Leidlse Coiiramit 1 M E [QjSüï Kans op oplossing conflict: Haagse Post komt toch uit UW Nieuwzeelands fregat vaart gevarenzone in Honkbalteam weer Europees kampioen In deze krant v. d. Velde xon weigert »or commissie verschijnen Boze Japanse vissers blokkeren haven Berkhof krijgt geen visum voor Z.-Afrika Moeder en zoon omgekomen bij motorongeluk 1.575.290 gulden aan (Mijzen voor winnaars in de Algemene Loterij Aederiand. PM Algemene Loterij Nederland krant op de Bres voor een sterke christelijke pers! o M STELIJ K DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING traat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 „Stantvaitlch i. ghebleven mijn hart in taghantpoatl" Glronr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement ƒ10,58 per maand, per kwartaal ƒ31,35 LEIDEN, Zoeterwoudseweg 23, tel. 3J741 LEIDERDORP, v. d. Valb/Boumanweg 186. tel. 34290. WASSENAAR, v. Zuylcn van NIJeveltstr. 372. iel. 1441. CLEMENTE (Reuter, UPI) resident Nixon heeft de Se- icommissie, die zich bezig t met de Watergate-affaire weten, dat hij niet voor de nissie zal getuigen of haar mg zal geven tot presiden- papieren. brief aan commissievoorzitter Ervin zegt Nixon, dat hij niet etuigen wegens de scheiding van en tussen de uivoerende en de vende macht (president en Con- Een en ander zou de constituti- rol van het presidentschap in r brengen. 'Daarom zal en moet hiertegen verzetten,' aldus s verklaring. recedent voor zijn weigering ci- Nixon hec voorbeeld van oud- Jent Harry Truman, die in no- 1953 een verzoek van een lissie van het Huis van Afgevaar- n verwierp om te komen getui- over 'on-Amerikaanse' activitei- lijna een jaar nadat hij het Wit- is had verlaten. ief van Nixon is zijn eerste com- catie met de commissie en zijn verklaring sinds 22 mei, toen i, dat hij zijn staf opdracht had en volledig samen te werken de Watergate-commissie. Hij had r ook de doctrine uitgevaardigd het uitvoerende privilege. Op van deze doctrine kunnen rege- unktionarissen weigeren, voor 't res te getuigen over zaken, die betrekkingen met de president er Hiss voordat hij .in 1953 vice-presi- werd, was Nixon lid van de com- inzake 'on-Amerikaanse' activi- In die hoedanigheid kritiseer- j Truman wegens diens weige- dokumenten te verschaffen, die tking hadden op dè zaak Alger Hiss, een top-ambtenaar, zou in- tie hebben toegespeeld aan een unistische spionage-groep in ington. n brief zegt Nixon: 'Op een ge- tijdstip tijdens uw hoorzittin- en ik van plan in het openbaar gaan op de onderwerpen, die u delt. Intussen acht ik het mijn tutionele verantwoordelijkheid igeren persoonlijk voor uw com- te verschijnen of toegang te tot vertrouwelijke papieren.' :ident beëindigde zijn brief woorden met de verklaring, de verantwoordelijkheids res- ert, die de Senaat op de Water- ommissie heeft gelegd. De com- moet dan, volgens Nixon, even- Ie verantwoordelijkheid respecte- lie op hem is gelegd om de rech- n bevoegdheden van het presi- chap te respecteren op grond e grondwet. De invloedrijke de- ttische senator Robert Byrd gisteren laten weten, dat de Se- Sam Ervin waarschijnlijk zal en in dit meningsverschil met L an die werd beschouwd als presi- Nixons grootste bondgenoot in maatscommissie, die een onder- naar de Watergate-zaak instelt, zich gisteren tegen Nixon ge in de confrontatie over diens ring dokumenten van het Witte over het schandaal vrij te geven, or Edward Gurney (Republikein, la) zei in een vraaggesprek met televisie elk papier te willen dat direct betrekking heeft op 'atergate-kwestie en te menen, commissie ze diende te ontvan- w In Japan hebben meer dan honderd vissers met hun boten de monding van de Umedo-haven van het be drijf Chisson Corporation afgesloten. De vissers eisen van het bedrijf (op de achtergrond) een schade vergoeding van ongeveer vijftien miljoen gulden wegens verontreiniging van het viswater, wat een grote vissterfte ten gevolge heeft. Ontslagen ingetrokken - hoofdredacteur trekt zich terug Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het ontslag van de zestien redacteuren van de Haagse Post is ingetrokken, de heer J. Folkertsma heeft besloten zich als hoofd redacteur van het blad terug te trekken, er komt de komende week een HP uit, mr. A. J. Heerma van Voss ziet af van zijn kandidatuur als hoofdredac teur en de HP-redactie heeft de staking beëindigd. WELLINGTON (Reuter, AP) De Nieuwzeelandse regering zal haar fregat Otago de gevarenzone rond liet atol Mururoa insturen ondanks de waarschuwing van de Franse regering aan schepen en vliegtuigen om van woensdag af buiten dit gebied te blijven. De gevarenzone beslaat een gebied met een straal van 60 zeemijlen rond het atol. De Otago, uitgezonden als een 'zwijgende getuige' tegen de aan gekondigde Franse kernproeven, zal volgens de minister van defensie van Nieuw-Zeeland, Arthur Faulkner, de gevarenzone binnenvaren maar buiten de territoriale twaalfmijlszone blijven. Twee Franse vliegtuigen hebben het fregat al geschaduwd, eerst een Nep tune, die vier keer in scheervlucht overkwam, waarbij naar het schijnt foto's werden genomen, en vervolgens een straalvliegtuigje vermoedelijk met autoriteiten van de Franse basis Papeete. Aan alle opvarenden van de Otago onder wie de Nieuwzeeland se minister van immigratie en mijn wezen Fraser Colman zijn meter- tjes voor radio-actieve straling uitge reikt. De bekendmaking voor de scheepvaart en de luchtvaart in dit deel van de Stille Oceaan werd zaterdag in het Franse staatsblad gepubliceerd. De ad miraal die belast is met de leiding van het testcentrum op Mururoa heeft opdracht gekregen 'alle noodzakelijke maatregelen te nemen om de in het gebied aangetroffen schepen te verze keren van hun veiligheid'. Volgens berichten uit Tahiti zijn de laatste marineschepen die bij het proefpro- gramma betrokken zijn uit de haven van Papeete vertrokken. Het Nieuwzeelandse protestjacht Fri, dat zich vlakbij de twaalfmijlszone voor Mururoa ophoudt, heeft per ra dio doen weten, dat het genoeg voor raad heeft om tot kerstmis in de proefzone te blijven. De marconist meldde dat de Fransen een grote sta len toren hebben opgericht bij enkele bunkers op een der uiteinden van het atol. In Auckland heeft de Franse radicale leider Servan-Schreiber verklaard dat de proeven naar zijn mening voor al tijd zullen worden gestopt als de pro testschepen zich niet uit de gevaren zone laten zetten. 'De proeven hadden al op 20 juni moeten beginnen en vol gens mijn informaties is de aanwezig heid van de protestschepen reeds de oorzaak geweest van het uitstel. Als uw schepen het volhouden tot eind augustus wanneer het geschikte weer voor de proeven voorbij is, kon dat wel eens het definitieve einde van de Franse proeven betekenen. Tegen die tijd zal het protest in Frankrijk zelf zo groot geworden zijn dat onze rege ring het zich niet meer kan permitte ren', aldus Servan-Schreiber. RITA "Niet zo stijf, tante, u doet mijn kikkers pijn onnige perioden indaag: Droog weer met flin- t zonnige perioden. Zwakke tot atige wind uit noord tot irdoost. Maximumtemperatu- i omstreeks 22 graden, maar i de waddenkust enkele gra- n lager. orgen en overmorgen: droog i vrij zonnig met normale tem- raturen. Morgen: zon op: 4.32 onder: 20.58 maan op: 17.07 onder: 0.26 e'èn om ongelukken >estrijden AMSTERDAM Het Nederlandse honkbal-team is gisteren in Haarlem voor de tiende keer Europees kampioen geworden. In de tweede, beslissende wedstrijd tegen Italië won Nederland met 6-2. Op de foto gaat coach Ron Fraser op de schouders. Rechts zwaait Ha milton Richardson, de beste slag man van het toernooi in Haarlem. In de eerste innings tegen Italië sloeg hij een home-run met twee man op de honken, hetgeen Neder land drie punten opleverde. In de wielerronde van Frankrijk reed de Spanjaard Luis Ocana zich in de gele trui. Hij liep in de zwa re ritten in de Alpen iets weg van zijn concurrenten, onder wie de Nederlander Joop Zoetemelk, die tweede staat in de algemene rang schikking met een achterstand van 2 minuten 51 seconden op Ocana. De motorsport heeft het afgelopen weekeinde opnieuw drie slachtof fers geëist. Op het circuit van Monza kwamen drie jonge Italiaan se coureurs om het leven na een massale botsing in een bocht, waar zeven weken terug eveneens twee renners de dood vonden. Zie voor het overige sportnieuws de sportpagina's. Van een onzer verslaggevers OEGSTGEEST De Leidse hoogle raar in de theologie prof. dr. H. Berk hof is door de Zuidafrikaanse rege ring een visum geweigerd. Prof. Berk hof, die lid is van het centraal comité van de wereldraad van kerken, was voor enkele lezingen uitgenodigd door het dogmatisch werkgezelschap in Stellenbosch. Prof. Berkhof zou samen met zijn Utrechtse collega prof. dr. W. C. van Unnik vandaag naar Zuid-Afrika ver trekken. Toen hij vrijdag, de laatste werkdag voor zijn vertrek, de Zuid afrikaanse ambassade naar zijn visum vroeg, werd hem te verstaan gegeven dat zijn aanvraag was geweigerd, hoe wel hij die reeds begin mei had inge zonden. Vandaag doet prof. Rerkhof zijn colle ga Van Unnik op Schiphol uitgeleide, want deze laat zijn reis, mede op aan dringen van prof. Berkhof, doorgaan. Prof. Van Unnik zal spreken voor het nieuwtestamentisch werkgezelschap. Vorig jaar zijn de Nederlandse profes soren G. C. van Niftrik en A. S. van der Woude voor de theologische werk gezelschappen opgetreden. Van een verslaggever BOSMEER De 22-jarige R. van de Caveye uit Helmond en zijn moeder, de 46-jarige mevrouw C. van de Ca veye, kwamen om het leven toen een motor op de weg Boxmeer-Oeffeit uit de bocht vloog en tegen een boom botste. De moeder zat op. de duo van de motor, die haar zoon bestuurde. APELDOORN De achttienjarige H. Smit uit Apeldoorn kwam om het le ven toen hij in een flauwe bocht van de Meenweg in zijn woonplaats de macht over het stuur kwijtraakte, van de weg afraakte en met zijn auto ver scheidene malen over de kop sloeg. De ouders van de jongen waren voor de eerste keer zonder hem op vaka- tie gegaan. Kort voordat hij van de weg afraakte had de jongen drie aanrijdingen met geparkeerde voertui gen veroorzaakt. Waarschijnlijk had de jongen geen rijbewijs, aldus de po litie. ARNHEM De 69-jarige mevrouw Th. C. Berendsen- Van Wessel uit het Gelderse Stokkum is overleden nadat zij bij het oversteken door een auto gegrepen was. Dit alles is het resultaat van een drie dagen durend onderzoek, dat me vrouw mr. Anneke Goudsmit heeft in gesteld naar de mogelijkheid dat er in het conflict bij de Haagse Post wordt bemiddeld. Gisteravond maakte mr. Goudsmit be kend, dat de directie van Bonaventura en de redactie van de HP volgens haar oordeel van mening zijn, dat een oplossing van het conflict 'Haagse Post' in zicht is. Op grond hiervan, aldus een communiqué, heeft de di rectie zich bereid verklaard het ont slag van de HP-redacteuren in te trek ken, terwijl de redactie de staking op heft en haar normale werkzaamheden zal hervatten. De heer J. Folkertsma, de door de di rectie per 1 juli benoemde hoofdre dacteur, meent op grond van de ont wikkelingen in de laatste dagen, niet met de redactie te kunnen samenwer ken. Hij heeft de directie verzocht hem van zijn opdracht te ontheffen. Aan ir. J. Bosma, voorzitter van het college van beleidsbepaling van BV Bonaventura, hebben partijen nu ver zocht de oplossing van het conflict te realiseren. In afwachting daarvan zal de heer W. L. Brugsma de leiding van de HP-redactie tijdelijk op zich nemen. Voortbestaan Naar aanleiding van haar onderzoek deelde Anneke Goudsmit nog mee, dat 'zij zeer verheugd is over het feit, dat het haar gelukt is een oplossing te vinden'. Het voortbestaan van de HP is nu verzekerd. Dat is niet alleen mijn doel geweest, maar ook het doel van de redactie en de directie. De redactie van de Haagse Post was gisteravond met de medewerkers aan dit blad druk bezig zich te beraden over het nummer van deze week. In ieder geval zal het omslagverhaal 'De vertellers' van Max van Rooij, die de ze bijdrage vorige week maandag niet inleverde, omdat de heer Folkertsma zijn werkzaamheden als hoofdredac teur meteen wilde beginnen, in dit nummer worden opgenomen. Verder zal in dit blad, niet in de vorm van commentaar, maar van een verslag, bericht worden 'over de woelige week, die de HP-redactie achter de rug heeft. Hoewel nu formeel de leiding van de Haagse Post weer bij de heer W. L. Brugsma berust, die nog een dienst verband heeft tot 1 oktober, berust de feitelijke verantwoordelijkheid voor de redactionele inhoud van de IIP bij de redactie en in het bijzonder bij John Jansen van Galen, die nog steeds adjunct-hoofdredacteur van het weekblad is. In geval van nood zal de heer Brugsma, zoals de laatste tijd ge bruikelijk was, worden geraadpleegd; hij zal meehelpen het komende num mer te redigeren. Alle partijen ont houden zich van commentaar, hangen de de bemiddeling van ir. Bosma, vol gens mr. Anneke Goudsmit gebeurt dit om deze bemiddeling niet bij voorbaat te frustreren. journalistieke fatsoensnormen aange trokken. Met name bleek dit uit de wijze, waarop verscheidene ex-HP-re- dacteuren, aldus Folkertsma, radio, te levisie en pers hebben bewerkt met eenzijdige en tendentieuze berichtge ving, die zich in vele aanwijsbare ge vallen niet op feiten baseerde. Daarbij heeft men niet geschroomd verklarin gen uit haar context te halen en ver trouwelijke mededelingen te misbrui ken. Dit betekende voor de heer Fol kertsma, dat hij geen zekerheid kreeg, dat de journalistieke integriteit en objectiviteit, basis voor een journalis tieke produkt, veilig waren gesteld. Deze omstandigheden hebben de heer Folkertsma genoopt zijr vertrouwen in de HP-redacteuren op te zeggen en als gevolg daarvan zijn opdracht aan de directie van Bonaventura terug te geven. Zie ook pagina 5. Mr. Anneke Goudsmit niets meer toe te voegen had. Wat de heer Folkertsma betreft, achtte hij het niet uitgesloten, dat deze weer zijn oude functie van hoofdredacteur van Elseviers Weekblad zou opnemen, hoewel, zei hij, dit afhangt van de re denen, die de heer Folkertsma ertoe hebben bewogen af te zien van het hoofdredacteurschap van de HP. En deze redenen zijn mij nog niet be kend, aldus Hennie ten Brink. 'Schok' Gisteravond maakte de heer Folkerts ma overigens deze redenen bekend. In een verklaring zegt hij, dat de gebeur tenissen sinds zijn benoeming per 1 juli jl. zijn géloof in de journalistieke integriteit van de HP-redactie een on herstelbare schok hebben gegeven. In de manier van berichtgeving via der den over de benoemingsprocedure hebben de ex-redacteuren van de Haagse Post de zorgvuldigheid niet in acht genomen, zich niet op feiten ge baseerd of zich anderszins iets van de Binnenland Dokters rekenden 7 ton te veel 5 Museum van de Kempen 5 Buitenland Malta lag dwars 7 Sterke regering Italië7 Kunst Holland Festival: eind goed, niet al goed2 Klemperer overleden4 Nieuwe boeken Kacllo en tv Strips, feuilleton Puzzel Dag maandag Uw probleem (ADVERTENTIE) Oude functie? De heer Hennie ten Brink, directeur van Bonaventura, deelde gisteravond mee, dat hij aan het communiqué 't !s weer prijs! Kijk gauw verder in deze krant. En knip de bon uit die elke twee maanden kans geeft op een ton. bon noteer als nieuwe abonnee naar inhoud en overtuiging een krant die gezien is en gezien mag worden! f Door de benadering van het plaatselijk, landelijk en wereldgebeuren. In kerk en maatschappij, in politiek, kunst en sport. Kritisch, kort en bondig! Een krant ook voor uw buurman. Zet hem vandaag nog op de bon. Naam: Adres.- Plaats: Betaalt per.- maand; G kwartaal. De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis en bespaart ca. 4 gulden abonnementsgeld. Opgegeven door Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste mapjes postpapier met enveloppen pletine schaaltje (flessen onderzetter) handige paraatmap met briefpapier en pen Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: Nieuwe Leidse Couranty antwoordnr. 267 Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1