[Werkgevers: Leerplicht |eleidelijk verlengen got het achttiende jaar Teer- en nicotine-arme sigaret wint veld lirectie blokkeert oplossing conflict maatschappelijk werk(st)er Regeling voor huurkoop huis nu van kracht Kans op einde bezetting pand kinderbescherming De IP uan de TU-reilnme Strengere maatstaven cosmetische produkten ""tlDV/KWARTET ZATERDAG 7 JULI 1973 T3/K5 Prins opent gebouw in Bunnik Werk gered voor 250 man Vol met Super Kind door voorruit Fabrikanten willen wiebeltax - en herkenbare verpakking Outspan slaat ons land over bij grote reclame-actie I BINNENLAND Vierbonden willen invoering per leeftijdsgroep li on^e onderwijsredactde 5ST HAAjG De raad van Nederlandse werkgeversverbonden t een alternatief plan opgesteld om de leerplicht geleidelijk aan a-lengen tot liet achttiende jaar. l» invoering van de gedeeltelijke [plicht voor werkende jongeren 'jopt moeizaam. Zowel het onder- j als de ondernemingen die samen j vorm van onderwijs moeten 'ver- 1 hebben met moeilijkheden te foen. biet onderwijs leveren de outilla ge leerkrachten en de inhoud van lerwijs zorgen op. De onderne- _i vrezen in de nabije toekomst Jeen invoerin gssch ema waarbij per Tjare arbeidskrachten; daarnaast het voor hen in de praktijk .filijk werk aan jongeren aan te bieden dat maar een gedeelte van de werkweek uitmaakt. De regeringsnota over dit onderwerp (van de toenmalige bewindslieden Grosheide en Roolvink) wilde in 1980 een twaalfjarige leerplicht (dus voor jongeren van zes tot en met zeven tienjaar) rond hebben. Op het ogen blik moeten 15 en 16-jarigen één dag in de week onderwijs volgen. Met in gang van volgend jaar komt daar een tweede dag voor de vijftienjarigen bij. Categorieën De werkgevers vragen zich af of dit akingscomité Haagse Post meent: j 0J een onzer verslaggevers Het stakingscomité van de Haagse Post heeft sinds pren sterk de indruk, dat de directie van BV Uitgeversmaat- Ippij Bonaventura bezig is een oplossing van het conflict rond de ^ul'redactie te traineren. Dit deelde woordvoerder Jos Schneider het stakingscomité gisteren tijdens een perconferentie, die ge jijdig wsrd uitgezonden voor VPRO-Vrijdag, mee. 'r8 -\ ctoV ats) stakingscomité beaseert dit op injdelingen, die de directie van Bo- e mptura heeft gedaan aan directie I Boekhoven-Bosch te Utrecht, de HP wordt gedrukt en aan de tenjtie van NRC-Handelsblad te Am- and^am, waar dit blad wordt gezet. idstrb directeur Kees Stolk van Boek- s dai-Bosch heeft directeur H. ten Je van Bonaventura gisteren ge- 'Houdt er rekening mee, dat er djomende week geen Haagse Post en tegen directeur A. H. A fth: 'Reken erop, dat er komende R l geen HP komt', waarop deze te plaatsvervangend chef Ver- r van de zetterij van het Han zeland liet weten: 'Komende week ijk, er geen HP. Pas je werkinde- daarbij aan.' De directeuren Stok I M bain van respectievelijk Boekho- Zwaosch en NRC-IIandelsblad heb- Sriragisteren bevestigd, dat Bonaven- Ten Brink hen telefo- heeft bericht, dat zij er reke- H iJmee moeten houden, dat de ko* le week de HP niet zal verschij- sommige poststukken niet in handen te krijgen. Na de verklaring van het PSP-bestuur eerder deze week, heeft nu ook het partijbestuur van de PvdA zich soli dair verklaard met de ontslagen HP- redacteuren. Het bestuur van D'66 heeft zijn bezorgdheid uitgesproken over de ontwikkelingen rond de HP. systeem niet vervangen kan worden door een in veringsschema waarbij per leeftijdscategorie sprongsgewijs wordt overgegaan tot de invoering van de volledige leerplicht. Het zou bijvoor beeld zo kunnen, dat in 1975 alle vijf tien-jarigen volledig leerplichtig wor den, in 1978, drie jaar later, alles zes tien-jarigen en in 1980 alle zeventien jarigen. De moeilijkheden die de on dernemingen nu ondervinden van de gedeeltelijke invoering, zullen bij zo'n invoering-met-sprongen minder zijn. De werkgevers hebben het in hun dis cussienota niet over de consequenties van hun voorstel voor het onderwijs, dat dan immers niet meer via geleide lijke experimenten de verlenging van de leerplicht zal kunnen uitproberen, maar in één klap moet zorgen voor uitgebreide onderwijsvoorzieningen. 'Blokken' De werkgevers stellen ook voor, afge zien van hun alternatief, de mogelijk heid te scheppen om de stages die bij de gedeeltelijke leerplicht horen uit te voeren in de vorm van blokken, aaneengesloten periodes. Ook de financiële kanten van de par tiële leerplicht komen in de discussie nota aan de orde. Omdat de ene on derneming zich beter leent voor het opnemen van stagiaires dan de ande re. terwijl toch alle bedrijven profijt kunnen hebben van deze vorm van onderwijs diie mede op de beroepsuit oefening gericht is, stellen de werk gevers voor een egalisatiefonds in het leven ,te roepen. Aan dit fonds zouden alle ondernemingen bijdragen en de financiële tegemoetkomingen voor de stagiaires zouden er uit betaald kun nen worden. Ook de overheid zal jaar lijks een bedrag in dit fonds moeten storten om mee te betalen aan de per sonele en materiële voorzieningen die voor het verlenen van stages nodig zijn. Maar deze overheidsbijdrage zou, omdat de overheid nauwelijks nog meer aan collectieve voorzieningen kan betalen, wel consequenties, heb ben voor andere minder dringende voorzieningen, aldus de discussienota van de Raad van Nederlandse Werk geversverbonden. Prins Bernhard heeft gisteren de nieuwe behuizing van Kodak Ne derland BV in Bunnik geopend. DEN HAAG De wettelijke regeling voor de huurkoop van huizen (die de bedoeling heeft te voorkomen dat de (ADVERTENTIE) zeep jtakingscomité van de HP heeft daad scherp veroordeeld als zijn* ii scherpe tegenstelling met de le bereidheid van de directie tot eg. Door al deze aktiviteiten pro- de directie van de Haagse Post :wust om zeep te helpen. Een blad, dat niet wekelijks ver- it, ligt al gauw uit de markt', al- Jos Schneider. 'Directeur Ten i is nu al bezig waar te maken, hij een week geleden voor VA- Dingen van de Dag en Achter lieuws heeft verklaard, namelijk lij de het blad uit de markt zou louw mr. Anneke Goudsmit, die gisteren de hele dag bezig is ge- l met het zoeken naar een Üijkheid om in het conflict te be- lelen, liet gisteravond weten, dat raarschijnlijk nog dit weekeinde itie zal komen. floor 2 éen voi bemit mmunique ërsoneelsraad van de Amsterdam- jsevier Uitgeverijen heeft in een ouniqué, ondertekend door de iitter ervan, drs. R. E. M. van [Brink, tevens president-directeur net concern, de directie van Bon- tura voorgesteld het ontslag van IP-redacteuren in te trekken en |een andere rechtsbasis te geven. zullen de werkzaamheden •oor beide partijen aanvaard- t bemiddelaar kunnen beginnen, I de raad, die gisteren in Amster- Ispeciaal bijeengekomen is om de tie rond de HP te bespreken. Eaad betreurt de uitkomst van de tdure rond de benoeming per 1 van de heer J. Folkertsma tot Iredacteur van dit blad. Hij vindt I de staking van de redactie als laaropvolgend ontslag op staande [van de zestien redacteuren een tionele daad'. Aanleiding kan zijn (est, aldus de raad, de korte ter- I waarin de redactie moest beslis- pver het wel of niet aanvaarden e heer Folkertsma. De redactie in die tijd echter niet voldoende g gepleegd met de directie. De jacht zich niet bevoegd een uit doen over de juridische peid van het beleid van de direc- Bonaventure in deze zaak. stakingscomité van HP maakte jr nog bekend, dat het postadres Je HP niet meer Singel 136, maar 'aan Joh. Vermeerstraat 55 (NVJ- Jw) is. Dit omdat gebleken is, gistermorgen voor het eerst de voor de HP wordt opgehaald I mensen van de Elsevier-postka- [aan de Spuistraat en het sta- comité niet het risico wil lopen Het ALGEMEEN DIAKONAAL BUREAU VAN DE GEREFORMEERDE KERKEN zoekt een voor uitzending naar Pakistan met de opdracht leiding te geven, in samen werking met Pakistaanse en Nederlandse kollega's, aan maatschappelijk vormingswerk onder auspiciën van het Social Work Committee van de Pakistan Council of Churches. Dit werk ridht zich op Pakistani die geen of weinig onderwijs hebben ge noten met het doel hen beter toe te rusten tot hun plaats in gezin en maatschappij. Aangesloten kan worden bij werk dat reeds opgezet is met het doel dit voort te zetten en uit te breiden. VEREISTEN: diploma sociale akademie of daarmee overeenkomend diploma; een brede visie gesteund door ervaring op het terrein van sociaal groepswerk of maatschappelijk opbouwwerk. een goede beheersing van de Engelse taal; vermogen het Urdu de landstaal zich aan te leren. WIJ ZOEKEN VOOR DEZE FUNKTIE IEMAND die dit werk wil doen vanuit zijn/haar christen-zijn, en die bereid is de opgave van. leven en werken met mensen van een heel andere cultuur op zich te nemen. SOLLICITATIES EN INLICHTINGEN: Algemeen Diakonaal Bureau, mr. C. B. Bavinck, Koningslaan 7, Utrecht, telefoon: 030 - 514341. Van een onzer verslaggeefsters DEN HAAG De kans is groot dat vandaag de bezetting van de Nederlandse federatie voor de kinderbescherming in Den Haag zal worden opgeheven. De directie van de kinderbescherming en de nationale federatie zijn op twee van de drie eisen van de bezetters (de belangengroep minderjarigen) ingegaan. Na bemiddeling van het PPR-kamer- lid Jurgens is nu besloten dat de be- leids- en werkgroep, die tot nu toe de gang van zaken bij de sanering van de kinderbeschermings-tehuizen be paalde, het werk zal staken. Klacht van de bezetters was dat nóch groeps leiders, nóch pupillen, hierbij betrok ken werden, waardoor ze vaak kort van te voren pas hoorden dat hun te huis dicht zou gaan. Omdat bovendien niet bekend was welke tehuizen in de rij van sluitingen nog zouden volgen werden kinderen nogal eens van het ene tehuis naar het andere overge plaatst. De werkgroep zelf zal wor den opgeheven. Voorgesteld is dat de tehuizen nu zelf de sluitingen zullen melden. In over leg met de federatie worden er dan ad hoe werkgroepen ingesteld, waarin alle belanghebbenden (dus ook de minderjarigen) mee kunnen praten over de sluiting. Een vraagteken zet ten de bezetters nog achter het stand punt over de geheimhouding van de lijst van tehuizen, die nog op de no minatie staan voor sluiting. De direc tie kinderbescherming is in principe wel bereid deze geheimhouding op te heffen, maar wil hierover eerst een gesprek met de directies van kinderte huizen. (Over de achtergrond van dit conflict handelt een artikel dat op pagina T9/K11 van deze krant staat). Van een verslaggever TILBURG Het dreigende ontslag voor de ongeveer 250 werknemers van de Texena-confectiefabrieken in Til burg lijkt van de baan. Dit heeft de heer O. Bender, secretaris van de Unie van Beambten, Leidinggevend en Hoger Personeel (BLHP) medege deeld. Nadat een aanvraag tot hulpverlening aan dit met sluiting bedreigde bedrijf door de regering was afgewezen en een gesprek met een Engels concern op niets was uitgelopen, is met Vilen- zo-Confectie in Tilburg in principe overeenstemming bereikt over overne ming van Texena. De direktie van Texena heeft gister morgen uitstel van betaling gevraagd bij de rechtbank in Breda. Gelijktij dig werd een aanbod aan crediteuren gedeponeerd door Vilenzo, dat enkele maanden geleden reeds Gabla-Confec- tie in Tilburg overnam. De vakbonden, die zich intensief met de zaak hebben beziggehouden, beoor delen de overneming positief, aldus de heer Bender. Hij meent dat door de overneming werkgelegenheid voor Tilburg behouden blijft. (ADVERTENTIE) huurkoper rechteloos is als zich moei lijkheden voordoen) is gisteren in werking getreden. Binnenkort zal er een brochure verschijnen waarin de re geling verduidelijkt wordt. De regeling is ook van toepassing op huurkoopovereenkomsten die vóór gis teren gesloten zijn, maar de huurko per kan pas aanspraak maken op de bescherming van de wet als de acte van huurkoop in de openbare regis ters is overgeschreven. Bij al eerder afgesloten huurkoopovereenkomsten is het dus voor de huurkoper van het grootste belang, dat die overschrijving zo snel mogelijk gebeurt. De huurko per kan zich daarvoor tot de notaris wenden, maar kan ook zelf de acte ter overschrijving aan de hypotheekbe waarder aanbieden. Deze overschrij ving betekent, dat de huurkoper zijn recht kan doen gelden ook al zou de huurverkoper het huis laten aan een ander verkopen en in eigendom over dragen. Hij kan niet uit het huis wor den gezet en houdt het recht om te zijner tijd eigenaar te worden. Een andere belangrijke vorm van be scherming voor de huurverkoper is ook de mogelijkheid voor ingrijpen van de rechter, als de huurovereen komst aan de huurkoper onevenredig zware verplichtingen oplegt. Op vor dering van de huurkoper kan de rech ter de overeenkomst dan zo wijzigen, dat rechten en verplichtingen in een meer redelijke verhouding tot elkaar komen te staan WIERINGERMEER De tienjarige N. E. Koorn uit Hippolytushoef (Wie- nngermeer) is gisteren bij een botsing om het leven gekomen. Het jongetje zat naast de bestuurster en vloog bij de botsing door de voorruit en tegen 'n brugleuning. Het kind was op slag dood. De bestuurster en een derde in zittende van de wagen werden zwaar gewond. 20 originele hits van Nederlandse topartiesten. Op één unieke langspeel plaat k Op rausicassette 17,90 Batteringram Month MacNeal-Dans mon pays, dans mon villag» Lenny Knhx-Veronica Cornelia Vreeswijk-Pastorale Liesbeth List/ Ramses Shaffy-Waikiki man Bonnie St. Claire-Apocalyps Bondewijn de Groot-Rock around the clock Rob Hoeke-Angela Blue Diamonds De supporter Henk Elsink-O, mein Papa Marty-De glimlach van een kind Willy Alberti-Nikkelen Nelis Wim Sonneveld-Love is all around Sandra Andres - Zal ik gaan dansen Willeke Alberti-Zomer in Zeeland Saslda Serge-Petite mademoiselle Ronnie Tober Waar zijn de zomers Ria Valk- La petite valse JohnWoodhouso Margrietje Louis Neefs-Adagio Ekseption STRAATSBURG (Reuter) Het Europese parlement heeft een stemmig een voorstel aanvaard van de Britse afgevaardigde Ja mes S. Hopkins (cons.) om de sa menstelling van cosmetische pro dukten aan strengere maatstaven te binden. De Europese Commissie had in het kader van het opheffen van de tech nische handelsbelemmeringen een voorstel ingediend om een gemeen schappelijke lijst samen te stellen van stoffen die niet in cosmetica mogen voorkomen, waardoor alle andere stof fen automatisch zouden zijn toege staan. Maar die gedachte stuitte in het Eu ropese parlement op ernstige weer stand. Een dergelijk systeem, aldus de Westduitse afgevaardigde Karl-Heinz Walkoff (soc.), zou betekenen dat 'de consument gebruikt zou worden als Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De teer- en nicotine-arme filtersigaret is in opmars. Na de intro ductie ervan, vorig jaar, is liet marktaandeel nu al opgelopen lot vier procent (van de ruim 20 miljard sigaretten, die jaarlijks in rook opgaan) en fabrikanten ver wachten dat dit percentage de komende jaren nog aanzienlijk zal stijgen. Deze ontwikkeling is niet al leen Nederlands. Ook in het buitenland stijgt het gebruik van 'veiliger' rokertjes. In Duitsland bedraagt het markt aandeel van deze sigaretten zelfs al 25 procent (waarbij wel moet werden aangetekend, dat ze daar al twintig jaar ge leden werden geïntroduceerd), terwijl ze in Amerika in één jaar niet minder dan acht pro cent van de markt veroverden. Helemóól vergelijkbaar zijn deze ontwikkelingen echter niet omdat nog steeds ver schillende minima voor de schadelijke teer- en nicotine gehaltes worden gehanteerd. Zo wordt in Amerika een siga ret al 'veilig' genoemd als hij minder dan zestien milligram teer bevat; in Engeland ligt de grens op vijftien milligram en in Duitsland op twaalf, waarbij tevens het maximale nicotinegehalte op een milli gram wordt gesteld (ter verge lijking: bij de 'normale' siga ret ligt het teergehalte tussen de 16 en 24 milligram. Neder land kent die wettelijk vastge stelde minima nog niet, maar de fabrikanten houden zich aan de Duitse normen. Dat de 'nieuwe-generatie-siga- ret' snel een veel groter deel van de markt zal gaan win nen, staat voor de tabaksin dustrie wel vast. De ervaring heeft dat geleerd. Zo zag het grote Britse concern Gallaher, dat enkele maanden geleden voor het eerst 'veilige' sigaret ten introduceerde, binnen zeer korte tijd zijn omzet verdub belen. Gevolg daarvan was, dat het een aantal andere merken, waarvoor de laatste jaren tien miljoen gulden aan reclame was uitgegeven, uit de markt moest nemen. Een ontwikkeling, die het Britse ministerie voor volksge zondheid zich al heeft doen af vragen of men de kostbare an- ti-rook-campagnes niet beter kan ombuigen naar acties, waarmee overschakeling naar de teer- en nicotine-arme siga ret wordt gestimuleerd. Te meer omdat die anti-rook-ac- ties geen enkel effect blijken te hebben. Vorig jaar werd daanoor door de Britse over heid bijna drie miljoen gul den uitgegeven zonder dat re sultaat werd geboekt. Het ro ken nam zelfs nog toe. Gezien de groeiende vraag naar het nieuwe produkt heeft het Nederlandse grootwinkel bedrijf al besloten de teerar- me sigaret extra onder de aan dacht te brengen. Een aantal bedrijven wil dat binnenkort doen door ze op de schappen te scheiden van het andere aanbod. Gevolg van deze internationale cntwikkeling is overigens wél, dat de prijs van de grondstof fen voor deze sigaretten de neiging heeft te stijgen. Voor de produktie daarvan kan men namelijk alleen de onderste bladeren van de tabaksplant gebruiken. En waar de vraag daarnaar snel stijgt, zit het er ook in, dat de prijzen omhoog zullen gaan. Het is daarom, dat Niemeyer in Groningen (fabrikant van Roxy en Kelly) al in novem ber vorig jaar de toenmalige minister van volksgezondheid Stuyt voorstelde de hoogte van de accijnzen te koppelen aan die van het teer- en nico tinegehalte. Daarin ziet de fa brikant een mogelijkheid te ontkomen aan een dreigende prijsverhoging. Dit voorstel 'circuleert' nog steeds en wordt bestudeerd, zonder dat men er overigens in Groningen ooit een reactie cp heeft gehoord. De fabri kant zal daarom binnenkort de zaak bij de nieuwe minis ter opnieuw aan de orde stel len. Daaïbij zal worden verwe zen naar het succes van een dergelijk experiment in de staat New York. sluit genomen over een aan fabrikanten op te leggen ver plichting op de verpakking duidelijk te maken hoeveel teer- en nicotine de inhoud bevat. Verpakking Evenmin is tot nu toe een be- De Britse overheid heeft al eens de suggestie gedaan de pakjes te voorzien van ge kleurde strips: rode voor een hoog, oranje voor een middel en groen voor een laag gehal te. Van de zijde van medici zijn hiertegen echter zoveel bezwaren ingediend (het be langrijkste was, dat groen ab solute veiligheid zou suggere ren), dat men daarvan is afge stapt. Haalbaarder lijkt een voorstel (van Niemeyer) de verschillen tot uitdrukking te brengen door het aanbrengen van rode stippen op de ver pakking: drie voer een hoog, twee voor een middel en één voor een laag gehalte. Dit voorstel is op het ogenblik in studie bij de Europese Com missie, die al heeft toegezegd er contact met de consumen tenorganisaties over te zullen opnemen. proefkonijn', cn dat alleen het optre den van ziekte voorwaarde zou zijn voor het verbieden van bepaalde stof fen. Op voorstel van de afgevaardigde Hop kins heeft het Europese parlement nu een radicaal ander stelsel bepleit, na melijk een beperkte lijst van goedge keurde stoffen, waardoor dus alle an dere stoffen verboden zouden worden. Er zou een speciale commissie moe ten worden opgericht, die voorlopige toestemming aan fabrikanten zou kun nen geven, cosmetica te maken en te verkopen. Patrick Hillary, lid van de Europese Commissie belast met sociale zaken, waarschuwde het parlement voor 'zeer grote' moeilijkheden bij de controle van een dergelijk systeem. Hij zei dat hij graag strengere controle wilde, maar dat in geen van de lid-staten van de Gemeenschap al een dergelijk posi tief vergunningenbeleid' voor cosme tica bestaat. Ook in Nederland beperkt het Cosme- ticabesluit op grond van de Warenwet zich tot een opsomming van stoffen die niet in cosmetische produkten mogen voorkomen. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Volgens de Londen- sc correspondent van het Zuidafri- kaanse weekblad Rapport zullen de meisjes die jaarlijks in verscheidene Westeuropese landen reclame maken voor Outspan-sinaasappelen ditmaal Nederland overslaan. Volgens de Out- span-exportorganisatie, waarvan het hoofdkwartier in Londen is gevestigd, zijn er niet genieg meisjes beschik baar. Esau du Plessis, een van de organisa toren van de Boycot Outspan, noemt dat een 'nauwelijks serieus te nemen' verklaring. Hij wijst erop dat er al tijd, net als bij miss-verkiezingen. ge noeg blanke Zuidafrikaanse meisjes staan te dringen om een paar maan den naar Europa te mogen. Naar an dere Europese landen gaan de meisjes dit jaar overigens wel. Du Plessis meent dat de boycot van Nederland te maken heeft met de boycot van Out span. De heer G. Overweel, directeur van de Outspan-organisatie in Rotterdam, wilde het bericht bevestigen noch ont kennen. 'Wij hebben hier een han delskantoor en geen informatiekan toor. Waarom zou ik u dan iets zeg gen?' Vandaag zullen acties tegen de verkoop van Zuidafrikaanse Outspan- sinaasappelen worden gevoerd in Zwolle en op de markt in Groningen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 5