Jruguese tanks ontra betogers Mitchell verzweeg feiten over inbraak voor Nixon KJ at-en-muis-spel in acific voortgezet feldra 10e congres in Chinese partij ffDrinni k Moskou: wij vergroten strijdkrachten niet 'Rust' voor Canadese inspecteurs in Vietnam FBI heeft eindelijk een chef jetto mag Bangladesj parlement erkennen Energie (1): een nota van Nixon Energie (2): een vreemd mens Wetenschappelijk 'samenwerking' [sraël-Rusland Bahama-eilanden nu geheel zelfstandig Twee zinkende boten in Bangladesj: 230 doden Alle Sow jet-hulp voor Hanoi gratis Directeur weg na bedrijfsbezetting Niet twee kwartjes, maar twee kaartjes (j\V, KWARTET WOENSDAG 11 JULI 1973 BUITENLAND T7/K9 ■chtse dictatuur van Bordaberry ontmoet fel protest iNTEVIDEO (AP, UPI, Reuter) Het Uruguese leger heeft maandag- ,nd tanks gebruikt om tienduizenden betogers in de hoofdstad Montevideo rerspreiden, die leuzen scandeerden als 'weg met de dictatuur'. Volgens de itie zijn honderden betogers gearresteerd. Het aantal gewonden loopt in ientallen. Jetoging was gericht tegen het dat president Juan Maria Borda- eind vorige maand in samen- ng met de rechtervleugel van de krachten het parlement ophief feite de dictatuur uitriep. Sinds ijd wordt het openbare leven leels lamgelegd door een algeme- aking, uitgeroepen door het link- kverbond CNT. emonstratie begon op de brede juli-boulevard in het centrum van de stad. Toen de betogers barrica den oprichtten, vielen honderden poli tiemannen en militairen aan, waarbij gebruik werd gemaakt van, traangas granaten, knuppels en zelfs tanks. Terwijl de demonstranten onder wol ken van traangas vluchtten, werden zij in de nauwe zijstraten nagezeten door politiemannen. De meeste beto gers waren van jeugdige leeftijd. Meer dan een dozijn tanks werd inge zet in het centrum van de stad. Zij rnproeven elk ogenblik verivacht I.INGTON (UPI, AP, Reuter) Het Nieuwzeelandse fregat ïiTijo, dat bezig is aan een protestvaart tegen het Franse voorne kernwapens te testen in het zuidelijk deel van de Stille Oceaan, t gisteren de gevarenzone rondom het Mururoa-atol verlaten om tanken. Vice-premier Hugh Watt heeft giste ren in het Nieuwzeelandse parlement verklaard, dat zijn regering alle kern proeven een ernstige bedreiging van de wereldvrede acht 'onverschillig of zij nu door Frankrijk, China of een ander land worden uitgevoerd.' Watt voegde hier echter aan toe, dat Nieuw-Zeeland niet van plan is de di plomatieke betrekkingen met Frank rijk of China te verbreken. De gepensioneerde Franse generaal Jacques Paris des Bollardiers (65) heeft op een persconferentie in Wel lington laten weten, dat hij uit pro test tegen de Franse kernproeven per parachute op het Mururoa-atol zal springen. De generaal is vroeger al bekend geworden om zijn drastische protesten tegen Franse regeringsmaat regelen, die tegen zijn katholieke ge loofsovertuiging ingingen. In 1957 vroeg hij ontslag uit zijn functie, om dat hij weigerde mee te werken aan folteringen van Algerijnen. ,werd gisteren bekendgemaakt ieen defensie-woordvoerder in de leelandse hoofdstad Wellington. echter weten, dat de Otago de gevarenzone weer binnen iren, waarbij echter wel het 239ï mijl brede territoriale Franse rondom het atol zal worden ibiedigd. Verder zal ernaar wor- ^estreefd een militaire confronta- _<et de Fransen te voorkomen. 18.5, ~franse waarschuwing buiten het 47.5|engebied met een doorsnee 47 ïjngeveer 200 kilometer te blij- wordt vannacht van kracht. In de lenzone bevindt zich op het ogen- 43 inog het in San Francisco geregi- 43_5rde jacht Fri met een groep in rak Franse protesterenden aan Binnenkort wordt nog een jacht, de Arwen, met Fransen _iit. Alle vaartuigen in de geva te worden door de Franse mari- luchtmacht geschaduwd. ISEJ zliclelijkheid over op volging Mao verwacht NG (Reuter, UPI) In China worden voorbereidingen getrof- oor het tiende congres van de Chinese communistische partij, 1 augustus of september zal worden gehouden. In de diploma gemeenschap in Peking neemt men aan, dat het komende par- iïoïi igres enige duidelijkheid zal verschaffen over de vraag, wie relds volkrijkste land de komende generatie zal leiden. 10 is het congres zal een nieuwe tvet worden goedgekeurd en zul- :n nieuw centraal comité en po- ïau worden gekozen, aldus di- Jtieke bronnen in Peking. Het -(congres zal later in het jaar i gevolgd door een bijeenkomst :t Nationale Volkscongres, het officiële wetgevende orgaan van dat onder meer de benoeming oge functionarissen regelt. lieuwe grondwet zou het huidige lent moeten vervangen dat in tijdens het negende partij- es werd opgesteld en waarin de alige minister van defensie, Lin als de opvolger van Mao Tse- werd aangewezen. Lin is, zo ciJhet officieel, sindsdien bij een uigongeluk in Mongolië omgeko- 14uiadat hij in september 1971 een -kte poging had ondernomen om 2. e doden en de macht te grijpen. -ns de diplomatieke bronnen in vertelde een vooraanstaand lid ^Jet Nationale Volkscongres (par- PHIt) onlangs tijdens een receptie, volkscongres in november zal ■Spa gehouden en dat een1 partij- 97> (es in augustus daaraan zou voor- EGENHEID ionarissen van het Chinese mi- 75 i|ie van buitenlandse zaken, die buurt waren, leken in verlegen- gebracht door deze onthulling en dat nog geen exacte datum 1(|astgesteld. Ze wilden de onthul ling echter niet tegenspreken. Andere diplomaten zeiden, dat september is genoemd als de periode, waarin het partijcongres wordt gehouden. De fei ten zouden volgens hen wijzen op 'iets belangrijks' in de nabije toe komst. reden door de barricaden en werden later opgesteld bij het presidentiële paleis. Militairen met rode armbanden speur den langdurig naar wapens, omdat be togers vuurwapens zouden hebben ge bruikt. Tijdens het hoogtepunt van de gevechten reed politie te paard in op de menigte, waarbij zij met de brede kant van hun sabels op de vluchtende demonstranten insloeg. De betogers eisten ook vergelding voor de dood van de 16-jarige Walter Eduardo Me dina, die eerder op de dag was dood geschoten, nadat hij een leuze op een muur had geschilderd, waarin een re ferendum werd geëist. Kort nadat de'gevechten in het cen trum van de stad waren geëindigd, deed de politie een inval in het ge bouw van het communistische dagblad El Popular. Het personeel van het blad werd, volgens ooggetuigen, in een bus weggevoerd. Vermoedelijk zijn zij naar een stadion overgebracht, waar honderden betogers worden vast gehouden om te worden ondervraagd. De leider van het Frente Amplio in Uruguay een coalitie van linkse partijen naar het voorbeeld van de Chileense Unidad Popular de ge pensioneerde generaal Liber Seregni, werd ook kort na de onlusten gearres teerd, zo deelde zijn familie mee. De linkse coalitie in Uruguay steunt op ongeveer dertig procent van het kie zersvolk en zij heeft de algemene sta king uit protest tegen de staatsgreep van president Bordaberry en het 'eger op 27 juni krachtig gesteund. De voorzitter van de conservatieve op- positionelé Blancopartij, Omar Mur doch, is maandag verdwenen. Volgens linkse kringen in Montevideo is ook hij gearresteerd. De Blancopartij, waarvan de fractieleider in het op geheven parlement, Wilson Ferrei- ra Aldunate, sinds kort in balling schap in Buenos Aires woont, heeft zich eveneens ontwikkeld tot een fel tegenstander van de dictatuur van Bordaberry. In de afgelopen dagen werden van dezelfde partij al vier ex- parlementariërs gearresteerd. OTTAWA (AFP) —De 200 Canadese officieren, die 'zijn verbonden aan de Internationale Commissie van toezicht op de wapenstilstand in Zuid-Vietnam, hebben uit Ottawa de opdracht gekre gen geen enkel initiatief voor een op dracht meer te nemen, zo verklaarde minister van defensie James Richard son maandag in het Canadese lager huis. Dit naar aanleiding van het feit, dat twee Canadese officieren in een gebied, waarin de Viet Cong heer en meester is, sinds twaalf dagen worden vastgehouden. Richardson zei, dat de Canadezen al opdracht hadden, zich te laten bege leiden door leden van minstens een der andere commissiedelegaties, die van Polen, Hongarije of Indonesië. Hij zei, dat de twee verdwenen offi cieren niet aan een officiële opdracht deelnamen, toen zé gepakt wérden, maar dat ze niettemin als leden van de internationale commissie een taak uitvoerden 'die van nut geacht werd'. Of de twee officieren op 3.1 juli vrij gelaten zijn of niet. besloot hij, 'op die dag trekt Canada zich uit de in ternationale commissie terug'. Kritiek op verklaringen NAVO MOSKOU (AP, Reuter) Generaal Nikolai Ogarkow, plaatsvervan gend chef van de generale staf van de Sowjet-Unie, heeft gisteren in een vraaggesprek verklaard, dat westerse beweringen als zou de Sow jet-Unie haar strijdkrachten uitbreiden 'niet met de werkelijkheid overeenstemmen'. De Amerikaanse federale recherche, FBI, heeft eindelijk weer een echte chef. Gisteren werd Clarence Kelley Credits) geïnstalleerd als opvolger van J. Edgar Hoover. President Nixon zette de plechtigheid door zijn aanwezigheid luister bij. Het vraaggesprek werd gepubliceerd in Rode Ster, het blad van het minis terie van defensie. Volgens de generaal zijn deze wester se verklaringen en beweringen be doeld om 'het proces van de ontspan ning te vertragen en de besprekingen over troepenverminderingen in Mid den-Europa te hinderen'. Ogarkow refereerde aan recente ver klaringen van NAVO-leiders, dat de militaire kracht van de Sowjet-Unie snel toeneemt. Het vraaggesprek is misschien ook op dit tijdstip gepubli ceerd, omdat het Amerikaanse Con gres dezer dagen begint met hoorzit tingen over de vermindering van de Amerikaanse strijdkrachten in Euro pa. Ogarkov verklaarde, dat de bewerin gen dat het militaire budget van de WASHINGTON (UiPI, Reuter, AP) Oud-minister van justitie John Mitchell heeft gisteren onder ede verklaard dat hij mee geholpen heeft liet Watergate-schandaal te verdoezelen en dat hij Nixon inlichtingen over de inbraak heeft achter gehouden om de herverkiezing van de president niet in ge vaar te brengen. 'Ik meende dat het het beste was het deksel er tot na de verkiezingen op te houden'. Mitchell zei dat hij ervan overtuigd was dat president Nixon niet op de hoogte was van het verdoezelen van het schandaal. 'Ik weet daar niets van en ik heb door mijn besprekingen en ontmoetingen met hem alle reden om aan te nemen, dat hij er niet van op de hoogte was', zo getuigde Mitchell. Hij beweerde dat hij tot driemaal toe de afluisterplannen had verworpen en dat hij iedere keer dacht, dat het een definitieve afkeuring was. De bewe ring van zijn vroegere medewerker Jeb Magruder, dat Mitchell de versla gen van de afgeluisterde gesprekken had gezien, werd door de oud-minister een 'duidelijke, ongehoorde leugen' genoemd. Mitchell is de hoogste functionaris, die tot nu toe voor de onderzoekings commissie van senator Sam Ervin is verschenen. Zijn verschijning in de senaat trok de grootste schare toe schouwers tot nu toe. Volgens een po- litie-functionaris was de rij nieuwsgie rigen twee keer zo groot als toen oud raadgever John Dean gehoord werd. De oud-minister zag er kalm uit, maar zijn handen trilden, toen hij een pijp vulde en de tabak probeerde aan te steken. Hij had daar verscheidene lu cifers voor nodig. Zijn vrouw Martha was niet aanwezig, hoewel vorige ge tuigen steeds werden vergezeld door hun echtgenotes. GEEN VERKLARING De oud-minister legde geen openings verklaring af. Zijn advocaat wees erop dat hij tot tweemaal toe de commissie heeft verzocht om Mitchell niet te la ten getuigen. Hij heeft geen on schendbaarheid gekregen voor de ver klaringen die hij in de senaat aflegt. Binnenkort zal Mitchell in New York terecht moeten staan wegens het aan nemen van een bijdrage van 200.000 dollar voor Nixons verkiezingscomité en een grand jury in Washington overweegt hem aan te klagen wegens zijn rol in de doofpot-pogingen in de affaire-Watergate. Mitchell zei dat hij tot op deze dag in het onzekere tast over hoe het afluis teren van de Democraten mogelijk is geweest. 'Ik heb er nooit het fijne van begrepen'. Wel gaf hij toe te heb ben geweten dat Magruder meineed zou plegen voor de grand jury. 'Hij deed dit uit eigen vrije wil', zo zei de oudrvminister. Hij wilde niet specule ren wie de Watergate-operatie in be weging had gezet. Mitchell omschreef het plan als een 'griezel-verhaal', vol met voorstellen tot afluisteren, het gebruik van prostituées 'en de rest'. UIT HET RAAM Mitchell bevestigde dat Gordon Liddy, die juist was aangenomen als alge meen adviseur voor Nixons verkie zingscomité, voor het eerst het plan naar voren bracht tijdens een bijeen komst op 27 januari 1972. 'Waarom gooide u Liddy uit uw kantoor', vroeg raadgever Samuel Dash. 'Achteraf be zien had ik hem niet alleen uit mijn kantoor moeten gooien, ik had hem uit het raam moeten gooien', ant woordde Mitchell. Waarom stelde Mit chell dan niet het ontslag van Liddy voor. 'Achteraf gezien had ik dat moe ten doen', meende Mitchell. Tijdens een bijeenkomst op 4 maart verwierp Mitchell, volgens zijn zeg gen, een afgezwakt plan van Liddy en voor de derde maal, op 30 maart 1972, deed hij dat nog eens. Magruder bracht het plan naar voren, maar Mit chell antwoordde: 'Dat hebben we niet nodig en ik heb er genoeg van hier steeds weer maar te moeten luis teren. Laten we het verder niet be spreken'. Hij meende dat daarmee de kous af was. Toen de Watergate-inbraak aan het licht kwam, ging Mitchell ermee ak koord het schandaal in de doofpot te stoppen, om te voorkomen dat eerdere activiteiten van de zogenaamde 'lood gieters' bekend zouden worden ('Loodgieters' Hunt en Liddy braken in bij de psychiater van Ellsberg in 1971 en Mitchell hoorde hiervan kort na de Watergate-inbraak). Mitchell vreesde dat Nixon de verkiezingen zou verliezen als deze feiten aan het licht kwamen. Hij lichtte Nixon niet in, 'omdat ik wist dat hij de stappen zou nemen, die ruïneus zouden zijn voor zijn herverkiezingscampagne'. Andere ontwikkelingen: De dochter van Nixon, Julie Eisen hower-Nixon, heeft gisteren herhaald, dat haar vader wel degelijk heeft overwogen af te treden. Haar bewe ring was ten stelligste ontkend door het Witte Huis. Julie zei nu dat zij in een veel betere positie verkeerde om dit te weten dan de staf van het Wit te Huis. Eensgezind hadden de Nixons zich echter tegen het denkbeeld van de president gekeerd, waarop Nixon het idee had laten varen. ROBERT VESCO Costa Rica heeft opnieuw een Amerikaans verzoek om uitlevering van de financier Robert Vesco afgewe zen. Vesco wordt ervan beschuldigd door 200.000 dollar te storten in Nixons herverkiezingsfonds een on derzoek naar zijn financiële manipula ties te hebben beïnvloed. Vesco zou met anderen 224 miljoen dollar hebben gestolen van de beleggingsmaatschap pij IOS. CT3 61 1 iTSJI (DPA, Reuter) Het Pa- 'W nse parlement heeft president 140 kar Ali Bhoetto gemachtigd delen adesj, het voormalige Oost-Pa- oo 4 n, volkenrechtelijk te erkennen, jog i deze erkenning van het na de ,i0 tussen Pakistan en India onaf- 120 Üjk geworden Bangladesj mag wo 5 isehieden op een tijdstip, waarop i het belang van Pakistan is. to heeft duidelijk verklaard, dat 7 ïing van alle Pakistaanse krijgs- 5 genen en intrekking van het 2 'ment met processen wegens oor- isdaden noodzakelijke voorwaar- 'oor de erkenning van Bangla- Sjn. Op het gevaar af, vervelend te wor den, moeten we het wéér even over energie hebben. Drie weken geleden, werd in dit hoek je de boosheid aangehaald van hoofd redacteur Philip Abelson van Science, die vond dat zijn landgenpten zonder de ernst van de toestand in te zien, doorgingen met het verbranden van nodeloos veel olieprodukten. Abelson is aardig op zijn wenken bediend. Want, hoewel dat door Watergate en het bezoek van Breznjew misschien wat aan het oog werd onttrokken, ging president Njxon met zijn nogal wisselende team van medewerkers wél door met regeren. En dat leverde, niet lang na het artikel van Abelson, een energie-nota op die om verschei dene redenen opmerkelijk was. Ten eerste was het de tweede in ruim twee maanden, wat erop kan wijzen dat de gedachtevorming over het on derwerp in Amerika een zekere ver snelling ondergaat. Dat kan natuurlijk aardig samenhangen met een gelijktij dige stagnatie in de produktie vin aardgas en benzine. Vooral het laatste moet in een autorijdende natie diepe indruk maken. Ten tweede sprak uit die tweede ener gie-nota de duidelijke (en dure) wens om de zaken bij een paar wortels aan te pakken. De eerste nota had de 'e- nergie-ensis' nog willen bezweren met voornamelijk handelspolitieke maatre gelen: de invoer van aardolie gemak kelijker maken en de binnenlandse produktie van aardgas commercieel weer aantrekkelijk maken wat het nu nadrukkelijk niet is. Nixons tweede nota spreekt harde taal: 'Het behoud van bestaande ener giebronnen 's geen voorstel, het is een noodzaak.' En dat dat geen kwes tie is van het licht achter je uitdoen wanneer je de kamer uitgaat (de eer ste nota raadde dat in alle ernst aan, maar het haalt bitter weinig uit) wordt ook krachtig duidelijk. Alle fe derale instellingen moeten met on middellijke ingang hun energiever bruik met zeven procent verminderen. Er moet een nieuw presidentieel Bu reau voor energiepolitiek komen, EPO. De directeur van dat EPO, de huidige gouverneur van Colorado John Love bepaald geen lid van de politieke Nixon-clan overigens moet besprekingen beginnen met het bedrijfsleven om te komen tot een doelmatiger energiegebruik in de in dustrie. Daar zijn nogal wat mogelijk heden voor. Love moet besprekingen beginnen met de binnenlandse lucht vaartmaatschappijen, om zowel het aantal (niet volledig bezette) binnen landse vluchten te verminderen'als de snelheid waarmee gevlogen wordt. Op berde punten is flink wat kerosine te besparen. Intussen benadert de president zelf de gouverneurs van de vijftig deelstaten, om de maximumsnelheden op autowe gen lager le stellen. Dat zou forse hoeveelheden benzine besparen. Op het parlement doet hij opnieuw een beroep, gelden voor Wegenbouw over te hevelen naar de bevordering van openbaar vervoer. Het ministerie van binnenlandse za ken (dat in het uit deelstaten opge bouwde Amerika een minder omvang rijke taak heeft dan wij ons bij die aanduiding plegen voor te stellen) moet volgens de nota worden vervan gen door een 'ministerie voor energie en natuurlijke hulpbronnen' dat over verscheidene departementen versnip-, perde onderwerpen als een samenhan gend geheel zou kunnen ooverzien. Tenslotte bevat president Nixons energie-nota rlog een aantal fikse ver rassingen die wel haast geconcen treerd lijken rond mevrouw dr. Dixy Lee Ray, die in de New Scientist van vorige week door Amerika-redacteur Graham Chedd wordt omschreven als 'een onwaarschijnlijk mens.' Tot een jaar of tien geleden was prof. Ray een in vakkringen zeer gewaar deerd biologe die vooral opviel door haar kennis van paalwormen en aan verwante weekdieren. Toen begon zij de noodzaak in te zien, een breder pu bliek zo veel mogelijk begrip van na tuurwetenschappen bij te brengen. Sinds een half jaar is zij voorzitter van de (niet ten onrechte vaak 'mach tig' genoemde) Amerikaanse commis sie voor atoomenergie (AEC). Die toch al opmerkelijke positie heeft zij niet bereikt door zich overmatig aan de in Washingtonse kringen heer sende normen aan te passen. Dixy Lee Ray kleedt zich bij voorkeur in jum per, broek en tennisschoenen, woont in een kampeerwagen en ziet geen re den, haar twee honden niet mee te nemen naar haar werk. Maar de nieuwe voorzitter van de AEC is meer dan een schilderachtige verschijning. De onlangs in deze ru briek gemelde reorganisatie die het stagnerende onderzoek naar de veilig heid van kerncentrales aan de verant woordelijkheid van de afdeling reactor ontwikkeling onttrok, was haar be leid. De schijnbaar onaantastbare di recteur reactor-ontwikkeling, Milton Shaw, heeft inmiddels zijn ontslag in gediend. Volgens de nota van president 'Nixon nu, moet de AEC worden uitgebouwd 'i tot een dienst voor energie-onderzoek en -ontwikkeling (ERDA) die het werk aan alle mogelijke nieuwe vor men van energie-opwekking moet gaan aanpakken. Daarvoor moet met ingang van de eerstvolgende begro ting (1 juli 1974) twee miljard dollar per jaar op tafel komen. Het totaal van de huidige uitgaven voor energie onderzoek is 772 miljoen dollar. Voor een belanrijk deel geconcentreerd op de ontwikkeling van de snelle kweek reactor. Bij wijze van overgangsmaatregel zou het budget voor het komende jaar met honderd miljoen dollar moeten worden verhoogd. Met als enige aante kening dat minstens de helft van dat bedrag dient te worden besteed aan methoden om van steenkool vloeibare (en dus schone en handelbare) brand stof te maken, worden voorstellen voor de besteding vóór 1 september inge- wacht van de voorzitter van de AEC. Voor 1 december moet dr. Ray dan verder het programma rond hebben voor de besteding van de eerste twee miljard voor het komende begrotings jaar. Het is niet vergezocht om in haar ook de voorzitter van de nieuwe ERDA te zoeken, en volgens Graham Chedd zou een dergelijke benoeming ook in het Congres niet onprettig aankomen. Een zaak zou volgens de nota nadruk kelijk buiten de bevoegdheden van de nieuwe ERDA vallen. Voor het ver gunningenbeleid en het toezicht op de veiligheid van kerncentrales dient een afsplitsing van de AEC onder de naam Commissie voor nucleaire ener gie (NEC) verantwoordelijk te wor den. Een verdiende overwinning voor de critici die het al jaren te gek von den dat de bevordering van kernener gie èn het toezicht daarop aan één overheidsorgaan waren toevertrouwd. (Gegevens: New Scientist, 5 juli 1973, pag. 2; The Economist, 7 juli, pag. 49) REHOVOT —De afdeling Toe gepaste wiskunde van het Weiz- mann Institute of Science in Is raël heeft sedert enige tijd een vestiging in Moskou. Deze wat verrassende vorm van internati onale wetenschappelijke samen werking, die ook bepaald niet door een cultureel verdrag of iets dergelijks wordt gedekt, hangt samen met de hardnekki ge moeilijkheden die de Russi sche professor Alexander Ler- ner ondervindt bij zijn pogin gen, naar Israël te emigreren. Nadat prof. Lerner in oktober 1971 een uitreisvisum aanvroeg werd hij prompt bij de techni sche universiteit in Moskou ont slagen. Volgens het gebruikelij ke patroon overkwam zijn zoon hetzelfde, en ook zijn dochter mocht haar studie in de wis kunde niet voortzetten. Lerner ging niet met zijn han den over elkaar zitten, maar zette zijn onderwijsfunctie in zijn flat in Moskou zo goed mo gelijk voort. Intussen werden vader, zoon en dochter Lerner, hangende hun overkomst, vast benoemd in de wetenschappelij ke staf van het Weizmann insti tuut in Rehovot, dat dus nu een opleiding toegepaste wis kunde in de Russische hoofd stad onder zijn hoede heeft. Minder reden tot vrolijkheid geeft de toestand van het gezin Lewitsj, dat in soortgelijke om standigheden verkeert maar geen directe buitenlandse steun heeft. Zoon Jewgeny (25), die zoals bekend onlangs van de straat werd opgepikt en inge lijfd in het leger, waarvoor hij eerder medisch was afgekeurd, werkt met zijn hoge bloeddruk en een chronische darmontste king neg steeds in een militair kamp in Siberië. Zonder be hoorlijke medische verzorging, aldus de laatste berichten. NASSAU (AP. Reuter) De Baha ma-eilanden zijn gistermorgen vroeg het nieuwste land van de wereld ge worden, waarbij premier Pindling en prins Charles van Engeland de onaf hankelijkheidsplechtigheden leidden. Naar schatting vijftigduizend inwo ners van de eilanden juichten, toen de Britse vlag onder het oog van ver tegenwoordigers van 52 landen voor de laatste keer werd gestreken. De Bahama-eilanden kenden al twin tig jaar zelfbestuur, wat premier Pindling deed opmerken, dat de. gewo ne man weinig van de volledige onaf hankelijkheid zal merken. Maar bui tenlandse investeerders hebben be zorgdheid uitgesproken over het dichtklappen van de Britse bescher mende paraplu boven een van de lu cratiefste belasting- en toeristen-para dijzen in het Caraïbische gebied. Pindling zei de handhaving van de eenheid van zijn eilandenrijk van acht honderd km lengte als zijn voor naamste probleem te zien. Hij heeft verder gezegd, dat hij de economische betrekkingen met Amerika handhaaft. Wel wil hij onderhandelen over ver nieuwing van de verdragen ten aan zien van de Britse en Amerikaanse militaire bases op de Bahama-eilan den. Sowjet-Unie stijgt 'in strijd zijn met de feiten' en wees erop dat de uitga ven voor defensie in elk van de afge lopen vier jaren 17.9 miljard roebel (24.7 miljard dollar) hebben bedra gen. Westerse deskundigen stellen echter, dat dit bedrag niet alle uitgaven voor defensie weergeeft, en dat een realis tische opstelling van de cijfers zou aantonen, dat de Sowjet-Unie even veel uitgeeft aan defensie als de Vere nigde Statén. Met betrekking tot de uitbouw van de Russische marine, die de laatste jaren plaatsvindt, merkte Ogarkov op, dat de Sowjet-marine 'niemand bedreigt' en dat de Sowjet-Unie slechts 'haar recht uitoefent oorlogsschepen op alle zeeën te hebben'. AMERIKA De Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken, Kenneth Rush, heeft gisteren tot het Congres gezegd, dat het uitzicht op wederzijds Ameri kaans-Russische troepenvermindering in Europa 'zou worden vernietigd' als het Congres zou voorstellen om de Amerikaanse troepen op het continent eenzijdig in te krimpen. Van even groot belang is, aldus Rush, dat eenzijdige vermindering van de Amerikaanse troepen afbreuk zou doen aan de pogingen om de Westeu- ropese bondgenoten een groter deel van de lasten te laten dragen en aan de komende Amerikaans-Westeuropese onderhandelingen over handel en mo netaire aangelegenheden. Met een groter deel van de lasten doelde Rush op de financiële bijdra gen van de Europese NAVO-landen voor het handhaven van het 310.000 man sterke Amerikaanse troepencon tingent in West-Europa, waarvan het overgrote deel is gelegerd in West- Duitsland. 'Het zou erop neerkomen, dat wij on ze bondgenoten vertellen, dat zij meer voor Amerika moeten doen op het ge bied van handel, financiën en veilig heid in ruil voor een verminderde in spanning aan onze kant', zo zei Rush. 'En wij zouden de Oost-Europese lan den laten weten, dat ze iets voor niets kunnen verwachten'. DACCA (Reuter) In Bangladesj zijn maandag 230 mensen verdronken toen twee boten zonken. Ongeveer 160 kilometer ten zuiden van Dacca kwa men ongeveer 200 mensen om toen een boot met meer dan 300 opvaren den zonk. De overigen wisten zich zwemmend in veiligheid te stellen. Ongeveer 135 kilonieter ten noordwes ten van de hoofdstad verdronken 30 mensen toen op de rivier de Padma een boot zonk. MOSKOU (UPI) Noord-Vietnam hoeft de militaire en economische hulp, die het de afgelopen jaren van Moskou heeft ontvangen, niet terug te betalen. Dit besluit van partij en re gering van de Sowjet-Unie is gisteren door partijleider Leonid Breznjew meegedeeld tijdens een diner, dat werd aangeboden aan de Noordvietna- mese partijleider Le Docan en pre mier Pham Van Dong. Het is de eer ste ontmoeting tussen de Russische en de Noordvietnamese leiders sinds de ondertekening van de Parijse vredes akkoorden. Breznjew noemde die ak koorden een 'consolidatie van de gro te successen van de anti-imperialisti sche krachten in Zuidoost-Azië'. Met de kwijtschelding van de Noordvietna mese schulden volgt Moskou het voor beeld van Peking, dat al jarenlang gratis economische hulp aan Hanoi geeft. Begin juni sloten Le Doean en Pham Van Dong hierover een nieuw akkoord in Peking. Van onze correspondent BOXTEL Vijfenzestig werknemers van het transport- en opslagbedrijf Van Heertum en Prinsen uit Boxtel hebben maandagavond en gisteren het bedrijf bezet gehouden uit protest te gen de maatregelen van de nieuwe di recteur, de heer R. van Gelder. Giste ren in de loop van de dag werd de bezetting ongedaan gemaakt, toen na spoedberaad met de hoofddirectie uit Rotterdam werd besloten de heer Van Gelder een functie elders aan te bie den. Het bewuste transportbedrijf is een dochteronderneming van het Rotter damse bedrijf Furness. Directeur Van Gelder was onlangs benoemd in Box tel. De moeilijkheden kondigden zich al vrij spoedig aan, toen hij de chauf feurs opdracht gaf meer administra tief werk te verrichten dan zij ge woon waren te doen. Afgelopen zater dag stuurde hij achttien van de twin tig overwerkers naar huis. Dit was de druppel die de emmer deed over lopen. Maandagavond besloot het per soneel spontaan tot een bezetting. Na een gesprek gisteren met de hoofd directie werd de eis van de bezetters ingewilligd, waarna de actie van de werknemers werd beëindigd. AMSTERDAM In het bericht over de gezinskaart van de Nederlandse Spoorwegen, dat gisteren in de krant stond, komt een kleine zetfout voor met een zeer groot effect. In de twee de alinea van het bericht wordt ver teld, dat met de gezinskaart het hele gezin kan reizen 'voor de prijs van twee kwartjes'. Hier had moeten staan 'voor de prijs van twee kaartjes'. Het •verschil kan vele tientallen guldens bedragen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 9