Huren vooroorlogse gemeentewoningen ^moeten toch omhoog Leiden nieuwe wil drie scholen 'Politie verschool zich achter formaliteiten' 'Oorzaak werkloosheid is vaak onwil' Bezetters tot rede proberen te brengen pn Nieuwe Leidse Courant Onderzoek naar bekendheid van Leidse bedrijven Minder bezoek aan De Lakenhal Continental Singers naar Leiden fgp™j iurtrerlëke stand '«an Leiden Leidse inzending op 2,: BOUW /KWARTET DONDERDAG 12 JULI 1973 STA.D EN REGIO L3 Raadsbesluit door ministerie in feite teruggedraaid ma ^an een onzer verslaggevers jEIDEN Het ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening heeft het gemeentebestuur n ran Leiden gemaand de huren van vooroorlogse gemeentewoningen in het kader van de huurharmo- sus ^sat^e verhogen. linnen drie weken na 26 juni moet de gemeente de bewoners van deze luizen vertellen welke verhoging hun lat te wachten. Alleen de huren van ie huizen, waarvan vast staat dat ze irenoveerd worden, blijven onveran- erd. De staatssecretaris wijst er daar- ij op, dat het mogelijk is bezwaar te laken tegen huurverhoging. Huur- :rs moeten dat doen bij de verhuur- raliler c- de Gemeentelijke Woning- tichting of een woningbouwverem- jing) die op zijn beurt de minister noet vragen de huur nader vast te :llen. Na een advies van de huurad- iescommissie wordt de huur dan de- itief vastgesteld. (Teruggedraaid ket deze. maatregel van de staatssecre taris wordt in feite het raadsbesluit van maart 1972 teruggedraaid. Acties van het Haagweg comité en het wijk- comité Noorderkwartier hadden des tijds tot gevolg dat in deze druk be zochte, met spandoeken omlijste raadsvergadering het besluit werd ge nomen de huren, die in het kader van de huurharmonisatie per 1 april 1972 verhoogd zouden moeten worden, te bevriezen, in afwachting van het on derzoek naar renovatiemogelijkheden van de vooroorlogse gemeentelijke woningen, dat de Nationale Woning raad in opdracht van de gemeente zou instellen. De resultaten daarvan zijn onlangs gepubliceerd. Eerder had de woningbouwvereniging 'De Eendracht' al bevolen de huurver- laging, waartoe in een ledenvergade ring was besloten, niet toe te passen. Hetzelfde gold voor andere woning bouwverenigingen, die eveneens tot huurverlaging waren overgegaan. De staatssecretaris heeft eenvoudig met het probleem te maken, dat de door het vorige kabinet gepresenteerde wet op de huurharmonisatie door de Tweede Kamer is aangenomen. Zorg gedeeld /oor hoger verpleegkundigen, sportleiders en school- en beroepskeuze-adviseurs 'an een onzer verslaggevers n ROEIDEN In gemeentelijke kringen is het plan opgevat om binnen ep jen afzienbaar aantal jaren drie nieuwe scholen te stichten voor de —Opleiding van hoger verpleegkundigen, school- en beroepskeuze-ad- liseurs en sportleiders. De raad krijgt binnenkort het voorstel hier- str|eu\ ior wat betreft de opleiding voor ire verpleegkundigen, heeft Lei- in reeds vanaf 1969 initiatieven in richting ondernomen. Maar de istandigheden voor de realisering liefd^n een dergelijke opleiding waren iaverïet gunstig, zodat werd besloten ide oorlopig van verdere stappen in deze f jrijchting af te zien. De behoefte aan Pger verpleegkundig personeel bleef tTaacphter onverminderd voortduren. Op ^ond hiervan werd het contact met Academisch Ziekenhuis her- iuwd. De directeur Onderwijszaken an dit ziekenhuis is van mening, dat Lei'n opleiding voor Leiden van bij- mder belang is, temeer daar Leiden doj>or wat l3etreft verpleegkundige op- [t "lidingen en voorieningen een cen- jumfunctie vervult voor een zeer root gebied. opzet van de opleiding is het ge- van een basisopleiding verpleeg de van hoog niveau. Van de afge- ideerden mag worden verwacht dat' in principe op het gehele terrein de gezondheidszorg als verpleeg- idige kunnen worden ingezet. Ver- er wordt gedacht deze opleiding op uitg nemen binnen een onderwijsge- ;cherieenschap voor verpleegkundigen, jding3- met het oog op de doorstromings- 3,jogelijkheden. Een beroepskeuze s (23 G. Öelet op de voortdurende behoefte uk), (in school- en beroepskeuzeadviseurs «k het B. en W. wenselijk ook in Jakze richting verdere initiatieven te lentplooien. De opleiding zal in de ferste plaats bedoeld zijn voor toe- ingsftmstige school- en beroepskeuzeadvi- )r de»urs, maar naar alle waarschijnlijk- miniid zal zij ook voor schooldecanen viogelijkheden bieden in de vorm vén jaaiieciale cursussen. Voorts ligt het in •rkgrifc bedoeling aan deze opleiding appli- 0.ep 4tiecursussen te verbinden, stu ior S het ogenblik kent alleen Tilburg 22.5(*n dagopleiding voor school- en be- ijk kfePskeuzeadviseurs' echte1, met een Jan !Perkte capaciteit. Er is geadviseerd Jet H1 °Pteiding in nauwe samenwerking jjet de Rijksuniversiteit te Leiden te ■kkel twikkelen. De docenten zullen voor- mehjk uit die kring afkomstig zijn. |(lerS(derde school, beoogt middelbaar roepsonderwijs (sportleiders) te ge- n> betekent voor Leiden een geheel meeuw initiatief. Er is contact gezocht de Nederlandse Sportfederatie om komen tot een peiling van de hui- ge behoefte aan sportleiders. De Ne- rlandse Sportfederatie antwoordde, t het aantal afgestudeerden, dat een laaziji iiedige betrekking in de sportwe- Hanaid kan vjnderli nog steeds niet groot root Het werkterrein br.eidt zich welis- iar uit, maar nog niet in die mate 1oe1 nu al kan worden overgegaan tot vestiging van meer instituten naast lood reeds bekende te Overveen, Arn- Sclm en Sittard. pperli eer mogelijkheden mllie )ewej een exac,e toekomstverwach- ?°u an ag naar op 'middelbaar niveau op- van leide sportleiders ongetwijfeld toe- imen. Van de zijde van de Neder- ch teldse sP°rtfederatie werd het daar- i toch zinvol geacht de opleiding 1977-1978 voor te dragen. De voor dracht van deze drie opleidingen moet gezien worden in het licht van de pogingen, die reeds verscheidene ja ren worden ondernomen om voor Lei den voldoende mogelijkheden voor het volgen van middelbaar en hoger beroepsonderwijs te scheppen. Het aantal m.a.v.o.- en h.a.v.o. geslaagden neemt tot op heden nog steeds sterk toe. De mogelijkheden voor hen om goed beroepsonderwijs te volgen moet daarmee gelijke tred houden. Om ver traging in de werkzaamheden te voor komen, die zouden kunnen voortvloei en uit het niet tijdig aanmelden, heb ben B. en W. in april de Regionale Commissie Zuid-Holland verzocht de drie betreffende opleidingen voorlopig een plaats te geven op het ontwerp-re- gioplan voor de jaren 1976-1977-1978. Hij schrijft De Eendracht: 'Uit uw ac tiviteiten maak ik op, dat u oprecht bezorgd bent over de woningsituatie in Leiden. Ik kan u verzekeren, dat ik die zorg deel. Uit de regeringsverkla ring zal u duidelijk zijn geworden, dat wij met name ernst willen maken met de stadsvernieuwing. Ook stellen wij ons voor een nieuw huur- en sub sidiestelsel in te voeren. Dat vereist nieuwe wettelijke voorzieningen, die veel tijd van voorbereiding zullen ver gen. Intussen hebben u en ik de plicht de bestaande wetten uit te voe ren, zij het, dat ik vooral waar het huurharmonisatie betreft, met de grootste behoedzaamheid zal opere ren'. In dat verband wijst de staatssecreta ris ook de woningbouwvereniging op de mogelijkheid die de leden hebben om tegen huurverhoging in beroep te gaan. Daar is tot nu toe nog geen ge bruik van gemaakt. De woningbouw verenigingen hebben intussen van de gemeente te horen gekregen, dat men bereid is redelijke voorstellen te steu nen 'met inachtneming van de wette lijke voorschriften'. Van De Een dracht wil de gemeente voorts binnen een week weten of men aan de wen sen van het ministerie heeft voldaan. Het eigen ochtendblad voor èlk protestants Christelijk gezin in Leiden en omgeving ZORG VOOR EEN STERKE CHRISTELIJKE PERS Adrie van der Plas beste schatgraver KATWIJK In samenwerking met de V V V Katwijk organiseerd 7 UP Nederland een grote Jutterdag op het strand. Negenhonderd jongens en meisjes van 6 tjn. 12 jaar deden mee. Niet minder dan 600 zakken werden ingeleverd bij de speciale amphibie wa gen. Na afloop was er een grote schat graaf wedstrijd. De hoofdprijs, een fiets, ging naar Adrie van der Plas (9 jaar) uit Katwijk. De pjijs werd uit gereikt door Chr. Verplancke, direk- teur van de V V V Katwijk. Een archieffoto van de 'ontploffing' in de Groenesteeg, enkele maanden geleden. De Stichting Rijn en Lek betreurt het 'dat dit soort stress-situaties kennelijk vereist zijn om de instanties 'mee' te krijgen'. Commentaar in informatieblad 'Rijn en Lek': LEIDEN In een recent informatieblad van de Stichting Bijstand Buitenlandse Werknemers (Rijn en Lek) wordt in een commentaar vinnig gereageerd op onder meer de houding van de politie bij de op stootjes, die gedurende de laatste maanden zijn voorgekomen in buurten waar buitenlandse werknemers geconcentreerd, en onder miserabele woonomstandigheden gehuisvest zijn. Dit commentaar onder de HOOg Gfl l33g W3t6T titel 'Schuldvraag niet interessant' drukken wij hieronder integraal af. LEIDEN Het Amsterdamse bureau Ogilvie Marktonderzoek BV zal vol gende maand een onderzoek instellen naar de bekendheid van het Leidse bedrijfsleven en het oordeel van het publiek daarover, alsmede naar de be kendheid van de Leidsche Vereniging van Industieëlen (LVI). Ogtlvie zal zeshonderd vraaggesprekken houden, verdeeld over alle wijken van Leiden. van een onzer verslaggevers LEIDEN Het bezoekersaantal van het stedelijk museum De Lakenhal daalde in 1972 ten opzichte van het voorgaande jaar van 48453 naar 43569.0ok het bezoek aan tentoonstel lingen daalde enigszins; van 43259 in 1971 naar 39341 in 1972. Ruim 4000 leerlingen van lagere en middelbare scholen bezochten het museum. Voor deze categorie werden minder rondlei dingen verricht, als gevolg van ziekte en organisatorische moeilijkheden. Een reorganisatie is wenselijk. Onge veer de helft van het aantal leerlin gen kwam uit Leiden, een kwart uit de regio (o.a. Katwijk, Alphen en Woubrugge) en een kwart kwam van buiten de regio. Van de individuele bezoekers was driekwart uit Leideij afkomstig. Ook het bezoek aan het Molenmu seum De Valk daalde licht; van 21126 in 1971 naar 19952 in 1972. Overigens stegen de inkomsten uit de entreegel den wel. Maar dat je met prijsverho gingen voorzichtig moet zijn, blijkt uit deze cijfers; in 1971 was een kwartje genoeg voor een bekertje kof fie, chocolade of frisdrank uit de au tomaat. 4918 maal werd van die moge lijkheid in 1971 gebruik gemaakt, n 1972, toen er niet één, maar twee kwartjes in de automaat moesten wor den gegooid, daalde het aantal con sumpties naar 1173. Het gevolg; ook de opbrengst van de automaat daalde van 1229,50 naar 866,50. 'De gebeurtenissen van de afgelopen maand in enkele Leidse buurten staan niet apart, zijn niet uniek. Ze zijn wel symptomatisch. Als zodanig horen ze thuis in een reeks van harde confron taties tussen nederlanders enerzijds en buitenlandse arbeiders anderzijds, waarin de onlusten in de Rotterdamse Afrikaanderwijk vorig jaar zomer een climax vormden. Hét is vrij gemakkelijk schuldigen aan te wijden: huisjesmelkers, die al maar méér willen, buurtbewoners door onkunde en ruimtelijke nood ge plaagd, instanties die te traag werken en wellicht ook de buitenlanders zelf in hun 'splendid isolation' van de groep. Deze 'schuldigen' zijn echter op hun beurt zelf weer 'slachtoffer' (om even in de terminologie te blij ven) van een maatschappij-konstruk- tie die door zijn ingewikkeldheid zel den opheldering verschaft omtrent de aanspreekbare verantwoordelijkheids- dragers. De schuldvraag is trouwens niet interessant zolang grote groepen mensen onrechtvaardige situaties als die van de Marokkanen en Turken in de Leidse pensions gelaten aksépteren of soms niet eens in de gaten hebben. Dat er een flink treffen tussen bui tenlanders en anderen nodig is om al thans enkelen tot een stellingname te brengen, doet daar weinig van af, zou hooguit pleiten voor meer van derge lijke pijnlijke botsingen. Vervreemding tie ihOUT telijk H iersch LEIDEN Op woensdag 1 augustus komt de vermaarde Amerikaanse zanggroep de Continental Singers met eigen orkest naar Leiden. Tijdens een Europese toernee doen zij de Sleutelstad aan om in de Hartebrugkerk aan de Haar- lemmerstraat een nieuwe zg. reli-mnsical op te voeren, getiteld 'The Apostle'. Koor en orkest bestaan uit totaal 40 studenten, afkomstig uit vele kerken en uit alle delen van de V.S. Het repertoire bevat zowel gospels en spirituals als arrangementen van geestelijke liederen- In hun muziek verwerken zij ook elementen van soul en popmuziek. De agressie van de Nederlanders moet wel een diepliggende oorzaak hebben als zij zo gemakkelijk en stereotiep boven komt, zo gauw een buitenlan der zich roert (zich bijvoorbeeld ge motiveerd verzet tegen willekeurige eenzijdige huurverhoging), en kan wel eens te maken hebben met ver vreemding van de medemens en angst de ander te ontmoeten. De overheid heeft dat soort ontwikke lingen wel zien' aankomen en is al een tiental jaren geleden gaan zoeken naar een toverformule. Zij vond welis waar zo'n formule in het begrip 'sa menlevingsopbouw', maar liet na alle voorwaarden en instrumenten te ver schaffen die het middel bruikbaar moest maken. Er was steeds niet vol doende vrijheid van engagement en handelen voor de opbouwwerkers, er waren er te weinig, terwijl aan de an dere kant noodzakelijke maatregelen als vorming en onderwijs steeds voor een kleine en daardoor elitaire groep bestemd bleven. Hetzelfde euvel staat nu de buiten landse arbeiders in de weg. Zij zijn het overigens niet alleen, die onder liggen door gebrek aan goede primai re sociale voorzieningen en onderwijs mogelijkheden, maar ook hun hol- landse buurman is nog lang niet zo ver. De onvrede van de één wordt dan al te automatisch op de ander, die zich in dezelfde positie bevindt, ontladen. De Stichting Bijstand Buitenlandse Werknemers is, ondanks haar inzet ten tijde van de Leidse ontploffingen, niet gelukkig met calamiteiten. Het is niet alleen zo dat zij haar rol van klappenopvanger ongaarne speelt, maar betreurt het ook zeer dat stress situaties kennelijk vereist zijn om de instanties 'mee' te krijgen. De stich ting heeft, ook in Leiden, al drie jaar verkondigd dat er iets struktureels aan de huisvesting moest veranderen, willen de buitenlanders een enigszins menswaardig leven kunnen leiden. Conclusies Een aantal meer algemene conclusies kunnen we al wel trekken: nu de moeilijkheden op verschil lende nivo's (o.a. gemeentelijk) on derkend zijn, is het zeer belangrijk dat men gaa^t handelen overeenkom stig het nieuwe inzicht. Als maatrege len langer uitblijven, kan het boven dien heel gemakkelijk opnieuw tot ontploffingen komen. het is eens te meer duidelijk ge worden hoe weinig rechten de buiten landers worden toegekend door huis bazen, gemeentelijke diensten en buurtbewoners. met behulp van de kennis van za ken van instanties als de studenten werkgroep buitenlandse arbeiders, het juridisch adviesburo en de stichting, is het de buitenlanders nu duidelijk geworden dat zij wel rechten hebben; zij het dat die afgedwongen moeten worden. juist in dit soort situaties, waarbij de wetgeving erg ingewikkeld in el kaar zit, is hulp van derden onmis baar. Het opheffen van angst, gebrek aan vertrouwen en kennis, moet een belangrijk tussentijds doel bij de vor- mingsaktiviteiten voor buitenlanders zijn. een stichting alléén kan niet veel, KATWIJK AAN ZEE Vrijdag 13 juli. Hoog water 1.47 en 14.15: laag water 9.54 en 22.24. is gebleken. Tekort aan mankracht en het gebrek aan deskundigheid bij de medespelers (instanties en huisba zen), maken samenwerking met ande ren, in dit geval met vrijwilligers, bit ter nodig; al zullen wij en zij niet al tijd in staat zijn vredig naast elkaar op te trekken. teleurgesteld zijn de stichtings- en werkgroepmensen over de houding van de politie, die niet die bescher ming bood, waarop men logischerwij ze mag rekenen, als er onrechtmatige daden worden gepleegd. De politie heeft voortdurend nagelaten te reage ren op angstkreten van buitenlanders, sociaal werkers en vrijwilligers. Zij deed dat door zich te verschuilen ach ter formaliteiten', aldus het commen taar. Bij bezetting dienstgebouwen LEIDEN Wanneer een van de dienstgebouwen van de gemeente bezet zal worden door actievoerders, zal de leiding van de desbetref fende dienst allereerst trachten om de bezetters 'zonder geweld tot rede te brengen'. Zo dit niet lukt wordt de hulp van de politie inge roepen. Dit antwoordde burgemeester Vis dinsdagavond in de vergadering van de commissie voor de Algemene en Bestuurlijke aangelegenheden naar aanleiding van vragen, gesteld door raadslid Elzenga. Als uiterste moge lijkheid wilden B. en W. represaille maatregelen treffen in de trant van opschorting van dienstverlening aan de bezetters. Deze zouden dan met hun actie een tegengesteld effect bereiken. Bezettin gen worden immers vaak uitgevoerd om iets sneller gedaan te krijgen van het gemeentebestuur. B. en W. menen, dat ten enen male voorkomen moet worden dat men iets bereikt door e bezetting, wat anderen niet krijgen. 'Je moet niet bij voorbaat aannemen dat bezetters meer in nood verkeren dan anderen, aldus burgemeester Vis. Tot het andere uiterste, het weigeren van dienstverlening, mag men natuur lijk ook niet overgaan. Overigens zal de gemeente er niet toe besluiten extra uitgaven te doen voor een beveiliging van de dienstgebou wen. B. en W. achten dat niet zinwol, voornamelijk omdat de kans op een bezetting gering wordt geacht. De dienst, die eventueel het meest voor bezetting in aanmerking zou komen, Sociale Zaken, staat bovendien dn de nabijheid van het politiebureau. (ADVERTENTIE) Industrie Rijnland: 'Een deugdelijk controlesysteem ontbreekt' maak meer gebruik van onze uitgebreide service Van een onzer verslaggevers LEIDEN De grote werkloosheid in Leiden is voor een belangrijk deel een mentaliteitskwestie. Van de ruim 2400 werklozen, die de stad kent, lopen er zo'n vierhonderd liever in de WW onder het devies 'Waarom werken voor een geeltje meer?' or plaatsing op het declplan 1976- moet hij d0°5,'DEX Geboren: Fredo A zv P Colden- emaKZff en G Leeuwenhace. Mare JinvH .lan- boek 1 cn N Nor. Iluberi A ;n v .1 Klein Ikktnk Aompi O Neut. Andreas W zn v H Brousom en ud Rijsdljk. Dimitri zn v D Bavelaar on roeree u lkWCS (l|eden D P M Geikcinn 1972 "E1 "895 i ub va huwt!: P Bruin hij nil en M p'ee,c- i M Lemmens. P Chris- Dit staat te lezen in 'Industrie Rijn land', het kwartaalblad van de Leid sche Vereeniging van Industrieëlen (LVI). Vrijwel alle bedrijven, die bij de LVI zijn aangesloten, hebben vaca tures. Het blad meldt: 'Als in de Leidse regio een bedrijf sluit, dan kan de personeelschef of eigenaar van het sluitende bedrijf ervan verzekerd zijn, dat direct na het bekend worden van het nieuws een telefoontje komt van een gelijksoortig bedrijf: als het personeel hetzelfde of nagenoeg het zelfde werk wil, dan houdt bedrijf x zich warm aanbevolen. Stuur ze maar langs'. In de praktijk blijken dergelij ke telefoontjes bitter weinig uit te maken. Verplicht nummer Een kwart van het aantal werklozen in Leiden heeft het predikaat minder geschikt' en driekwart van deze 'min der geschikten' is dat op grond van hun mentaliteit. Industrie Rijnland: 'De bedrijven kennen de heren, die met duidelijke tegenzin hun witte kaart (introductie) van het Geweste lijk Arbeids Bureau komen laten zien. Een verplicht nummer om weer een nieuwe trekkersperiode in te gaan, want in de meeste gevallen willen de bedrijven zich er niet aan wagen in zee te gaan met mensen, wier onge motiveerdheid er duimendik bovenop ligt. Het spel wordt soms ook even doorgespeeld tot voor een keurings arts of zelfs tot de eerste 'werk'-dagen in de fabriek of op de bouwplaats, waar met weinig verheffende tafe reeltjes ontslag wordt afgedwongen'. Een 'spel', dat heeft geleid tot voor oordelen van een aantal bedrijven je gens het Gewestelijk Arbeids Bureau. Zij proberen hun arbeidsplaatsen bij voorkeur niet meer via het GAB te laten opvullen, maar via uitzendbu- reau's of desnoods laat men de vaca ture openstaan. Waarmee de goeden (de bereidwillige werklozen) wel on der de kwaden lijden. Het is overi gens een ontwikkeling, die de LVI af keurt: 'Bij een behoorlijk overleg vooraf met het GAB is natuurlijk ook wel te onderzoeken of er wellicht een geschikte werkwillige is'. Onwil In. deze sfeer van onwil is het voor de arbeidsoemiddelaars van het GAB ui teraard weinig plezierig werken. Eén van hen zegt: 'Als een zogenaamd werkloze schilder met de verf aan zijn handen op zijn stoel zit te draaien en nog durft te zeggen, dat hij niet veel tijd heeft voor een gesprekje, dan we ten wij het wel'. Uiteraard worden er wel eens WW-ers betrapt bij het uit voeren van betaald werk. Daar wordt regelmatig melding van gemaakt bij de uitkerende instanties van de Werk- loosheidwet. 'Maar', aldus het artikel in Industrie Rijnland, 'het GAB hoort zelden iets van de afloop, van contro le wordt weinig gemerkt, terwijl de cheques prachtig op tijd blijven ko men bij de WW-genieters. Wordt een uitkering gestaakt of opgehouden in de gevallen, dat tot actie wordt over gegaan, dan hollen de 'gedupeerden' naar de sociale dienst van de gemeen te om gebruik te maken van de Bij standswet. Het blad wijst er voorts op dat het een misverstand is te denken dat dit misbruik van de sociale wetgeving al leen in de kringen van laagbetaalde of ongeschoolde arbeiders voorkomt. 'De kunstgrepen en het handig profi teren van het ontbreken van een deugdelijk controlesysteem worden ook bedreven door universitair afge studeerden, die, voordat zij serieus werk gaan zoeken, eerst een tijdje 'een aanklacht van een fout systeem' wensen te zijn'. Men verwacht dat de onlangs ingestel de stuurgroep, die de werkloosheid in Leiden onderzoekt, straks niet tot schokkende uitspraken zal komen. Of het zou de uitspraak moeten zijn, dat factivdl de structurele werkloosheid in Leiden IvlLCHlCöllVal beduidend minder blijkt te zijn dan altijd is voorgegeven. Industrie Rijnland: 'Nogmaals, het aantal openstaande arbeidsplaatsen, zowel in de sector geschool als onge schoold personeel is daarvoor te groot'. In dat verband is ook de con statering dat het Centrum Vakoplei ding Volwassenen aan de Roosevelt- straat voortdurend met een groot aan tal vacante opleidingsplaatsen zit, van belang. In het blad van de LVI wordt een aantal suggesties gedaan om het kwaad in de wortel aan te pakken: de WW-uitkeringen baseren op de CAO- basisionen, een beter controlesysteem, een onderwijspatroon dat aansluit op de Leidse werkgelegenheidssituatie, uitbreiding van de her- en omscho lingsmogelijkheden en de bestaande beter benutten. LEIDEN De stad Leiden zal van 24 augustus tot 9 september vertegen woordigd zijn op het 'Freizeitfestival' in de Duitse plaats Krefeld. Dirk Jon gens, onlangs afgestudeerd aan de Haagse Academie voor beeldende kun sten, zal aan de Leidse inzending vorm geven met een afstudeerproject van gravische werken. Bovendien zal door middel van dia's bekendheid worden gegeven aan enke le kenmerken van de stad Leiden. Er zal ook een folder vervaardigd wor- den. De inzending geschiedt in het kader van 'Leiden promotion'. De to tale kosten zijn geraamd op ƒ11.300,. Leiden ontving de uitnodiging van de stad Krefeld tijdens de viering on langs van het 600 jarig bestaan vaan de Duitse plaats. Een delegatie van Leiden kreeg te horen dat er een ruimte van 20 m2 in de tentoonstel ling open gelaten zou worden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 3