Mitchell zal Nixon niet belasteren Chinese spoorlijn in Tanzania schiet op J President Khaddaffi's culturele revolutie lijkt op bezigheidstherapie Luchtverkeer verboden bij Mururoa-atol Consulair verdrag tusseii Tsjechoslowakije en VS \boreen (ont spannende vakantie Ondanks verbroken vriendschap Phnom Penh uit isolement verlost n Winst voor communisten in Tokio Handschriften van Chrysostomos ontdekt Breznjew gaat Cuba bezoeken Britse jongeren willen bordelen voor ministers ;rl/l TROUW/KWARTET DINSDAG 10 JULI 1973 BUITENLAND Tl 101 door dr. Heinz Gstrein CAIRO Voor de eerste maal sinds twee jaar verschijnen er in Libië weer kranten. De leider van het land, Khaddaffi had in 1971 het blad At- Thaura (De Revolutie), dat als zijn spreekbuis gold, het zwijgen opge legd, omdat daarin herhaaldelijk fo to's van vrouwen waren gepubliceerd. Natuurlijk waren dat normale en vol ledig geklede vrouwen, maar zelfs dat was voor de Libische puritein te veel geweest. Dank zij de culturele revolutie, die sinds april loopt en waarin Khaddaffi's jonge minister van voorlichting, Omar Dauda, een belangrijke rol speelt, hebben de on geveer vijf procent van de Libiërs die kunnen lezen, zowel in Tripolis, als in Benghazi weer de beschikking over een dagblad. Het zijn ambtelijke bladen zonder illustraties in de strakke kolommen, die niet door tussenkoppen doorbroken wor den. Toch is er op het grote marktplein van Tripolis, waar het standbeeld van de Ro meinse keizer Septimus Severus nog wat bevreemd neerkijkt op zijn nieuwe Arabi sche inscriptie, grote vraag naar de och tendbladen van de culturele revolutie Zelfs de president-directeur van de Volks bank (die het hele plein beheerst en die tot 1970 de Banco di Roma heette) haast zich iedere morgen langs de marmeren trappen naar beneden om een krant te be machtigen. Vóór de culturele revolutie zou hij een bediende erop af hebben gestuurd. Maar die zit nu, samen met de koffie-zet- ter van de bank, in de 'volksraad', die de leiding over de bank heeft overgenomen De directeur-generaal en zijn staf moeten weliswaar alle bankzaken verder afdoen, maar ze moeten nu ook hun eigen kopje Turkse koffie toebereiden en hun eigen schoenen poetsen. Overeenkomstig de situatie bij de Volks bank is de balans van de Libische cultu rele revolutie in de andere ondernemingen en bedrijven, die in de afgelopen twee maanden werden overgenomen door 'volks raden', waarvan de leden gemiddeld 19 ]aar oud zijn. In de markthallen van Soek- al-Dahab kost een watermeloen nog altijd 55 gulden en een kilo vijgen ongeveer 22 gulden. Net zo duur zijn de geïmporteerde conserven van allerlei soort gebleven. Df 'volksraad', die het bestuur van de markt heeft overgenomen, is er druk mee bezig de goederen, die uit het buitenland ko men, van 'eigensoortige', Arabische tek sten te voorzien. Wat dat betreft, geldt voor Khaddaffi's culturele revolutie precies hetzelfde, wat al over zijn nationalistische revolutionaire fase gezegd moest worden: beide experi menten hebben het Libische volk geen echte sociale vooruitgang gebracht. Daar entegen moet men de wortels voor deze nieuwe spelletjes van de jonge machtheb ber in de Libische zandbak zowel in zijn buitenlandse en pan-islamitische misluk kingen zoeken, als in de groeiende opposi tie in eigen land Fiasco's Khaddaffi richt zijn bezigheidstherapie nu geheel op zijn eigen land omdat zijn ster buiten de Libische grenzen zichtbaar ge daald is: het fiasco van zijn dingen naar de erfenis van Nasser in het toenmalige blok van de drie landen Libië-Egypte-Soe- dan, het fiasco van zijn streven om de Pa lestijnse strijd nieuw leven in te blazen, het fiasco van zijn twee pogingen om het bewind in Marokko te doen vervangen, he fiasco van zijn partisan en in de Afrikaansi republiek Tsjaad en het fiasco van ziji ambtities als Pan-Islamitisch leider. Vooral dat laatste heeft het wantrouwei gewekt van de streng gelovige moslim van Libië tegen Khaddaffi's orthodoxie Een wantrouwen, dat door de culturele re volutie volledig bevestigd werd. De ont mythologisering van de islam en de om vorming daarvan tot een 'dialectische filo sofie van de Koran', waarover Khaddaffi'i top-ideoloog Hawari vorig jaar alleen nog maar durfde te fluisteren, wordt nu in Tripolis, Sebha en Benghazi door alle luid sprekers verkondigd. Dr. Heinz Gstrein is correspondent In Cal. ro voor de Neue Zürcher Zeitung voor de Oostenrijkse radio. WASHINGTON (Reuter, UPI, AP) John Mitchell, eens Nixons grootste vriend en vertrouweling, zal vandaag gehoord worden door de onderzoekingscommissie van de senaat over zijn rol in het Water gate-schandaal. Volgens zijn advocaat zal MitcheU echter ontkennen dat de president betrokken was bij de affaire. Ook zal Mitchell waarschijnlijk ont kennen dat hij zijn goedkeuring hechtte aan het afluisteren van het Democratische hoofdkwartier in het Watergate-gebouw in Washington, zo als beweerd is door Jeb Magruder, de tweede man van Nixons verkiezingsco- mitë. Mitchell had de leiding van dit comité, tot twee weken na het misluk ken van de Watergate-inbraak. Ongetwijfeld zullen senator Sam Er- vin en de andere leden van zijn com missie aan John Mitchell vragen, wat hij teger Nixon heeft gezegd, toen hij kort na de Watergate-inbraak aftrad. Mitchell heeft tegen de pers gezegd dat zijn vrouw, de kleurrijke Martha Mitchell, hem een ultimatum had ge laten. Mevrouw Mitchell verklaarde dat zij niet wilde dat haar man zich nog langer zou bezighouden met 'sme rige politieke zaakjes'. Het uitbreken van het Watergate- schandaal heeft blijkbaar een breuk in de diepe vriendschap tussen Mit chell en Nixon tot gevolg gehad. 'Een moderne Amerikaanse tragedie. Van PHNOM PENH (AP. Reuter) Een konvooi van bijna vijfhonderd vracht wagens met opleggers geladen met rijst is uit Battambong langs de kort geleden weer opengestelde hoofdweg vijf aangekomen in de Cambodjaanse hoofdstad Phnom Penh. Dit heeft het Cambodjaanse opperbevel gisteren be kend gemaakt. De bevoorrading van Phnom Penh is aanzienlijk vergemakkelijkt nu zowel de noordelijke route naar Battam bong, als de hoofdweg-vier naar de zeehaven Kompong Som aan de Golf van Siam weer zijn opengesteld en scheepskonvooien vanuit Saigon de Cambodjaanse hoofdstad nog steeds over de rivier de Mekong bereiken. De Viet Cong heeft gisteren bekend gemaakt. dat twee Canadese wapen stilstandsinspecteurs, die al tien da gen in Zuid-Vietnam vermist worden, vastgehouden worden in een bestuurs post van de Viet Cong ten oosten van Saigon. Viet Cong-vertegenwoor- digers in de Zuidvietnamese hoofdstad zeiden, dat ze ervan in kennis zijn ge steld, dat in de post twee mannen ge vangen worden gehouden, 'die zich Canadezen van de internationale con trole-commissie noemen'. Kapitein Ian Patten en kapitein Flet cher Thom verdwenen op 28 juni. na dat ze een door de Viet Cong bezette rubberplantage hadden betreden. De Viet Cong-vertegenwoordigers zeiden, dat men in de bestuurspost niet van de komst van de twee Canadezen was ingelicht, waardoor men hen voor be driegers had aangezien en vastgehou den voor een onderzoek. De Noordvietnamese partijleider Le Doean en de premier van dat land, Pham Van Dong zijn gisteren voor een officieel vriendschapsverdrag in Moskou aangekomen. Vervuiling TOKIO (Reuter) Na 20 jaar onder handelen is de Japanse maatschappij Chisso akkoord gegaan met betaling van maximaal 180.000 gulden schade vergoeding aan ieder slachtoffer van kwikyergiftiging, veroorzaakt door de chemische afvalstoffen van haar kunstmestfabriek in Minamate, dat in het zuidelijk deel van Japan ligt. Tot dusver zijn 78 mensen bezweken aan de zogenaamde ziekte van minamata, waaraan 480 mensen lijden. De slacht offers kunnen niet goed meer zien, hun spiergroepen niet meer coördine ren en vertonen voorts spraak- en hoorgebreken. Geen uitlevering BONN (DPA) De Westduitse rege ring heeft ervan afgezien Libië uitle vering te vrager, van de drie uit Duit se gevangenschap bevrijde Arabische guerrillastrijders, die betrokken wa ren bij de aanslag op de Israëlische olympische ploeg in München. Dit is in Bonn bevestigd. Het besluit is ge nomen 'met instemming van alle be trokken Duitse instanties' en 'na zeer zorgvuldig onderzoek'. Drie Arabie ren. die een vliegtuig van de Lufthan sa kaapten hadden de vrijlating van de drie Arabische guerrillastrijders afgedwongen. de top van de rijkdom, aanzien en macht naar de diepte van de hope loosheid', zo heeft de Washington Post Mitchells carrière dit weekeinde omschreven. Drie jaar lang was Mit chell de filosoof en symbool van de 'Orde-en-Gezag-filosofie van de rege ring-Nixon. Als minister van justitie trok hij ten strijde tegen de 'slapheid' van de rechtbanken, maar nu moet hij voor de senaat in de getuigenbank verschijnen en binnenkort in het ver dachtenbankje in New York. Commandant Het Witte Huis heeft Mitchell als een van de belangrijkste samenzweerders in het schandaal laten vallen en een rechtbank in New York beschuldigt de oud-minister van obstructie van het gerecht, samenzwering tot bedrog en zesvoudige meineed (maximum straf 50 jaar cel). Het merkwaardige is dat Mitchell John Kennedy veel eerder kende dan diens rivaal Nixon. In de tweede wereldoorlog was Mit chell als commandant van een eskader torpedoboten de meerdere van John Kennedy. Nixon leerde hij pas kennen in de jaren '60 toen Nixon de politiek moe scheen te zijn en Mitchells colle ga werd in een bekend advocatenkan toor. Mitchell overreedde Nixon echter de politiek weer in te gaan en leidde diens succesvolle verkiezingscampagne in 1968. Mitchell werd benoemd tot minister van justitie en geen ander kabinetslid stond Nixon zo na als hij. In 1972 nam Mitchell ontslag om op nieuw Nixons verkiezingscampagne te Martha en John Mitchell: nog trouw aan Nixon? leiden. Het Watergate-schandaal en/of het ultimatum van zijn vrouw beëin digde echter zijn politieke carrière. Centrale rol In de onverkwikkelijke affaire-Water gate speelt Mitchell een centrale rol. Hij is één van de weinigen, die de be lastende uitspraken van ex-raadgever John Dean kan bevestigen. Zal Mit chells loyaliteit standhouden of zal hij, als een man die niets meer te verliezen heeft, de president mee in de afgrond sleuren? Volgens zijn ad vocaat zal hij dat niet doen, maar zijn vrouw Martha heeft beweerd dat de president van alles op de hoogte is geweest. Als Mitchell de gevangenis ingaat zal hij dat doen voor de presi dent, zei ze, maar ze voegde eraan toe, dat ze met alle macht zou bestrij den dat hij de zondebok wordt. Andere ontwikkelingen: Columnist Jack Anderson heeft het bestaan van een tweede zwarte lijst onthuld, die op het Witte Huis werd bijgehouden. Eerder had John Dean verklaard dat er een lijst van 'vijan den' was opgesteld. De tweede lijst bestond uit Republikeinse senatoren over wie Nixon ontstemd was en die gestraft dienden te worden, variërend van vernederingen tot politieke repre sailles. Op de lijst stond ondermeer senator Weicker, lid van de onderzoe kingscommissie. Abplanalp De New York Times neeft gemeld dat het ministerie van justitie gewei gerd heeft klachten te onderzoeken te gen een bedrijf van Nixons vriend, Robert Abplanalp. Deze multimiljo nair heeft Nixon 625.000 dollar ge leend voor de aankoop van zijn bui ten in Californië. De firma van Ab planalp, Precision Valve Corp. maakt spuitbusventielen. De concurrent van het bedrijf diende een klacht in tegen een kortingsactie van Precision Valve Corp. Advocaten van de afdeling trust- en kartelbestrijding van het mi nisterie drongen aan op een onder zoek van de boeken van Abplanalps firma, maar het ministerie weigerde. De fractieleiders van de twee Ame rikaanse partijen in de senaat hebben verklaard dat zij voorlopig Nixons weigering om voor Ervins onderzoe kingscommissie te verschijnen, steu- DAR ES SALAAM (U.P.I.) China werkt in een razend tem po aan het grootste buitenland se project uit zijn geschiedenis, de aanleg van een spoorweg van 1.769 km, die Oost-Afrika door kruist, beginnend bij de rijke Zambiaanse kopermijnen. De recente beslising van de Zambi aanse regering om haar koper niet meer via Rhodesië uit te voeren heeft de voltooing van de spoorlijn nog dringender gemaakt. Waar schijnlijk zal de grens tussen Tanza nia en Zambia reeds deze maand be reikt worden. Dan zijn de Chinese ingenieurs een jaar vóór op het schema. Zij hopen dan de overige 960 km naar Kapiri Mposhi, waar de aansluiting op het bestaande net moet gebeuren, ook binnen twaalf maanden berijdbaar te maken. De snelheid waarmee de Chinese en plaatselijke arbeiders de spoorsta ven door het oerwoud trekken, lijkt nog indrukwekkender wanneer men ze vergelijkt met de vooruit gang die de Amerikanen boeken bij de bouw van een snelweg die even wijdig loopt met de spoorlijn, of wanneer men denkt aan de aanleg van de spoorlijn Mombasa-Oeganda. die in 1895 aangepakt werd en waar bij het eerste jaar slechts 37 km af gelegd werden. Na een paar maan den waren meer dan de helft van de arbeiders ziek en men was er toen nog verwonderd over dat er niet meer dan honderd gestorven waren. Niemand weet hoeveel slachtoffers het Chinese project tot dusver ge- eist heeft. De mannen uit Peking stelden een arbeidsleger samen van meer dan 60.000 mensen, onder wie 20.000 Chinezen, meestal leden van het volksleger. Vooral deze mensen schijnen bezeten te zijn van een on gelooflijke werklust die het moge lijk maakt arbeidsdagen te maken van 10 tot 12 uren, in een in alle opzichten moeilijke omgeving. Al hoewel zij te kampen hebben met de zelfde moeilijkheden als hun Britse voorgangers bij de eeuwwisseling, komen zij per dag ongeveer 6 km vooruit. Destijds moesten de Engel sen soms vrede nemen met 200 me ter per dag. De Chinese ingenieurs zeggen bovendien dat het moeilijk ste gedeelte bijna achter de rug is, en dat het traject aan de overzijde van de grens nog vlugger zal op schieten omdat de omstandigheden daar gunstiger zijn. Haas en schildpad De Zambiaanse minister voor com municatie en arbeid. Job Lusinde, verwacht dat de spoorweg tegen de zomer van 1974 zal klaar zijn, met meer dan een jaar voorsprong op het tijdschema. Een Tanzaniaanse ambtenaar vergeleek de aanleg van de spoorweg en de snelweg met de fabel van de haas en de schildpad waarbij de Chinezen, alhoewel ze technisch het onderspit moeten del ven tegen de zonen van Uncle Sam, toch als overwinnaars uit de bus ko men. Van Amerikaanse zijde, wordt ontkend dat de V.S. meedoen aan 'Een prestigewedloop'. Zij herstellen de 'hel', een weg die Dar Es Salaam verbindt met de Zambiaanse grens. De uitvoering daarvan is lange tijd opgehouden door financiële en ad ministratieve moeilijkheden, dus zij zitten een flink stuk achter op hun tijdschema. De werken aan deze weg begonnen in 1968. Men verwacht dat hij in 1974 zal voltooid zijn. De spoorweg en de snelweg zullen het leeuwenaandeel van de Zambi aanse export naar de bevriende ha vensteden aan de Indische oceaan voor hun rekening nemen en bijdra gen tot het openbreken van de jung le waardoor minder- of onderontwik kelde gebieden gemakkelijker te be reiken worden. Tenslotte moet men ook de toeristische waarde van deze verbindingen niet uit het oog verlie- Ruzie Parijs-Wellington toegespitst PARIJS (AP, Reuter, UPI) De internationale burgerlucht' heeft gisteren van Frankrijk de waarschuwing gekregen om mei gang van morgen niet meer in de buurt te komen van het Murii atol in de Stille Oceaan. Dit wijst erop, dat de eerste explosie i nieuwe reeks van Franse kernproeven waarschijnlijk nog voor weekeinde zal plaatsvinden. ner nen. Senator Mansfield (Dem.) zei: 'Ik denk dat dit de juiste reactie voor dit ogenblik is. We moeten eerst kij ken welke nieuwe feiten in de komen de hoorzittingen aan het licht komen'. Premier Lyndon Pindling van de Bahama's heeft verklaard dat de Ame rikaanse zwendelaar Robert Vesco een 'royale bijdrage' heeft geleverd aan zijn partij. Vesco wordt door Amerika gezocht wegens grootscheepse fraude en heeft zich gevestigd in een luxueu ze villa in Costa Rica. TOKIO (Reuter) Bij de verkiezin gen voor de gemeenteraad van Tckio hebben de communisten zes zetels ge wonnen, maar overigens zijn er blij kens de gisteren bekendgemaakte uit slagen, weinig wijzigingen opgetreden. De liberaal-democratische partij van premier Kakoeei Tanaka behield haar 51 van de 125 zetels, ondanks voor spellingen van zware verliezen. De ge matigde Komeito-partij blijft de op een na grootste partij met 26 zetels. De communisten zullen in het nieuwe parlement 24 zetels in de raad heb ben, de socialisten 20, de democra- tisch-socialisten twee en de onafhan- kelijken eveneens twee. Op de effectenbeurs in Tokio trad een sterk herstel op met grote vraag naar aandelen op het gebied van de staalin dustrie, scheepsbouw en electriciteit. Bij de verkiezingscampagne had men zich gericht op de nationale politiek. Premier Tanaka zei gisteren, dat de uitslag ertoe bijdraagt de eenheid van zijn partij te versterken met het oog op de verkiezingen, die volgend jaar voor de senaat zullen worden gehou den. Maar de sleutel daartoe zal zijn cf zijn regering er in zal slagen intus sen de prijzen van de verbruiksgoede- ren te stabiliseren, zo voegde hij er aan toe. Mao's zwempartij WASHINGTON (AP) De interne veiligheidscommissie van het Ameri kaanse huis van afgevaardigden zal een oud-lid van het Chinese waterpo- lo-team. Woe Sjoe-jen, horen. Volgens Woe behoort de zwemtocht "an partij leider Mao Tsetoeng over de rivier de Yang-ste-kiang in 1966 thuis in het rijk der fabelen. Woe was lijfwacht van Mao en maakte wel de echte zwemtocht uit 1956 mee. THESSALONIKI (Kipa) Het Vla- tadon klooster bij Thessaloniki heeft vijftien kenners van de geschriften der kerkvaders uitgenodigd mee te doen aan een onderzoek van de nieuw ontdekte handschriften van de Griek se kerkvader Joannes Chrysostomos (354-407). Onder hen zijn specialisten uit Nederland. De geschriften zijn de afgelopen jaren ontdekt in de kloos ters van de berg Athos en in andere kloosters van de griekse orthodoxe kerk. LONDEN (Reuter) De Russische partijleider Teonid Breznjew zal in december en januari aanstaande een vriendschappelijk bezoek aan Cuba brengen, zo deelde radio-Moskou gis teravond mee. Breznjew gaat op uit nodiging van Fidel Castro. In de Franse bekendmaking werden de piloten gewaarschuwd, dat een zo ne van tweehonderd mijl rond het atol voor het luchtverkeer verboden is. In het verleden zijn dergelijke waarschuwingen altijd 48 uur voor een kernproef gegeven. Zegslieden in Parijs verklaarden giste ren, dat een vliegtuig van de Franse marine het Nieuwzeelandse fregat Otago in de gaten houdt, dat gisteren even buiten de gevarenzone koerste, dat door de Fransen is afgebakend. Ook een Franse mijnenveger bevindt zich in de nabijheid van de Otago. De Nieuwzeelandse premier Norman Kirk verklaarde gisteren, dat de laat ste Franse afkondiging van een uitge strekt gevarenzone rond het Mururoa- atol geen verandering zal brengen in de opdracht, die het fregat Otago heeft om op te stomen tot aan de twaalf-mijls-grens van de Franse terri toriale wateren. Kirk liet weten dat er geen wettelijke grondslag bestaat voor de Franse af- OC Verwijdering' kondiging van een gevarenzone, gebied ligt in internationale watl1 en alle schepen mogen er vrijelij! ren', aldus de premier. Hij vo 1 daaraan toe, dat de viering vai |g Franse nationale feestdag op 14 F niet door vertegenwoordigers vai Nieuwzeelandse regering zal wo p b bijgewoond. ier Maar uit Parijs wordt vernomen, de Franse regering alle legale ma >ui gelen heeft genomen om de verw ring van schepen en vliegtuigen de gevarenzone rondom het Mur atol te verzekeren. De bevelhebber van de Franse stCën krachten in Frans Polynesië heef bevoegdheid om alle nodige maati t 1 len tegen schepen en vliegtuigei èm de gevarenzone te nemen tene >pe hun veiligheid en die van de p<ë nen aan boord te garanderen, arec de Parijse bronnen. ho! irsl P 2 lal PRAAG (DPA, AFP) De Amerikaanse minister van buitenlar zaken, William Rogers, en zijn Tsjechoslowaakse collega, Bohui, i Chnoupek, hebben gisteren in Praag een consulair verdrag tusde beide landen ondertekend. Chnoupek sprak van het 'begin van 'n proces van volledige normalisering van de betrekkingen tussen de twee landen'. Ook Rogers noemde het ver drag van groot belang en zei, dat het 'vrije verkeer van mensen en uitbrei ding van de handel hierdoor verge makkelijkt zullen worden'. Uit de verklaringen van de Tsjecho- slowaken bleek echter niet, dat er wat betreft het vrije verkeer van mensen een beleidswijziging valt te verwach ten. In zaken als gezinshereniging, zullen de Tsjechoslowaakse autoritei ten elk geval op zijn eigen merites beoordelen, zo zei de staatssecretaris van buitenlandse zaken, Miloslav Ru- zek. Rogers is in Praag ook ontvangen door partijleider Husak en premier Strougal. Hij bezocht Praag op de te rugreis uit Helsinki naar de Verenig de Staten. De Verenigde Staten zouden consula ten willen openen in Praag en Bratis lava en Tsjechoslowakije in Washing ton en Chicago. Wezenlijk Ruzek zei verder, dat de toekenning van de status van 'meestbegunstigde natie' aan Tsjechoslowakije een we zenlijk deel uitmaakt van de handels- samenwerking. Als het Amerikaanse Congres daarmee niet zou instemmen, zou een toekomstig handelsverdrag met Washington opnieuw op de hel ling moeten. Voor de oplossing van de nog resterende problemen in de betrekkingen tussen de twee landen is een termijn van twee jaar gesteld. Volgens Ruzek is het grootste pro bleem waarschijnlijk de Tsjechoslo waakse eis tot teruggave van het goud van de Tsjechoslowaakse nationale bank, dat in 1939 door de Duitsers in beslag werd genomen en sinds 1945 door deAmerikanen in bewaring is gehouden. Ruzek zei persoonlijk jt hopen op een compromis, dat de n ruggave van 28 van de in totaal n. ton goud aan Tsjechoslowakije zoi ao houden. 10 pe od LONDEN (Reuter) Jongeren de Britse Conservatieve partij heb in alle ernst voorgesteld bordelei te richten voor ministers van E landen. De Conservatieve ouderen niet zo gelukkig met het voorstel hebben verhinderd dat het plan wJa| afgedrukt in het orgaan van de joi renafdeling. Q01 De hoofdredacteur van het blad, .Ajet Moore, wees erop dat de Conserva,m ve regering twee keer in tien jje. door sex-schandalen op haar gre ,hj vesten schudde. De oplossing ligt jn gens hem in het oprichten van 'v< v ge bordelen' met prostituees, die d e| de veiligheidsdiensten gewogen en j0( dit gebied niet te 'licht' bevomatl zijn. Als dit binnen de gehele Euro e se gemeenschap gedaan zou wort ee zouden politici de bordelen kun j bezoeken, zonder dat ze hun loopb Jn of regering in gevaar brengen. et ADVERTENTIE Uw vakantie is niet compleet zonder MacLean en Bagley. Voor één of méér van die heerlijk spannende avonturenromans van de veelgelezen schrijvers Alistair MacLean en Desmond Bagley is er altijd nog een plaatsje in uw bagage. Meteen even halen voor 9,90: de boekhandel is vlakbij! ELSEVIER Gastarbeiders BERN (DPA) De Zwitserse reoe ring wil het aantal verblijfsverg ie ningen voor gastarbeiders van 20. terugbrengen tot 10.000 per jaar de buitenlanders bij binnenkoi nauwkeurig registreren. Hien heeft de regering een compromis len sluiten tussen de eisen van eco men, die meer buitenlandse arbeJB krachten willen, en tussen recht» zinde partijen en organisaties, -!■ zich verzetten tegen een 'buitenladi overheersing'. Maar nu zijn beide p|| tijen het oneens met het besluit Executies tic BEIROET (Reuter) Dertien Ira J zen, die zondag door een specip rechtbank in Bagdad ter dood wa veroordeeld wegens deelneming ;j( een samenzwering, zijn nog dezel dag terecht gesteld, zo is meegedei De voornaamste beklaagde in jc groep was Mohammed Fadel, lid het bestuur van de Baath-partij. Ikl veertiende terdoodveroordeelde klaagde, Abdel Chalek el SammariVc ook een leider van de Baath-par n; zag zijn straf gewijzigd in levensla ie Zaterdag werden al 23 anderen gee li, cuteerd. Ife ee Verkeersleiders ;a De BONN (AFP) De situatie op bi 0 alle vliegvelden in de bondsrepubl e. scheen zich maandag te normalisei ondanks het feit dat de ongeveer 1 e verkeersleiders hun stiptheidsa( v voortzetten. In Düsselforf, Münch a Stuttgart, Keulen, Frankfort, Bren en Hannover sprak men van een male activiteit. Alleen in Hambi deed zich vertraging voor in de vlu ten naar West-Berlijn en in de ch 1 tervluchten. De Lufthansa heeft vendien de annulering van de binn landse vluchten vanuit Hamburg handhaafd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 8