Bomen verdrogen en verbranden door droogte en warmte UW krant NVV: geen centraal akkoord op basis nota werkgevers In deze krant Khaddafi lucht zijn hart over rol van de vrouw Industriebond CNV: niet op zondag Prijzen stegen met 0.2 procent Protest vergezelt vredespijp Politie pakt ontsnapte moordenaar Drie arrestaties na dronkenmansrit Leegstand huizen niet verontrustend Kalf gestolen voor religieuze slachting Kamerleden pleiten voor behoud veer Marokkaan gered uit bak met zuur Na duik verdronken bon op de bres voor een sterke christelijke pers! UTRECHT De Industrie bond CNV heeft geweigerd, af gelopen zondag deel te nemen aan besprekingen over de voor genomen fusie tussen de Cen trale Suikermaatschappij, Gist Brocades en Meneba. Dit blijkt uit de Industriegids, het officiële orgaan van de bond. De betrok ken bestuurders stelden zich na overleg met het hoofdbestuur op het standpunt, dat het over leg ook wel zaterdag of de vol gende maandagmorgen had kun nen worden gevoerd. 'Dat ande re organisaties toch aan de be sprekingen hebben deelgeno men, laten wij geheel aan hun verantwoordelijkheid over', al dus de bónd. 'Wij zijn beducht dat in de toekomst dergelijke besprekingen weer op zondagen worden gepland, omdat dan im mers de beurs en alles wat daarmee verband houdt geslo ten is". neiiwe Leidlse Commit VRIJDAG 6 JULI 1973 54ste jaargang no. 80 CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIOEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoetl" Verhuur van gedistingeerde gelegenheidskleding MODEHUIS SLOOS Stille Rijn li Leiden - Tel. 2086S iteenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 10,58 per maand, per kwartaal 31,35 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur en pas in haar vinger bij ten, als ze klaar is met boren. Van onze soc.-economische redactie UTRECHT Het NVV acht de door de werkgevers gepubliceerde discussie-nota over het te voeren so ciaal-economische beleid geen basis voor een Centraal Akkoord 1974. 'We kunnen de werkgevers nu reeds zeggen, dat het uitgesloten moet worden geacht dat de vakbeweging mee zal werken aan een beleid, dat onder het mom van inflatiebestrij- ding erop gericht is de onderne- merskassen te spekken ten koste van vooral de lager betalden', zo blijkt uit een commentaar in 'De Vakbe weging', het officieel orgaan van het NW. Het NVV zegt dat de inflatlebestrij- ding hoog genoteerd staat op het verlanglijstje van de vakbeweging. 'Maar dan wel ten behoeve van hen die het meest door de geldontwaar ding worden getroffen en met het voorop gezette doel collectieve voor zieningen in stand te houden en waar nodig uit te breiden. En zeker niet in de eerste plaats met het oog op een inkomensherverdeling ten gunste van de ondernemingen', al dus het NW. Aan KVP Aan het adres van de KVP-fractie in de Tweede Kamer, die niet 'gedoog de dat het kabinet Den Uyl zich vol doende inkomsten zou werven voor een aantal wijzigingen in het door het vorige kabinet uitgestippelde be leid', zegt het NVV, dat de vakbewe ging een aantal niet onbelangrijke wensen heeft die door de 'politiek' verwezenlijkt zullen moeten worden en die veel geld kosten. Het NVV hoopt dat sprake is geweest van een ongelukkig incidentje en dat de KVP nog even moet wennen aan de nieuwe rolverdeling. Het kabinet- 3en Uyl krijgt hopelijk straks wel .iegelijk de ruimte die nodig is voor iet tot stand brengen van een aan- al wezenlijke beleidsombuigingen. Ook al komen die niet van pas in ie kraam van de ondernemers', al ius het NVV. DEN HAAG Het leven is tussen half mei en medio juni 0.2 procent duurder geworden. Het Centraal Bu reau voor de Statistiek heeft berekend dat het prijsindexcijfer in die periode is gestegen van 129,6 tot 129,8. Duurder werden aardappelen, groen ten, vlees en vleeswaren, melk en de kapper. Daarentegen daalde het index cijfer voor kleding, waaraan vooral dames- en kinderkleding bijdroegen. Volgens het ministerie van economi sche zaken vertoont de trendmatige prijsstijging reeds geruime tijd een stabiliteit op rond 7.8 procent. Buitenland Athene soepeler?9 Watergate9 Kerk Over Athena go ras 2 Vaticaan onfeilbaarheid blijft 2 Binnenland Akkoord regering-ambtena- fijdens haar bezoek aan Canada kreeg koningin Elizabeth van het in diaanse opperhoofd David Akhenakew een vredespijp. Het opperhoofd maakte onmiddellijk van de gelegenheid gebruik door een lang en lemotionecl protest uit te spreken over dc behandeling van de indianen sinds zij in 1874 een verdrag inet de Canadese regering sloten. [ogezegd De Amerikanen gingen naar de maan, maar waar is het gezin ge bleven? Vrouwen zijn mannen ge worden. President Khaddafi van Libië Minder warm Veranderlijke bewolking en plaatselijk onweer. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen met kans op. windsto ten in buien. Maximumtempe ratuur omstreeks 28 graden, maar in het zuidwesten en langs dc kust enkele graden lager. MORGEN EN OVERMORGEN: Vrij zonnig, maar aanvankelijk nog hier en daar onweer. Min der warm. Morgen zon op: 04.29 zon onder: 21.00 maan op: 13.37 maan onder: 23.40 Van een verslaggever AMSTERDAM De Amsterdamse po litic heeft gisteravond op dc Zeedijk de 28-jarige Joop D. aangehouden, die begin deze week niet van verlof in de Van Mesdagkliniek in Groningen was terugekeerd. D. was in 1969 door de rechtbank in Rotterdam schuldig be vonden aan de moord in Stockholm op de 21-jarige uit Harderwijk afkomsti ge Jqop Drost en was destijds veroor deeld tot anderhalf jaar gevangenis straf en terbeschikkingstelling van de regering. Eerder was Joop D. in 1966 door de rechtbank in Stockholm eveneens ver oordeeld tot opneming in een psychia trische inrichting. Bijna twee jaar la ter werden hij en zijn mededader uit geleverd aan de Nederlandse justitie. Joop D. had maandag verlof gekregen om in Meppel deel te nemen aan een Mavo-examen. Men stelde in de Van Mesdagkliniek zoveel vertrouwen in hem, dat hij de reis zonder begelei der mocht maken. In Meppel kwam hij echter niet aan. Van een verslaggever ROTTERDAM Verdacht van dief stal en het dronken en zonder rijbe wijs besturen van een gestolen auto is de 21-jarige koopman D. H. uit Den Haag door de Rotterdamse politie aan gehouden. De aanhouding verliep overigens niet gemakkelijk. Na een sommatie en een waarschuwingsschot trof de politie hem in de rechterbo- .venarm om hem zodoende staande te houden. Hij wordt nu in het 'Dijkzigt ziekenhuis' verpleegd. De politie zag een personenauto slin gerend over de Schieweg gaan. Er za ten twee mannen en een vrouw in de wagen. Op een stopteken van de agen ten gaf de koopman vol gas. De poli tie zette de achtervolging in en wist de wagen even later tot staan te bren gen. Het drietal verliet de auto en zette het op een lopen. Na het schot kon de politie het drie tal inrekenen. Behalve de koopman zijn het de achttienjarige telefoon- monteur J. M. de R. en de achttienja rige -vrouw N. G. beiden uit Den Haag. De bestuurder werd al enige tijd door de Haagse politie gezocht in verband met een diefstal. Duizenden dode vissen worden weggedragen uit de Westduitse rivier de Moezel, nabij het plaatsje Beil- stein. De vissen zijn waarschijnlijk gestorven door zuurstofgebrek, veroorzaakt door de huidige hitte. Lek in leiding bedreigt watervoorziening in Zeeland Van een verslaggever DEN HAAG Het leegstaan van 80.000 huizen is niet verontrustend. Een zekere mate van leegstand is een noodzakelijke voorwaarde voor het goed functioneren van de woning markt. Dit heeft minister Gruijters geantwoord op vragen van de Kamer leden Kombrink en Janssen (PvdA). BARNEVELD De politie zoekt naar iemand, die vermoedelijk op reli gieuze gronden een stierkalf heeft ge slacht. Een boer uit Stroe bij Barne- veld ontdekte enkele dagen geleden, dat hij een kalf ter waarde van 900 gulden miste. Gisteren werd het dier teruggevonden in een sloot, in stuk ken gesneden. Al het bloed was uit het lichaam verdwenen. De politie neemt aan dat het gaat om een reli gieuze slachting. Van een verslaggever AMSTERDAM Bij de dagelijkse onderzoekingen heeft de Nederlandse Heide Maatschappij op "rote schaal verdroging en verbranding van bomen waargenomen. Vooral de bomen in steden blij ken kwetsbaar te zijn. Gezien de droogte en de aanhoudende hijzonder hoge temperaturen, adviseert de Heide Maatschappij de bomen ruim van water te voorzien zolang het huidige weer aanhoudt. Het wordt overigens niet in alle plaatsen gewaardeerd dat er royaal met water wordt omgesprongen. Zo kreeg de plantsoenendienst van Win terswijk gisteren de 'gele kaart', op het moment dat men de bloemrijke tuinen rond het gemeentehuis aan het besproeien was. Het waterleidingbe drijf in die plaats deelt in verband met de droogte gele kaarten uit aan mensen die het sproeiverbod overtre den. Ook de ongeveer 150.000 bewoners van Zuid- en Noord-Beveland en van een groot deel van Walcheren moeten zeer zuinig zijn met water omdat in de hoofdtransportleiding van de Wa termaatschappij Zeeland van Noord- Brabant naar Midden-Zeeland gisteren weer een lek is ontstaan. Vorige week ontstond al een kritieke situatie door een lek in dezelfdo lei ding, maar toen slaagde men erin zo snel te repareren dat de bevolking er nagenoeg geen hinder van ondervond. Volgens de watermaatschappij laat de situatie zich nu aanmerkelijk slechter aanzien. Gemeenten, ziekenhuizen en bedrijven in Midden-Zeeland zijn daarom dcor de maatschappij gewaar schuwd dat de druk op de waterlei ding geheel of gedeeltelijk kan weg vallen. De zomerhitte heeft in de Nijmeegse wijk 'De Dukenburg' een rupsenplaag veroorzaakt. De rupsen, die zich in de eikenbomen hebben gevestigd, bezor gen de bewoners van de wijk veel overlast. De gemeentelijke plantsoe nendienst heeft maatregelen genomen om de plaag te bestrijden. In Rotterdam konden de bewoners van het Rijnmondgebied gistermorgen weer wat ruimer ademhalen omdat het gebied, dankzij een lichte bries, voor een nieuwe aanval van smog en stank werd gespaard. Waarschuwings fase drie, die woensdagavond door de meld- en regelkamer uit voorzorg was afgekondigd, kon zodoende vervangen worden door code een. Het aantal klachten, dat woensdag in de ochtend uren de tweehonderd bereikte, bleef gistermorgen beperkt tot vijftien. Gezien de droogte en het hiermee sa menhangende brandgevaar in de na tuurrijke gebieden is voor de Veluwe- zoom (ondermeer in Velp, Rheden en De Steeg) een rookverbod in de bos sen afgekondigd. Er zijn borden aan gebracht die hierop wijzen. De politie heeft laten weten dat zij streng op de naleving van het verbod zal. toezien en bij overtreding zal verbaliseren. Dat dit geen overbodige maatregel is toont de bosbrand bij Hellendoorn. Gisteravond was daar al tien hectare bos verloren gegaan door brand, die vermoedelijk veroorzaakt is door het achteloos omgaan met vuur. De brand, die gistermiddag uitbrak, leek spoedig bedwongen, maar plotseling vlamde het smeulende vuur weer op. Gisteravond waren de brandweerkorp sen van Hellendoorn, Nijverdal en Rijssen, geholpen door vakantiegan gers, nog steeds bezig met de blussing. Intussen is de Enschedese brandweer, na bijna twee weken strijd, de veen brand in het Aamsveen bij de Neder lands-Duitse grens zo goed als mees ter. Het vuur smeult nog slechts on dergronds op enkele plaatsen, maar gevaar voor uitbreiding lijkt er niet meer te zijn. Door de brand is dertig hectare van dit unieke natuurgebied verloren gegaan. DEN HAAG In samenwerking met de besturen van de betreffende ge meenten zullen pogingen in het werk moeten worden gesteld het sinds 18 juni' gesloten voetveer Slikkerveer- Kinderdijk opnieuw open te stellen. Dat is de mening van de socialistische kamerleden De Ruiter en Patijn, die zich schriftelijk hebben gericht tot de minister van verkeer en waterstaat. Dit voetveer vervult volgens hen een niet onbelangrijke openbare-vervoers- functie, bij gebreke waarvan een gro ter stuk particulier vervoer wordt op gewekt. Een groep niet-autobezitters wordt beroofd van een directe verbin ding met het recreatiegebied van Kin derdijk en omgeving en dientengevol ge wordt de 'autodruk' op Kinderdijk vergroot. Lijn Utrecht-Nieuwegein 11 Sport Etappe-winnaar: Godefroot 13 Economie Computeraainenwerking 15 Nieuwe boeken 2 Men schrijft ons 2 Radio en tv 6 Recept, puzzel k Commentaar 7 Dichtbij en verder 7 Weer. toeristen 7 Autonieuws, films 8 Beurs io Pop op de plnat 11 CAIRO (UPI) Vrouwen in com munistische en westerse landen doen het werk van mannen. Zij zijn para- chutiste, dragen het haar op de ma nier van mannen en kleden zich als mannen en zo wordt het gezin ver nietigd'. Dat heeft president Moammar Khad dafi van Libië gisteren in Cairo verklaard op een bijeenkomst van vooraanstaande Egypfische vrouwen. 'De kern van de zaak is, meende Khaddafi, 'dat de vrouw een soort vertegenwoordigt en de man een an dere en als we dat omdraaien, krij gen we één se:re'. 'We hebben gezien wat er met de experimenten in het buitenland is gebeurd', ging Khad dafi verder. 'We moeten ze niet na doen. We moeten de natuur van de vrouw eerbiedigen en haar haar rechten geven. Dat gebeurt nu tij dens de culturele revolutie in Libië. Hippies zijn een reactie op het in- eenstorten van de Amerikaanse in dustriële samenleving. De Amerika nen gingen naar de maan, maar waar is het gezin gebleven? Vrou wen zijn mannen geworden', üp een schoolbord schreef Khaddafi vervolgens op waarin de vrouwen van de mannen verschillen. Zij zijn in de eerste plaats emotioneel, ver volgens verleidelijk en in de derde plaats mooi. Dit alles in tegenstel ling tot de mannen, schreef Khadda fi onder applaus van de vrouwen. Vrouwen hebben het recht zichzelf te uiten, maar moeten dal met doen in de chemische industrie, de cement- industrie of de wegenbouw. NIJMEGEN Dank zij razendsnel reageren van zijn collega's is een 24- jarige Marokkaanse arbeider gisteren bij het Nijmeegse bedrijf Rhenania aan de dood ontkomen. Hij viel in een bak met gevaarlijk giftig zuur, collega's snelden toe, trokken hem er uit on spoelden hem af, waarna het slachtoffer niet levensgevaarlijk ge wond in het Canisiusziekenhuis in Nijmegen werd opgenomen. Van een verslaggever ROTTERDAM De 18-jarige Enrici Lopez Caridad is donderdagmiddag in de Delfshavense Schie, nabij de Ma- thenesserbrug in Rotterdam verdron ken. Bij een duik vanaf een meerpaal kwam hij op de rug van een andere jongen terecht. Hij heeft zich daarbij dusdanig verwond, dat hij naar de diepte verdween. De brandweer heeft de jongen na een kwartier opgedregd. In het Dijkzigtziekenhuis bleek hij te zijn overleden. De andere zwemmer liep geen noemenswaardig letsel op. noleer ols nieuwe abonnee naar inhoud en overtuiging een krant die gezien is en gezien mag worden! Door de benadering van het plaatseliik, landelijk en wereldgebeuren. In kerk en maatschappij, in politiek, kunst en sport. Kritisch, kort en bondig! Een krant ook voor uw buurman. Zet hem vandaag nog op de bon. Naam: Adres: Plaats: Betaalt per: maand; D kwartaal. De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis en bespaart ca. 4 gulden abonnementsgeld. Opgegeven door Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste mapjes postpapier met enveloppen pletine schaaltje (flessen onderzetter) handige paraatmap met briefpapier en pen Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: Nieuwe Leidse Courant, antwoordnr. 267 Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1