Portugezen roeiden Afrika uit in Landbouwfonds van EEG heeft miljardengat CNV verontwaardigd over touwtrekken rond CSM Surinamers kampen met voedselgebrek ragen van itogordels rplicht In deze krant WASAUTOMATEN Lissabon ontkent gruwelijk bloedbad in Mozambique grdaagse Apeldoorn begonnen Wedde verhoging dienstplichtigen Hulp voor beroofde juwelier Moord bejaarde veehouder nog steeds duister iieuiwe Leidse Couraiit O ca Q ca TELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoetl" ie Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement ƒ10,58 per maand, per kwartaal ƒ31,35 HAARLEMMERSTRAAT 250 LEIDEN Alle bekende merken v.a. 499- Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur LONDEN (Reuter, AP, UPI) In een brief aan het dagblad Times heeft een Britse pater de Portugezen beschuldigd van een massamoord in Mozam bique, waarbij naar schatting vierhonderd Afrikanen, mannen, vrouwen en kinderen, zijn omgekomen. De beschuldiging heeft de woede gewekt van de Portugese regering. In het Britse parlement is geëist, dat het komende be zoek van de Portugese premier wordt afgezegd. Ipeldoornse Vierdaagse is gisteren gestart met een record aantal deelnemers: rond vijftienhonderd. nigl foto zitten kinderen op een hek te kijken naar de zwoegende wandelaars. )or het verslag pagina 5. idenj mze Haagse redactie HAAG Op ambtelijk niveau hard gewerkt om het dragen liligheidsgordels in auto's op 1 i 1974 verplicht te stellen. Het bedoeling hieronder alleen de te laten vallen, die na 1 janua- zijn verkocht. dat ogenblik werden namelijk wagen verplicht op de stoelen veiligheidsgordels ge- loedjerd. Doordat oude auto's gelei- verdwijnen zullen zo over enke geen auto's zonder gordel )p de weg zijn. dragen van gordels verplicht len zal een wijziging van het lent verkeersregels en -tekens zijn. De verplichting geldt al- 'oor de voorin zittenden. Het :ht dragen van gordels door de >assagiers wordt niet overwo- oe echter de op handen zijnde :hting moet worden gecontro- is nog niet bekend. Evenmin ts gezegd worden over de hoog de boetes voor het niet nale- n de verplichting. ewolkt Strop host ons land honderden miljoenen Van een verslaggever BRUSSEL De EEG koint lang niet uit met liet geld, dat was uit getrokken voor het Europese landbouwfonds. De Europese commis sie (het uitvoerend bestuur van de EEG) heeft uitgerekend, dat er 2,9 miljard gulden extra nodig is voör dit fonds, waaruit de Europe se boeren hun steun ontvangen. Het artikel in de Times werd geschre ven door pater Adrian Hastings. Hij schreef dat de berichten over het bloedbad in het dorp Wiriyamu, waar bij baby's werden doodgetrapt en bui ken van zwangere vrouwen werden opengesneden, afkomstig zijn van Spaanse missionarissen, die in Mozam bique werken. De Spaanse missionarissen troffen een dag na de slachting, op 17 december 1972, de oever v?n de rivier Nyanta- watawa bezaaid met slachtoffers, die vreselijk gemutileerd waren. Pater Hasting heeft een lijst met 86 namen van dorpelingen, onder wie 34 kinde ren, gepubliceerd, die werden doodge schoten. Voorts een lijst van 34 na men van mensen, die met hun hutten levend verbrand werden, onder wie 24 kinderen. Alsmede een namenlijst van negen kinderen die hun enkels ge pakt en tegen de grond geslagen wa ren. Paar overlevenden De Portugezen, met een helikopter aangevoerd en vergezeld van veilig heidsofficieren, hadden beoogd het ge hele dorp uit te roeien, zo bleek uit een commando dat door een der wei- Caetano nige overlevenden was gehoord, maar door de snel invallende duisternis konden er een paar Afrikanen ont snappen, die de Spaanse zendelingen inlichtten. De volgende dag vonden de zendelingen de gruwelijke bevesti ging van de hen gemelde feiten. den een zwangere vrouw en vroegen haar of zij in verwachting was van een jongen of van een meisje. Toen zij zei het niet te weten werd haar buik opengesneden en de foetus werd eruit gehaalt met de woorden 'nu weet je het dan.' De vrouw en haar vrucht werden daarna in het vuur ge worpen. 'Allemaal' andere soldaten door het dorp en sta ken hutten, waarin nog mensen zaten weggedoken, in brand of gooiden er handgranaten in. Enkele hunner von- Een van de ontkomen dorpelingen vertelde dat hij bij de nadering van de soldaten een officier had horen pleiten voor het afvoeren van de be volking naar een van de versterkte dorpen. Daarop had een commande rende stem geklonken: 'We hebben or ders van de chef om ze allemaal te doden. Zij die blijven leven zijn ge vaarlijk.' Pater Hastings, vermeldt voorts dat in het midden-westen van Mozambique in de afgelopen jaren voortdurend krachtmetingen hebben plaatsgevon den tussen de Portugezen en FRELI- MO, het bevrijdingsfront voor Mozam bique. Vooral in de streek van Mu- cumbura waar het bevrijdingsfront veel aanhang heeft, juist als gevolg van het wrede optreden van de Portu gezen. Tussen mei en november 1971 heeft zich in deze streek een serie slachtingen voorgedaan die volgens de informaties van pater Hastings in beestachtigheid die van My Lai in Vietnam evenaarden. De veiligheids troepen voelen zich er volgens hem Uit de inlichtingen blijkt dat een groot deel van de dorpelingen naar een plein werd gedreven waar de vrouwen met een tussenruimte tegen over de mannen moesten gaan zit ten. Een soldaat wees een voor een de mensen aan die op moesten staan en naar het midden moesten komen om te worden doodgeschoten. Vele kinde ren aan de borst of op de rug van hun moeder werden tegelijkertijd met kogels doorboord. Een vrouw met een jongetje van negen maanden op de ar men viel dood neer waarop het jonge tje tegen haar aan bleef zitten huilen. Daarop trapte een soldaat het kind de schedel in waarop hij door de omrin gende soldaten werd toegejuicht. Ter wijl deze slachting voortging zwierven ersverwachting: op de meeste atsen droog weer met wol- velden, maar ook af en toe Zwakke tot matige, in het idengebied nu en dan vrij chtige westelijke wind. Ma- iumtemperaturen van 19 gra- aan zee tot 24 in het zuid ten van het land. rgen en overmorgen: over- ;end droog, wolkenvelden en male temperaturen. Morgen: Zon op: 04.34 Zon onder: 20.56 Maan op: 19.01 Maan onder: 01.38 tot zo laas dat O tengel raakt rspeel ik me daar effe een nde vis Deze tegenvaller wordt vooral veroor zaakt docr de grote zuivel- on graano verschotten in Europa. Het Europese landbouwbeleid houdt onder meer in, dat de overheid de boeren een bepaal de prijs voor hun producten garan deert. Als door overschotten op de Europese markt de prijs zakt beneden het gegarandeerde minimum, moet de overheid de overtollige landbouwpro- dukten opkopen tegen die vastgestelde garantieprijs. Hierin gaat door de graan- - en zuiveloverschotten veel meer geld zitten dan was voorzien. De eeg heeft hiervoor 1,8 tot 2.1 miljard gulden meer nodig dan bij het maken van de begroting was verwacht. Verder heeft de reeks prijsverhogin gen 'voor landbouwprodukten in mei van dit jaar het landbouwfonds par ten gespeeld. De hogere prijzen voor zuivel, vlees, fruit en groenten bete kenen, dat de overheid eerder moet ingrijpen op de markt. De door deze prijsverhogingen veroorzaakte extra uitgaven worden momenteel geraamd op 362 tot 543 miljoen gulden. Speciale regeling In de nieuwe EEG-landen (Engel..nd, Denemarken en Ierland) is het prijs niveau voor landbouwprodukten een stuk lager dan in de 'oude EEG'. Daarom is er een speciale regeling voor de handel tussen deze twee blok ken. Het bedrag, dat hiervoor was uit getrokken, bleek ook 145 miljoen gul den te laag. Nadelig is ook dat de Italiaanse lire en het Engelse pond in waarde zijn gedaald. De Europese landbouwprij zen worden uitgedrukt in zogenaamde rekeneenheden, een munt, die alleen maar op papier bestaat, maar een vas te waarde vertegenwoordigt. De En gelse en Italiaanse munt zijn naar be neden gezakt ten opzichte van deze rekeneenheid. Dat betekent dat de landbouwprijzen daar in feite zijn ge stegen. Dat kostte de EEG naar schat ting 470 m.ljoen gulden. Deze en andere tegenvallers veroor zaakten bij het zogenaamde landbouw- garantiefonds, waarvoor ruim 10 mil jard gulden was uitgetrokken, een gat van 2.9 miljard. De Europese commis sie zal de Europese ministerraad bin nenkort voorstellen dit bedrag als aanvullend krediet uit te trekken. Hoeveel van dit bedrag voor rekening van Nederland komt is nog niet be kend. De Nederlandse minister van fi nanciën Duisenberg verwachtte in mei al dat de EEG dit jaar 400 mil joen gulden extra van Nederland zal vragen. De omvang van het gat op de landbouwbegroting van de EEG was toen nog niet precies bekend. In Brussel wordt gevreesd, dat de 2.9 miljard gulden die nu gevraagd wor den, nog niet voldoende zijn. Het ziet ernaar uit, dat het boteroverschot dit jaar veel groter zal worden dan de of ficiële schatting van 400 k 500.000 ton. Meer pessimistische deskundigen voorspellen een overschot van 900.000 ton. Dat zou de EEG nog eens voor hoge 'onvoorziene' uitgaven plaatsen. DEN HAAG Dienstplichtigen zul len dezelfde bezoldigingsverbetering genieten als het burgerlijk overheids personeel en de vrijwillig diendende militairen. Te rekenen vanaf 1 januari 1973 zal een bezoldigingsverhoging van 1.5 procent, vermeerdred met 25 gulden secretaris Mommersteeg van defensie per maand worden toegekend. Staats- heeft dit gisteren laten weten in ant woord op schriftelijke vragen van de socialist Wieldraaijer. Door praktijken regeringsbureau? Van een onzer verslaggeefsters AMSTERDAM In Suriname heerst op liet ogenblik een enorme schaarste aan bepaalde zeer belangrijke levenemiddelen. De levens middelen, die nog te koop zijn (al dan niet op de zwarte markt) zijn zo verschrikkelijk duur geworden, dat ze voor de doorsnee Su rinamer niet meer te betalen zijn. Deze situatie is volgens berichten in de Surinaamse pers deels het gevolg van de stakingen, eerder dit jaar, maar voor een aanzienlijk groter deel van de praktijken van het (semi-over- heids) Centraal Importbedrijf Surina me, met name van de directeur van dit bedrijf de heer C. van Dijk. Deze directeur, die in zijn bedrijf geen raad van commissarissen heeft en dus vrijwel zonder controle werkt, is be halve directeur van het CIS ook nog eigenaar van een particulier importbe drijf. Als directeur van het CIS heeft de heer Van Dijk een monopoliepositie bij het beslissen over de invoer van bepaalde produkten in Suriname. Hoger bod van Scholte n-Honig Dit heeft de heer L. Ester van de bond meegedeeld, nadat hij gistermor gen met Scholten-Honig telefonisch contact had gehad over een nieuw bod van deze groep op de CSM. UTRECHT De Industriebond CNV is bijzonder verontwaardigd i drijven voeren om het bezit van de Centrale Suiker Maatschappij De heer Ester vroeg zich af welke be- langei. er worden gediend met het spel, dat wordt gespeeld rond de over neming van de CSM. Volgens hem is het duidelijk, dat alleen financiële be langen en machtsconcentratie een be slissende rol spelen. 'Dat duizenden mensen worden meeverkocht is een bijzaak.' Hij betreurde het, dat de werknemers geen invloed op het ge beuren kunnen uitoefenen. Kon. Scholten-Honig, die twee weken geleden een bod van 900 in 6,5 pet converteerbare obligaties plus 50 in contanten aankondigde, komt nu met een hoger bod. Per aandeel of certifi caat wordt nu 1000 in achtergestel de converteerbare obligaties geboden plus 50 in contanten, wat volgens Scholten-Honig neerkomt op 1.100. Het bod van Scholten-Honig op CSM is in totaal het vierde. Eerst bood de Suiker Unie 900, toen kwam Schol ten-Honig met haar eerste bod, daarna bood Gist-Brocades circa 975 en nu komt weer Scholten-Honig. Dit bedrijf zal op 19 juli met het officiële bie- dingsbericht komen. Ook de Suiker-Unie zorgde gisteren voor een nieuwe ontwikkeling. Het ver bet gevecht, dat enkele be- bod van deze onderneming liep aan vankelijk op 12 juli af, maar aandeel houders hebben nu tot 12 september de tijd hun stukken aan te melden. Uiterlijk 26 september zal de Suiker Unie bekend maken of het op 30 mei uitgebrachte bod gestand zal worden gedaan. Zodra de officiële biedingsberichten van Gist en Scholten-Honig zijn ver schenen, zal Suiker Unie zo spoedig mogelijk meedelen, tot welke maatre gelen dit aanleiding geeft. Zij over weegt een wijziging van haar bod. In de Surinaamse pers, met name in het blad De Vrije Stem, wordt het CIS verweten de laatste tijd bijzonder prijsopdrijvend te hebben gewerkt en verder verwijt men de regering het feit, dat de CIS eigenlijk een volko men mislukking is geworden. In de pers staan voorbeelden van het slechte beleid van het CIS: men schrijft dat er enorme schaarste be staat aan aardappelen en uien (twee belangrijke voedingsmiddelen voor de Surinamers) terwijl in de loodsen grote partijen van deze levensmidde len liggen te rotten. Verder blijken bepaalde Surinaamse groenten niet meer in Paramaribo, maar wel in Am sterdam te verkrijgen te zijn. Een voorbeeld van de prijsstijging: begin mei kostte een baal uien nog 10,50 gulden. Eind juni was dit bedrag op gelopen tot 21 gulden. Ingreep Al deze prijzen, met name die voor de belangrijkste voedingsmiddelen aard appelen, zout, vlees, uien, gele erw ten en kokosolie, waren de laatste tijd zo erg uit de hand gelopen, dat de regering tenslotte heeft ingegrepen en deze voedingsmiddelen uit de mo nopoliesfeer van het CIS heeft wegge haald. Onder andere over deze toestand heeft de heer José Tjauw A Hing, van het actiecomité Bustand Suriname Nu een brief geschreven aan de commissie van Europese Gemeenschappen. Hij dringt in deze brief aan op een spoed beraad van deze commissie om de, zo als hij het noemt 'uit de pan gerezen problemen van Suriname' aan de orde te stellen. Verder verzoekt hij een on derzoek in te stellen in Suriname en vraagt hij Nederland te bewegen aan terugkerende Surinamers een uitke ring te geven en met Suriname de op vang te regelen. Zie vervolg pagina 5, eerste kolom „Ik hoef geen poppen meer voor mijn verjaardag. Ze ge ven veel tc veel werk". Van een verslaggever KLUNDERT In de Brabantse gemeente Klundert wordt een financiële actie gehouden voor het juweliersgezin Gudrais, dat na een inbraak in de nacht van 27 juni zwaar in de zorgen zit. Onbekenden namen voor ruim één ton mee aan geld en sieraden; slechts een deel was verzekerd. Dertig vrijwilligers gaan deze week de huizen langs en er is een fonds gestort bij een bank. Tot de actie hebben particulieren het initiatief genomen. vrij cmdat de streek zeer afgelegen is en niemand van de dorpelingen er een Europese taal spreekt. Maar de Spaanse missionarissen die veel van de slachtoffers van de eerdere slach tingen hebben begraven zijn overal bij overlevenden inlichtingen gaan in winnen en trachten die gepubliceerd te krijgen. Twee hunner, de paters Martin Hernandez en Alfonso Val- verde zitten sinds begin 1972 op hun proces te wachten in een van de ge vangenissen van Lourenco, Marques als gevolg van hun pogingen om de wereldopinie te alarmeren. De Times herinnert eraan dat de Por tugese premier Caetano die de volgen de week Engeland bezoekt nog in mei van dit jaar op het congres van zijn partij verklaarde det 'alls er één rege ring is, die de fundamentele mensen rechten wenst te garanderen, dit de mijne is'. De Times herinnert eraan dat de Portugezen van tijd tot tijd blijven herhalen dat de kracht van FRELIMO gebroken is wegens gebrek aan steun bij de bevolking. 'Maar massamoorden als die van Wiriyamu doen veronderstellen dat deze bewe ging wel degelijk steun geniet, ten minste in grote streken, en dat de Portugezen nu uit wanhoop vervallen tot terreurmethoden die overigens in het verleden alleen het verzet maar groter blijken te hebben gemaakt', al dus het blad. Harold Wilson, de Britse oppositielei der, heeft premier Heath gevraagd het officiële bezoek, dat premier Cae tano van Portugal volgende week aan Engeland zal brengen, te annuleren. Maar Heath antwoordde beslist: 'Het antwoord daarop is nee.' Wilson meende, dat als de beschuldigingen waar zijn, er in Mozambique ergere dingen gebeurd zijn dan in Son My in Zuid-Vietnam en is er maar één pre cedent: de moorden van de nazi's. Niet op kaart De Portugese regering heeft de be richten in de Times tegengesproken. Een .voordvoerder van het ministerie van voorlichting verklaarde: 'We kun nen het dorpje Wirienamu niet eens thuis brengen.' In officiële Portugese kringen ziet men het verhaal in de Times als onderdeel van een campag ne tegen Portugal en het officiële be zoek van Caetano. Verscheidene Brit se organisaties hebben aangekondigd te zullen betogen tijdens dat bezoek. Binnenland Werkloosheid constant 5 Zeskamp 'topsport'? 6 Buitenland Betoging in Uruguay9 Mitchel verzweeg feiten9 Kerk Döpfner contra Küng 2 Sport Nederlands succes in Toe komstronde 11 Economie KLM halveert verlies4 Kerk in de wereld 2 Nieuwe boeken 2 Men schrijn ons 2 Radio en tv 6 Recept S Strips, feuilleton 6 MIJDRECHT Twintig rechercheurs zijn nog steeds bezig met het onder zoek naar de moord op de 82-jarige Mijdrechtse veehouder P. Plessius maar de zaak is nog steeds duister. Ook het motief van de moord is nog steeds niet duidelijk; op het erf van de veehouder zijn vrijwel geen aan wijzingen gevonden. De politie heeft nu gevraagd aan ie der die inlichtingen kan geven con tact op te nemen met de politie in Mijdrecht of met die in zijn woon plaats. De politie heeft vooral belang stelling voor iemand die op de dag van de moord, maandag 25 juni, om streeks elf uur 's morgens een rode auto, vermoedelijk een Opel Kadet, op de Mijdrechtse Zuwe ter hoogte van de oversteekplaats bij het fort heeft geparkeerd en daarna achter het fort de bedijking is opgelopen. Ook zou de politie graag meer willen weten over iemand die dezelfde ochtend om streeks kwart voor elf op het erf van de boerderij met het slachtoffer heeft staan praten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1