I/leer Europese industrie estigt zich in de VS West-Duitsland steunde dollar Bonden willen ingrijpen kwestie CSM regering in Enka in Breda trekt weer personeel aan Dirk eist miljoen van Simon lannen Volkswagen voorbeeld van belangstelling e-concessies voor ;tnam vergeven CG-landbouwexport beperkt Oliemaatschappijen becchu]digd van 'samenspannen' Amerikaanse boer krijgt helft minder subsidie DOW JONES INDEX Ned fondsen in New York NEW YORK UITERST WILLIG s OW/KWARTET DONDERDAG 12 JULI 1973 FLN ANCIEN/ECONOMIE T13/K15 onze economische redactie USSEL De attaché van de Amerikaanse ambassade in Brus- legt zijn voeten over de armleuningen van een bruinieren fau- il. Hij praat over de Europese neiging in de Verenigde Staten sr te doen dan verkopen alleen. "De Europese zakenman wil zijn kelen nu ook in de Verenigde Staten maken", zo zegt hij. De w van een gigantische assemblagefabriek door Volkswagen is r een voorbeeld van en vormt een aanleiding tot het gesprek. rles Fagan, attaché voor industrië- itwikkeling, strijkt een plooitje n gesteven witte overhemd glad. ijkt door het raam van zijn kamer ambassade, over de hoofdstad het economich bloeiende Europa, glimlacht. orse groei van de Europese in- riële investeringen in Amerika?' dit onderwerp praat ik het zegt Fagan. 'De devaluatie van illar in de afgelopen lente is de ste drijfveer'. 'Industriëlen, die de Verenigde Staten exporteren voor het dilemma: of ze geven un markt op, of ze brengen er handel heen en produceren hun uktie binnen de grenzen van de aigde Staten', aldus Fagan. de devaluatie stonden Europese ilieden gereserveerd tegenover eginnen van fabrieken in Ameri- naar toen de winsten hier op- [den, liet men de reserves snel Hij vertelt, dat hij in de lente neer dan 140 ondernemingen in 1-Europa heeft gesproken, die al- k iets in de Verenigde Staten n beginnen. Velen zijn er intus- heen gegaan, aldus Fagan, die jchter niet kan staven aan de van precieze cijfers. Ook statisti- molens malen langzaam, factoren, die in de jaren zestig merikaanse industrie naar Euro- ied komen, zijn nu omgekeerd', Fagan. enkt een ogenblik na, plukt aan nor en begint de veranderende ndigheden op te stommen. Daar n de eerste plaats de Amerikaan- ïen, die niet meer zo sterk afwij- an de Europese. Dit komt deels de verschillende devaluaties en door de hoge sociale lasten, die iese ondernemers op het loon in betalen. Verder is de inflatie merika beperkter, maar is de oosheid hoger, zodat er meer ar- voorhanden zijn. Ook, aldus hebben Europese ondernemin- het door de vergroting van de |pese Geemeenschap tot negen n het steeds onnodig gevonden in andere landen te investeren, ebben nu de tijd en het geld om nde Verenigde Staten te doen. .jpese maatschappijen kunnen, ge steund door devaluaties en ande- ctoren, meer hulp bij het zoeken vesteringsmogelijkheden in Ame- krijgen dan alleen door de atta- an de Amerikaanse ambassade in sel, Vier staten, New York, Illi- Virginia en Michigan houden er Belgische en Europese hoofd mini-ambassades op na om Euro- bedrijven de weg naar hun staat merika te wijzen. York's 'gedelegeerde Europeaan', ephen Stanton, is een in Europa looide Amerikaan, die zeven ta- doeiend spreekt en die opereert it een modern kantoorgebouw de Avenue Louise. In 1971, vlak de eerste dollardevaluatie was on in onderhandeling met 5 of 6 rnemingen, die zich in Amerika n vestigen. Het grootste gedeelte tijn tijd was hij toen in de weer voor New Yorkse industriëlen, die markten in Europa zochten, Thans praat hij met bijna 200 Europese be drijven, die zich in New York willen 'vestigen. Volgens Fagan hebben Amerikaanse maatschappijen momenteel ongeveer 80 miljard dollar in het buitenland geïnvesteerd. Rond 10 procent van dit bedrag vloeit jaarlijks in de vorm van winsten terug naar de Verenigde Sta ten. Europese investeringen daarente gen in Amerika belopen nu ruw ge schat 14 miljoen dollar. De Amerikaanse economie is gebaat bij deze Europese investeringen, aldus Fagan. Er wordt werkgelegenheid ge schapen. helpt het tekort op de han delsbalans verminderen en brengt geld in het Amerikaanse laatje in de vorm van belastingen. Michael Roose, een lange Brit, hcudt zich voor de staat Michigan met hetzelfde bezig. 'Ik heb Europese industriëlen hier ge had. die zeiden, dat ze zich niet lan ger konden veroorloven te exporteren naar de Verenigde Staten, dat ze ge dwongen waren daar te gaan produce ren, omdat dat goedkoper was, aldus de Brit. Ook hij ontmoette enige weerstand bij Europeanen, die zich wel in Amerika willen vestigen, maar bang zijn, dat de markt daar geheel wordt gecontroleerd door grote trusts. Hij weerlegt dit steeds, zo vertelt hij, door te wijzen op het feit dat in Ame rika de meeste zaken worden gedaan door bedrijven met minder dan 20c» werknemers. John D .Brennan. onderdirecteur van de mini-ambassade voor Illinois be weert dat industriëlen in Amerika snel tot de ontdekking komen, dat 'het zakenleven er niet erg veel ver schilt met dat in de oude wereld'. New York, steecis aantrekkelijker pleisterplaats voor Europese in dustrie. CSM en Gist gaan door met fusie gesprek ETENKOERSEN AVONDVERKEER ERDAM In het telefonisch avond- kwamen gisteravond de volgende tot stand (tussen haakjes de offi- slotkoers van overdag). 70.00 (69.80). Hoogovens (75.50). Olie 111.50-112.10 (112 00). Philips 51.10 (50.60). Unilever 133.00-134.00 gl 0). KLM 104.50 (104.00) an één onzer verslaggevers lTRECHT Het overlegorgaan van de drie vakcentrales en de industriebonden van NVY, NKV en CNV hebben een dringend beroep op de regering gedaan maatregelen te treffen, "die moeten voor komen. dat arbeid als niet m^er dan koopwaar kan worden beschouwd.' De bonden vragen tie rege ring dit naar aanleiding van liet touwtrekken rond de Centrale Suiker Maatschappij. ON Zuidvietnamese functiona- hebben de acht beste inschrij- van vijf internationale olie schappijen en consortiums gese- erd die naar olie willen boren de kust van Zuid Vietnam. Vol- een bericht in het democratische jdagblad Dan Chu zouden de vijf lende' maatschappijen tijdens een ïetsvergadering zijn uitgekozen, ringskringen weigerden elk com- aar op de berichten in Dan Chu: rant heeft de namen van de vijf ikken maatschappijen niet ont- krant wordt gezegd dat de vijf schappijen in oktober met hun boringen moeten beginnen. De iratieve fase zou binnen twee moeten worden afgesloten, ins het blad heeft de Zuidvietn.i- regering bij het .verlenen van de issies bedongen dat de vijf maat- •pijen minimaal 6 miljoen dollar an research-werkzaamheden moe- nvesteren, aan overschrijding van jaren-termijn zou de regering ns Dan Chu een boeteclausule 100.000 dollar per maand hebben inden. rant schreef dat de regering hier- kleinere maatschappijen met een rkte goodwill wil weren. In hun verklaring zeggende bonden zich ernstig zorgen te maken over het 'onaanvaardbaar optreden van de be trokken ondernemingen'. Het beleid van deze ondernemingen wordt een gevaar vcor de werkgelegenheid ge acht. Aanleiding voor de verklaring was het jongste bod van Kon. Scholten op de CSM, het vierde in de reeks, zoals wij gisteren meldden. De besturen van CSM, Gist Brocades en Meneba hebben intussen verklaard dat dit bod hen geen aanleiding geeft de gekozen opstelling te wijzigen. Zij gaan op de ingeslagen weg voort en zijn ervan overtuigd, dat de door hen beoogde fusie tot stand komt. Men is niet van plan op het bod van Schol- ten-Honig te reageren. Belangrijk wordt geacht, dat bij de besturen van Gist, CSM en Meneba wilsovereen stemming heerst. Deze besturen zeg gen het te betreuren dat door een nieuw bod van Scholten-Honig onrust en onzekerheid wordt gezaaid bij de aandeelhouders, werknemers en bie tentelers. aangezien zij van mening zijn dat door de docr hen beoogde fu sie de belangen van alle betrokkenen zowel op lange als korte termijn het best gediend worden. lvoehnndei In de verklaring van de vakbonden staat verder nog dat de industriebon den op 1 juli na geruchten over het bod van Scholten-Honig contact heb ben opgenomen met de directies van CSM en Scholtcn Honig. 'In deze con tacten is komen vast te staan, dat er geen einde is gekomen aan de koehan del. die nu al geruime tijd wordt be dreven over de hoofden van enkele duizenden werknemers', aldus de bon den. 'Na het bod van de Suiker Unie op CSM, het hogere bod van Scholten-Ho nig en de principe-overeenkomst tus sen CSM, Meneba en Gist-Brocades blijkt nu, met totale verwaarlozing van de belangen der werknemers en buiten hun vertegenwoordigers om, dat het gerammel met de geldzak op nieuw gaat beginnen', zeggen het overlegorgaan en de industriebonden. De drie industriebonden hebben op 5 juli de commissie fusiegedragsregcls van de SER gevraagd een onderzoek in te stellen naar de gang van zaken rond de overneming van de CSM. bij welk onderzoek ook de activiteiten van Scholten 'Honig moeten worden bezien. Uitvoering SSEL De Europese Commissie heeft woensdag alle tegemoetkomingen e uitvoer van melkpoeder en veevoeder waarin melkpoeder verwerkt is, chaft. Bovendien heeft ze de ministerraad van dc EEG gevraagd haar te tlgen om, zonodig, dc uitvoer van graan (door het instellen van heffin- tegen te gaan. Dc commissie heeft die maatregelen genomen in verband de Amerikaanse beperking van de uitvoer van soja-bonen. De commissie it dat het noodzakelijk is dat dc gemeenschap zuinig omspringt met de i voorraad aan eiwitrijke stoffen. Daarom is besloten dc uitvoer van melk er niet langer door middel van restituties ('toeslagen') te stimuleren, c Lardinois, de Europese landbouw-commissaris, vliegt eind volgende i naar Washington. Lardinois zal een ontmoeting hebben met de minister financiën van de Verenigde Staten George Shultz en met de Amerikaanse ter van landbouw Earl Butz. Gepraat wordt over de landbouwlekortcn en de exportbeperkingen van de V.S. Het bestuur van Scholten-Honig heeft gisteravond verklaard, dat het in de uitvoering van zijn taak en het dra gen van zijn verantwoordelijkheid schromelijk tekort zou schieten tegen over de 7000 personeelsleden, de vele aandeelhouders de centrale onderne- NEW YORK De Amerikaanse olie- indsutrie is de laatste dagen opnieuw beschuldigd van monopolistische prak tijken ('samenspannen') en het in stand houden van een tekort aan vloei bare brandstof. De staat Florida heeft maandag de vijftien grootste oliemaatschappijen de beschuldiging voor de voeten ge worpen dat zij hebben samengespan nen met het huidige olietekort te ver oorzaken. De autoriteiten van deze staat kondigden aan bij een federale rechtbank op grond van de antitrust- wetten een klacht tegen deze maat schappijen in te dienen. Vijf grote oliemaatschappijen (Standard Uil of California, Atlantic, Richfield, Union Oil, Shell en Texaco) hebben meege deeld dat zij door een grand jury in Californië zijn gedagvaard, inlichtingen over hun prijzen en wijze van handel drijven te verschaffen. De federale prijzencommissie heeft dinsdag aangekondigd dat er een lan delijk onderzoek zal worden ingesteld naar mogelijke overtredingen van de prijsvoorschriften en de naar de om vang van de olievoorraden in de Vere nigde Staten. Dit onderzoek zal de ko mende vijf tot zes weken worden uit gevoerd door ambtenaren van de be lastingdienst. In een rapport van de Federale Com missie voor de Handel (FTC) wordt de Amerikaanse olie-industrie voor een deel verantwoordelijk gesteld voor het huidige tekort aan olie. Een sub commissie van de senaat, onder lei ding van de democratische senator Henri Jackson, heeft besloten op basis van dit rapport van de FTC een on derzoek naar hel olievraagstuk in te stellen. mingsraad van KSH, die zich achter het beleid van de raad van bestuur stelde, indien het niet alles in het werk zou stellen om een combinatie KSH-CSM tot stand te brengen. Er wordt in dit verband tevens eraan herinnerd, dat ook de vakorganisaties een positief advies aan de S.E.R. hebben gegeven. £uv,st Verder heeft Scholten-Honig meege- Husky6 deeld. dat het nieuwe bod slechts be- Nat Gas trekking heeft voor het op 28 juni "ass RKerJiUsf'n uitstaande kapitaal van CSM. omdat ^ht-n canada" men niet op de hoogte is met eventu ele transacties, die met dat kapitaal zouden zijn gepleegd. Scholten-Honig doelt hier kennelijk op een eventuele onderhandse plaatsing van aandelen door CSM bij Gist-Brocades. Door de ze onderhandse plaatsing zou CSM de deur voor anderen dicht hebben ge daan. Bij" de verklaring over de be sprekingen tussen Gist. Meneba en CSM hebben de directies gezegd dat 'geëigende maatregelen' waren geno men om de pas voor anderen af te snijden. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Grootgrutter Dirk van de Broek heeft van concurrent Simon (de Wit) een schadevergoeding geëist van 1 miljoen. Van den Broek verwijt Simon in een brief 'oneerlijke concurrentie en aantasting van onze goede naam'. Hij doelt op een prijsvergelijkende adverten tie van Simon die Dirk van den Broek 'een vorm van misleiden de reclame' noemt. De redenen schrijft hij In zijn brief: 1. 'U beweert in de adverten tie dat 250 artikelen werden ge- kontrolcerd. Een telling wees uit dat ii er slechts 233 publi ceerde! 2. Van deze. 233 artikelen zijn er '113 niet verkrijgbaar bij Dirk van den Brock' (U ver zuimt te vermelden dat wij hiervoor bijv. andere merken voeren). Niet 250, maar 120 artikelen zijn dus in werkelijkheid verge leken! 3. Uw bewering dat 54 artike len bij Simon goedkoper waren, is ook al onjuist. In de lijst tel den wij er slechts 37! 42 artike len waren inderdaad gelijk in prijs: 41 goedkoper bij Dirk van den Broek. I. Een optelling wees uit dat u met de 120 vergeleken artike len in totaal niet goedkoper bent, terwijl uw publikatie dit wel suggereert. Eindtotaal Si mon: 137.19: eindtotaal Dirk van den Broek: 134.51. 2.68 verschil dus, en dat In een lijst die ii nota bene zelf samenstel de.' Siinon-dlrecteur Govers ver klaart hel verschil tussen 250 en 233 met te zeggen dat zijn bedrijf 'uit ruimte-overwegin gen een aantal artikelen op een hoop heeft geveegd.' Punt 3 cn 1 hangen daarmee samen. Over het voeren van andere merken door Van den Broek zegt hij. 'Wc hebben in dc aanhef van onze advertentie duidelijk ge steld dat we alleen merkartike len vergelijken. Wanneer Van den Broek daar andere artike len voor in de plaats stelt kan er sprake zijn van een kwali teitsverschil zodat het vergelij ken van de prijzen niet eerlijk meer is.' Volgens de lieer Go vers zijn dc overblijvende 120 artikelen voldoende om een ver gelijking te kunnen maken. 'Per slot van rekening is Van don Broek hiermee begonnen en in zijn eerste advertentie noemde hij maar iets meer dan honderd artikelen.' Of de 'dreig brief' serieus moet worden op gevat óf dat er meer sprake is van een stunt weet Govers niet: 'Met kan best zijn dat Van den Broek oprecht verontwaardigd is en méént dat hij gelijk heeft.' Op het eerder gedane aanzoek van zijn concurrent om samen dc prijzen van een aantal arti kelen te vergelijken reageert dc Simon-dirccteur niet onverdeeld enthousiast: 'Ik zeg per sé niet zonder meer nee, maar ik zeg ook niet zonder meer ja. Wij stellen bij zo'n vergelijking wel degelijk eisen wat betreft de kwaliteit. Ook de belangrijk heid van de artikelen zou je er dan in moeten betrekken. Een kilo suiker koop je nu één maai vaker dan een afwasborstcl. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De centrale bank van West-Duitsland is op de wis selmarkt tussenbeide gekomen om de dollar te steunen. Dit heeft de staatssecretaris van financiën. Karl Otto Pöhl gisteren verklaard. Het ging volgens hem om zeer geringe bedragen, slechts bedoeld om de dollar symbolisch te steunen. De stap van de Bundesbank is het go- volg van een besluit van dc presiden ten van de Europese centrale banken om de Verenigde Staten een krediet in Europese betaalmiddelen ter waar de van ruim 6 miljard dollar aan te bidden, waarmee Amerika do'lars in WASHINGTON Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft de rc- geringssubsidic aan boeren verlaagd tot maximaal 20.000 dollar per jaar. Tot nu toe kon iedere landbouwer maximaal 50.000 dollar krijgen. De maatregelen werden genomen op aan dringen van congresleden uit vooral de steden die weinig te spreken wa ren over de hoge subsidies die dc boe ren ontvangen nóast de recordprijzen die op het ogenblik voor landbouw- produkten worden betaald De tar- weprijs is in één jaar verdubbeld, zo dat niet alleen brond en andere meel produkten maar ook vlees, gevogelte en eieren sterk stegen wegens de duurdere voedergranen. Op het ogen blik geldt in de VS weliswaar een vol ledige prijsstop voor de levensmidde lenhandel, maar de prijzen die de boer kan bedingen zijn vrij gebleven. Overigens verwacht het Amerikaanse ministerie van landbouw dat de streefgetallen voor de produktie van mais en sojabonen dit jaar gehaald zullen worden. Mais en sojabonen zijn twee belangrijke bestanddelen voor veevoeder. Een offieële woordvoerder zei gisteravond dat door de vergroting van de produktie van sojabonen de uitvoerbeperking wellicht versneld kan worden afgeschaft. Europa koopt om de koers ervan te ondersteunen. Als gevolg van de symbolische steun van de Wcstduitse centrale bank noteerde de dollar gis teren 2.4050 mark, twee pfennig lager dan de openingskoers, maar toch nog flink hoger dan het slot eergisteren: 2.3750. Volgens een geldhandelaar in Frankfort verliep dc handel erg rus tig. In Amsterdam zette de dollar het herstel eveneens voort. Gehandeld werd op ongeveer 2.67. tegen een slot op dinsdag vap 2,66. Ook hier was de handel rustig, hoewel men over de toekomst van de dollar nog niets zinnigs kon zeggen. Vergrijsde hoofden Financiële kringen in Hong Kong schudden gisteren hun in het vak ver grijsde hoofden toen communistisch China zijn valuta ten opzichte van de Hong Kong-dollar devalueerde. Dit ge schiedde amper 24 uur nadat het land de renminbi met hetzelfde percentage had opgewaardeerd. De Hong Kongse vestiging van de communistische Chi nese staatsbank kondigde gisteren een nieuwe wisselkoers af van 37,95 ren minbi per 100 Hong Kong-dollars. Maandag nog bedroeg de koers 38 per 100 en dinsdag werd deze verlaagd tot 36,11. De koers verschilt dus momen teel zeer weinig met die van maan dag. Een woordvoerder van de bank verklaarde, dat vanuit Peking nieuwe instructies waren ontvangen. Hij zei geen verklaring te hebben voor de chaotisch aandoende fluctuatie. Ook de handelaren in produkten van de Volksrepubliek, die hun prijzen gister ochtend met 10 tot 18 procent had den verhoogd, waren stomverbaasd. Zij verklaarden echter voorlopig even af te wachten voordat ze hun nieuwe prijzen zouden terugschroeven. Koersen in Montreal 9 juli 877.26 158.74 101.04 73.67 568.5 10 juli 888 32 161.33 101.42 73.68 568.7 11 juli 908.19 164.11 102.28 73.73 576.7 Van een onzer verslaggevers ARNHEM Enka Glanzstoff in Breda onderdeel van het Akzo- concern gaat voor de produktieafdeling van de polyestervezels hon derd man aantrekken. Enka heeft hiertoe besloten doordat een ex plosieve vraag optreedt naar het speciaal soort polyester garen, dat in Breda gemaakt wordt. Het aantrekken van mensen betekent niet, dat Enka Breda het personeels bestand met honderd man zal vergro ten. Dit blijft op 950 1000 man. Het kost echter moeite voldoende Neder landers te vinden voor de drie en vierploegendienst bij Enka-Breda. Daarom zal men voor de vervanging van vertrekkenden voor een groot deel beroep moeten doen op buiten landers. Hoofdbestuurder R. L. A. Es ter van de Industriebond CNV ver klaarde: 'We hadden als vakbonden liever gehad dat Nederlanders waren aangewezen, maar deze gang van za ken bewijst toch wel hoe goed de vak bonden er aan deden vorig jaar voet bij stuk te houden toen Akzo op mas sale schaal personeel wilde gaan ont slaan'. Bij Enka Breda werken momenteel al circa 70 Spanjaarden. Eigenlijk al kort na de bedrijfsbezetting van '72 ging de gang van zaken bij Enka Glanzstoff in Breda en bij de kunstve zelsector in het algemeen in Europa weer beter. In het onlangs verschenen jaarverslag liet Enka Glanzstoff zelfs zeer optimistische geluiden horen. Ak zo heeft al enige malen verklaard, dat dc oplevende vraag naar kunstvezels voornamelijk een opvullen van de pijp leiding is. Daarmee werd bedoeld, dat kledingfabrikanten groot- en de tailhandel hun voorraden op peil brachten, maar dat moet worden afge wacht of de consument ook werkelijk meer vraagt. Enka Breda kwam vorig jaar in het nieuws, toen de Akzo-di- rectie het hele bedrijf wilde sluiten, waarna de vakbonden de sluiting via een bedrijfsbezetting wilden verijde len. Dat buitenlanders worden aangetrok ken in de kunstvezelsector is geen nieuw verschijnsel. Al vrij kort na de bezetting van Enka Breda werden voor de kunstvezelproduktie in Arn hem gastarbeiders aangetrokken, een gevolg van de krappe arbeidsmarkt ter plaatse. Kon. Olie noleerde gisteren 3 42%-% 42'a- Philips 18:.-19'« (18%-19%), Unilever 5 52-52' 152%-32%) en KLM S 39% (38%). Aand ((1)1. lol. H. L. 9 juli 11.560 18.190 1.769 80f. 568 10 juli 15.090 18.650 1.767 1.124 35 11 juli 18.730 20.190 1.781 1.283 231 acf Industrie NEW YORK zig bedrijf bezig bedrijf bezig bedriji Allied Chemical I Aluin Co Am American Br.mds Leidsche Wol LEIDEN Leidsche Wolspinnerij zal aan de op 7 september te houden jaarvergadering voorstellen het divi dend over 1972-73 vast te stellen op 20 pet in contanten, waarvan reeds 6 pet als interim werd uitgekeerd. Over het voorgaande boekjaar (eindigend op 31 maart) werd in totaal 20 pet in contanten plus 5 pet in aandelen uit gekeerd. Een en ander is mogelijk doordat de helft van de gerealiseerde mccwaarde van grondstoffen over het verslagjaar aan de winst is toege voegd. Amro-bank AMSTERDAM De AMRO bank deelt mede dat de rente op een groot aantal spaarvormen met ingang van 16 juli a.s. met V4 tot Ya% wordt ver hoogd. Na deze renteverhoging (de derde die de AMRO bank dit jaar af kondigt) geven de diverse spaarvor men het volgende rentebeeld te zien. (Tussen haakjes de oude rentepercen tages) rentespaarrekening/renteboekje 4/ ongewijzigd)Spaar-Plus-rekening 5!4%(514%): Spaarrekening met een opzegtermijn van 3 maanden 5% (4?6%); Spaarrekening met een op zegtermijn van 6 maanden 514% (5%); Spaarrekening met een opzegtermijn van 12 maanden 6 (ongewijzigd); Spaarrekening met een opzegtermijn van 24 maanden 6%% (ongewijzigd); Spaarrekening met een vaste looptijd van 2 jaar 7%; Spaarrekening met een vaste looptijd van 3 jaar 7a ;Spaarrekening met een vas te looptijd van 4 of 5 jaar 7'/2%(7>i%); Zilvervloot spaarreke ning 6% (ongewijzigd). Schuttersveld ENSCHEDE Het bestuur van het Schuttersveldconcern in Enschede is optimistischer over de toekomstige ontwikkeling dan ten tijde van het schrijven van het jaarverslag. Toen speelde nog een belangrijke rol de on zekerheid over de voorbije stakingen en de teruggang van de vraag in en kele deelmarkten. Nu is er alle reden voor vertrouwen, aldus het bestuur op de jaarvergadering. De orderposi tie verzekert ruim een volledige be zetting. Het omzetverlies door de sta kingen stelt niet zo veel voor. Am Cyanatmd Am Klectr Power Am Metal Climax Am Mnines Am Smell C Kef Am Tel Tel Ampex Anai mda Can Pacafic Kv l'elancse Chase Ma r, hal la li 33% 31 271 i. 2 18 IS 32'i 33 46% 4f.; 45 45'. 24% 26% Schokbeton COies Service Colgate Painiulite C'ill Industries Cons Edison Cnni Can Conl Oil Curliss Wright Curliss Wright A Dart Ind Deere and Co Dow Chemical Du Font (El) ZWIJNDRECHT Schokbeton ziet zich door gebrek aan opdrachten ge noodzaakt het bedrijf in te krimpen. Het bestuur heeft daarom besloten eervol ontslagen te verlenen aan de heren T. Teunissen en P. van der Wiel, leden van de raad van bestuur. Dc directie zal in het vervolg worden gevoerd door de overige twee leden, ir. J. Z. Agnes en mr. J. L. van Wuyckhuyse. Het personeelsbestan zal door natuurlijk verloop worden inge krompen. Het daalde in 1972 al van 1009 tot 932 man. Er zullen voorlopig geen ontslagen vallen. Door de onderbezetting, met name in de fabriek in Kampen, is het exploita tieresultaat over de eerste zes maan den van 1973 negatief. Admiral Corp Allengheriv Akiima Am Slandar Amsted Ind Can Brewer Celtu Chadhourn Columbia G Comliicii ak 134% 137% 42 42 9% 10% W S 20% 20', 23% 25% 11% 11% 39 30% 4u%b 4 lb 10% 10% A 4 13% 13% dh 1% 1% Fd 9.65 9.6» 28% 28% 3C 31% ,e 23% 23% 37 38% C.en tel Tel Gelly (Hl Gileiie Giiiihel Brothers 28% 29 34% kennecott Coppef Ling- Lemen Vough l.iltoii Ind Lockheed Airciali Mariin Marietta 16% 16% May Dep Stores 29s, 29s, McDonnell Dougla 21% 21% Mobil oil Corp 64V, 63 v.lilsco 43% 43% Nat. Cash Iteglsie 35% 35% (sal Distillers 13% 13% Nai Gypsum 13% 13% \al Steel 33% 33", Nat Lead Ind 13% 13% li Cigar I Bnk for Pac Gas and El 27% 28 Penn Central 1% Is» Pepsico 79% 80% Phelps Dodge 43% 44 Philip Morris 119 122 Phillips Petr 50% 52% Procter Gamhl 102% 106 RCA 24% 2*% Republic Steel 23% 23', Kcvuolds Ind 44% 46% Royal Dutch Petr 42% 42% Studeh.ikei Wurti '5% 35% 49% Hips Co I Pelr 16% 17' 16% 16% 8% 8% 17 16% 16% 27%

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 15