Bonden beraden zich op maatregelen bij omroep UW It .'-.«flail. üii Amerikanen mochten vertrekken van Amin Abernathy treedt af als Kings opvolger Krijgsmacht stijlvol aanwezig bij viering regering sju bileu m In deze krant V iddenstand et omzet erk dalen Cao-onderhandelingen vastgelopen sa derlandse Fokker ipt stormschade in Dakar Duizenden vissen dood tonnig Stadspost bestelde miljoen stukken Jongens gebruiken korte vrijheid om in te breken Dragen van helm voor bromfietsers wordt verplicht Duys stopt de 'Vuist' Indonesië ontkent Nederlandse plannen voor minder hulp Brand verwoest jacht op lisselmeer krant bon op de bres voor een sterke christelijke pers! Nieuwe Leidse Courant IISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghablevan mijn hart In teghanspoatl" DINSDAG 10 JULI 1973 54ste jaargang no. 83 BIJ VERDUYN INTERIEURVERZORGING Meer keus in passende omgeving ijtraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement ƒ10,58 per maand, per kwartaal 31,35 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur lenze sociaal-economsiche redactie HAAG Het midden- en klein- ijf heeft dit jaar een slechte start akt. Veel winkeliers, onder wie al de kruideniers, melkhandela- tassen- en schoenenwinkels en de ng- en textielzaken zagen het af- ien kwartaal hun omzetten op lerende wijze teruglopen. Economisch Instituut voor het len- en kleinbedrijf constateert n zijn omzet-statistieken van het ;e kwartaal van 1973. In vergelij- met het eerste kwartaal van vo- jaar zagen veel middenstanders omzetten teruglopen met zeven ent. In weer andere gevallen de omzet wel, maar met minder 'vier procent. Met de prijsverho- >n meegerekend betekent dit in dat ook hun omzet terugliep, èntueel daalden de omzetten van r- ingstoffen 7 procent), dames- leisjesconfectie 3), kinderkle- )|lrt{ (—2). Minder dan vier procent Tn de omzetten van koffers en le- aren (4- 3), schoenen (-f 2), imode (4-2), heren- en jongens- Ifdlectie (4- 2), woningtextiel en Jjelen (4- 3) en melk en zuivel 4). Omzetstijgingen waarbij ook rijsverhogingen werden gced ge it. boekten aardapellen en groen- 4- 12). slijterijen 6), banket- ers (4-5). zelfbedieningszaken leniers (4-12), slagers (4- 5). ta- ■-Jartikelen (4- 7), boekhandel (4- InMifkantoorboekhandel (4- 13), juwe- en horlogerie (4- 6), fotohandel 7), huishoudelijke artikelen 4- ingerie en foundation (-(- 7), wol andwerken (4- 11), dameskappers )1), herenkappers (4- 7). parfume- [yn ken (4- 9) en schoenmakers 4- :ijfers van het Economisch Insti ll voor het midden- en kleinbedrijf ''en overeen met de vorig'e week i«>^jibliceerde consumptie-cijfers van Centraal Bureau voor de Statis- Daaruit bleek dat de gemiddelde rlander de eerste maanden van lar minder had geconsumeerd, taal hebben het vorig jaar 18.622 Enstanders een aanvraag inge- om hulp bij bedrijfsbeëindi- Hiervan trokken 1.161 deze aan- weer in; 9.876 middenstanders hun verzoek ingewilligd en afgewezen. Dit blijkt uit het ■erslag 1972 van de Stichting ont- eling en sanering voor het mid- en kleinbedrijf. Van een onzer verslaggevers HILVERSUM De vakbonden die betrokken zijn bvj de onderhandelingen over de omroep-cao 'beraden zich op maatregelen', wanneer vandaag de delegatie van omroepwerkgevers zich niet akkoord verklaart met hun voor stellen. Gisteren verwierpen de werkgevers een compromisvoorstel dat erop neer komt dat de prijsstijging volledig wordt gecompenseerd tot een inko men van 35.000 gulden. Hiermee zijn de werkgevers het eens. Verschil van mening bestaat over de compensatie boven de 35.000 gulden inkomen. De vakbonden willen ook dat het mini mumbedrag dat per procent prijsstij ging wordt uitgekeerd 175 gulden zal worden. Inkomens boven de 35.000 gulden zullen volgens het vakbonds- voorstel per procent prijsstijging niet meer dan maximaal 350 gulden krij gen. De werkgevers gaan hiermee niet ak koord. Zij willen dat tot een inkomen HAAG De Fokker F-27 Troop van de koninklijke luchtmacht, de Nederlandse regering ingezet de hulpverlening aan de droogte- tden in YVest-Afrika, heeft giste- >p het vliegveld van Dakar schade lopen. Het toestel werd tijdens ■stormvlaag geraakt door een Ca se DC-3, eveneens ingezet voor de verlening. De Fokker F-27 liep e beschadigingen op aan de rech- eugel. Een team van vijf van de 'Stichting Nederlandse villigers' heeft vorige week in n-Volta bijna zeventig ton hulp eren en voedsel op het platteland itribueerd. Het team haalde het iel en de hulpgoederen voor de droogte getroffen gebieden op iet vliegveld in Ouagadougou en it het rond bij de districtshoofd- ien Ouahigouya en Djibo. Slechte i, zandstormen en het toestro- van vluchtelingen uit het ook droogte getroffen buurland Mali \T|°eilijkten het werk. De brandweer van Oisterwijk is gisteren druk in de weer geweest om met nevelstralcn zuurstof in het Kolkven te pompen met het doel vissen van de verstikkingsdood te redden. Maar voor duizenden vissen kwam de hulp te laat. NAIROBI (AP, VPI, Reuter) Een vliegtuig van East African Air ways heeft gisteren de honderd twaalf vermoeide, maar dolgeluk kige vrijwilligers van het Amerikaanse Vredeskorps vanuit Oeganda overgebracht naar Zaire, waar zij nu een begin kunnen maken met hun werk in het onderwijs. hoog en vrij zonnig weer met jen zwakke tot matige wind uit itcenlopcnde richtingen. Maxi- Juin-temperaturen omstreeks 22 raden Celsius, maar aan de lust bij wind van zee enkele 'paden lager. 40RGEN EN OVERMORGEN: reinig verandering. •rgen zon op: 04.33 onder: 20.57 kin» maan op: 18.0P ardru onder: 00.58 f li taii re groet jrsferleden tijd ORRI ïruilf" to- el OndI >OR teur d. Op bevel van de Oegandese president Idi Amin werden de Amerikanen vast gehouden op het vliegveld van Enteb be, waar ze zaterdag een tussenlan ding maakten om bij te tanken. Amin verdacht de Amerikanen er aanvanke lijk van 'Israëlische agenten' of 'blan ke huurlingen' te zijn. Uit niet-officiële bronnen in de Keni- ase hoofdstad Nairobi is vernomen, dat een boodschap van president Mo- boetoe van Zaire een oplossing voor de situatie heeft gebracht. Moboetoe zou Amin er in een telegram van op de hoogte hebben gebracht, dat de vrijwilligers op weg waren naar Zaire om daar les te geven. De EEG heeft een beroep gedaan op Amerika en de andere landen van de NAVO om vliegtuigen beschikbaar te stellen voor het transport van voedsel naar de door droogte geteisterde ge bieden in westelijk Afrika, zo heeft een' EEG-functionaris gisteren in Brussel bekendgemaakt. Hij zei, dat de EEG-landen nu 21 vliegtuigen beschikbaar hebben ge steld voor de hulp aan de zeven mil joen mensen in het betrokken gebied, terwijl Amerika drie toestellen ter be schikking stelde. Uit de VS en Cana da worden nog meer vliegtuigen ver wacht, aldus de woordvoerder, die daaraan toevoegde, dat in juli en au- APELDOORN Bijna vier jaar na oprichting van de onderneming ver wacht de particuliere stadspost van Apeldoorn dit jaar het miljoenste spoststuk te kunnen bezorgen. De di recteur van deze besteldienst, de heer A. W. W. Hattink, heeft dit gisteren meegedeeld. Het Apeldoornse bedrijf- werkt momenteel met 25 bestellers en sorteerders tegen tarieven die 20 tot 50 procent lager zijn dan die van de PTT, aldus directeur Hattink. Volgens hem is de laatste twee jaar de belang stelling van bedrijfsleven en vereni gingen voor de stadsbesteldienst sterk gegroeid. van 35.000 gulden volledig gecompen seerd wordt en over het bedrag dat werknemers verdienen tussen de 35.000 en de 40.000 gulden de compen satie een half procent zal bedragen. Over het gedeelte dat werknemers bo ven de 40.000 gulden verdienen willen de werkgevers nog een kwart procent geven. Beraad De vakbonden, Mercurius, de protes tantse HBV en de NKV-bond Unie BLHP, zijn het onderling volledig eens over hun voorstellen en zijn ook niet voornemens hun standpunt te wijzigen. De werkgeversdelegatie heeft, nadat de bonden hadden ver klaard zich op maatregelen te bezinnen, gevraagd zich nog even te kunnen be raden. Vandaag komen de werkgevers met hun definitieve antwoord. Wat voor maatregelen de bonden eventueel in zin hebben, konden zij gisteren nog niet zeggen. Er is tussen de bonden wel menings verschil over een ander deel van de voorstellen. Mercurius en de HBV •hebben een regeling ten aanzien van de zogeheten arbeidsonaangename tij den voorgesteld, die erop neerkomt dat de vergoeding voor avonduren en nachtelijke uren wordt verhoogd. Bo vendien willen deze bonden dat de gustus in totaal vijftig vliegtuigen no dig zullen zijn. Rhodesië De Zambia Daily Mail heeft gisteren in de Zambiaanse hoofdstad Loesaka bericht, dat de staf en de studenten van de katholieke St. Albert-missie in Rhodesië in het afgelopen weekeinde de missie hebben verlaten in het ge zelschap van guerrillastrijders. Zij hebben dit, volgens het blad uit vrije wil gedaan omdat zij vreesden voor represailles van de regering-Smkh en omdat zij hun aandeel willen bijdra gen aan de vrijheidsstrijd. HUIZEN/UTRECHT Door de band van hun (gestolen) auto stuk te schie ten heeft de Utrechtse politie vier jongens kunnen aanhouden die in Huizen hadden ingebroken en in Naarden een auto gestolen hadden. Drie van de vier jongens kwamen uit de inrichting 'De Vluchthaven' in Amsterdam. Ze mochten daar een uurtje vrijaf maar keerden niet terug. In Huizen ontmoetten ze een vierde jongen met wie zij in de kantine van de sportvereniging Huizen inbraken. Zij maakten daar een (volgens de po litie gisteren nog niet bekend) bedrag aan geld buit. In Huizen probeerden zij daarna een auto te stelen maar dat mislukte: de wagen wilde niet aan de gang. In Naarden lukte dat beter. De Hilversumse politie, die intussen gewaarschuwd was, probeerde tever geefs hen aan te houden: de jongens negeerden het stopteken. In Utrecht lukte het de politie op de weg naar Maarssen een band stuk te schieten en daarna de wagen klem te rijden. De vier jongens zijn naar Naarden overgebracht. De auto werd bestuurd door een jongen van veertien jaar, die afkomstig was uit Zwijndrecht Van onze parlementsredactie DEN 1IAAG Het dragen van een bromfietshelm zal verplicht worden gesteld zedra voldoende goedgekeurde helmen verkrijgbaar zijn. Dit is mede afhankelijk van het tijdstip waarop het ministerie van Verkeer en Water staat de keuringseisen zal hebben be kendgemaakt. Daarna zal de produktie van aan deze eisen voldoende helmen op gang komen. Minister Westerterp (Verkeer en Wa terstaat) deelde gisteren in antwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid Krosse (KVP) mee dat binnenkort in het Staatsblad een wijziging van reg lement verkeersregels en -tekens wordt geplaatst, die het mogelijk maakt het dragen van helmen door bromfietsers verplicht te stellen. Deze verplichting zal pas van kracht wor den als voldoende goedgekeurde hel men beschikbaar zijn. Tegelijkertijd zal een grootscheepse voorlichtingscampagne worden gehou den, die erop is gericht zoveel moge lijk bromfietsers van het belang van het dragen van een goedgekeurde helm te doordringen. ATLANTA (AFP) Ds. Ralph Abernathy is gisteren afgetreden als leider van de Amerikaanse bugerrechtenbeweging SCLC, Southern Christian Leadership Conference, die in de jaren 60 wereldfaam kreeg door ds. Martin Luther King. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Er is nog geen beslissing genomen over de inhoud van de krijgsmachtnianifestaties ter gelegenheid van het regeringsjubileum van koningin Juliana. Gisteren heeft minister Vredeling (defensie) hierover overleg gepleegd met het comité chefs van staven. Wel is besloten dat er op 4 september voor een 'stijlvolle presentatie' van de krijgsmacht zal worden gezorgd. Bekend Is dat er in linkse kringen nogal wat weerstand bestaat tegen het inschakelen van militairen bij de officiële herdenking. Tot nu toe bestonden er plannen voor een vlootschouw voor de kust van Scheveningen en een manifestatie van leger voertuigen op de Vlasakker bij Amersfoort. Abernathy heeft de beweging sinds de moord op King in april 1968 geleid, maar hoewel hij één van de mannen van het eerste uur was en één van Kings naaste medewerkers, kon hij in Van een verslaggever HILVERSUM De AVRO stopt voorlopig voor de tijd van een jaar met het populaire televisieprogramma 'Voor de vuist weg* van Willem Duijs. Dat gebeurt volgens Siebe van der Zee, televisiedirecteur van de AVRO, op verzoek van de zich thans als tour commentator in Frankrijk bevindende Duys zelf. Hij is van oordeel, dat hij de laatste tijd wat erg veel is ingezet, waardoor volgens Duys het gevaar gaat ontstian, dat de mensen op hem uitgekeken raken. 'Duys wil het eens een jaartje wat rustiger aan doen ten einde de accu weer wat bij te laden', aldus de heer Van der Zee. Ds. Ralph Abernathy Van een verslaggever DJAKARTA Berichten als zou Ne derland zijn hulp aan Indonesië wil len verminderen of zelfs geheel stop pen zijn van alle grond ontbloot. Dat heeft de Indonesische ambassadeur in Nederland luitenant-generaal Alams- jah, tegenover journalisten in Djakar ta verklaard. De ambassadeur wees onder meer op de boodschap, die premier Den Uyl naar president Soeharto heeft ge stuurd. Daarin verklaarde Den Uyl, dat Nederland zijn goede betrekkin gen met Indonesië wil handhaven en hulp zal blijven verlenen. zijn eentje niet in diens schaduw staan. Snel na de dood van King ver minderden de financiële bijdragen aan de SCLC. Abernathy verklaarde gisteren, dat zijn beweging thans in acute geldnood verkeert en dat hij de beweging niet kan leiden zonder bij dragen van aanhangers. De SCLC heeft in de jaren met haar geweldloze optreden een grote rol ge speeld in de strijd van de Amerikaan se negerbevolking om gelijkberechti ging. King wist met rijn acties in het zuiden van de Verenigde Staten en met name met de befaamde boycot van bussen, waarin negers achterin moesten zitten en op moesten staan voor blanken, het lot van de negers te dramatiseren en het geweten van de Amerikanen wakker te schudden. Tanende invloed Sinds de beweging echter het bezie lende leiderschap van Martin Luther King moest missen, is haar invloed sterk verminderd. Abernathy's 'Mars der Armen' naar Washington werd geen groot succes, evenmin als de door hem georganiseerde manifesta ties tijdens de conventies van de De mocratische en de Republikeinse par tij. Bovendien bleek bij verscheidene gelegenheden dat het optreden van Coretta King, de weduwe van de ver moorde predikant, meer werd gewaar deerd dan dat van Abernathy. STAVOREN Op het IJsselmeer in de buurt van Hindelopen is gistermid dag het motorjacht 'Zeearend' uit Zaandam door brand verwoest Het opvarende echtpaar kon worden ge red. Het werd aan boord genomen van het motorjacht van een familie lid. Bij de pogingen om het vuur te blussen dreigde ook deze kruiser een prooi van het vuur te worden. De ver woeste 'Zeearend' werd door de red dingboot 'Arthur' van Hindelopen op het strand gezet. vergoeding ook aan werknemers die in klasse 10 vallen wordt uitgekeerd. (De omroep-cao kent een groot aantal klassen, de laagstbetaalden vallen in klasse 1. Vergoeding voor arbeidson aangename tijden werd tot dusver gegeven tot en met klasse 9). De door Mercurius en HBV voorge stelde verhoging zou alle werknemers per 1000 gulden loonsverhoging bruto één gulden (ééntiende procent) kos ten. De Unie BLHP wijst dit voorstel af. Zij vinden dat de administratieve verwerking van een dergelijke verho ging te ingewikkeld wordt. Het vastlopen van de onderhandelin gen is al besproken in de personeels vertegenwoordigingen van de diverse omroeporganisaties. Binnenland Volkssterrenwacht in trek 5 Kurhaus behouden? 7 Jongste burgemeester 9 Strijd om Vaponastrips 11 Buitenland Mitchell zal Nixon niet belasteren 8 Chinese spoorlijn 8 Kerk Proces tegen leider hulp project 2 Sport tëaw nu Luis Ocana tomeloos in bizarre Alpentocht 8 Economie Onzekerheid blijft13 Nieuwe boeken 2 Kerkbladen 2 Commentaar 5 Weer. toeristen 5 Radio en tv 6 Strips, feuilleton 6 Panel Familieberichten II Beurs 12 noteer als nieuwe abonnee Overigens zal de AVRO het komende seizoen nog wel een paar speciale 'Vuisten' uitzenden, waaronder waar schijnlijk een rond de jaarwisseling. Het programma 'Voor de vuist weg' is vele jaren met wisselende frequentie (tot tweemaal per maand) door mil joenen mensen bekeken. De laatste tijd is de kijkdichtheid gedaald onder invloed van de concurrentie van het TROS-programma op het andere net op de vrijdagavond. Overigens houdt de stopzetting van 'De Vuist' hier vol gens de heer Van der Zee geen ver band mee. Duys blijft wil zijn gesprekken met bekende Nederlanders voortzetten, zij het niet als 'Duys op zondag', maar met ingang van het winterseizoen als 'Duys op donderdag'. Naam: Adres: Plaats: Betaalt per: maand; naar inhoud en overtuiging een krant die gezien is en gezien mag worden! Door de benadering van het plaatselijk, landelijk en wereldgebeuren. In kerk en maatschappij, in politiek, kunst en sport. Kritisch, kort en bondig! Een krant ook voor uw buurman. Zet hem vandaag nog op de bon. Opgegeven door Naam: Adres: kwartaal. De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis en bespaart ca. 4 gulden abonnementsgeld. Plaats: Ik ontvang als belóning het aangekruiste mapjes postpapier met enveloppen pletine schaaltje (flessen onderzetter) handige paraatmap met briefpapier en pen Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: Nieuwe Leidse Courant, antwoordnr. 267 Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1