NOS-bestuur verdeeld over cao-conflict Boeing verongelukt bij Parijs: zeker 122 doden UW Het bloedbad van Wiriyamu ergste van 4 slachtingen Indoe krant Ruppert vice-president van Raad van State Het Kwartet erkeersleiders den vliegveld in Frankfort lam arine-helikopter water: beide zittenden gered erziening structuur dernemingsraden Cursussen dag en avondscholen worden duurder krant bon op de bres voor een sterke christelijke pers Nieuwe Leads© Comraaat HRISTEUJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING instraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement ƒ10,58 per maand, per kwartaal ƒ31,35 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur DONDERDAG 12 JULI 1973 54ste jaargang no. 85 vooraanstaande prot. christelijke dagbladen „Stantvastich ia ghebleven mijn hert in teghenspoetl" INKFORT (Reuter, ANP) De stduitse minister van verkeer Lau- Lauritzen heeft gisteren opdracht sven tot het inhouden van het sa- van de verkeersleiders op de stduitse vliegvelden, die gistermor- niet op hun werk verschenen, lister Lauritzen greep in, nadat ir drie van de dertien verkeerslei- s op het vliegveld van Frankfort en komen opdagen. Als gevolg van moest het grootste vliegveld de Bondsrepubliek aanvankelijk ten voor alle vluchten, uitgezon- d die naar Berlijn. Later kon ook andere vliegverkeer worden her- al waren tegen het middaguur 50 trekkende vluchten geannuleerd of traagd. de tweede KLM-retourvlucht Am- dam-Frankfort, die gistermiddag half twee van Schiphol had moe- vertrekken, werd afgelast. De pas- ers werd aangeboden naar een an- bestemming in Duitsland te wor- r gebracht Düsseldorf of Keulen uf de reis naar Frankfort te maken trein. De KLM ondervond giste- geen enkele hinder op de overige temmingen in de Bondsrepubliek, verkeersleiders, die rijksambtenaar en daarom niet mogen staken, ;en hun stiptheidsactie een kleine weken geleden aan om salarisver- iring en betere arbeidsvoorwaar- af te dwingen. Hun actie bestaat rnamelijk uit zich ziek melden. (ADVERTENTIE) PERSOONLIJKE LENINGEN van 1000,— lot ƒ10.000,— max. looptijd 5 jaar Ook eerste en tweede hypotheken ASS.kantoor j. leeflang Cronestein 45 - Gouda Telefoon: 01820-15947 een verslaggever HAAG In de haven van Die- Suarez op Malagasi is gisteren de •dhelikopter van het Nederlandse ineschip Van Galen bij het afvlie- in het watër terechtgekomen en vijftig meter afstand van het schip inken. De beide inzittenden, de inant. ter zee Heisterkamp en Pas- wisten zich zonder enig letsel te len. Over de juiste toedracht is bekend. HAAG Minister Boersma van ale zaken is van plan voor 1 janu- 1975 een wetsontwerp in te dienen herziening van structuur, samen- ing en bevoegdheden vn de on- emingsraden. gezegd vertrouw Brezjnew en Nixon ids zover als ik ze zie en dat iet ver. Minister Vredeling. /erbetering Veersverwachting: eerst zwaar- ewolkt met plaatselijk buien egtrekkend naar het oosten, lorgen geleidelijk minder be- olking en weinig of geen regen heer. Matige tot vrij krachtige ind uit west tot noordwest [aximumtemperatureu om- trecks 19 graden. lorgen en overmorgen: enige ijd regen en tamelijk koel. Morgen zon op:04.35 onder: 20.56 maan op: 19.44 onder: 02.27 isprek in Bazel er dollarcrisis Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM De opvattingen van de Wereldomroep en de meer derheid van het NOS-bestuur over de omroep-cao lopen nogal uiteen. De Wereldomroep heeft laten weten, dat een eventueel conflict, dat mogelijk kan uitlopen in een radio- en tv-staking, niet gerechtvaar digd is. Reddingsploegen brengen één van de slachtoffers weg van de Boeing uit Brazilië, die neerstortte bij het Parijse vliegveld Orly. Perfecte noodlanding in groenteveld kon ramp niet voorkomen Reeds tijdens de besprekingen met de vakbonden heeft de vertegenwoordi ger van de Wereldomroep opgemerkt dat het geringe verschil in uitkomst tussen het Voorstel van omroepleiding en dat van de vakbonden daartoe geen aanleiding geeft. Bij NOS en omroeporganisaties werken ongeveer 5000 mensen, bij de Wereldomroep ongeveer 300. De wereldomroep heeft zich erover verwonderd, dat ook deze organisatie een brief heeft ontvangen van de vak bonden waar in een ultimatum wordt genoemd van vrijdagavond zes uur. De Wereldomroep zegt akkoord te gaan met de voorwaarden van de vak bonden. Deze vakbonden zijn: de NVV-bond, Mercurius, de christelijke bedrijfsbond HBV, de NVJ en de ANOUK (Algemene Nederlandse Or ganisatie van Uitvoerende kunste naars). Daarentegen heeft de (katholieke) Unie BLHP laten weten zich niet bij het ultimatum aan te sluiten.Deze bond vindt het geschilpunt over prijs compensatie niet zo zwaar, dat dit aanleiding moet zijn tot conflict of ac ties. Omroepwet Een woordvoerder van de onderhan delingsdelegatie van de vakbonden deelde ons desgevraagd mee dat de Wereldomroep het ultimatum heeft ontvangen omdat krachtens de om roepwet alleen een cao kan worden afgesloten voor het hele omroepperso- neel met NOS en Wereldomroep. Vol- PARIJS (UPI, Reuter, AP) Een Braziliaanse Boeing-707 heeft gistermiddag meteen brandende ^de kunnen afsluiten, maai maakt dit onmogelijk. Hoewel de Raad van NOS het oorspronkelijk eens was met de eisen van de vakbonden, is het be stuur van de NOS waarin bestuurders van de omroeporganisaties, leden aan gewezen door de Kroon en afgevaar digden van culturele en maatschappe lijke organisaties zitting hebben, dit niet. In een spoedvergadering zal men zich vrijdag beraden. Berichten als zouden de KRO en de NCRV zich binnen het bestuur van de NOS hebben opgeworpen als voorstan ders van het aanvaarden van de werk- nemersvoorstellen, worden door Hil- staart een rampzalige noodlanding gemaakt op een groenteveld op vijf kilometer afstand van het kunnen afsluiten, maar de omroepwet Parijse vliegveld OHy. Van de 134 inzittenden 117 passagiers en 17 bemanningsleden kwamen gJU de°Sebeheer van de er minstens 122 om het leven. Boeren uit de omgeving wisten 13 gewonde mensen uit het brandende vliegtuig te sleuren. Een van de geredden overleed later. De Boeing, die dinsdagavond uit Rio de Janeiro was vertrokken, meldde kort voor de ramp, dat de staart van het toestel in brand was gevlogen. Terwijl op Orly alles in gereedheid werd gebracht voor een noodlanding, kwam het toestel terecht in een groenteveld op een paar honderd me ter van het dichtbevolkte dorp Saulx- Les-Chartreux. De Boeing van de Braziliaanse maat schappij Varig miste ternauwernood de grote verkeersweg N 20, die van Parijs naar het zuidwesten loopt. In de buurt ligt ook het Franse atoom centrum Saclay. De noodlanding, uit- Pater Adrian Hastings, die de slachting van het Portugese leger in Mozambique in de Times onthulde, werd gisteren vergezeld door de Portugese ballingenleider Mario Soares (rechts; LISSABON, LONDEN (Reuter, AP, UPI) Ondanks een officiële verontwaardigde ontkenning van de Portugese regering, dat er ooit een bloedbad heeft plaats gehad in Mozambique, zal zij toch een on derzoek instellen naar het bericht, 'als de plaats waar het incident zich zou hebben voorgedaan kan worden gevonden'. gevoerd door gezagvoerder Gilberto een van de overlevenden was per fect, maar de brand verspreidde zich voor de meeste inzittenden te snel door het vliegtuig. De Franse radio bracht kort na het ongeluk hulde aan de gezagvoerder: 'Dankzij de bekwaamheid van de pi loot werd een zeer grote ramp verme denHij maakte een perfecte nood landing, maar het vuur had het toe stel reeds in zijn machtIn een dichtbevolkte omgeving slaagde de pi loot erin te landen op een smal veld, dat wordt omringd door huizen'. Oven De eerste man, die bij het veronge lukte vliegtuig arriveerde, Jacques Beaujon, zei: 'Ik hoorde een zwai-e ex plosie en zag, dat juist een vliegtuig was verongelukt'. Hij rende naar het brandende wrak, maar kon aanvanke lijk niet voldoende dichtbij komen. omdat\ het vliegtuig 'een ware oven' was geworden. Nog voordat brand weerlieden arriveerde, trokken Beau jon en andere omwonenden hun hem den over hun hoofd en wisten toch in de cockpit te klimmen. Beaujon: 'Ik zag een man in zijn stoel zitten. Zijn gezicht was geblakerd en hij was bewusteloos. Ik nam hem on der de armen en wist hem eruit te sleuren'. Hij ging terug en wist nog een tweede bemanningslid te redden. In totaal konden met hulp van andere omstanders, dertien mensen levend uit het toestel worden gehaald, onder wie een stewardess. Voor de overige inzittenden kwam de hulp te laat. Het was het tweede rampzalige vlieg ongeluk bij Parijs binnen een maand. Op 3 juni verongelukte een supersonische Tupolew-144 tijdens de luchtvaarttentoonstelling op Le Bour- get, waarbij dertien mensen om het leven kwamen. Naar schatting zijn bij grote vliegrampen dit jaar al onge veer achthonderd doden gevallen. versumse kringen, die op de hoogte zijn van de uitslag van de stemming van het NOS-bestuur, van de hand ge wezen. Wel heeft gisteren de adjunct directeur van de NCRV blijkens een uitzending van 'Hier en Nu' gezegd dat hij persoonlijk voorstander is van het aanvaarden van de voorstellen van de bonden. KIoos Over de houding van VARA-voorzitter Kloos, waarvan eerder bericht werd dat hij tegenstander zou zijn van de vakbondsvoorstellen, zei een vak bondswoordvoerder: 'Wij hebben ge hoord dat tijdens de bestuursvergade ring de heer Kloos met een voorstel ter tafel zou zijn gekomen dat door de werkgevers 'veel beter' werd ge noemd. Maar bij ons laatste gesprek is een dergelijk voorstel dusdanig vaag naar voren gekomen, zonder dat er iets geconcretiseerd werd. dat wij ons ultimatum maar hebben gehand haafd.' Binnenland Geldroof5 Stedelijk vervoer duur 5 Buitenland Mitchells verhoor 9 Indianen in gevaar 9 Kerk Tsjechen onder druk2 Yerkuyl belicht 'Bangkok' 2 Sport Van onze parlementsredactie DEN HAAG De ministerraad is van plan om morgen te beslissen over de benoeming van dr. M. Ruppert (arp) als vice-president van de Raad van State. Hij volgt dr. L. J. M. Beel op, die ruim een jaar geleden op zeventigjarige leeftijd de Raad van State verliet. Hoewel de laatste maanden zijn kan didatuur eigenlijk al vaststond, circu leerden vooral voor die tijd de namen van SER-voorzitter drs. De Pous, oud minister De Jong, oud-minister mr. Biesheuvel en prof. Van der Hoeven. Loting Europacup: Feyenoord—Oesters IF NACFC Magdeburg FC TwenteAberdeen Zie pagina 13 Economie Europese industrie in VS 15 Weekbladen 2 Nieuwe boeken 2 Men schrijft ons Radio en tv Strips, feuilleton Recept Puzzel Weer, toeristen Beurs RITA Hulp er valt niet veel meer te Drie Spaanse missionarissen, die aan Pater Adrian Hastings de berichten over het uitroeien van een dorp in Mozambique hebben doorgegeven, hebben gisteren de plaats aangekruist op een kaart. Wiriyamu moet 10 km ten zuiden van de plaats Tete aan de rivier Zambesi liggen. Een van de priesters zei dat het dorp van de kaart was geveegd. 'Eerst werd het gebombardeerd en na de slachting maakten zij het met de grond gelijk.' 'Als niemand onze verklaringen ge looft. laten ze het dan vragen aan de bisschop van Tete, Cesar Augusto, die na de slachting in een helikopter over het gebied vloog', zei één van de mis sionarissen. Een ander van hen zei dat de tragedie in Wiriyamu, de vier de en ergste was uit een serie slach tingen die zich in twee jaar in het noorden van Mozambique had afge speeld. 'Persoonlijk zag ik hoe een 68- jarige Afrikaan gelyncht werd door de Portugese geheime politie, hoe twee andere oudere mannen doodge schoten werden en hoe een getrouwd stel vermoord en verbrand werd in hun hut. De twee missionarissen, die persoon lijk met overlevenden uit Wiryamu hadden gesproken en hen de inlich tingen hadden doorgegeven, zitten nu in Portugese gevangenissen. De drie priesters hadden bij premier Caetano en andere Portugese leiders schrifte lijk geprotesteerd, maar nooit ant woord gekregen. 'We bleven zwijgen uit angst andere missionarissen in ge vaar te brengen, maar na de recente gebeurtenissen konden we niet langer onze mond houden.' In haar officiële verklaring doet de Portugese regering de onthullingen van de hand als een poging een schandaal te verwekken voor het be zoek van Caetano aan Engeland en de feestelijkheden rondom het 600-jarig bestaan van het Brits-Portugese bond genootschap te bederven. Pater Has tings wordt haat tegen Portugal ver weten. Hij moest Mozambique verla ten wegens nijn 'bewezen' medeplich tigheid aan guerrilla-activiteiten Om dezelfde reien werden de drie Spaan se missionarissen uit Mozambique ge zet. Zie verder pagina 9. Graciette Dosreai, een Portugese ver pleegster, die toevallig in de buurt wandelde, paste kunstmatige ademha ling toe op twee van de overlevenden. 'Zij legde de twee mannen in een am bulance en ik sprong er ook in. Op weg naar het ziekenhuis begon een van de mannen weer te ademen'. Hij vertelde haar later, dat het vuur was uitgebroken in het achterste gedeelte van het toestel, waarschijnlijk in een toilet. DEN HAAG De cursusgelden voor de avondscholen dagavondscholen en cursussen, die door het rijk worden bekostigd, worden met ingang van het nieuwe schooljaar verhoogd. De avondscholen voor mavo, havo en vwo zullen respectievelijk 25, 50 en 80 duurder worden en daarmee ko men cursusgelden dan op achtereen volgens 100, 150 en 200 per jaar. Deze bedragen gaan ook gelden vcor de avondscholen, dag-avondscholen en cursussen voor resp. het lager, mid delbaar en het hoger beroepsonder wijs, met dien verstande, dat deze be dragen maxima zijn. De bijdragen van de leerlingen bij deze soorten beroeps onderwijs bedragen per les resp. twee, drie en vier kwartjes. De PvdA heeft van de kandidatuur van prof. mr. J. van der Hoeven afge zien. Dit houdt rechtstreeks verband met het feit dat de socialisten nu een minister-president hebben geleverd en een voorzitter van de Tweede Kamer. De 61-jarige dr. Ruppert heeft als in formateur en later als formateur be langrijk werk gedaan bij de formatie van het kabinet-Den Uyl. Zelf zou hij er daarom enige maanden terug op hebben aangedrongen om zijn benoe ming nog wat uit te stellen, omdat hij weigerde de post te aanvaarden ais bedankje voor zijn formatiewerk. Sinds oktober is hij al lid van de Raad van State. Ruppert is van afkomst 'een gewone Amsterdamse jongen' zoals hij zichzelf graag laat ontvallen. Als werk loze bloemistenknecht kwam hij bij de Ned. Chr. Landarbeidersbond te recht. Na een stormachtige carrière werd hij daar hoofbestuurder en later Zie vervolg op pagina 5. "In een leeszaal moet je heel stil zijn, Tommy, anders zetten ze je er uit". noteer als nieuwe abonnee Adres: Plaats: naar inhoud en overtuiging een krant die gezien is en gezien mag worden! Door de benadering van het plaatselijk, landelijk en wereldgebeuren. In kerk en maatschappij, in politiek, kunst en sport. Kritisch, kort en bondig! Een krant ook voor uw buurman. Zet hem vandaag nog op de bon. Opgegeven door Naam: Betaalt per: C maand; kwartaal. De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis en bespaart ca. 4 gulden abonnementsgeld. Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste mapjes postpapier met enveloppen pletine schaaltje (flessen onderzetter) handige paraatmap met briefpapier en pen Een past/egel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: Nieuwe Leidse Courant, antwoordnr. 267 Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1