Inval Praag juist, houdt Moskou vol Rechtstreeks van importeur Piloot zo laag dat hij topje van hengel rukt Nieuwe gegadigde voor Schevenings bezit EMS Indezekra )nt Mannen rijden met tractor door na botsing met trein CBS rekent zelfs met uiteindelijke daling bevolking Op weg naar de koelte Waarde van dollar nadert rijksdaalder Weer brand bij Gulf in Rotterdam Minimum jeugdloon met ingang van '74 Man verdronken krant op de bres voor een sterke christelijke pers! FLEVOHOF In zwembad verdronken Teleurstelling in Helsinki Bij duiken in meer verongelukt DONDERDAG 5 JULI 1973 «ik *3T q ^1W 0 JW V 54ste jaargang no. 79 Nieuwe JLeidse Lomraiau „Stantvastlch is ghebleven CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING «gh.n.po«r Van een verslaggever UTRECHT —Vader en zoon Ver woerd uit Driebruggen hebben giste ren bijzonder veel geluk gehad. Hun tractor botste in de mist tegen de in- tercitytrein Den Haag-Utrecht, maar zij kwamen er met de schrik af, ter wijl de tractor alleen de voorste bum per verloor. Toen de conducteur van de trein een onderzoek instelde hoorde hij in de verte nog net het geplof van de weer in de mist verdwijnende tractor De trein kreeg twintig minuten ver traging. Hij was zo beschadigd dat het voorste deel in Utrecht moest worden afgehaakt. Bij nader onderzoek bleek, dat de vader van de tractor was afge stapt, het overpad was opgelopen om te kijken of er een trein aankwam en toen naar zijn zoon had geroepen dat hij kon doorrijden. Dc machinist heeft verklaard, dat hij geluidssigna len heeft gegeven, maar de heer Ver woerd heeft ze niet gehoord. (ADVERTENTIE) CHERNY-pianos WAARDE 3300.- desgewenst zonder aanbetaling voor 45.- per maand p.l. TCHAIKA-piano's WAARDE 5700.- Gratis thuisbezorging. Vijf jaar garan tie. Stemmen door geheel Nederland. Huur nü Uw orgel, mèt gratis les, bij van Urk. Alle wereldmerken. ersingel 42-44, ROTTERDAM, telefoon (010) 36 35 00 ijdagavond geopend van 7 9 uur. '"'Ook,importeur van Estonia. -.jStuinwGV.'/rmljach, tofchner, Rich Weber. Tropisch Droog, zonnig en zeer warm met middagtemperaturen van 28 tot 32 graden, maar op de Wadden zee enkele graden lager. Zwakke tot matige wind tussen noord en oost. MORGEN EN OVERMORGEN: Warm met een kleine kans op onweer. Morgen zon op: 04.28 onder: 21.01 maan op: 12.23 onder: 23.23 AMSTERDAM Vijf Britse (particuliere) stuntvliegers hebben het boven de Waddeneilanden zo bont gemaakt dat één van hen zelfs het topje van een hengel met zijn vleugel heeft afgerukt. De sportvisser was onthutst. De luchtvaartpolitie is op zoek naar de piloten die dit hebben geleverd. Het vijftal heeft zondagmiddag zo laag over de waddenstranden gevlogen dat de mensen plat op de grond moesten gaan liggen om niet te worden geraakt. De identiteit van het 'stoere' vijftal is al bekend. Het blijken Britten te zijn die de nacht van zaterdag op zondag in een hotel op Texel door brachten. Ze zijn intussen met hun vliegtuigjes met onbekende bestem ming verdwenen. De luchtvaartpolitie is nu bezig met het horen van getuigen. Als daar aanleiding toe bestaat zullen de Britse luchtvaartautoriteiten worden ingeschakeld. RITA Mijn moeder is mijn strengste criticus. Ze boent alles weg, wat ik teken. Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. D.e Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement ƒ10,58 per maand, per kwartaal ƒ31,35 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur Om op deze warme tot zeer warme dagen verkoeling te vinden, trekken vooral de stadsmensen naar buiten. Voor Amster dammers is Zandvoort de geliefde bad plaats en daar om staan op het Centraal Sta tion dagelijks grote groepen mensen te wachten op de treinen die hen naar het strand brengen. Anderen zoeken het dichter bij huis en vinden langs het watei of in de bossen de koelte. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De dollar nadert op het ogenblik de rijksdaalder in waar de. Op de Amsterdamse wisselmarkt werd gisteren slechts 2.55 voor de dollar neergeteld, (dinsdag was dat nog 2.59). Daarmee is de Ameri kaanse munt sinds 9 februari ruim 18 procent goedkoper geworden ten op zichte van de gulden. 'De dollar smelt weg bij deze hitte', aldus een geldhan delaar. Ook elders in Europa heeft de dollar 1 alle diepterecords die vorige week ge vestigd werden gebroken. Als oorzaak van de zwakte worden nog steeds het Watergate-schandaal en de kwijnende Amerikaanse economie genoemd. In Parijs, Wenen, Kopenhagen en Stockholm kwamen gisteren noterin gen tot stand die ver beneden het slot van dinsdag lagen. In Frankfurt werd de geldhandel gesloten op 2.32 Duitse mark voor één dollar. Het slot van eergisteren luidde 2.39 mark. De ruim 6 pfennig lagere notering kwam in een hoogst nerveuze handel tot stand. De vice-president van de Westduitse centrale bank, dr. Otmar Emminger, noemde de daling van de koers van de dollar ten opzichte van de mark 'overdreven'. Hij zei te verwachten dat er vroeg of laat een koersherstel zal intreden. ROTTERDAM Doordat de zwavel I leiding onder een kraaktoren van de I Gulf-raffinaderij in Europoort-West j lek raakte vermoedelijk is deze lei ding gescheurd brak gisteren in 'e raffinaderij een hevige brand uit, die j snel kon worden geblust Binnen een half uur konden de brandweerlieden j met hun materieel inrukken. Er wa ren geen persoonlijke ongelukken. Plaatsvervangend commandant F. Th. H. Klouwens van de Rotterdamse brandweer zei dat de olie uit de lek- geraakte leiding meters hoog de kraaktoren inspoot en daar direct vlam vatte. Hoog laaide toen het vuur op en de bedrijfsbrandweer kon, sa men met de bedrijfsbrandweer van de naastgelegen BP-raffinaderij, in het begin weinig anders doen dan met overmaat aan water de kraaktoren zo koel mogelijk houden. De door de I Rotterdamse brandweer bemande post Rozenburg kwam te hulp met ccn au tospuit en een tankautospuit I Toen de zaak was geblust bleek er voor enige honderdduizenden guldens schade te zijn toegebracht aan de kraaktoren, die voorlopig buiten be drijf moet worden gesteld. Drie jaar geleden heeft een soortgelij ke brand in dezelfde raffinaderij ge woed. Toen is de leiding echter bo venin de kraaktoren lekgeraakt en de olie vloeide van boven naar beneden, waar zij in brand geraakte. DEN HAAG In beginsel heeft de regering besloten tot invoering van 'n minimumjeugdloonregeling. Het ligt in de bedoeling de regeling op 1 januari 1974 in werking te doen treden. Minister Boersma heeft dit gisteren I geantwoord op vragen van het Kamer lid mr. van Lier (PvdA). Van een verslaggever DEN HAAG Op grond van de jongste gegevens houdt het Centraal bureau voor de statistiek (CBS) zelfs rekening met een uiteindelijk teruglo pen van de Nederlandse bevolking. Dat zal het geval zijn als de uiterst snelle daling van de huwelijksvrucht baarheid doorzet, zodat het gemiddeld kindertal beneden het z.g. 'vervan- gensniveau' komt De kans daarop acht het CBS thans met uitgesloten. De nijvere cijferaars hebben berekend dat in dat geval Nederland 15.4 mil joen inwoners zal tellen in het jaar 2000. Daarna neemt de bevolking aan vankelijk nog toe, maai rondom het jaar 2020 zal 15.8 miljoen zijn bereikt als uiterste limiet. Daarna zal een da ling inzetten, zodat tegen 2050 ons land iets minder dan 15 miljoen inwo ners zal tellen. ROTTERDAM Woensdagavond is de 23-jarige W. van Grevestein uit de Be- nedenrijweg bij het zwemmen ver dronken. Hij was samen met een vriend, de 25-jarige tuinder J. J. v. d. Wel, in de jachthaven IJsselmonde gaan zwemmen. Midden in de haven raakte hij vermoeid en riep om hulp. De tuinder heeft toen nog gepoogd hem naar de wal de brengen. Dit luk te niet. Een toegeworpen plank kon 't slachtoffer niet meer bereiken. noteer als nieuwe abonnee Naam: Adres: Plaats: Betaalt per: maand; O kwartaal. De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis en bespaart ca. 4 gulden abonnementsgeld. naar inhoud en overtuiging een krant die gezien is en gezien mag worden! Door de benadering van het plaatselijk, landelijk en wereldgebeuren. In kerk en maatschappij, in politiek, kunst en sport. Kritisch, kort en bondig! Een krant ook voor uw buurman. Zet hem vandaag nog op de bon. Opgegeven door Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste mapjes postpapier met enveloppen pletine schaaltje (flessen onderzetter) handige paraatmap met briefpapier en pen Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: Nieuwe Leidse Courant, antwoordnr. 267 Leiden Maatschappij MIKS' 73 wil Kurhaus houden Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Er bestaat een reëele kans, dat de bouwcombinatie Ballast Nedaui/Wilma/HBG, die zich wil ontfermen over de toe komstige ontwikkeling van de badplaats Scheveningen, binnen niet al te lange tijd volledig buiten spel komt te staan. De maandag op te richten Maatschap pij tot Instandhouding van het Kur- ADVERTENTIE) bloemen,planten, dienen... in hethartvan 't land bij het Veluwemeer top-attractie in juli: grandioze bloemen-show haus te Scheveningen (MIKS '73) is namelijk van plan het gehele Sche- veningse EMS-bezit op te kopen en concrete ontwikkelingsplannen op ta fel te leggen. De maatschappij, die met Amerikaans kapitaal is opgericht o.m. door het financieel adviesbureau Velt en zn. te Scheveningen ~en de heer A. R. Ot- tens. expert op stedebouwkundig ge bied en General Manager van Texaco heeft op 3 augustus de alternatieve plannen voor de ontwikkeling van Scheveningen (waarbij het Kurhaus behouden zal blijven) beschikbaar. Het adviesbureau vraagt in een brief aan de Haagse gemeenteraad, of hij kan bewerkstelligen, dat de plannen en het op de EMS-bezittingen uit te brengen bod inderdaad ook op 3 au gustus aangeboden kunnen worden. De heer Velt deelde ons desgevraagd mee, dat men al geruime tijd achter de schermen bezig is geweest met het ontwikkelen van plannen voor een nieuw Scheveningen met Kurhaus. 'We konden echter niets beginnen, omdat de bouwcombinatie een optie op de EMS-bezittingen had', aldus de heer Velt. 'Nu die optietermijn ver streken en officieel nog niet verlengd is, kunnen wij onze slag slaan, door zelf optie aan te vragen. We hebben al contact met de EMS gehad en we hopen deze week met de heer Zwols- man nader overleg te plegen.' Fusie gist, suiker en meel bedrijven ROSMALEN Het zevenjarige meis je J. van Erp uit Rosmalen is gisteren in een zwembad in Nuland (NB) ver dronken. je hebt er te veel fusie ia gedaan! HELSINKI (AP, Reuter, UPI) De Sowjet-Unie lieeft gisteren op de Europese Veiligheid-conferentie in Helsinki een vredesplan voorgelegd, maar zich overigen? het recht voorbehouden acties zo als ifi Tsjechoslowakije in 1968 te ondernemeu. 'Wat betreft Tsjechoslowakije is er geen sprake geweest van inmenging in de binnenlandse aangelegenheden, maar van een verzoek om hulp van de Tsjechoslowaakse regering,' zei de Russische woordvoerder Vsevolod So- finsky op een persconferentie. 'Het zelfde geldt voor de toekomst,' ver volgde hij. Sofinsky zei dit nadat de Russische minister van buitenlandse zaken, An- drej Groiniko een uittreksel van zes pagina's had aangeboden, waarin werd voorgesteld de souvereiniteit van an dere landen te eerbiedingen en zich niet te menger, in binnenlandse aan gelegenheden van andere landen. So finsky was daarop door journalisten in Helsinki gevraagd of het door Gro- miko aangeboden voorstel een optre den zoals in Tsjechoslowakije vijf jaar geleden uitsloot. Het door de Sowjet-Unie aangeboden plan was het eerste dat is aangeboden aan de 35 ministers van buitenlandse zaken, die aan de Europese veiligheids top in Helsinki deelnemen. Het plan was al aangekondigd in de rede die Gromiko dinsdag hield. Volgens Mos kou zou dit politieke plan opgenomen moeten worden in de slotverklaring van de top in Helsinki. Russisch plan De aanvullende toelichting die de Russische woordvoerder Sofinsky op de Russische plannen heeft gegeven is bij westerse diplomaten als een te leurstelling aangekomen. Zij hadden tijdens de zeven maanden durende voorbereidende besprekingen gehoopt de verzekering van Moskou te krijgen dat militaire acties tegen bondgenoten van het Warschau Pact van de baan zouden zijn en dat daarmee de 'Brez njew-doctrine' werd verworpen. In het Russische document worden onder meer alle landen opgeroepen agressie uit te bannen en de onderlin ge geschillen door bemiddeling te re gelen. De nadruk wordt gelegd op er kenning van de grenzen zoals deze na de Tweede Wereldoorlog tot stand ge komen zijn en de eerbiediging van de territoriale onschendbaarheid. Moskou zegt te hopen dat de bespre kingen, die in oktober in Wenen be ginnen, tot positieve besluiten zullen leiden inzake een vermindering van de huidige troepensterkte en bewape ning in Europa. De betrokken staten zouden overeen moeten komen dat zij elkaar op de hoogte zullen houden van grote militaire manoeuvres in be paalde gebieden en dat zij waarne mers naar deze manoeuvres mogen sturen. Zie verder pagina 5, eerste kolom Binnenland 'Kennis veroudert snel' 5 Buitenland 'Nixon wilde aftreden' 7 Tito wil fabrieken 7 Kerk Piratenzender Mclntire 2 Vrijgemaakte groei 2 Sport Zoetemelk wint etappe15 Economie Auto-industrie menselijker 17 Nieuwe boeken 2 Men scbrljfl ons 2 Commentaar 3 Dichtbij en verder 5 Weer. toeristen S Radio cn tv t Strips, feuilleton 6 Puzzel, recept Familieberichten 8 Weekbladen 9 Beurs 12 Enkele vriendinnen, die haar traag bo ven zagen komen hebben het zwaar ge wonde meisje naar de kant gebracht. Onmiddellijk werd ze overgebracht naar hel diaconessenhuis in Naarden, maar bij aankomst bleek ze te zijn overleden. NAARDEN De zestienjarige Elly Teunen uit Naarden is gistermiddag bij een duik in het Gooimeer met haar hoofd op basaltkeien terechtge komen en kort daarna aan ernstig schedelletsel overleden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1