Jaap Fischer promoveerde op 'Oost-Groningse NOS' dichtbij jmmentaar Proefschrift over vijf dorpskranten in het Oldambt fiderwijs-omroep is" iterberg Strengere controle op resten van gif in melk(produkten) +++oproep toeristen+++ het weer weerrapporten Vrij zomers windve'-wachting voor zeilers strandweer de tien mille is nog te geef kildare iUW/KWARTET ZATERDAG 7 JULI 1973 ^jjjpUW/K' BINNENLAND/COMMENTAAR T5/K7 ree jaar geleden hebben de toenma- ministers Vcringa en Klompé de ichting bepleit van een aparte on- wijs-omroep, los van de NOS en ider een dominerende invloed van W bestaande omroeporganisaties. De- li^ gedachte, waarvoor ook in het hui- e kabinet waarschijnlijk wel een erderheid is te vinden, heeft de .V onaangenaam getroffen. In een :nt rapport verzet zij zich tegen de iting van zo'n 'nationale' instruc- re omroep, en wel vooral met een >ep op de belangen van het Con- ionele onderwijs. Deze zouden bin- die omroep onvoldoende tot hun it komen. In elk geval zouden ze de NCRV veel veiliger zijn. De iclusie ligt voor de hand: de NCRV loort zeer nauw betrokken te zijn het toekomstig gebruik van radio :v voor onderwijsdoeleinden, ideze redenering schuilt veel prij- iwaardigs. Dat de NCRV zo itig opkomt voor de belangen van christelijk onderwijs, valt toe te dien. Zeker wanneer men ervan lat. dat ze zich daarbij hoofdzake- laat inspireren door de 'C' in haar en dus in de eerste plaats op- ^dt als christelijke organisatie, en als een van de vele zendgemach- len die zich bij voorbaat kant tegen isting van zijn positie. Hoewel: dat verzet zou, wat de NCRV be lt, nog wel te billijken zijn; want in instelling tot dc meeste andere om- ien hééft zij op het gebied van :atieve programma's vrij veel te :zen. Van het begin af heeft ze van haar taak in dezen gekweten een manier die veel waardering lient. is te verwachten, en in elk geval pen, dat er in de nabije toekomst lit terrein nog veel meer wordt on- iomen. De mogelijkheden die ra- en tv voor het onderwijs in al zijn len, schoolse en minder schoolse, len, worden in ons land lang niet voor welke bestaande omroepor- isatie dan ook een veel te zware sting betekenen, een vorm van ra- en tv-onderwijs te moeten schep- die dc behoefte daaraan maxi- bevredigt door een maximaal ge il te maken van de huidige onder- J hindige en technische mogelijkhe- Wie het onderwijs-apparaat dat aWor nodig is. toch bij de bestaan- pmroepen wil onderbrengen, ver- uit het oog, dat het hier in de plaats om o n d e r w ij s gaat. legt teveel accent op het middel io en tv), en te weinig op het doel onderwijs, dat niet in de eerste ts door 'Hilversum' behoort te len behartigd). van die onjuiste accentuering is bespeurbaar in het rapport van de V, waarvan alleen al de titel, rin eerst de omroep en pas daarna onderwijs wordt genoemd, enigs te denken geeft. Een opmerking 'Ook op het gebied van het onder hebben radio en tv een eigen getuigt, in dit verband althans, een zekere Hilversumse blikvcr- wing. Ze is niet onjuist, maar wel minder terzake dan de constatc- dat het onderwijs ook op het ge- van radio en tv een belangrijke heeft. Anders geformuleerd: dat het onderwijs ook radio en tv nuttige diensten kunnen verrich- io- en tv-onderwijs zijn allereerst nen van onderwijs, en pas in de ede plaats vormen "van radio en tv. 13.20 lat licht bezien is de gedachte van aparte omroep nog zo gek niet. spreekt vanzelf, dat de belangen het christelijk onderwijs daarin (rekt veilig moeten worden ge- I. Maar de onderwijsorganisaties iwestie zijn ongetwijfeld mans ge- om daarvoor te zorgen. uu ;dT lorlst Wall n. urna» 20.15 io HEG, met haar 26 miljoen melk- joui en en maar v'er miljoen vleeskoei- baart weer éen boterberg. Ir. Lar- ai ti >is schat de omvang van dit over- >t voor de komende herfst op ruim .000 ton. Anderen zien de berg hoger rijzen, veeboeren worden daar niet armer zij krijgen hun door dc EEG ge- indcerde prijzen toch wel. Het zijn belastingbetalers die de rekening "rhy, loen. want zij subsidiëren uiteinde- die prijzen en draaien ook op de kosten van opslag en afzet iif dc boterberg (zeker 1,3 miljard 'Kejeni. i belang eist. dat dit geld althans dele voor een andere collectieve '2O2j0 eding wordt gebruikt dan voor de "m ncieing van deze vetpuist op het cht van onze verzorgingsmaat- ie°i* lpP'i- dat kan, zonder dat er ifca«f>oeren op zwart zaad komen te he >at Jloende benut. Zo verdient het rbceld van Engeland waar de j Ie op radio- en tv-uitzendingen ,v bi nende open universiteit kortgelc- olht haar eerste diploma's heeft uitge- lang 1 spoedige navolging. ir als de ontwikkeling in ons land 1 ïeens die kant op zou gaan, zou ze ls bestaande omroepen gemakkelijk en het hoofd kunnen groeien dan drukken we ons nog voor- ilageitig uit. Wat sterker gezegd: het ït ri ir o de :hte UTRECHT De student-zanger Jaap Fischer bestaat al lang niet meer. Al weer jaren geleden zette de vertolker van cynische, ma cabere, en 9oms alleen maar grappige luisterliedjes een punt achter zijn artiestenloopbaan om zich aan de wetenschap te wijden. Zijn verrichtingen op dit terrein heeft hij gisteren beloond gezien met een promotie tot doctor in de sociologie aan de rijksuniversiteit van Utrecht... Het proefschrift, waarmee de heer J. H. F. Fischer de doctorstitel verwierf, gaat over vijf dorpSkrareten in het Old ambt (Oost Groningen) en draagt de Groningse titel 'Nijs oet ol Loug'. Fischer, die getuige zijn liedje over de afsluiting van het Veerse Gat al vroeg belangstelling gehad moet heb ben voor de kleine gemeenschappen in de provincie is pas na enige omzwervingen terecht gekomen in Oost-Groningen. In de tijd dat hij met zijn wat broze stem, zijn uiterst sum miere gitaarspel maar zijn onovertrof fen teksten de Nederlandse jongeren achter zich aan begon te krijgen, hield hij zich aan de Utrechtse uni versiteit voornamelijk bezig met de Semitische letteren. Vanaf 1961 be kwaamde hij zich in de (niet-wester- se) sociologie. In 1964 studeerde hij af. Zijn werk voor de voedsel en land bouworganisatie van de Verenigde Na ties bracht hem vervolgens naar Ro me, Zanzibar en Thailand. In 1969 be gon hij als staffunctionaris voor de samenlevingsopbouw in Oost-Gronih- gen, volgens velen het probleemge bied bij uitstek in Nederland. Het meest kenmerkende van het Old ambt zijn wel de volstrekt verstarde sociale verhoudingen, die in de acht tiende eeuw zijn ontstaan en eigenlijk tot op de dag van vandaag min of meer zijn blijven voortbestaan. Daar ingrijpende veranderingen in de land bouw ontstond er in die tijd een klei ne elite van zeer welgestelde en ont wikkelde hereboeren, die zich ver ver heven voelden boven het in zeer ge brekkige omstandigheden verkerende proletariaat van landarbeiders. Fischer, die op deze ontwikkeling DEN HAAG De zuivelindustrie zal de controle op de aanwezigheid van resten van bestrijdingsmiddelen in melk en melkprodukten gaan verster ken. Het consulentschap voor veevoe ding in Wageningen heeft dit aan de veehouders meegedeeld. In het algemeen, aldus het consulent schap, voldoet de Nederlandse melk, ook in vergelijking met het buiten land, ruimschoots aan aanvaardbare nonnen. Toch kunnen op individuele bedrijven, die vrij veel ruwvoeders zo als koolbladeren, tulpebollen, en er wtestro gebruiken, problemen ont staan bij de aflevering van emlk en eventueel ook slachtdieren. In bepaalde gebieden van ons land zijn de controle-instellingen van de zuivelindustrie al bezig met gericht onderzoek naar het gehalte aan resi duen in de melk. Ook de keurings diensten van waren zijn er attent op. overigens niet zo diep ingaat, spreekt van een gepolariseerde samenleving.' Deze gespletenheid lijkt het Oldambt te verhinderen uit zijn isolement te treden. De Oldambster samenleving lijkt op iemand die zich in de steek gelaten voelt en daardoor wat schuw is geworden. Contacten met de bui tenwereld worden daardoor bemoei lijkt. Volgens Fischer gaat het er nu om met nieuwe waarden en initiatie ven de isolatie van het Oldambt te doorbreken. Nieuwe initiatieven De vijf dorpskranten, het eigenlijke onderwerp van Fischers studie, beho ren tot die nieuwe initiatieven', zo zou men kunnen zeggen. De bladen, waarvan de oudste in 1960 voor het eerst verscheen, zijn stuk voor stuk geboren uit het inzicht, dat er in het Oldambt iets moet gebeu ren. Onder de initiatiefnemers vindt men vogels van diverse pluimage, zo als buurthuiswerkers, middenstanders, burgemeesters en predikanten, en de doelstellingen zijn niet overal gelijk geformuleerd, maar in alle vijf plaat sen ging het er toch om een krant (maandblad) te maken, die iets bete kende voor de samenleving. Verbete ring van de lokale contacten en ver sterking en integratie van de lokale gemeenschap waren de oorspronkelij ke doelstellingen. Zo'n kleine gemeen schap is samengesteld uit een veel heid van groepen ('sociale systemen'), die allemaal hun eigen rol spelen. Een plaatselijke krant kan een nutti ge functie vervullen bij het elkaar le ren verdragen binnen zo'n kleine ge meenschap. Een markt Fischer vergelijkt het krantje met een markt. De denkbeelden, nonnen en waarden van de verschillende groepen binnen die gemeenschap kunnen er naast elkaar worden uitgestald en uit gewisseld. De redactie treedt daarbij op als marktmeester. Ze zorgt ervoor, dat de concurrentie op de markt niet ontaardt in strijd. Ze organiseert meer dan ze publiceert. Fischer vindt, dat de redacties van de Beerster Zunne, de Schansker Torenklaniken, Fin-der - wolmer Proathörn, In '66 cn Tam Tam zich aardig van hun taak kwijten in dit opzicht, ook al is er geen spra ke van eon duidelijk redactiebeleid. Er wordt gewerkt vanuit het negatie ve. De eerste zorg is het voorkomen van moeilijkheden. Kwetsende stuk ken of onderwerpen die beroering kunnen wekken in het dorpsleven worden geweerd. Daarmee is dan meteen het beperkte effect van zo'n dorpskrant aangege ven. Groepen met een duidelijk afwij kende mening, of groepen die (nog) niet zijn opgenomen in de dorpsge meenschap komen niet aan het woord. Als 'symbool van eenheid' in de Ex-student-zanger Jaap Fischer, die gisteren in Utrecht promoveerde dorpsgemeenschap zal de dorpskrant de bestaande tegenstellingen eerder naar de achtergrond dringen dan ze aan dc orde stellen en doorbreken, stelt Fischer vast. Hij vergelijkt de positie van de Oost- groningse dorpskranten met die van de NOS in de landelijke samenleving. Zowel de doestellingen als de resulta ten van dp Nederlandse Omroep Stichting komen overeen met die van de Beerster Zunne c.s. Ook de NOS wil functioneren als ontmoetings plaats voor geestelijke en maatschap pelijke stromingen met als resultaat: advertenties, nieuws, sport en jeugd in hoofdzaak, met daarnaast wat kunst en cudtuur en een zogenaamde neutrale opstelling ten opzichte van kerk en partijpolitiek! De dorpskranten zijn daarmee zeker niet geworden wat de initiatiefnemers oorspronkelijk voor ogen stond. De voor het Oldambt zo specifieke tegen stellingen blijken niet uit de inhoud van de dorpskranten. Maar de huidige opzet is de enige haalbare in het Old ambt, meent Fischer. De functie van 'eenheidsbefarachtigend symbool' noemt hij onder de gegeven omstan digheden al 'zeer waardevol'. De dorpskranten vormen in de gespleten samenleving van Oost-Groningen wel geen middel tot integratie, maar voor de wederzijdse verdraagzaamheid is het goed dat ze er zijn. Fischers oordeel over de overheids maatregelen voor Oost-Groningen kan aardig afgeleid worden uit één van zijn stellingen: 'De problematiek van Oost-Groningen wordt levendig gehou den door regeringen die liever andere dingen doen met hun geld dan dit ge bied snel en doelmatig te helpen. De promotor van Fischer was profes sor Mr. S. Groenman. g jaar heeft een commissie van progifopcse economen aan de EEG rgestcld, het prijsniveau met 30 Onderstaande personen wordt dringend ver zocht de ANWB-alarmcentrale in Den Haag te bellen, telefoon 070-264426. Nederland R. Albers. Rotterdam; J. van Berkum, Rotterdam, boot 'Tine'; mevr. Dijk stra-Jalvingh. Groningen; G. H. van der Gar de. Zwljndrecht, boot 'Groenling'; fam. Gas- seling, Ulft, creme Peugeot 504: Hendrik Hofstra, Gorredljk, zeilboot: fam. S. F. Zeef, Eenrum, boot •Volupia"; fam. A. Kaandorp, ouddorp, wit met blauw motorjacht 'Wlri- son'; fam. Carl Mortesen, Denemarken, licht gele Ford Taunus; T. Schellens, Veldhoven, motorjacht Manta' Belglë-Luxemburg Echtp. R. F. Dijkstra. Voorburg, ln lichtgroene Flat 127 met Alpen- kreuzer. Luxemburg Martin van Gommans, Venray. Duitsland F. Bandrlnga, Zeist, ln blauwe Simca met caravan; W. van Gooi, Baarlc- Nassau, Opel Kadett LS 53-60.JL) H. A. H. de Keyzer, Zaltbommel. in beige Fiat 850. 41-43 GJ; J. Plantlnga, Middenmeer; Martin Slof, Deventer, groene Opel Ascona; fam. Weites, Winschoten, groene Flat 127. 39-69- UP; fam. D. Wingers. Schaick, grijze Hano- mag-bestel. Oostenrijk D. den Boer. Slledrecht. DAF vrachtauto, BS-S9-23. fam. J .Dijkstra. Breda, beige VW kever, 06-60-HN; L. Florijn. Alk maar; B. en mej. M. de Vos. Waalwijk, beige Renault 4 07-59-NX; Cornee Segers, Grons- veld. metallic blauwe Simca 1100 LS; fam. J. J. van der Meer. Amersfoort, beige Opel Ka dett. 85-25-MH; fam. Zljlstra-Bolderman, Am sterdam, rode Datsun 1000 de luxe, 76-28- MP. Frankrijk Fam. C. J. Dalcman, Waalwijk, rode Flat 125, 36-58-MT; fam. B. van Scho ten, Hilversum, witte Peugeot 404, 76-63-BS: A. de Witte, Gouda, rode Citroen Dyane met Alpenkreuzer, 16-47-PN; fam. M. Ooster- meyer, Purmerend. groene Renault 4, 19-55- RZ: J. Reiman, Btlthoven, blauwe auto. Spanje G. Klein. Kerkrade. in bruine Chrysler, 47-61-SH; S P. Schrijver. Utrecht, oranje DAF 44, 10-23-GL; C. Looye, Ermelo, rode VW 1600, 09-73-PU; fam. H. J. Meppe- Hnk-Oldekamp. Meppel; mevr. A. G. Moer land-de Wild, Den Haag. beige Opel 06-91-HD of lichtgrijze Opel. 57-92-HN; fam. F. Moes. Den Haag. witte Open met caravan. Joegoslavië J. L. C. Lammertsen. Amster dam. blauwe Ford Taunus 12 M, 52-73-AZ: mevr. Van Rljn-Boschma, Dordrecht, blauwe VW 1600; echtp. Van der Grijp. Nijmegen, bruine Austin 1300. 15-61-XG. Engeland Hr. B Idzerda, Utrecht, Opel Rekord 1700, 64-88-TM. Dultsland-Denemarken fam. t Hoen, Eor- sel, groene Renault 4 69-26-RJ. Denemarken-Zwcdcn echtp. J. der Lichte. Amsterdam-Bultenveldert. blauwe Ford Tau- nua 17M, EV-56-52. Noorwegen fam. F. H. Vuurboom, Ter Apel, in metallic bruine Fiat 132 S. 98-71- VH. procent te verlagen en de kleinere boeren die daarvan de dupe zouden worden, een toeslag op het inkomen te geven. Een goed idee, dat niet al leen de produktie belooft te verminde ren, maar ook een aanslag pleegt op een subsidiesysteem waarvan dc grote boeren relatief het meest profiteren. Wij misgunnen geen enkele boer, dat hij een fors inkomen vergaart. Maar dan liever niet teveel op kosten van dc gemeenschap. max. neer temp. slag Amsterdam zwaar bew. 30 9 De Bilt zwaar bew. 32 2 Deelen half bew. 33 0 Eelde half bew. 31 0 Eindhoven zwaar bew. 32 3 Den Helder zwaar bew. 26 0.2 Luchth Rotterd zwaar bew. 30 0 Twente half bew. 31 0 Vlissingen regenbui 26 17 Zd. Limburg regen 32 0.4 Aberdeen onbew. 18 0 Athene onbew. 30 0 Barcelona onbew. 28 0 Berlijn onbew. 31 0 Bordeaux zwaar bew. 23 3 Frankfort zwaar bew. 33 0 Geneve zwaar bew. 30 1 Helsinki onbew. 30 0 Innsbrllck licht bew. 29 0 Kopenhagen onbew. 27 0 Lissabon licht bew. 26 0 Locarno onbew. 30 0 Londen regen 26 0.4 Luxemburg licht bew. 31 11 Madrid onbew. 30 0 Malaga onbew. 36 0 Mallorca onbew. 0 München onbew. 27 0 Nice onbew. 27 0 Oslo licht bew. 26 0 Parijs licht bew. 27 1 Rome onbew. 31 0 Split onbew. 30 0 Stockholm onbew. "29 0 Wenen onbew. 27 0 Zllrich zwaar bew. 29 0 Casa Blanca zwaar bew. 24 0 Istanboel half bew. 27 0 Van onze weerkundige medewerker Het weer zal dit loeekeinde minder warm zijn dan de afgelopen dagen, toen Deelen op de 33 graden kwam. In de lage landen zullen de maxima zaterdag en zondag tussen 20- en 26 graden liggen. Al met al dus toch nog wel een tamelijk zomers weerbeeld. Dit temeer, omdat de zon er geleide lijk aan weer meer aan te pas zal ko men. Eerst nog wel bewolking en on standvastigheid (regen of onweers bui) door de werking van een uit Frankrijk gekomen lagedrukgebied dat nu boven de Noordzee ligt, maar dit minimum vult op. Donderdagavond was het in het zuid westen van het land al flink gaan on- weren waarbij neerslaghoeveelheden tussen 9- en 18 millimeter werden op gevangen. Vrijdagmiddag ontwikkel den zich opnieuw talrijke neerslagcel len, die vooral uitvoerig en heftig wa ren boven zuid Engeland. Boven Wimbledon stortte zich een wolk breuk uit en Kent meldde overstroom de wegen. In de vooravond begonnen de radar-buien-echo's van de Londen- se weerdienst echter minder markant te worden. Tot op Ameland werd (vanaf kwart over 6 's avonds) ook donder waarge nomen Er werd eveneens bui-aktivi- teit gemeld uit noord Frankrijk en België. Gelukkig zit het Azoren-hoge- drukgebied te dringen om de atmos feer weer in gareel te krijgen. Matige tot vrij krachtige wind, veelal uit zuichvest tot west, 3 tot 5 Beaufort (matige tot vrij krachtig). Eerst nog bewolking met hoogstens een plaatselijke bui, daarna droog en geleidelijk zonniger strandweer. Onge veer normale luchttemperatuur: 20-21 gr., zeewater 17-18 graden. ANP/KNMI 17.00 7- Hoog water 8 Juli Vllssingen: 7.46-20.19; Haringvlietsluizen: 9.21-21.50; Rotterdam: 10.87-22.49; Scheveningen8.47-21 18; Uitlui den: 9.36-22.07; Den Helder 0.51-12.56; Har- llngen: 3.23-15.17: elfzijl: 5.42-17.50 9 juli Vllssingen: 8.52-21 26: Haringvliets luizen: 10.26-22.56; Rotterdam: 11.39-23.54: Scheveningen: 9.53-22 26; tJmuldcn: 10.39- 23.12: Den Helder: 1.34-13.57; Harllneen: 4.07- 16.21; Delfzijl: 6.34-18.46; onder redactie van loessmit De advertentie stond een paar we ken geleden in de krant: het Am- stelveense raadslid P. Salomons bood aan tien mille uit te betalen aan de eerste die kan bewijzen dat het innemen van fluoriden in wa ter, melk of anderszins) absoluut onschadelijk voor de gezondheid is. Die tienduizend gulden heeft hij nog steeds op zak. Er kwamen wel readies, maar dat waren vrijwel allemaal brieven en telefoontjes van Salomons' medestanders, tegen standers dus van de fluoridering. Zo schrijft de Haarlemse arts H. C. Moolenburgh die het boekje 'fluo ridering van leidingwater me dische dwaling of commercieel suc ces' schreef) blij met de actie te zijn. Een man die anderhalf jaar geleden van de gemeente Amstel veen een soort WA-garantie eiste tegen de schade, die fluoriden zou den kunnen aanrichten stuurt een stapeltje uitspraken en argumenta ties van deskundigen tegen fluori dering uit de hele wereld. Een 64- jarige mevrouw vertelt in haar brief, dat ze onderhuidse jeuk over haar hele lichaam kreeg, 'elke keer als ze ergens gewoon leidingwater gebruikte. Ze zegt erbij altijd kerngezond geweest te zijn. 'Zo kan een van nature gezond mens ziek gemaakt worden', aldus deze mevrouw. Een briefschrijver wenst nader geïnformeerd te ivorden over de manier waarop hij in het bezit van de tienduizend gulden kan ko men en een moeder van drie jonge kinderen schrijft, dat zij en haar man aanvankelijk tegen de fluori dering waren, maar daar helemaal van zijn teruggekomen. De tand arts schreef haar kinderen fluor- tabletten voor en vooral het jong ste kind heeft nu een prachtig gaaf gebit, 'iets wat ik van menig kind op die leeftijd niet kan zeg gen.' Hetzelfde kind kreeg ook nog andere medicijnen en 'ik houd me maar vast aan de kinderarts die dat goedgekeurd heeft'. Een aan hanger van de natuurgeneeswijze schrijft 'ontzaggelijk verblijd' te zijn met de advertentie. De enige felle tegenstander die zich schriftelijk meldde, is dr. Y. J. van der Meulen van de Europe an Organization for the Promotion of Waterfluoridation in Lugano. Dr. ran der Meulen, die meent dat het boek van Moolenburgh 'van begin tot eind vol leugens staat' en zelf een boek vóór fluoridering schreef 'fluor-ionen, drinkwater en gezondheid') stelt, dat 'goudvis sen 50 maal de concentratie ver dragen als voorgesteld in gefluori deerd drinkwater en zeevis levens lang water verwerkt met een ho gere F-concentratie dan in gefluo rideerd leidingwater zit.' Een totaal ander geluid komt tan mevrouw J. M. E. van Beek uit Amsterdam-West. Zij maakt wel va ker verzen en stuurde Salomons een uit zes coupletten plus refrein bestaand rijm tegen de fluoride- ring, gericht aan burgemeester Samkalden, waaruit we citeren: 'Stel dat alle mensen in uw grote stad plots ran darmverstopping last hadden gehad zou u clan in 't water, ja, dat weet men nooit vaten wonderolie hebben leegge gooid? lieve burgervader, als dat dan toch moet doet u 't dan, vooral uw kind'ren, ook met een goed'. Dan volgen er couplet ten vol aardige suggesties, zoals dit: 'Bovenbuur: een gipscorset zou dat ook gaan? of krijgt u dat niet zo makk'lijk door de kraan? buurman rechts heeft weinig sex, dat staat wel vast gooi dus 'n pil in 't water, maar geef ons geen last heeft u ook nog wormenkoekjes bij de thee? daar verwent u kind'ren en ook de hond wel mee'. En tot slot: 'Mocht ik u 's verwennen, zo u ons dat doet lieve burgervader, wat had u 't dan goed 'n snuif zout in de koffie.' En geniet u half bij het eten van sla met likdoornzalf? in uw tafelwijn een flinke scheut azijn 'ik wed: u wilt toch ook 'baas in eigen lichaam zijn?' Eens was het Betuwse plaatsje Varik een dorp met dertien café's. Nu bezit het er nog één, niet eens helemaal officieel, plus het cafetaria van van tante Riet en ome Dirk de Ruiter. En ook dat zal er, zoals de zaken er nu voorstaan, na 1 oktober niet meer zijn. De exploitanten moeten er uit. 'Noodgedwongen', zegt tante Riet, want de eigenares wil er zelf in wonen. En dat kan, sinds de huurharmonisatiewetten tot Varik zijn door gedrongen. De eigenares kwam met de deurwaarder, er is een proces van gekomen, iedereen tot de burgemeester aan toe, probeerde te bemidde len, maar 'er valt niet met haar te praten'. De eigenares wil het cafe taria niet voortzetten en 'de jeugd vindt dat heel erg'. Die jeugd is nu met een protestactie gestart want, zegt actievoerder Roe- leveld, de verdwijning van het cafetaria 'betekent voor de Varikse jonge ren het verdwijnen van de enige plaats waar zij. na hun vriendinnetje thuisgebracht te hebben, nog iets kunnen kletsen'. Van de ruim 1150 inwoners van Varik en het nabijgelegen Heesselt blijken zeker vijf honderd het met hun protest eens te zijn. Het 'laatste trefpunt van de jongeren, een eenvoudig patattent', mag niet weg. Daarom hebben ze het patatpand volgehangen met leuzen, onder meer deze: 'Dirk blijf hier. Doe de Jeugd dit plezier' en 'Wij zijn tante Riet niet zat, want wij eten graag patat'. En tante Riet zelf, die er van overtuigd is dat de nieuwe bewoon ster 'geen leven zal hebben', zegt: 'We krijgen weer een beetje hoop. Hardstikke leuk, die actie'. -I boel over het paar te vertellen, aSiei Een paar jaar geleden wist de Amerikaanse acteur Richard Cham berlain hele horden kijkers en vooral kijksters mateloos te boeien met zijn vertolking van de jonge innemende t.v.-dokter Kildare. Veel thuisloze honden en katten zitten in een asiel te wachten op een echt tehuis. Ze boffen overi gens nog dat ze daarheen zijn ge bracht en niet zomaar in een bos of langs de weg neergezet, een veel voorkomend euvel in de vakantie- tijd. En wie er over denkt een hond of poes in huis te nemen, zou gewoon eens naar een van de overvolle asiels moeten stappen, schrijft mevrouw G. Plat-Vincent. Zij is bestuurslid van een van die asiels, het nationaal zwerfdieren tehuis De Hazenberg in Ameron- gen. waar bezoekers van harte wel kom zijn, net zoals in alle andere dierenasiels in heel het land. Richard Chamberlain heeft zich verloofd met drs. J. E. E. Keïuhu. Dat zegt niet iedereen iets, maar het blad dat deze primeur brengt. Jeugdwerk Nu weet een hele- Drs. Keiluhu zou, als er tenminste geen Zuidmoluks probleem was ontstaan, op Ambon een heuse prinses geweest zijn. Nu de zaken anders liggen, is ze in ons land een zeer gewaardeerd staffunctio naris bij het christelijk jongeren verbond, waar velen haar onder de naam Jossy kennen. Ze geldt als een van de voorvrouwen van de Zuidmolukse gemeenschap, waar voor ze o.a. in de overleggroep zat die met ex-minister Klompé gere geld de problemen van de Zuidmo- 1 ukkers besprak. Kort geleden maakte ze haar proefschrift af over de integratie van Zuidmolukkers in ons land en wat daar allemaal uit voortvloeit. Haar 'dokter Kilda re' heeft inmiddels al met de Zuid molukse gemeenschap kennis ge maakt. 'Toch vind ik het jammer, dat er voor Simpkins een machine in de plaats is gekomen.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 7