Vierkanten die soms O.K. zijn NMB verhoogt spaarrente m.i.v.15 juli nu tot T/2/0I - _1/0/ _1/0/ 71/0/ 6%%7% W/oW/ol^!0 lllalll m i NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK NV we boeken De vijver- de kringloop in het water uw probleem ook het: onze -il/KW'AWTET ZATERDAG 7 JULI 1973 BINNENLAND/PUZZELS T17/1K19 laai: 1. tussenzetsel, 3: rich- woonboot, 10. reeds, 11. in- bloeiwijze, 14. Onder Officier 15. tor, 18. houten klepper, 20. Iven, 21. herdersgod, 23. lor. leil aanbrengende godin, 25 I listen, 27. grondsoort, 29. {eitje 31. twijg, 33. volksnaam [kauw, 34. akf. van editie, 35. i inbegreken (afk.), 36. afne- jtij, 37. palmboom, 39. rijsmid- paard, 43. spelleiding, 45. ïd zajogel, 47. spitse bek van een 19. huisdier, 50. stuk stof, 51. streK )r h| yieye sVl |Bo (Bom - Kent U ze nog. de j" idelers? Uitgave: Europese Bi- ,aity - Zaltbommel. Prijs 16,90. boekje 's Gravendeel in oude O0iP' 's thans een album over i verschenen, overwegend 70C7tto .s uit de eerste veertig jaar k-OU/ij, vrouW- •ave vermeldt onder meer EPlLEPfo's van kinderen, die nu :r en grootmoeder zijn, van ongelingsvereniging uit 1906, latsiefoto's van de chr. natio- il, uit 1910, alsmede van ligingen, mannen en vrou- de vlasbouw, de turnvereni- 1920, een herinnering aan ;k van prins Hendrik, jubi- jen en de brandweer. 5jrtrettengalerij van bekende \m loten van weleer completeert "i, dat uiteraard in het bijzon ingewijden belangwekkend nd«. ihuis en). we- ijn e. te aan ng rijke I van oei de 9118. 9101. ven i het Srdegraaf Cruise-schip j: De Boer - Bussum. Prijs Ina, dat Noordegraaf ditmaal foman over zeevarenden heeft l, is bijzonder eigentijds: een Andermaal is Jan Ligt- voordien op tankers en -vlag-schepen heeft gevaren, ipersoon. Deze stuurman is een Nederlands Cruise-schip de 'Stuyvesant', dat verwen- rikanen een zorgeloze zwerf- het Caraïbische gebied jorgen. Dat laatste die on- eid kan men wel vergeten, revolutionaire Braziliaanse aapt het schip. De auteur spannende gegeven voortref- itgewerkt, maar deed meer Hij gaat in op de tegenstel- ijk-arm in de wereld, waar- welvarende Amerikanen en itarme eiland Haïti veel stof i. De confrontatie met Haïiti ins zo boeiend als de hele ka- arin de struurman tot over betrokken raakt, niet in het tnwege een eerder ontstane met een Amerikaanse wedu- hebben Cruise-schip dat ook sociale historie bevat, met oegen gelezen. J.R. e Fecher De koerier des Uitgave: Zuid-Hollandsche smij, Den Haag. Prijs 19.90. hartstocht, intriges, pracht armoede en romantiek, dit nog meer treft men aan in de kleurrijke roman, die Con- echer heeft gewijd aan de ze- eeuw. Haar tonelen zijn het van koning Karei II én het c van Lodewijk XIV, met als ma de boven- en ondergrond- tussen beide vorstenhoven it in Europa. De avonturen lelichaamd in de persoon van igemannen Philip Ralegh en die zich beiden een taak heb- eld. De één wil schitteren in van Karei, de ander be- ch in het volle leven om een iheim tot oplossing te bren- zijn dan nog de tegenstellin- en rooms-katholieken en pro- en en passant het op- an De Ruyter's vloot bij Sole- doende mogelijkheden voor eur, die zich zorgvuldig in heeft ingeleefd om alle re it te trekken. Philip, als koe- de Engelse koning, is even n ondernemend als z'n latere lilbert. De verdienste van dc- n is, dat een uitstekend tijd- ordt opgeroepen. Dit uit het 'ertaalde verhaal behoort dan lc betere genres van de histo- omans, die in deze tijd van rom ntick op het t.v. kennelijk een nieuw leven in leiden. JJL talmen, 53. specerij, 55. voertuig, 56. geit. 58. bedekt bloeiende plant, 59. rondhout, 60. toiletartikel, 61. karig, 62. wandversiering. Verticaal: 1. vernis, 2. levendig, 3. schrobnet, 4. deel van de bijbel, 5. Oud Egyptische Zonnegod, 6. plaag geest, 8. gesel, 9. heks, 11. honing drank, 13. knaagdier, 16. grondsoort, 17. spinneweb, 19. klank. 21. hoofd deksel, 22. keurig, 24. wijnmaat, 25. bereide dierenhuid, 26. reeks, 28. op standeling, 30. Europeaan, 32. vorde ring. 37. levenslucht, 38. deel van de hals, 39. zwart agaalsteen, 40. schop, 42. lasten, 44. bitter bocht, 46. onmis kenbaar, 48. vruchtje, 50. onderricht, 51. deel van een boom, 52 holte in een muur, 53. duw. 54.soort, 57. sport- termi 58. pers. voornaamw. Oplossingen tot en met woensdag a.s. zenden aan: Trouw/Kwartet, Postbus 859, Amsterdam. Linksboven vermel den: Weekendpuzzel. Oplossing van vorige week: Ilor.: 1. ra, 3. krec, 7. ante, 10. alk, 12. andijvie, 15. slap, 17. eed, 18. ba, 19. els, 30. les, 22. aar, 23. lek, 24. R.O. 26 loods, 28. en, 29. meel, 31. pe del, 33. do, 34. ram. 36. la, 37. garoe, 40. mode, 42. me, 43. kater, 45. la, 46. rem. 47. bes, 48. mot, 50. kan, 51. ar, 53. ert, 55. maté, 57. klaroen, 60. dol, 61. Karna, 62. snor, 63. R.F. Vert.: 1. ras, 2. alleen, 4. Ra, 5. ene, 6. edel, 7. a.v. 8. nis, 9. te, 11. kalk, 13. ijdel, 14. dar, 16. p.s. 18 base, 21. sop, 22 Ada, 23. leng, 24. re, 25. oer, 27. oele, 29. moot, 30. lam, 32. leem, 33. dras, 35 mol, 38. aker, 39. Eem, 41. da, 42. mentor, 44. Roer, 46. raad, 47. bal, 49. tros, 50. km. 52 olm. 54. ten, 56. elf, 57. ka, 58. Aa, 5e. no. De prijswinnaars zijn: mevr. E. B. Wol- tcrs-StoI, Westerseweg 2, Zuidvvolde; M. C. S. Spaargaren, Sonmansstr. 132b, Rotterdam: W. J. M. Tceuwsseu, Rcm- brandtstr. 28, Naaldwijk. door Henk van Halm De ochtend na het fikse onweer, dat vorige week stortregens bracht, zag het anders glashel dere water in mijn vijver melk achtig wit. Je kon de bodem niet zien en dat terwijl de vijver twee weken na de aanleg nooit meer troebel was geworden, een toonbeeld van gezond water. Zou ik me alleen maar illusies hebben gemaakt over het zon der veel moeite bereikte even wicht in de vijver? Nog geen twee uur later was het water weer even helder als altijd. Een plotselinge opbloei van micro scopische eencellige diertjes had het voor korte tijd gekleurd, maar was zonder een spoor achter te laten verdwenen. Waarschijnlijk zijn met de stromende regen voedingsstoffen in het water geraakt die deze plotse linge waterbloei verklaren. In dat geval pleit het voor de biologische reinigingscapaciteit van het vijver water dat het deze lichte verstoring zo snel weer onder de knie heeft ge kregen. Het grootste probleem, waarmee kersverse vijverbezitters geconfron teerd worden, is natuurlijk even wicht in hun vijver te krijgen. Nooit heb ik zoveel reacties ontvan gen als op het stukje over mijn vij ver van 12 mei jl. Alle klachten be troffen het raadselachtige massale stenen van waterplanten en dieren. In boeken over vijvers wordt er maar al te vaak nogal luchtig over heen gelopen. Een vijver hoort zelf- verzorgend te zijn, zó dat we niets hoeven weg te halen dat het water vervuilt. Om dat te bereiken kunnen we maar één ding doen; kijken naar de natuur, naar slootjes met helder wa ter en een goede vegetatie. Daar heerst evenwicht in de produktie van afval en de afbraak ervan: het water reinigt zich zelf. Het leven in het water zorgt voortdurend voor af valstoffen: planten en dieren sterven een natuurlijke dood en dieren lo zen bovendien afscheidingsproduk- ten. Dode dieren worden opgegeten door afvaleters, waaronder bepaalde waterinsekten zoals de geelgerande waterroofkever, zodat schimmels geen kans krijgen. Uiteindelijk komt alle afval terecht bij de bodembacte riën die de dode organische stoffen omzetten in waterstof, koolstof en mineralen als sulfaten, nitraten en fosfaten. De mineralen zijn voe- dingszouten. waarmee waterplanten zich voeden. Zo voorgesteld lijkt de zaak nogal eenvoudig te liggen: alles wat sterft, wordt door de afbraak voedsel voor planten en hoe meer voedsel er in het water komt, hoe harder de planten gaan groeien. Maar zo simpel ligt het niet, want naast deze kringloop, waardoor het water schoon blijft omdat alle afval wordt opgebruikt, bestaat er in het water een zuurstofbalans. Voor het afbreken van afvalstofen is veel zuurstof nodig die de bacteriën uit het water haalt. De verdwijnende zuurstof wordt tegelijkertijd aange vuld doordat zuurstofmoleculen uit de atmosfeer in het water overgaan en doordat assimilerende waterplan ten zuurstof aan het water afgeven. Zo blijft het zuurstofgehalte op peil, het wisselt alleen iets met de tempe ratuur van het water: immers, hoe hoger de temperatuur, hoe lager het zuurstofgehalte. Dat hele natuurlijke evenwicht is niet stabiel: in de herfst sterven veel planten af en wordt er veel geëist van de biologische zelfreini ging van het water. Een gezond wa termilieu kan dat gemakkelijk aan: als er veel afval in het water wordt geproduceerd of er van buitenaf in raakt, vermeerderen de bacteriën zich enorm en doen ze hun uiterste best deze af te breken. Zo lang er voldoende zuurstof in het water is, blijft het evenwicht gehandhaafd. Als er echter te veel afval is en er zoveel moet worden afgebroken dat het toetreden van zuurstof uit de at mosfeer de onttrekking van zuurstof aan het water niet kan bijhouden, ontstaat er een zuurstoftekort, waar door eerst de dieren stikken. Hun lijken veroorzaken nog meer afval en dus een nog verdergaande versto ring van het evenwicht. Het water wordt nog armer aan zuurstof en ook de planten gaan dood. want al produceren ze zelf zuurstof, ook zij moeten ademen en nemen een deel daarvan zelf weer op. Het is een vicieuze cirkelgang die eindigt met de dood van de bo dembacteriën, waarvoor rottings bacteriën die zonder zuurstof leven in de plaats komen. Die anaërobe bacteriën scheiden gif af dat de ontwikkeling van alle andere leven verhindert. Als het eenmaal zover is gekomen is een herstel van het na tuurlijke evenwicht haast niet meer mogelijk, althans in stilstaand wa ter. De voorbeelden van zulke ver vuilde wateren zonder enig zicht baar leven kent u tegenwoordig alle maal wel, vaak veroorzaakt door overmatige industriële lozing van organisch afval. In het klein kan dat echter ook in uw vijver gebeuren. Hoe u dat kunt voorkomen, vertel ik u de volgende keer. Roofkevers ruimen meer dode die ren in de vijver op dan ze levend vangen. Ze vormen een onmisbare schakel in de kringloop van het wa terleven. Niet piekeren maar puzzelen door mr. G. van Vorden Oplossing opgave nr. 550 Het fraaie probleem van de heer A. Wagner (11) te Dirksland be vatte slechts een enkel klein on- effenheidje: a) Hor. 7 kan (naast 121104) ook 101124 zijn; b) Vert. 41 zou (i.p.v. 144) desnoods ook 441 kunnen zijn (1 is óók een kwadraat!). Voor het overige verwekte dit vraag stuk uitbundige geestdrift, die zowel uit het grote aantal oplossingen als uit de waardering bleek. De lezers kenden namelijk het uitzonderlijk hoge waar deringscijfer 8,44 toe: verkregen uit 4(0,8%), 5(0,8%), 6(4,7*3)), 7(10,1%), 8(31,3%), 9(35,2#), 10(17,1%). Onder de vele fraaie gedichten, als mede prozaïsche ontboezemingen, treft het beestachtige kwadratenpoëem van mevr. M. W. Lassing-Bakewel (39) te Culemborg bijzonder: Dokter, kijk eens naar mijn stier: Ja hoor, twee keer twee is vier. Hij heeft juist een kal gekregen: O, en drie maal drie is negen. En nu moet u onze bles zien: vier maal vier is zeker zestien. En hij hinnikt, stomverwonderd: is nu tien maal tien soms honderd? En ir. R. Dijksterhuis 62te Amers foort uit zijn hulde als volgt: O, mr. G. van Vorden. wat hebt u toch gedaan? U weet: ik kan die cijfers 1 8 6 6 2 4 1 2 1 1 O 4 5 O 8 2 3 1 9 3 6 3 2 O 6 2 5 6 4 3 6 8 6 4 4 1 5 1 2 9 7 2 9 6 5 4 7 7 4 4 1 4 8 4 1 6 1 6 6 4 O O 3 1 1 5 6 4 4 5 O S 1 2 O 2 5 5 2 1 3 1 4 O 9 9 7 1 8 4 4 1 2 1 2 O 1 6 1 8 1 4 4 7 2 2 8 9 1 4 4 5 7 4 O 1 7 2 9 8 5 9 5 3 b 9 1 1 2 5 2 2 5 r. 4 5 1 3 6 1 4 1 6 1 5 2 9 1 3 4 5 6 6 5 6 l 3 1 1 l 5 6 O i 4 4 4 4 2 4 9 6 4 9 2 7 0 4 4 4 9 8 6 4 1 9 6 0 4 gewoon niet laten staan. Het zoeken der kwadraten viel me bepaald niet mee. Tóch geef ik, als waardering, de derde macht van twee! Maar de heer A. Pruijs (55) te Assen heeft de puzzel de das omgedaan (puz zel is hier onderwerp; o, dat lastige Nederlands!): 'Deze O.K.-puzzel was o.k., als was ik zelf bijna k.o.' Ir. J. W. Hofman (73) te 's-Gravenhage acht het 'merkwaardig, dat vierkanten een kronkel kunnen zijn en dat nog wel bij een veearts!' Boven 159 punten haalden de ladder- prijs: H. Dekkers, Hudsonlaan 522, Eindhoven (voor de zeventiende keer!); K. Kooiker, G. K. van Hogen- dorplaan 26, Huizen NH (voor de achttiende maal!); D. Penninkhof, Trekvaart 103, IJsselmuiden (voor de eerste maal); ir. J. J. Smidt, Nassau- straat 40, Zoeterwoude-Rijndijk (voor de negende keer!). Brieven die niet zijn voorzien van naam en adres kunnen niet in behandeling worden genomen. Geheimhouding is verzekerd. Vragen die niet onderling met elkaar in verband staan moeten in afzonderlijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan post zegels te worden ingesloten. Adres: re dactie Trouw-Kwartet, postbus 948, 948, Rotterdam. Vraag: Kan men jonge boerenkool eten? Men vertelde, dat deze kool ver giftig is en dat met een paar nachten vorst dit vergif afgebroken is. Antwoord: Als de boerenkool niet be spoten is, kunt u zdfs een slaatje van rauwe boerenkool maken. De groente boer die we hierover spraken, legt ten gerieve van klanten die in elk geval bevroren boerenkool willen hebben, de boerenkool in het diepvriesvak, maar hij moest er wel een beetje om lachen. Volgens hem beschouwde men alle koolsoorten vroeger als winter voedsel, waar men niet te vroeg mee moest beginnen, de winter is nog lang genoeg. Verder liet men alle kool (en boerenkool zeker) eindeloos koken. Van jonge kool zou niet zoveel over blijven en dat vond men jammer. Men vertelde ons dat stamppot van jonge boerenkool en verse spinazie lichter te verteren is dan stamppot van uitsluitend boerenkool. Pas de worst ook aan bij de thans geldende maatstaven: niet te vet. Vraag: Mijn schoonzuster, die in ge meenschap van goederen gehuwd was met mijn thans overleden broer, heeft een schilderij in bezit waarop familieleden van haar overleden man (en van mij) voorkomen. Zij heeft geen kinderen. Kan ik rechten op dit schilderij laten gelden? Het is toch mijn familie? Antwoord: Dat kan wel zo zijn, maar uw schoonzuster heeft dit schilderij van haar man geërfd en daar is niets aan te doen. U zou haar kunnen vra gen of ze zodanige beschikkingen zou willen maken, dat het schilderij te zij ner tijd niet in handen komt van bui ten de familiekring bestaande geïnte resseerde inkopers. Dat dit een zaak is die met de nodige tact behandeld moet worden, behoeven we niet uit te leggen. Vraag: Kunt u mij iets vertellen over de waarde van twee aquarellen van Henry Parker. De onderschriften zijn Silent Water en On the Dart near Waddleton Bount. Antwoord: De naam Henry Parker komt niet voor in onze handboeken. Wij kennen dit soort aquarellen ech ter wel. Ongeveer zestig jaar geleden zag men ze nog in alle middenstands huizen aan weerszijden van de schoor steenmantel hangen. Tegenwoordig wordt dit genre, mits goed onderhou den en aardig om naar te kijken, grif verkocht, evenals spiegels met zwaar vergulde randen, als zaken uit groot moeders tijd en opgehangen in boe tiekjes, eethuisjes, kapperszaken enz. Opkopefrs doen er goede zaken mee. Mocht u soms in een advertentie deze aquarellen te koop aanbieden, adver teer dan vooral zonder naam en adres erbij te vermelden. Vraag: Dc bewoners van de helft van een dubbele villa laten een verhoogd terras aanleggen achter hun huis. De stenen afscheiding tussen de beide tuinen vormt nu de zijkant van het terras. Hierdoor komt van de privacy van de andere buren niet veel te recht. Kan dit maar zo? Antwoord: Wij kennen noch de ge meentelijke bepalingen noch de situa tie ter plaatse noch de eigendomspa pieren, maar we) vragen ons wel af, of de gemeenschappelijke erfscheiding wel sterk genoeg is om die grote hoe veelheid grond tegen te houden en hoe de afwatering van dit hoge terras zal zijn. Voorts kunnen we ons niet voorstellen dat de wet, die in een blinde muur geen andere dan van tra lies voorziene vensters met ondoor zichtig glas en dat nog zes meter bo ven de begane grond gedoogt, een als door u bedoelde schending van pri vacy door dit op ooghoogte aange brachte zonneterras wèl zou goed keuren. Contact mdt het bureau bouw- en woningtoezicht-openbare werken ter plaatse zou wellicht reeds informatief en vruchtbaar kunnen zijn. Vraag: Wat betekenen de voor mij on leesbare woorden die ik van een post zegel overnam? Antwoord: Inderdaad is het voor ie mand die het Cyrillisch schrift niet kent moeilijk om deze Russische woorden te ontcijferen. Het opschrift betekent: Amoerskaja oblastnaja Pos- tjto Marka, dat wil zeggen postzegel van het district Amoer (in Siberië langs de Amoer, benoorden Mandsjoe- rije). Vraag: Verleden jaar bestond de spoorbrug over het Hollands Diép honderd jaar. Waarom werd daar geen aandacht aan besteed? Antwoord: Dat is geen wonder, want van dé oorspronkelijke brug is niet zo veel over. Door oorlogsgeweld werd de brug vernield en later in elkaar gezet uit verschillende overal vandaan gehaalde stukken. Ook werden de dammen verlengd, zodat de brug kor ter kon zijn. Geruime tijd werd het reizigersvervoer over de autobrug ge regeld tussen Zwijndrecht en Lage Zwaluwe. In 1946 reden de treinen weer over de spoorbrug. Midden op de brug is een herinneringsplaat aan gebracht. Vraag: ln de lak van mijn auto zijn heel kleind bobbeltjes, die als ze openspringen, gelegenheid tot roest- vorming bieden. Wat kan ik zelf hier aan dqen? Antwoord: Als het gaat om zeer klei ne plekjes, kunt u het met fijn schuurpapier die plekjes gladschuren cn met een eveneens zeer fijn pen seeltje de plekjes aanstippen met spe ciaal hiervoor in de handel gebrachte lak. Uw dealer heeft die of kan die lak voor u bestellen. Grote plekken moeten gladgeschuurd, bijgemenied en bijgespoten worden. Kijk meteen eens naar de kanten van de portieren. Slaagt u bij uw autohandelaar er niet in de fijne penseeltjes en het schuur papier te vinden, dan heeft een hobbywinkel dit materiaal wel. ADVERTENTIE (ongewijzigd) spaarrekening o£ - boekje voor dagelijks opvraagbare tegoeden. spaarrekening of-boekje opzegtermijn 3 maanden. opzegtermijn 6 maanden. Vaste Termijn Spaarrekening: vaste termijn 1 jaar (was 7%) (ongewijzigd) (was 7V4%) Rentegroei- bewijzen 6VZ%-7V4°/O. Het spaar- papier aan toonder met oplopende rente .-looptijd minimaal z jaar - maxi maal 5 jaar. Vaste Termijn Spaarrekening: vaste termijn 3 jaar* Vaste Termijn Spaarrekening: vaste termijn 4 en 5 jaar*. op reeds gestorte bedragen op lopende Vaste Termijn Spaarrekeningen wordt gedurende de looptijd geen rentewijziging doorgevoerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 19