'ONDEREN HOOFDBEWONERS AMSTERDAMSE ETAGE 'Kloof tussen vormingscentra en werkende jongeren overbruggen' Beste pas weg niet altijd de snelste i Geen buikgriep op vakantie Boeren halen hek van dam Frans Vocking: neem arbeider(s) op in staf huff/KWARTET ZATERDAG 7 JULI 1973 'robleem van alleenstaande ouders opgelost door soort commune BMNENLAM) T11/K13 Wie in het hoogseizoen over de drukke Alpenpassen wil, zal er re- m kening mee moeten houden, dat niet altijd de best aangelegde pas- weg ook de snelste is. Vooral in deze weken komt men op de grote bergwegen (Sankt Gotthard bijvoorbeeld) vaak in fileverkeer te recht met alle narigheden van dien en veelal kan men dan beter de secundaire wegen kiezen. jor Aukje Holtrop ■STERDAM 'Dit is ons huis. P nemen de beslissingen. Als wij Voorbeeld geen telefoon willen, dan ent die er niet. Zelfs al willen onze ders wel een telefoon'. hoofdbewoners van een etage in isterdam-west zijn kinderen. Rosa- de jongste, is bijna vier, Matthias, oudste, is elf, Laurens, Barbara en nus zijn acht, negen en tien. In het g wonen geen ouders, tenminste t permanent. Elke dag komt een [er (bij elkaar hebben de kinderen ouders, ze zijn dus niet allemaal je en broertje van elkaar) 'oppas- eten koken, de kinderen naar en school brengen en halen, spelen iet huishouden doen. uu van de ouders is Kees van Baaien. leeft deze dag dienst en staat e keuken eten klaar te maken, kinderhuis is niet alleen een ■^ische oplossing, maar heeft voor ok principiële kanten. Een al te e gezinsband is niet goed vol- ons. Ik zeg niet dat het gezin t is, maar er zijn betere dingen rainnen. Dit kinderhuis is zo'n e oplossing'. hks het feit dat de ouders zich ef minder met hun kinderen be uden, vindt Van Baaien dat je intensiever met je kinderen om- 'Ik heb gemerkt dat ik met mijn kinderen toch wel een heel spe- band heb. Ik voel me ziek als ik or omstandigheden een hele tijd ie. Je hebt ook 'apartjes' met ze. ze op om met ze te gaan eten en >ij te praten. Dat was ik me er helemaal niet zo bewust. Ik nu veel meer doen om bewust ind met m'n kinderen te onder en. Je zit er nu niet zo dicht op, 't is niet zo klef'. rtochten uitzetterl, daar dacht ik er niet aan; maar nu ik ze een n de week in het huis zie, verzin like dingen wel. Je moet niet tn dat kinderen zomaar een lie band met hun ouders heb- Daar moet je wat voor doen. en nerk je pas goed als ze, zoals niet thuis maar mét elkaar zijn. find ik ontzettend positief. Ik xvan overtuigd dat je als ouder etere band met je kinderen als je bewust iets doet om die Me relatie in stand te houden. En kinderen is dat ook goed. Ze en weten dat ze in hun leven sommige mensen zulke intieme m hebben.' van Baaien zou niet meer terug- 'Ik merk het als ik in een 'ge- gezin kom, dat ik dit kinder mier leuker vind. En collega's Dijn van school (Van Baaien is f) komen hier ook graag. Ze ko- Man eens kijken met het idep dal ier een chaos is. En tot hun ver- treffen ze dan een net opge- huis aan. Veel volwassenen Moers op de vrijheid die kinde- ouders hier hebben en de ge- Discussie op een vormingscentrum. Op de voorgrond tweede van links Frans Vocking. steld arbeiders in de staf van vor mingscentra op te nemen. Een andere mogelijkheid ligt bij de akademies. Bij de opleiding al moet ervoor worden gewaakt, dat de aanko mende vormingsleiders niet te ver af raken van de praktijk, waarin ze straks moeten werken. Met fraaie ide ologische frasen lopen ze snel vast. Daarvoor komen de werkende jonge ren niet naar een vormingscentrum. Trouwens, hebben die in het alge meen wel zoveel behoefte aan vor ming? Vocking: 'De elfduizend die onze vor mingscentra bezoeken, komen vrijwil lig en er gebeurt op de centra eigen- 'ijk niets tegen hun wil. Er is een grote behoefte om over allerlei onder werpen te kunnen praten. Er zijn din gen genoeg, waarmee ze zelf voor de draad komen. Je hoeft ze echt geen probleem aan te praten'. Drie doelen Wat probeert het VJV nu met deze jongeren te bereiken? Vocking noemt drie doelen. 'In de eerste plaats moe ten ze zien, dat de vragen, die zij heb ben. samenhangen met de structuur van de maatschappij waarin ze leven. In de tweede plaats mo-t je ze laten ontdekken waar ze in hun omgeving iets kunnen veranderen. Je moet zp doorverwijzen naar de vakbeweging, de politiek enzovoort. In de derde plaats willen we ze zicht geven op hun indiduele moeilijkheden, die ze als man of als vrouw hebbep'. Nu komen de klanten van het VJV geheel vrijwillig. Betekent dat niet dat je de jongeren krijgt, die toch al wat meer zicht hebben op de samenle ving en dat je de jongeren, die vor ming het hardst nodig hebben, juist niet bereikt? Frans Vocking geeft toe dat het VJV in zekere zin een soort elite heeft. 'Maar dat is niet erg, want ze hebben hun contacten wel op de arbeidsvloer en kunnen daar een invloed hebben.' waardoor hun vorming ook de ande ren ten goede komt. En we krijgen heus niet alleen maar goed gemoti veerde mensen. Er komen er ook al leen maar voor de contacten met leef tijdgenoten'. Hij onderstreept het belang van goede centra voor jongeren tussen de zes tien en pakweg twintig jaar nog eens met de opmerking: 'Het is een leef tijd, waarin ze belangrijke beslissin gen moeten nemen. Ga je wel of niet in militaire dienst? Ga je wel of niet trouwen? Met die vragen krijg je t« maken. Vroeger vingen de kerken voor een belangrijk deel deze groep op. Die laak is dc kerken eigenlijk ont vallen, die hebben wij voor een deel overgenomen', aldus priester Frans Vocking. Van links naar rechts: Laurensje, Barbara, Minus, Matthias en Kees. Rosalie is op vakantie. zelligheid hier'. Uiteraard zijn er ook problemen. 'In het begin was het moeilijk. De kindp- ren waren agressief en maakten vaak ruzie. Dat is nu veel beter. Het Is ook moeilijk om van zo'n groepje kinde ren een sociale eenheid te maken. En dan zijn er natuurlijk ook vaak span ningen tussen de ouders. We hebben eens in de drie weken een 'vergade ring' waar we de financiën en de hele gang van zaken bespreken. Natuurlijk hebben we op sommige punten ver schil van opvatting over opvoedings- kwcslies. De een wil het rustig en de ander vindt het rommelige juist gezel lig. Maar over de grote lijnen zijn we het eens en dat is ook een grondvoor waarde als je zoiets opzet'. Is het niet vervelend voor kinderen om aan zoveel volwassenen te moeten wennen? 'Nee, een kind is flexibel. Ze weten wel wat ze bij de een mogen doen en bij de ander moeten laten. En de grote spanningen tussen ouders die voor een kind in een gewoon ge zin vaak zo bedreigend zijn, die gaan nu langs hen heen want die worden niet meer in hun bijzijn besproken'. Maar er zijn kinderen die toch wel te rugverlangen naar vroeger. 'Ja, maar dat ligt voor de hand. Ook als volwas sene verlang je vaak terug naar vroe ger, ook naar de. vervelende dingen van vroeger. Die idealiseer je. Sommi ge kinderen werden 'te alleenstaand', en die kinderen zijn in dit jaar opge knapt. Ze zijn socialer geworden'. Van Baaien zou het idee van een kin derhuis aan iedereen willen aanraden. En dan niet alleen aan alleenstaande ouders die vaak in moeilijke omstan digheden (ook financieel moeilijk) hun kinderen goed willen opvoeden, maar ook aan anderen. Om te ontdek ken dat je positief moeite moet doen om de band met je kinderen te onder houden en dat je kinderen niet auto matisch van je houden. 'Dan merk je dat zo'n kinderhuis ook jou huis is, waar je je thuis kunt voelen'. door DICK RINGLEVER Passen en tunnels, die druk tot zeer druk kunnen zijn: San Bernardinotunnel (bij de ZwitsersItaliaanse grens (alterna tief: de bergroute), Arlberg-pas in west-Oostenrijk (alternatief: de spoortunnel van Al- pe Rauz naar Bludenz), de St. Bernard-tunnel (alterna tief: de bergweg), de Felbertauem-tunnel van Mit- tersill naar Matrei (alternatief: de Tauern-spoortunnel De Fernpas tussen Reutte en Imst (alternatief: de weg Garmisch PartenkirchenInnsbruck), de St. Gotthardpas (alternatief: de spoortunnel van Andermatt naar Airoio), De Grossglockner, waar rijden met caravans overigens helemaal wordt afgeraden (alternatief: de weg MittersillMatrei en de Tauern- spoortunnel de Simplonpas (alternatief: de spoortunnel) en de Thurnpas tussen St. Johann en Mittersill (alternatief: rijden via Zeil am See). Uiteraard kunnen eveneens situaties ontstaan, waarbij de alternatieve routes zo druk zijn, dat toch beter de hoofdwegen gebruikt kunnen worden. Dat hangt van het verkeers aanbod af. Het beste doet men er daarom aan voor vertrek ter plaatse informatie in te winnen. Dat kan in Oostenrijk bij de Osterreichische Automobil-, Motorrad und Touring- Club (meestal tel. 133) en in Zwit serland bij de Touring Club Suisse (in de steden tel. 17 op het platte land 11 of 12). KOSTEN Wat de kosten van het gebruik van de tunnels betreft: in vele gevallen is men voordeliger uit dan wanneer men de bergwegen kiest. Zo wordt bij de Tauerspoortunnel voor een retourtje (auto plus passagiers) on geveer dertig gulden gevraagd, ter wijl men via de Grossglockner ruim veertig gulden (retour) kwijt is. Ook de besparing aan te rijden kilo meters kan de kosten aanzienlijk verlagen en het gebruik van de spoortunnel minder duur maken dan soms lijkt. kinderhuis is een oplossing voor probleem van alleenstaande ou- i. Als ouders uit elkaar gaan, als maar één ouder is of als er andere enen zijn waarom ouders moeilijk [gezinsverband kunnen blijven le- duikt onmiddellijk het probleem de kinderen op. De ouders van de leren uit het kinderhuis verzon- als oplossing een gemeenschappe- huis voor de kinderen, waar de ers regelmatig op bezoek komen het huis konden doen. Alleen iet weekend en in de vakanties de kinderen naar hun eigen ou- Voor de rest leven ze in een kindercommune. j3jj gaat dat in de praktijk? Matthias: wonen hier nu ruim een jaar J z'n vijven. In 't begin was het ^^iwennen. Je moet leren met elkaar fte gaan en vooral vroeger hadden lak ruzie. Maar dat is veel min- geworden dit jaar'. Minus: 'In 't verlangde je wel terug naar je huis. En naar je eigen school, hebben ook allemaal een nieuwe il gekregen. Soms verlang ik er [steeds naar, naar m'n eigen huis', inderen werden bij elkaar ge it om hun ouders wat meer vrij- te geven. Nemen ze hun ouders jk dat ze deze oplossing hebben iden? 'Nee, want het was toch lijk voor ze? We zien ze nu ook een dag in de week als je eigen of moeder dienst heeft en in 't En dat is dan toch erg leuk.' r, dag een andere ouder over de kan moeilijk zijn. 'Ja, het is lastig. Bij sommigen mag je aan veel lawaai maken en met ie gooien, terwijl andere ouders jjuist rustig willen hebben onder I7,95pten. Maar dat is ook wel weer I8,93iend eigenlijk. Wij mogen erg 19,95 We mogen op de muren schrij- 24[9(en op de tafel zitten. Het is ons i Er komt veel bezoek hier, ieder- kent weer andere mensen, met el- hebben we ontzettend veel opa's pa's en vrienden. En op verjaar- (n is het helemaal vol. Dan zitten met z'n tienen aan tafel. Dat is |en je krijgt dan ook wel tien it bs, kleine pakjes, maar wel veel' jet huis hebben alle kinderen hun i hoekje. De meisjes hebben als iet plaatsje de kasten gekozen: zitten ze van tijd tot tijd boven- ze spelen dan met een mandje aan een touw tussen de kasten en weer trekken. De muren zijn jtekend en geschilderd en be- met foto's en verhalen. Overal leelgoed. Daartussendoor lopen ;zen, er zit een marmot in een en een parkiet in een kooi. 'En Ijgen nog muizen'. Kqrtom: het rommelig gezellig. 'Kijk', zegt as. 'Ik teken een poppetje op lur. Zie je wel? Dat mag ik hier en dat mag nergens anders', eigen kamertje is op zolder en laat hij zien hoe leuk z'n kamer oals alle kinderen trots zijn op luis, dat helemaal op kinderen is leid en niets van de benauwende L| van veel gróte-mensenhuizen Wilt u uw vakantie in warme lan den niet laten vergallen door een spontaan buikgriepje? Zorg er dan voor de salmonellabacterie buiten de deur te houden. Want dAt is de gro te boosdoener. Weliswaar richt hij meestal geen ernstige schade aan, maar veel ongemak kan hij wél ver oorzaken. Geef hem daarom geen kans en let vooral in zuidelijke landen op de hygiëne, want dat is de enige moge lijkheid de onzichtbaar opererende ziekteverwekker op een afstand te houden, adviseert het voorlichtings bureau voor de voeding. Dat betekent concreet: wees extra voorzichtig met de voeding, vooral met vlees, kip, vis, melk, rauwe groente en voorts met ijs en water, waarin de salmonella bij zomerse temperaturen welig tiert. Zorg ervoor uitsluitend goed gekookt eten te ge bruiken en rauwe groente eerst in tenminste tien minuten gekookt wa ter te wassen. Accepteer in een res taurant ook nooit rauwe biefstuk, als men althans niet de kans wil lo pen het etentje met een paar dagen ongemak te bekopen. Andere tips van het bureau: eet geen onverpakt ijs, dat aan een karretje aan de kant van de weg wordt verkocht, bewaar etensreten koel, want bacteriën vermeerderen zich bij lage temperaturen niet of nauwelijks (kampeert u en heeft u geen koel kast, bewaar dan geen resten), gebruik schone handdoeken en laat geen vuile thee- en vaatdoeken slingeren. Spoel ze na gebruik direct uit en droog ze in de zon. snee Nederlander daar veel te weinig van weet. Wie graag ook eens bij de boer voor een paar uur op visite wil (ze zijn er in alle 'soorten': veehouders, fok kers, tuinders en akkerbouwers) en met hem wil praten over zijn werk en zijn machines en dieren wil zien kan bij de stichting een lijst met namen krijgen (Het Kleine Loo 440, Den Haag; tel. 070-835704). Dat kost niets, evenals het bezoek aan het boerenbedrijf gratis is. Alleen: Als u op visite gaat, kondig uw bezoek dan wél ruim van tevoren aan, de boer is namelijk niét op vakantie. Dat het initiatief zal aanslaan, be twijfelt de stichting niet. Zij wijst daarbij op het succes met de boer derijvakanties. Zo groot is die be langstelling, dat de Stichting Vakan tie op de Boerderij (Stationsplein 59, Zutphen; tel. 05750-9355), die de boekingen verricht, tot 11 augustus 'nee' moet verkopen. Met 450 gezin nen zitten de negentig deelnemende boerderijen (vooral in de Achter hoek, maar ook elders) in het hoog seizoen helemaal vol. Daarna is er echter overal nog plaats genoeg. Wie de adressen wil, kan daarvoor contact met Zutphen opnemen. Het viel hem tegen. Dat wil zeggen, de arbeider bleek er beroerder aan toe te zijn, dan hij dacht. 'Hij heeft niets te zeggen hij brengt niets an ders in dan zijn eigen arbeidskracht'. Zijn ervaringen op een rijtje zettend zegt Frans Vocking: 'Ze verkeren in een situatie van onmacht. Ze hebben de overtuiging, dat ze niet verder zul len komen. Er is veel kritiek op de vakbonden en de politieke partijen. Die doen te weinig voor de arbeiders klasse, vinden ze. Veranderingen ver wachten ze vooral van de jongeren. Er worden veel grappen gemaakt, maar hun humor is nogal cynisch. Het is een soort ontsnapping'. Prettiger vond Vocking, dat de arbei ders hun persoonlijke omstandigheden uitvoerig met elkaar durven bespre ken. Over moeilijkheden met de kin deren thuis wordt net zo vrij gepraat als over pech met de brommer. Voor elkaar proberen ze geen stand op te houden. Het bedrijf doorkruist dit ge voel van lotsverbondenheid met het systeem van talrijke loonklassen. 'Daardoor staan deze mensen soms toch als concurrenten tegenover el kaar'. ervoer Focking. Vraagbak In het begin vroeg hij zijn collega's het hemd van het lijf. Hij wilde zo veel mogelijk over hun situatie en problemen weten. Dat waardeerden ze over het algemeen wel. Na ruim een jaar waren de rollen omgedraaid. 'Ik werd een vraagbaak voor allerlei pro blemen. Voor verscheidenen heb ik wat kunnen doen. Soms kon je in groepsverband wat doen'. Frans Voc king heeft door zijn werk in de Utrpchtse bandenonderneming dus aan den lijve ondervonden wat het is cm ongeschoold arbeider te zijn. Maar hij geeft toe, dat hij met zijn oplei ding nooit helemaal in hun huid kan kruipen. Door zijn bredere algemene ontwikkeling en zijn grotere kennis bekijkt hij de problemen toch weer even anders dan de echte ongeschool de. Het is eigenlijk dezelfde moeilijkheid, waarmee de vormingswerker zit. Zijn opleiding aan een sociale of pedagogi sche akademie kan een beletsel vor men om met arbeiders te gaan samen werken. Vocking: 'Hij noemt de proble men niet meer direct bij hun naam, maar spreekt in abstracties. De wer kende jongere daarentegen praat erg re'dend "n hoeft op een andere ma li,.. leivn uenken'. Om die kloof te overbruggen heeft het VJV voorge- De boeren halen het hek van de dam en roepen de vakantievierder toe: kom op ons erf te gast. Dat ge beurt op initiatief van de Stichting Public Relations Land- en Tuinbouw in Den Haag, die een kleine veertig boeren in alle delen van het land bereid vond hun erf en land voor het publiek open te stellen. Zomaar, om de stedeling een indruk te geven wat zich nou eigenlijk precies op zo'n boerenbedrijf afspeelt. De boe ren vinden namelijk, dat de door- door Rimmer Mulder UTRECHT Een vormingscen trum, dat jonge arbeiders ont vangt zou ook hun taal moeten ge bruiken. Dat lukt meestal niet zo best. De jonge arbeider, die zijn dagen in de werkplaats slijt, drukt zich doorgaans aanzienlijk min der omslachtig uit dan de met veel theorie beladen vormings werker. Wat deze laatste te ver tellen heeft blijft daardoor vaak verborgen Het Vormingswerk Jonge Volwasse nen (VJV) meent daar iets op te heb ben gevonden. Het heeft de vormings centra voorgesteld minstens één arbei der in de staf op te nemen. 'We zien ons steeds weer voor de vraag geplaatst: hoe praat ik tegen ar beiders? Er is correctie nodig op wat op de akademies wordt geleerd. Dat kan met een arbeider in het team', licht VJV-directeur Frans Vocking toe. Het VJV ontvangt op 82 vormingscen tra ongeveer elfduizend werkende jon geren in de leeftijd van zestien tot 22 jaar. 'Die jongeren hebben bij ons een grote inbreng. Ze beslissen mee over het programma', vertelt. Voc king. Het opnemen van een arbeider in de staf sluit daar mooi op aan. Priester Frans Vocking zit nog maar enkele maanden bij het VJV. Daar voor werkte hij verscheidene jaren bij een rubberbedrijf in Utrecht. Hij was er 'gewoon arbeider'. 'Ik kende de sfeer in een fabriek alleen van mijn vader, die het in de crisisjaren niet kon bolwerken als zelfstandige en daarna jarenlang in een bedrijf moest staan. Door mijn priesteropleiding ben ik helemaal vervreemd van die wereld. Dat vond ik niet terecht, d?arom ben ik zelf naar een bedrijf gestapt'. Jongeren bespreken op een vormingscentrum hun problemen

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 13