Nota's van röntgenologen bijna zeven ton te hoog Redactie Haagse Post won eerste grote slag Plan voor openluchtmuseum Eindhoven IJsselmeerpolders: geen j afval op grote diepte Verdwenen patiënten uit 'Van Mesdag' snel weer gegrepen Broeder, die zelf onderzocht was, zag onjuistheid '31 Al Nederlandse naaldprinses Man gedood bij - vechtpartij Spoorwegen: let op de kleintjes Luchtmacht-toestel voor hulp naar Afrika Peil Veluwemeer wordt verhoogd Fiets per trein versturen duurder 'Campinium': ontwikkeling van de Kempen sedert de ijstijd Schipper overleden bli skntsies'len 'Realistische taferelen op ware grootte' Vlinderinvasie in Arnhemse straat Brand in drukkerij na inbraak Kind na brand overleden Richard Ross weer goochel-kampioen f4j| TROUW/KWARTET MAANDAG 9 JULI 1973 BINNENLAND T3/K5 Ondersoek over één jaar in Eindhoven brengt aan het licht: Van een verslaggever EINDHOVEN Twee geassocieerde röntgenologen in liet Sint-Joseph-ziekenhuis te Eindhoven heb- ben vorig jaar bijna zeven ton te veel gedeclareerd aan de ziekenfondsen en aan de particuliere i ziektekostenverzekeraairsMet de onjuiste, te hoge nota's was 675.000 gulden gemoeid. Van ihet teveel gedeclareerde bedrag had 435.000 gulden betrekking op ho noraria en 240.000 gulden op kosten. Naar de vier bij deze nota's betrokken Eindhovense ziekenfondsen meege deeld hebben zijn de te hoge nota's aan het liclht gekomen bij een onder zoek dat de accountantsdienst van de Ziekenfondsraad heeft ingesteld. Het is nog niet bekend of de justitie zal worden ingeschakeld. De fondsen hadden om een onderzoek gevraagd nadat onregelmatigheden waren geconstateerd in declaraties. Een broeder van het St. Joseph-zie- kenhuis die röntgenologisch moest worden onderzocht had zelf vastge steld dat de rekening niet klopte. De röntgenologen hebben onder meer nota's ingediend voor onderzoekingen die zij op eigen initiatief hebben ver richt. Volgens de overeenkomst met de ziekenfondsen mogen röntgenolo gen echter alleen in opdracht van an dere specialisten bepaalde onderzoe ken uitvoeren. Ook is gebleken dat zij na onderzoek van patiënten met een aanvullende tweede-klasse-verzekering zowel bij het ziekenfonds als bij de particuliere ziektekostenverzekeraar het volledige bedrag hébben gedecla reerd. Dr. J. J. Hirdes, directeur-geneesheer van het St. Joseph-ziekenhuis wilde geen commentaar geven op de mede delingen van de ziekenfondsen: 'Het is niet aan ons om vooruit te lopen op wat er gaat gebeuren. Dat zou al leen maar kunnen door de opdracht gevers voor het onderzoek en dat zijn de vier ziekenfondsen'. Mededeling In het St Joseph-dekenhuls Is een mededeling onder het personeel ver spreid, waarin onder meer staat: 'Eind 1972 is de directie gebleken, dat zich op de röntgenologische afdeling vragen van administratieve aard voor deden'. Volgens de mededeling zijn deze 'vragen' ter kennis gebracht aan de besturen en directies van de vier in deze regio werkzame ziekenfond- Beroep tegen besluit van provincie Van een onzer verslaggevers LELYSTAD Het Openbaar Lichaam IJsselmeerpolders blijft zich verzetten tegen het lozen van afvalwater op dieptebronnen, zoals de chemische fabriek in Naarden dat wil. der bo in oi s ei die Dit bedrijf, Naarden International Holland BV geheten, kreeg in mei toestemming van gedeputeerde staten van Noord-Holland voor de zogenaam de dieptelozingen. Het openbaar li chaam, dat onder meer is belast met het bestuur van Zuid-Flevoland, is bij de kroon in beroep gegaan tegen deze beslissing van gedeputeerde staten. Het beroep is aangetekend omdat niet duidelijk is op grond van welke gege vens GS durven te zeggen, dat de dieptelozingen bij Naarden geen di- ei met me 'g- ibeafl doch Van een verslaggever l GRONINGEN Twee patiënten van de Van Mesdaginrichting in Gronin gen die zaterdag verdwenen zijn, keer den niet terug van onbegeleid verlof. Een van de verdwenen patiënten, de als gevaarlijk bekend staande 33-jarige P. H. C. B. uit Tilburg, werd zaterdag avond laat in Assen aangehouden en naar de inrichting teruggebracht. De andere patiënt, de 42-jarige C. M., werd zondagmorgen door de politie aangehouden op het station in Gro ningen. Hij bleek negenhonderd gul den bij zich te hebben en bekende het bedrag in de afgelopen nacht te hebben ontvreemd in het academisch ziekenhuis in Groningen. Hij is voor lopig ingesloten op het hoofdbureau van politie. Ook vorige week verdween een pa tiënt uit de inrichting; deze man, de 26-jarige J. D. was medeplichtig ge weest aan een moord. Enkele dagen later kon de man in de' hoofdstad worden aangehouden. reet gevaar voor de aantasting van bo dem en grondwater inhouden. 'Op dit punt zijn GS zéér summier', aldus het Openbaar Lichaam, dat daaraan toe voegt: 'Wanneer de dieptebronlozin- gen wel gevolgen hebben kan de ver dere winning van drinkwater in zuid elijk Flevoland uitgesloten zijn, want door de lozing van afvalwater in de grond veroorzaakte veranderingen kunnen naderhand niet ongedaan wor den gemaakt". Gedeputeerde staten van Noord-Hol land hebben in mei een algemeen ver bod voor dieptelozingen uitgevaar digd, maar het bedrijf in Naarden en een chemische industrie in Wormer- veer kregen meteen een ontheffing van dat verbod. GS vinden, dat de be drijven de tijd moeten hebben om op andere wijzen van afvallozing over te schakelen. Het zou voor het bedrijf in Naarden eigenlijk onmogelijk zijn om nu al op een andere manier van het afvalwater kwijt te raken. sen, dde naar aanleiding daarvan een onderzoek hebben doen instellen door de accountantsdienst van de Zieken fondsraad. De bevindingen van dit on derzoek zijn vastgelegd in een rap port, dat is uitgebracht aan de op drachtgevers. Zowel bestuur als direc tie van het ziekenhuis, als de twee röntgenologen hebben hiervan een af schrift ontvangen'. De interne mededeling besluit met de opmerking, dat het rapport in studie is genomen en dat de conclusies te zijner tijd openbaar gemaakt zullen worden. De beide betrokken röntgeno logen, die vooralsnog normaal him werkzaamheden binnen het ziekenhuis blijven vervullen, willen nu geen commentaar geven. Mr. J. Peijnenburg, officier van justi tie in Den Bosch, zei gisteravond dat hij nog geen kennis had kunnen ne men van de conclusie van het accoun tantsonderzoek omdat hij tot en met zondag vakantie had. 'Ik zal vandaag nagaan of er door het openbaar minis terie al iets ondernomen is. Zo ja, dan zal ik eventueel die draad opne men. Als er niets gebeurd is zal ik me zeker in de zaak verdiepen', aldus mr. Peijnenburg. Het is volgens hem niet uitgesloten dat de onregelmatig heden zodanig zijn dat de justitie zelf zal overgaan tot het instellen van een onderzoek en misschien van een ver volging, ook zonder dat de benadeelde partijen een klacht indienen. BADEN BADEN De Nederlandse Marianne Wijken is dit weekeinde in Baden-Baden tot Europees 'naaldprin ses' gekozen. Marianne werd voor haar overwinning in de Europese fi nale voor amateurnaaisters beloond met een auto. ADVERTENTIE irnnril 12 De Suj» Nwi nkr. Iws. I en. 0 2.08 schou 5 Beu n beu 18.4 Taal» rig reklnj mlnen. eens» com 15 Kort Imann 19.15 oordr.- ilm v.( 3 Zoe ournai Seri» zolder, ournaa 19.45 amne 22.50 NIJMEGEN Een man, wiens iden titeit gisteravond nog niet bekend was, is in de nacht van zaterdag op zondag gedood bij een vechtpartij op Keizer Karelplein in Nijmegen. Een 43-jarige inwoner van Nijmegen heeft inmiddels bekend de man, die hij niet kende, te hebben gedood. De politie vond zondagmorgen om vier uur, na een telefonische waar schuwing, het slachtoffer op het plein. Onder de omstanders stond een man, die gezegd zou hebben, dat hij de 'moordenaar' was. De politie arres teerde hem daarop. Het bleek een 43- jarige Nijmegenaar te zijn. Hij vertel de, dat hij de overledene in een café had ontmoet. Ze waren samen op weg gegaan naar een andere uitspanning. Onderweg had hij zijn metgezel ge vraagd om geld. Deze had geweigerd, waarop een worsteling was ontstaan. Daarbij had hij de andere bij de keel gegrepen en vast gehouden tot de man in elkaar was gezakt. In de portemonnee van het slachtof fer bleek later 6.80 te zitten. De po litie van Nijmegen had gisteravond 'smans identiteit nog niet kunnen vaststellen. Het enige aanknopings punt is zijn zegelring met de letters FR erin gegraveerd. Van een verslaggever UTRECHT 'Pas op de kleint jes. Jio geen risico', staat er op de folder die de Neder landse Spoorwegen hebban ge stuurd aan ruim zeshonderd ei genaren van campings en recre atieterreinen, die in de buurt van de spoorbaan liggen. Evenals voorgaande jaren waar schuwen de Spoorwegen voor de gevaren die de kinderen lo pen: de treinen rijden 120, soms zelfs 140 kilometer per uur en dat betekent dat ze maar dertig seconden doen over een afstand van duizend meter; bovendien is een aanstormende trein vaak niet te horen voor iemand die op de spoorbaan staat Ook at tenderen de NS er nog eens -p, dat als een trein een overweg passeert, er tegelijk van de an dere kant ook een trein kan ko men. Van de vliegbasis Soesterberg vertrok zaterdag een Fokker F-27 van de koninklijke luchtmacht naar Dakar, de hoofdstad van Senegal, om te helpen bij het vervoer van voedsel en andere hulpgoederen naar de door droogte geteisterde gebieden in Afrika. Het toestel heeft zes bemanningsleden. Vóór het ver trek spraken de ministers Pronk en Vredeling (op de voorgrond van de foto midden en rechts) met de commandant van de vliegbasis (links). Nu een 'buitenstaander' als hoofdredacteur? Van een onzer verslaggevers AMSTEiRjDlAM Het einde van het bijna tiendaagse conflict tussen tie redactie van de Haagse Post en de direotie van Bonaventura is in zicht. Verwacht wordt, dat ir. J. Bosma, president-commissaris van het Elsevier Concern, over enkele weiken het resultaat van zijn bemiddelingspoging bekend zal maken. Van een verslaggever LELYSTAD In verband met de aanhoudende droogte heeft de dienst der Zuiderzeewerken besloten het peil van het Veluwemeer te verhogen. Volgens deze dienst brengt de droogte overigens geen problemen met zich mee voor de Flevopolders. De grond waterstand, die kunstmatig onder NAP wordt gehouden, kan gewoon ge handhaafd blijven door wat minder te bemalen. Van een verslaggever UTRECHT Het verzenden van fiet sen en bromfietsen per trein is duur der geworden. Een fiets versturen kost nu voor afstanden tot en met veertig kilometer vier gulden, voor af standen tussen de veertig en honderd vijftig kilometer 6.50 en voor lan gere afstanden acht gulden. Het ver sturen van bromfietsen kost voor de zelfde afstanden resp. 6.50, acht gul den, 10.50. De prijsverhogingen zijn ingegaan per 1 juli. Inzet van het conflict was de benoe ming van de heer J. Folkertsma, hoofdredacteur van Elseviers Week blad, tot hoofdredacteur van de Haag se Post in de plaats van de heer W. L. Brugsma, die op medisch advies deze functie moet neerleggen. Hoewel de heer Folkertsma wist, dat hij door de HP-redactie niet was ge wenst, verklaarde hij op sterke aan drang van de directie van Bonaventu ra tóch deze functie te hebben aan vaard, omdat hij de enige zou zijn, die in staat was de HP, welke een verlies van jaarlijks enige tonnen, voor het Elsevier Concern opleverde, weer fi nancieel gezond te maken. De redactie op haar beurt schoof een van haar ei gen leden namelijk mr. Arend Jan Heerma van Voss, als kandidaat-hoofd redacteur naar voren. Mr. Anneke Goudsmdt heeft laten weten, dat er nu hoogstwaarschijnlijk een buitenstaan der tot hoofdredacteur van de Haagse Post zal worden benoemd. Er waren in het overleg althans een drietal na men van buiten de redactie genoemd. Aan de besprekingen tussen de direc tie van Bonaventura en de redactie van de Haagse Post hebben naast An neke Gousmit ook bestuursleden deelgenomen van de NVJ (Nederland se Vereniging van journalisten) en de NOTU (Nederlandse organisatie van Tijdschriften Uitgevers), die beide zeer essenteieel hebben bijgedragen aan het resultaat van het onderzoek van mr. Goudsmit. Statuut Vice-voorzitter W. Klinkenberg van de NVJ deelde mee, dat besloten is zo spoedig mogelijk te komen tot het op stellen van een redactiestatuut bij opinieweekbladen. Daarin zal worden vastgelegd, dat een hoofdredacteur van een opinieweekblad alleen kan worden benoemd op grond van geza menlijk overleg tussen directie en re dactie. Dat overleg zal moeten staan onder leiding van een bemiddelende instantie. Dit zal inhouden, dat zowel directie als redactie beschikken over een vetorecht. Een hoofdredacteur zou op grond van het redactiestatuut alleen kunnen worden benoemd als beide partijen met de kandidaat ak koord gaan. Wim Klinkenberg zei het bovenstaande te beschouwen als een belangrijk medesucces inzake het on derzoek van mevrouw Goudsmit. Dat het voortbestaan van de Haagse Post verzekerd is moet zo opgevat worden dat de nu nieuw te benoemen hoofdredacteur dezelfde garanties zal krijgen als eerder de heer Folkertsma kreeg, namelijk dat de Haagse Post de eerste drie jaar onder dezelfde formu le gehandhaafd zal worden. Overwinning Namens de redactie-commissie van HP zei Kees Tamboer, dat er de afgelopen dagen een harde oorlog was gevoerd. 'Om met Den Uyl en zijn smalle mar ges te spreken', aldus Tamboer: 'Het doel van het conflict is de overwin ning van het conflict'. Hij had verder woorden van lof voor Anneke Goud smit, de NVJ, die de redactie van de HP tot haar verbazing nu pas had le ren kennen als een krachtige strijdor ganisatie, de NOTU en de vele lezers, die hun adhesie met de stakende HP- redactie hadden betuigd. Tamboer noemde de oplossing, die nu uit de bus is gekomen, een oplossing die in dit stadium aanvaardbaar is. Wim Klinkenberg (NVJ) wilde nog kwijt, dat de NVJ diep onder de in druk is gekomen -van de voorbeeldige discipline van de HP-redactie en de eenheid, die zij heeft weten te berei ken. Dat het onderzoek van mr. Goudsmit resultaat heeft gehad, is al leen mogelijk geweest, doordat de re dactie zich heeft gehouden, zoals zij zich heeft gehouden, aldus Klinken berg. Kees Tamboer liet tot slot nog weten, dat het boekje dat de HP-re dactie eerder deze week aankondigde en waarin haar ervaringen als staken de redactie zullen worden beschre ven, er beslist zal komen. Of dit zo geheten 'Handboek ter lering en ver maak voor andere redacties' tezljner- tijd als Elsevier-pocket zal verschij nen, werd bevestigd noch ontkend. Eerste slag De gang van zaken bij het conflict tussen de HP-redactie en de directie van Bonaventura op een rijtje zet tend, kan men wel concluderen, dat de HP-redactie de eerste belangrijke slag heeft gewonnen en dat de direc tie van Bonaventura in casu Hen- nie ten Brink' in eerste instantie een gevoelige nederlaag heeft geleden. Hoewel op het eerste gezicht het feit, dat mr. Arend Jan Heerma vam Voss zich als kandidaat voor het hoofdre dacteurschap van de HP heeft terug getrokken, zou kunnen worden gezien als een belangrijke concessie doofr, de HP-redactie, komt deze concessie in een ander daglicht te staan, als men weet, dat de HP-redactie deze kandi datuur zo sterk mogelijk heeft ge maakt tegenover haar directie. Dit met de opzet, dat, mócht de Bonaven- Van onze correspondent STAVEREN Bij het zogenaamde skütsjesilen in Staveren is zaterdag middag één van de deelnemende schippers door een hartverlamming getroffen over boord geslagen en overleden. Het was de 67-jarige Klaas van der Meulen, schipper van het skütsje uit Woudsend. In Staveren was zaterdag de vijfde race in de com petitie voor skütsjes, die elke zomer in Friesland wordt gehouden. Klaas van der Meulen hadrdit jaar al enkele wedstrijden niet meegezeild, omdat hij last van de hitte had. De wedstrijd van zaterdag is na het ongeval direct afgelast. De competitie zal v;el worden afgemaakt, maar het skütsje van Woudsend zal niet mee doen. Dinsdag, de dag waarop Van der Meulen wordt begraven, zal er niet worden gezeild. De skütsjes zou den die dag in Woudsend hebben ge varen. Van onze correspondent EINDHOVEN Er zijn plannen om in Eindhoven een uniek openluchtmuseum in te richten. Het gaat om een museum waarin de ontwikkeling van de Kempen sedert de ijstijd in beeld gebracht wordt. En dat zal niet in de vorm van maquet tes gebeuren maar door middel van realistische taferelen op ware grootte. laat voorafgaan door een fi nanciële prognose, opgemaakt door de heer P. van der Horst De uitvoering van het 'campinium' zal ruim 6.750.000 gulden kosten exclusief de i/oruincf' Het project, dat 'Campinium' zal heten, is ontworpen door de Eindhovenaar Gerard van Kooten, die ook nauw betrok ken was bij de realisering van het Evoluon. Nu, na zijn pen sionering, is hij conservator van het museum Kempenland in Eindhoven. De eerste 'aanzet' tot het 'Campinium' werd gegeven door VVV-directeur Pie Ja cobs, die ter gelegenheid van zijn 25-jarig jubileum in 1965 een aantal gedachten met be trekking tot een openluchtmu seum ontvouwde. Dat sloeg in brede kring aan en resulteer de in de samenstelling van een 'comité openluchtmuseum in oprichting'. Omdat zowel tijd als middelen ontbraken om het plan verder uit te wer ken, werd Gerard van Kooten in de arm genomen. 'Het plan-Campinium dat nu op tafel ligt is veel gedetail leerder dan de aanvankelijke opzet. Ik heb geprobeerd iets geheel nieuws te maken. We hebben vlak bij Eindhoven al openluchtmusea in Arnhem en Bokrijk in België. Het is geen moment dc bedoeling geweest iets dergelijks te copiëren. Uitgangspunt i.-. viior mij al tijd het educatieve aspect ge weest. Dat neemt niet weg dat het ook toeristisch aantrekke lijk zou moeten worden', aldus Gerard van Kooten, die zijn uitgewerkte plan overigens kosten van grondwerving) Om dat het fysiek onmogelijk is het geheel in één jaar te reali seren zouden de investeringen over vier jaar te verdelen zijn. In de prognose wordt het aan tal bezoekers geraamd op 300.000 per jaar. Als opbrengst uit entreegelden mag dan bij een gemiddelde prijs van drie gulden gerekend worden op 750.000 gulden. Omdat de jaar- lasten niet meer zullen bedra gen dan 650.000 gulden kan elk jaar een batig saldo wor- den verwacht van één ton. Al deze gegevens zijn gebaseerd op het huidige prijspeil. Het is niet de bedoeling dat het Campinium een verzame ling van rariteiten wotdt. Het beoogt evenmin een pretpark te worden. Volgens de heer Van Kooten moet het Campi nium een wetenschappelijk verantwoorde afspiegeling van het leven van de mens in de Kempen worden. OOK NU De tentoonstelling moet een beeld geven van het Brabantse volk, zoals het leefde en werk te door alle tijden heen, maar ook hoe het nu nog leeft en werkt. Het Campinium zal vol gens het nu bestaande plan via een aantal objecten probe ren de geschiedenis van de Kempische mens in beeld te brengen. Begonnen wordt in de pre-historie om dan via de steentijd, bronstijd, ijzertijd en middeleeuwen terecht te komen bij de periode van in dustriële revolutie. Het laatste en nog niet omschreven pro ject zal de Kempenaar van de toekomst als onderwerp heb ben. En toedra-achtig stuk land ter grootte van een half voetbalveld met daarop enkele dieren waaronder mammoeten, moet een beeld geven van de pre-historie. De middeleeuwen wil Gerard van Kooten laten herleven via een in vol bedrijf zijnd am bachtendorp. Het is de bedoe ling naast elk openluchtpro ject een eenvoudig paviljoen op te trekken, waarin alle in formatie over de desbetreffen de tijd aanwezig zal moeten zijn. Wat de ligging van het Cam pinium betreft, bepleit de heer Van Kooten voor een ter rein waar op een afstand van een uur autorijden ongeveer twee miljoen mensen wonen en werken. Zo'i. terrein ligt in Eindhoven tussen de Rond weg en het riviertje De Dom mel. Plannen om een stichting te vormen die realisering van het Campinium nastreeft, zijn nu in een vergevorderd stadi um. Grootste wens van Gerard van Kooten is de opening er van te mogen beleven in 1977, als Eindhoven zijn 750-jarig bestaan viert. tura-directie de benoeming van de heer Folkertsma ongedaan willen ma ken en daar ging het uiteindelijk in dit conflict om zij van haar kant ook een belangrijke concessie zou moeten doen. Deze concessie zou, aldus insiders bij de HP-redactie, in feite helemaal geen concessie zijn, omdat mr. Heerma van Voss het hoofdredacteurschap niet ambieerde en het de HP-redactie er alleen om te doen was een zo sterk mogelijke on derhandelingspositie te verkrijgen in het conflict. Of nu alle moeilijkheden van de baan zijn, moet nog maar worden af gewacht. In belangrijke mate zal dit ook afhangen van de bemiddeling van ir. Bosma en de uiteindelijke hoofdre dacteur, die ec voor de HP uit de bus zal komen. Van een correspondent ARNHEM Arnhem beleefde zater dag ten gevolge van het warme weer van de afgelopen dagen een vlinderin vasie. Honderden bastaard-satijnvlin ders streken neer in de Bloemstraat in Arnhem. De rupsen van deze vlin ders kunnen grote schade berokkenen aan bomen en plantsoenen; zij hebben het vooral voorzien op eikebomen, vlierdoorn, meidoorn en sleedoorn. Vooral in midden Limburg en op dé Waddeneilanden kunnen deze vlinders soms een plaag zijn. Van een verslaggever ROTTERDAM Inbrekers hebben in de nacht van vrijdag op zaterdag ver moedelijk een drukkerij in Rotter dam-Zuid in brand gestoken. Om ongeveer drie uur 's nachts scho ten de vlammen uit liet pand aan de De Ruyterstraat op het Noordereiland. De brand was ontstaan in de expedi tieruimte, die geheel uitbrandde. Ook het magazijn ging geheel verloren. De schade bedraagt driekwart miljoen gulden. Na het blussen ontdekte men dat er was ingebroken in het gebouw en dat de inbrekers de brand vermoedelijk hebben veroorzaakt. Van onze correspondent ARNHEM Een brand in een woon huis in het Gelderse Duiven heeft het leven gekost aan de vierjarige Hen drik Jan Asems. Het huis brandde za terdagmorgen vroeg geheel uit. Het uit vier leden bestaande gezin werd door de vlammen verrast. Een doch tertje, dat op een bovenverdieping lag te slapen, kon nog net op tijd worden gered, vader en moeder moesten uit een raam springen en het vierjarig zoontje werd met zeer ernstige brand wonden uit het vuur gehaald. Hij is 's avonds in het ziekenhuis overleden. Van een verslaggever PARIJS Richard Ross uit Purme- rend is in Parijs voor de tweede ach tereenvolgende keer wereldkampioen goochelen geworden. Tijdens de vorige kampioenschappen, die in 1970 in Amsterdam zijn gehou den, wist hij ook al de 'Grand Prix' op zijn naam te brengen. Twee andere Nederlanders vielen eveneens in de prijzen. Hans Kazan uit de Heurne bij Arnhem werd eerste in de afdeling il lusionisme, terwijl Alice Willems uit Heerhugowaard, optredend onder de naam Alice, zich de meest bedrevene toonde van de vrouwelijke deelne mers.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 5