Onderzoek onmisbaar voor grotere voedselproduktie FAMILIEBERICHTEN Boerma: Groene Revolutie werd niet zo'n succes TROLW/KWABfTET DONDERDAG 12 JULI 1973 Elke WERKDAG (behalve zaterdags) bestaat er 's avonds tot acht uur gelegenheid tot het telefonisch opgeven van familieberichten, die nog de volgende ochtend moeten worden geplaatst. Dit kan uitsluitend onder no. 020- 220383. Ook op ZONDAGAVOND is dit mogelijk, maar dan van ZES tot ACHT uur. ATTENTIE! U gelieve steeds duidelijk op te geven in welke bladen u de advertentie wenst te plaatsen (Trouw, Het Kwartet) of in dp gehele Christelijke Pers (Trouw Het Kwartet), alsmede de gewenste breedte. DRINGEND VERZOEK. Teneinde correcte behandeling te bevorderen wordt u drirVgend verzocht hét telefonisch opgeven zo tijdig mogelijk te doen geschieden. Vandaag. 12 juli 1973. herden ken onze lieve Vader en Moe der. Opa en Oma Paul us Christiaan Windhorst Geert ruida van der Spek dat zij 50 jaar getrouwd zijn. Wij hopen, dat zij nog lang voor elkaar en voor ons gespaard blijven. Heiloo: H. Rademaker N. Rademaker-Maaskant Hazerswoude: G. Windhorst M. Wlndhorst-Van der Beek Edmonton (Canada): P. Windhorst W. Wlndhorst-Lucas Boskoop: J. W. Windhorst W. Windhorst-Oppelaar Leiderdorp: W. H. Windhorst M. C. Wlndhorst-Dc Kort BleiswIJk: A. P. Voets T. S. C. Voets-Windhorst Hazerswoude: P. C. Windhorst Jr. J. A. Windhorst-Laban Hazerswoude: J. C. Windhorst I>. Wlndhorst-Leks Hazerswoude: G. J. Windhorst H. Wlndhorst-Slappendel en kleinkinderen. Het bestuur van de vereniging voor protestant christelijk schoolonderwijs te 's-Gravenhage-Loos- duinen ontving heden bericht van het plotseling overlijden van de heer A. W. A. Moolhuijzeu voorzitter der vereniging. overleden op 10 juli 1973, tijdens vakantie in Canada. Zijn velerlei arbeid, vooral voor de eenwording van het prot chr. onderwijs in dit deel van de gemeente 's-Gravenhage waarvan hij op 18 juni j.L de voltooiing mocht beleven, blijft bij ons in dankbare herinnering. Ons medeleven gaat uit naar zijn echtgenote en kinderen. Wij hopen en bidden, dat God hen in deze moeilijke dagen met Zijn vertroostende ge nade nabij mag zijn. 's-Gravenhage, 11 juli 1973. Namens het bestuur, A. E. Rozema. waarn. voorz. O. Weijsenfeld, secr. Met droefheid geven wij kennis van het overlij den van onze lieve zorgzame Moeder en Zuster Cornelia van Tol weduwe van Diderik van Riessen in de ouderdom van ruim 90 jaar. Katwijk: A. C. van Riessen-van der Boon J. H. M. van Riessen Den Haag: J. H. van Riessen Katwijk: C. van Tol Katwijk aan Zee, 10 juli 1973. Huixe 'Salem' Duindoornlaan 34. Gelegenheid tot condoleren: donderdag 12 juli a.s. 's avonds van 7-8 uur in de aula van Huize 'Salem'. De rouwdienst zal gehouden worden vrijdag 13 juli a.s. des nam. 1.15 uur in de aula van Huize 'Salem', waarna de begrafenis zal plaatsvinden omstreeks 2.00 uur op de Algemene Begraaf plaats aan de Kerklaan te Katwijk aan den Rijn. 'Zij is verlost, God heeft haar welgedaan.' Nog onverwacht heeft de Here tot Zich genomen onze lieve Zuster, Schoonzuster, Pleegmoeder, Oma en Tante Handrika Johanna Singels-van Ankum weduwe van Nicolaas Didericus Singels, op de leeftijd van 85 jaar. Uit aller naam: A. J. Buik-van Ankum. Rotterdam, 10 juli 1973. Huize 'Atrium', Karei Doormanstraat 143. Cqrr. adres: Ameidestraat 346, Rotterdam-8. Geen bloemen,- De rouwdienst wordt gehouden D.V. vrijdag 13 juli om 11 uur in Huize 'Atrium', waarna de bij zetting in het familiegraf op de algemene begraaf plaats 'Hofwijk' aan de Delftweg 230 (Overschie) zal plaatsvinden na aankomst aldaar om circa 12 uur. Gelegenheid tot condoleren na afloop van de rouwdienst in Huize 'Atrium'. De Heere haalde thuis mijn lieve Vrouw, onze lieve zorgzame Moeder en Oma Bentlriiia van Loenen-Kroon op de leeftijd van 74 jaar. Delft: Berkel en Rodenrijs: Bodegraven: Delft: Tongeren (België): Delft: W. van Loenen C. A. A. Oprel-van Loenen Z. H. Oprei A. Vreeken-vah Loenen C. Vreeken N. Sijbesma-van Loenen R. P. Sijbesma J. van Loenen J. C. A. M. van Loenen- Winter G. van Loenen N. van Loenen-Veerman en kleinkinderen Delft, 10 juli 1973, Markt 63. De overledene is opgebaard in een der rouw- kamcis van het Rouwcentrum, Oostsingel 146, alwaar gelegenheid is tot bezoek donderdagavond van 7-8 uur. De teraardebestelling in het familie graf zal plaatshebben op de algemene begraaf plaats „Jaffa" vrijdag 13 juli a.s. om 1 uur. Vertrek van Markt 63 om 12.30 uur. Bezoek aan huis woensdagavond van 810 uur. Geen bloemen Heden overleed ln de vaste zekerheid des geloofs alleen uit genade onze geliefde Vader. Behuwd-, Groot- en Overgrootvader Jan van Es weduwnaar van Maria Kruithof, op de leeftijd van ruim 84 Jaar. Psalm 42. Zwijndrecht: W. van Es E. van Es-Wildschut G. Vliegenthart-van Es G. Vllegenthart Slikkerveer: M. van der Velden-van Es J van der Velden H. I. Ambacht: J. van Es A. van Es-Valster A. van der Ven-van Es B. van der Ven Emmen: A. van Es N. van Es-Romein H. I. Ambacht: B. van Es M. van Es-Verzljl De overledene ligt opgebaard in de consistorie van de ge- ref. Pauluskerk aan de Pau- lusweg te H. I. Ambacht. Gelegenheid tot condoleren aldaar donderdagavond 12 Juli van 7.30-9.00 uur. De begrafenis zal plaatsvinden vrijdag 13 juli a.s. om 2 00 uur op de nieuwe algemene begraafplaats aan de Achter- ambachtseweg te H. I. Am bacht. Hieraan zal vooraf gaan een dienst ln de geref. Pauluskerk, welke aanvangt om 1.00 uur. 'Waar liefde woont gebiedt de Heer Zijn zegen.' Tot onze diepe droefheid werd geheel onverwacht uit ons midden weggenomen mijn innig geliefde Man en der kinderen zorgzame Vader Pieter Meyvogel op de leeftijd van 55 Jaar. G. Meyvogel-Vooys Wim en Thea Lyda en Leo Elly Peter Gcraldlne De begrafenis zal plaats vin den zaterdag 14 juli a.s. des nam. 2.00 uur op de alge mene begraafplaats aan de Zuidstraat te Katwijk aan Zee. Psalm 133:3 (ber.) Geheel onverwacht is van ons weggenomen onze zeer geliefde Broer, Zwager en Oom Pieter Meyvogel echtgenoot van G. Meyvogel-Vooys, op de leeftijd van 55 jaar. Leiden: J. Jansen-Meyvogel J. Jansen Katwijk: L. Pluimgraaff-Meyvogel A. Meyvogel C. Meyvogel-van Twigt G. Meyvogel R. Meyvogel-Bemer Neren en nichten. Katwijk aan Zee. 10 Juli 1973 Heden behaagde het de Hee re van Leven en Dood. zacht en kalm. van onze zijde weg te nemen, mijn innig gelief de Vrouw, en onze zorgzame Moeder, Behuwd-, Groot- en Overgrootmoeder. Zuster, Behuwdzuster en Tante Annigje Visser geb. Verhoef, M. Visser Kinderen, behuwd-, klein-, en achter kleinkinderen, geen bloemen Papenarecht. 10 Juli 1973. Badhuisstraat 2. De overledene ls opgebaard in de aula van het bejaar dentehuis Badhuisstraat 2 alwaar gelegenheid tot con doleren donderdagavond van 7.30 tot 8.30 uur. De begrafenis ls bepaald op R.s. vrijdag des namiddags om 3.20 uur od de algemene begraafplaats. Na de begrafenis is ln de aula der begraafplaats ook nog gelegenheid tot condo leren. Dieverclina Gesina van der Klugt ln de ouderdom van 80 jaar. Zij i 'En gijlieden zult wa ter scheppen met vreugde uit de fon teinen des heils'. Jesaja 12:3. Namens Bestuur en Zus- terkring: zr. H. Verbecke. besturend zuster dr. J. C. Hooykaas, voorzitter ds. A. M. Nortler. predikant-directeur. s-Gravenhage. 11 Juli 1973. Dlakonesseninrlchtlng, Bronovolaan 5. De overledene ls opgebaard in de rouwafdellng van Bro- novo, Bronovolaan 9. Bezoekuren: 13.30-15.30 uur. De uitvaartdienst is bepaald op maandag 16 juli 1973 te 10 00 uur in de kapel van de diakonesseninrichtlng 'Bronovo'. Bronovolaan 5, waarna de teraardebestelling zal plaatsvinden op de Al gemene Begraafplaats (Kerk hoflaan) te ongeveer 11.00 uur. Psalm 90:9 (ber.) Plotseling ls door de Hefre uit onze familie weggeno men onze geliefde Zwager en Oom Pieter Meyvogel geliefd echtgenoot van onze zuster G. Meyvogel-Vooys, op de leeftijd van 55 Jaar. Rijnsburg: W. Vooys-Bos P. Vooys M. Vooys-van Tol Amsterdam: C. Vooys M. Voovs-v. d. Eljkel W.-Duitsland: W. H. Vooys K. Vooys-AUensteln Rijnsburg: J. van Egmond-Vooys C. van Egmond. Neven en nichten. Katwijk aan Zee, 10 juli 1973 Ook in halve fles van 5£3"voor 5.25.Deze aanbiedingen gelden eveneens voor Wynand Focklnk kersen- en frambrozenbrandewijn. Na een langdurig, geduldig gedragen lijden nam de Here tot Zich onze geliefde en zorgzame Moe der, Oma en Overgrootmoeder, Aafje Aiitonia Blokker weduwe van Nicolaas van Spronsen, op de leeftijd van 83 jaar. 's-Gravenhage: N. van Spronsen M. van Spronsen-Celier Krimpen aan de Lek: A. A. Bruijn-van Spronsen P. J. Bruijn Rijswijk Z.-H.: A. A. Mijnheer-van Spronsen A. F. Mijnheer W. C. van Spronsen A. M. van Spronsen Doelman Voorschoten: M. C. Broekhuizen- van Spronsen M. M. Broekhuizen Boskoop: G. Holtmans-van Spronsen E. Holtmans klein- en achterkleinkinderen. 's-Gravenhage, 11 juli 1973. Correspondentie-adres: De Genestetlaan 50. De rouwdienst zal worden gehouden door de wel eerwaarde heer ds. M. Grashof op zaterdag 14 juli a.s. te 10 uur in het rusthuis 'Nieuw Hees- wijk', Sonnenburghlaan 2, Voorburg, waarna de teraardebestelling zal plaatshebben op de alge mene begraafplaats, sir Winston Churchilllaan te Rijswijk Z.H. Aankomst aldaar circa 11 uur. Gelegenheid tot condoleren na afloop van de teraardebestelling in de ontvangkamer van de begraafplaats. De directie van B.V. De Christelijke Pers geeft met leedwezen kennis van het overlijden van de heer C. Offereins propagandist van dagblad Trouw in Friesland en Drente, op de leofeijd van 72 jaar. Amsterdam, 9 juli 1973. LELYSTAD Uitgebreid en diepgaand onderzoek is nodig om de wereldvoedselproduktie te ver groten. Het overbrengen van het vermogen van peulvruchten om stikstof uit de lucht te halen op graan is bijvoorbeeld een moge lijkheid die onderzocht moet wor den. Deze manier van werken zou Voor Uw bewijs van deelneming ontvangen na het overlijden van onze geliefde Moeder en Oma Leunt je de Mooij-van Dijk Het medeleven, persoonlijk of schriftelijk tot uitdrukking ge bracht, was ons een grote troost en zal ons steeds een dankbare herinnering blijven. Namens de familie, M. Kuljt-de Moolj. Valkenburg (Z.H.), Juli 1973. Prof. Dr. A. E. van Glffenstraat 12, Voor uw hartelijk medeleven tijdens de ziekte, blijk van belangstelling na het overlijden van om Zwager en Oom Gerrit de Wit betuigen wij u onze hartelijke dank. Uit aller naam: P. v. Sassenheim, juli 1973.^oot duize e ci riun bh I k v iet ritis 1 lar t 'e m arag )orn ge am irriè s Vi fen w ulde: che fillia ie in )ncix DANKBETUIGING Voor de zeer grote belangstelling welke wij ondei tijdens de ziekte en na het overlijden van onze en Schoonzuster Elisabeth de Vos-van der Gaag istir leerd enm eschi urm 1 betuigen wij u langs deze weg onze oprechte dani Brug. P. Sportel-Van der Gaag H. J. Rensink-Van der Gaag W. Rensink M. Derks-de Vos W. R. Derks. Loosduinen, Ockenburgstraat 170. Op 10 juli overleed onze geliefde Schoonzuster Tante, Oudtante en Nicht Hermina ter Braake op dc leeftijd van ruim 92 jaar. De begrafenis zal plaatshebben te Haaften donderdag 12 juli om 2.00 u. Belangstellenden worden verzocht om 1.15 aanwezig te zijn in huize „de Wittenberg", Bjïdri nardstr. 4 te Haaften. Correspondentie-adres: Stadhouder Willem II-laan 28, Naarden. Uit aller naam: M. P. D. ter Braake-de Wa. nik «vla n i; e Li in d de boeren nauwelijks geld kosten en er zouden geen problemen meer met de produktie en het vervoer van kunstmest zijn. Ook moet gespeurd worden naar nieu we voedselgewassen die zich aanpas sen aan de weersomstandigheden, die een betere weerstand hebben tegen ziekten en plagen en een grotere voe dingswaarde bezitten. De eerste nieu we soort in deze groep is er al: de triti.calis, een hybride ('krui sing') van tarwe en rogge. De proeven ermee zijn al vergevorderd. Dr. ir A. Boerma. directeur-generaal van de wereldvoedselorganisatie (FA- O) vertelde dit alles bij de opening van het nieuwe landbouwveredelings- bedrijf van Cebeco, in Lelystad. Met dat volgens Boerma zo belangrij ke onderzoek houden op het ogenblik zes grote instituten zich voor de FAO bezig. De instituten staan in Columbia, India, Nigeria, Mexico, Peru en de Philippijnen en doen onderzoek naar vrijwel alle basis-voedselgewassen van de ontwikkelingslanden^ zoals tarwe, rijst, mais, gerst, sorghum, peulvruch ten. aardappelen, cassaves en brood wortels. Erg belangrijk is, zo gelooft Boerma. het opbouwen van een wereldomvat tend apparaat voor het verzamelen en behouden van genetisch ('kweek')-ma- teriaal. Om het tempo van rasverbete- ing van de laatste jaren te kunnen bijhouden moet men over materiaal van oudere rassen beschikken. Maar dit materiaal dreigt verloren te raken, door milieuvervuiling, maar ook om dat velen in hun enthousiasme over nieuwe, grote opbrengsten gevende rassen van de Groene Revolutie de waarde van veel van het oude niet meer zien. Verder pratend over de Groene Revo lutie meende Boerma dat deze niet zo'n succes is geworden als verwacht omdat er tijd nodig is voor bijvoor beeld de kunstmest- en de watervoor ziening. Ook het veranderen van maatschappijstructuren zodat ook Dr, ir, A. Boerma de kleine boeren er voordeel van heb ben lukt niet van vandaag op mor gen. 'Maar', aldus Boerma, 'zonder de ze Revolutie, zonder de in Mexico cn op de Philippijnen ontwikkelde nieu we tarwe- en rijstrassen, zou de 1-nd- bouw in de ontwikkelingslanden veel slechter zijn.' De Groene Revolutie past in het ka der van het tweede ontwikkelingsde cennium, dat loopt van 1970 tot 1980. Tot nu toe vallen de resultaten bij zonder tegen. Terwijl voor de ontwik kelingslanden gemikt was op een ver hoging van de landbouwproduktie met vier procent per jaar kwam men in 1971 niet verder dan twee procent. In 1972 was er zelfs een daling van één procent, zodat zelfs de bevolkingsgroei niet werd 'bijgebeend'. Droogte en andere ongunstige weers omstandigheden die de laatste twee ja de Afrikaanse tragedie' deden ont staan zijn volgens dr. Boerma niet de enige oorzaken van dit achterblijven. Er is ook niet genoeg aandacht be steed aan allerlei andere zaken zoals louter technische (bevloeiing, kunst mest) en economische en sociale (ver- anderingen van het grondbezit, meer landbouwkrediet, meer voorlichting, hetere afzetsystemen). Boerma dacht aan de beslissingen de 'leiders' in de ontwikkelingslanden die 'een zeer gro te invloed ten goede of ten kwade' kunnen hebben. Het veredelingsbedrijf van Cebeco- handelsraad is van de Haarlemmer meer naar Lelystad verhuisd omdat het wijken moest voor de uitbreidin gen van Schiphol en Hoofddorp. In de Flevopolder heeft het nu een terrein van 138 hectare. Het had ook al vesti gingen in Eist en Emmeloord, sinds het bedrijf in 1933 in Zeeland gesticht werd, heeft het 95 nieuwe rassen op de markt gebracht, waarvan er nu nog 52 in omloop zijn. Met het win- tertarweras Manella wordt zestig ze ventig procent van het Nederlandse wintertarwe-areaal ingezaaid. Behalve op de binnenlandse richt het bedrijf zich ook op de buitenlandse markt, onder meer met zomergerst, vlas, gras en haver. Sommige Cebeco-rassen ne men in Engeland, Denemarken, Bel gië, Frankrijk en Finland belangrijke plaatsen in. Wie nu op het bedrijf in Lelystad gaat kijken kan er een proefveldje so jabonen zien dat er erg goed voor staat. Maar op een sojateelt waarmee Nederland zich onafhankelijk maakt van de Amerikanen met hun export belemmeringen hoeft men voorlopig niet te rekenen. Die goede stand is aan het warme weer te danken, meest al is het hier voor soja te koud en om een voor ons klimaat geschikt ras te kweken zou als het lukt tus sen de eerste kruising en het op de markt brengen ten minste vijftien jaar nodig zijn. Dc directeur van het dit proefveldje vorig jaar opgezet met materiaal van een kweker uit Zuid- Zweden, een gebied dat door warmer en droger klimaat wat meer geschikt is voor deze teelt dan Nederland. Wie in ons land haast heeft met het telen van een eiwitrijk veevoederge was kan het volgens dr. Mastenbroek maar beter in de erwten zoeken, en hij acht het helemaal niet onmogelijk dat de nogal verflauwde belangstel ling van de akkerbouwers voor dit ge was dank zij de prijsstijgingen weer opleeft. 'Sicco' is de naam van een nieuw zo- mertarweras, waarmee het Cebecobe- drijf de al vele jaren geleden uitge loofde maar nog nimmer uitgekeerde premie van 300.000 gulden in de wacht hoopt te slepen, die het Pro- duktschap voor granen, zaden en peul vruchten over heeft voor een ras met goede bakkwaliteit. De moeilijkheid is dat goede bakkwaliteit in tarwe sa men pleegt te gaan met lage hectarp- opbrengsten, en het produktschap eist er ook goede opbrengsten en andere landbouwkundige eigenschappen bij. Die zijn er nu, gelooft Cebeco: vijf tien procent meer opbrengst dan an dere zomertarwes," grote weerstand te gen schot (voortijdig kiemen) en an dere aandoeningen. En een gezien de hoge produktie bijzonder hoge bak kwaliteit, al kan de 'zachte' sicco het hierin toch nog niet helemaal tegen de 'harde' tarwesoorten opnemen. Over een jaar of vijf hoopt het Cebe- cobedrijf op de markt te kunnen ko men met een 'halfdwergtarwe', een zo- mertarwe met kort stro, die een op brengst van tien ton per hectare zal kunnen geven. De 'bron' is dezelfde Japanse halfdwergtarwe als waaruit men tijdens de Groene Revolutie in Mexico goed opbrengende rassen heeft verkregen. Cebeco heeft nu een paar wintertarwerassen op de markt die acht ton kunnen opbrengen en hoopt in de naaste toekomst met een be paald ras 9 ton te halen. 2 Cor. 5 1

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 10