Militaire groet is verleden tijd )pwaardering van nark tegenvaller oor toeristen UW In deze krant Twee broers Veenhof naar Vrije Universiteit Regering handhaaft plan tot verlaging van defensiebegroting Regen was welkom Dollar zwak na geruchten over revaluatie franc fADÉMO Zomerweek in Driebergen ONVOLLEDIGE GEZINNEN G Nixon overwoog nooit serieus af te treden Consumentenbonden tegen verhoging minimum-broodprijs krant bon op de bres voor een sterke christelijke pers Leiclse Courant _»xmtuAG 7 JULI 1973 5''ste jaargang no. 81 IHRISTEUJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich ia gheblevan mijn hert in teghenspoetl" Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement ƒ10,58 per maand, per kwartaal ƒ31,35 keus In Bij VERDUYN INTERIEURVERZORGING RIJNSBURG passende omgeving Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur ]ijbetalen voor reizen ran onze Haagse redactie )EN HAAG De toerist die naar of door Oostenrijk en Duitsland eist kan rekenen op een verhoging van de reissom met ongeveer vijf ot zes procent. Het ministerie van economische zaken heeft de reis- rganisaties toestemming gegeven om direct de reizen naar Duits- ind met maximaal zes en naar Oostenrijk ook met maximaal zes rocent. [.V 3254 0 De Amsterdammers (en de vele bezoe kers) waren gister- midag zeer ingenomen met de fikse regenbui. De plensregen spoelde de straten en goten schoon van het stof van de afge lopen weken, en bracht een welkome verkoeling. De automobilisten die zich soms door diepe plassen een weg moesten banen, namen dit ongemak graag voor lief. Ook in andere delen van het land viel gisteren veel regen. Zo moest het Zo mag het Van een verslaggever UTRECHT De stramme militaire groet is verleden tijd. Met ingang van 1 augustus zullen militairen niet alleen van de groetplieht, maar ook van de meldplicht zijn verlost Kerk Calvijn en de doperse radi calen 2 Rabbijn doet wat geen an der doet 2 Binnenland 'Gezonde' sigaret wint veld 5 Fluoridering drinkwater 6 (ADVERTENTIE) Efficiënte doeltreffende cursussendoor geheel Nederland. Ook voor het universitair toelatingsexamen. Arlng Utrechtse Repetitoren b» Veemarktplein 35, Utrecht 030940641 logezegd (aast inlichtingen over zaken als ïunteenheid, de gemiddelde tem- eraturen van water en lucht en et gemiddeld aantal uren zonne- chijn verdient het aanbeveling, at een land waar gevangenen ge- ïarteld worden als zodanig her- enbaar wordt gemaakt in reis- vakantiegidsen, want 'Wir ha- es immer gewuszt'. Laatste stelling bij het proef schrift van dr. J. H. F. Fischer. •en ADVERTENTIE Makelaardij N#\A. OOGEVEEN Tel. 05280 - 64250 De verhogingLngen zijn toegestaan om te voorkomen dat de reisbureaus an ders door de revaluatie van de Duitse mark en de Oostenrijkse schilling ver liezen zouden lijden. De algemene Ne derlandse vereniging van reisbureaus (ANVR) deelde mee, dat ook reizen naar landen die via Duitsland en Oos tenrijk moeten wórden bereikt, in. prijs verhoogd zullen worden. Reden hiervan is de verhogingen van de ta rieven van de Duitse en Oostenrijkse spoorwegen door de revaluatie. Maxi male verhogingen zijn toegestaan van zeven gulden voor reizen per bus of trein naar Joegoslavië en vier tot vijf gulden naar Zwitserland. Voorzover mogelijk zullen de extra kosten vooraf worden gemeld aaiï de reizigers. De ANVR zei, dat de meeste toeringcarbedrijven echter het bedrag via de reisleiders zullen vragen. De verhoging van de reissom kan niet aangegrepen worden om van de reis af te komen. In de voorwaarden die gehanteerd worden voor de ANVR-le- den staat vermeld dat de reisbureaus koerscorrecties mogen doorberekenen. De reisbureaus zijn niet direct na de revaluatie in Duitsland en Oostenrijk tot actie overgegaan. Aanvankelijk verwachtten zij dat de gulden even eens opgewaardeerd zou worden. De ANVR meemt dat deze opwaardering in ieder geval niet kan uitblijven als de mark opnieuw zou worden gereva lueerd. Naar de mening van de ANVR is er wel een kans op een nieuwe re valuatie van de mark. AMSTERDAM Hoewel door de Franse minister van financiën tegen gesproken, waren geruchten over een mogelijke revaluatie van de frank gis teren verantwoordelijk voor een zeer onrustige handel op de Europese va lutamarkten. Geld marktdeskundigen noemden het koersverloop voor de Amerikaanse dollar 'wild', terwijl de stemming in de namiddag als 'chao tisch' werd omschreven. Op de Amsterdamse wisselmarkt had een en ander tot gevolg, dat voor het Amerikaanse bankpapier een notering tot stand kwam van 2,49 bij verkoop van een dollar en ƒ2,59 bij aankoop van een dollar. De geldhandel voor fi nanciële transacties werd gisteren ge opend op 2,51 per dollar. De slot- koers luidde 2,50 rond. Om de koers van de gulden te steunen, moest de Nederlandsche Bank 50,9 miljoen Franse franks verkopen met een te genwaarde van 33 miljoen gulden. Als gevolg van de zwakte van de dol lar, steeg de goudprijs zeer krachtig. Voor een kilo van het edele metaal werd donderdag ƒ10.290 betaald en gisteren zelfs 10.520. Zie ook de financiële pagina (ADVERTENTIE) Kerk en Wereld houdt elk Jaar een reeks zomerkursusweken. Voor de (conferentie (21—28 Juli) zijn nog enkele deelnemers van harte welkom. Met elkaar zal men bezig zijn met de verwerking van het onvolledlg-gezln- zijn, de moeilijkheden en mogelijk heden ervan, de opvoeding van de kinderen, de relaUes met de buiten wereld. De kinderen komen natuurlijk mee, die beleven hun eigen zomerweek met hun eigen leiding. Inlichtingen: Kerk en Wereld, mej. Nanny Landsman, De Horst 1, Drie bergen. tel. 03438 - 2241. rsteii ersijr Zonnig Zonnige perioden, maar ook weersbui. In hoofdzaak zuidwes telijke wind. Maximum tempera turen rond 24 graden, maar vlak aan zee iets lager. MORGEN EN OVERMORGEN: Vrij zonnig< en slechts hier en daar een bui. Geleidelijk weer warmer. Zon op: 04.30/04.31 onder: 21.00/20.59 maan op: 14.49/16.00 onder: /00.01 AMSTERDAM De vrije universiteit heeft de benoeming bekend gemaakt van dr. J. Veenhof en dr. K. R. Veenhof tot gewoon hoog leraar respectievelijk in de dogmatiek en in oud-oosterse talen. Bei den zijn zoon van de vrijgemaakt-gereformeerde Kamper emeritus hoogleraar prof. C. Veenhof. Dit geldt echter alleen voor Neder land. In het buitenland blijft de groetplieht gehandhaafd, vooral in verband met contact met militairen van andere landen. Staatssecretaris Mommersteeg van de fensie heeft gistermorgen tijdens het militair georganiseerd overleg een voorstel tot afschaffing van de groet plieht overgenomen van de tien bij dit overleg betrokken personeelsorga nisaties. Dit heeft de heer G. E. Baas, voorzitter van de nationale christen onderofficieren vereniging (NCOOV) meegedeeld na afloop van het gesprek met de staatssecretaris. Aanvankelijk wilde de staatssecretaris de meldplicht nog handhaven, maar hij heeft zich laten overtuigen. De militaire personeelsorganisaties wilden trouwens ook van de groet plieht in het buitenland af. De moti vering luidt: als men in het buiten land ouderwetse opvattingen huldigt, hoeven wij ons daaraan niet aan te passen. Bovendien bestaan er interna tionaal geen voorschriften voor het groeten. SAN CLEMENTE (UPI) President Richard Nixon van de Verenigde Sta ten heeft nooit serieus overwogen als gevolg van het Watergate-afluister schandaal af te treden. Dit heeft de plaatsvervangend perschef van de pre sident, Gerald Warren, in San Clemen te verklaard. Het is wel zo, zei Warren, dat de fa milie Nixon over het voor en tegen van het aftreden van een president haar gedachten heeft laten gaan, maar voor de president is het nooit een se rieus overwogen alternatief geweest. Een dochter van de president, me vrouw Julie Eisenhower-Nixon, had begin deze week in een vraaggesprek gezegd, dat haar vader het onderwerp op 4 mei op een familie-reünie in Camp David in Maryland had aange sneden. ADVERTENTIE De heer Baas verwachtte echter niet dat de staatssecretaris cp dit punt aan de wensen van de organisaties tege moet zal komen. De Vereniging van dienstplichtige mi litairen (WDM), die nog niet aan het georganiseerd overleg deelneemt, is erg voldaan over de nieuwe situa tie. De vereniging hoopt dat het af schaffen van de groetplieht van in vloed zal zijn op de beslissing van mi nister Van Agt in verband met het gratieverzoek van de voormalige hoofdbestuursleden van de WDM. Zoals bekend zijn deze ex-leden van de WDM tot een maand gevangenis straf veroordeeld wegens het organi seren van een groetweigerdag op 1 au gustus 1972, precies een jaar voordat de groetplieht verdwijnt. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De regering blijft bij haar plan de defensiebegro ting van dit jaar met 81 miljoen gulden te verlagen. Premier Den Uyl heeft dit gisteren in een brief aan de Tweede Kamer, meege deeld. 'Jsvt-K-f 3788ik zit in het comité van —Ontvangst Dr. J. Veenhof (39) volgt prof. dr. G. C. Berkouwer op als hoogleraar in de dogmatiek, de dogmageschiedenis en de symboliek. Hij is op het ogenblik predikant van de Evangelisch-Refor- mierte Kirche te Bazel in Zwitser land. Hij studeerde aan de vrijgemaakt the ologische hogeschool te Kampen en in Göttingen. Vervolgens was hij docent aan de bijbelschool te Sankt Chrischo- na bij Bazel en een jaar aan de Bazel- se universiteit' Het persbericht van Laatste oplossing van puzzelserie De oplossing van de vierde en laatste yveekpuzzel, die vorige week op deze plaats vermeld stond, leverde het vol gende gedicht op (en wat ons betreft mag u en leder die niet meepiekerde maar dit rijmwerk wel leest, de raad opvolgen). Deze regels moest u vinden: Beste speller van deez' krant Neem de balpunt eens ter hand Geef een abonnee eens op Die heeft aan ons echt geen strop Als u rechts de naam dan zet Krijgt ie dahg'lijks Trouw/Kwartet (Hier en daar kan een woord in de zin op een andere plaats staan, bij het toekennen van de prijzen is daar re kening mee gehouden). De prijswinnaars zijn: G. van Veen, Wagengouw 3. Broek in Waterland, S. H. Bevelander, Zijde 11, Boskoop: A den Hollander, Le- tostr. 16, Rotterdam. de vrije universiteit zegt: 'Bij zijn vestiging in Nederland zal hij zich als lid aanmelden bij een der gereformeer de kerken (Syn).' Dr. K. R. Veenhof (37)1 gaat Akka- disch, Oegaritisch en de geschiedenis van het nabije oosten in de oudheid doceren. Hij studeerde in Kampen en in Leiden en is thans lector aan de r.k. universiteit van Nijmegen. De gebroeders Veenhof deden hun examens en promotie steeds cum laude, Jan zijn promotie op Bavinck in Göttingen zelfs magna cum laude. Een schoonzoon van prof. Veenhof sr. drs. A. H. Naber is eveneens aan de vrije universiteit verbonden. Hij is wetenschappelijk medewerker in de medische faculteit. DEN HAAG Hét Konsumenten Kontakt en de Consumentenbond heb ben aan de minister van economische zaken gevraagd niet toe te stemmen in een verhoging van de minimum prijs voor brood. In een donderdag gehouden vergadering van het pro- duktsehap voor granen zaden en peul vruchten is een dergelijk voorstel aan de orde geweest. Het Konsumenten Kontakt en de Con sumentenbond zijn van mening dat de huidige minimumprijs op bevredigen de wijze voorkomt dat door stunten de regelmatige voorziening aan de consument in gevaar wordt gebracht. GA DEZE ZOMEK IN ISRAEL WERKEN IN EEN KIBBOETS Data: 30 juli 30 augustus 27 augustus 27 september Prijs: 680,per persoon, all in. Leeftijd: 18 30 jaar. Uitvoerig programma op aan vraag verkrijgbaar bij het Instituut voor Internationale Excursies P.O.B. 54, Bergen Nh., Tel. 02208 - 2600. De regering doet dit ondanks de scherpe kritiek die op deze verlaging door de oppositie en de a.r. (rege ringsfractie is geuit tijdens het Ka merdebat over de benzineaccijnsverho ging van vorige week. Van de 81 mil joen kan 63miljoen gebruikt wor den voor beleidswijzigingen. De lage re pensioenremie van ambtenaren kost het rijk 57 miljoen. De rest gaat naar ontwikkelingshulp voor steun aan ondermeer de Afrikaanse droogte- gebieden, Bangladesj en India. Premier Den Uyl deelde gisteravond na afloop van de ministerraadsverga dering mee dat het kabinet nog dit jaar voor ontwikkelingshulp een aan tal projecten wil realiseren, waarvoor in de begroting al wel geld was opge nomen, maar die nog niet zijn uitge voerd. Het totaal van nog niet uitge voerde projecten (het 'stuwmeer') be loopt een bedrag van een miljard. Het kabinet heeft besloten daarvan dit jaar nog 40 miljoen versneld uit te geven. Niet meer Het is niet de bedoeling, zo deelde premier Den Uyl gisteravond mee om de defensiebegroting met nog meer dan 81 miljoen te verlagen om andere nieuwe uitgaven te dekken. De eerder voorgestelde nieuwe uitgaven, met na me voor de welzijnssector, zullen, nu de tweede Kamer de benzineaccijns verhoging van 75 miljoen heeft ver worpen, niet doorgaan. De regering beraadt zich nog over de mogelijkheid om de aangekondigde maatregelen ter bestrijding van de leegstand van woningen te financie ren. De voorbereiding van de wetswij ziging ter verlaging van het college geld zal, ondanks het wegvallen van de dekking uit de benzineaccijns, wor den voortgezet. De financiering daar van zal onderdeel uitmaken van de begroting 1974 waarover het kabinet maandag begint te vergaderen en waarvoor twee weken zijn uitgetrok ken. Het opstellen van de begroting 1974 wordt geen eenvoudige zaak. 'We moeten eerst vaststellen welke, ruimte er is voor nieuwe uitgaven. De wen sen die de verschillende departemen ten voor het vólgend jaar hebben in gediend, overtreft de beschikbare mid delen in ruime mate. Maar dat is nor maal', aldus de premier. De ministerraad heeft zich gisteren langdurig beziggehouden met de spreiding rijksdiensten en de selectie ve investeringsheffing die het rijk een grotere invloed moet geven op de bedrijven die zich in de Randstad ves tigen. Behalve dat er besloten is dui zend man personeel van het Centraal Bureau voor de Statistiek naar Heer len te verhuizen, is er over de rest van de spreiding nog geen enekele be slissing genoemd. Bekeken wordt nu welke diensten moeten verhuizen, in welke aantallen en op welke termijn. Ten aanzien van de selectieve investe ringsheffing beraadt het kabinet zich over de vraag of deze regeling niet wat meer genuanceerd moet worden toegepast. Dat zou b.v. kunnen beteke nen dat sommige bédrijven makkelij ker een vergunning krijgen en min der heffing moeten betalen om zich in de Randstad te vestigen dan an dere. (ADVERTENTIE) VERHUIST U? Of heeft u ander transport nodig? Een vertrouwd adres: HOLWERDA ZONEN Kloof tussen werkende jeugd en vormingscentra 13 Buitenland Mythe van Iïaile Selassie valt tegen 15 Onze redacteur Ferry Versteeg heeft zojuist een grote reis door Latijns Amerika afgesloten. Vandaag belicht hij de achter gronden van de rechtse militai re staatsgreep, vorige week in Uruguay. De komende weken volgen artikelen over Puerto Ri co en Peru, Chili, Argentinië en Haïti. Zie pagina 15 Kunst Over Cor Bruijn en Ko- sinski 17 Sport Fuente: vlucht uit armoede 19 Weer drama rond Guimard 21 Economie Jaarverslag NS Strips, feuilleton Commentaar Weer. toeristeo Familieberichten Puzzels Uw probleem Bloem en plant Dammen, schaken 25 RITA "Als jullie je vervelen, weet ik wel een leuk spelletje". (ADVERTENTIE) Kom naar het Dolfinarium Harderwijk I In het grootste overdekte Dolfijnenstadion ter wereld met 2.500 zitplaatsen ziet u een unieke show van zeeleeuwen en dolfijnen in één programma. Tijdendagelijks 10.00 - 11.30 - 13.00 - 14.30 - 16.00 en 17.30 uur. Zondags niet om 10.00 uur. Onderwatervoedering door kikvorsmeisjes. Robarium. Expositie walvisachtigen. -s DOLFINfiRIUm HARDERWIJK '"S™ noteer als nieuwe abonnee naar inhoud en overtuiging een krant die gezien is en gezien mag worden! Door de benadering van het plaatselijk, landelijk en wereldgebeuren. In kerk en maatschappij, in politiek, kunst en sport. Kritisch, kort en bondig! Een krant ook voor uw buurman. Zet hem vandaag nog op da bon. Naam: Adres: Plaats: Betaalt per: maand; kwartaal. De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis en bespaart ca. 4 gulden abonnementsgeld. Opgegeven door Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste mapjes postpapier met enveloppen pletine schaaltje (flessen onderzetter) handige paraatmap met briefpapier en pen Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: Nieuwe Leidse Courant, antwoordnr. 267 Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1