Tsjechische broeders onder zware druk Uit de weekbladen Prof. Verkuyl betekenis van belicht 'Bangkok' fllSlllSll Trouw K wartet Vrouwelijke predikant op artikel 6 Vleugellamme Friendship Japanners willen graag trouwen in christelijke kerk Nederlandse omgekomen Luns vraagt om meer hulp Voor droogtegebieden Bisschoppen uiten misnoegen over misbezoek Studentenkamers worden duurder Weer terug Hitwezen en bolwerk Minister Vredeling en generaal De boys van Hilversum Is overwinning blijvend Vaticaan en spoken Sal Tas en het centrum Beroepingswei Nieuwe boel<6 TROUW/KWARTET DONDERDAG 12 JUU 1973 KERK/BINNENLAND T2 Volgelingen Hromadka geïsoleerd Van een medewerker PRAAG De evangelische kerk van de Tsjechische broeders ver keert onder toenemende druk van de Tsjechoslowaakse overheid; mogelijk omdat deze kerk de enige organisatie in het land is, die tot dusver niet openlijk de Russische invasie van 1968 heeft gebillijkt Eén predikant (Jaromir Dus) zit in Pilsen zijn gevangenisstraf uit; nk de door president Svoboda afgekondigde amnestie, die voor zijn 'misdrijf' niet gold, kreeg hij begin maart de oproep zich te melden. Tegen kerstmis is zijn straftijd voorbij. Acht predikanten mogen om diverse redenen hun ambt niet uitoefenen; enkele jonge afgestu deerde theologen krijgen geen toe stemming, als predikant in de gemeen te te gaan werken. Cursussen voor jongeren en voor ge meenteleden, die zelfs in de jaren vijftig onbelemmerd mochten worden gehouden, worden nu niet toegestaan. De predikantenbond organiseerde tot dusver tweemaal per jaar theologische De redactie behoudt zich het recht voor ons ter opname in deze rubriek ontvangen meningsuitingen verkort weer te geven. Bij publikatie wordt met de naam van de inzender onder tekend. Brieven kunnen worden ge stuurd aan het secretariaat hoofdre dactie Trouw/Kwartet, postbus 859, Amsterdam. Euthanasie Naar aanleiding van de stelling van prof. dr. J. B.' Stolte (Universiteit van Nijmegen) inzake het alarmerend ho ge budget van de gezondheidszorg zou ik het volgende willen opmerken: de enorme kosten van onze gezondheids zorg (ruim 10 miljard gulden per jaar) zouden in belangrijke mate kun nen verminderen, indien de vrijwilli ge euthanasie gelegaliseerd werd en het leven van hen, die ongeneselijk ziek zijn niet tegen hun wil werd ver lengd. Ieder heeft recht op alle medi sche zorg, maar we moeten ons wel re aliseren, dat 'recht op' niet betekent, dat voor iedere patiënt die medische zorg voorhanden is. We verkeren nu in de vreemde situa tie, dat patiënten tegen hun wil ver zorging en medicijnen opgedrongen krijgen. Uit opinie-pelingen van o.a. NIPO en NOS blijkt een steeds groei- ende meerderheid van ons volk voor stander van vrijwillige euthanasie te zijn. Velen zouden geruster leven als de zekerheid bestond, dat zij en ook hun dierbaren, een menswaardig le venseinde zouden hebben, zonder on nodig lichamelijk of geestelijk lijden. Daarom werd de Nederlandse Vereni ging voor Vrijwillige Euthanasie op gericht. Genoemde vereniging heeft voor haar leden formulieren beschik baar, waarin men het verlangen ken baar maakt, dat vrijwillige euthanasie wordt toegepast indien men in een daarvoor in aanmerking komende toe stand komt te verkeren. Degenen die belangstelling hebben voor toezending van een dergelijk formulier (een zo genaamd levenstestament), kunnen zich voor nadere informatie wenden tot het secretariaat van de vereniging. Postbus 35, Noordwolde/Fr. tel. 05613- 1549. Vinkega. K. Sybrandy-Alberda, secretaresse, Wereldkalender In Tr/Kw van 5 juli lt'es ik, dat er plannen in voorbereiding zijn om een universele kalender met vaste data voor feestdagen in te voeren. Daarbij zal 1 januari altijd op een zondag val len. Pasen steeds op zondag 8 april, Hemelvaartsdag op 16 mei enz. Boven dien eindigt deze kalender altijd op zaterdag 30 december en heeft het jaar slechts 364 dagen. Omdat het nieuwe jaar steeds weer met een zon dag moet beginnen, zit men verlegen met die 365ste dag. Hiertoe heeft men zijn toevlucht genomen tot een onge noemde, blanco dag tussen oud- en nieuwjaar in. Afgezien van het feit dat een dergelijke kalender maar een saaie vertoning is, is het voor mij en vele protestanten met mij, betreurens waardig dat door die blanco dag het goddelijk ritme der dagen wordt ver stoord. Aan 't eind van het jaar ver schijnt er een 'week' van acht dagen, waardoor de zondag gaat springen van de eerste dag naar de tweede. In 1956 heeft de UNO al pogingen gedaan be doelde kalenddr in te voeren en kwa men de Protestantse Kerken alsmede het orthodoxe Jodendom daar sterk tegen in het geweer. 'Zes dagen zult gij arbeiden en al uw werk doen, maar de zevende dag is de Sabbath van de Heer uw God.' (Ex 20:9,10) Rotterdam F. L. Stolk Schijventarief De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van B.V. De Christelijke Pers Directie: Ing. O. Postma, F. Diemer. Hoofdredactie: J. Tammfnga. Hoofdkantoor Ö.V. De Christelijke Pers: N.Z. Voorburgwal 276 - 280, A'dam. Postbus 859. Telefoon 020-22 03 83. Postgiro: 26 92 74. Bank: Ned. Midd. Bank (rek.nr. 69 73 60 768). Gem.giro X 500. studiedagen, die zeer druk werden be zocht. Reeds enkele malen werden ze verboden. Dinsdag na pinksteren zou .een huishoudelijke ledenvergadering worden gehouden (omdat voorzitter en secretaris hun ambt niet mogen uit oefenen en dus tenminste een nieuw bestuur nodig was) op het laatste moment verboden. Men vermoedt, dat een artikel van Milan Hübl (vooraanstaand commu nist in 1968, nu in de gevangenis) in de Russische ondergrondse pers, waar in de Tsjechische broeders geprezen werden om hun standvastigheid, de directe aanleiding is voor de druk. Onlans werd een vergadering van de synode gehouden, waar een compro misdocument werd voorgelegd aan de vergadering. Daarin staat o.m. dat de kerk uiteraard uitspraken doet in een bepaalde concrete situatie, dat ze zich vergissen kan, en dat de situatie van 1968 anders was dan tot dusver. Over die ontwerp-verklaring is zeer vrij en openhartig gediscussieerd, in tegen woordigheid van de vertegenwoordi gers van het ministerie van cultuur. De verklaring werd aangenomen, maar de stemming ter vergadering was van die aard, dat het compromis kennelijk voor de staat zijn waarde heeft verloren. De druk is nadien niet minder, maar zwaarder geworden. In dit alles is nogal kwalijk, dat een enkele passage h 0I1P6 UK 11 rrSflKNlK in het synodedocument wijst naar de mJ Ul,6c,un 1,1 1 laiiniijn kleine groep predikanten van de 'Nieuwe Oriëntatie': Hromadka-leerlin- gen, die het geloof willen doorzetten in concrete politieke beslissingen; vóór 1968 nogal eens van (al te) com munistische sympathieën verdacht, in 1968 uiteraard hevig betrokken bij de Praagse lente, nü bij de staat in dis krediet vanwege hun kritische instel ling. De vrees is niet uitgesloten, dat het document van de synode voor de staat een mogelijkheid opent, deze groep te isoleren van de rest van de kerk en mogelijk uit te schakelen. Van een onzer verslaggevers LEEUWARDEN Naar het zich laat aanzien, zal dit najaar voor het eerst in de gerefor meerde kerken een vrouw predi kant worden langs de weg van artikel 6 van de kerkorde (sin guliere gaven), namelijk mejuf frouw G. Af. Slager te Leeuwar den. Nadat zij reeds met goed gevolg naar artikel 6 geëxamineerd was door de particuliere synode van Friesland-Noord, heeft zij nu ook haar préparatoir exa men voor de classis Leeuwarden afgelegd, zodat zij nu mag pre ken. Het is de bedoeling, dat zij in oktober beroepbaar zal wor den gesteld. Mejuffrouw Slager wordt dan de zevende vrouwelijke predi kant in de gereformeerde ker ken, na mejuffrouw E. G. van Egmond predikant in algemene dienst voor de evangelisatie), mevrouw Af. J. van der Veen- Schenkeevld (samen met haar man predikant te Krimpen aan den IJssel), mejuffrouw E. E. Ebling te Scharnegoutum, me juffrouw E. van Krimpen te Nieuwolda en Woldendorp, me vrouw G. Postma-Gosker te Heerhugowaard en mejuffrouw R. van der Kolff te Numans- dorp. De F-27 Troopship van de koninklijke luchtmacht op de luchthaven van Dakar, licht beschadigd door een botsing met een Canadees toestel, dat door een stormvlaag was gaan schuiven. Het vliegtuig gaat hulp bieden aan de door droogte getroffen gebieden zuidelijk van de Sahara. TOKIO De kerk in Japan weet n goed raad met de vele huwelijksinJ geningen, die door niet-christenen] christelijke kerken worden aanj vraagd. Sommige geestelijken wei») ren op verzoeken van niet-gedo<M Japanners in te gaan. De meeste 1 tholieken zijn het echter met 1 meerderheid van de priesters eens ij men het verlangen van zovelen mag negeren. In parochies waar de geestelijk! haar medewerking wenst te gen heeft men een regeling getroffen, het inzegenen van huwelijken niet-christenen acceptabel ma Twee voorwaarden worden daai aan bruid en bruidegom gesteld: rg moeten verklaren bewust een gej dienstige daad te willen stellen jvaa niet een romantisch feestje en bm dien dienen zij een kleine cursusje volgen ter voorbereiding op het hu gjr lijk. de Alleen al in Tokio hebben 581 (da 76 procent) niet-christenen deelgr men aan de door 765 mensen bez< cursussen. De betrokken bruidsp bleken zeer tevreden met de gang zaken en in een aantal gevallen de bruidsparen in contact met de Van een verslaggever LILLE Een Nederlandse toeriste, mevrouw Kieven uit Voorburg is om gekomen bij een auto-ongeluk in de buurt van het Noord-Franse Baupau- me. Haar man en haar zoon werden gewond. De auto van de familie waar achter een kampeerwagen hing, kwam op de autoweg Parijs-Lille te gen oe middenberm en sloeg een paar keer over de kop. Van een verslaggever DEN HAAG De secretaris-generaal van de NAVO mr. Luns heeft een be roep op de VS en andere NAVO-lan- den gedaan om meer vliegtuigen be schikbaar te stellen voor de aanvoer van voedsel in de droogtegebieden van Afrika. De lidstaten van de EEG en bijna alle NAVO-landen hebben tot nu toe een totaal van 21 vliegtui gen gestuurd, maar in juli en augus tus zullen er 50 nodig zijn. Er zouden op het ogenblik voldoende voedselvoorraden zijn, maar de distri butie is nog steeds een groot oro- bleem. Er zijn te weinig spoorlijnen en vrachtwagens kunnen niet worden gebruikt vanwege de slechte wegen. Veel voedsel moet daarom vanuit vliegtuigen worden gedropt. Orgelconcours Vorige week kon geen prijs worden toegekend aan een van de vier orga nisten, die deelnamen aan het jaar lijkse concours. Ook volgens uw re censent was het thema van ir. Ba- dings nauwelijks geschikt om te im proviseren. Dit is niet de eerste keer geweest, dat het Haarlemse thema een struikelblok blijkt te zijn. Niet erg aanmoedigend voor de ongetwijfeld knappe organisten, die dit jaar zich aan dt' gok hebben gewaagd. Kan dit nu echt niet anders? Tenslotte is het voor het belangstellende publiek een nare zaak naar het gezwoeg te moeten luisteren. Mijns inziens zou het een faire zaak zijn geweest, indien de juryleden zich met hetzelfde thema zouden hebben beziggehouden, maar nee hoor, dat zal wel in strijd met de regels zijn geweest: zij kregen thema's waar wat mee te doen was. Een onele gante zaak. De organisatoren in Haar lem moesten toch in de loop der ja ren hoe goed waren de thema's vroeger! wijzdr zijn geworden. Mis schien moet de zaak eens goed op de helling, want zo krijgt Haarlem een dubieuze naam Utrecht A. Zwanink Hooguit twee Voor de inkomstenbelasting 1973 wordt nu weer een nieuw tarief, het 'schijventarief toegepast. Dat dit voor de gewone man (vrouw) geen voorde lige wijziging is. blijkt uit het volgen de: Een weduwe zonder kinderen, nog geen 65 jaar, wordt nu bij een ge schat inkomen van 10.000 (incl. we- duwenrente) aangeslagen voor een be drag van 1205. Zou deze zoveelste wijziging niet zijn toegepast, dan zou volgens de tabel over het jaar 1972 deze aanslag 953 zijn geweest Steeds wordt beweerd dat de lagere inkomens minder belast zullen wor den, maar hier blijkt toch wel het te gendeel. Er moet nu 252 meer wor den betaald. Wel een billijke verde ling! De weduwen worden de dupe van deze regeling. Arnhem D. Gon Het voorstel van werkgeverszijde om, ter bestrijding van de inflatie, de kin derbijslag voor het derde en volgende kind waardevast te maken, geeft mij aanleiding tot het volgende. Het ge middelde kindertal bddraagt nu ongeveer 2,25' kinderen per gezin. Dit betekent dat, alleen al om het geboor te-overschot op te vangen, in ons land jaarlijks een stad ter grootte van Lei den (ca 100.000 inwoners) moet wor den bijgebouwd. Bij een kindertal van 2.1 per gezin blijft het bevolkingsaan tal constant. Hierbij wordt dan nog niet eens rekening gehouden met het niet onaanzienlijke immigratie-over schot. Daar ons land reeds nu overbe volkt is. zijn gezinnen met meer dan twee kinderen onverantwoord groot. Handhaving van de kinderbijslag voor het derde en volgende kind vestigt bij de bevolking de fatale indruk dat het met de gevolgen van een verdere be volkingsgroei nog zo'n vaart niet loopt. Te meer niet omdat noch onze regdring, noch de (massa)-publiciteits- media voldoende aandacht vestigen op het rechtstreekse verband tussen be volkingsdichtheid en milieuverpes- ting, verkeerschaos, recreatiedruk, toenemende agressie en criminaliteit enz. Het voorstel om de kinderbijslag voor het derde en volgende kind zij het waardevast te handhaven is, gezien het bovenstaande, volkomen in strijd met onze werkelijke belan gen. Wij moeten zo spoedig mogelijk toe naar afschaffing daarvan, uiter aard met behoud van bestaande rech ten. Delft D. v.d. Keilen lid raad van advies Stichting Welzijn en Bevolkingsgroei Helsinki Waarom heeft onze minister van bui tenlandse zaken op de Europese vei ligheidsconferentie in Helsinki niet eens een beetje helderder geluid laten horen? Waarom laat hij achterwege om Gromiko erop te wijzen, dat, als Rusland zgn. vrede wil in alle opzich ten, het de bezette gebieden, zoals Estland. Letland, Litouwen en verder Hongarije en Tsjechoslowakije, moet vrijlaten? Evenals de 11 miljoen poli tieke dn godsdienstige gevangenen en de Joden die naar Israël willen emi greren. Zulke conferenties worden vanzelf een mislukking, omdat aan bo vengenoemde zaken geen aandacht wordt besteed en de Russen op deze manier regelmatig, ondanks hun vre desvoorstellen hun gang gaan en Eu ropa zo aan het communisme wordt verkocht. Maassluis A.Hofland JEZUS CHRISTUS, de Bevrijder, en de voortgaande bevrijdingen van mensen en samenlevingen. De bete kenis van de wereldconferentie voor Zending en Evangelisatie in Bang kok. Dr. J. Verkuyl, ultg. Ten Have, 112 bldz., prijs 10,—. 'Wie de Bevrijder predikt zonder de bevrijding zal tot zijn schaamte ont dekken dat dan de bevrijding wordt gezocht zonder deze Bevrijder. Wie God predikt zonder het Rijk Gods zal ontdekken dat dan het Rijk ge zocht wordt zonder God.' Deze zin trof ons in de beschrijving, die de ervaren zendingsman Verkuyl van de grote conferentie 'Salvation Today' in Bangkok geeft. Hij heeft daarbij hulp gehad van de Indiase inleider op de conferentie, dr. M. M. Thomas, wiens indrukwekkende rede er geheel bij is afgedrukt, van dr. A. H. van den Heuvel en van drs. J. Th. Witvliet, theoloog en journalist bij IKOR-radio. De conferentie is door deze weergave niet geïsoleerd gebleven, maar geplaatst in de lijn van de eerder gehouden zendings conferenties en de context van de actuele geschiedenis. Bij alle discussies over Bangkok die overigens in West Duitsland hef tiger zijn dan te onzent is het goed om over een aantal volledige teksten te beschikken en alleen reeds met het oog daarop is het boekje van belang. Wat de schrijver vooral getroffen heeft is het voor het eerst volledig tot ontplooiing gekomen christelijk denken in de Derde Wereld op deze conferentie en de levendige ontmoe tingen met boeddhisten. Voorts, bij alle pogingen tot annexatie van Christus door pacifisten, vrijheid strijders, oosterse orthodoxen en protestanten, 'een nieuwe eerbied voor Hem die zich niet laat annexe ren, maar die tot .ons behoud beslag legt op ons leven en die ons roept Hem te volgen en het kruis op ons te nemen in de richting van het Messiaanse rijk.' Een van de manco's die Verkuyl sig naleert is het te bescheiden zwijgen van bepaalde grijze eminenties uit het Westen op momenten dat er aan hun ervaring en wijsheid grote be hoefte was. althans in de plenaire zittingen. Maar dat is wellicht de keerzijde van de medaille: het volop aan het woord komen van christe nen uit Azië, Afrika en Latijns Amerika betekende uiteraard ook dat dezen goeddeels de agenda be paalden en de wijsheid van een aan tal grote mannen uit het westen was misschien juist wel dat zij zwegen al was het alleen maar om niet langer 'les messieurs-comme-il-faut' te zijn. Tenslotte: nog onlangs opperde de directeur van de Commissio on World Mission and Evangelism (CWME) van de wereldraad, dr. Emilio Castro om zich met name in Nederland in zo breed mogelijk ver band te gaan beraden over de zen ding in het eigen land. Verkuyl komt ook in die buurt als hij in het laatste hoofdstuk constateert, dat er nog veel te weinig contact bestaat tussen de centra die zich in Neder land met de communicatie van het christelijk geloof bezighouden en de onderafdeling voor evangelisatie van de CWME, die de kerken willen sti muleren om 'door de frustraties rond om het evangelisatiewerk heen te breken'. ROERMOND De Nederlandse bis schoppen zijn ernstig bezorgd over de teruggang van het bezoek aan de mis sen op zondag. Zij zijn daarentegen verheugd over de toeneming van het bezoek aan speciale goed verzorgde vieringen. Het misbezoek, waarmee de bisschop pen zich tijdens hun vaste maande lijkse vergadering hebben beziggehou den. zal uitgebreid aan de orde ko men in een van de komende herderlij ke brieven. Op hun vergadering heb ben de bisschoppen verder besloten aan hun priesters een brief te sturen ter uitwerking van de Romeinse in structie over het ontvangen en uitde len van de communie. Ook zullen zij de priesters laten we ten hoe zij zich voorstellen dat de vele onderwerpen voor discussie in het komend najaar voor het lande lijk pastoraal beraad, de kerkenconfe- rentie en het heilig jaar behandeld zullen worden. De discussie van het landelijk pastoraal overleg zal worden ingebracht als bijdrage aan het onder werp 'verzoening' van het heilig jaar. In ieder bisdom zal de bisschop ie mand aanwijzen die zal bezien welke activiteiten er in het kader van het heilig jaar ontplooid kunnen worden. Deze diocesane gedelegeerden zullen de Nederlandse commissie heilig jaar vormen. DEN HAAG De huur van studen tenkamers, die door het rijk worden gesubsidieerd, gaat per 1 september 8,3 procent omhoog. De gemiddelde kale huur van een kamer komt daar mee op ƒ84,25 per maand. De colleges van bestuur van de uni versiteiten en hoge scholen in ons land hebben dit gehoord van staatsse cretaris dr. G. Klein van onderwijs en wetenschappen. Deze vindt, dat de stijgende kosten van bewoning ook dit jaar moeten worden opgevangen met eeri: huurverhoging. Hij heeft hiervoor aangevoerd, dat de studen tenhuisvesting anders nog verder af stand zou nemen van de huisvesting van andere groepca van de bevolking. Over het geheel genomen draagt de overheid reeds ruim de helft van de kosten van de studentenhuisvesting. De Haagse Post: Ook deze week besteden de meeste opinieweekbladen ruime aandacht aan de Haagse Post en de overwinning (in eerste instantie) van de redactie. Het blad zelf om daar maar mee te be ginnen laat vanaf het titelblad we ten, dat 'De Haagse Post terug is'. En dat is zeker het vermelden waard, als men weet met hoeveel inzet en stug doorzettingsvermogen HP-redacteuren en dito-medewerkers, maar ook druk kers en zetters de afgelopen dagen (en nachten) in de weer zijn geweest om toch ervoor te zorgen, dat het blad deze week uit kon komen. Naast een dosier van het conflict, waarin standpuntloos, zoals via Anneke Goudsmit met de directie overeenge komen, wordt bericht over deze kwes tie, een overzicht van de solidariteits betuigingen en een feestelijke prent van Fritz Miiller 'ter gelegenheid van de glorieuze herrijzenis van de Haag se Post'. Verder het vorige week ingetrokken, maar dan nu toch weer beschikbaar gestelde omslagverhaal 'De Vertellers' van Max van Rooy, die een aantal coryfeeën uit dit genre van streek- en familieromans, die nog steeds door miljoenen Nederlanders worden ver slonden, in hun zonovergoten dorpen opzocht. Ischa Meijer tot slot maakte een portret van voorlopig waarne mend hoofdredacteur W. L. Brugsma, die over kranten in het algemeen zegt: 'de krant is er alleen maar om de gedachten van de mensen te beves tigen'. Vrij Nederland: Ook in Vrij Nederland nog aandacht voor de HP. Joop van Tijn onthult Hennie ten Brinks blauwdruk voor zijn nieuwe blad 'Deze week' en Jan Rogier vraagt zich af of er een D'66- er (deze partij telt vele journalisten onder haar prominenten) klaar staat voor het HP-hoofdredacteurschap. Martin van Amerongen heeft een ge sprek met de aartsvader der disc-joc- keys oftewel Joost de Draayer over de ontwikkelingen in het pop- en pira- tenwezen. Willen van Kooten, zoals hij in werkelijkheid heet: 'Af en toe bezig zijn met waanzin en chaos, dat vind ik mooi'. Maar ook (over taalver nieuwing en taalverrijking): 'Daar heb ik in alle bescheidenheid ook het een en ander aan bijgedragen'. Hij verving het anglicisme 'evergreen' door 'gouwe ouwe'. Hij introduceerde de term 'hitwezen'. Thans doet hij po gingen de uitdrukking 'gouwe ouwe' te vervangen door de benaming 'klas sieker'. Ook voor de wat uitgesleten benaming 'discjockey' heeft hij wat nieuws bedacht: 'hitmeester'. 'Het wil nog niet zo erg, maar dat komt nog wel, let maar op'. VN brengt verder twee pagina's Mu- lisch over Wilhelm Reich met onder meer een eerste publikatie uit zijn nieuwfe boek 'Het sexuele bolwerk'. De Nieuwe Linie: Gerard van den Boomen wenst de HP- redactie vanaf de voorpagina van De Nieuwe Linie van harte 'proficiat', maar vraagt zich verder bezorgd af of 'een zo progressief weekblad als de HP uiteindelijk kan bestaan in het conservatieve Elsevier-concern'. An- dries de Jong interviewde minister Henk Vredeling van Defensie. Op de vraag wie hij meer vertrouwt, Brezn- jew of Nixon, antwoordt hij: 'Ik ver trouw Breznjew en Nixon steeds zo ver als ik ze zie en dat is niet ver'. Over generaal Van Rijn en zijn heen gaan zegt hij: 'Ik vind het voor me zelf wel opzienbarend, dat dat zo on verwacht kwam. Ik heb het niet in de gaten gehad. Of ik het teleurstellend vind? De motieven, die de generaal heeft gegeven zijn volstrekt voor zijn rekening. Ik ga er van uit, dat hij volstrekt eerlijk meent, wat hij zegt. Wat hij deed is dan logisch. Dat res pecteer ik. Ik zeg alleen: de generaal vergist zich. Het ligt niet zoals hij het zegt'. Ben Herbergs schrijft over het Limburgs Dagblad onder het motto 'een jaar na de staking en overname'. Hij concludeert, dat 'het al aardig op De Telegraaf lijkt en dat de tijd, dat het eerste Telegraaf-bericht ook let terlijk in deze krant belandt niet ver meer is'. Elseviers Magazine: Ook in Elseviers Alagazine aandacht voor de HP, zij het zeer miniem en weggedrukt op pag. 77 onder het ma gere kopje 'De ontknoping van het HP-drama'. Het omslagartikel van EM gaat over de boys van Hilversum 3, ook wel door dit blad de 'Namaak- Veronica' genoemd. Joost de Draayer prijkt in volle actie op de 'cover' en binnenin wordt omstandig uitgelegd, dat Hilversum 3 nooit een alternatief wordt voor Veronica, hoewel 'de boys het ook niet kunnen helpen'. .louke Mulder sprak met pastoor F. J. Bank, voorzitter van de Vereniging tot samenstelling van Nederlandse Be devaarten. De komende week zal de honderdste trein-bedevaart een feit zijn en pastoor Bank heeft nog de eerste meegemaakt die in 1936 vertrok. De Groene: de bevrijdingsbeweging wordt toege geven. 'Uit de cijfers, die de Portuge zen publiceren over de wapens, die zij op de bevrijdingsbeweging buitmaken, blijkt, dat de Sowjet-Unie een belang rijke rol speelt' bij de bewapening van het Angolese verzet; de rol van China is gering'. Hervormd Nederland: In De Groene vraagt Wouter Gortzak zich af of de overwinning van de HP- redactie blijvend zal zijn. 'Belangrij ker evenwel dan de vraag of er een redactiestatuut komt, is het probleem of er vormen te bedenken zijn waarin redactie en lezers het mogelijk kun nen maken, dat de bladen waarop zij klaarblijkelijk prijsstellen eventueel los van winstoogmerken te produce ren zijn. Met enige trots kan er wel licht op gewezen worden, dat De Groene Amsterdammer van oudsher zo'n blad is'. Sietze Bosgra bericht uit geheime rap porten, dat Portugal verontrust is over de verliezen in Angola en in die rapporten de toenemende invloed van Prof. dr. H. A. M. Fiolet, ondervraagd door Kees Waagmeester voor Her vormd Nederland vindt, dat 'Het Vati caan op zoek is naar spoken'. Dit stuk gaat op geen enkele manier in op wat Hans Kilng aan de orde heeft gesteld. Maar erger is de wijze waarop het tot stand is gekomen. Dit is een mono loog, de vragen worden platgeslagen met verklaringen. En Küng is niet eens gehoord, aldus dr. Fiolet, secre taris van de Nederlandse Raad van Kerken over 'de Verklaring over de katholieke leer inzake de kerk, om haar te beschermen tegen hedendaag se dwalingen'. A. H. Akmal, voorganger in de mos kee te Den Haag, en prof. dr. H. Berkhof, hoogleraar dogmatiek in Lei den, leggen uit wat het verschil is tussen Koran en Bijbel. Sal Tas ontvouwt in Accent zijn plan nen voor een nieuwe centrumpartij, waarbij kritisch afstand moet worden genomen van de socialistische ideolo gie. 'De vorming van deze partij valt toe aan die Kamerleden, die de nood zaak ervan zien, aan mensen als Jan Berger'en Kamerleden uit andere par tijen, die hij voor deze gedachte zou weten te winnen. Ze zouden, door on derlinge samenwerking, alvast rugge- graat kunnen geven aan de oppositie'. In Accent ook aandacht voor de Ne derlandse doe-het-zelvers, die voordat het jaar om is, meer dan een miljard hebben uitgegeven aan hout, board, verf en ijzerwaren. De kleine vakman echter raakt daardoor wel op de ach tergrond. tholieken gebleven. Ook van de 1. van familieleden en kennissen is belangstelling voor zulke huwelij'. groot: meer dan 20.000 mensen ben de huwelijkssluitingen in de thedraal van Tokio bijgewoond. F", Het aantal christenen in Japan F draagt ruim een miljoen, verd over 118 groepen. De grootste gif1™ vormen de katholieken met 346.000 den. fa NED. HERVORMDE KERK Vr Beroepen te 's-Gravenpolder, HojK kenskerke en Baarland (toez.): E Teijgeler te Marken. GEREF. KERKEN (VRIJG.) Beroepen te Wageningen: J. J. J ger, kand. te Delft. Aangenomen naar Noordbergum K. Meijer, kand. te Zwolle, die! dankte voor Almkerk-WerkendamP da. voor Damwoude-Driesum, Pieterburen-Baflo, voor Spaken! (voor de miss. dienst) en voor f schoten. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Opperdoes: ,Th. Pepi kand. te Amsterdam. BAPTISTEN GEMEENTEN Beroepen te Den Haag: A. den Ri)£. te Dordrecht, die dit beroep L aangenomen. 'Pl tis< Drustan (een legende van liefd?" dood), door Anna Taylor naverel legende van Tristan en Isolde. Leopold, Den Haag. 204 blz, 15F1 De roep van dc coyote door Scharp. Uitg. Leopold, Den Haar"; blz, 7.90. g' Verandering van lucht, een strfeu man uit Friesland geschreven an Rink van der Velde. Uitg. Le&'n Den Maag. 211 blz, 17.90. ine Tussen galg en gekkenhuis, do?.®1 Garfield, een bekend schrijver!"! de jeugd. Uitg. Leopold. Den F. 204 blz. 15,90. De drie zomers door M. Ooif Uitg. Unieboek, Bussum, 201 12.50. Barrage door de ruiter D. Bit- Uitgave van de Zuid-Hollandse J versmaatschappij, Den Haag. 17^ 16.90. In de salamander-reeks van uit^ Querido te Amsterdam verscher|ee volgende herdrukken: Tijding®- ver, F. Bordewijk (219 blz, 3.j°8 druk); Uit het kleine rijk, A. C (156 blz. 3.95; 6e druk): Een ie op de aarde, H. Nolthenius (22 3.95; 2e druk); Val, bom G. Hele naar (124 blz, 3.95; 2e druk). In Het kasteel Mazzinl door W. Jakze classic thriller van Classics leuc Naarden. 128 blz, 1.95. LJ Beloning van automatiseringsfbm narissen, samengesteld door daur technische dienst van het minfcid van sociale zaken, op grond v$og ingesteld onderzoek in het jaatyec met begeleiding van de werkgrfc t numcratie van de stuurgroep 4ti< ter en maatschappij van stu! trum NOVI, uitgegeven door Sfc Alphen a.d. Rijn 95 blz, 22.5(?n Het kind en zijn geestelijk klep door II. S. Herzka (vert. Jan ill. Heiri Steiner). Uitg. Het 1 Uitgevershuis, Hernrik (Fr.), 1 prijs 12,50. In dit aantrekkell gegeven boekje wil de Zwitser derpsychiater Herzka ondersi tussen de ziel van het kind kind als geestelijke individi Zijn betoog adstrueert hij mi beelden uit de bijbelse geschi een register van bijbelplaatsei genomen. n.j. Heel de wereld. Tekstuitgave jt j schriftvorm (met vier bladzijl uG to's) van het bijbelboek Handje ï.-. 'I„ni^-nlinrf irbn 'CrAflt in de vertaling van 'Groot voor U' Uitgave Katholieke tar stichting en Nederlands Bijbel t schap. Amsterdam (32 blz. ƒ2.1 Vl Milieuvervuiling en de dood r mens door dr. Francis A. Sdm Uitgave Buijten en Schipper! Amsterdam. Prijs 7.90. Dit boek is geschreven als re/c de stelling dat de hele miliei)eï ling, eigenlijk te wijten zou zJO het christendom. Dd wereld zo aa wrange vruchten plukken van je- thodox-christelijke traditie m) heerschappij van de mens ovei ld, tuur. Schaeffer keert zich t£ pantheïstische natuurbeschouw als 'alternatieve' christelijk steeds meer ingang vindt. Hj_ haaft het principieel ondersch sen de mens, die geschapen '*i Gods beeld, en het overige gr1* ne. De mens mag en moet Q over de natuur. Maar hij mld daarbij niet laten leiden door ID| ze hebzucht, ikzucht, gemakzff vernielzucht. Schaeffer's boek n devol, voorzover het fundamei Rp nen uitzet. Zodra hij concree n verliest hij zich in detailkwes g' lossingen voor de werkelijk gi [J® blemen, die door de Club va hu- zijn aangesneden, geeft hij ni<n 1

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 2