Festival sluit iriet Museumpleinfeest I loncoursdeelnemers spelen in Haarlem Portugese uitnodiging aan kamerleden voor bezoek aan Mozambique cAgenda Actie voor behoud kasteel De Cannenburch Minister wil snel besluit lijn Utrecht-Nieuwegein no Lekkende vaten met gif uit Nederland in Antwerpen uw probleem Van Huiten wil Personalia nationalisatie grond in steden op de plaat - pop op deplaat-popopdep Het Tweede Garnituur roert zich Politie schiet autodief raak ook het onze Gist, Meneba en CSM geven duidelijkheid Lichaampje van baby lag twee weken in kanaal Jongetje gedood Door auto gegrepen POOT/KWARTET VRIJDAG 6 JUiLI 1973 BINNENLAND/KUNST T9/K11 AMSTERDAM Het afscheid van het 26ste Holland Festival a.s. zaterdag zal, als alles meewerkt, Holland Festival '73 •en groot feest op en om het Amsterdamse Museumplein worden. be?int om 19-30 uur met een fan- dJare bij het Concertgebouw, een uit- iaal>oenng door Toneelgroep Sater op de ,ppi«eg bij het Rijksmuseum, jazzmuziek tegeïoor de Instant Composers Pool en meiinuziek door het Rocciotti Ensemble dipij de hoofdingang van het Rijksmu- groieum. Dan is er om ongeveer acht een Renaissancemuziekfeest waar door door de ongeveer driehonderd xijwillige deelnemers op zes verschil- or ende plaatsen op het Museumplein al worden gerepeteerd. Bij het KLM- ram ;ebouw zijn inmiddels de 'Angels of een ighit' beaig een glitterfeestje te bou- vJ">ven met 'Enchanted Miracle' dat om Pe ïalf elf herhaald zal worden, be- Straatliederen arenDe Belgische volkszanggroep 't Klieks- ings-kc houdt dan al (vanaf kwart over ne- ecti«en) de Amsterdammers bezig met onvervalste Vlaamse volks- en straat- iederen. Toneelgroep Sater is ook veer aan de gang, en om kwart over innen ien begint de uitvoering van 'Het SeiZoen* van Peter Schat door iet Amsterdams Electrisch Circus; het enige ernstige onderdeel van deze "7™" èestavond die daarvoor, indien moge- |f5 ijk, een uurtje stilgezet zal worden, ij Alle deelnemende gezelschappen ge- 75 ren enkele herhalingen van hun voor- tellingen zodat het publiek bij een goed geplande rondgang alles kan bij wonen. Om desgewenst op tijd te zijn voor de 'artistieke polonaise' die op de grote middenweg van het Museum plein om klokslag twaalf moet begin nen. Dit buitengebeuren wordt met een wakend oog gadegeslagen door EHBO, politie en brandweer. Koffie, thee, frisdranken en ijs (schep-ijs uit antie ke karren) zuunvaren, Berliner Bol len en andere hartversterkende zaken zijn alom te koop; ook in de belen dende Horeca-bedrijven aan de Van Baerlestraat, P.C. Hooftstraat en Hob- bemastraat. Lichtvlag Visueel wordt de feestelijkheid ver- 0.75 9.05 loor Piet Visser IAARLEM De deelnemers aan de Improvisatie-Wedstrijd op het iavo-orgel hebben zich traditiegetrouw ook dit keer vooraf aten horen in hun organistieke kwaliteiten. Op de uitslag van het xmcours zelf is hiermee vanzelfsprekend nog geen enkel peil te rekken. registerkeuze en voordracht maakte hij er een interessant klankgebeuren van, waarin hij het stukje van Chr. Erbach liet delen. De Zweed Lars Hernqvist bracht een fraai gespeelde Prelude en Fuga in fis van Buxtehu- de, gevolgd door een ietwat zonder ling klinkend Duo per organo en een Toccata van Stig Gustav Schönberg met een weinig logische opbouw dat abrupt eindigde met een zo maar er gens weggeplukte grote drieklank. Heel luid en definitief. Maar mooi was er niet bij. De Nederlander Jan Kleinbussink sloot het concert af met een vlot ge speelde Suite van Guillain (Ca. 1700), om te eindigen met een bravoureus Preludium in d van Reger, zodat we toch nog met een stuk romantiek naar huis konden gaan. Een druk be zocht concert dat verwachtingen wek te voor de wedstrijd van donderdaga vond. )aarvoor zijn de factoren al te onbe- ekenbaar en niemand heeft stof ge- loeg voor een daartoe strekkende pro- etenmantel. Laat er dus maar wat vontuur in blijven zitten. Het is roor deze vier concurrenten al moei- ijk genoeg. Ze hebben zich woensda- javond wel vier uitstekende organis- en getoond, waarvan ook de scholing ich duidelijk liet waarnemen. )aar was dan allereerst de Warschau- organist Andrzej Choresinski, die een drietal kleine Poolse orgel- zerkjes uit de 17e eeuw zijn aandeel iesloot met een uitvoering van de 'antasie und Fuge in g (542) van J. Bach, als er zelden in een transpa- anter klank op dit Haarlemse orgel voorgedragen, ook en juist in de chtkleurige en zo moeilijke! ledaalpartij. )e Oostenrijker Eduard Claucig wam met een niet zo heel boeiende van Muffat, maar door zijn 19: 11" l KVP'er weigert, VVD'er gaat, Schakel wacht af Van onze Haagse redactie DEN HAAG De Portugese ambassadeur in Den Haag, de lieer Carlos Fernades, is een actie begonnen om twee Kamer leden te overtuigen van de nutteloosheid van Nederlandse steun aan bevrijdingsbewegingen in de door Portugal beheerste gebieden in zuidelijk Afrika. Na de regeringsverklaring waarin premier Den Uyl deze steunverle ning aankondigde heeft de Portu gese ambassade aan enkele kamer leden Andriessen (KVP), Schakel (ARP), en Waalkens (VVD), een uitnodiging gestuurd de Portugese kolonie Mozambique te bezoeken. De KVP fractieleider Andriessen zal op deze uitnodiging niet in gaan, officieel, omdat hij geen tijd heeft de komende maanden. De li beraal Waalkens heeft de uitnodi ging aanvaard terwijl de anti-revo lutionair Schakel nog afwacht of de door hem gestelde voorwaarden zullen worden ingewilligd. 'Tijdens zo'n reis wil ik niet gemanipuleerd worden, ik wil overal vrij heen kunnen gaan, en mij niet binden aan een door de Portugezen opge zet reisprogramma. Ik wil met na me de bevrijde gebieden in de Portugese kolonieën bezoeken', al dus de heer Schakel. De Portugese ambassadeur Fernan- des noemde deze voorwaarden gis teren desgevraagd 'geen enkel pro bleem'. 'Onze gasten mogen overal reizen, dat geeft geen enkele moei lijkheid, want er is daar geen cen timeter bevrijd gebied. Iedereen zegt dat er bevrijde gebieden zijn, maar ze zeggen nooit waar precies. Ik zou van minister Pronk wel eens willen weten waar hij die hulp nu precies wil geven, daar ben ik zeer benieuwd naar', aldus ambassadeur Fernandes, die liever niet de namen van de door hem uitgenodigde kamerleden wilde noemen. De heer Schakel is van plan, vóórdat hij definitief over de uit nodiging beslist, contact op te ne men met het Angola-comité. Sietze Bosgra, voorzitter van het Angola- comité: 'Volgens ons heeft dit soort reizen weinig zin. De Portu gezen hebben in Mozambique een aantal militaire posten en steden onder hun regiem. Maar de bevol king daarbuiten wordt bestuurd door de bevrijdingsorganisaties. De M. W. Schakel: ik wil overal vrij heen kunnen gaan Portugezen kunnen, mits ze goed gewapend zijn, best in deze gebie den doordringen. De kampen wor den dan door de bevrijdingsorgani saties ontruimd. In zo'n groot land als Mozambique gaat het niet om de bezetting van de grond, maar om de vraag onder welk bestuur de bevolking valt. Een kamerlid dat veertien dagen in zo'n gebied rondreist kan daarover weinig aan de weet komen. Hij kan alleen constateren dat de Portugezen hem in iedere hoek van het land kun nen brengen waar hij heen wil, maar dat zegt verder niets', aldus de heer Bosgra. De Portugese ambassade heeft al eerder pogingen gedaan het kamer lid Dankert en de huidige staatsse cretaris van defensie Stemerdink op Portugese kosten naar Zuidelijk Afrika te krijgen. Deze PvdA-'ers hebben tot nu toe deze uitnodiging niet aanvaard. groot door een 'lichtvlag' van de Groep Kitching, door een aantal ballons van 5 meter middellijn (met helium ge vuld) die over de hoofden van het pu bliek zullen dartelen, door attributen van de envirenment-show Makae en, door ijzeren (beweegbare) bouwsels van Pierre en Henny Schwarz uit Zee land. In de omringende gebouwen vinden tegelijkertijd diverse muziek uitvoeringen plaats: Concertgebouwor kest in zijn eigen muziektempel met een populair concert o.l.v. Hans Vonk, in het Stedelijk Museum is het Poolse gezelschap MW2 met actueel muziek theater aan de gang en in het Rijks museum spelen het Nederlands Kamer orkest en Les Ménestreels (in de Da vid Röell-zaal) 'Muziek rond de Nachtwacht'. En wie het allemaal te warm en te ver vindt, kan thuis bij de radio blij ven, want de NOS zendt een bijna vier uur durend schakelprogramma van dit feest uit via Hilversum II. AMSTERDAM Stadsschouwburg 20.15 uur: Ned. Danstheater; Concertgebouw 20.15 uur: Radio Filharmonisch Orkest en koor o.l.v. Bruno Maderna. Thea ter Carré 20.15 uur: Aïda Shaffy Theater 20.30 uur: Welfare State Theatre. DEN HAAG Diligentia 20.15 uur: Les Méne- strels Grote Kerk 20.15 uur: Or gelrecital Anton Heiller. ROTTERDAM Ned. Herv. Kerk 20.00 uur: Ned. Kamerorkest. HAARLEM Grote of St. Bavokerk 20.00 uur: Orgelconcours, juryconcert. BRUSSEL Een honderdtal lekken de vaten, afkomstig uit Nederland, hebben in de Antwerpse haven voor de nodige opschudding gezorgd. De vaten bevatten giftig en zeer brand baar methanol, dat langzaam ontsnap te. Politie en brandweer lieten woens dag, zodra de lekkage uit de vaten op gemerkt was, het gebied van de haven waar de vaten opgeslagen lagen, ont ruimen. Terwijl de brandweer de vaten in het oog bleef houden nam men contact op met .het Nederlandse bedrijf Gempro- ha in Zwijndrecht, waar de vaten van daan kwamen. Personeel van dat be drijf heeft de methanol overgepompt in steviger vaten. Ongeveer de helft van de vaten bleek gelekt te hebben. Een woordvoerder van het bedrijf dat de vaten vervoerde, Transniarcom, verklaarde dat de methanol vervoerd werd in splinternieuwe vaten van 200 liter. Hij zei dat alleen een fabricage- fcut het lekken van de vaten kan ver klaren. Van een verslaggever VAASSEN Een comité uit de bevolking van Vaassen heeft besloten een actie te beginnen voo rhet behoud van het kasteel De Canenburch, dat ver moedelijk uit 1365 stamt. Ettelijke miljoenen guldens zijn nodig voor alge heel herstel en drie a vier miljoen gulden voor de allernoodzakelijkste re- paratiewerkazamheden. Het comité wil tenminste vijftigduizend gulden bijeenbrengen voor de stich ting 'Vrien van de Gelderse Kastelen', die een deel van de restauratiekosten voor haar rekening moet nemen. Bij het ministerie van cultuur, recreatie cn maatschappelijk werk zal worden aangedrongen de rijksbijdrage, die al eens van de begroting werd geschrapt, spoedig te verstrekken. Het comité heeft tienduizend sierstenen laten bakken, die voor vijf gulden zullen worden verkocht. Minister Van Doorn (CRM) heeft gisteren op zijn de partement in Rijswijk (ZH) de eerste steen voor het behoud van De Cannen burch, gekocht. LONDEN Staatssecretaris Van Huiten (verkeer en waterstaat) vindt dat het stedelijk gebied en de naaste omgeving eigendom van de staat, ge meenschap, regio of gemeente moet zijn. Tijdens een conferentie van 300 leer lingen van het voortgezet onderwijs in Europa in Londen zei de bewinds man dat bij het maken van plannen voor toekomstige steden gerechtigheid en gelijkheid zwaarder moeten wegen dan economische doelmatigheid. Het wegwerken van nadelen van bepaalde woonwijken zal belangrijker moeten worden geacht dan het geven van de gelegenheid tot het maken van winst. Staatssecretaris Van Huiten meende dat de toekomstige stedenbouw niet met technische maar politieke proble men gepaard zal gaan. De nationalisa tie van de grond, zoals hij suggereer de, zal daar waarschijnlijk wel de grootste moeilijkheid zijn. De grond- schaarste drijft de prijzen steeds ver der op en komt terecht in de zakken van enkele grondeigenaren. De heer Van Huiten vroeg zich af of het niet juister zou zijn als dit de gehele ge meenschap ten goede zou komen. Staatssecretaris Van Huiten wees er verder op dat de doeleinden voor de stedenbouw niet mogen uit gaan van de aulobezittende, gezonde mannen tussen de 35 en 60 jaar. Naar zijn me ning zou evenzeer de stem van vrou wen, bejaarden, gehandicapten en 'au tolozen' gewicht in de schaal moeten kunnen leggen. door irillem-jan martin Vorige week geen aflevering, deze keer een allegaartje. Komkommermuziek. De enigen die zich roeren in deze barre tijden met hun voor een gewoon mens nauwelijks te torsen lasten van het kiimaat, zijn de mindere goden. De dames en heren artiesten van het tweede en derde garnituur. De groten houden zich koest, een enkele uitzondering daargelaten (George Harrison, binnen afzienbare tijd: Commander Cody). De platenmaatschappijen voeren een uiterst lome politiek, matheid is troef, in september zien we wel weer verder, kortom: de rubriek Pop Op De Plaat kampt voorlopig nog met ernstige problemen aan aanvoerzijde. Liever dus geen woedende cq. bedroefde telefoontjes als u eens geen aflevering mocht aantreffen; u weet nu hoe het zit. Nummer een deze week is de zwarte sirene CLAUDIA LENNEAR met een debuut-elpee getiteld PHEW (Warner Bros BS 2654). De plaat komt als een eerste solo-werkstuk na een jaar of vier her en der assisteren als zangeres in begeleidingskoortjes (The Ikettes, Mad Dogs Englishmen, The Shelter People). Met het vokale gedeelte zit het dus wel snor. Claudia zet een beste keel op, waarbij regelmatig zeer gemakkelijk een parallel valt te trekken met de verrichtingen van Tina Turner. Onbegrijpelijk is alleen hoe zeer de afdeling instrumentaal hier ten achter blijft, vooral ook gezien het feit dat voor eenenander dergelijke niet misse krachten werden aangetrokken als Ry Cooder en Jim Dickinson en op de tweede kant een kompleet R B- gezelschap onder leiding van niemand minder dan Allen Toussaint, over wiens kwaliteiten ik al eerder berichtte. De heren komen nauwelijks tot spetterende prestaties, maar klinken vrijwel steeds plichtmatig en routineus. Slechts in It Ain't Easy en Toussaints Coin' Down daagt iets van een 'funky' geluid. Wellicht zal er iets veranderen als Claudia Lennear regelmatig met een eigen groep gaat werken. Hier blijft de totaal-indruk steeds die van een vuurwerk dat uitstekend had kunnen worden, als het niet was gaan regenen. LEO KOTTKE is een gitarist die hier langzaam maar zeker enige bekendheid begint te krijgen. Kottke's aktiviteiten liggen in het genre van de folkmuziek. Hij ontwikkelde een eigen gitaartechniek, past die voornamelijk toe op een twaalfsnarige- en een zgn. National steelgitaar, zingt er soms iets bij en maakte op deze manier reeds vier platen vol. Drie voor een paar vrijwel onbekende labels (Oblivion, Symposium en collega John Fahey's Takoma Records) en voor Capitol de elpee Mudlark. Onlangs werd nummer Leo Kottke wat minder circus vijf, My Feet Are Smiling (capitol ST-11164) in bescheiden aantallen geïmporteerd. Het is een live-plaat, waarop de facetten van Kottka's kunnen alle ruim aan bod komen. Zeer verbijsterend allemaal, maar op den duur krijgt eenenander toch iets te veel van een demonstratie: de meester vertoont zijn kunsten, het publiek vergaapt zich en daarmee uit. Volgende keer wat minder circus (vgl. de langspeler Mudlark, die de capriolen veel beter doseert), dan komt het allemaal best in orde. SMILING FACE Verder met SMILING FACE (Rocket Records 86 967 IT) van DAVEY JOHNSTONE. Meneer verdient de kost als gitarist in dienst van Elton John en viel in die hoedanigheid onlangs ook hier te bewonderen: een wat slungelige figuur die met een stalen gezicht voor een portie niet gering snarengeweld wist te zorgen. Getuige zijn eerste solo-werkstuk gaan Johnstone's eigen muzikale ideeën meer in de richting van de melodieuze soft-rock. De muziek kabbelt vriendelijk voort, het vrij inventief gebruik van gitaren en mandolien tikt even aan, maar iets echt opvallends laat zich toch niet te noteren. Gaandeweg drijft alle vriendelijkheid een beetje de melige kant uit en is het snakken naar een stukje stevigheid geblazen. Maar toch een niet onverdienstelijke elpee. Elton John zou er een voorbeeld aan kunnen nemen. Dan MARC ELLINGTON, die voor zijn jongste elpee RESTORATION (Philips 6308 143) wederom met succes een beroep deed op het verzamelde Britse folk-talent. Hij wordt hier tenminste begeleid door lieden als de (ex-) Fairporters Jerry Donahue, Dave Mattacks en Simon Nicol, Dolly Collins, violiste Sue Draheim en voor de achtergrondkoortjes Ian Matthews. Het resultaat is een portie vakkundig gemaakte folk, waarbij de Engelse traditie op gepaste wijze is versneden met allerhande moderne elementen. Minder indruk maakt Ellington als hij enige Amerikaanse muziek te lijf gaat. Aan eerder en door anderen vertolkte songs als You Ain't Going Nowhere (Dylan, the Byrds), Along Comes Mary the Association), Younger Girl (John Sebastian, the Critters) en Wild Mountain Thyme (the Byrds) wordt beslist niet voldoende eigens toegevoegd dan dat het een nieuwe versie zou rechtvaardigen. Eenenander wekt zo meer de indruk van gemakzuchtige plaatvulling. Tot besluit nog enig werk uit de Negram-archieven, Rocking Stomping (SSS HJS 224 Stereo). Nu eens niet voor de zoveelste keer muziek van Jerry Lee Lewis of Carl Perkins, maar vrijwel onbekend gebleven klanten als Jack Earl, Malcolm Yelvington, Rudy Grazell of Slim Rhodes, die soms na één singletje voor het SUN-label alweer van het toneel verdwenen. Desondanks prima rock-and-roll, opgewekte muziek die goed is om de lome stemming te verdrijven of in de woorden van hoestekstschrijver Stan Govaard: 'Stil zitten is er dan niet bij'! Al heeft dat met deze temperaturen ook weer zijn nadelen. PROMOTIE 8 Delft (TH): gepromo veerd tot doctor in de technische we tenschappen R. K. Verma; Eredoctoraat Leiden: ter gelegen heid van de herdenking van de 500ste geboortedag van de Poolse geleerde Copernicus heeft de Copernicusuni- versiteit te Torun een ere-doctoraat verleend aan prof. dr. J. H. Oort, emeritus hoogleraar in de sterrenkun de aan de Leidse universiteit. De ere promotie zal op 2 oktober, de verjaar dag van Copernicus plaatsvinden. Van een verslaggever RENKUM Bij een achtervolging door politie is in het Gelderse Door- werth (gem. Renkum) een autodief in een schouder geraakt door een kogel. De achttienjarige A. O. uit Doonverth en zijn twintigjarige plaatsgenoot A. van K. werden op heterdaad betrapt bij het stelen van een auto, maar kon den nog net met grote snelheid in le auto ontsnappen. Na een serie waar schuwingsschoten probeerde de politie de banden te raken, maar trof O. in de schouder. De vluchtelingen werden ingerekend en O. werd naar een zie kenhuis in Arnhem gebracht om de kogel te laten verwijderen. Breven die niet zijn voorzien van naam en adres kunnen niet in behandeling worden genomen. Geheimhouding is verzekerd. Vragen die niet onderling met elkaar in verband staan moeten in afzonderlijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan post zegels te worden ingesloten. Adres: re dactie Trouw-Kwartet, postbus 948, 948, Rotterdam. Vraag: Kan bij misdrijven het getui genis van één persoon voldoende be wijs zijn? Geldt het constateren van een overtreding door één politieman als voldoende bewijs? Antwoord: Het constateren van een vergrijp door een (beëdigd) ambte naar van politie is voldoende om een overtreder bij de kraag te vatten. Wat betreft de getuigenis van één burger vindt men reeds in het oude Romein se recht: Unus testis nullus testis (één getuige is géén getuige) en ook in het Oude Testament: 'In de mond van twee of drie getuigen zal de zaak bestaan'. Een ambtelijke verklaring is echter iets anders dan een gewone ge tuigenverklaring. Vraag: Bestaat er een goed middel om duiven weg te houden van een gevel? Antwoord: De firma Rentokil Chemie te Rijswijk, Volmerlaan 9, zal u wel licht van de overlast kunnen bevrij den. Deze firma vrijwaart allerlei gro te bomen tegen duivenbezoek en heeft ook voor uw flat wel een oplossing. Vraag: Kunt u mij een adres noemen, waar men een damasten avondmaals- tafellaken zou kunnen bestellen? Antwoord: Ook in de grote warenhui zen kan men dergelijke tafelkleden bestellen. Gaat het om speciaal ver vaardigde kleden met speciale dessins, dan kunt u contact opnemen met o.a. de firma Strater, Spiegellaan 2, Hil versum. Vraag: Is het waar dat de BNG gratis trekkingslijstdn toezendt van uitgelote obligaties als men dit vraagt? AMNTWOORD: Inderdaad, aan de binnenkant van de mantel staat in grijze letters het adres van het hoofd kantoor van de Bank Nederlandsche Gemeenten, Vijverberg 10, Den Haag, afd. Uitloting. U moet dan wel ver schillende zaken vermelden: het per centage, de looptijd, het jaar van uit gifte en de coupondelen. Men kan Den Haag ook bellen: 070-18273. Vraag: Heeft een vader enige rechten op zijn natuurlijk kind, tegen de uit drukkelijk wëns van de (ongehuwde) moeder in. Hoe is dat als de moeder overleden is? Kan deze vader rechten laten gelden op een voor dit kind door de moeder aangegane verzeke ring? Antwoord: De enige die hierover te beslissen heeft is de moeder van het kind. De vader heeft geen rechten op het kind of op verzekeringen die ten behoeve van dit kind zijn gesloten. Na de dood van de moeder zal een nieuwe voogd of voogdes benoe«md moeten worden. Indien de vader in dat geval bemoeienis met het kind zou willen hebben, ligt het op de weg van de kantonrechter te beslissen of er redenen bestaan, die de door de moeder tevoren genomen maatregelen ongedaan zouden behoren te maken. Vraag: Hoeveel Nederlandse postze gels zijn er totaal ongeveer uitge bracht? Kunt u mij het adres noemen van een vereniging en een blad over postzegelverzam'dlen? Wanneer ver scheen de eerste Nederlandse zegel? ANTWOORD: De eerste Nederland se zegel kwam uit in 1852. Het is niet te zeggen hoeveel Nederlandse zegels totaal zijn uitgekomen. Voor een paar gulden kan men een catalogus kopen, maar dan nog is het een enorm werk, alle zegels te tellen. Op de wereld ko men jaarlijks volgens het Postmu- seum, Zeestraat 82, Den Haag, 6000 zd- gels uit. Er zijn er nu zo'n 160.000. We verwijzen u naar het maandblad voor Philatelie (secretariaat Neder landse Vereniging postzegelverzame laars, Bakenburgerweg 1-1, Arnhem) en naar de Nederlandse Bond van Fi latelistenverenigingen, Assumburg 70, Amsterdam 11, hetzelfde maandblad, waar men u wel een vereniging bij u in de buurt kan noemen. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM-DELFT-RIJSWIJK De drie fusiepartners Gist, Mcncba en CSM hebben wat meer duide lijkheid gegeven over hun plannen. Zo zal Gist per aandeel of certificaat van 50 in Meneba 3.5 aandeel of cer tificaat Gist bieden. Voor een aandeel of certificaat Centrale Suiker Maat schappij van 100 worden 10 aande len of certificaten Gist geboden plus ƒ300 in contanten. Het bod tot om wisseling vindt om technische rede nen door Gist-Brocades plaats. Bij ge- standdoening van het omwisselings aanbod zal Gist haar naam wijzigen en haar statuten aanpassen aan de nieuwe omstandigheden. Het streven is het definitieve bericht aan aandeel houders begin augustus te publiceren. De laatste koers van Gist bedroeg op de Amsterdamse beurs 69, zodat hiervan uitgaand per aandeel of certi ficaat Meneba ƒ241.50 wordt geboden (laatste koers 165) en voor een aan deel of certificaat CSM ƒ990 (laatste koers ƒ180). Op CSM werd reeds eer der een bod uitgebracht door concur rent Suiker Unie: per aandeel een schuldbewijs van 900 met een rente van 48 per Jaar, die wordt ingelost als de EEG-commissie geen bezwaar maakt tegen de fusie en Koninklijke Scholten-Honig: ƒ900 in 6.5 pet. ach tergestelde converteerbare obligaties plus ƒ50 in contanten. Ir. A. W. Luijtjcns, voorzitter van de directie van de CoIIlOperatievc Vereni ging Suiker Unie Rotterdam wilde desgevraagd nog geen commentaar ge ven op het bod van GistBrocades op de CSM. Wel stelde hij volgende weck nadere mededelingen in het vooruit zicht Zoals bekend, sluit op donder dag 12 juli de aanmeldingstermijn voor CSM-aandeei- en certificaathou ders, die hun stukken ter omwisseling in suikerunie-schuldbewijzen wensen aan te bieden. De heer P. Schwencke, lid van de raad van bestuur tan Koninklijke Scholten-Honig, verklaarde dat zijn onderneming zich donderdagavond verder gaat beraden over het bod van Gist-Brocades. Commentaar wenste hij nog niet te geven. Het ligt in de be doeling dat KSII vrijdag met een be richt komt. De onderneming zal op 9 juli met hethofficiële biedingsbericht op CSM komen. Van een verslaggever LOCHEM Een babylijkje dat in het Twentekanaal bij Lochem (Gld) werd gevonden, moet tenminste twee weken in het water hebben gelegen. Dit heeft de anatoom-patholoog dr. Zeldenrust van het gerechtelijk labo ratorium in Rijswijk (ZH) vastge steld. Het kindje, een jongetje, is ver moedelijk levend ter wereld gekomen. De navelstfeng was nog niet afgebon den, zodat dr. Zeldenrust denkt dat het lijkje meteen na de geboorte in het kanaal is gegooid. Het in een plasticzak gewikkeld lijkje is door twee leerlingverpleegsters ge vonden. Ze waarschuwden een arts die in de buurt woonde, die de zak met een hark uit het water viste. De politie heeft nog geen enkel aankno pingspunt in het onderzoek naar de herkomst van de baby. GRIJPSKERK Omstreeks half zes gisteravond is in het Groningse Gaar keuken (gem. Grijpskerk) de zes ja rige Luitje Geerlings vlak bij huis door een personenauto geschept. Het kind was op slag dood. BOXMEER De elf-jarige Johan van Crei uit Nuland (N. Br) is gistermid dag bij een verkeersongeluk in Beu gen (gem. Boxmeer) zo ernstig ge wond geraakt dat hij enkele uren la ter in het ziekenhuis in Boxmeer overleed. De jongen werd door een auto gegrepen toen hij de weg over stak. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De regering wil haast maken met het nemen van een beslissing over de aan te leggen railverbinding tussen de gemeente Utrecht en de toekomstige satellietstad Nieuwegein. Nadat de plannen van Utrecht om in Houten een satellietstad te bouwên waren gewijzigd en Nieuwegein de be volkingsoverloop van Utrecht moest gaan opvangen, werden de gemeenten Vreeswijk en Jutfaas samengevoegd tot Nieuwegein. Vanaf die tijd date ren de plannen om een railverbinding aan te leggen. De eerste plannen wa ren afkomstig van de gemeente. Utrecht wilde een soort sneltramver binding met relatief licht materieel, waarvan de kosten ongeveer 65 mil joen gulden zouden moeten bedragen. De Spoorwegen waren het daar niet mee eens en brachten een plan ter ta fel, dat erop neer kwam dat vanaf de oostzijde van het Utrechtse Centraal Station een lijn voor zogenaamd stads gewestelijk materieel zou worden aan gelegd. Dit materieel is aanzienlijk zwaarder en duurder, terwijl ook de baan duurder wordt. Minister Westerterp van verkeer en waterstaat heeft nu gesproken met de vertegenwoordigers van de betrokken instanties, te weten de gemeenten Utrecht, Nieuwegein en IJsselstein (waarheen de lijn later zou moeten worden doorgetrokken), de provincie en de NS. Besloten is dat door drie werkgroepen zo snel mogelijk zal wor den bestudeerd, wat de beste oplos sing is, een sneltram, een semi-metro of een stadsgewestspoor en of een oos telijk tracé via Lunetten of een weste lijk via het Kanaleneiland zal moeten Minister VVesterterp worden gekozen. Ook op de vraag wie deze lijn zal moeten exploiteren zal worden ingegaan. Er zijn afspraken gemaakt om ervoor te zorgen dat de vertraging die deze studies met zich meebrengt, tot een minimum wordt beperkt

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 11