Modelstaat Uruguay vervalt tot dictatuur t amerika §&ts pUV/KViAiRTET ZATERDAG 7 JULI 1973 BUITENLAND T13/K15 MYTHE VAN HAILE SELASSIE MOOIER DAN DE WERKELIJKHEID Door Harm Lamberts |zer Haile Selassie van Ethiopië, de overwinnende leeuw van Juda, de uitverkorene Gods, de ko- 5 der koningen, die zich beschouwt als rechtstreekse afstammeling van koning Salomo en de legen- ische koningin van Sheba, is 80 jaar en dat is voor Ethiopische begrippen stok en stokoud. Want onderdanen mogen er, als ze alle ontberingen van him eerste levensjaren doorstaan, toch niet op men veel ouder dan veertig jaar te worden. Alles is nogal ongelijk verdeeld in Ethiopië. ivergrote massa van de ongeveer Ijoen inwoners kan lezen noch jven, ziet nooit een dokter. De srsterfte in Ethiopië wordt bijna ens ter wereld geëvenaard. Zestig :nt van alle kinderen die geboren en, sterft vóór het derde jaar. De. assenen sterven aan malaria, le- gele koorts, dysenterie en ge- tsziekten als hun leeftijdsgenoten is land in de bloei van hun leven Hailé Selassie regeert nu al bijna ar en heeft zich in de loop der veel roem vergaard. Zijn ver- e dramatische beroep op de Vol- tond hem te hulp te komen toen land werd binnengevallen door iscistische horden van Mussolini, ducht naar Engeland en zijn tri- ntelijke terugkeer naar Ethiopië, haften hem een aureool dat hij leven lang heeft gehouden. Met diplomatieke bekwaamheden en •1 voor public relations heeft de r het beeld dat de wereld van had steeds weer opgepoetst. De geloven graag in sprookjes. niet zoveel keizers en konin- ieer en als er dan nog een echte die leeuwen in zijn tuin heeft die mythe en werkelijkheid tdig weet te mengen, dan wor- mensen die kritische vragen al gauw gedoodverfd als zwart* die de zon niet in het water zien schijnen. ;eling die in Ethiopië in verzet te komen tegen de keizer, de lakbare, de heilige, vertegen- iger van God op aarde, werd ef* 1 de mond gesnoerd. Zij die het len de verstikkende strukturen aan de kaak te stellen, die Ethiopië iedere aansluiting met de moderne ontwikkeling in Afrika en de rest van de wereld heeft doen missen, moesten dat met de dood bekopen of zijn het land uitgevlucht. Het regime van Hai le Selassie kent lang niet malse straf fen. Mensen werden ingemetseld :'n huizen, weggeborgen in afschuwelijk» gevangenissen, terecht gesteld. OPSTAND Twaalf jaar geleden brak een opstand uit tegen het bewind van Haile Selas sie. Regeringsgetrouwe troepen had den niet veel tijd no Jig om daar een eind aan te maken. Op 30 maart 1961 werd generaal Mengistoe Neway, de leider van de opstand, in het open baar in Addis Abeba opgehangen. Zijn executie en de laatste woorden die hij sprak, hebben vooral op de Ethiopi sche studenten diepe indruk gemaakt Zij waren meer en meer vervreemd geraakt van de Ethiopische samenle ving. Door hun studie waren ze in de bevoorrechte positie dat ze kennis konden maken met de wereld buiten Ethiopië. Zij gingen steeds meer kriti sche vragen stellen en dat was en is niet geoorloofd in Ethiopië. 'Ik heb gedaan waarvan jullie mij beschuldi gen', zei generaal Neway, 'maar ik voel mij niet schuldig. Ethiopië heeft stil gestaan, terwijl onze Afrikaanse broe ders voorwaarts gaan in de strijd om de armoede te overwinnen. Wat ik deed was in de beste belangen van mijn land'. De studenten hebben de strijd van ge neraal Neway voortgezet. Zij gingen de functie vervullen die eigenlijk po- streden provincie Ogaden is de oostelijke punt van Ethiopië waar onder 'kam plaats Galadi tig*- andel litieke partijen moeten vervullen, maar die zijn verboden in Ethiopië. Zij namen het op voor de arme boe renbevolking en de ontheemden in de stad. Dat hadden de vakbonden eigen lijk moeten doen, maar die zijn in Ethiopië verlengstukken van het rege ringsapparaat. Een onafhankelijké pers, radio of te levisie zijn er ook niet. Dus gingen de studenten de mensen voorlichten. Maar hun vergaderingen en betogin gen werden uiteen geslagen en hon derden studenten zitten gevangen of zijn het land uitgevlucht. Het enige medium van betekenis in Ethiopië is eigenlijk de koptische kerk. En kerk en staat vallen in dat land nog altijd samen. De koptische kerk, die bar stensvol traditie zit, vervult er min of meer de rol die de rooms-katholieke kerk in de middeleeuwen had. De kerk en de keizerlijke familie bezitten bijna alle grond in Ethiopië. De pach ters die er een bestaan op moeten vinden, worden op een verschrikkelij ke manier uitgebuit. Ze moeten soms tot 75 procent van hun opbrengst aan de landeigenaren betalen. Daarnaast betalen ze inkomstenbelas ting, belasting voor de gezondheids zorg en het onderwijs, ook al is er heinde en ver geen school te beken nen en zien ze nooit een dokter. En de belastinginners zijn ook nog eens corrupt, zodat de boeren veel meer belasting moeten betalen dan wette lijk is voorgeschreven. Zo zijn ze jaar in jaar uit uitgemergeld. RADELOZE BOEREN Toen de regering in 1968 de belasting druk weer wilde verzwaren, grepen de radeloze boeren in de provincie Go- jam naar knuppels en hooivorken en joegen de belastinginners het land af. Leger en politie maakten een eind aan de rebellie. Er vielen enkele hon derden doden. Toen een Italiaanse journaliste eind vorig jaar de keizer vroeg wat er nu in hem omging als hij zo nu en dan rondritjes maakt en dan brood en muntstukjes aan de ar men uitdeelt, merkte Haile Selassie op dat armen en rijken er altijd ge weest zijn, dat wie werken wil ook niet arm hoeft te zijn. Ondanks de schrijnende armoede waarin 95 procent van de Ethiopiërs moet leven, besteedt het bewind van Haile Selassie ongeveer eenderde van cle staatsinkomsten aan leger en poli tie. Het Ethiopische leger behoort tot de sterkste van de onafhankelijke Af- Keizer Haille Selassi rikaanse landen. En als het aan de keizer ligt, wordt het leger de komen de maanden nog sterker, want er dreigt oorlog met het buurland Soma lië. Voor zijn wapenaankopen steunt de keizer voornamelijk op Amerika. De Amerikanen vormen een belangrij ke steunpilaar voor zijn regime. Over de betrekkingen tussen Amerika en Ethiopië wordt altijd erg geheimzin nig gedaan. Niet in het minst door de regering in Addis Abeba zelf. De kei zer gaat door voor een van de meest vooruitstrevende leiders in Afrika en daarom wil hij zich niet al te zeer vereenzelvigen met de Amerikanen, die er op hun beurt niet veel voor voelen al te openlijk steun en toever laat te zijn van een feodaal regime. Bij de Ethiopische stad Asmara heb ben de Amerikanen een luisterpost van de inlichtingendienst ingericht met telescopen die gericht staan op het Midden-Oosten en de Sowjet-Unie. Voor wat hoort wat en daarom gaat niet minder dan tachtig procent van de totale Amerikaanse militaire hulp aan Afrika naar Ethiopië. Jim Hoag- land, die voor zijn reportages over Ai- rika een Pulitzerprijs heeft gewonnen, heeft over de Amerikaanse militaire en economische betrokkenheid bij de ontwikkelingen in Ethiopië onlangs boeiende gegevens gepubliceerd. Hij citeert de Amerikaanse ambassadeur In Addis Abeba, die met zoveel woor den toegeeft, dat Amerika en Rusland In dat deel van Afrika aan een 'minia tuur- bewapeningswedloop' bezig zijn. In I960, 1962. '63 en '64 hebben Ame rika en Ethiopië verdragen gesloten waarin Amerika onderandere ver klaart, 'dat het blijvend belang stelt in de veiligheid van Ethiopië en het verzet van dit land tegen alle activi teiten die de territoriale onschend- yV 7-:-. k J - Y, Ethiopische soldaten aan de grens baarheid van het land zouden bedrei gen'. Die zinsnede komt voor in het verdrag van 1960 en werd in latere overeenkomsten omgezet ln daadwer kelijke militaire en economische hulp SOMALIË Ethiopië grenst in het oosten aan So malië, dat in i960 een onafhankelijke republiek werd. De betrekkingen tus sen beide landen zijn allesbehalve vriendschappelijk. Somalië maakt na melijk aanspraak op de Ethiopische provincie Ogaden. De achtergrond hiervan is dat toen Somalië onafhan kelijk werd alleen de voormalige Brit se en Italiaanse delen van wat vroger Somalië was bij elkaar gevoegd wer den tot de republiek Somalië, maar de gebieden die Engeland destijds aan Kenia en Ethiopië had afgestaan en het Franse protectoraat niet. Het noordelijke deel van Somaliland werd in 1887 een Brits protectoraat. Een jaar later kreeg Frankrijk ook een stukje en in 1894 kreeg Italië zeggen schap over het zuidelijke deel van So maliland. De onafhankelijke republiek Somalië stelt dat Engeland stukken van het oude Somaliland aan Kenia, Ethiopië en Frankrijk heeft gegeven. In de grondwet van Somalië staat sinds 1960 dat het land 'met wettige en vreedzame middelen zal streven naar de hereniging van alle Somali sche gebieden'. In de jaren zestig is dat streven allerminst vreedzaam ge weest. Zowel met Kenia als Ethiopië braken regelmatig gevechten uit. Die verliepen voor Somalië niet zo gun stig en daarom versterkt het nu uit alle macht zijn leger. De laatste maanden stromen wapens, vliegtuigen, tanks en gevechtswagens Somalië bin nen. De Keniase krant Daily Nation schreef dezer dagen: 'Somalië bereidt zich voor op een oorlog*. Een van de redenen voor de verhevig de belangstelling van Somalië voor de Ethiopische provincie Ogaden zou wel eens kunnen zijn dat daar exploiteer- bare hoeveelheden gas en olie zijn aangeboord. Inmiddels heeft Ethiopië ook een flinke troepenmacht samenge trokken bij de grens met Somalië en er is niet veel meer voor nodig om de strijd te doen ontbranden. De Organisatie van Afrikaanse Een heid probeert nog in het conflict te bemiddelen. Toen de OAE in mei van dit jaar in Addis Abeba haar 10-jarig bestaan vierde, waren heftige woor denwisselingen tussen de Ethiopische en Somalische delegatie er mede oor zaak van dat het een weinig feestelij ke bijeenkomst werd. Op die vergade ring is toen een commissie van vijf Afrikaanse landen gevormd die moet bemiddelen, maar het valt zeer te be twijfelen of dat zal lukken. Door de Russische wapenleveringen voelt Soma lië zich nu sterker dan ooit en het kan er op rekenen dat de overgrote meerderheid van de bevolking in Oga den liever bij Somalië wil horen dan bij Ethiopië. Door de Amerikaanse betrokkenheid bij de gang van zaken in Ethiopië en de Russische steun aan Somalië, waar Russische adviseurs de Somali's onder meer bekwamen in het besturen van de Migs, zal een eventueile oorlog tus sen beide Afrikaanse landen geen zui ver lokale aangelegenheid zijn. De Amerikaanse ambassadeur in Addis Abeba en zijn Russische collega in So malië zullen handen vol werk hebben om te voorkomen dat de hartelijke betrekkingen tussen Washington en Moskou niet vertroebeld worden door een oorlog in de 'hoorn' van Afrika. net v effen kunt' van h[ enboi te RiJ ■>li [staatsgreep bij dekreet', waarbij de Urugese president Juan Bordaberry vorige week de parlementaire democratie inruil- lor een militaire dictatuur kwam allerminst als een donder- lij lieldere hemel. De hoofdstad Montevideo mag met zijn bre- ulevards, weelderige parken en schitterende stranden nog een irde en redelijk welvarende indruk maken, liet blijft e.en feit. land even groot als Engeland al jarenlang in verval is. in zq'n mate, dat de dreiging van een. militaire interventie in ilitiek tot een vast bestanddeel van het alledaagse leven was rden. len ing in ng, jen situatie van hollende inflatie, rende produktie, ongelofelijke lijke corruptie, sociale onrust errilla-activiteiten hadden de in- ijkste groepen in de Uruguese chappii elke kans laten liggen erbeteringen aan te brengen, oor was het nu de beurt aan de lals. Slechts de vraag resteerde rechtse dan wel linkse wapen- rs zouden worden. Het ant- volgde, toen president Borda- zich openlijk verenigde met de rvleugel van de Uruguese strijd- aangevoerd door generaal n Chaisti, leider van het belang- te militaire district, dat rideo omvat rv uersteeg in Bal Christi, een wilskrachtige ?rofbesnaarde cavalerist, geniet land bekendheid als 'Brazili- Yanwege zijn bewondering voor lega's in het noorden. Zijn voor- i medestander is de legerchef 'hiape. Hun overwinning bete- [verlies voor de progressieve mi- die inspiratie putten uit het ild van de links-nationalisti- Militaire machthebbers in Peru. Jrden geleid door de chef-staf drie strijdkracht-onderdelen, generaal Gregorio Alvarez. Deze uit slag kwam niet geheel onverwacht. Het afgelopen jaar waren al veel linkse of ficieren onder auspiciën van de mili taire inlichtingendienst SIM in fei te een dochter van de Amerikaanse CIA naar administratieve sectoren overgeplaatst. Dat de opstandige militairen presi dent Bordaberry en een aantal bur gers in de nieuw te vormen staatsraad toestaan mee te regeren, is niet alleen bedoeld om de militaire dictatuur een schijn van legaliteit te bezorgen, maar heeft waarschijnlijk ook te maken met de beperkte bestuurlijke erva ring van de militairen. Want tot in het recente verleden vormde defensie een sluitpost op de Uruquese begro ting, hadder de strijdkrachten nauwe lijks voldoende munitie om saluut schoten af te vuren, en wisten vol gens sommige waarnemers alleen vrienden en bekenden van hun be staan af. Dat was zeker het geval in de eerste helft van deze eeuw, toen de overvloe dige export van vlees, wol en huiden een simpel verkregen welvaart ople verde. Het vee plantte zich in het Uruguese heuvelland met geestdrift voort en moest slechts op geregelde tijden in de richting van de abattoirs worden gedreven. De politici lieten toen zelfvoldaan weten: 'Wij plukken liever schapen kaal dan belastingbeta lers'. Al in 1917 introduceerde de befaamde president Jorge Battle op basis van deze welvaart een bloeiend systeem van sociale voorzieningen, dat zeker op dat moment zijn weerga in de we reld niet kende. Enkele fascinerendp details: een 44-urige werkweek (dertig uur voor ambtenaren, twintig dagen vakantie, schadeloosstelling bij onvrij willig ontslag, kinderbijslag, mini mumloon, gratis onderwijs en royale ouderdoms- en invaliditeitspensioe nen. Mannen werden op 55-jarige leef tijd gepensioneerd en vrouwen op hun 47ste. En het meest indrukwek kende van alles was, dat dit systeem lange tijd redelijk functioneerde Ook voerden de Uruguezen naar Zwit sers voorbeeld het zogenaamde bonds radensysteem in. Daarbij werd de uit voerende macht uitgeoefend door een nationale regeringsraad van negen le- De grote politieke partijen de blancos en de colorados zakten af tot statische debatteerdubs en oligargi- sche belangengroepen. En voorzover de merendeels corrupte politici nog pogingen ondernamen om de catastro fale inflatie te bestrijden, ging dat via bevriezing van de lonen ten koste van de laagstbetaalden, wat een groeiende sociale onrust en een ongekende sta kingswoede tot gevolg had. Dat in dit gefrustreerde klimaat een van 's werelds beroemdste guerrilla-or ganisaties de Tupamaros-beweging floreerde, mag geen verwondering wekken. Maar de Tupamaros werden dioor hun aanvankelijke successen overmoedig en gaven zich al teveel bloot. Hun voornaamste tegenstander de onderbetaalde politie bleek in vrijwel onbeperkte mate omkoop baar. Toen de nieuwe president Bor daberry de strijdkrachten begin vorig jaar dan ook alle volmachten gaf om de guerrilla-beweging te liquideren, waren de Tupamaros in enkele maan den nergens meer. Corruptie Uruguay, het land van de vergane den. die direct door het volk werden gekozen. Om mogelijke onlustgevoe lens bij minderheidsgroeperingen tot een minimum te beperken, moesten drie van deze leden zelfs tot de oppo sitie behoren. Maar halverwege de jaren vijftig be gonnen de vlees- en wolprijzen op de wereldmarkt te kelderen, waarmee de fundamentele zwakte van de Uruquese modelstaat keihard werd blootgelegd: hij berustte op een gemakkelijk ver kregen 'elvaart en was niet geba seerd op eigen inspanningen en on dernemingsgeest. In 1966 begon dt afiakeling zich ook op politiek terrein af te tekenen. De Uruguezen besloten bij referendum hun nationale regeringsraad in te ru'- len voor hei meer robuuste presiden tiële stelsel in de •o /.o .ie aanstor mende economische crisis beter te kunnen bezweren. Zonder noemens dorie waardig succes. Uruguay bleef consu meren als een ontwikkeld land en produceren als een ontwikkelingsland. Ook het genereuze systeem van socia le voorzieningen en de daarmee sa menhangende overmaat aan bureau cratie maakten een aanpassing aan de sterk gewijzigde economische situatie moeilijk. Vandaag de dag telt dit land met z'n 2,8 miljoen inwoners nog 280 000 ambtenaren, 400.000 gepensio neerden en 250 000 werkloze steun trekkers. Tachtig procent van de Uru guezen woont in de stad, maar de es sentiële rijkdommen moeten nog steeds uit de agrarische sector komen. En deze sector verkeert zonder meer in een achterlijke staat. Vorig jaar werd maar 1,7 procent van de be bouwbare grond met kunstmest be werkt. irrigatie ontbreekt vrijwel ge- heel. wat iijdens de grote droogte van 19J4 bijvoorbeeld leidde tot de dood van 2,5 miljoen beesten. Goede spoor wegen zijn schaars. Het vee liep van zelf wel naar de abattoirs Tevreden De grote en semi-grote grondbezitters zijn op een laag produktief niveau al tevreden met hun inkomsten en in vesteren nauwelijks. Het midden- en kleinbedrijf wil uit economische noodzaak wel verbeteringen aanbren gen, maar heeft geen geld. Er zijn wel pogingen ondernomen om de ach teruitgang in de agrarische sector te compenseren met industrialisatie. Maar de Uruguese industrie bleef zeer bescheiden door de afwezigheid van inheemse grondstoffen, de beperkte binnenlandse markt en de onmogelijk heid om de kwalitatief teleurstellende produktcn in het buitenland te verko pen Toch bleven de guerrilleros de gang van zaken van achter de tralies beïn vloeden. Ze bezorgden de militairen namelijk veel inlichtingen over de on voorstelbare corruptie in regerings kringen. Daarom begonnen de militai ren vervolgens 'n kruistocht togen het door al te veel bestuurders en politi ci gehuldige principe, dat diensten aan het algemeen belang en aan de ei gen geldbuidel mogen samenvallen. Enkele voorbeelden uit een eindeloze reeks: het stadsbestuur van Montevi deo, de traditionele springplank voor de nationale politiek, waar veel vrien den van Bordaberry te vinden zijn, was een potente bron van zelfverrij king; ex-president Pacheco Areco bleek bij een grote fraude te zijn be trokken; vrijwel elk openbaar nutsbe- drijfs had z'n edgen schandaal; De vori ge minister van economische zaken ver kocht eenvoudig eenvijfde van 's lands goudreserves twintig procent beneden de gangbare prijs; de parlementariërs hadden zichzelf bedacht met onge woon hoge pensioenen en 'konden be schikken over woningkredieten met een rente van 3,5 procent, wat in een land met een jaarlijks inflatie van ne gentig procent bijna een geschenk is. In februari voerden de militairen al een 'onderhuidse staatsgreep' uit. Bor daberry werd gedwongen enkele mili tairen in zijn kabinet op te nemen en moest een door de generaals ontwor pen hervormingsprogramma accepte ren. Verder werd een merendeels uit militairen bestaande nationale veilig- heidraad opgericht, die de president van advies moest dienen en deden mi litairen in het kader van de corruptie bestrijding als 'interventoren' hun in trede bij een aantal staatsbedrijven Nadat de generaals op deze wijze de regering in hun macht hadden gekre gen, ontketenden zij een offensief te gen de volksvertegenwoordiging. Sena toren werden beschuldigd van corrup tie of samenwerking met de Tupama ros. Maar de parlementariërs beten fel van zich af, bestempelde de mili tairen als vrijheidsverdelgers en kwa men met gedetailleerde beschuldigin gen over afschuwelijke folterpraktij ken in de kazernes. Bekend werd ook het geval van een bekende ingenieur, die uit een leger-helikopter werd ge gooid 'om te zien of hij zou springen', behalve in Latijns-Amerika ook in Vietnam een geliefkoosd amusement van anti-guerrilla-eenheden. Het conflict tussen de parlementariërs en de generaals werd op de spits ge dreven, toen de laatsten opheffing van de parlementaire onschendbaar heid van senator Erro van het linkse Frente Amplio eisten, wegens ver meende relaties met de Tupamaros. De senaat hanteerde een uitgebreid arsenaal van vertragingsacties en zeg de reeds toe, dat bij de uiteindelijke stemming het vereiste quorum (21 van de 31 senatoren) zeker niet aan wezig zou zijn. Op 14 mei zonden de militairen een onheilspellende bood schap de wereld in met vragen zoals: 'Is het nog de moeite waard het pres tige van het parlement langer te er kennen, als dat parlement geen enkel prestige meer bezit wegens de corrup te praktijken van zijn leden?' Twijfelachtig Vorige week beantwoordt de rechter vleugel van de strijdkrachten deze vraag door het in 1832 opgerichte par lement op te heffen. Of de komst vin rechts georiënteerde militairen een oplossing voor de Uruguese proble men betekent is twijfelachtig. Het voorbeeld van het economisch snel groeiende Brazilië, met z'n harde dic tatuur, z'n uitverkoop van rijkdom men ahn het buitenland en z'n onge lofelijke welvaartverschillen, is niet alleen weinig aantrekkelijk voor Uru guay, het is zelfs onbruikbaar. Want Uruguay beschikt, in tegenstel ling tot Brazilië, over een krachtige linkse vakbeweging (CNT), die het openbare leven langdurig weet plat te leggen, en over een grote, geëmanci peerde middenklasse. Beide roeperin- gen verafschuwen in meerderheid een rechtse-militaire dictatuur. En zonder hun medewerking zullen de militairen het niet kunnen klaren. De ervaringen in het zuidelijke buur land Argentinië, waar voor Perons re cente terugkeer rechtse militaire machthebbers zeven jaar lang afknap ten op het verzet van een sterke vak beweging van een zelfbewuste midden klasse, zijn veelzeggend. En voor pre sident Juan Maria Bordaberry waar schijnlijk angstwekkend.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 15