'Ben Ik nou zo slecht, of ligt het aan dat kruispunt' KLM halveerde verlies door snelle groei van reizigersverkeer Dollar gaf flink herstel te zien ::0 Doelgericht bouwbeleid een eerste vereiste Kunst Visserij berichten Arbeidsreserve daalde opnieuw Hazerswoude vóór veemarkt Leiden Familieberichten Kort nieuws ife de regio Ned. fondsen in New York Jeugd bouwt dorp in Nieuwkoop Marktberichten Geldmarkt haalt wat ruimer adem Landbouwnroduktie verder gestegen weekstaat ned.ba Prijsstijging in Joegoslavië ruim 20 pet TROUW/KWARTET WOENSDAG 11 JULI 1973 REGIO/FINANCIËN n NIEUW-YENNEP "Ben ik zo slecht, of ligt het aan dat kruispunt'? Dit is de vraag waar mevrouw V. M. N. van der Berg-Van der Zijl uit de Zaaierstraat te Nieuw-Vennep mee rondloopt, sinds zij op 23 juni een verkeersongeval veroorzaakte op hel kruispunt Schip- holweg-Hoofdweg in Haarlemmermeer. Een zeer trieste afloop was het ge volg. Mevrouw Van der Berg (een 30- jarige lerares) stapte zélf met een en kel schrammetje uit haar auto, maar de twee inzittenden, een moeder en dochter, die in de andere auto zaten, waren op slag dood. De Nieuw-Ven- nepse is er heilig van overtuigd dat de veiligheidsgordels haar het leven redden .Eén ding staat vast: zij wil nu alles doen om het verkeer in Haarlemmermeer in veiliger hanen te leiden. 'Het gebeurde zo vreselijk plotseling. Ik kan het zelf ock niet reconstueren. Vóór ik het wist had de ramp zich voltrokken. Ik was op weg naar Amersfoort. Was juist erg ontspannen en reed naar Badhoevedorp om ie mand op te halen. In de verte zag ik rijksweg 6 met het viadukt. Oppassen, want daar zijn op- en afritten, dacht ik. Omdat ik mij daarop concentreer de, zag ik het bord 'einde voorrang' niet. Ik nam wèl gas terug. Voor ik het wist reed ik het kruispunt op. Daarbij werd ik nog gehinderd door een grote boom die het uitzicht be lemmerde. Het was vroeg in de och tend en dat is ook een nadeel ge weest. Had ik maar eerder auto's op die weg zien rijden. Ik rij twaalf jaar auto, zonder ook maar één bekeuring te hebben opgelopen. Nooit een schrammetje of een deukje veroor zaakt en dan krijg je zoiets. Dan vraag je je toch wel af: ben ik nou zo slecht, of ligt het aan dat kruispunt'? Overheid Mevrouw Van der Berg is van haar schuld doordrongen. Degenen die de Haarlemmermeer kennen, met z'n kaarsrechte en kilometers lange we gen, voeren tientallen verzachtende omstandigheden aan en menen dat de hoofdschuldige toch de overheid is, die nog altijd géén afdoende maatre gelen neemt. Het is in dit geval niet de gemeente, maar 'Den Haag' en 'de provincie'. Het gemeentebestuur is al jaren bezig meer verkeerslichte nge- plaatst te krijgen en voor meer maxi mum snelheden. Tot dusverre leverde dat maar weinig succes op. Nog onlangs werd bekend dat Haar lemmermeer, relatief gezien, de ge vaarlijkste gemeente van ons land is, met z'n gemiddeld veertig doden per jaar en zo'n dikke tweeduizend ver keersongelukken. 'Daar moet wat aangedaan worden. Wij moeten van dat aureool af van de gevaarlijkste gemeente', aldus burge meester C. van Stam, die het echtpaar Van der Berg een bezoek heeft ge bracht en volledig achter de plannen staat in Haarlemmermeer een afdeling van het Verbond voor Veilig Verkeer te stichten. Ook adjudant H. Wilts van de verkeerspolitie is er erg voor. Destijds is er zo'n afdeling geweest, onder voorzitterschap van commissaris mr. Chr. Barends, die nu al weer ja ren hoofd van de gemeentepolitie in Leiden is. De afdeling van 'Veilig Verkeer' is dood gebloed. Wegwerken 'Wij zullen alles in het werk stellen de afdeling nieuw leven in te blazen. Al jarenlang houden mijn man en ik ons met het veilig verkeer bezig. Vo rig jaar kwamen de ouders van mijn beste vriendin om het leven bij het vreselijke ongeluk bij Breda. Zij re den ook in een 'eend'. Wij hebben toen onze eend verkocht. Wij zijn al benaderd door een vrouw van een predikant in Hoofddorp. Zij krijgt re gelmatig mensen in huis die bij onge vallen zijn betrokken. Wat mij ook bijzonder aanspreekt is de reactie van een wegwerker van het waterschap de Haarlemmermeerpolder. Hij sprak na mens zijn collega's en liet weten dat zij regelmatig in levensgevaar verke ren. Zij staan allemaal achter ons. Het is gewoon gemotiveerd dat wij hier wat aan gaan doen. Onze stacara van in het oosten van het land, heb ben wij weggedaan. Wij gaan niet met vakantie. Ik durf niet meer in een auto te zitten. De vrije dagen zul- SCHEVENINGEN Besommingen trawlers; SCH 6 24950, Besommingen kuslvissers; SCH 8 80. Noteringen; per 40 kg: schelvis I 34,80- 30.00, verse haring 20,40-45.00, verse makreel 18,40-22,00, Maatjesharing per kantje; groen klein 219-260, groen groot 195-230, Aanvoer; 700 kisten verse haring, 235 kisten verse ma kreel. 17 kisten schelvis. Verwachte aanvoer aangevoerd: 69 kg tong. 7 kisten tarbot en griet, 57 kisten kabeljauw, 4 kisten koolvls, 31 kisten schelvis, 34 kisten wijting, 54 kis ten schol, 1 kist schar, 7 kisten makreel, 29 kisten varia. len wij besteden aan de realisering van het comité. Ik wil mijn schuld op die manier niet afkopen. Daar is géén sprake van. Mijn man en ik willen al leen iets doen om te proberen de ver keersveiligheid in deze gemeente te verbeteren. Door akties te voeren, maar geen agressieve, want daar voel ik niet voor'. De bedoeling is niet dat er een plaat selijk 'comité' komt. Als je zo klein bent bereik je niets, meent mevrouw Van der Berg. Daarom is het streven gericht op een (flinke) afdeling van het Verbond voor Veilig Verkeer. Dan kun je veel méér bereiken. Er zijn al de nodige gesprekken gevoerd. 'Wij wachten voorlopig een paar we ken. Na de vakanties zullen wij alle reacties bekijken en tot daden over gaan', aldus mevrouw Van der Berg. die er van overtuigd is dat het wel een paar jaar duurt voor zij weer min of meer 'de oude' is. Autorijles 'Mijn man wil mij een weeklang iede re dag autorijles laten nemen, zodat ik iemand naast mij heb die kan in grijpen als er iets fout gaat. Ik hoop dat ik dan tcch weer in de auto durf te rijden'. Slechts schoorvoetend wil zij over zichzelf spreken. Zij wil persé géén sensatie. Wèl wil zij zich in diefst stellen van de verkeersveiligheid. De auto waar zij in reed is total loss. 'M'n leven dank ik aan de veiligheids riem', zegt ze nu. 'Wij hebben nog een auto. Als passagier onderga ik nu al een panische angst. Ik hoop dat on ze plannen lukken. Al kunnen wij er maar één leven per jaar mee redden. Verkeerslichten en meer maximum sneleheden, die moeten de veiligheid hier vergroten Intussen heeft de gemeenteraad van Haarlemmermeer vorige week een voorbereidingskrediet beschikbaar ge steld voor een reguleringsplan ten be hoeve van de verkeersveiligheid en werd 250.000 gevoteerd voor de aan koop en het plaatsen van drie ver keerslichteninstallaties, waarvan er één is bestemd voor het 'beruchte' kruispunt Hoofdweg-Schipholweg in Haarlemmermeer. Het kruispunt staat bekend als 'doden-kruispunt'. Sinds rijksweg 6 in gebruik is, is de veilig heid er niet groter op geworden. De Schipholweg werd voordien zeer druk bereden en viel daardoor des te meer cp. Nu is het een tamelijk rustige (provinciale) weg, wat grote nadelen heeft. 'Degenen die hier ter plaatse niet bekend zijn, lopen levensgevaar', aldus één van de omwonenden. ALPHEN De geregistreerde ar beidsreserve bij de mannen is in juni opnieuw gedaald (18) en bedraagt nu nog 238 of 11 procent, van de afhan kelijke mannelijke beroepsbevolking Deze ontwikkeling is in overeenstem ming met de verwachte. De geregi streerde arbeidsreserve in Zuid Hol land omvat 24 procent. De daling zet te zich deze maand dus voort. Zij moet worden gezien als het resultaat van kleine verschuivingen in de ba- roepsgroepen. De toenemende vraag naar arbeids krachten (plus 216) is voornamelijk het gevolg van de jaarlijkse LTS-schoolverlatersaktie (plus 170). Daarnaast wordt de grotere vraag veroorzaakt door stijging van de vraag naar geschoolde bouwvakarbei ders en een stijging van de vraag naar metaalbewerkers. Deze laatste stijging moet worden gezien als een effekt van de sluiting van De Jong's machinefabriek. In vergelijking met de overeenkomsti ge maand in 1972 is zowel het aanbod als de vraag iets afgenomen. Hoewel enerzijds de situatie op de arbeids markt vrij gunstig is. wordt ander zijds de werkloosheidsperiode van de ingeschrevenen over het algemeen langer. De geregistreerde arbeidsreserve bij de vrouwen is enigszins afgenomen (16), waardoor het aanbod nu 54 be draagt. Deze daling heeft vnl. betrek king op schoolverlaters, die korte tijd na inschrijving geplaatst zijn als kan toor- en winkelbedienden. In de vraag naar vrouwelijk personeel is nauwelijks enige verandering geko men. De vraag naar part-time krach ten is gehalveerd. Het aanbod van vrouwelijke part-time is met 12 toege nomen. Dit betreft vnl. vrouwen die te kennen hebben gegeven na de va kantie te willen werken. Voor de komende maand wordt een stijging van het aanbod zowel van full timers als part-timers verwacht en wel onder invloed van de sluiting van Hollamdia te Alphen. Dc Haarlemmermeer staat bekend als de gevaarlijkste gemeente van ons land. Tientallen mensen komen er per Jaar om het leven bij verkeersongevallen Een van de beruchte kruispunten is Lisserwcg/Hoofdweg (foto). Doorstroming in Hillegom bevorderen basisschool Ter Aar TER AAR Hier en daar zate toch nog haken en ogen aan de 1 agenda die de gemeenteraad mai gavond had te behandelen. De i moeilijkheid kwam bij de benoe van een vakonderwijzeres aan openbare school, wat de vorige v dering was aangehouden. Voor na informatie trok de raad zich achter gesloten deuren. Mevrou J. Ancher-Van Doom kreeg de mr stemmen, omdat de raad liefst plaatsgenote benoemde. Va Ged. Staten was de goedkei gekomen voor de verkoo pvan j. aan de Marijkestraat en het bou' maken van deze grond voor de 1 van 12 premiekcopwoningen, zo de de voorzitter mee. Het clubgebouw van Wapata moetfo/K een waterleiding voorzien worden 6450 gaat kosten. Wapata doe zelf veel voor en dat bespaart de meente ongeveer de helft. In Aardam-west moet straatverlidf1' i komen, waarvoor 53.000 werd g}l\l teerd. De nieuwe basisschool in Langellgei kan nog niet beginnen. Er ko Crt twaalf klassen al wil men er zet zij hebben. Zelfs het bedrag van 2frnei lat voor de fundatie van de uitbreijict-i idie t kon geen genade vinden bijsGed. ten en moest worden geschrapt. HILLEGOM B. en W. van Hille gom hebben een nota Bevordering Doorstroming Woningen het licht doen zien. Het is een scherpe analyse geworden van het huidig Hillegoms woningbestand. O pgemerkt wordt in de nota, dat de geregistreerde woning zoekers geholpen kunnen worden als t.z.t. zo'n 350 woningen in de sociale sector beschikbaar komen. Elk jaar dat de realisering van deze woningen op zich laat wachten, wordt de achter stand vergroot met 100 woningen (we gens huwelijk, vestiging, etc); 10 pet van de totale woningvoorraad is zo slecht, dat sanering of renovatie op korte termijn noodzakelijk is. Min stens 250 woningen zouden op korte termijn moeten worden vervangen. Op grond van deze uitgangspunten constateert de nota een bouwbehoefte tot 1977 van 1100 woningen in de so ciale sector: Thans zijn in aanbouw in de sbciale sector 210 woningen, 7 woonflats en 75 koopwoningen. In Elsbroek-zuid 2 bestaan plannen voor plm. 750 koopwoningen. Iedere Hille- gomse ingeschrevene voor een woning ontving vorige week van het gemeen tebestuur een brief, waarin werd ge vraagd of men interesse heeft bij doorstroming naar de flatwoningen die 210 per maand kosten. Men hoopt dat de vraag boven verwachting zal zijn. Het gemeentebestuur denkt aan de mogelijkheid pwm. 300 goedko pe woningen in plan Elsbroek-zuid 2 te bouwen. B. en W. gaan dezer da gen naar het Bouwcentrum te Rotter dam voor bijwoning van een congres. Feit is, dat er verscheidene plannen elders in uitvoering zijn die model kunnen staan voor het plan Elsbroek- zuid 2. Al ziet men de doorstroming niet vlotten, de nota verschaft vijf conclu sies. Met een jaarinkomen van 35.000 moet men in staat worden geacht, zelf een woning te kopen. Het is onnodig voor deze bevolkingsgroep met overheidsgelden woningen te bou wen. Koopkrachtige huurders zouden een woning kunnen kopen, waardoor hun huizen vrijkomen voor doorstro ming. Het gemeentebestuur heeft tot taak deze groep huurders te verzoe ken hun veel te goedkope woning te verlaten. Wellicht is het te overwegen bij vrijkomen van duurdere huurwo ningen tussen de 150 en 300 'voorrang' te geven aan doorstromers. De ter beschikking staande financiële regelingen werken in de Hillegomse situatie maar zeer ten dele. Met name de doorstroming naar koopwoningen en de ontruiming van krotten wordt nauwelijks gehonoreerd. Ook de indi viduele huursubsidie lost weinig pro blemen op. B. en W. menen, dat een 'doelgericht Hillegoms Bouwbeleid' meer van de grond kan komen als een bouwteam wordt ingesteld, waarin deskundigen zitten. HAZERSWOUDE Vanuit Hazers woude worden jaarlijks ongeveer 5200 schapen, 2600 runderen en 3120 var kens naar de veemarkt in de Groen- oordhal te Leiden aangevoerd. Slui ting van deze veemarkthal heeft der halve ook voor de Hazerswoudse vee handelaren en houders consequenties. De gemeenteraad heeft B. en W. van de gemeente Alkemader bericht het eens te zijn met een schrijven, waarin wordt gepleit voor het voortbestaan van de wekelijkse veemarkt in Lei den. N( gen du Irij Overleden: Johannes Arnoldus V1 mans. 81 jaar, te Noordwijk. Begjgen nis donderdag om 14.30 u. op hetó °l kerkhof aan de Gooweg, Noonjens binnen. pm( Johanna Adriana Akerboom, 73 f-e te Ter Aar. Begrafenis vandaag OR.nn. r.k. kerkhof te Langeraar. n Anna Ammerlaan, 72 jaar, te Zo^mc woude. Begrafenis donderdag on in: uur op het r.k. kerkhof aan de fc, buurtseweg te Zoeterwoude. jnst H je rin' itbi ,be< B Roodenbir 5. 6. L WilrL :nde 9. ÏS/1^" af wedvlucht vanaf Ruffec, met 44 duivel uitslag: K Doeswijk 1, 14, G B Ro 3. G Zoet 4. T van Kesteren 5, 6 7, G de Vos 8. 10, A Balkende Langeveld 11. 12. C N Zuidhoek 15. Uitslag wedvlucht Jonge duiven vanaf 1} ter 399 duiven. Uitslag: J H Langeveld 1, ljral 52. 76. C N Zuidhoek 2. 3, 35. 36, 60. U ,4 A Oppelaar 4. G B Roodenburg 5. 31, 3' A v d Klauw 6. 14, 25. 27, 37. 38. R Z( 16. 54, Comb Wlteman 8. 9. 20. 34. 68. van "t Oever 10, A Tulen 11, 17. 80, K wij kl2, 46, 50. W Augustinus 15, M 1 zoo 18, D v d Zwart 19, 55, 63, Th v d en zn 21, 22, 26. 30, 42, 53. S Koster 21 59, 71, G de Vos 28, 29, 40, 41. 62, 4 Starring 32, J van Dijk 33, 48, 65, 72, !- van der Poel 43. 45. 61, 67, 75, N v d w 44, 51. T van Kesteren 56, 58. A Ballji h 57, 66, 77. 78. 79. L Walhout 69. f HILLEGOM Geboren: Maria J H dvtbe Haas en G van Dorp, Ramon E zv C Pi er po en J Huislntveld, Michael B H P Zyp,, Groenendaal en J Snelders. Ondertrouwd: R Verrijk en H van Dril.ar Getrouwd: J Hageman en M Spreeuw, \feve Beeleit en C Seljsener, J Verhulst en AU;,' sink. A van Tongeren en M Rusman. iel Geldonrust kostte maatschappij tientallen miljoenen AMSTELY EEN Het verlies van de KLM is hel afgelopen boek jaar de helft kleiner geworden. Het daalde van 96,3 miljoen in 1971-72 tot 47,9 miljoen in 1972-73. Oorzaak van de verminde ring zijn de snelle groei van het aantal reizigers naar vooral de Verenigde Staten, het Verre Oosten en verder doorgevoerde bezui nigingen, zo blijkt uit het jaarverslag. Hoofd financiën Beekman van de na tionale luchtvaartmaatschappij noemt het afgelopen boekjaar desondanks 'moeilijk'. De inflatoire stijging van prijzen en lonen en vooral de veran- derdende koersverhoudingen van ver schillende valuta's blijven de KLM parten spelen. Ook de afkalving van de tarieven blijft doorgaan waardoor de opbrengst per ton/kilometer bij de KLM daalde van 91 cent naar 87,2 cent. De kostprijs per ton/kilometer ging terug van 97,7 naar 91 cent. Als de opbrengst per ton/kilometer gelijk was gebleven zouden we het alfgelo- pen jaar niet met verlies hebben ge werkt, zo verzekert de heer Beekman. Bedwang De KLM stelt op het ogenblik alles in het werk om de kosten in bedwang te houden. De grotere reizigersstroom wordt opgevangen met hetzelfde aan tal personeelsleden. Verder probeert de maatschappij steeds meer diensten te verlenen aan derden om het eigen apparaat zo efficiënt mogelijk te ge bruiken. Ook wordt de vloot beter be nut. Zo is het aantal stoelen in de DC-8-63 en de DC 10 uitgebreid en verdween de eerste klas bij de DC- 9'ens. Ook is het aantal vlieguren voor training door de aanschaf van nieuwe simuleringsapparatuur ver minderd. 'Door deze maatregelen beo gen wij minstens een wegwerken van het verlies', aldus de heer Beekman. 'Er zijn echter een aantal factoren die een spaak in het wiel kunnen steken.' Onzekerheid Naast de inflatoire kostenontwikke ling. de druk op de tarieven en de scherpt concurrentie is verreweg de belangrijkste factor de monetaire on zekerheid. De valutaschommelingen hebben de KLM het afgelopen enkele tientallen miljoenen guldens gekost. Vooral de recente daling van de dol lar en het pond met tien tot vijftien procent baart grote zorgen. Niet al leen ontvangt de KLM daardoor in guldens minder, maar bovendien merkt de maatschappij ccn aarzeling bij de Amerikanen om de vakantie in Europa door te brengen. Nederland zal zich er volgens de maatschappij op moeten bezinnen betaalbaar te blijven voor de Amerikaanse toerist. De KLM draagt haar steentje bij door meer deel te nemen in budget ('betaalba re') hotels dan in echt luxe hotels. Een andere, belangrijker manier om de geldonrust goed te maken is de aanpassing van de tarieven, allereerst die in dollars. Over de manier waarop wordt in IATA-verband gepraat. Wat de KLM behalve de valutaschom melingen en een tantal andere zaken ook geld heeft gekost (en wel 5 miljoen) is het verbod op nacht vluchten. De maatschappij beschikt over DC-9-toestellen die overdag voor passagiersvluchten werden gebruikt en 's nachts voor vracht. Dat laatste is door het vliegverbod in die uren on mogelijk geworden. De in verhouding tot andere lucht vaartmaatschappijen slechte positie van de KLM verklaarde directeur Or- landini in een toelichting op het jaar verslag uit vooral twee factoren. 'Wij zijn altijd heel actief geweest in vracht en dat heeft ons vele jaren bij zonder geholpen. De laatste tijd is de ontwikkeling daarin achtergebleven en dat is een belangrijke klap voor ons geweest. Een andere factor is dat wij een zeer klein Europees net heb ben. Nu hebben vooral de Europese vluchten zich goed ontwikkeld, zodat vooral andere maatschappijen daarvan hebben geprofiteerd. Zij hebben daar- door ook minder last gehad van de ta riefserosie.' NLM De vloot van de Nederlandse Lucht vaart Maatschappij (NLM) werd in het begin van het boekjaar uitgebreid tot vier Fokker-Friendships. waarvan een in huur van Balair, twee van Swissair en een van de KLM. Door deze vlootuitbreiding konden recht streekse ochtend- en avondvluchten worden uitgevoerd tussen Schiphol en Groningen, Enschede, Eindhoven en Maastricht. Naast de binnenlandse diensten heeft de NLM nog een aan tal lijndiensten voor de KLM gevlo gen op Dusseldorp en Brussel, alsme de een honderdtal Ité-vluchten naar het buitenland. De omzet van de NLM steeg in het boekjaar met 21 procent tot 5,9 mil joen. De gemiddelde bezettingsgraad daalde van 45,4 procent tot 40,7 pro cent omdat de vervoersgroei nog ach terbleef bij de uitbreiding van de pro- duktie. Het exploitatieverlies was vrij wel gelijk aan dat van het vorige boekjaar. Het aantal passagiers was 3 procent meer dan het vorige jaar. Vooral op de diensten op Eindhoven en Groningen steeg het aantal reizi gers, aldus het verslag. Het aantal vlieguren van KLM Noord zee Helikopters liep aanzienlijk terug aangezien de gemiddelde afstaqd van de hoorplaatsen in de Noordzee tot de kust daalde. Deze teruggang werd goedgemaakt door een sterke stijging van het aantal vluchten voor het ver voer van loodsen naar en van sche pen. In het verslagjaar werden bijna 500 beloodsingen uitgevoerd vergele ken met 250 in het jaar daarvoor. De deelnemingen van de KLM in ho tels leverde per saldo een verlies op, enerzijds door conjuncturele invloe den en anderzijds doordat enkele ho tels slechts kort in exploitatie zijn. Aan het einde van het boekjaar nam de KLM voor 20,8 miljoen deel in het aandelenkapitaal van 20 hotels in Nederland en in enkele andere lan den. Toeneming van de hotelcapaciteit blijft noodzakelijk, vooral in de sector van het snel groeiende budget-toeris- me, aldus de directie. De bedrijfsinkomsten stegen, zoals reeds gemeld, met 13 pet tot 1628,8 miljoen, terwijl de bedrijfskosten met 10 procent omhoog gingen tot 1671,0 miljoen. Het bedrijfsresultaat vertoonde een negatief saldo van 42,2 miljoen (min 77,7 miljoen) en de 'overige posten' gaven per saldo een verlies van 5,7 miljoen te zien tegen een verlies van 18,6 miljoen in het vorige boekjaar. Het verlies per g:woon aandeel daalde van 31,02 in 1971-72 tot 15,42 Kon Olie noteerde gisteren 42'-i-42"li 43>g.*„); Philips 8 18^-19', (18^-19): Uni lever 52',-52>« 52^3-52?!en KLM 3 38», i38"«). Opgave duPont, Glore. Forgan. EFFECTENKOEKSEN AVONDVERKEER AMSTERDAM Jn het telefonisch avondver- keer kwamen gisteravond de volgende koer sen tot stand tussen haakjes de officiële slotkoers van gisteren). AKZO 69.30-69.50 168.90). Hoogoven 175.40). Kon. Olie 112.30-113.00 fil (112.10). Philips 50.30-50.50 gl 150.00). Unilever 135 90 136 40). KLM 103 00-105.00 gl (101.50). BAZEL Gesteund door de onzekere toestand op econo misch en valutagebied is dc zes dagen durende jaarmarkt voor kunst van de 20c eeuw 'Art 4- 1973' met succes afgesloten. De economische en valutaire toe stand veroorzaakt vooral in Midden-Europa een neiging tot het kopen van voorwerpen met waarde op langere termijn. De internationale kunsthandel heeft deze situatie goed op waarde geschat door nog meer als vorig jaar met 'klassieke modernen' te komen. In deze groep was dc handel goed en druk. vooral dan, wanneer het objekt uit dc VS kwam en door de lage dollarkoers erg gunstig voor de Europeanen te krijgen was. Het bcursbestuur schat dat dc omzet dit jaar is gestegen van ongeveer 1.7 min frank tot 25 min frank. Er werden 32.000 toegangskaarten verkocht en verder 2000 vrijkaarten en abonnementen uitgegeven. Hier van uitgaande kan men aanne men dat de beurs door onge veer 40.000 kunstvrienden is be zocht. aldus het bcursbestuur. NIEUWKOOP Na de succesvolle eerste week, wordt het programma van het vakantiecomité ook in de ko mende week voortgezet. De kinderen kunnen elke ochtend terecht in ge bouw 'Over de Brug' met kleien, wandkleden maken e.d., terwijl van daag opnieuw een natuurtocht over de Nieuwkoopse plassen voor kinde ren van 8-12 jaar wordt gehouden. Gisteren werd begonnen met de op bouw van het timmerdorp op het ter rein bij het gebouw 'Over de Brug', waar vorige jaren ook een dorp ver rees. Een grote hoeveelheid hout ligt te wachten op de jeugdige timmerlie den die in enkele dagen tijds het dorp zullen bouwen. Het bouwpro gramma voorziet in dc bouw 'winkel huizen', die drie weken blijven staan. Op 28 juli zal het 's avonds in vlam men opgaan. Vanavond is de tweede ronde van de talentenjacht. Woensdag staat er touwtrekken over de sloot op het programma, eerst voor de kinde ren van 8-12 jaar en 's avonds voor de ouderen. Donderdag is er een film voorstelling voor de jeugd in 'De Rank'. Vrijdag is er straattekenen en de 2e ronde van de zeskamp en zater dag is er een dansavond. ROELOFARENDSVEEN. 9 Juli Bloemenvei ling. Anjers Sim. Rose, rood wit. Shocking. Keefer. Arthur. Lena. G J Sim. Esperence, Alice. Tommy. Telstar 3-9, idem jong gewas 9-16. Le Reve 9-14. Charmeur 21-22. Rozen 3-10. idem Sonia en Baccara 12-21, Ilona 17-27. Le lies 12-29. Agapanthus 60-80. Centauria 19-20. Eremurcus 17-26. Gerbera's 14-16. Violieren 5-10 p st. Trosanjers 55-85. Wlrrals Supreme 17-61. Statice 65-100. Freesia 24-47. Colvilleis 38-85. Gladiolen 95-100. Phygostegia 50-53. Li- atris 160-215 Ornitogalum 220. Irissen 20-75. Montbretia 120-125. Phlox 70-80 per bos. CANBERRA De bruto-opbrengst van de Australische agrarische pro- duktie over het financiële jaar 1972-73 zal volgens recente schattingen een waarde vertegenwoordigen van onge veer 20 miljard. In vergelijking met het jaar daarvoor is dit een toename met 24 pet. De belangrijkste oorzaken van deze verbetering zijn de aanzien lijk gestegen wolprijzen en de grotere waarde van de vleesproduktie. Dc ho gere opbrengst van de totale agrari sche produktie heeft zich ontwikkeld in weerwil van een vermindering van de hoeveelheden van een aantal pro- dukten. Zo is bijvoorbeeld de produk tie van tarwe, andere granen, schape vlees en lamsvlees sterk teruggelopen. Het is zeer waarschijnlijk dat de tota le opbrengst van de Australische wol- produktie dit seizoen het rekordbe- drag van 4000 miljoen gulden zal overschrijden. De prijs van het pro- dukt hield zich ondanks de onzeker heid omtrent de valuta's aanzienlijk beter dan in 1972; de gemiddelde waarde per kg was gedurende de eer ste acht maanden van het huidige boekjaar bijna 2.5 maal zo hoog als in 1971/72. Japan was de grootste afne mer, maar ook de Ooxteuropese lan den hebben bijzonder veel Australi sche wol gekocht. Door geruchten over geheime steun AMSTERDAM De Amerikaanse dollar heeft gisteren op de belang rijkste geldmarkten in de wereld een flinke koerswinst geboekt. AMSTERDAM De geldmarkt wat ruimer ademhalen. Na het te brengen van het kasreservepercen1 5 tot nul, wisten de banken en ar jÉ ingezetene n de afgelopen week fors deel van de afgemomen schotten af te lossen. Diverse bet gen aan het rijk te doen, de va verkopen van de bank te financi en desondanks nog 238.5 mil resp. 38 miljoen in kas te hoir e Hierbij hielp de terugkeer van lAjyjj. papier wel een handje: de circu^," nam af van 12.317.7 miljoen 11.985.7 miljoen. In de geldmarkt meent men ni,o, wat rustiger vaarwater te komen tijd van de extreem hoge dagge rieven acht men (voorshands) voorbij (soms rond 30 procentLua zal een rente van 5.5 tot 6 prt tja wel vrij normaal blijven. Duide e^t voorwaarde voor de juistheid va: n^, voorspellingen is, dat er geen oif wachte dingen op valutair gebiec beuren. Van de andere gebeurteni is men vrij zeker zoals van een v< re terugkeer van bankpapier plu^JJ meente-uitkeringen tegen de stofl op de laatste staatslening 350 joen). ef ism U ird ïs"i in duizenden gu gen ïda: vol he 2-7-'73 en -■73 Ve ker de ACTIVA Goud 6.842.055 6.842.055 Bl)Z. trekkingsr IMF 2.140.125 2.140.125 keaervepns. IMF 1.584.557 l.584.507 Vord. buttenl. geld 6.139 409 6.033 467 +lf)r I Buitenl. bet. mld. BNG-lening DEN HAAG De Bank voor Neder- landsche Gemeenten heeftde uitgifte- koers van de 8 pet 10-jarige lening 1973 per 1979-1983 vastgesteld op 99 pet. Volgens geldmarktdeskundigen is deze plotselinge ommekeer het gevolg van geruchten, dat centrale banken in het geheim de dollar steunen. 'Dit gerucht is een duidelijke steun voor de Ame rikaanse munt, ofschoon nog niet be wezen is dat centrale banken inder daad tot steunmaatregelen zijn over gegaan', aldus een Amerikaans ban kier in Frankfort. De geruchten vinden hun oorsprong in de mededeling van de Belgische minister van financiën, Willy dc Clercq, dat de presidenten van de cen trale banken dit weekeinde tijdens hun besprekingen besloten zouden hebben van zogenaamde 'swap-kredie ten' gebruik te maken voor ondersteu ning van de dollar. Deze kredieten zijn bedragen, die de Europese en Amerikaanse centrale banken voor el kaar beschikbaar houden voor het ge val een land deviezen nodig heeft om zijn valuta te ondersteunen. Het is volgens minister De Clercq de bedoeling, dat de Europese landen de Verenigde Staten deviezen in hun ei gen valuta aanbieden en dat daarbij een bepaalde wisselkoersgarantie wordt gegeven. De Amerikaanse cen trale banken kunnen op die manier over andere betaalmiddelen dan de dollar beschikken om steunaankopen van dollars te verrichten op de wissel markten. De minister merkte evenwel op dat dit systeem gepaard moet gaan met algemene maatregelen ter sane ring van de positie van de dollar. Concrete besluiten om de afspraak van Bazel te effectueren zijn momen teel nog niet genomen. In Frankfort kwam gisteren een dol larkoers tot stand van 2.354 mark, de hoogste prijs in de afgelopen week. Eergisteren sloot de geldhandel nog op 2.2835 mark. In Parijs klom de dollar weer boven de vier-franc-grens. In de middag werd gehandeld op on geveer 4.030 franc per dollar. In Amsterdam werd de geldhandel ge opend op 2.50 per dollar, na een slot op maandag van 2.56. De han del sloot op ruim 2.60. Deze note ring heeft betrekking op handelsdol lars. Ook de Amerikaanse toeristen in Nederland zijn iets beter af, terwijl Nederlanders, die een bezoek aan de Verenigde Staten willen brengen, sinds gisteren weer iets meer moeten betalen voor hun dollars. De dollar kost nu 2.62. Bij verkoop brengt hij 2.52 op. Communistisch China heeft voor de derde maal in twee maanden tijd zijn betaalmiddel, de renminbi (de voor malige yuan) met 5.23 procent ten op zichte van de Hong Kcng-dollar gere valueerd. De Hong Kong-dollar staat in een vaste wisselkoersverhouding met de Amerikaanse dollar. Ander monetair nieuws wordt ge maakt in Denemarken, waar de natio nale bank met ingang van vandaag het bankdisconto van 7 op 8 procent heeft gebracht. De maatregel is geno men in verband met de algemene stij ging van de rentetarieven deze zomer. Vanmorgen vroeg werd nog bekend dat de centrale bank van de Verenig de Staten een extra bedrag tot een waarde van ruim 6 miljoen dollar van de centrale banken van andere landen kan lenen om de Amerikaanse munt eenheid te steunen. Vord. buitenl. gids. Discontoportef. Gekocht papier Voorsch. rek. crt. Voorschot Staal Ned. munten Bei. kap. en res. Geb. en invent. Olv. rekeningen Totaal PASSIVA Bankbiljetten 's Rijks schatkist Banken Nederland Andere lngez. Buit. circul. bkn. And. niet lngez. 'sltljks sch. bijz. IMl-rekg. Krediet IMF Btl. geldsoorten regenw. lMF-trekk. Kapitaal Reserves üiv. rekeningen Totaal Goud eu deviezen Muntbiljetten Dekkingsperc. 352.10S 424.326 rde 1.725.576 15.383 423.922 195.071 724.519 20.143.45219.466.24' 970.458 7i UW: ordi 15.016 424.047 195.071 836 503 +2Jht- ista ei 555.152ll.9s5.745 —33 rda 601.002 «78.014+42 238.549—36 - 38.898—16inV 480.907 58.133 203.942 481.497 37.589 1.400.000 12.317.654 1.400.000 :mm [me 2.785 7 0 5 2.524.28 3 26L®e 833.006 833 -lob ne- th hee 833.006 833 -lub 20.000 20.009 404.136 404.136 503.769 504.5'4 20.143.45219.466 247 —67 ap 13.402.34213.541.314 +13*tbe 13.663 13."52 51.28 54.45 ardi orv ard BELGRADO Nergens in Europ iar( waarschijnlijk de inflatie zo sterk in Joegoslavië. De kosten van le^ d sonderhoud zijn sinds juli vorig met 21,8 procent gestegen. De voed en prijzen zijn zelfs 25,8 pet hoger vorig jaar, zo blijkt uit officiële tistieken. der Of Til

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 4