Oud-ministers in Griekenland van coup beschuldigd Oosteuropese landen dringen abortus terug 'Gevangenissen van Thieu zitten vol met politieke gevangenen' 'Turkije heeft rechten van mens geschonden' JCox geïnteresseerd in Nixons woningen Anglicanen zitten in de maag met aandelen in goudmijnen Zuid-Afrika CIA ontkent aandeel in vorming kolonelsregime Hoofdredactioneel protest Euro-parlement hekelt Lardinois Britse marine mag terugschieten op IJslandse kustwacht Nederland praat met West-Duitsland over inzet straaljagers Dublin en Londen vergaand eens over Noord-Ierland lekrainse bisschop lelysikcwski overleden Bezorgdheid over toekomst economie 'Internationale vakbeweging tegen apartheid' TROUW/KWARTET WOENSDAG 4 JULI 1973 BUITENLAND T7/K9 ATHENE AFP, UPI) De militaire junta van Griekenland heeft gisteren twee oud-ministers gearresteerd en hen beschuldigd van deelneming aan de mislukte poging van de marine de regering om ver te werpen. Evanghelos Averoff-Tositsas, oud-minister van bui tenlandse zaken, en Petros Garoefalias, oud-minister van defensie, werden gearresteerd samen met drie andere burgers. In een officieel communiqué werd ge zegd dat het onderzoek naar de rebel lie van de marine de schuld had aan getoond van Averoff-Tositsas, Garoefa lias, oud-parlementslid Constatine Aposkitis, zijn broer Christos en Spyridon Kotsaridas. De arrestatie van Averoff-Tositsas is een verrassing. De oud-minister is erg gematigd ge weest in zijn kritiek op de huidige jun ta en zou een voorstander zijn van toe nadering tussen oud-politici en de hui dige heersers, als enige manier om de democratie te herstellen. Griekse kranten speculeerden verleden week dat president Papadopoelos hem Geen Steun zou vragen een regering te vormen, die in 1974 parlementsverkiezingen moet uitschrijven of dat hij deel zou gaan uitmaken van een kabinet, waar in voormalige politici zitting zouden hebben. Volgens de beschuldigingen van de Griekse junta zou Averoff-Tositsas op getreden zijn als politieke raadsman van de muiters. Bovendien zou hij de verbindingsman zijn geweest tussen de muiters en oud-premier Constan- tijn Karamanlis. Averoff gaf de mui ters in mei e enontwerp-proclamatie aan de muiters, eldus het commeniqué. Internationale groep juristen: DEN HAAG (ANP) De maatregelen die krachtens de nood toestand in Turkije zijn genomen vormen een ernstige inbreuk op de bepalingen van de Europese conventie voor de rechten van de mens. De wets- en grondwetswijzigingen, die ook na op heffing van de noodtoestand van kracht zullen blijven zijn strij dig met deze conventie. Dit zijn de conclusies waartoe een internationale groep juristen is ge komen na een onderzoek van de toestand in Turkije. Het Neder landse Tweede Kamerlid Piet Dan- kert (PvdA), die voorzitter is van de Kamercommissie voor buiten landse zaken, zal deze conclusies deze week ter sprake brengen in de politieke commissie van de As- semblée van de Raad van Europa. Volgens de internationale groep juristen worden in Turkije in strijd met de Europese conventie politieke verdachten gemarteld en onwettig gevangen gehouden. De juristen, die niet alleen de wette lijke voorschriften en bepalingen hebben bestudeerd, maar ook de politieke ontwikkeling van de afge lopen jaren, achten het twijfelach tig of ten tijde van de afkondiging van de noodtoestand in april 1971 het voortbestaan van de Turkse na tie werd bedreigd. Dit was een voorwaarde om sommige bepalin gen van de Europese conventie voor de rechten van de mens bui ten werking te kunnen stellen. Martelingen blijven echter ook dan ongerechtvaardigd. De politieke commissie van de Raad van Europa, die in Florence (Italië) vergadert, zal mogelijk een besluit nemen over het voorstel van Dankert en de Britse Labour- afgevaardigde George Darling een representatieve groep afgevaardig den te laten onderzoeken of Tur kije de conventies voor de rechten van de mens schendt Indien de commissie tot deze conclusie zou komen dan kan Turkije evenals en kele jaren geleden Griekenland, uit de Raad van Europa gestoten worden. DSEI ïoot WASHINGTON (AP, UPI, Reuter) De speciale onderzoeker in iM*pe affaire-Watergate, Archibald Cox- heeft bekend gemaakt dat hij 112.8 nieuwsberichten verzamelt over de huizen van president Nixon in California en Florida. Maar van een formeel onderzoek cdlT. _geen sprake. is nog Garoefalias, een bekend industrieel, die nooit een geheim heeft gemaakt van zijn verknochtheid aan de monar chie, wordt in het communiqué de fi nanciële raadsman van de muiters ge noemd. Hij zou op zich genomen heb ben de familieleden van de muiters een bedrag van vijf miljoen drachmen uit te keren. Kapitein Nicholas Pap pas zou Garoefalias op de hoogte heb ben gebracht van de rebellie. Pappas was de commandant van de Griekse kruiser Velos, die naar Italië stoomde waar hij en dertig bemanningsleden politiek asiel kregen. Christos Aposkitis, werkzaam bij de nationale bank van Griekenland, zou zorg moeten dragen voor de uitkerin gen aan de familieleden, terwijl zijn broer Constatine de taak kreeg toebe deeld een verklaring met de doelein den van de staatsgreep in handen te spelen van de buitenlandse correspon denten. Eerder had de Griekse rege ring al gezegd dat de rebellen de belangrijkste Griekse havens wilden blokkeren om het aftreden van de junta af te dwingen. In Athene is nog meegedeeld dat in verband met de mislukte staatsgreep 75 Grieken zijn gearresteerd. Onder hen bevinden zich 64 officieren. De Amerikaanse geheime dienst CIA, heelt in het veneden samengewerkt met de huidige president Papadopoe los, maar de CiA heelt niet de staats greep van 1967 op touw gezet. Dit is verklaard door de adjunct-directeur van de CIA, William Colby. 'Ik kan zonder meer verklaren, dat de CIA de staatsgreep niet georganiseerd heelt. Hij (papadopoelos; is nooit agent van de CIA geweest. We hebben wel met hem samengewerkt, toen hij nog over- heidsiuncuonaris was', zo zei Colby. Het Britse zondagsblad 'The Observer' meldde dat er sterke bewijzen zijn dat de CIA de staatsgreep in Grieken land op touw heelt gezet, waardoor het kolonelsregime aan de macht kwam. Vier van de vijl belangrijkste samenzweerders in 1967 haddien vol gens het blad zeer nauwe connecties met het Amerikaanse leger en de CIA. Vooraanstaande CiA-agenten had den in Griekse uniiormen aan de coup deelgenomen. Kolonel Papado- poeios, de huidige sterke man, was sinds I960 al verbindingsman tussen de CIA en de Griekse geheime dienst. In Amerikaanse militaire kringen werd hij beschreven als 'de eerste CIA- agent, die premier wordit van een Europese regering". Allessandro Perrone (links), de ontslagen hoofdredacteur van de Romeinse krant II Messagero, brengt de nieuw benoemde hoofdredacteur Luigi Barzini uit het redactie-gebouw onder goedkeurend gejoel van verslaggevers en typografen. Barzini moet de krant bijsturen naar rechts, maar de redactie wil daar niets van weten. STRAATSBURG (Reuter) In het Europese parlement is gis teren scherpe kritiek geoefend op de Nederlandse landbouw commissaris van de EEG, Ir. Pierre Lardinois, die een Britse landbouwtentoonstelling be zocht, terwijl hij in Straatsburg vragen had moeten beantwoor den. Wegens zijn afwezigheid heeft de voorzitter van het parle ment, de Nederlander mr. C. Berkhouwer, de vergadering gisteren een half uur geschorst In die tijd moest de agendacom missie besluiten, hoe er tegen het wegblijven van ir. Lardinois zou worden opgetreden. Spreker na spreker hekelde de land- bouw-commissaris, omdat hij de voorkeur had gegeven aan een bezoek aan de Royal Agricultu ral Show in Stonelelgh, War wickshire. De voorzitter van het conservatieve blok in de assem blee, de Brit Peter Kirk, zei zelfs, dat zijn groep overweegt op de volgende bijeenkomst een motie van berisping tegen Lar dinois in te dienen. Zou die motie er inderdaad komen en worden goedgekeurd, dan moet Lardinois aftreden. Kirk wees er nog op, dat de Euro-commis saris de tentoonstelling, die een week duurt, best op een andere dag had kunnen bezoeken. LONDEN (UPI) Britse oor- logsschepen, die binnen de 50- mijlszone rond IJsland Engelse vissersschepen beschermen mo gen tijdens elk treffen met IJs landse kanonneerboten terug schieten. Dit heeft een woordvoerder van de Britse marine gisteren in Londen be kendgemaakt. 'Dit vormt een onder deel van hun vaar-opdrachten', aldus de woordvoerder. De onthulling kwam na het bericht dat het Britse marine fregat The Leopard maandag bijna in gevecht was geraakt met de IJslandse kanonneerboot Aegir. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Nederland heeft met West-Duitsland contact opgenomen over het gebruik van Duitse Fiat- straaljagers door Portugal in de Por tugese kolonie Guinee-Bissau. De re gering heeft in Bonn gewezen op het grote belang dat ons land hecht aan de resolutie van de Verenigde Naties tegen de leveranties aan Portugal van militair materieel, dat in de overzeese Portugese gebieden gebruikt kan wor den. West-Duitsland heeft zich tegen dit feitelijke verwijt van schending van een door de Verenigde Naties overeengekomen wapenembargo verde digd door erop te wijzen dat in 1966 veertig Fiat-straaljagers geleverd wer den in het kader van de NAVO-sa- menwerking voor de territoriale ver dediging van Portugal. Minister Van der Stoel heeft dit gisteren meege deeld in antwoord op vragen van het AR-kamerlid J. N. Scholten. ROME, SAIGON (AP, AFP, Reuter, UPI) Thomas Gumbleton, de hulpbisschop van Detroit (VS), die in mei Zuid-Vietnam heeft be zocht en met familie van gevangenen heeft gesproken heeft ver klaard dat de gevangenissen in Zuid-Vietnam vol politieke gevange- sing*voor'heTconfltet'in Noord-ierland. HEerder op de dag had de Los Angeles _jTimes geschreven, dat Cox speciaal 1 -geïnteresseerd was in de bron van de ^5.5 miljoen dollar, waarmee Nixons „buitenverblijf werd gekocht. Dit ver blijf wordt door het Witte Huis graag het Westerse Witte Huis' genoemd. —(Bovendien heeft Cox om inlichtingen ST.feevraagd over de 1.3 miljoen dollar, _ïie besteed is aan verbetering van I]Nixons twee huizen, aldus het dag- - >lad. J Een van de belangrijkste vragen, die i -inoet worden beantwoord, is of Repu blikeins verkiezingsgeld of geld, dat [eschonken werd door vakbonden of ledrijven, werd gebruikt bij het aan kopen van Nixons Californische huis', 4 05 o schreef de Los Angeles Times, i lolumnist Jack Anderson wist giste- - en te melden, dat een onder-afdeling j 3"an het mammoetconcern ITT gratis -geholpen heeft het aanleggen van 1 6 ien golfbaan bij Nixons huis in Cali fornia. De naam ITT is al eerder ge- -poemd in verband met oppositie te- ^gen de regering-Allende in Chili en 5 14 net dubieuze schenkingen aan Nixons - 'erkiezingscomité. Volgens Anderson -leeft ITT ook bijgedragen aan de 9 "golfbaan, die Nixon werd geschonken. 3<De pitoreske presidentiële golfbaan, elegen op een klif, die uitkijkt over ■■■tfe Stille Oceaan, en binnen korte af- Jg tand van Nixons buitenverblijf, werd mjjj ebouwd door een groep, die zich zelf ■■■e 'golfvrienden van de president' (120.5 oemde', zo schreef Anderson. 'De IT- >vr Aa 'onderafdeling, Scott Grasprodukten ly, verstrekte gratis de zaden, de 5io unstmest en de tuinaanleg.' 975 1 340 .5 MILJOEN 42»i Iet was Anderson, die verleden jaar ktober beweerde dat publiek geld 10 1 'as gebruikt om het huis van de pre- 540 dent in California te vernieuwen. 361 'erleden maand heeft de regering 330 legegeven dat bijna 1.5 miljoen dol- 465 ir besteed is aan reparaties, meubi- 500 13feir en andere werkzaamheden aan de svee huizen van Nixon. De werk/.aam- eden waren noodzakelijk voor de vei- 1 gheid van de president, zo werd er- an toegevoegd. nen zitten. Hun enige 'misdaad' was dat zij tegen het regime van president Ngoejen Van Thieu in Saigon zijn, zo heeft Gumbleton verklaard, aldus het Itali aanse dagblad II Giorno. De politieke gevangenen worden vaak mishandeld, aldus Gumbleton. Hij had vrijgelaten gevangenen gezien die niet meer konden lopen. Een van hen had zes jaar in een zogeheten 'tijger- kooi' gezeten en was daar steeds aan handen en voeten geketend geweest. Bij zijn recente bezoek aan de paus heeft president Thieu gezegd dat in zijn land geen politieke gevangenen meer waren, aldus Gumbleton. De Zuidvietnamese regering herhaalde deze bewering deze week, nadat Am nesty International, de organisaties die zich voor politieke gevangen inzet, had gerapporteerd dat grote hoeveel heden politieke gevangenen door Sai gon worden vastgehouden en zeer slecht behandeld. Volgens Saigon wa ren beweringen van het type van Am nesty International onderdeel van 'een campagne wan het internationa le communisme'. SAIGON De Zuidvietnamese regering heeft bui tenlandse journalisten, die in Zuid- Vietnam werken, gisteren gewaar schuwd niet langer de term 'de rege ring in Saigon' te gebruiken. Het be hoort 'de regering van de Republiek Vietnam' te zijn. Een en ander werd gezegd door regeringswoordvoerder Boei Bao Troec, die opmerkte dat dit 'u vriendelijk verzocht wordt'. Maar even later verklaarde Troec dat het Japanse blad Asahi Shimbun eer der was verzocht niet over 'regering in Saigon' te spreken. 'Zij bleven dat wel doen', aldus Troec. Daarop is de voornaamste correspondent van het blad in Zuid-Vietnam, Kazuhisa Ika- wa, het land uitgewezen, omdat hij zich volgens Saigon 'zeer vijandig had gedragen'. Het Japanse blad Asahi Shimboen heeft gisteren gemeld dat Japan zal voorstellen diplomatieke besprekingen te beginnen met Noord-Vietnam. In Zuid-Vietnam zijn weer twee Cana dese leden van de internationale con trolecommissie zoek. De Canadezen, kapitein Ian Patten en kapitein Flet cher Thomson worden sinds 28 juni vermist. Zij verdwenen in door de Viet Cong beheerst gebied. De inter nationale controlecommissie heeft Sai gon en de Viet Cong gevraagd een speuractie te organiseren naar de ver misten. DUBLIN, LONDEN (Reuter, UPI) Liam Cosgrave, de pre mier van de Ierse Republiek heeft gewaarschuwd dat terug trekking van Britse troepen uit Ulster zou gelijkstaan met het 'voorschrijven van een burger oorlog'. Cosgrave zei dit maandagmorgen, na besprekingen met de Britse premier Edward Heath. Volgens waarnemers zijn Engeland en de Ierse Republiek na de besprekingen en de rede van Cosgrave elkaar dichter dan ooit gena derd over de kwestie van een oplos- In zijn rede zei Cosgrave dat naast een aftocht van het Britse leger een burgeroorlog ook venvacht kon wor den als Ierland herverdeeld zou wor den in uitsluitend katholieke en uit sluitend protestantse gebieden. Een dergelijke situatie zou de veiligheid van West-Europa in gevaar brengen en gaan lijken op de situatie in het Midden-Oosten, aldus Cosgrave. Het zou leiden tot 200.000 katholieke vluchtelingen, en de anarchie en het geweld in Ierland bestendigen, aldus de Ierse premier in zijn rede voor Conservatieve leden van het Britse Lagerhuis. Cosgrave hield eraan vast dat zijn land hoopte op een eventuele hereni ging van Ierland. Hij benadrukte ech ter dat zijn regering op basis van 'be staande realiteiten' wenste te werken en dat niemand de ander onverander lijke plannen mag opleggen over het soort Ierland dat in de toekomst ge wenst is. De belangrijkste behoefte van Noord-Ierland is nu die van poli tieke structuren en instellingen ter bevordering van de verzoening, aldus de Ierse premier. Daarmee liet Cos grave uitkomen dat Dublin geen snel le eenwording van Ulster met de Ier se Republiek nastreeft n e.a. .135 1 960 1060 Ddelenj 1700 1050 2000 JlNNIPEG Bisschop Wasyl Velysjkowski, die dertien jaar in Jussische gevangenschap heeft door gebracht, is op zeventigjarige leeftijd Winnipeg overleden. Hij stierf aan *n hartkwaal. Zijn gezondheid was fvak sinds zijn vrijlating in 1972. WENEN (AP) - Na jaren van praktisch onbelemmerde vrijheid hebben de regeringen van Oost-Europese landen de mogelijkheden voor het plegen van abortus sterk verminderd. De belangrijkste reden is de alarmerende terug gang van het geboortericijfer tegen te gaan. De herziening van het standpunt van de communistische partijen en regeringen is niet van de ene op de andere dag gekomen. Dat blijkt wel uit de geleidelijke verandering in de abortuswetgeving. Afschaffing van de gemakkelijke abortusmogelijkhe den is een plan op lange termijn, dat gekoppeld wordt aan een reeks voordelen die elke moeder bij de ge boorte van een kind krijgt. Op deze manier hopen de autoriteiten het snel kleiner worden van de gezinnen te voorkomen. Het streven is gericht op gemiddeld drie kinderen per ge zin De energieke Roemeen Nicolai Ceau- sescu was de eerste Oosteuropese re geringsleider die een volledige ver andering heeft gebracht in de libe rale abortus-politiek in zijn land. Maar ook Hongarije en Bulgarije hebben onlangs nieuwe richtlijnen aangekondigd die legale abortus tot een minimum zullen beperken. Overtreders van de nieuwe wet wor den met zware straffen bedreigd. Soortgelijke maatregelen om de a- bortus te beperken zijn een jaar gele den in Tsjechoslowakije afgekon digd. Instructies van het ministerie van volksgezondheid in de Bulgaarse hoofdstad Sofia inet betrekking tot beperking van de kunstmatige onder breking van zwangerschap luiden volgens het Bulgaarse persbureau BlA, dat deze operaties in de toe komst verboden zullen zijn voor de vrouwen die geen kinderen hebben of vrouwen die slechts één kind hebben. Een uitzondering wordt ge maakt voor ongetrouwde meisjes tot 18 jaar, vrouwen boven de veertig en vrouwen die aan een ernstige ziekte lijden. Officieel is bekend gemaakt dat de belangrijkste reden voor de beper king van de abortus de gezondheid van de vrouw is. Dc kranten schrij ven echter dat de Bulgaarse autori teiten vreesden dat de scherpe da ling van het geboortencijfer de ar beidsmarkt, de industrialisatie en de welvaartspolitiek zou kunnen bedrei gen. In de 'fundamentele richtlijnen' die in december vorig Jaar in Sofia zijn uitgevaardigd over de rol van de vrouw in een communistische staat heet het 'dat het scheppen van maatschappelijke, economische en psychologische voorwaarden om te komen tot een geleidelijke stijging en stabilisering van het geboorten- cijfer' ten grondslag ligt aan de nieuwe maatregelen. Voordelen De voordelen voor vrouwen die kin deren krijgen, zijn nu In Bulgarije onder andeie: vier maanden volledig betaald zwangerschapsverlof cn zes maanden verlof op minimumsalaris voor het eerste kind; achtereenvol gens vijf en zeven voor het tweede, zes en acht voor het derde en vier en zes maanden voor elk volgend kind. Bovendien kunnen de vaders zogeheten vaderschapsverlof krijgen voor iedere man wiens vrouw niet in staat is de baby te verzorgen. Het is begrijpelijk dat er nog al wat ongerustheid bestaat bij de commu nistische autoriteiten over de daling van het geboortencijfer. Het Bul gaarse cijfer is laag: 15,4 per 1000. Uit moeilijk te controleren cijfers valt af te lezen dat tot nu toe onge veer 120 000 vrouwen abortus heben ondergaan in een land met een be volking van iets meer dan 8 mil joen. Hongarije, met tien miljoen inwoners, behaalde in 1972 een re cord aantal abortussen: 178.400 en had in dat jaar een geboortencijfer van 14,5 per 1000. Vergrijzing Een groep Hongaarse gynoecologen heeft zich vorige maand uitgespro ken voor een ruimer gebruik van de pil. Abortus zou, volgens hen. 'zowel de gezondheid van de vrouw als van de maatschappij schaden'. Voortijdige geboorte en steriliteit bij vrouwen, zowel als ontsteking van de baarmoeder zijn volgens deze Hongaarse artsen te wijten aan abor tus. Hun rapport verscheen op het moment dat men zich in Hongarije steeds drukker maakt over de 'ver grijzing van de bevolking. Onder de kop: 'Verantwoordelijk heid voor de toekomst', schreef het Hongaarse communistische partij dagblad Nepszabadsag onlangs: 'Nu bepaalde maatregelen zijn getroffen, is het geboortencijfer weer enigszins omhoog gegaan, vergeleken met 1967, zodat Hongarije erin is ge slaagd niet langer meer het laagste geboortencijfer van Europa te heb ben'. Het blad klaagde echter: 'Tot nu toe is het niet mogelijk gebleken gezinsplanning en geboorten controle effectief te propageren'. De Hongaarse autoriteiten zouden graag zien dat de gezinnen gemid deld 2,2 kinderen zouden krijgen in plaats van de huidige 1,8. De partij- krant pleit in dit verband voor bete re staatsvoorzieningen voor de gezin nen. In Roemenië, waar de invoering van de liberale abortuswetgeving in 1957 een golf van abortussen veroorzaakte, waardoor het geboortencijfer enorm daalde binnen tien jaar was het cijfer gedaald van 25,5 per 1000 in woners naar 14,6 reageerde de re gering snel en radicaal. Met uitzon dering van moeders van vier kinde ren, vrouwen boven de 45 jaar en slachtoffers van verkrachting, zijn abortussen sinds 1967 volledig ver boden. Het feit dat de pil niet ge produceerd noch geïmporteerd werd in de eerste jaren na de invoering van dit verbod, zorgde voor het ge wenste resultaat Binnen nauwe lijks drie jaar werd Roemenië vol gens de statistieken van de wereld gezondheidsorganisatie het land met het hoogste geboortencijfer in Euro pa, terwijl Oost-Duitsland onder aan dc lijst kwam te staan. LONDEN In het Church House in Westminster begint vandaag de synode van de Anglicaanse kerk met een debat over een zeer heet hangijzer: wat te doen met de 70.000 aandelen (ter waarde van 175.000) in de Consolidated Gold Fields in Zuid-Afrika? Deze kerk, waarvan de geestelijken behoren tot de laagst betaalden in Engeland, staat voor de keus, dit aan delenbezit dat relatief het hoogste profijt brengt af te stoten, overeen komstig de aanbeveling van het cen traal comité van de wereldraad van kerken, of het als hefboom te gebrui ken voor verbetering van de levens omstandigheden der zwarte mijnwer kers die volgens de onthullingen van het blad The Guardian ver onder de armoedelijn betaald werden. In middels zijn vele van de honderden Britse investeerders in Zuid-Afrika onder druk van een parlementair on derzoek bezig zich op de hoogte te stellen van de zwarte lonen en hier en daar worden die fors verhoogd. Volgens de Financial Times heeft Consolidated Gold Fields' Zuidafri- kaanse dochter 'Gold Fields of South Africa' 19 percent van de hele goud- produktie in Zuid-Afrika in handen. De Anglicaanse kerk is min of meer per ongeluk met haar geld in Zuid-A frika terechtgekomen doordat dit aan delenbezit eerst in een heel andere maatschappij zat (Amalgamated Road- stone) die inmiddels werd overgeno men door Consolidated Gold. Hoewel zij beogen zoveel mogelijk geld te maken met hun aandelen, om dat minder dan tweederden van de noodzakelijke uitgaven door het kerk volk wordt opgebracht, hebben de Anglicaanse investeerders altijd een aantal sectoren bewust gemeden zoals bewapening, casino's, brouwerijen, ta bak, pers en omroep. De resolutie die ter tafel gebracht wordt juicht de campagne van de Gu ardian toe en zegt dat het ook op de weg van de kerk kan liggen haar be leggingen als hefboom te gebruiken voor de verbetering van het lot der zwarte bevolking. Enerzijds wordt de resolutie betwist door conservatieve synodeleden die haar liever in het ge heel niet in behandeling genomen zouden zien omdat zij het voor een kerk verkeerd vinden om politieke druk uit te oefenen, anderzijds wordt zij betreurd door diegenen die o- verigens geheel in de lijn met het be leid tot nu toe vinden, dat de kerk geen geld hoort te hebben in do Zuid- afrikaanse economie waarin het twee derangs burgerschap van de niet-blan- ken het schrijnendst tot uiting komt. Opmerkelijk is de bijval van de Times voor de terugtrekking van kerkelijk geld uit investeringen in Zuid-Afrika in een hoofdartikel dinsdagmorgen. De commentaarschrijver acht het pro bleem Van de apartheid voor de kerk meer accuut dan andere maatschappe lijke vraagstukken die haar beleid moeten beïnvloeden voordat God im mers geen tweede-rangskinderen kan hebben. De Times veegt het hele rap port over actie door middel van aan delenbezit van tafel door op te mer ken dat de kerk als aandeelhoudster waarschijnlijk weinig invloed kan uit oefenen en schrijft dat het wijzer zou zijn om in het geheel niet in Zuid-Afrika te investeren. JOHANNESBURG (Reuter) Ar thur Grobbelaar, de secretaris-gene raal van de Zuidafrikaanse vakcentra le heeft zijn landgenoten gewaar schuwd dat de wereld-vakbeweging, zowel in Oost als West. vastbesloten is een eind te maken aan de apart heidspolitiek van de Zuidafrikaanse regering. Grobbelaar zei dit na terugkeer van de jaarlijkse conferentie van de ILO. de Internationale Arbeidsorganisatie, in Genève. 'De boodschap die ik aan onze regering en aan alle Zuidafrika nen zou willen doorgeven is dat deze mensengrote ernst maken met hun voornemen de apartheid te vernietigen, aldus Grobbelaar op een persconferentie in Johannes burg. Zuid-Afrika staat voor de keuze tussen overleg, die tot veranderingen leidt en een economisch conflict op internationale schaal, zei hij.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 9