Groei van misdaad verontrust Parijzenaars niet buitengewoon Geen 'besmet' vlees in Nederland Bredase expositie-, kleurrijke schimmen Ultimatum bij omroep Jommentaar Politie gaat veelvuidiger in burger patrouilleren erreur +++oproep toeristen+++ het weer Bewolking strandweer Windverwachting voor zeilers vreemd geld ,E BOW/fcWAlRTBT VOENSJXiG 11 JUL! 1973 T5/K7 Dankzij de moed van een paar Spaan- c missionarissen die zich er niet van lebben laten weerhouden, de wereld- ipinie te alarmeren ook al zijn een laar van hun confraters om dezelfde edenen zonder proces in een gevange- is opgesloten is een beestachtige ïassamoord bekend geworden, die 'ortugese troepen hebben begaan op en door hen gewantrouwd dorp in log maar een paar dagen geleden jebben enige Nederlandse Kamerleden en Portugese uitnodiging gekregen im deze 'overzeese provincie' te be ken en er vrij rond te kijken. Voorzover zij van die vrijheid gebruik ouden willen maken om zich ter ilaatse van deze gruwelen op de loogte te stellen, kunnen zij nu reeds iet commentaar van de Portugese am- lassade te Londen ter harte nemen, jat het betrokken dorp niet op de aart van Mozambique voorkomt. )at is een sinistere waarheid: het jorp is met al zijn inwoners van de j£i :aart geveegd, slechts enkelen zijn uitkomen om de Spaanse missionaris- ien in te lichten. En deze hebben niet le risico's van gevangenschap en mar telingen genomen om fabeltjes door te ;evcn. De laatste tijd zijn er enige berichten I pit hetzelfde deel van Afrika binnen gekomen die bij lezers verontrusting ibben gewekt: het vasthouden van lim honderd Amerikaanse vrijwilli- jers door president Amin van Oegan- la en het ontvoeren van driehonderd inderen en onderwijzers van een mis- iieschool in het noorden van Rhode- iië. Maar dat alles staat in geen enke le verhouding tot de thans onthulde misdaad in Mozambique. De Britse Times acht misdrijven op deze schaal ook een aanwijzing, hoe slecht de Portugese kansen in Mozam bique staan. Veel verontrustender is :hter de mentaliteit die deze dingen logelijk maakt. Die mentaliteit wordt ertjtangewakkerd door de omstandighe- atuijdcn waaronder de Portugezen in Mo- ^aVambique vechten: met een sterkte die 'enals in Angola bij lange na niet enredig is aan de omvang van het [ebied dat bewaakt moet worden, in :en isolement waarin de hele buiten- l nfvereld tot een bedreiging wordt, en raifaet het consigne iedereen te wantrou- 6®%en, hetgeen immers in iedere guerril- pa-oorlog geboden is. Voeg daarbij het gebruikelijke superioriteitsgevoel en de herinnering aan de aanblik van kame- jraden, die in een hinderlaag omkwa- jmcn en alle voorwaarden zijn vervuld om erop los te gaan. 'Morele verontwaardiging zal echter de Portugezen niet uit Angola en Mo- iZambiquc wegkrijgen. Zij -kunnen de (militaire sleutelposities in deze kolo niën die voor hun economie het be- langrijkst zijn, waarschijnlijk nog heel Jang verdedigen. Totdat die morele X Verontwaardiging Wordt omgezet in ^Sdaden om te beginnen bijvoorbeeld ^Sn een effectief verbod in alle NAVO- jlandcn om geen particuliere wapen- kransacties met Portugal meer toe te staan. Want die gaan nog volop door. jvooral met Frankrijk. En die worden jdoor de NAVO-woordvoerders ook (bewust buiten beschouwing gelaten als zij telkens weer antwoorden dat Por- Itugal voor zijn koloniale oorlog geen ■rNAVO-wapens' ontvangt. PARIJS (AP) Op een recente vergadering van Parijse kamer huurders was het belangrijkste agendapunt, of er al dan niet glazen veiligheidsdeuren moesten worden aangeschaft. De huurders kwamen bijeen enkele dagen na de publikatie van statistieken die aantoon den, dat het aantal aanrandingen sinds verleden jaar met 94 procent was gestegen. 'De aanschaf van zo'n deur? Daar draait de zaak niet om', zei mevrouw Le Due, de vrouw van een plaatselijke melkboer. De huisbaas wil ons alleen maar opschepen met een huurverho ging voor onderhoudskosten. Waarom hebben we die stomme deur nodig? Je zult je sleutels maar vergeten en dan buitengesloten zijn. Ik maak me geen zorgen over mijn veiligheid'. De andere huurders waren het hier volkomen mee eens. De vrouw van een Amerikaan met een New-Yorkse hartstocht voor sloten, zei dat ze voor de installatie van zo'n deur was. Maar haar Franse buren zeiden bijna in koor 'Deuren, bahhh. On est bien, quoi' alles is toch oké, mevrouw tje'. Het slot van de discussie: nee te gen de veiligheidsdeur. En nee tegen wat de statistieken aan tonen: 34 procent meer aanrandingen van vrouwen in 1972, een vermeerde ring van het aantal inbraken met 50 procent over de afgelopen vier jaar en 17 procent meer bankovervallen in het afgelopen jaar. Vele Parijzenaars houden echter staande, dat hun stad veilig is. Zij wandelen in de vroege uren langs de verlaten kaden, laten hun dochters 's avonds met de metro reizen en nege ren in het algemeen rapporten die de toename van het aantal misdrijven aantonen en die de gemeenteraad van UTRECHT In een bijeenkomst tus sen vertegenwoordigers van het geor ganiseerde omroeppersoneel en de omroep-werkgevers hebben de werkne mers gisteren een ultimatum gesteld over de vastgelopen cao-onderhande lingen, dat vrijdagmiddag om zes uur afloopt. In het gesprek hebben de ver tegenwoordigers van de werkgevers gesteld dat men voor een nadere standpuntbepaling een beslissing van de besturen van de NOS en de Wereld omroep nodig acht. Die beslissing dient volgens de werknemersvertegen woordigers te worden genomen in een spoedvergadering van het NOS-be- stuur op vrijdagmorgen. In het ultimatum wordt gesproken van het nemen van maatregelen, werkstaking niet uitgesloten, als aan de verlangens van de werknemers niet alsnog tegemoet wordt gekomen. De cao-onderhandelingen zijn vastge lopen op verschil van mening over het maximum van de prijscompensa tie. De Nederlandse vereniging van jour nalisten en de bij het NVV aangeslo ten organisatie van uitvoerende kun stenaars ANOUK, die beide betrokken zijn bij de cao voor het omroepperso neel, hebben volledige medewerking bij mogelijke acties toegezegd, aldus de personeelsvertegenwoordigers. De eveneens bij het overleg betrokken bij het NKV aangesloten unie BLHP zou eerst over de nieuw ontstane situ atie de achterban willen raadplegen. Parijs en de politie hier meer hoofd brekens kosten dan de hoofdstedelijke bevolking. Psychologe 'Het is een kwestie van hoe je tegeno ver het probleem van de misdaad staat', zei Gabrielle Ionesco, een Fran se psychologe. 'De mensen hebben er hier nog geen angstpsychose aan over gehouden. Niemand verlaat hier zijn appartement met de gedachte, dat \hij wel eens een mes in zijn ribben zou kunnen krijgen. Ondanks het feit dat het gevaar aanzienlijk groter gewor den is. De mensen hebben wel wat anders aan hun hoofd: geld en sex'. Juffrouw Ionesco is een treffend voor beeld. Zij woont alleen in de omge ving van Boulevard St. Germain, aan de linker oever van de Seine, op de eerste etage van een huis vol kleine appartementen. Ze neemt echter niet de voorzorgsmaatregelen die een al leenstaande Amerikaanse soms treft. Haar deurslot kan met één draai van een ouderwetse sleutel worden geo pend, haar volledige naam staat dui delijk op een bordje aangegeven in de ontvangsthal, en de telefoongids ver meldt haar voornaam in plaats van een neutrale voorletter. 'Toen ik verleden jaar in de Verenig de Staten was', zei ze, zei iedereen me: ga niet de straat op na negen uur, praat niet tegen vreemden wan neer je op de trottoirs loopt: ik kreeg een eindeloze stroom waarschuwingen. Ondanks mijn ideeën hierover en mijn- gezond verstand kreeg ik toch dezelfde psychose. Ik zou niet graag willen dat hier hetzelfde gebeurde'. Bertrand de Maigret, een lid van de Parijse gemeenteraad en vice-voorzit- ter van de commissie voor openbare veiligheid, zei in een vraaggesprek dat het stadsbestuur en de politie niets liever willen dan een vermindering van het percentage misdaden, voordat een algemene angst Parijs in zijn greep gaat houden. De Maigret be weert, dat de vermeerdering van het aantal misdaden waarvan de statistie ken melding maken, enigszins mislei dend is, aangezien de cijfers waarvan de statistici zijn uitgegaan, laag zijn in verhouding met andere grote ste den. De toename van het aantal ver krachtingen met 34 procent bijvoor beeld bracht het totaal van dat jaar op 110 en dat is in verhouding met Amerikaanse steden nog steeds wei nig, vond hij. De toeneming van het aantal misda den is echter toch zorgwekkend. Een uitgebreide analyse van de politie over de oorzaken waardoor het per centage omhoog is gegaan, is nog steeds niet openbaar gemaakt. De Mai gret heeft echter al een blik kunnen werpen op dit rapport. Volgens hem schrijft het de toeneming toe van drie factoren. Impulsief Rel in België over spuiten run vee Van een onzer verslaggevers DEN HAAG/BRUSSEL Het ministerie van landbouw in Den Haag ziet geen redenen tot bezorgdheid over de kwaliteit van liet Nederlandse vlees. Met deze verklaring reageert het ministerie op berichten uit België, waar geen stukje vlees te koop zou zijn of er zit wel een luchtje aan. 'Er bestaat in ons land een maffia van veefokkers die niet aarzelen, om wille van grote winsten, het vlees vol te stoppen met schadelijke bestandde len', heeft de Belgische consumenten organisatie na een onderzoek ver klaard. In het blad 'Testaankoop' van de or ganisatie wordt de Belgische verbrui ker geadviseerd zo min mogelijk vlees te eten en de verminderde consump tie zoveel mogelijk te variëren. Aan geraden wordt helemaal geen kalfs vlees meer te eten, omdat dit door de toevoeging van grote doses hormo nen het gevaarlijkst is. Rundvlees kan ook maar beter gemeden worden en het gebruik van lever en nieren, waar de antibiotica zich ophopen, moet afgeraden worden. 'De enige mogelijkheid om zekerheid te hebben, onbesmet vlees te eten is het zelf te fokken. Aarzel dan ook niet, het zélf te gaan kweken als u er de kans toe ziet en over de nodige tijd en plaats beschikt', adviseert de Belgische consumentenorganisatie. Het gebruik van antibiotica, hormo nen, preparaten en allerhande medi cijnen produkten die alle de 'in dustrialisatie' van de vleesproduktie dienen is er de oorzaak van dat het Belgische vlees vol zit met scha delijke bestanddelen. Export Desgevraagd hebben zegslieden in Ne derland verklaard dat de situatie in België 'per se niet in ons land voor komt'. Een woordvoerder van het mi nisterie van landbouw zegt dat Neder land in tegenstelling tot België z'n vlees vooral exporteert. Dat kan alleen als het produkt door en door gezond is. In het buitenland wordt ons vlees (naast strenge keuringen in het binnenland) aan een streng on derzoek onderworpen. Als er maar iets mis is, staat de export stil. Uit economische overwegingen dienen wij onze zaken dan ook uitstekend voor elkaar te hebben. Anders blijven wc nergens'. In Nederland is het gebruik van anti biotica, hormonen en diverse chemo- therapeuten (waaronder alle stoffen vallen die de groei stimuleren moet) geregeld via de antibioticawet. Vol gens die wet mag alleen de dierenarts over de diverse preparaten beschikken en mag alleen hij die toedienen aan zieke dieren. Daarnaast reguleert het produktschap voor veevoeder die volgens het ministerie van landbouw- minimaal mogen worden toegevoegd aan pluimvee, varkens en mestkalve- ren. 'Ook in Nederland komt het na tuurlijk wel eens voor dat mensen clandestien spuiten. Maar dat behoort tot de zeldzame gevallen', aldus het ministerie. In België is de wetgeving en de con trole veel minder veeleisend en veel soepeler. Er wordt al lange tijd aan gedrongen in EEG-verband de natio nale wetgeving te harmoniseren. Als dit gaat gebeuren behoeven toestan den, die volgens de Belgische consu mentenbond in ons buurland bestaan, niet meer voor te komen, wordt in Den Haag gezegd. In tegensteljing tot de Verenigde Sta ten, stelt de politie hier dat de versla ving aan verdovende middelen die hier nog geen grote vormen heeft aangenomen niet de belangrijkste factor is in de groei van de misdaad. Het belangrijkste, zo vindt de politie, is een sociologische verandering die heeft geresulteerd in wat men noemt eenmalige vergrijpen een soort misdaad uit impulsieve neigingen. 'De betrokken mensen komen tot de slotsom dat ze ietc willen en dat wil len ze meteen, niet pas na een of twee jaar', zei De Maigret. 'Het is iets wat bij deze tijd hoort'. Tegelijkertijd gelooft de politie, dat door de enorme toename van het aan tal nieuwe woningen in Parijs het sta biele karakter van vele buurten en te vens de dorpsachtige relatie tussen de hoofdstadbewoners verloren is gegaan. Vroeger waren er altijd huisbazen en kleine zakenlieden, die iets verdachts ontdekten, zei De Maigret. Terwijl deze veranderingen plaatsvon den, werd in de afgelopen vier jaar ook de organisatie van de politie ge wijzigd. Er ontstonden problemen over wie verantwoordelijk was in gro te wijken aan de rand van de stad en het aantal arrestaties en gerechtelijke vervolgingen nam af. Politie-optreden Om de toename van het aantal misda den te bestrijden, heeft de politie een drietal voor Parijse begrippen nieuwe maatregelen genomen. Behalve dat zij een einde heeft gemaakt aan de ver warring op beleidsgebied, heeft zij te vens het aantal patrouillewagens die niet onmiddellijk herkenbaar zijn als politieauto, uitgebreid en tevens een gespecialiseerde brigade in het leven geroepen, waarvan de agenten op on geregelde tijden in burgerkleding in woonwijken patrouilleren. Het resultaat van deze maatregelen is volgens de politie een stabilisering van het aantal misdaden sinds het be gin van dit jaar. De Parijse politie telt momenteel on geveer 15.000 manschappen. Binnen kort wordt ze met nieuwe wagens en agenten versterkt. De gouverneur van 't departement waarin Parijs ligt, Jac ques Lenoir, meent dan ook, dat de autoriteiten de situatie onder controle hebben. 'Dat zullen we dan nog wel eens zien,' zei De Maigret, 'Het pro bleem dat overblijft is, hoe het pu bliek kan worden aangespoord voor zorgsmaatregelen te nemen. Ik geloof dat de meeste mensen zich niet ge noeg bewust zijn van de situatie of gewoon niet oppassend genoeg zijn'. irt.J W 0 NwJ°ro i 00 ^Onderstaande personen wordt dringend ver- r tocht de ANWB Alarmcentrale ln Den Haag 1 te bellen, tel. 070-26 44 26. Nederland Martinus Michielsen. auto met ,CÖV!J caravan. Jean Mouillet, Frankrijk, in beige u Citroen Dyane, 536-LT-41, Eduard Been, Haarlem, wite Opel Kadett, 19-79-BE, N. Dorst, Drachten, fam. II. van der Veen, Zwolle, westervaartkrulser 'Zephir'. Fam. P. ."Woudstra. Gorrediik op witte boot 'Carsia- res'.R. Rink, Leimuiden, motorjacht. Fam. G. 1 de Jong, De Wilp in witte Mercedes 220D, 77-77-FZ, W. van Prattenburg, Amsterdam in crèmo VW-bus, 15-55-EV, Carlo Robeerst, Schaersbergen. Mevr. Van der Berg, Zaan- lijk op motorschip 'Jouke'. De heer Akroo, 1 „..Jwmen in BMW met caravan, kl. en knt i.n», onb.F. Koens. Amsterdam boot 'Vrouwe Ca- 2 rolina'. -- L Frankrijk Echtp. A Ramaker. Ruinen (Dr.) oranje-rode Ranault. Fam. Rauché-Knol van der Veer. Amsterdam, witte Ctroën ld. dhr G. D. de BRuin, Rotterdam, motorschip, "i. c. de Rooij, Waddinxveen ln beige Mer- :edes 220 D, A. Schep, Amsterdam in witte Ford Cortina 1600 GT 62-02-DN, lam. L. M. de Man-Beyersbergen, Doetinchem, in don kergroene Citroën camping bus.H. var* Duin, Noordwijk, in witte Ford 17M, met 86-98-JL. Duitsland Fam. L. Loosman. Nunspeet ln grijze Renault. E. Gijzen, Weesp in rode Ford Cortina, 10-86-AG, M. Blessing, Nijme gen ln groene Renault 6 77-37-TG. Zwitserland Dirk Slotefalk, Winschoten ln blauwe Opel 1700, 01-99-NS. fam. G. van Zwlenen, Goes ln gele Datsun. 01-94-TM. Oostenrijk Fam Mensen, Almelo in beige Opel Kadett, ,01-02-DA, fam. W. Roelofsen, Arnhem, in witte Ford Taunus 17M, fam. De Keizer-Meis, fam. Pols-Mels en fam. Van Rlemsdijk-Meis, resp. Maassluis, Vlaardlngen en Spijkcnlsse in rodel Opel Ascona 82-83- RD, MEVR. BrOuns-Gubbels, Stein ln goud kleurige Opel Kadett, mevr. A. Bos-Van Loon. Drachten in groene Fiat 850, 02-40-RT. Joegoslavië dhr F. van Rooyen. Santpoort In crème Citroën Dyane. P. N. Maas, Beu- nlngen. fam. J. Cnosse uit Bergen in rode 2CV, fam. M. van der Beek, Maastricht, blauwo Opel Rekord 1700, 04-40RD. Sanje Fam. W. Rensen. Amsterdam in tte VW 1600, 16-72-GU. fam. A. Vcnema, Deventer ln groene Citroën GS, 44-05-XU, fam. W. van de Wijngaard, Utrecht in crème Vauxhall Viva, knt onb.. fam. A. Gouwe. Ca- pelle a. d. IJssel in gele Datsun C, 91-93-VZ, fam. Van der Meiden. Amsterdam blaue Opel Adm. 79-3S-JL, echtp. Haas, Utrecht ln groene DAF 55, 42-55-MJ. Italië Fam. P. Nooyen-Spierdijk, IJssol- «toin ln gr. Toyota Crown caravan, fam. W. Overgaauw. Amsterdam In witte Citroën Dyane, fam. G. Prins-Van Laarhoven. Hooge- vecn, in goudkl. Opel Ascona. P. Timmer mans, Breda, ln gele Flat 124, 42-30-30JF, C. J. de Vos, Flanerbrug in rode Opel Kadett. Denemarken Jan Scheepvaart, Makkum, In oranje VW-bus, 76-34-PP, mevr. H. Haags- man-Mookhoek, Terneuzen, ln oranjerode VW lu. kever 1300 44-10-SX, Caspar Bijlcveld, Hat- Se Jum, liftend, A. Boomgaard, 's-Graveland, in ■•grijze Mercedes 220D, Noorwegen Fam. L. M. Degenaar. Vlaai dingen irf witte Citroën GS, 73-01-RT, Noorwcgcn-Zweden Fam. N. Tan. Boven- karspel, in ritte Ford Escort, 86-24-JH. Zweden G. L. Bergvelt, Amsterdam in toudkl. Vauxhall Viva met caravan. fweden-Finland P. V. L. Koopman, Gorre- an gl reld. t. ma Joun rogr. hau- Shlrur DO estf. ind Ji Smith ber. uitenl 22.501 Blftlm dijk, ln beige Citroën DS, 02-78-PK. Mevr. B. Cornellssen, Oud Beyerland irr cognackl. Toyota, 28-20-TV. Engeland Chris van der Ven. In den Bom mel ln Mercedes met caravan, fam. M. Boek- Beyersbergen. Scheveningen in crème Re nault 16. 57.36-NF. weerrapporten weer max. neersl. Amsterdam regen 22 0.1 De Bilt zw bew 24 0 Deelen zw bew 25 0 Eelde zw bew 22 0 Eindhoven half bew 25 0 Den Helder geh bew 21 0 Luchth. Rtd zw bew 23 0 Twente zw bew 24 0 Vlissingen zw bew 21 0 Zd. Limburg onbew 25 0 Aberdeen regen 20 0.3 Athene licht bew 31 0 Barcelona half b« w 30 0 Berlijn licht bew 24 0 Bordeaux onbew 29 0 Brussel licht bew 24 0 Frankfort zw bew 27 0 Genève licht bew 25 0 Helsinki onbew 23 0 Innsbrlick zw bew 22 0 Kopenhagen zw bew 20 0 Lissabon zw bew 30 0 Locarno half bew 28 0 Londen zw bew 23 0 Luxemburg onbew 25 0 Madrid half bew 34 0 Malaga half bew 28 0 Mallorca licht bew 34 0 Mtlnchen half bew 21 2 Nice half bew 28 0 Oslo regebui 22 3 Parijs onbew 27 0 Rome onbew 28 0 Split zw bew 29 3 Stockholm licht bew 21 6 Wenen licht bew 25 0 Zlirich half bew 25 0 Casa Blanca half bew 24 0 Istanboel half bew 29 0 Las Palmas half bew 22 0 New York zwaar bew Tunis onbew 33 0 Van onze weerkundige medewerker De Engelse weerkundigen verwachten in de rest van juli enigszins verander lijk weer met overwegend weertypen uit richtingen tussen zuid en toest. Perioden met droog en zonnig xoeer zullen afgewisseld worden door korte natte momenten. In de zuidelijke helft van Engeland wordt vaker onweer dan normaal verwacht. De gemiddelde julitemperatuur zal vooral in het zuidoosten boven normaal uitvallen, maar de tweede julihelft toordt vol gens het computerpatroon koeler dan de eerste. Qua atmosferische circulatie is er overeenkomst gevonden tussen juni 1973 en de juni's van 1914, 1959 en 1967: alle drie jaren met warme zo mers. Ouderen zullen zich bijvoor beeld ook nog wel het mooie warme weer vlak voor het uitbreken van we reldoorlog I herinneren. Juli was des tijds zeer warm met in De Bilt 13 en in Oudenbosch 14 zomerse dagen, maar op de 16e was er vooral in het noordoosten een schrikbarend onweer, juist tijdens de begrafenis in Gronin gen van luitenant-kolonel Thompson, die een maand daarvoor in Albanië gesneuveld was. Augustus 1914 ivas uitermate zonnig met in Groningen 243 zonuren, pas overtroffen in. .1947 gerekend naar de oogstmaand. Aan de noordzijde van de Azoren-ho- gedrukzone via Biskaje tot Polen schuiven nu wolkenvelden uit Enge land over ons land. Daardoor zal het weer de komende dagen minder zon nig zijn, maar ondanks de nadering van een koufront over de Britse ei landen Hebriden 3 millimeter gister- avond) zal er toch op de meeste plaatsen geen regen van betekenis vallen. Gisteravond viel er regen tot in het Zuidoostengelse Honington en Schiphol zelfde breedte). De temperatuur blijft gematigd: 19 tot 22 graden Celsius, Perpignan Zuid oost-Frankrijk registreerde gistermid dag 34 graden, Bastia op Corsica 33 graden. Hoog water 12 Juli Vllsslngen: 12.05- Ha- ringvlletslulzen: 1.10-13.42: Rotterdam: 2.13- 14 48; Scheveningen: 0.47-13.19; IJmuiden: 1.26-13.56: Den Helder: 4.52-17.26; Harlingen- 7.18-10.50; Delfzijl: 9.46-22.06. wolkenvelden ANP/KNMI 11-7 1J.00 Chinese schaduwspelfiguur uit de provincie Setschuan. Strandverwachting: wolkenvelden, in het waddengebied wat lichte regen of motregen mogelijk. Matige in het noorden vrij krachtige zuidwesten tot westenwind. Temperatuur: 18 tot 20 graden. Zeilverwachting: een matige vooral in het noorden vrij krachtige zeilwind uit zuidwest tot west 3 tot 5 (matig tot vrij krachtig). AMSTERDAM Vakantiegangers, die vandaag vreemd geld aan- of verkopen, kunnen rekenen op de volgende koer sen. Het eerste cijfer geeft aan wat vreemd geld de toerist opbrengt, het tweede wat het hem kost. Amerikaanse dollars 2.52- 2.62 Engelse ponden 6.53- 6.83 Belgische francs 7.08- 7.33 Duitse marken 108.50-111.50 Italiaanse lires 41.50- 44.50 Portugese escudo's 11.40- 12.40 Canadese dollars 2.55- 2.65 Franse francs 64.25- 66.25 Zwitserse francs 92.00- 95.00 Zweedse kronen 63.00- 65.00 Noorse kronen 49.00- 51.00 Deense kronen 45.50- 47.50 Oostenr. schillings 14.95- 15.25 Spaanse peseta's 4.44- 4.69 Griekse drachmen 8.70- 9.70 Finse marken 70.00- 73.00 Joegoslavische dinars 17.00- 17.20 (Am. dollars. Can. dollars en Engelse ponden in guldens, overigen in centen.) BREDA Een erg feestelijke tentoonstelling met een prozaï sche titel ln Breda, in het Volken kundig Museum daar: 'Aziatische Schaduwspelen', tot 3 september. Zwarte, maar ook kleurrijke schimmen op lichte schermen uit Indonesië, ons welbekend, uit China, Thailand, Turkije, India en zelfs uit Egypte. Allemaal afkomstig uit het Duitse Leermuseum in Offenbach/Main, waar ze een van de grootste verzamelingen hebben op het gebied van het scha duwspel. Ludwig Krafft, die directeur is van een theaterpoppenmuseum in Mtlnchen varieerde op een bekend thema en schreef dat elk volk ter wereld het poppenspel heeft dat met zijn aard in overeenstemming is. Zonder afbraak te doen aan wat onze eigen cultuur heeft voortgebracht op dit gebied, kun je toch wel vaststellen dat het (poppen)- en schaduwspel in het oosten door de eeuwen heen een veel groter en ingrijpender rol ge speeld heeft dan hier. TRADITIE Met alle respect voor de mensen die op dit gebied hier bepaalde vage tra dities nog in ere houden, kun je niet tot een andere conclusie komen, dan dat we er in vergelijking met wat het oosten op dit gebied presteert niet al te best afkomen. En niet alleen artistiek. In het beste geval zijn figuren als onze Jan Klaas- sen e.a. spreekbuizen van de sociale kritiek, meestal echter komt het alle maal niet uit boven een oubollig en weinig diepzinnig soort grapjasserij. Alle gepraat over 'onze volksaard' even opzij: alles bij alles is zo'n Jan Klaassenfiguur toch veel moeilijker in te passen in ons cultuurpatroon dan. bijvoorbeeld de wajang in de Javaan se of Balinese. Meer dan een spel is de wajangopvoe ring een verwerkelijking in beelden van het in feite irreële. Het onder houdt de relaties tussen de mens en de bovenzinnelijke wereld. Het spel heeft van het begin af een religieuze betekenis gehad en tot voor kort (hoe dat nu is, weet ik niet) werd het ook nog steeds opgevoerd als afweermid del tegen diverse eventueel te ver wachten onheilen of gevaren. Hoe verknocht het Javaanse volk is aan zijn schaduwspel blijkt wel uit het feit. dat deze Hindoe-Javaanse kunstvorm zich volledig wist te hand haven, ook toen de Islam het hele maal voor het zeggen kreeg, 'n Wonderbaarlijke zaak overigens, een spel van waarschijnlijk Chinese oorsprong dat zo omstreeks de elfde eeuw in Indonesië terecht kwam, op hindoeïstische thema's gebaseerd werd en volop voortleeft in een op moham medaanse leest geschoeide maatschap pij. Er zijn op de expositie ook schaduwfi guren uit India, die, heldendichten de Raméyana en de Mahabharéte, tot on derwerp hebben: de grote, twee meter hoge uit leer gesneden, niet beweeg bare schermen uit Thailand, met tel kens een compleet verhaal, ook uit het leven van Rama, hier heet het Ra- makin. Uit Turkije enkele wat primitieve za ken, uit Egypte een paar unieke 14e eeuwse stukken en een grappig schip uit de vorige eeuw. HOOGTEPUNT En China als hoogtepunt De Chinese schaduwfiguren worden uit papier of flinterdun ezel- of buffelperkament ge sneden en na de beschildering wordt dat materiaal geolied om het door schijnend te maken. Het effect dat ontstaat bij belichting is min of meer te vergelijken met dat van oude kerk ramen. Een scène uit het spel van Keizer Kien-Lung, een trouwstoet is een prachtig voorbeeld van deze unieke kunst. Voor de opvoering van één schimmenspel en die worden de laatste lijd weer in ere hersteld hebben ze vaak meer dan duizend aparte beelden nodig. Een expositie waar je je weer eens kunt verbazen over die wonderlijk veelzijdige wereld van de menselijke fantasie. 'Illusie' in Schiedam SCHIEDAM De tentoonstel ling van het Stedelijk Museum in Schiedam van 21 juni tot 27 augus tus wordt dit keer georganiseerd rond kunstenaars, die zich met de werkelijkheidsweergave bezighielden en nog houden. Uitgangspunt is de»'trompe-l'oeir in de Hollandse (stilleven-)schilderkunst van de 17e eeuw, ook wel illusionisti sche schilderkunst genoemd. Een van de belangrijkste kenmerken van dit soort kunst is de zo getrouw mogelij ke weergave van de werkelijkheid. Er zullen werken getoond worden van bekende en minder bekende Holland se 'trompe-Poeil'-schilders o.a. van E. Collier, een 'schijnbedrieger', van A. Leemans en van Biltius. Ook van 20e-eeuwse realisten, die ge bruik maakten van traditionele mid delen zullen werken te zien zijn, van Dick Ket bijvoorbeeld, Raoul Hvnckes, Dirk Nijland, Jean-Paul Vroom, Harry van Kruiningen en van de jongere generatie Har Sanders, Eric de Nie en Peter Verhoef. Er is ook een dia-programma en wat het ludieke element betreft: in de au la van het museum worden opticaspie- gels en optica-kasten geplaatst. 't Was eigenlijk de bedoeling, dat de deur openging. Simpkins".

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 7