erkeerslawaai eden weigering -luurverhoging Stedelijk vervoer kan veel bezuinigen Teveel DDT in melk: onderzoek ingesteld Bankemployees op veemarkt beroofd Ruppert FRICANDEAU GEKOOKTE GELDERSE WORST IMPORT SPERZIEBONEN HOLLANDSE TOMATEN Maatregelen op gebied van efficiency aanbevolen .Jaarplannen gewone gemengde verzekering l/AERDYE- lAAR-Bè-JE" Bestuurders vaak ziek Onderzoek begint in schandaal rond röntgenfoto's Man doodt kind en steekt zijn huis in brand Cao-overleg voor rederijen hervat cUwc5ïï.lIer~allei'cBeSte kguze TROUW/KiWiABfTET DONDERDAG 12 JUiLI 1973 BINNENLAND T3/K5 'H 1 »Sn een onzer verslaggevers 'AikSTERDAM Hinder van verkeerslawaai kan een reden zijn om huur- et 7J '„'rhoging te weigeren. De Amsterdamse kantonrechter heeft dat bepaald III ll r "in hij een huurder in het gelijk stelde die de huurverhoging weigerde KW jgens de geluidsoverlast van een tienbaans-autoweg, vlak achter het bal- .3™.In van zijn slaapkamer. Van een onzer verslaggevers UTRECHT Nadat de Keuringsdienst van waren vorige week teveel DDT heeft aangetroffen in een aantal monsters uit een Utrechtse melkfabriek, wordt een grootscheeps onderzoek ingesteld naar de besmettingsbr. Dr. M. Ruppert SCH ïigenares van de woninS is tegen ii. 1' i'tspraak in hoger beroep gegaan. 556. ^kantonrechter deed zijn uitspraak M5 sen proefproces dat de woning- arb'offvereniging Patrimonium had 424- espannen tegen een huurder van .g flat aan de De Leeuw van Vlaan- 5_ ii nstraat. De achterkant van dit 5«5fl ebouw 72 woningen ligt op le meters van de buitenste rij- g go- van de Einsteinweg. Deze Hen ri ka sweg is een onderdeel van de 'ij!?8, veg om Amsterdam en sluit aan inf. je Coentunnelweg. vinEinsteinweg werd in 1969 voor het inga! ;er opengesteld. Vrijwel direct het onmogelijk de slaapkamers 132. de flats door het lawaai nog lan- a 5 tyoor slapen te gebruiken. Na mis- eTNa ovei"le2 tussen huurders en Patri- kerfum over geluidwerende voorzie- len weigerden de huurders de 'üdai verhogingen van 1970 en 1971 te tt te en. De huuradviescommissie ide de weigering wegens verlies mm woongenot, maar de woningbouw- liging wilde zich daar niet bij I eggen en begon vorig jaar een [0' proces. Dienaar, raadslid en oud-bewoner Grol het flatgebouw, die de belangen zijn vroegere buren behartigde: ngrijk is dat nu vaststaat dat jt tui eersoverlast van invloed kan zijn ■14. «et vaststellen van een huurverho- 58- Dat is voor Nederland een pre- '8b «dit. De visie dat een huurprijs af- mêio md is op het rendement en niet et woongenot is door de rechter >ieeki 'ezen.' >apr^k monium heeft nooit ontkend dat de tienbaansweg ernstige over- iift-Wi voor jg beWoners was ontstaan, ïdljvü woningbouwvereniging vindt dat n 426teluidsoverlast echter van buiten aa en de e,§enares van de wonin- "39, net aansprakelijk kan worden ge- stmeii 'Wij hebben echter kunnen aan- 10, 2®i dat de woningbouwvereniging enike de bouw van de flats wist dat rber een tienbaansweg zou komen. Ondanks die kennis heeft Patrimoni um besloten op deze plaats te bou wen. Volgens ons zijn ze dan ook wel verantwoordelijk voor de verminde ring van het woongenot.' aldus mr. dienaar. Meevallen Patrimonium heeft er tijdens de pro cedure op gewezen dat alle leegko mende woningen toch weer makkelijk worden verhuurd, daarmee de indruk vestigend dat het met de geluidsover last misschien nog best zou meeval len. Mr. Dienaar: 'Maar in deze tijd van woningnood, zeker in Amsterdam, raak je elk huis nog wel kwijt. Bo vendien zijn het uitstekende wonin gen. Ik heb er vele jaren met genoe gen gewoond, tot die weg er kwam. In 1969 hebben m'n buren ook nog gedacht dat het allemaal wel mee zou vallen. Het bleek niet mee te vallen.' Mr. Dienaar denkt niet dat huurders aan drukke verkeerswegen nu in alle gevallen makkelijker huurverhogingen zullen kunnen Aveigeren. 'Wij hadden te maken met een woningbouwvereni ging die van tevoren wist dat er een drukke verkeersweg vlak langs de wo ningen zou lopen.' De fundering van het gebouw werd zelfs wegens te verwachten trillingen extra verzwaard. Men wist duidelijk wat er zou gebeuren. Dat kan je niet altijd even makkelijk aantonen. In ie der- geval heeft de rechter wel be paald dat de huurprijs gebaseerd moet zijn op het woongenot en niet op het rendement van een gebouw. En die uitspraak kan verstrekkende gevolgen hebben voor de huren in an dere delen van de stad.' Het raadslid vindt wel dat de gemeen te het bouwen in de buurt van ver keerswegen beter in de gaten moet houden. 'In dit geval had Patrimoni um het besluit moeten nemen dat er op deze plaats niet gebouwd kon wor den. Ik verzet me nu in gemeentelijke commissies tegen de bouw van een aantal beiaardenwoningen omdat men die ook vlak aan een drukke verkeers weg wil neerzetten. Je moet de ge luidsoverlast niet bij de woningen in bouwen. Dat is onverantwoord.' Vervolg van pagina 1. nog voorzitter. In 1945 hielp hij met de heroprichting van het CNV. Na twee jaar werd hij daar definitief voorzitter van, een functie die hij twaalf jaar bleef bekleden. Tijdens de bezetting had hij ook de oprichting van de Stichting van de Arbeid en de raad van vakcentrales voorbereid. Na de oorlog is hij boven dien voorzitter van de Protestants- christelijke Arbeiders Internationale geweest en vice-voorzitter van het In ternationaal Christelijk Vakverbond. Ruppert moet tot de vertrouwelingen van het hof zijn gaan behoren onder meer doordat hij voorzitter is geweest van de hoofdcommissie van overleg voor het personeel van de Koninklijke hofhouding. De Raad van State is het hoogste adviescollege van de Kroon, waarvan de Koningin formeel voorzit ster is, maar waarvan de eigenlijke voorzitterstaak nu door dr. Ruppert zal worden uitgeoefend. Steekproeven bij veehouders in Utrecht, Noord- en Zuid-IIolland en Gelderland, leverden in eerste instan tie drie bedrijven op die melk met te veel DDT afleverden. Dat was voor de regionale inspecteur van de volksge zondheid voor levensmiddelen in Haarlem, drs. J. Schoute, aanleiding om de zaak groot aan te pakken: 'Er kunnen tien bedrijven besmet zijn, maar net zo goed veel meer.' Het Rijkszuivelstation in Leiden onder zoekt nu honderden monsters, een ac tie die zeker een paar weken zal ver gen. Als bron van de besmetting worden weilanden gezien die in de plaats van gerooide boomgaarden zijn gekomen. Daar kunnen nog grote hoeveelheden van het intussen verboden bestrij dingsmiddel DDT in de grond zitten. Die kunnen daar heel lang actief blij ven, soms wel twintig jaar. aldus drs. Schoute. Dat wil niet zeggen dat alle voormali ge boomgaarden nu ongeschikt zijn als grasland: 'Het gaat er maar om, hoeveel en welke bestrijdingsmidd-e len er in de loop der jaren ter plaatse in de grond zijn gekomen.' Als be paalde gronden mceten worden afge keurd. zullen de veehouders deskundi ge adviezen krijgen over wat ze er dan wèl verantwoord mee kunnen doen, wat intussen nog wetenschappe lijk wordt uitgezocht. De heer Schoute denkt voorlopig bijvoorbeeld aan de verbouw van snvmais Niet ongerust Voor de consument hoeft er geen re den te zijn voor ongerustheid, meent de heer II. Mol, dierenarts-bacterio loog bij de Utrechtse Keuringsdienst van waren, die het eerste DDT-alarm gaf. 'De controles in de melkfabrieken zijn streng. Melk met een te hoog DDT-gehalte wordt zonder meer afge keurd.' Maar omdat het te duur is om met die methode door te gaan, wordt de besmetting nij bij de bronnen op gespoord. Nederland houdt de vinger aan de pols wat betreft het DDT-gehalte van voedingsmiddelen, zegt drs. Schoute. De hoeveelheid DDT in het lichaams- vet van mensen steekt gunstig af bij de situatie in andere landen. Het is intussen de tweede keer in korte tijd dat te grote hoeveelheden bestrijdingsmiddelenresten in zuivel- produkten worden aangetroffen. Naar aanleiding van overschrijdingen in het gebied van Alkmaar werden veeh ouders gewaarschuwd tegen het ge bruik van ruwvoeder waarin teveel pesticiden kunnen voorkomen. Met name de als voer gebruikte buitenste bladeren van bewaarkool bleken daar een besmettingsbron te zijn. (ADVERTENTIE) van de ham 500 gram 150 gram |19 500 gram 08 500 gram I GELDIG T/M ZATERDAG U vindt alle andere VIVO-aanbiedingen op pagina 2 en 3 van Uw damesblad. 1 28-3" ling (ADVERTENTIE) 1-116, 96. 10 500 kr >mkor Van een verslaggever DEN HAAG Op de kosten van het stedelijk openhaar vervoer kan aanzienlijk worden bespaard: de jaarlijkse kosten zouden met veertig miljoen gulden vermin derd kunnen worden. .jjAssurantieccncsrn Stad Rotterdam anno 1720 NV Deze conclusie trekt het eco nomisch bureau voor het weg en watervervoer uit een on derzoek dat is ingesteld (met als basis de cijfers over 1969). De openbare vervoersmaat schappijen zijn er reeds tij dens het onderzoek in ge slaagd tien miljoen gulden te bezuinigen. Het onderzoek is ingesteld op verzoek van de regering. Mi nister Westerterp heeft de rapporten ervan naar de beide Kamers gestuurd, nadat de be trokken gemeenten ze had den gezien. (De gemeenten hadden wel kritiek: zo zou .r te weinig aandacht besteed zijn aan de kostenverhogende factoren zoals loon- en prijs stijgingen). Do voornaamste adviezen die het bureau gaf waren: 1. In voering van een uniform ad ministratie en calculatie systeem, 2. Maatregelen op 't gebied van efficiency (vooral ging het daarbij om reorgani- satie van de topstructuur bin nen de bedrijven)'. 3. De rijks overheid moet normen vast stellen voor het voorzienin genniveau. Om dit derde punt te verwezenlijken zal na dere studie nodig zijn, in overleg met de betrokken ge meenten. Het rapport van het bureau vermeldt onder andere tekort komingen op het gebied van de efficiency. Zo zijn bij veel bedrijven taken en bevoegdhe den met betrekking tot be leidsvoering en de uitvoering volkomen dooreengeweven. Wat betreft het verzorgingsni veau ontbreekt een welom schreven taakopdracht aan de directie van de bedrijven. Ook ontbreekt het de leiding aan een aantal essentiële bevoegd heden om tot een goede uit voering te komen. Vijftig pro cent van de kostenverschillen is volgens de rapporten van het bureau verklaarbaar uit deze onevenwichtigheden in het functioneren van de top structuur. Het onderzoek werd ingesteld in Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Utrecht, Arnhem, Groningen, Nijmegen, Maas tricht en Dordrecht. Ziekte Uit het onderzoek blijkt ook dat chauffeurs en trambe stuurders bij openbare ver voersbedrijven in steden veel vaker ziek zijn dan werkne mers in andere bedrijfstakken. Hun ziektepercentage bedraagt gemiddeld 12,6 tegenover een landelijk gemiddelde van 7.7. Dat bracht een extra-kostenna- deel van 3,7 miljoen gulden met zich mee. De oorzaak is niet alleen een zekere 'gespan nenheid', die dit werk met zich meebrengt, maar ook het feit dat chauffeurs en trambe stuurders in de steden een an dere instelling hebben dan hun collega's in het bedrijfsle ven, waar ook het nemen.van initiatieven minder beperkt is, aldus het rapport van het eco nomisch bureau voor het weg en watervervoer. Overvallers met flinke buit er vandoor Van een verslaggever DEN BOSCH Twee gemaskerde en met pistolen gewapende mannen hebben gisteren bij de Bossche markthallen 2 employees van de Rabo-bank overvallen en een tas met een aanzienlijk geld bedrag buitgemaakt. De daders waren gisteren nog spoor loos: drie verdachten die kort na de overval in Amsterdam werden aan gehouden, bleken onschuldig en werden onmiddellijk weer vrijgela ten. De overval werd gepleegd tijdens de veemarkt In een van de markthal len is dan een kantoortje van de Ra bo-bank (Raiffeisen-Boerenlecnbank) gevestigd, waar de boeren geld kun nen halen. Zij willen namelijk steeds zaken doen met contant geld en niet met betaalchèques. Omdat het in de veehandel steeds om grote bedragen gaat is het zeker dat er in de tas een groot bedrag heeft geze ten, aldus de politie. Toen de bankemployees op het voor terrein van de markt uit de auto stapten waarmee zij gekomen waren, kwamen de twee gemaskerden op hen af. Een van de overvallers gaf de man die de geldtas droeg een stomp in de maag en rukte de tas uit zijn handen. Het tweetal rende daarop naar een klaarstaande Alfa Romeo (of Fiat), waarvan de be stuurder met grote snelheid weg reed. Een politieman die vanuit een politiebureautje aan het veemarkt- terrein de overvallers in de auto zag stappen, zette onmiddellijk met een van dc employees de achtervol ging in, doch zij konden de snelle wagen van de overvallers niet bij houden en verloren hen uit het ge zicht. Dc politieman schatte de da ders op dertig jaar oud en hij had de indruk dat het Nederlanders wa ren. Het bericht van de overval werd snel het hele land doorgeseind en toen de Amsterdamse politie even later in de Bijlmermeer een Alfa Romeo met drie inzittenden zag, trad zij handelend op: de drie inzit tenden werden aangehouden en naar het hoofdbureau van politie overge bracht. Daar bleek echter al spoedig dat het drietal niets met de overval te maken had. De drie mannen wer den daarom snel weer vrijgelaten. Van onze correspondent EINDHOVEN Mr. J. Pijnenburg, officier van justitie in 's-Hertogen- bosch, heeft na overleg met de zie- kenfondsen besloten een onderzoek in te stellen in de Eindhovense declara tie-zaak. Hoewel hij zich verzekerd weet van alle mogelijke medewerking van de vier ziekenfondsen zal er door hen geen aangifte worden gedaan. Het onderzoek wordt dus verricht op initi atief van de officier zelf. Volgens de heer B. Weustink. waarne mend directeur van het centraal zie kenfonds in Tilburg, en tevens woord voerder van de andere drie, zal het tot eind volgende week duren voordat de studie van het accountantsrapport zal zijn afgesloten. Hij zei wel te ver wachten dat er daarna door de zieken fondsen een civiele procedure op gang gebracht zal worden, met als inzet de teveel betaalde 675.000 gulden. Van een onzer verslaggevers HOEK VAN HOLLAND De 35-jari- ge timmerman S. van der A. heeft gistermorgen zijn zoontje van acht jaar gewurgd en daarna zijn woning aan de Prins Hendrikstraat in brand gestoken. De bedoeling was, dat in het vuur zijn 32-jarige vrouw en zijn dochtertje van drie jaar zouden omkomen. Van der A., die door moeilijke sociale om standigheden tot zijn daad is geko men, meldde zich na zijn daad bij de politie in Monster, die hem overgaf aan de Rotterdamse recherche. De vrouw en het meisje zijn op het nippertje gered door strandwacht A. Dekker, die de vlammen zag en via het balkon de woning binnenging. Hij waarschuwde de nog slapende vrouw, die met haar dochtertje langs de reeds brandende trap het huis verliet, en hij probeerde met mond-op-mond beademing de jongen tot leven te brengen, wat niet meer gelukte. De brandweer had het vuur met een nevelstraal binnen enkele minuten ge blust, maar toen was de slaapkamer van het meisje al geheel uitgebrand. De trap, de bovenhal en de slaapka mer van de beide echtgenoten hadden schade. Van der A. had de brand gesticht op de trap en in de hal van de bovenver dieping, waar met spiritus bespren keld brandbaar materiaal bijeen was gebracht. Het vuur is blijkbaar via de deur de slaapkamer van het meisje binnengedrongen. De slaapkamer van de jongen werd niet aangetast. DEN HAAG De organisatie van de reders en van de zeevarenden in de kleine handelsvaart gaan opnieuw aan tafel zitten om te zien of zij het over leg kunnen hervatten. Zij hebben hiertoe besloten, nadat de begelei dingscommissie van de Stichting van de Arbeid een beroep op hen had ge daan. De bakbonden eisen een volledi ge compensatie van de prijsstijgingen over de looptijd van de cao (1 mei 1973 tot 30 april 1974), minus de be kende 'drempel' van driekwart pro cent. De reders willen een compensa tie geven over acht in plaats van over twaalf maanden. De vakbonden noe men dit in strijd met het centraal ak koord. De begeleidingscommissie van de Stichting van de Arbeid heeft tot taak een uitspraak te doen in de geschillen over de uitleg op toepassing van het centraal akkoord. Dit is de eerste keer, dat de begeleidingscommissie een dergelijk geschil behandelt. Zij had vertegenwoordigers van beide partijen uitgenodigd voor de bespre king van gisteren. veilnisterdamse politieagenten brengen twee van dc drie mannen die zij in dp iijlmernieer aanhielden, verdacht van het plegen van de overval in Den Sosch, naar het hoofdbureau in de Marnixstraat. De drie mannen kwamen chter spoedig weer vrij: zij bleken totaal onschuldig. In dit autobusje moeten de twee overvallers op het veemarklterrein in Den Bosch geruime tijd gezeten hebben, wachtend op bet goede moment om hun slag te slaan. Door een kijkgat (zie pijl) konden zij zien of dc bankbedien den met hun waardevolle tas er aankwamen. ïtspraak van kantonrechter: Vroegere boomgaarden bron besmetting

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 5