Waardevolle verzameling kronen in Utrecht te zien Driehoekige band Dunlop en Pirelli autobiografie 'Fietsconcerten' in Vianen en Utrecht -4 Organisator betaalde nog nooit zóveel voor een verzekering van een expositie eyland-personenauto komt over uit Australië ubilea bij Morris, MG en Triumph Charlois: geen Europa Cup Filmfestival in Moskou Uitgebreide garantie Audi-Ster-dealers qOUW/KWAKfTET DONDERDAG 12 JOU 1973 BINNENLAND Kil ritish Leyland is in Engeland de im- »rt begonnen van de in Australië otworpen en gebouwde Leyland-per- onen auto P76. In Europa wordt de 1.15 aam Leyland alleen als merk voor :rg", Bjïdrijfswagens en autobussen ge- ruikt. Als personenautomerk komt eyland met zes- en achtcilindermoto- n in de topklasse. e Leyland P76 kost in Engeland tus- in de twintig en dertig duizend guil- den, afhankelijk van de uitvoering. Er zijn een 4,88 meter lange luxe en su per en een zes centimeter langere exe- cutive-versie. De zescilinder motor is een 2,6 liter, die afgeleid werd van de Austin 2200-motor en 121 REM-pk le vert. De achtcilinder 4,4 liter met 192 REM-pk werd afgeleid van de V 8-mo- tor van Rover. De P76 wordt gebouwd te Sydney 'n de Leyland-fabriek, waar de produk- tiecapaciteit volgend jaar op 30.000 eenheden moet komen. Per jaar zal British Leyland er in Engeland 3500 importeren. Import in andere Europe se landen is nog niet in overweging genomen. In Engeland zijn tussen 1920 en 1923 veertien achtcilinder Leyland-perso- nenauto's gebouwd, van het indertijd tè vooruitstrevende model Straight Eight. LUXEMBURG Landskampioen Charlois heeft in het door de Luxem burgse schaakbond georganiseerde 'Europa-toernooi 1973' niet opnieuw furore gemaakt. De Europa-cup bleef in het bezit van de ijzersterke ploeg van Solingen (West-Duitsland), die bestond uit de spelers Kurajica, dr. Lohmann, Gerusel en Cording. De eerste drie dragen de titel 'internatio naal meester' (Kurajica is de ex- jeugdwereldkampioen!) en de speel- sterkte van Cording is al niet veel minder. Het toernooi werd gespeeld met 8 ploegen van vier man, dat echter in twee dagen moest worden afgewerkt. Elke speler behoefde slechts tweemaal in het strijdperk te treden; de ploe gen speelden niet in zijn geheel tegen elkaar. Een aantal uitslagen was: le ronde: Charlois-Gambit (Luxem burg) iy2Vi (Van Wijgerden-Haas !4!4. Koevermans-Meeussen l0), Carlois-Straatsburg (Frankrijk): 11, (Den OudengKappler 01, Riksen-Jc- annin 10). Solingen verfrommelde de nationale ploeg van Luxemburg met 40. 2e ronde: Charlois-Ostende \'2Vi (Van Wijgerden-Beyen ',4y2). Beyen maakt al jaren deel uit van de Belgische nationale (olympiade) ploeg. Charlois-VGambit (Lux.) 10 (Den Ouden-Meeussen 10), Charlois- Nat. Luxemburg y2\'2 (Riksen-Pe ters Yty2), Charlois-Esgoo !4, (Koevermans-Yde y2Yi). Charlois trad derhalve noch tegen So lingen, noch tegen Londen aan, De oorzaak: het gelijke spel tegen Straats burg. Had Den Ouden gewonnen en Riksen verloren, dan zou dig wèl het geval zijn geweest! Eindstand in vordpunten: 1. Solingen 7 p., 2/3 Londen en Charlois 5 p., 4. Esgoo 3 y2 p., 5J46/7. Nat. Luxemburg, Straatsburg en Ostende 3 p., 8. Gam bit (Lux.) 2!4 p. Het Toernooi vond plaats in Nationale Sportinstituut te Luxemburg. BILTHOVEN Op de eerste en derde zondag van de maand, tus sen 15 juli en 16 september, or ganiseert de stichting Jr. Jacob van Eyck een aantal 'fietsconcer ten'. Zij ontlenen hun naam aan de opzet, die deze concerten het muzikale eindpunt wil doen zijn van een fietstochtje of een ander soortig actief uitstapje. Men mag er natuurlijk ook per eigen auto of per openbaar vervoermiddel heen, maar de organisatoren menen dat de band met het verleden wat be ter gelegd kan worden als men per fiets komt. De concerten worden gege ven in het middeleeuwse stadje Via nen (in de burgerzaal van het goti sche stadhuis) en in het romaanse kerkje van Blauwkapel bij Utrecht. Er is een concert-gedeelte van onge veer dertig minuten dat door professi onele en amateur-musici met muziek uit de middeleeuwen tot en met de barok zal worden gevuld. Daarop volgt een samenspelgedeelte waarin geïnteresseerde bezoekers zelf kunnen musiceren. Medewerking verlenen on der meer het Overijssels Koper En semble, het Utrechts Vocaal Ensem ble, Studio Laren, Antiqua Delphi en Viva la Musica. De Stichting Jr. Jacob van Eyck wil de uitvoering van muziek uit de ba rok tot en met dè renaissance bevor deren en wel zo, dat die muziek daar bij zoveel mogelijk in haar oorspron kelijke functie tot haar recht kan ko men. Daartoe wordt ook tijdens deze concerten allerlei informatie verstrekt over functie en uitvoeringspraktijk van oude muziek. En wie met de fiets is gekomen krijgt nog 0.50 reductie op de toegangsprijs, die 1.50 be draagt. MOSKOU Als opening van het Filmfestival in Moskou, dat 23 dagen zal duren, kregen de zesduizend toe schouwers een kleurenfilm van een uur te zien over het bezoek van par tijleider Leonid Breznjew aan de VS. Breznjew had een boodschap ge zonden voor de openingsplechtigheid, waarin hij.zei dat het motto van het festival 'voor humanisme irt de film kunst, voor vrede en vriendschap on der de volkeren' bijzonder toepasse lijk was voor het huidige ogenblik nu het streven naar samenwerking duide lijk een einde begint te maken aan de willoosheid van de koude oorlog. Zes entachtig landen hebben inzendingen naar het festival van Moskou ge stuurd. 'Beelden in De Bilt' te zien tot 28 juli DE BILT De tentoonstelling 'Beel den in De Bilt' is in verband met de grote belangstelling verlengd tot 28 juli en als de belangstelling nog aan houdt zal de expositie zelfs tot 10 au gustus geopend blijven. 'Beelden in De Bilt' is een tentoon stelling van monumentale beeldhouw kunst om het gemeentehuis en van kleinplastieken in het gebouw van de openbare leeszaal aan de Alfred No- bellaan 437. Deze manifestatie, die dit jaar al voor de achtste keer wordt gehouden brengt vooral dat soort beelden bijeen die geschikt zijn voor de verfraaiing van tuin of interieur van huis cn be drijf. Ook vanuit puur-toeristisch oogpunt blijkt de tentoonstelling een trekpleis ter en dat is o.a. waarschijnlijk ook een gevolg van de wedstrijd voor amateurfotografen die men aan de ex positie gekoppeld heeft En dan nog.. In de galerij van de Uitgeversmij Diligentia, Tesselschadestraat 18-22 te Amsterdam zal tot 31 juli een groot deel van de tentoonstelling 'Art Di rectors Club Nederland' te zien zijn, die eerder te zien was in het Centraal Museum te Utrecht. oor Sicco de Jong ie Brits-Italiaanse onderneming Eilop-Pirelli heeft een volko- len nieuwe bandenco.nstructie ^twikkeld, zonder stalen of an- &re gordel, doch puur van rub- 6r en met een driehoekige vorm. e ontwikkeling van deze band is it prototype-stadium voorbij. De and zou belangrijke voordelen Sbben boven de tegenwoordige diaalbanden en zelfs boven de lor Dunlop uitgevonden Denovo- and. door Fred Lammers UTRECHT Hoewel ze vroeger meer werden gebruikt dan tegen woordig, zijn kronen nog steeds nauw verbonden met vorstelijke personen. Dit heeft de heer J. Zeeman, directeur van het Neder lands Goud-, Zilver- en Klokken museum in Utrecht in het jubi leumjaar van koningin Juliana op het idee gebracht een unieke ten toonstelling in te richten in zijn museum Achter de Dom, in het hart van de Utrechtse binnen stad. 'Koninklijke kronen', heeft hij de ten toonstelling genoemd die tot en met 12 augustus te zien zal zijn (op werk dagen van half elf tot half vijf en op zondagen van half twee tot half vijf). De 42 kronen die in vitrines staan op gesteld zijn de beroemdste kronen uit de wereld, afkomstig uit de verzame ling van Jürgen Abeler, lid van een bekende Duitse firma in edelmetalen in Wuppertal. Hij heeft in de loop der jaren een grote verzameling kronen bijeenge bracht. Sommigen zijn de originele exemplaren, andere kronen zijn repli ca van de echte kronen. De replica zijn echter volkomen natuurgetrouw nagemaakt. Alle maten kloppen, ook de aangebrachte edelstenen komen overeen met de stenen die in de echte kronen zitten. Dit verklaart de bijzon dere veiligheidsmaatregelen die zijn genomen tijdens de expositie. Over de totale waarde van de geëxpo seerde kronen laat de heer Zeeman zich niet uit, maar deze is uitzonder lijk groot. De verzekeringspremie is de hoogste die hij tot dusver voor een expositie heeft moeten afsluiten. In verband daarmee zijn de toegangsprij zen voor het museum gedurende de tentoonstelling verhoogd met een gul den. De kronen die in Utrecht worden geëxposeerd vertegenwoordigen vele tijdperken. De Egyptische vorsten uit het grijze verleden zijn vertegenwoor digd met een kroon, die in het graf van Tut Anch Amon werd gevonden. Er is ook een kroon te zien van de befaamde Cleopatra. Hoe haar kroon er uitzag was niet meer te achterha len; de heer Abeler is afgegaan op de fantasie van de filmproducenten: eni ge jaren geleden speelde Liz Taylor de rol van Cleopatra. Voor deze film werd een prachtige kroon ontworpen. Deze kroon maakt nu deel uit van de expositie. Engeland Natuurlijk is Engeland op de tentoon stelling rijk vertegenwoordigd. Daar heeft men kronen in alle maten en uitvoeringen. Grappig is het huis kroontje van koningin Victoria. De historische kronen vond zij te zwaar. Vandaar dat zij een kroontje liet ma ken, dat gemakkelijker was te torsen. Lange tijd is dit kroontje bewaard in Windsor Castle. Koning George de zesde liet de kroon van Victoria in 1937 overbrengen naar de Tower, waar ook de andere Britse kronen lig gen opgeslagen. De beroemde Edwardskroon, voor het laatst gedragen door koningin Elisa beth de tweede bij haar kroning in 1953 ontbreekt niet, evenmin als de Britse staatskroon. Deze kroon is be zet met drieduizend diamenten, 277 parels, achttien saffieren, elf smarag den en vijf robijnen. De 'Ster van Af rika', de op een na grootste diamant uit de beroemde Cullian verkregen en door de regering van Transvaal in 1907 aan koning Edward de Zevende aangeboden, maakt er..deel va'n uit. Koningin Victoria liet deze kroon in 1837 maken voor haar kroning omdat zij de Edwardskroon voor haar sche del te zwaar vond. Koningin Elisabeth droeg de Edwardskroon bij haar kro ning maar een paar minuten en scha kelde toen ook over op de kroon van haar bet-overgrootmoeder. India De keizerskroon van India, in 1911 voor liet eerst gedragen door Georg de Vijfde bij zijn officiële installatie lot keizer van India, mag er ook zijn. Er zijn ruim 6100 diamanten in ver werkt. De kroon die prins Charles droeg bij zijn installatie tot prins van Wales is ook in Utrecht. Andere vorstenhuizen zijn niet verge ten De koningskroon van Pruisen, die voor het laatst door Wilhelm de Tweede werd gedragen, de vroegere room-duitse keizerskroon, de Ste- phanskroon van Hongarije (het origi neel verdween in 1945 spoorloos uit Wiesbaden en bevindt zich thans op een onbekende plaats in de VS, naar wordt aangenomen in een particuliere verzameling), en de Oostenrijkse kei zerskroon staan alle te kijk. Er is een originele kroon van de Da- iai Lama. tot 1951 de wereldlijke en geestelijke leider van Tibet. Prachtig is het diadeem dat toebehoort aan Fa- rah Diba en opvalt door de zeven smaragden die er in zitten. Van Jo sephine de Beauharnais is er even eens een diadeem. Het is een recon structie naar een diadeem dat zij droeg op haar huwelijksdag. Het ori gineel bestaat, voorzover bekend, niet meer. De reconstructie is gemaakt aan de hand van een schilderij van Josep hine dat in het Louvre hangt. Heel mooi iJ de kroon die de Zweedse koningin Louise eens droeg. Van kei zerin Eugenie van Frankrijk bleef de kroon eveneens bewaard. De tsaar van Polen droeg vroeger, naar men kan zien, een kroon waar hij mee voor de dag kon komen. Het origineel bevindt zich nu in het Kremlin te Moskou. Van de Russische tsaar Iwan de Ver schrikkelijke, is er een met bont afge zette kroon, gemaakt na zijn overwin ning op de Tartaren in 1553. Van tsaar Paul is er een kroon, die van verguld zilver is vervaardigd. Religieus Religieuze kronen zijn er in soorten. Een voorbeeld daarvan is de kroon die eens toebehoorde aan paus Pius de Twaalfde. Deze kroon ligt vlak bij het sieraad waarmee Napoleon zich eens tooide. Als men dwaalt over de tentoonstel ling, komt de gedachte op hoe weinig er nog rest van al de koninkrijken, waarvan de kronen stille getuigen zijn. De dragers van de kronen zijn meestal al lang geleden overleden. Van sommigen zijn de namen zelfs vergeten. Slechts de kronen herinne ren aan hun gloriedagen en aan het vakmanschap van de makers. Men komt ook onder de indruk van het vakmanschap van de goudsmeden die de replica maakten. Dat gebeurde zo kunstig dat volgens deskundigen slechts-bij een uitgebreid onderzoek de originele kronen van de namaak- kronen zijn te onderscheiden. et Engelse merk Morris bestaat dit ar zestig jaar; de merken MG en riumph die eveneens tot de Bri- ■h Leyland-groep behoren bestaan k vijftig jaar. De jubilea worden iet uitbundig gevierd, nu ook de ritish Leyland Motor Corporation lustrum heeft herdacht en vol an aan de tweede periode van vijf ar begonnen is. •e merken Morris en MG Morris arages zijn opgericht door de lornaamste grondlegger van de hui- ge Britse automobielindustrie, Wil- im Richard Morris. Hij begon zijn irrière als fietsenmaker en eindigde Viscount Nuffield, met een vermo- en waarvan hij driehonderd miljoen ulden beschikbaar stelde aan medi ae zorg. onderwijs en research, 'illiam Morris is de man geweest, in 1921 met succes de T-Ford be- incurreerde en die in 1931 een licht utootje voor honderd pond sterling luizend gulden) uitgebracht, dat in e crisisjaren nog goed verkocht j onderferd. Hij bracht in 1952 de fusie roet n onze ustin tot stand, waarbij hij over de leerderheid van de aandelen in de •enmalige British Motor Corporation eschikte. Na een half jaar dit con- .ern geleid te hebben, trok hij zich te danl erug. Hij overleed in 1963, 85 jaar ud. BMC fuseerde in 1966 met Jagu- r en in 1968 met de Leyland-Rover- roep, waarin ook Triumph onderge- racht was. ët merk Morris is in Nederland leer dan dertig jaar lang geïmpor- eerd door Molenaars Automobielbe- rijf te Amersfoort, maar de import thans overgenomen door British •eyland Nederland c.v. te Gouda, een Morris' eersteling, de Bullnose Cowley uit 1913. volledige Britse dochteronderneming. In een bericht ter gelegenheid van het Morris-jubileum wordt de naam van Molenaar in het geheel niet meer ge noemd, maar dit bedrijf heeft zich vooral in de eerste na-oorlogse jaren bijzonder onderscheiden door Neder land weer met auto's te bevoorraden. De Morris-person.enauto's De Minor van 1948 en de M-serie uit 1938 zijn nog verscheidene jaren in Neder land geassembleerd, eerst te Jutfaas en later te Amersfoort. Molenaar heeft tevens bijna veertig jaar de MG's geïmporteerd. Tengevolge van de vorming van BMC hebben Austin en Morris jaren aan een identieke modellen gekregen: de Mini, 1100-1300, Oxford-Cambridge en 1800. Thans heeft British Leyland's topman Lord Stokes de man, die ook het merk Triumph op de been hield deze policy gewijzigd, waar door Austin exclusief de Maxi en Al legro kreeg en Morris exclusief de Marina. t Denovo-band, eerder door Dunlop ingekondigd als de "Total Mobility ire', wordt komende herst in stan- larduitvoering geleverd op de Rover iOO van British Leyland. Het is een ind, waarmee nog 160 kilometer kan jrden doorgereden met een snelheid m tachtig kilometer per uur, nadat I een lek in ontstaan is. Bij een ptseling lek raken blijft het wegcon- pt ook aanzienlijk beter clan bij een jwone radiaalband. Volgens Dunlop U de Denovoband veertig procent |urder zijn dan een gewone band. |ar het reservewiel wordt er overbo- ig door, wat ruimte en kosten be- Èart. t nieuwe driehoekige band maakt ik het reservewiel overbodig, maar fedt volgens Pirelli tevens de voorde kt van èen breder loopvlak, -terwijl pi lek raken geen sprake meer zal m. De lucht er binnen zal een min- r belangrijke rol'spelen. De volko- pn rubber band krijgt een wanddik- [van 16 millimeter tegen vijf milli- eter thans. Dat kost meer rubber, par de band behoeft veel minder log te worden; het loopvlak komt bhter bij het wiel. Van de velg uit feen beide zijlijnen van de driehoe- ge vorm naar buiten toe. Bij het te- in een stoeprand aanrijden is er |erienkel probleem meer, omdat het kke> rubber elastisch is en dus niee- left. Ir'elli te Milaan is drie jaar geleden et de ontwikkeling van de band be- De Denovo-band, die volgend jaar door Dunlop en Pirelli geleverd kan wor den. Deze foto toont hoe de lekke band de velg nog ondersteunt: normaal zou de band los van het wiel kunnen raken. Een speciaal smeermiddel houdt de Denovo-band nog vele kilometers goed in takt. gonnen. Door de fqsie, die daarop volgde met Dunlop, werken beide nu in Milaan en Londen verder aan de research.' Deze research zal vooreerst veel praktische proeven op de weg omvatten. Eer de nieuwe band, die nog geen naam heeft, even tueel in produktie kan gaan, duurt nog wel drie k vier jaar. De pechloze band wordt dan de opvol ger van de Denovo-band, die volgend jaar zowel door Dunlop als Pirelli in de handel gebracht zal worden. Voor deze band wordt een aangepast wiel gejeverd. IttfE -JEngeland is verder nog een 'veilig-, heddswiel' gereed voor produktie. Dit wiel biedt eveneens de mogelijkheid om bij een klapband de controle over de wagen te behou'dèn. Het is een constructie van Avon. die in oktober op een Vauxhall-model geïntroduceerd zal worden. Het Avon-wiel is geschikt voor alle thans bestaande bandenty pen. Importeur Hart Nibbrig en Greeve te Sassenheim heeft voor de 'Audi-Ster- dealers' een nieuwe uitgebreide garan tie op gebruikte wagens ingevoerd. Het is een honderd procent garantie, dus inclusief alle kosten, voor motor, versnellingsbak, stuurinrichting en remmen. Deze garantie geldt tiendui zend kilometer of honderd dagen. Tevens kunnen kopers van tweede hands wagens bij de Audi-Sterdealers deze wagens tevoren gratis door de KNAC of de VVAA - Vereniging van Artsen-Automobilisten - laten keuren. Het huiskroontje van koningin Victoria is de staatskroon in het klein. De doorsnee van dit kroontje bedraagt 9,2 centimeter, de hoogte 9,8 centimeter. De rooms-Duitse keizerskroon in 962 vervaardigd en gebruikt tot 1792 is een van de historische kronen op de Utrechtse expositie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 11