolatie materiaal van de hogedrukturbine. Later bleek dat olie, die uit de monta getij d was achtergebleven was gaan smeulen. De brandweer had de zaak in enkele minuten onder controle. Van een verslaggever LEEUWARDEN De spectaculaire inbraak in het warenhuis van Vroom en Dreesmann in Leeuwarden in het paasweekeinde van 1971 is rond. De 31-jarige Haagse beroepsinbreker Age M. heeft gisteren in Leeuwarden be kend. De buit bedroeg ongeveer 170.000 gulden aan geld en sieraden. Volgens mr. H. Niemeijer, officier van justitie te Leeuwarden, was Age de 'machinist' van de kraak. Hij heeft de thermische lans gehanteerd, waar mee Ac kluisdeuren werden wegge smolten. Age heeft nog een aantal an dere kraken bekend, maar daarover wilde mr. Niemeijer hangende het on derzoek nog niets meedelen. De drie andere daders van de kraak in Leeuwarden zijn al veroordeeld. H. G. (28) uit Wassenaar kreeg twee jaar eel, Rainer S. (35) uit Den Haag drie jaar en negen maanden, evenals zijn 45-jarige plaatsgenoot A. van O. Age M. werd 11 mei van dit jaar door Haagse politiemannen gearresteerd in zijn woning in Scheveningen, waar hij zich in een schuilplaats in een dubbe le muur had verborgen. Tijdens zijn verblijf in de gevangenis in Leeuwar den werden vorige week vier kostbare schilderijen uit zijn huis in Scheven ingen gestolen met een waarde van twee ton. "Welk idee had je voor een ander soort mond-op-mond-beademiug. Simp kins?"

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 7