Luis Ocana tomeloos in bizarre rit door Alpen Harde straf voor 'naamlozen' Ajax-Feyenoord op 23 september Italiaanse kranten eisen race-verbod op circuit Monza Joop Zoetemelk, uitgeputHet klassement is gemaakt TOUR IN CIJFERS VANDAAG -Joop Hotthausen in de'Tour' el Coerver begrip beleid Feyenoord Hans Perrier coach Donar Mulder scoort in oefenwedstrijd TROUT KT VRTET DINSDAG 10 JULI 1973 SPORT T8/: OU1 Winnaar: Luis Ocana <28) de Marsan Frankrijk) De Huer). Koersverloop: 33 km Col de la Madaleinc. Danguillaume als eerste boven voor Van im- pe, na 78 km bonificatiesprint. Hoban wint voor Pollentier en Lopez-Carril. Bij de be klimming van de Galabier gaal Fuente in de aanval. Thevenet en Ocana trekken mee. Zoe temelk leidt de achtervolging van een groep waarin van Impe. Poulidor. Torres. Delisle. Ovion. Danguillaume. Martinez. Van Springe!. Labourdette. Gcnty. Lopez-Carril en Hou- brechts. Fuente valt opnieuw aan. Ocana. Thevenet en Zoetemelk volgen. Op de Col de Telegraphe <89 km) is Fuente voor Ocana boven. Thevenet volgt op 25 seconden: Zoete melk op 45 sec. Na 95 km komt Thevenet hij Ocana en Fuente. Zoetemelk sluit even later ook aan. evenals Ovlon. Lopez Carril en Tor res. Na 104 kilometer rijden Ocana en Fuen te de rest van de kopgroep uit de wielen op de tQp van de Galibier (111 kilometer) heeft Ocana 5 sec. voorsprong op Fuente. 1.10 mi nuten op Thevenet 1.45 op Martinez en Lo pez Carrill. 3 minuten op Genty. 3 45 op Zoetemelk. 4.30 op Torres en 4.50 op een groep met Van Impe, Agostinho, Poulidor en Van Springel. Zoetemelk en Genty worden door het eerste peloton opgeslokt, Lopez Carrill moet Martinez -en Thevenet laten gaan. Col d'Izoard <168 km). Fuente voor Ocana boven. Op 4.15 minuten Thevenet en Marti nez. 9 20 Lopez Carrill op 10.50 Mortensen. Van Springel. Perin. Houbrechls. Catieau. Poulidor. Delisle. Grelin. Van Impe. Lazca- na. Agostinho en Zoetemelk. Na 200 kilome ter lekke band van Fuente. Ocana gaat al leen door. Na 214 kilometer heeft Ocana 2.14 minuten voorsprong op Fuente. Thevenet en Martinez liggen 5.15 minuten achter. Op 10 kilometer van de eindstreep heeft Ocana 2.10 minuten voorsprong op Fuente. die in die laatste kilometers nog tot op minder dan een minuut van Ocana komt. LES ORRES Een dag super. Een dag die vorm van die historische rit naar Oricieres-Merlette. Op die vorm heeft Ocana twee jaar moe ten wachten. Gisteren, in de koninginnerit van deze Tour de France, kende Ocana die dag super. Een lange tomeloze jacht over vijf van de meest gevreesde Alpentoppen brachten Luis Ocana in een positie waarin hij dit gebeuren zonder Merckx eenvoudig niet meer kan verliezen. In de zwaarste etappe uit de naoorlogse geschiedenis van de Tour de France, gordde de gretige demarrant de gele trui vaster om zijn schouders dan ooit tevoren. Geen van de verslagenen gelooft na die bizarre tocht door de Alpen nog in een wonder. Luis Ocana wordt er kend als de beste na Merckx. Zijn voorsprong ruim 9 minuten op Fu ente heeft zodanige afmetingen aangenomen, dat hij zich zelfs meer dan een van zijn beruchte slechte da gen kan veroorloven. Ook Maurice De Muer, ploegleider van Ocana. meent dat deze Tour al beslist is. 'Luis heeft nu alle tijd om de zaken rustig te be kijken. Hij kan zich veel permitteren. De zwaarste rit is voorbij. Er volgt nog meer. maar hij hoeft nu niet meer de rol van aanvaller te spelen. Het is een kwestie van consolideren geworden met een ploeg als hij om zich heen heeft, kan er weinig meer gebeuren.' Luis Ocana hoefde maar op één man te letten: op zijn landgenoot Jose Ma nuel Fuente. Hij wist dat de Madalei nc. de Telegraphe de Galibier de Izo ard en Les Orres een onbeschrijf lijk zware reeks teveel zouden zijn voor Van Impe voor Thevenet, voor Zoetemelk en voor Poulidor. Fu ente, de beganadigde klimmer, koos de aanval. Ocana aarzelde geen secon de. Op het toernooiveld, dat zijn land genoot beter ligt dan hemzelf, beant woordde hij die aanval volledig. Want bij de beklimming van de Galibier, waar Fuente vijfentwintig helse de marrages plaatste, kon alleen Ocana maar volgen. Anders dan Zoetemelk putte Ocana zich niet uit in het imite ren van Fuente. Demuer: 'Luis reed van de eerste tot de laatste kilometer zijn eigen koers. Hij volgde de taktiek die Eddy Merckx in de ronde van Ita lië heeft toegepast ten opzichte van Fuente. Die taktiek houdt in dat je niet als een dolleman achter elke de marrage van Fuente aan moet hollen. Luis heeft hem laten aanvallen. Maar hij wist dat hij door een strak hcog tempo te volgen, Fuente niet hoefde te laten gaan.' Luis Ocana deed meer dan louter vol gen. Zodra hij Fuente achterhaald had, dicteerde hij telkens het tempo. Jose-Manuel kwam geen enkele maal aan de leiding. Het werk was voor de gele truidrager. Fuente's verweer was uitermate zwak: 'Ocana heeft mij in de rit van zondag de etappe doen ver liezen. Hij haalde mij in de beklim ming van Meribel steeds terug. Uit wraak heb ik geweigerd mee te wer ken in de ontsnapping.' Ocana bracht voor die houding van Fuente slechts bitter weinig begrip op. 'Als hij had meegewerkt, had hij van mij de rit mogen winnen. Dat had ik hem wel gegund, als beloning voor zijn werk. Ocana kreeg echter alle gelegenheid om de daden van Fuente af te straf fen. Aan de voet van de laatste col in deze etappe voelde Fuente zijn band leeglopen. Er ontstond paniek in de materiaalwagen van KAS en dat had tot gevolg dat Fuente 23 seconden moest wachten voordat hij een ander wiel kreeg. Ocana kromde nog eens extra de rug, ranselde de pedalen nog iets harder en dat had tot gevolg dat Fuente kansloos naar achteren werd gereden. Fuente: 'De tour winnen zal niet meer gaan voor mij. Maar de achterstand die ik nu op Ocana heb, tast mijn prestige aan. Meer dan 9 minuten heb ik moeten prijsgeven. Ocana zal vandaag al weten, dat de Tour nog-niet is afgelopen. Ik ga op nieuw in de aanval. Joop Zoetemelk, de Nederlander die tot gisteren nog een reële kans leek te hebben op de tourzege komt eenvou dig capaciteiten tekort om die aanval te kunnen kiezen. In deze tour waarin er meer geklommen moet worden dan ooit tevoren, kan hij geen andere tak tiek toepassen dan die van voorgaande jaren: proberen mee te gaan. En dat dan nog in de overtuiging dat het een of twee etappes bij proberen blijft. Zoetemelk heeft op de Telegraphe al les in de strijd geworpen, wat hij aan wielerkwaliteiten bezit. Op het mo ment dat Ocana, Fuente en Thevenet weg waren, leidde hij de dans van de achtervclgende groep, waarin Van Im pe, Poulidor en de anderen zich be perkten tot moeizaam volgen. In wer kelijkheid was Zoetemelk op dat mo ment al verslagen. Steeds maar op nieuw had hij de demarrages van Fu ente beantwoord. Steeds weer had hij met tussensprintjes de gaten moeten dichten, die Ocana en vooral Fuente hadden geslagen. Het had hem uitgeput. 'Ocana reed gewoon te sterk voor mij. Dit kon ik niet. Dat voortdurend versnellen, die gemene tempoversnellingen waren te veel voor mij. Ik ging er finaal aan kapot. Maar ik moest wel volgen. Als je voor de eerste plaats rijdt, moet je wel meegaan met de mannen die je grootste concurrenten zijn. De Tour is verloren voor mij en voor al die an deren die in de groep zaten, waarmee ik binnenkwam. Voor mij rest er nu niets anders dan te proberen nog een etappe te winnen.' Het gat tussen Zoetemelk en Ocana was aan de finish belachelijk groot. Ruim 20 minuten. Nadat Zoetemelk was teruggevallen in het eerste pelo ton, waren er nog maar weinigen die wensten te koersen. Herman van Springel, de groene truidrager: 'Zoete- UVERNET C 10 7-1973 -I, 9e RIT 234,5 km Cayi/tf VgJ \V Valburg "-St- Martin Gtiillaume^*y"V\ fXjRocqueb.lliere^fi":'''»' Coar.,,gV"» CMtuamulB J 0NIZZA Zeventig kilometer voor het einde van de achtste etappe rijdt Jose Manuel Fuente flinks) nog aan het wiel van de man die zijn grote slag sloeg: Luis Ocana. Ook Fuente moest echter alhanken. melk, Houbrechts en ik waren de eni gen. Ik had al snel door dat Zoete melk die voortdurende demarrages van Fuente en Ocana niet kon beant woorden. Hij had zijn eigen tempo moeten rijden, zoals Thevenet deed. Dan was zijn achterstand minder groot geweest en was hij waarschijn lijk niet in onze groep teruggevallen.' Joop Zoetemelk had een plausibele verklaring voor het feit dat die ach terstand zo geweldig groot was gewor den: 'Onze groep bestond voorname lijk uit renners van Gan-Mercier, van KAS en van BIC. Die hadden ieder voor zich redenen om niet te rijden. Gan had Martinez vooruit zitten. KAS Fuente, en BIC Ocana. Ik kon na het werk dat ik op de Telegraphe had ver richt, nauwelijks nog iets doen. In een rit met vijf cols kan ik tegen klimmers van het kaliber als Fuente en Ocana bitter weinig uitrichten. Na vandaag is het klassement wel ge maakt.' Evenmin als Zoetemelk gelooft Van Impe nog in een wonder. De Belgi sche klimmer geloofd als de evenknie van Fuente, leed op eigen terrein een smadelijke nederlaag. Het excuus klonk zwak: 'Ik mankeer van alles. Na de regen van zondag was ik ziek ge worden. onderweg heb ik wel 50 pil len geslikt. Ook voor mij was het van daag te zwaar. Velen hebben zich moeten forceren. De komende dagen zal de bezemwagen het nog druk krij gen. Voor mij rest nu: het verdedigen van de witte trui'. De Tour 1973 is pas acht etappes oud. Niettemin is de strijd al beslist. Er moet wel een ramp gebeuren, wil Ocana zijn trui nog voor Parijs moeten afstaan. Achtste etappe: 1. Ocana (Sp-De Muer) de 237.5 km in 7.55.47, 2. Fuente (Sp. Barrutia) 7.56.45, 3. Martinez (Fr-Caput) 8.02.44; 4. Thevenet (Fr-PIaud) 8.02.46, 5. Perin (Fr-Ca put) S.08.20, 6. Zoetemelk (Ned Desvages) 8.16.11; 7. Delisle (Fr-1'laud) 8.16.12: 8. Van Springel (Belg-Driessens) z.t.; 9. Lopez Car ril <Sp-Barrutia> z.t.: 10. Grelin (Fr-Caput) z.t. 11. Agostinho <Port-De Muer) z.t. 12. Van Impe <Belg-Stablinski) z.t. 13. Morten sen (Den-De Muer) z.t. 14. Ovion (Fr-Plaud) 8 16.18: 14 Poulidor (Fr-Caput) z.t. 16 Gan- darias (Sp-Geminiani) 8.16.24: 17. Houbrechls iBelg- Driessens) 8.16.31: 18. Galdos (Sp-Bar- rutia) 8.17.08; 19. Verbeeck <Belg-De Kimpe) 8.17.24: 20. Labourdette (Fr-De Muer) 8:17.32: 21. Martos (Sp-Barrutia) 'z.t.: 22. Ca- tieua (Fr-De Muer) 8.18.39: 23. Genty (Fr-De Muer) 8.19.35: 24. Berland (Fr-De Muer) z.t. 25 Mendes (Port-Schotte) 8.20 14: 26. Mar- tinw <Port-Vissers) S.20.17: 39. Oliveira i Port-Vissers) 8 24.49; 68. Van der Leeuw (Ned-Vissers) S.36.11: 102. Krekels (Ned)-Vis- sers) 8.42.25: 103. De Koning (Ned-Vissers) z.t 104. Vianen (Ned-Desvages) z.t.; 116. Janbroers (Ned-Vissers) 8.44.54: 117. Kelle- ners (Ned-Vissers) 8.52.05: 118. Pustjens (Ned-Vissers) 8.54.23 (na de tijdcontrole). 119. Tabak (Ned-Stablinski) 8.55.09 (na de tiidcontrolc). Opgegeven hebben: Guimard (Fr-Caput. De Brauwer Bclg-Schotte) Schepers (Ned-Dries- sens) en De Geest <Belg-Driessens). De ge middelde snelheid van deze etappe was: 29.951 kum-u. Algemeen klassement 1. Ocana (Sp-De Muer) 48.08.16: 2 Fuente (Sp-Bzrrutia) op 9.08: 3. Thevenet (Fr-Plaud) op 10.16: 4. Perin (Fr- Caput) op 19.57: 5 Zoetemelk (Ned-Desva ges) op 23.15; 6. Van Springel (Belg-Dries sens) op 23.20; 7. Van Impe (Belg-Stabllnski) op 23.44: S. Mortensen (Den-De Muer) op 27.49: 9. Poulidor (Fr-Caput) op 27.55: 10. Delisle (Fr-Plaud) op 28.03. 11. Martinez i Fr-Caput) op 28.09: 12. Ovion (Fr-Plaud) op 29.00: 13. Catieau (Fr-De Muer) op 29.56: 14. Agostinho (Port-De Muer) op 30.02: 15. Men des (Port-Schotte) op 33.10: 16. Lopez Carrill (Sp-Barrutia) op 33 18. 17. Martos (Sp-Barru tia) op 33 44: 18. Verbeeck (Belg-De Kimpe) op 33.59: 19. Aimar (Fc-Geminiani) op 34.47: 20. Gandarias (Spa-Gemniani) op 34.59: 21. Houbrechts (Belg-Driessens) op 35.58: 22 Ha zard i Fr-Stablinski) op 37.43: 23. Berland (Fr-De Muer) op 38.36: 24. Martins (Port- Vissers) op 39.15: 25. Galdos (Sp-Barrutia) op 39 54. 67. Olieveira (Port-Vissers) op 1.08.50: 76. Vianen (Ned-Desvages) op 1.13.47; 83. Kre kels (Ned-Vissers) op 1.19.37: 92. Van der Leeuw (Ned-Vissers) op 1.22.57; 99. Pustjens (Ned-Vissers) op 1.29.06: 103. Tabak (Ned- Stablinski) op 1.33.53; 110. Vrancken (Ned- Vissers) op 1.51.26: 111. Janbroers (Ned-Vis sers) op 1.52.29; 112. Kelleners (Ned-Vissers) op 2.08.13. 119. en laatste Geneste (Fr-Gem- niani) op 2.23 34. Later besloot de jury de tijdlimiet voor deze zware etappe mede gezien de val van T:no Tabak, te veranderen van 12 procent in 13 procent. Hierdoor kunnen Tabak en ook Pustjens in de strijd blijven. Daarnaast werd een dozijn renners uit de Tour de France genomen bij wijze van straf. Het zijn: de Fransen Bellone (Desvages), Millard (Desva ges) en Carletti (Geminianl). de Belgen Van Doven (De Kimpe), opdeBeeck (Do Kimpe) Planckaert (de Kimpe) en Verstracten (De Kimpe) de Nederlanders Do Koning (Vis sers), Janbroers (Vissers) en Vrancken (Vis sers) en de Spanjaarden Aja (Barrutia) en Zurano (Moreno). PLUNTENKLASSEMENT: 1. Van Srpingel 94 punten, 2. Zoetemelk 79. 3. Verbeeck 63. 4. Ocana 60, 5. Van Roosbroeck 55. 6. Vianen 49. ALGEMEEN PLOEGENKLASSEMENT: 1 De Muer 146.27,13. 2. Caput 146.29,00. 3. Plaud 146.42.10. 4. Barrutia 146.47.18. 5. Driessens 147.16.03 6. Stablinksy 147.20,01. 12. Vissers 14S.44.07. BERGKLASSEMENT: 1. Ocana 62 punten. 2. P. Torres 61. 3. Fuente 57. 4. Thevenet 44. 5. Van Impe 41, 6. Grosskost 32, 8. Zoetemelk 28. 10. ex aequo: Agostinho en Pustjens 20. DOORKOMSTEN: Col de la madeleine: (twee de categorie): 1. Danguillaume 12 punten, 2. Van Impe 10. 4. Pustjens 6. 5. Martinez 4 (de derde renner kon niet worden geïdentifi ceerd). Col du Galibier (eerste categorie) 1. Ocana 15 punten. 2. Fuente op 5 sec.. 12, 3. Thevenet op 1 10. 10. 4. Martinez op 1.45. 8. 5. Lopez-Carril z.t.. 6, 7. Zoetemelk op 3 45, 4 Col de l'Izoard (eerste categorie): 1 Fu ente 15 punten. 2. Ocana op 5 sec., 12, 3 Thevenet op 4 13, 10. 4. Mattinez z.t 8. 5. Lopez-Carril op 9 20. 6. Les Orres (tweede categorie): 1. Ocana 12 punten. 2. Fuente 10. 3. Martinez 8. 4. Thevenet 6. 5. Perm 5. 6. Zoetemelk 4. Rugnummer 89. Matthijs (Ie Koning, een run de worstelende coureurs ENKHUIZEN (ANP) Geplaagd door een zeer wispelturige en zwakke wind zijn op het IJsselmeer voor Enk huizen 54 hornets van start gegaan voor het wereldkampioenschap. De Engelsman Michael Goodv in ver dween na de start direct uit het zicht en zegevierde met ruim tien minuten voorsprong. De Pool Sliwinski klom vanuit het middenveld behendig naai de tweede plaats. De Braziliaan Ptmcnlel heeft op het IJssel meer voor Medrmhlik de eerste wedstrijd in de strijd om hel open Nederland-, kampioen schap in de soling-klasse gewonnen. LES ORRES Rugnummer 89 is slechts een van de 12. Een van die coureurs die in die onmenselijke zwa re koers over de bergen de zwaarste straf kreeg opgelegd, die een wielren ner kan krijgen: uitsluiting uit de koers. Rugnummer 89 is slechts een van die coureurs, die zich kreunend tegen de cols op liet duwen; die zich door een waas van doffe ellende naar de eindstreep worstelde. Een van de velen, die oneindig ver achter Ocana eenzaam tegen de tijd ploeterde. Een van de naamlozen, die voor de massa slechts een (rug)nummer is. Sinds gisteravond is hij zelfs geen nummer meer. Hij is wreed geschrapt uit het lijstje deelnemers. Als een zondaar, een wielrenner die de wetten van de sportiviteit heeft overtreden. Net zoals zijn ploegmakkers Ben Jan broers en Jo Vrancken. En toch heeft hij en met hem al die anderen meer karakier moeten tonen dan de vedetten, die tot helden van dit circus worden verheven. Voor de helden wacht het geld en de roem. Voor hen, die karakter heeft getoond, is er al leen maa de hoon en de smaad. Ach ter rugnummer 89 gaat of beter ging de Tour de Francc-renner Matthijs de Koning schuil. Zijn mis daad bestond uit het zich laten trek ken door volgwagens bij de beklim ming van de cols. Een straf, die naar de letter van de Tour-wetten tererht is. Maar een straf, die ook afbreuk cioet aan de prestaties die Matthijs de Koning heeft geleverd. Wielrenners, en zeker professionals, hebben bij nederlagen hun excuses dik wijls voor het grijpen. Maar de ver koudheid van Mathijs de Koning mag als een echte verontschuldiging gelden. Al dagenlang wordt hij geplaagd door een verkoudheid, die hem de keel dichtknijpt, die zeker op die momen ten waarop hij die adem maximaal nodig heeft, hem kansloos terug- I'our de France i ,i i.iider voornemen dan er van te maken wat er van te maken valt. Als lid van de zwakke Ca nada Dry-formatie wist hij dat er voor hem in Parijs geen fortuin lag te wachten. Maar een Tour is voor een wielrenner een vorm van etalage- rijden. Daarin moet hij zich manifes teren, daarin ook kan hij zijn prestige opvijzelen. Matthijs de Koning: Tede re coureur droomt ervan eens in de Tour uit te komen. Je weet dat je kansloos bent. Maar toch doe je eraan mee. Parijs halen is de wens van iede re coureur. Dat op zich is al een pres tatie'. PARYS HALEN. Die gedachte stond in het hoofd gegrift van De Koning toen op de 9de juli de eerste voorbe reidingen werden getroffen voor de zwaarste etappe uit deze Tour. Om kwart voor zes al werd hij uit bed ge haald voor het ontbijt, om kwart over acht zat hij al op de fiets. Op de Col de la Madeleine profiteerde hij nog van de passiviteit van de kopstukken. Daarna begon de lijdensweg van Mat thijs de Koning, een weg die gepla veid lag met dat merkwaardige woord uit het wielerjargon: afzien. Pijn lij den. bijna kotsend tegen die eeuwige muur op fietsen. links en rechts grij pend naar alles wat de toeschouwers aanreiken. Het geeft niet of het zoete limonade is, of er het ene ogenblik ijskoude Perrier in het flesje zit dat door medelijdende Fransen wordt voorgehouden en het volgende ogen blik hete koffie. Matthijs en de ande ren bekommeren zich niet om het ef fect daarvan. Voor hen geldt de uit spraak van Ben Janbroers: 'Het is te lang, te zwaar en te hoog.' Te lang. te zwaar en te hoog. Voor al die coureurs, die in feite geen Tour renners zijn. die gillend van de pijn achterblijven, die in de afdaling hun stem schor schreeuwen als zij stuiten op de volgwagens uit het circus, die minder snel de haarpins kunnen ne men dan die coureurs op hun fragiele fietsjes. Coureurs, die zich door de stank van de uitlaatgassen moeten worstelen, die de lucht inademen van verschroeid rubber, afkom t -: van de banden van de volgwagens. die door de bochten scheuren. In dat inferno, tegen het decor van frijze rotswanden en van die weg die alleen maar omhoog lijkt te gsan, moet een coureur als Matthijs de Ko- Luis Ocana. bezweet en vermoeid aan het eind van de zware en be slissende bergrit. ning vechten tegen de ijtd en vooral tegen zichzelf. Bij de beklimming van de Galibier leek het einde voor mat thijs de Koning in zicht. Na 2 kilome ter van de beklimming werd hij al ge lost. Eén voor één hesen de coureurs zich langs zijn dodelijk vermoeide li chaam heen. de ploegleiderswagens volgden en toen restte nog slechts de hulp van de toeschouwers. Poussez - poussez. Oftewel: geef mij ••ven een duwtje. Het is verboden na tuurlijk. Maar de toeschouwers scho ten toe. zoals zij dat gewoon zijn. Op sommige weggedeelten leek het een csafette. Mensen, die elkaar afwissel den, om die eenzame coureur naar bo- MONZA (UPI) De Italiaanse dagbladen hebben gisteren een ver bod geëist van motorwedstrijden op het supersnelle circuit van Monza, waar in zeven weken tijd vijf coureurs het leven lieten. Drie jonge Italiaanse amateurs stierven zondag bij een botsing in precies dezelfde bocht, waar de beroemde Fin Jarno Saarinen en de Italiaan Rcnzo Pasolini op 20 mei de dood vonden. Motorrijders beklaagden zich er tijdens de training van za terdag over dat de bocht te riskant was. 'Waarom durven wij het geen moord te noemen?' Die vraag stel de La Stampa uit Turijn in een ar tikel, waarvan de titel luidde: 'Een tragedie, die vermeden had moeten worden.' De krant zegt (lat de baan waarop werd gereden precies de zelfde was, als waarop Saarinen en Pasolini stierven. De veiligheids maatregelen waren gelijk of min der en het asfalt was in een slech tere staat. 'Een fout maken is iets dat iedereen kan overkomen maar opnieuw een fout van deze omvang maken, is een misdaad,' al dus La Stampa, die verder zegt: 'Het was weerzinwekkend te verne men, dat de organisatoren de races wilden laten doorgaan, ten koste van allesten koste van wie weet hoeveel meer slachtoffers.' Ce Corriere Dello Sport uit Rome zegt onder de kop: 'Monza doodt weer dit kan niet doorgaan,'Of dat de organisatoren zich gereali- JJ seerd moeten hebben dat het cir cuit waarop Pasolini en Saarinen stierven te gevaarlijk was voor 'ju nior-racers' met minder ervaring dan de professionals. In sommige gevallen waren het uitgesproken »r v< beginnelingen, die aan de start kwamen op motorfietsen, die de- S zelfde snelheden kunnen ontwikke* ij len als die van de Grand Prix-mo-], toren. me de i veri stri] inlai Het Milanese La Gazzetta dello Sport meldt, dat twee voorstellen otn de snelheden op het circuit van Monza in te perken door de organisatoren van de race van zon dag waren verworpen. 'Een feit is dat het circuit van Monza geheel is omgeven door vangrails en dat er voor degenen die een fout maakt, geen mogelijkheid bestaat om van de baan af te komen.' De Gazzetta zegt: Het is absurd om een sport ?P,ir£ in competitieverband te bedrijven, waarin de kleinste foutjes met de dood worden betaald. Monza moet 'fns voor motorrennen worden geslo- es j de s de t< he toe and pn ven te duwen. Af en toe kwam dan nog de ploegleiderswagen met Jean- not de zoon van Ton Vissers. En Jeannot was de beroerdste niet. Herhaaldelijk stak hij zijn hand uit om Matthijs en die andere renners uit zijn ploeg te duwen. Het leek alle maal tevergeefs. De Koning kwam bij en viel vervolgens terug, samen met Wim Kelleners. Het tweetal kwam zo ver achter dat masseur Bloemhof met zijn bagagewagen in zicht kwam. Dat werd althans voor Kelleners de redding. Aan de voet van de Izoard grepen De Koning en Kelleners bei den de wagen van Bloemhof, die het duo naar boven trok. Toen een pelo ton van ruim 40 renners in zicht kwam. leek het leed geleden. De Ko ning sloot aan, maar nog voor de top van de Izoard viel Kelleners terug met zijn ploeggenoot Pustjens. Even later sloot Tabak zich bij dat tweetal aan. Tabak, die bij de afdaling van de Galibier een val had gemaakt, die zijn dijbeen had opengereten. Kelleners maakte zich op de laatste col los van Pustjens en Tabak. Hij kwam nog binnen de tijdslimiet binnen. Tabak en Pustjens, die te laat binnenkwa men, kregen gratie, Janbroers, en De Koning, die nog'ruim voor Kelleners zich tegen de laatste berg jhadden op geworsteld, werden uit de strijd geno men. omdat de wedstrijdcommissaris wel hun overteding had geconsta teerd, maar niet de zonden van al die anderen. Matthijs de Koning: 'Dit is onmense lijk. 150 kiloemert hebben wij wel bergop moeten rijden. Het was voor mij een koers van bloed, zweet en tra nen. Ik heb de hele dag moeten vech ten om op tijd binnen te kunnen ko men.' Rugnummer 89 bereikte nog bijna zijn doel. Een strenge wedstrijdcom- missaris maakte al die inspanningen van Matthijs de Koning tevergeefs. Ruim 50 uur waarin hij onmenselijk zware inspanningen heeft moeten le veren. Per renner heeft de Canada Dry-ploeg tot nu toe 250 gulden ver diend in deze tour. 250 gulden in 50 uur. Dat is vijf pul den per uur. Proost, rugnummer 89. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Trainer Wiel Coer ver gaat vandaag met de selectie van Feyenoord naar het KNVB-sportcen- trum in Zeist voor een kort trainings kamp. Zaterdag speelt de Rotterdamse ere-divisieclub zijn eerste wedstrijd voor de Inter Toto-competitie tegen de Westduitse club Schalke '04. Coer ver zal in Zeist vooral veel met zijn spelers gaan praten. Over mentaliteit in de eerste plaats. 'Dat is het groot ste nadeel bij Feyenoord, het karak ter. Hoe krijg ik deze spelers opti maal gemotiveerd? Op dat gebied is Feyenoord in ieder geval nog niet zo ver als Ajax.' Wiel Coerver zal deze week zijn beze tenheid van het voetbal trachten over te brengen op zijn selectie. Dat ziet hij als primaire taak bij zijn nieuwe werkgever. 'We gaan echt veel praten. De afstand tussen Wim van Hanegem en Rinus Israel en de rest van het elftal is te groot. Vooral "wat karakter betreft.' De selectie van Feyenoord toont geen nieuwe gezichten. De club heeft afge lopen zaterdag nog overeenstemming bereikt met Joop van Daele, die een driejarig (fullprof) contract tekende. Willy Brokamp echter, de man die Wiel Coerver vooral zo graag in zijn spelersarsenaal had opgenomen, is toch bij MVV gebleven. Tot teleur stelling van velen. Maar Feyenoord heeft zich realist genoeg getoond door niet met de extreme eisen van de Limburgse spits akkoord te gaan. De scheidende voorzitter Guus Cou- wenberg: 'Wij zijn niet gewend om met cijfers te smijten. Maar de salaris eisen van Brokamp waren exhorbi- tant hoog. Ook wij hadden deze speler graag willen hebben. Wij voelden ons echter niet geroepen om een dergelij ke grote stap té zetten. Let wel, de centjes zijn voor een dergelijke trans fer best wel aanwezig, maar in decem ber al hebben we ons beraden over eventuele uitwassen in de transferpe riode. Toen hebben we het besluit ge nomen, dat er ook voor Feyenoord be paalde grenzen waren. Daar hebben we ons nu aan gehouden. Aan exces sen moeten we massaal een halt toe roepen. Overigens was niet iedereen in het bestuur het erover eens, dat de transfer van Brokamp moest afsprin gen. Onze ledenraad heeft zich even wel unaniem achter het bestuursbe leid geschaard. Datzelfde geldt voor de onderhandelingen met Van Hane gem en Schneider. De ledenraad moet via vallen en opstaan nog veel leren. Toch is een dergelijk instituut een positief punt in onze structuur gebleken.' Naast Willy Brokamp had trainer Wiel Coerver nog meer aanvallers op zijn verlanglijst staan. Onder hen be vonden zich Wunder (MSV Duis burg), Kreuz (Sparta) en Misovic (Standard Luik). Coerver: 'Brokamp was echter de enige die vrij was. Ik heb me op zijn komst verheugd. Wij hebben diverse gesprekken met elkaar gevoerd. In Rotterdam zou Willy niet alleen de Nederlandse, maar ook de Europese top gaan bereiken. Zijn ei sen waren te extreem. Ze kwamen er op neer, dat clubs als MVV en NEC van een dergelijk bedrag al hun spe lers zouden kunnen betalen Dat Feyenoord op die eis niet is ingegaan, vind ik jammer. Maar ik kan het wel begrijpen.' d< la d z V he jliste I da inifi ima Viel ATLETIEK Tijdens een tienkamp! Kopenhagen is Edward de Noorlandqij tweede geëindigd met een totaal van 1 punten Dit is de beste Nederlandse] zoenprestatie. Hans Smeman werd vil met 7280 punten en Eltjo Schutter tied met 7028 punten, een nieuw persoon record. ATLETIEK Rod Milburn. die week het wereldrecord op de 110 horden verbeterde, zal niet kunnen komen ln de ontmoeting West-Duitsli VS. deze week in München. Hij kw, ceerde zich vorige maand niet voor team dat een trip door Europa maakt CIRCKET Nieuw-Zeeland heeft gi ren op de vierde dag van de derdel laatste wedstrijd tegen Engeland, diejgnkc Leeds wordt gehouden, de tweede r nings gesloten op 138 voor 9. Na de ste innings stonden de Nieuw-Zeelam met 143 runs achter. De cijfers var eerste innings waren: Nieuw-Zeeland Engeland 419. TENNIS Marijke Schaar heeft glstt in de eerste ronde van een toernooi Düsseldorf in het damesenkelspel met 4. 61 gewonnen van de Westdr Edith Winkens. HOCKEY Kernpunt hij de laatste van de voorbereiding van het Nederl; se hockeyteam op het wereldkampiic schap, dat 24 augustus in Amstelveen Lj.* ginl. is een trip van vijf dagen nf Barcelona. Nederland speelt daar (21 juli) nog drie wedstrijden tegen Spa- Verder speelt Nederland nog oefeny strijden togen o.m. West-Duitsland op pendal. In principe heeft de hockeybond een ijji' nodiging aanvaard om volgend Jaar] brua'rl deel te nemen aan een achtle<- dentoernooi in Nieuw-Zeeland. Nederljg a heeft een voorbehoud gemaakt ten a.. zien van de datum en de financiële rr ïing. prion SCHERMEN De Nederlander Mfuikl Villeri heeft zich bij de \vereldkampiq.inh schappen in Gothenburg geplaatst vftKa de tweede ronde op degen. Hij won lOet keer en eindigde als tweede in zijn pen lc. Hongarije werd wereldkampioen Lffan; sabel voor equipes. De finale tegenF»1"11 Sowjet-Unie eindigde gelijk (8—8) mhder de Hongaren hadden 57 treffers geiinf seerd tegen de Russen 60. AUTOSPORT De KNAC heeft voor dag 14 en zaterdag 15 september een uurs-betrouwbaarheidsrit georganisr tor gelegenheid van het 75-jarig besti, De finish van de rit (drie trajecten/ taal 750 kilometer) is in Nljkerk. ZEILEN Siete Meeter uit Bols' heeft gisteren de achtste wedstrijd het kampioenschap skutsjesilen gei nen. Zijn broer Lodewijk uit Hulzun nishte als tweede, voor Tjitte Brouj i Heerenveen) In het algemeen kl ment leidt Jan van Akker (Sneek) IS.8 punten. Tweede is Taeke Broui iDrachten) met 21.8 punten. Vandl wordt niet gevaren, daar de onlaj overleden Klaas van der Meulen wij begraven. SCHAKEN De uitslagen van de eet ronde van het Bilberger-toernooi in q terbeek zijn: Kuypers-Hartoch 1—0, H mer-Sosonko 0l, Ree-Bouwmeef JjH28 GRONINGEN (ANP) De 37-j; ge Hans Perrier, vorig seizoen ai tent-coach van het Nederlandse 1 ketbalteam, zal het komende jaar coach fungeren van de Groningse divisieclub Nationale Nederlanden nar. Perrier kwam gedurende 17 ji als speler uit voor Blue Stars (A sterdam) cn speelde in die tijd 44 terlandwedstrijden. De laatste tv seizoenen was hij coach van het in competitie succesvolle Fiat Stars. NN Donar contracteerde al eerder Joegoslaviër Misco Cermak die trainer-speler gaat optreden: Ber van der Molen (voorheen Fiat Sta en Jos Timmer (afkomstig van VU). EMMEN Jan Mulder heeft gif ren voor het eerst sinds lange weer met Ajax meegespeeld. In oefenwedstrijd tegen de amateurc WKE Emmen, die Ajax met 18-0 w trad Jan Mulder in de tweede h< aan. Hij maakte drie doelpunten. NIJMEGEN (ANP) De Nijmee eredivisieclub NEC heeft de Dee: spitsspeler John Frandsen van FR Kopenhagen gecontracteerd. De 24 rige Deen tekende een contract v twee jaar. Van onze sportredactie AMSTERDAM Het treffen tussen Ajax en Feyenoord. de traditionele topj van de Nederlandse voetbalcompetitie, zal het komende seizoen op de zo speeldag worden gehouden, t.w. 23 september. Ajax speelt dan thuis. Voor de eerste speeldag van de eerste divisie, evenals de start van de divisie op 12 augustus, staan de volgende wedstrijden op het programma: Den Bosch—FC Dordrecht. Fortuna SC—SVV, HVC—FC VW. Heerenvee PEC. WageningenVeendam, VolewijckersVitesse, Helmond SportHerai Eindhoven—SC Cambuur, Fortuna VI.—Willem II, Yolcndam—Excelsior.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 10