Conflict Haagse Post al geruime tijd bestond dichtbij twarfa lommentaar Jarenlange strijd tegen 'progressief buitenbeentje' +++oproep toeristen+++ vreemd geld het weer weerrapporten strandweer thoos mag niet, hij wel jarig vakantiekerk frienees regenscherm hoedster :OU\V/KWARTET WOENSDAG 4 JULI 1973 SoiT BINNENLAND/COMMENTAAR T5/K7 jsjoudmijntje fot hun schrik ontdekten de anglica- onlangs, dat zij geld hadden zitten de goudmijnen in Zuid-Afrika. De ibouw is een industriesector in dit id, waarvan de zwarte werkers al :1 lang het meest onderbetaald zijn. synode van de eerbiedwaardige lurch of England staat nu voor de ig wat er met die aandelen moet leuren. Zowel letterlijk als figuur- vormen ze een goudmijntje: Con- ilidated Gold Fields geeft namelijk :n fors rendement als gevolg van de jiorme stijging van de goudprijzen jrwijl de arbeidskosten dank zij het bartheids- en trekarbcidstclscl relatief "~™ter laag blijven. L Ie anglicanen zijn nu op hun synode Ikzig met een voorstel om de aande- aan te houden. Niet terwille van :t rendement, daarvoor vormen zij het totale aandelenbezit een te :in pakket. Maar om er druk mee te oefenen op de Britse investeer- irs om in hun bedrijven in Zuid- ika tot rechtvaardiger arbeidsver houdingen te komen. En niemand min- tr dan deken Gonville ffrench-Bey- jgh die in Zuid-Afrika onder de pt op het terrorisme was veroordeeld heeft leiding gegeven aan het ont- irpen van dit voorstel voor de syno- stoot de aandelen niet af, maar han- v/t tr ze als een pressiemiddel voor ra- Jc gerechtigheid in Zuid-Afrika. ziet men in de praktijk gebeuren t Europese kerken ondanks het feit t hun vertegenwoordigers in de we- Mauidatie 3draad meestemden met het voorstel i op terugtrekking van investeringen Zuid-Afrika aan te dringen, nu bij der inzien een andere lijn volgen, i nu is het opmerkelijk dat de Times een hoofdartikel onder de titel 'Het at om een zedelijke keus' de angli- inse kerkvaderen heeft voorgehou- dat zij hun geld toch maar beter die goudmijnen kunnen terugtrek- loein. Uit overwegingen van zedelijk- f®^jid hebt gij destijds besloten uw geld :t te steken in gokhuizen, drankpa- Eezen en de tabaksnijverheid, zo ver- t mant de Times, welnu; uit diezelfde erwegingen behoort u ook geen geld hebben in een economie die van :t-blanken een soort tweederangskin- ren van God maakt. En van het uit- !ZeS fcnen van reële pressie met dat geld mt toch niets terecht, aldus het ;n ld. e gaar de reden, waarom deken Gon- [j le ffrench-Beytagh zo aan die inves* ingcn vasthoudt is óók respectabel. is door enorme druk van buitenaf tsnapt aan een gevangenisstraf die waarschijnlijk niet zou hebben 'erlccfd. Hij weet hoe reddeloos al- in iedere oppositie tegen het apart- lidsbcleid zou zijn als Zuid-Afrika et met vele vezels aan westerse de- pcratiecn gebonden was, veelal tot n ergernis. En hij wil die druk nu /'/ik gewoon via de economische bin- ngen uitgeoefend zien. ^blgens velen, ook binnen het be- ■*\ifijfslevcn, is dat een tot mislukken jidoemde onderneming. Want winst- Dtievcn verdragen zich slecht met lelijke en maatschappelijke hervor- igsoogmerken. is, zou de Anglicaanse kerk kelijk een roeping vervuld hebben ien men over een paar jaar van x zou getuigen, dat dank zij haar ;t aflatende pressie als aandeelhoud- de zwarten nog maar vijf keer zo inig verdienen als de blanken, in- lats van twintig keer zo weinig? isser i t Europese parlement heeft gisteren ergeefs zitten wachten op ir. Pierre de vroegere Nederlandse et t nister die nu als lid van de Europese mmissie de landbouwzaken van de i 1G behartigt. De heer Lardinois had parlementariërs in Straatsburg op- SFÏ dering moeten verschaffen over en- agrarische kwesties. Maar hij ek er de voorkeur aan te hebben jo" [even, een landbouwexpositie in ,^a| geland te gaan bezichtigen. recht heeft het Europese parlement h hieraan geërgerd. De Britse voor- Nw |er van de Conservatieve delegatie, E"l het minst niet gevleid over de be- r' gstelling van Lardinois voor zijn heeft zelfs met een motie van ping gedreigd. Juist van een Ne- rlands lid van de Europese commis- I had meer respect voor dit parlc- t mogen worden verwacht. Neder- d is in de EEG befaamd, en ook berucht, als een kampioen van In officiële discussies dit parlement zijn het vaak de \k erlanders geweest die het sterkst -.15j iben gepleit voor versteviging van rol en uitbreiding van zijn be- tgdheden. En niet zonder reden, nt 'Straatsburg' is nog lang niet die ..jichtige, volwaardige volksvertegen- '|.el ordiging die een democratisch vere- d Europa nodig heeft. Het valt met ;e pleidooien slechts te rijmen dat Nederlandse Euro-commissaris, nnecr hij in Straatsburg behoort te rondloopt op een tentoonstelling, hij bovendien op een andere dag kunnen bezoeken, is ons niet bekend, of deze expo- mnJe ook betrekking heeft op de vee- fit. Als dat zo is, zouden we bijna in ag-l verleiding komen om de vraag te Hen. aan welke deel van de aldaar ^«zamelde veestapel de treffendste itschets van het gedrag van ir. Lar- lois kan worden ontleend. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het ontalag van de voltallige redactie van de Haagse Post is een gevolg van een al geruime tijd sluimerend con flict tussen directie en redactie. Een beetje gravend in de geschiedenis blijkt dat de directie van Bonaventura (uitgeefster van ondermeer Elseviers Weekblad, Elseviers Magazine én de Haagse Post) al jarenlang strijd voert InOUiSitie tegen het 'progressief buitenbeentje' dat HP binnen het conservatieve con cern vormt Het lijkt er op dat in dit hele gevecht H. ten Brink (directeur van Bonaventura) J. Folkertsma (de nieuw benoemde hoofdredacteur van HP) min of meer als stroman ge bruikt om een rekening definitief te vereffenen. en HP op geheel verschillende golf lengten denken en hij trok zich dan ook terug. Begin deze week produceerde de HP- redactie een verhaal waarin de ge schiedenis rond de opvolging van Brugsma uit de doeken wordt gedaan. Het verhaal werd aan Folkertsma en Ten Brink aangeboden voor HP van deze week, maar het werd geweigerd omdat volgens Ten Brink 'een staken de redactie geen verhalen kón produ ceren.' 'Bovendien is Folkertsma hoofdredacteur en die bepaalt wat wel en niet in de krant komt.' Lang stil Het verhaal zal deze week tóch gepu bliceerd worden, maar dan in Vrij Nederland. Er wordt in gemeld 'dat de afgelopen jaren herhaaldelijk in bedefkte en dn onbedekte tesnmijm door de directie en met name door Ten Brink, gedreigd is met liquidatie van de Haagse Post. Het excuus dat steeds is aangevoerd zijn de verliescijfers. Niemand ont kent dat een paar ton per jaar geen gering bedrag is. Maar op herhaald verzoek van redactiezijde om de boe ken te openen is nimmer ingegaan', aldus de HP-redactie in het verhaal. De eerste grote confrontatie tussen di rectie en redactie had in december vorig jaar plaats. Toen werd een door de redactie voorgesteld duo bestemd om de hoofdredactie te gaan voeren, uit eigen HP-gelederen terzijde ge schoven. In plaats daarvoor kwam de directie van Bonaventua met een ei gen kandidaat, de heer Folkertsma, afkomstig van het Algemeen Dagblad en later via de radio bij Elseviers Weekblad beland. Uit een gesprek dat de HP-redactie met Folkertsma had, werd beide par tijen duidelijk dat ze niet bij elkaar pasten. Folkertsma vond dat 'HP te veel achter Groenevelt aanloopt' en dat 'in de beschouwingen over Zuid- Amerika en de presidentsverkiezingen E6f1 DlOn in de Verenigde Staten af en toe te veel naar links wordt doorgeschoten'. Ook Folkertsma was overtuigd dat hij De directie van Bonaventura toonde zich ontzet en liet dreigend weten 'bij zichzelf te rade te gaan of overleg met de redactiecommissie over de op volging van W. L. Brugsma (tot eind vorige week hoofdredacteur van HP), nog wel raadzaam zou zijn. 'Hennie ten Brink meende zelfs dat de HP-re- dactie bij haar gesprek met Folkerts ma zich bediend had van 'inquisitie- methoden'. Een tijd lang liet de directie niets van zich horen. Maar de tegenwerking ging door. Tijdens de onderhandelin gen over een nieuwe cao voor dag bladjournalisten verzette Ten Brink, als lid van de werkgevers-onderhande lingsdelegatie, zich hevig tegen een gemeenschappelijke beginselverkla ring, dat de verhouding tussen direc tie, redactie en hoofdredactie via een redactie-statuut geregeld zou moeten worden. De cao-onderhandelingen werden zelfs afgebroken. Informeel kwam daarop het gesprek over de opvolging van Brugsma weer op gang en de HP-redactie schoof in een gesprek redacteur mr. A. J. Heer- hoofdredacteur. Weer bleef het een tijdllang stil. Ten Brink polste nog Koos Postema (die weigerde) voor een hoofdredacteurschap. Nog later volgde een gesprek tussen directie en Heerma van Voss. Na maanden van zwijgen deelde ten slotte eind vorige week Ten Brink de HP-redactie mee dat per ingang van 1 juli Folkertsma als hoofdredacteur zou gaan fungeren. 'Mochten er onder u zijn die om overigens te respecteren redenen menen niet in staat te zijn tot een loyale samenwerking, dan moeten wij tot onze spijt constateren dat daarmee de continuïteit van de Haagse Post in het geding is hoe onaangenaam dit ook moge klinken', voegde Ten Brink hieraan toe. De president-commissaris van Bona ventura, ir. J. Bosma reageerde tegen over de HP-redactie mogail ontsteld over die opmerkingen: 'Dat zou ik nooit gezegd hebben', zei hij. Er volgde staking en een ontslag dat op dit ogenblik door verschillende partijen hevig aangevochten wordt. De nieuwe hoofdredacteur, zonder re dacteuren, Han Folkertsma, wordt door de HP-redactie 'een pion in de handen van Ten Brink' genoemd. Fol kertsma zelf zegt gehandeld te hebben onder sterke druk. 'De uitgeverswe reld is een keiharde wereld en na een laatste injectie zou IIP wel moeten gaan draaien', zegt hij Een HP-re- dacteur: In feite functioneerde hier de hiërarchie al een paar jaar niet meer. Brugsma was alleen tegenover Bonaventura nog maar hoofdredac teur. In praktijk was hier het hoofd redacteurschap al afgeschaft Dat heeft de directie in de gaten gekregen en nu heeft men een managerachtige figuur als hoofdredacteur willen be noemen om orde op zaken te stellen.' Onderstaande personen worden dringend verzocht de ANWB alarmcentrale In Den Haag te bellen, tel. (0) 70826 44 26. Nederland Fam. D. van Achthoven, Am sterdam-Osdorp. boot "Woelwater" fam. H. J. van Amsterdam .Amsterdam, witte Engel se auto mej. Helene Gasthuis. Hengelo O), oranje Renault 4 met zwart dak. GZ-46- 10 B. O. Josefsson, Zweden, blauwe Volvo 144. DGL 626-a Fam. A. Louwe, Bever wijk, groene Peugeot 204. 48-63-MF echtp. G. Pouwels. Barchum. grijze Simca 1000 Fam. Spier-Steensma. Amsterdam, blauw-grlj- ze Renault 4 fam. A. Vernooy, Sittard, groene VW bestel. AJ-52-44 Echtp. C. Ver- wegt-Hansen. Abcoude zeilboot. Nederland-Bclgie Fam. V.d. Bosch. Nun- speet. VW. kleur en kent. onbek. België Fam. K. van Achthoven, Amster dam. in grijze auto. Luxemburg-Duitsland Fam. D. Draayer, Huissen (Gld), groene Fiat 124 met aanhan ger. 98-83-XlV. Duitsland dhr. A. J. Koster. VUssingen, rode Fiat 850. FE-56-79 K. Schippers. En schede. grijze Opel 1700 met caravan dhr. Gerrit Zander. Hengelo (O) groene Peugeot 404, kent. onbek. Oostenrijk fam. Baten, Breda, beige-kleu rige Cltroen-Dyane. 73-37-UR dhr. G. J. Fokker, Laren, crème Peugeot 204, 79-48-BN fam. Th. Liebreghts-Gerritsen. Best (N.Br), wijnrode BMW, 47-57-UZ echtp. Olsder. Meeden (Gr). Uchtcreme Simca 1301, 39-51-RL. Zwitserland Fam. Groot. Wormerveer dhr. w. F. Meyer, Amstelveen, witte Toyota Corona. 19-12-SH. Frankrijk Fam. P. Bekkers-Moonen. Peutie (België) rode Bedford combi, kent onbek. Hr. C. Boom, Schiedam, gele of donker groene Toyota mej. Leonarda Johanna Goijerts Amsterdam, grijze VW-bus hr. C. E. Perseijn. St. Michelgestel. rode Citroen GS. 15-81-XH hr. P. J. C. Ploos van Am- stel uit Vlaardingen. grijze VW 1300. 73-20- AT. Frankrljk-Spanje Fam. W. Vlot-Combee. Lommei (België), witte Volvo 142, 579 HK. Spanje Fam. P. Noolj, Amsterdam, in blauwe auto dhr. L. Oprlnsen, Oegstgeest. grijze metallic Simca 1301 S. 73-63-SE dhr. W. Tuunter uit Rotterdam-Ommoord. Spanje-Itallë mevr. A. W. de Wllde-Scha- gen, IJselsteln, in beige zwarte Fiat 850, 30- 55-DM. Italië Fam. P. de Nijs, Voorschoten, gele Toyota Carina, 38-75-XL. Engeland dhr. W. van Engelen, Harmeien. Noorwegen hr. A. J. Breed, Heerhugo- waard witte Peugeot 504 station m. caravan. 55-15-UJ fam. J. Leguyt. Alkmaar, blauwe VW 1300, 32-76-AG dhr. A. Verhagen. Rhoon. oranje VW. 00-09-TR. Ergens In Europa dhr. H. Fasshlng, Ha gen (Did), rode Toyota. AMSTERDAM Vakantiegangers die vandaag vreemd geld aan- of verkopen kunnen rekenen op de volgende koer sen. Het eerste cijfer geeft aan wat vreemd geld de toerist opbrengt, het tweede wat het hem kost. 2.55—2.65 6.67—6.97 7.66—7.31 106.00—110.00 44.50—47.50 11.40—12.30 2.58—2.68 63.25—65.25 89.75—91.75 63.75—65.75 49.00—51.00 14.85—15.15 45.50—47.50 4.50—4.75 8.90—9.00 72.50—75 50 16.15—19.75 max. neer- temp. slag Amerikaans dollars Engelse ponden Belgische francs Duitse marken Italiaanse lires Portugese escudo's Canadese dollars Franse francs Zwitserse francs Zweedse kronen Noorse kronen Oostenrijkse schillings Deense kronen Spaanse peseta's Griekse drachmen Finse marken Joegoslavische dinars Amsterdam onbewolkt 23 0 De Bilt onbewolkt 24 0 Deelen onbewolkt 26 0 Eelde half bewolkt 25 0 Eindhoven onbewolkt 27 0 Den Helder half bewolkt 22 0 Luchth. Rtd. onbewolkt 22 0 Twente licht bewolkt 26 0 Vlissingen onbewolkt 21 0 Zd. Limburg onbewolkt 27 0 Aberdeen zwaar bew. 19 0 Athene half bew. 29 2 Barcelona onbewolkt 30 0 Berlijn onbewolkt 31 0 Bordeaux onbewolkt 31 0 Frankfort onbewolkt 31 0 Geneve licht bew. 30 0 Innsbrück licht bew. 27 0 Lissabon onbewolkt 28 0 Locarno licht bew. 30 0 Londen licht bew. 24 0 Luxemburg onbewolkt 29 0 Madrid onbewolkt 36 0 Mn'a ga onbewolkt 27 0 MO-Hicn onbewolkt 26 0 Nice zwaar bew. 28 0 Parijs licht bew. 27 0 Rome licht bew. 34 0 Split half bewolkt 31 0 Wenen onbewolkt 28 0 Zllrich zwaar bew. 29 0 Casa Blanca licht bew. 27 0 Istanboel licht bew. 38 0 Las Palm as licht bew. 26 0 New York zwaar bew. Tunis onbewolkt 32 0 Ouderwets stabiel Van onze weerkundige medewerker Het gaat ouderwets toe in Europa en daar profiteert ook Nederland terdege van. Vandaag en morgen houdt het warme zomerweer met veel zonne schijn en maximumtemperaturen van 25 tot 30 graden aan. Waarschijnlijk blijft het de hele week warm. De hoqedruksituatie in Eurpa is stabiel. We zien een zone van hoge druk van Biskaje over onze omgeving en Noord-Duitsland via Fin land met hierin afzonderlijke kernen van 1025 millibar in het Kanaal en boven Noord-Rusland. Eerstgenoemd systeem, dat zich langzaam in noord oostelijke richting verplaatst, regu leert het weer in onze contreien. Wanneer het centrum boven de Noordzee is aangekomen, gaat de wind meer uit richtingen tussen noord en oost waaien. Vooral op de waddeneilanden zal het zeewindeffect vanuit noord tot noordoost vanmiddag wel goed ontwikkeld zijn met als ge volg temperaturen van 20 d 21 gra den. Tegen het weekeinde neemt in de Benelux-landen de onweerskans van het zuiden uit enigszins toe. Uit de Tour de France-tv-reportage was te zien dat er gistermiddag boven Noord- Frankrijk alleen nog maar onschuldi ge mooi-weercumuli hingen. Onweren heeft het in het afgelopen etmaal nogal op het noordelijk deel van de Noordzee gedaan, waar het gisteren gesignaleerde koufront actie ver was dan op onze breedte. In De nemarken rapporteerde het station Aalestrup dinsdagmiddag onweer. Ook in het Skagerak werd dit verschijnsel verwacht, gestimuleerd door een on diepe depressie van 1018 millibar bo ven Zuid-N oorwegen. windverwachting voor zeilers fcen zwakke tot matige wind, veelal uit noordwest tot noordoost, kracht 2 tot 4 Beaufort. Overal fraai strandweer met veel zon. Luchtmaxiraa van noord tot zuid 23 tot 25 graden, maar plaatselijk inval lende zeewind. Zeewater: langs onze kust circa 17 graden, aan de Duitse Noord- en Oostzeestranden 18 tot 19 graden. Hoog wulcr 5 Juli VUssingen: 5.15-17.37: Haringvliptslulzen: 7.03-19.31; Roterdam: s 19-20.26: chevei.lngen: 6.17-18.43; IJmulden: 7 01-19 27; Den Helder; 11 19-23.54; Harlingen 1.43-13.30; Delfzijl: 3.27-15.33. «S2—b SNEEUW OPKLARINGEN BEWOLKING 10 MAX.TENP. K> WIN. TEMP. WINDRICHTING onder redactie van loessmit Alhoewel steeds meer mensen hun vakantie in Oosteuropese landen doorbrengen, zijn die landen nog steeds voor bepaalde groepen Ne derlanders verboden terrein. Dat overkwam Thoos Vughts, een korporaal bij de Luva (luchtmacht vrouwenafdeling) laatst. Haar mili taire chef verbood haar naar de Joegoslavische hoofdstad Belgrado te gaan om daar de Europacup-fi nale tussen Ajax en Juventus bij te wonen. Reden daarvoor, zo blijkt uit het antwoord van minis ter Vredeling op vragen die hiero ver in de Kamer zijn gesteld, is dat het verblijf van Thoos in Bel grado een risico inhield voor de veiligheid van de Nederlandse staat. Thoos Vughts valt onder een rege ling, die alle militairen verplicht voor iedere privé-reis naar het bui tenland toestemming te vragen. Die toestemming wordt aan bepaal de categorieën militairen geweigerd als de reis naar een communistisch land gaat. Zo ook bij korporaal Thoos Vughts, die, alhoewel laag in rang, toch als chauffeuse wel eens met gegevens in aanraking zou kunnen komen, waaraan de communistische inlichtingenden- Echt feest vieren doet de ANWB, die dit jaar negentig wordt, niet, maar je kunt natuur lijk je negentigste verjaardag niet helemaal overslaan. En omdat het een groep fietsenthousiasten was, die destijds deze 'wielrijdersbond' oprichtte, zal het de fiets zijn die in het zonnetje wordt gezet. De ruim één miljoen leden mogen daarom meedoen aan een fotowed strijd in samenwerking met de stichting amateurfotografie en de stichting: fiets! uitgeschreven die 'fietsen '73' als motto meege kregen heeft. Wie boven de zeven tien is mag als volwassene mee doen, de jongeren vallen in de jeugd-categorie. Zwart-wit- èn kleu renfoto's tellen mee en ook dia's, die allemaal de fiets als onderwerp moeten hebben. En wie dan het beste verband weet te leggen tus sen de ANWB en de fiets heeft kans op een speciale prijs. Reizen, cadeaubonnen voor foto- en film materiaal en natuurlijk fietsen zit ten in de prijzenpot. Tot het eind van het jaar mogen de eigen pro- dukten ingezonden worden. Hoe, waarheen en wat er nog meer bij hoort staat in de spelregels, die in de fotowinkels en de kantoren van de ANWB klaar liggen. Wie met vakantie naar Spanje ver trekt en zo ver van huis toch wel eens naar de kerk wil, hoeft niet bang te zijn dat het een voor hem/haar onverstaanbare dienst wordt. Want er zijn niet alleen veel Spaanse obers die Nederlands spreken, er zijn ook echte Neder landse predikanten een enkele zelfs het hele jaar rond die 's zondags in Nederlandse kerk diensten voorgaan. Zulke diensten zijn er in Bendorm, Alicante, Torremolinos, El Atabal en Fuen- girola. Waar precies en hoe laat kunnen geïnteresseerden te weten komen bij ds. J. C. Langeveld, Groen van Prinstererlaan 43 in Huizen (NH). tel. 02152-53717, die secretaris is van de stichting Het Nederlands Pastoraat In Spanje. Voor sommigen stond allang onom stotelijk vast, dat het Fries niet al leen aan het Engels, maar net zo sterk aan het Chinees verwant is. Vooral voor die mensen die de Fryske Akademy opbelden, waar een meneer Kok zich aldus meld de: mei Kok, mei hwa? Hetgeen vanuit deze hoogst vreemde taal overgezet zijnde, betekent: met Kok, met wie? Leeuwarder Courant-redacteur Henk van der Meulen geeft al die in Chinese verwantschap geloven- den in zijn krant nog wat extra grond onder de voeten met dit voorbeeld: mei maeije mei Maei mei (in mei mag Maaike mee), uit te spreken als 'maai maai maai maai maai'. Origineel Fries, maar wie het op een beetje zangerig toontje zegt, kan het in Peking met dit Frienees nog ver brengen. sten kennelijk zo'n behoefte heb ben. Want, zo verzekert de minister: in- lichtingenactiviteiten vinden voort durend plaats, ook n volle vredes- omstandigheden. Het nemen van maatregelen daar tegen komt niet voort uit een koude oorlogsmenta liteit. Minister Vredeling is ook niet van plan de regeling te wijzi gen. Misschien gebeurt dat nog eens in de toekomst, maar zeker niet op korte termijn, want daar voor geeft de situatie in Joegoslavië geen aanleiding, maakte hij duide lijk. Jammer dus voor korporaal Thoos, temeer als zij zou weten dat onze minister voor buitenlandse zaken Van der Stoel al jarenlang zijn va kanties in Joegoslavië doorbrengt. In Amerika is iets uitgevonden, waardoor ramen lappen na een fik se regenbui overbodig wordt: een chemische samenstelling, die in een laagje op glas gespoten wordt, waarna het glas geen druppel meer aanpakt. Zó komt er een straal wa ter tegenaan en zó Is le weer weg. Dat is op het plaatje goed te zien: de ene kant van het scherm is be spoten en blijft droog, de andere helft niet cn daar stroomt het wa ter dan ook langs. Het ziet er niet naar uit dat het spul binnenkort voor huis-, tuin- cn keukengebruik ln de handel komt; tot nu toe is het aleen uitgeprobeerd op cockpit vensters van Amerikaans leger vliegtuigen en op periscopen van onderzeeërs, waarvoor het uitste kend bleek te voldoen. Er wordt wel voorzichtig gedacht over ge bruik voor grote gebouwen, maar dat zullen dan voorlopig ook wel uitsluitend Amerikaanse gebouwen zijn. Herderin Koos Vos, die na een conflict met Staatsbosbeheer al een tijdje zonder kudde zit, zal binnen kort toch weer een flink stel scha pen onder haar hoede hebben. De Rhedense kudde is z'n herder Joop van Limbeek een poosje kwijt, omdat hij èn met vakantie èn naar het ziekenhuis moet. Koos Vcs heeft het aanbod van diens stichtingsbestuur om de herder an derhalve maand te vervangen, met twee handen aangegrepen, zodat ze alweer gauw, zij het tijdelijk, mèt schapen op de hei te vinden zal zijn. De werkloze hoedster heeft zelf nog één schaap overgehouden: het zwarte schaap, de naam van een actiegroep die zich met een stichting beijvert om een nieuwe schaapskudde bij Hoog Buurlo op vijf poten te zetten, zodat Koos Vos misschien weer met haar ei gen dieren kan optrekken, zoals ze haar hele leven gedaan heeft "Hij is apathisch, flegmatiek, uiterst traag, heeft twee linkerhanden cn Is dus uiterst geschikt om aan onze test mee te doen".

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 7