'Anti-kraakwet' wordt mogelijk ingetrokken of in elk geval veranderd a Frisdranken straks in plastic kokertjes V ondelparkslapers veelvuldig bestolen Redactie HP is vol vertrouwen in goede afloop van conflict Voorbereiding voor meer hulp in droogtegebieden ;n Siemens werkt met koppelbaas Uitstel uitbreiding van Schiphol gevraagd Geen selectie op basis van eindexamencijfers Doodsoorzaak van ontslagen gevangene wordt onderzocht Dollar hoger in Amsterdam, lager in Frankfort Almelo vecht voor behoud van duizenden jonge bomen Brand in leeg fabrieksgebouw Provincies werken samen bij vestiging goedkope zaken Niet samen onder douche Nieuwe weggooi-verpakking, na gebruik te verbranden Angola comité beklaagt zich over justitie LOUW/KiWAKfTET WOENSDAG 4 JÜLI 1973 BINNENLAND T3/K5 ARP: Is er wel genoeg onderzoek geweest? ,Van onze parlementsredactie iDEN HAAG Er bestaat een grote kans dat de 'anti-kraakwet', die door mi nister Van Agt onder het vorige kabinet werd ingediend, zal worden ingetrok ken, of in ieder geval sterk zal worden gewijzigd. Het blijkt namelijk dat een meerderheid in de Kamer, volgens het voorlopig verslag, ernstige kritiek op het ontwerp heeft. Veste- an- '0 kg, 29-34. nken- AAA 41. D 34-37, i stek ogen- 260. 76-98. 408. 1050 6-12, 9800 '0 kg. Met name PvdA en PSP dringen er op aan het hele ontwerp maar in te trekken. Evenals KVP en ARP vinden zij de voorgestelde compensatiemaat- regelen zoals het zo vlug mogelijk Uit nOOd beschikbaar stellen van een onge bruikte bedrijfsruimte voor woon ruimte en de uitbreiding van het vor deringsrecht van gemeenten om pan den voor de sloop tijdelijk te verhu ren bepaald onvoldoende. Zoals bekend wil minister Van -dgt het kraken bestraffen met maximaal 200 gulden boete. De ARP vraagt zich af, of een onvol komenheid in het privaatrecht (waar door de Hoge Raad de krakers ont- iloeg van rechtsvervolging) wel een reden mag zijn om daarvoor in de plaats een strafbepaling in te voeren. De PvdA, ARP en KVP vinden dat de minister bij dit ontwerp ten onrechte is uitgegaan van een zo groot mogelij ke bescherming van het eigendom en de woningnoodaspecten niet genoeg nadruk heeft gegeven. Krakers uit nood, stelt de PvdA. Dat juist die mensen, die vaak de minst draag- krachtigen zijn, daarvoor nu ook nog een geldboete moeten betalen, gaat hun te ver. Een van de argumenten van de minis- Van een onzer verslasgevers 25-35, 'apri-1 enen- 87-1, loem- AMSTERDAM De duizend a twaalfhonderd jongeren die nu elke naclit liet Amsterdamse Vondelpark 'beslapen',springen zo Drie jaar zorgeloos met hun soms kostbare eigendommen om dal ze regel matig het slachtoffer van diefstal worden. Het politierapport van het speciale Vondelpark-detachement (nu 42 man) meldde gisteren: 21-jarige studente uit Madrid paspoort kwijt door diefstal, 18-jarige student uit Toronto mist 132 dollars aan reischeques, 18-jarige stu dent uit Barcelona door diefstal 9000 peseta's armer, 22-jarige lasser uit Noordrecht is z'n bagage kwijt, een 19-jarige scholiere uit Obermehnen bestolen van paspoort en geld, 30-jari- ge mecanicien uit België is al z'n reis cheques kwijt, 16-jarige scholiere uit Peru mist papieren en geld, een 18-ja- rige student uit Italië heeft ook geen geld en papieren meer, een 17-jarige ter voor het ontwerp Is, dat de kosten van een civiele procedure de weg waarlangs de eigenaar nu zijn huis kan terugeisen aanzienlijk kunnen zijn. Maar dit mag, aldus de PvdA, geen reden zijn om gedragingen in de strafrechtsfeer te brengen. Op die ba sis zou een uitbreiding in plaats van een inperking van het strafrecht ko men, en dat wil deze minister toch niet?, vraagt de PvdA zich af. Een an der argument van de minister is, dat hij met dit ontwerp het gevaar van het optreden van knokploegen wil vermijden. Beter dan het kraken lijkt het de PvdA om het optreden van knokploegen strafbaar te stellen. De ARP vraagt zich af of er wel ge noeg onderzoek is geweest waaruit blijkt dat de strafbaarstelling nodig is. Wat gebeurt er met die mensen die nu in kraakpanden zitten, wan neer het ontwerp tot wet verheven wordt? Hoe stelt de minister zich de overgangssituatie voor, vraagt deze partij zich af. De ARP doet de sugges tie om vordering van meer dan drie maanden leegstaande woningen over het hele land mogelijk te maken. Nu kan dit alleen maar in die gebieden, waar de woonruimtewet nog wordt toegepast ver met 5 niet ,V 167 klein f 139- imer* -16 50 wa ster- igha- lich- ■aad- a ei- rijke krij- t ge- van r te prijs igen wel Deze nog odig i de wor- isom irora rok- aan ju- I 2-4 tot con- ter and- rlee, van die tor- j re de en De bij laar >las- ider beu- eeft net- orgt ïlai- Industriebond NKV: I Van een verslaggever UTRECHT De Industriebond NKV heeft Siemens Duitsland en Siemens Nederland er van beschuldigd, bij de kerncentrale in Borssele te werken met koppelbazen die geen vergunning hebben. Volgens districtsbestuurder L. Speek van de bond is hem uit informaties bij de bedrijfsverenigingen voor de metaalindustrie en de metaalnijver heid gebleken, dat een van de koppel bazen. Weding Engeneering, alleen al over 1972 nog een schuld van twee en een halve ton heeft wegens niet be taalde pensioenpremies. Hij acht Sie mens in eerste instantie verantwoor delijk voor de situatie. De ongeveer twintig werknemers om wie het in Borssele gaat, werkten eerst voor Welding Engeneering, een Belgische koppelbaas die volgens de Industriebond KV alleen beschikt over een verlopen vergunning en die ook diensten verleent aan andere be drijven in Nederland, als Total, Gene ral Electric, Stork, Hoogovens en de Provinciale Zeeuwse Electricitteits Maatschappij. Ze zijn inmiddels 'over genomen' door de 'Common Market Service', volgens de Industriebond NKV eveneens een Belgische koppel baas die niet over de vereiste vergun ningen beschikt. De CMS zou de werknemers netto evenveel betalen als wat ze bruto van Welding kre- gen:M 383 gulden per week. De heer Speek maakt zich zeer be zorgd over de activiteiten van de kop pelbazen, temeer daar Welding in Limburg op grote schaal personeel aan het werven is. Hij vreest ernstige gevolgen voor de betrokken werkne mers. DEN HAAG Drie KVP-Kamerleden hebben de minister van verkeer en waterstaat schriftelijk gevraagd de be slissing over het al of niet aanleggen van een vijfde baan op Schiphol uit te stellen. Dit uitstel zou moeten du ren tot het moment van de beslissing over de bouw van een tweede nationa le luchthaven, vinden mevrouw Groensmit-Van der Kallen en de he ren Van Zeil en Cornelissen. Van een verslaggever LEIDEN De Leidse universiteits raad heeft besloten de minister te verzoeken de selectie van aspirant-eer stejaars studenten in elk geval niet op basis van eindexamencijfers te la ten geschieden. Het verzoek van de raad gaat via de vaste commissie voor wetenschapsbeleid en wetenschappe lijk onderzoek van de Tweede Kamer. student uit Madrid mist al z'n peseta's. Een woordvoerder van de politie over deze diefstallen: 'Het zorgeloos gedrag van de Vondelparkslapers lokt dief stallen uit Er is wel een bagagedepot waar men 's nachts z'n spullen kwijt kan maar hele volksstammen maken daar nog geen gebruik van. Het depot raakt toch wel eens vol en daarom wordt er binnenkort een tweede in gebruik genomen. Maar nog steeds zijn er slapers die bijvoorbeeld fotoca mera's en andere goed in de markt ilggendie handel laten slingeren. De dieven zijn een mengelmoesje van leeftijden en nationaliteiten'. Jongeren die door diefstal papieren en geld kwijtraken, hoeven daardoor niet in ernstige moeilijkheden te ko men. De politie-woordvoerder: 'Als bij ons aangifte wordt gedaan, geven wij een bewijs dat men de diefstal van papieren heeft gemeld. Dat kan later moeilijkheden voorkomen. Als de slachtoffers geld en papieren kwijt zijn, verwijzen we ze naar het consu laat van hun land. Daar krijgt men vaak een voorschot om terug naar huis te reizen'. Politie tevreden De politie is verder redelijk tevreden over de gang van zaken in het park. Doordat dit jaar 'Studio 7' een jon gerencentrum onder de Vondelpark- brug gesloten bleef, heeft men minder last van 'criminele randver schijnselen'. Er is wel een sluikhan del in drugs maar die beperkt zich voorlopig tot soft drugs. De politie: 'In het algemeen kan je zeggen dat het ondanks het groeiend aantal sla pers erg vredig blijft in het Vondel park'. Van een verslaggever DEN HAAG Het gerechtelijk ge neeskundig laboratorium in Den Haag stelt een onderzoek in naar de dood soorzaak van een man die op 10 mei van dit jaar uit de gevangenis van Breda werd ontslagen en op 16 mei in Alkmaar overleed. Dit heeft minister Van Agt (justitie) geantwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Kosto (PvdA). Op de avond van 15 mei bevond de man zich met enkele vrienden in een café, waar hij ziek werd. Zijn metge zellen brachten hem vervolgens naar een door hem bewcond gekraakt huis. Na enige tijd leek hij zich beter te gaan voelen. Om deze reden zagen zij af van het inroepen van de hulp van een arts. De volgende dag bleek de man echter te zijn overleden. De PSP doet de suggestie de moge lijkheid te openen voor een eigenaar die zijn huis een tijd leeg wil hebben, in verband met verkoop of een ingrij pende verbouwing, om een kortlopen de huurovereenkomst te sluiten voor maximaal drie jaar. Na afloop van die termijn zou de huurder dan geen be roep kunnen doen op de huurbescher- ming. Als de bewoner aan het eind van die termijn zou kunnen aantonen dat de eigenaar niet van plan is zijn huis te gaan gebruiken, zou hij aan de kantonrechter verlenging van de huurovereenkomst kunnen vragen, waarna de gewone bepalingen van de huurwet dan weer zouden gaan gel den. Om tegen krakers te kunnen op treden, zou de president van de recht bank verlof tot ontruiming tegen ie dereen kunnen worden gegeven. Krakers zou den daar in een kort geding tegenop kunnen komen, waarmee dan, volgens de PSP, tege lijk het probleem van de anonimiteit van de krakers is opgelost, omdat ze zelf dan bij dit kort geding het initi atief zullen moeten nemen. De WD meent dat het kraken niet een overtreding zou moeten zijn, zoals minister Van Agt in zijn ontwerp voorstelt, maar eerder als misdrijf zou moeten worden aangemerkt. Ook vindt deze partij dat de maximum straf van 200 gulden boete te laag is. Verder zou de minister er, volgens de WD, goed aan doen er aan te denken, dat de krakers weer terug kunnen ke ren. nadat ze er uitgezet zijn. Iets waarmee het huidige ontwerp volgens de WD geen rekening houdt. ADVERTENTIE Van onze Haagse redactie DEN HAAG De luchtmacht maakt deze week een tweede vliegtuig van het type Fokker Troopship gereed voor de hulp verlening in de droogtezone in het zogenaamde Sahelgebied. De eerste Troopship vertrekt nog deze week naar Dakar, de hoofdstad van FRANKFORT/AMSTERDAM —Voor het eerst sinds de enorme koersval van de dollar vorige week, heeft het er gisteren op geleken dat de dollar wat weerstand ging bieden. Belangrijk echter was, dat de Amerikaanse munt eenheid tegenover de twee belang rijkste Europese munten, de D-mark en de Zwitsersë franc, toch weer ter rein verloor. Sloot de dollar maandag avond in Frankfort nog op DM 2,3985, dinsdagmiddag werd DM 2,3850 bereikt, het zoveelste laagterecord van de afgelopen tijd. In Zürich kwam de dollar op Z. Fr. 2,8662, nadat maandag nog 2,87 genoteerd was. Op een gege ven moment was de koers zelfs maar 2,84. In Amsterdam en ook in enkele andere Europese centra kon de dollar de dag eindelijk weer eens iets hoger afsluiten dan de dag tevoren. Hande laren gaven in de namiddag 2,6075 tegen ƒ2,5825 op maandag. Men ver wacht in Amsterdam een verdere te ruggang. Ook in Brussel en Parijs kreeg de dollarkoers een iets vriende lijker aanzien. Anders was het in We nen, waar de valutamarkt weer open ging na de 4,8 pet. revaluatie van do Oostenrijkse Schilling. Voor een dol lar had men aan de Donau nog maar 17.65 Schilling over tegen nog 18,36 voor het sluiten van de valutamarkt, vorige week donderdag. Van een verslaggever ALMELO De plantsoenendienst in Almelo heeft de hulp van de bevol king ingeroepen voor enkele duizenden pas geplante bomen, die dreigen dood te gaan door de hitte. Almeloërs die een jonge boom voor hun deur of in hun omgeving hebben staan hebben het verzoek gekregen de bo men per dag enkele emmers water te geven. Het personeel van de plant soenendienst is er al druk mee bezig maar het aantal bomen, zwevend op de grens van leven en dood, ls zo groot dat de dienst het zelf onmogelijk af kan. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De ontslagen redactie van de Haagse Post was gisteren vol vertrouwen over een goede afloop van liet conflict, dat vandaag in de al een maand geleden uitgeschreven vergadering van het college van beleidsbepaling van Bonaventura wordt be sproken. Een uitslaande brand venvoestte gisteravond een oud fabriekspand Van Vettewinkel aan de Prins Hendrikkade in Amsterdam. De gebou wen staan al jaren leeg en volgens omwonenden werden ze regelma tig bezocht door krakers en spelende kinderen. De tegenwoordige eigenaars willen op deze plaats, recht tegenover het Centraal Station en naast de St. Nicolaaskerk, een hotel bouwen. Bij de brand, die met twaalf stralen werd bestreden, werd niemand gewond. Senegal, van waaruit voedselvluchten worden ondernomen. Dit toestel is in eerste instantie voor maximaal twee maanden aan de wereldvoedselorgani satie (FAO) ter beschikkkng gesteld. Met het sturen van het tweede toestel wordt gewacht tot het FAO daarom verzoekt. In afwachting daarvan wordt het vliegtuig alvast klaar gemaakt voor de reis. De bemanning wordt al ingeënt voor een verblijf in de tropen. De kosten van de hele operatie, de brandstof en verzekeringen worden gedragen door het departement voor ontwikkelingssamenwerking. De ministers Pronk (ontwikkelingssa menwerking) en Vredeling (defensie)' hebben hierover gisteren overeen stemming bereikt Binnenkort zal met de betreffende landen ook de juridi sche status van de bemanningen van de vliegtuigen worden geregeld. Daar bij gaat het er vooral om dat deze mi litairen onder de Nederlandse militai re rechter blijven vallen. Minister Vredeling bezint zich nog op de vraag of de militairen in uniform moeten gaan en of de Fokker als militair vliegtuig zal worden aangeduid. In ontwikkelingslanden heeft men niet altijd positief op de komst van mili tairen gereageerd. In het Sahelgebied zal de komende maanden ook door Nederlandse vrij willigers een bijdrage aan het ophef fen van de hongersnood worden gele verd. UTRECHT De provinciale bestu ren zullen elkaar op de hoogte hou den van het beleid dat zij gaan voe ren met betrekking tot de vestiging van discount-houses, cash en carry-be- drijven en superstores. Dit uit zes leden bestaande college te beschouwen als de raad van com missarissen zal zich op voorstel van voorzitter ir. J. Bosma (voorma lig voorzitter van het verbond van Nederlandse ondernemingen (VNO) ook buigen over het conflict bij de Haagse Post ontstaan door de be noeming van de heer Folkertsma tot hoofdredacteur bij dit weekblad. De voltallige HP-redactie tegen deze be slissing van de directie van Bonaven tura bij dit college in beroep gegaan. 'Ik zal proberen mee te helpen het conflict op te lossen, maar in welke richting die oplossing gaat, weet ik niet', verklaarde ir. Bosma gisteren. De heer Bosma was niet ingelicht over de benoeming van de heer Fol kertsma. De HP-redactie heeft sterk de indruk, dat hij door deze gang van zaken is overvallen. Hoewel de redac tie formeel geen enkel recht heeft om gehoord te worden, hoopt en ver wacht zij dat de heer Bosma zijn toe zegging vrijdagavond tijdens een gesprek met de HP-redacteuren Tam boer en Nypels gedaan de zaak binnen het college aan de orde te stellen en ook de redactie te horen. Dit echter pas nadat het college met de directie (Van der Vossen en Ten Brink) van Bonaventura te hebben gesproken. Brief NVJ De Nederlandse Vereniging van Jour nalisten (NVJ) heeft gisteren een brief gestuurd naar het college van Beleidsbepaling, waarin zij haar te leurstelling uit over het ontslag van de zestien redacteuren van de HP. Het NVJ-bestuur vraagt dit college al zijn invloed te gebruiken om de 'door de directie op gang gebrachte' proce dure terug te draaien om zo de conti nuïteit van de HP te waarborgen en de werkgelegenheid van de redacteu ren niet in gevaar te brengen. In een telegram aan minister Bóers- ma van sociale zaken zegt het dage lijks bestuur van de NVJ met veront- Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM B. en W. van Amsterdam weten niets van een behoefte bij gehuwden in ge meentelijke badhuizen samen onder de douche te gaan. Dit antwoorden ze op vragen van het kabouterraadslid Roel van Duyn. Van Duyn had erop gewezen dat het in Amsterdamse badhui zen nog steeds verboden is dat gehuwden samen onder de dou che gaan. Ook vaders mogen niet samen met hun kinderen douchen (moeders wel). Het raadslid had gevraagd aan deze verouderde verboden een einde te maken. B. en W. zeggen dat de gemeen telijke badhuizen zijn gebouwd om bewoners die thuis geen douche of bad hebben, 'de gele genheid te geven het lichaam te reinigen. Tot nu toe doen de meeste mensen dat het liefst in afzondering. Het formaat van de douchecellen is dan ook afge stemd op gebruik door één per soon tegelijk', aldus het rapport van B. en W. Het college is wel bereid bij een gebleken behoefte aan sa men douchen de raad geld te vragen voor de bouw van twee persoonsdouchecellen. Tegen ge bruik van een douchecel door een moeder of een vader met kind bestaan geen bezwaren. Van een verslaggever UTRECHT Lichte handige 'kokertjes' vormen de nieuwe opvallende verpakking waarin de consument binnenkort frisdranken zal kunnen krijgen. Het gaat om het door ICI-En- geland ontwikkelde 'merolite', een combinatie van drie gram kunststof (polyester) en zeven gram papier (tevens etiket) per kokeitje, waarin een kwart liter frisdrank kan. Dankzij de polyesterfilm zou de nieuwe verpakking zeer ge schikt zijn voor koolzuurhou- lende dranken. Het kokertje kan tijdens het gebruik stevig rechtop ge plaatst worden en is daarna eenvoudig op te vouwen en weg te werpen in de afvalbak. Het materiaal kan worden ver brand. De nieuwe verpakking biedt ook perspectieven voor stations en sportvelden. Dou- ma Veren.gde Bedrijven in Etten-Leur, die de verkoop rechten verwierf, is reeds, in onderhandeling met de KNVB. Een dochteronderneming van Douma, de Pitshop maatschap pij, gaat de distributie van de kokertjes frisdranken verzor gen via een pitshop-systeem. Het bestaat uit verrijdbare wagentjes, die zullen worden geplaatst bij benzinestations, recreatieoorden, campings, jachthavens en dergelijke Dit jaar komen er nog honderd van dergelijke pitrhops. Het assortiment van deze wagen tjes bestaat behalve uit vijf soorten drisdranken (over eni ge tijd negen) uit grote ver pakkingen zeeppoeder, honde- voer, autoreinigingsmiddelen, kattevoer. koelelementen en koeltassen. Enthousiast De kokertjes frisdrank gaan 70 75 cent kosten. Als het nieuwe verkoopsysteem een maal goed draait en de fabri cage in Nederland volledig mogelijk is, verwacht de heer Douma een flinke prijsverla ging. Hij werkt voor de vul ling van de frisdrankkokertjes samen met Hero in Breda. De ze frisdrankfabrie~ is enthou siast over de nieuwe verpak king, zei de heer Jansen van Hero. Voor het eerst is hij ge confronteerd met een plastic- verpakking, die de smaak van de inhoud (frisdrank, bier, mousserende wijn en dergelij ke) niet aantast. Na zes maan den bewaren op kamertempe ratuur was er nog geen smaakverlies. De heer Jansen meent dat de mogelijkheden var de nieuwe verpakking nauwelijks zijn te overzien. 5 het pitshopsysteem in Ne- ierland een succes wordt, gaat de heer Douma het ook elder's in Europa introduceren. waardiging kennis te hebben genomen van het collectief ontslag op staande voet van alle redactieleden van de HP. Het acht een dergelijk collectief ontslag om reden van een door de vakbond gesteunde staking in de hui dige arbeidsverhoudingen ongehoord, onbillijk en sociaal onaanvaardbaar. Het verzoekt de minister dringend on der verwijzing naar de verklaring van het overlegorgaan van de vakcentrales dit ontslag ongedaan te maken. De NVJ en de HP-redactie hebben de redacties van Elseviers Magazine en Elseviers Weekblad verzocht hun sympathie te betuigen met de ontsla gen redacteuren van HP. Met name hebben zij aangedrongen op een 24- uursstaking. Op dit verzoek hebben de redacties van EM en EW geant woord liever nog een poging te wagen op het vlak van overleg, alvorens naar een zo zwaar middel als een staking te grijpen. De hoofdredacties van EM en EW hebben zich inmiddels op verzoek van hun redacties bereid verklaard de be middeling in te roepen van president directeur drs. J. E. M. van den Brink. Bij hem hebben ze erop aangedron gen, dat deze zijn invloed aanwendt, opdat de situatie voor de HP-redacteu ren wordt teruggedraaid naar vrijdag morgen jl. Ze hopen dat vanaf dat tijdstip verzoeningspogingen kunnen worden ingezet en dat langs die weg de harmonie binnen het bedrijf wordt hersteld. Overigens zijn ook zij van mening, dat ze wezenlijke inspraak moeten hebben bij benoemingen van hoofdredacteuren in plaats van voor voldongen feiten te worden gesteld. De NVJ, die de staking volledig on dersteunt, meent, dat van bemidde ling geen sprake kan zijn, zolang het ontslag op staande voet van de staken de journalisten niet ongedaan is ge maakt Solidariteit De ontslagen HP-redacteuren hebben op een persconferentie gisteravond in Amsterdam de collega's van de dag bladpers verzocht de HP-abonnees op te roepen de nooduitgave, die vandaag verschijnt, ongeopend te retourneren als teken van solidariteit met de ont slagen redactie. Over die nooduitgave werd gisteren nog gezegd, dat daarin ten onrechte toeval Lig beschikbare bij dragen van de stakende HP-redacteu ren en medewerkers zijn opgenomen. Zij voelen zich dan ook in geen enkel opzicht bij deze uitgave betrokken. Anneke Goudsmit (D'66) heeft aange kondigd als lezeres van HP een ge rechtelijke procedure aan te spannen tegen de directie van Bonaventura wegens wanprestatie. Ook gisteren hield de stroom van soli dariteitsbetuigingen aan de HP-redac tie (onder andere van het Financieel Economisch Magazine van Elsevier) aan. De advertentie in de Volkskrant vandaag, die een pagina beslaat en waarin opgeroepen wordt adhesie te betuigen aan de HP-redactie telt ruim 900 ondertekenaars. De heer H. ten Brink, directeur van Bo naventura heeft gisteren in een uitzen ding van de televisierubriek Hier en Nu van de NCRV gezegd dat Bonaven tura zonder het ontslagen redactie team niet verder kan gaan met de Haagse Post Na de noodeditie die gis teren werd gedrukt, zal HP tijdelijk uit de markt worden genomen, zei hij. AMSTERDAM In een open brief aan minister Van Agt (justitie) be klaagt het Angola Comité zich erover dat, terwijl het kabinet-Den Uyl steun wil geven aan de bevrijdingsbewegin gen in de Portugese koloniën, het mi nisterie van justitie ('onder uw lei ding") doorgaat met de uitlevering van deserteurs aan de dictatuur in Portugal. Aanleiding is het feit dat bijna een maand geleden drie jonge Portugezen werden uitgeleverd, en waarvan het Portugese dagblad Diario de Noticias vol tevredenheid, zo zegt het Angola Comité, melding maakt. Waarom, zo wordt gevraagd, werden deze deser teurs in Amsterdam opgepakt en op het vliegtuig na«r Lissabon gezet? Hun misdaad was dat hun papieren niet in orde waren, maar iedereen weet dat mensen die vluchten niet al tijd over geldige documenten beschik ken. Het wordt voorts een raadsel ge noemd waarom deze mensen niet mochten kiezen naar welk land ze wil den. Het Angola Comité vraagt van de mi nister een duidelijke toezegging dat aan deze praktijken direct een einde komt. 'Mensen, e weigeren i een misdadige kolf Ie oorlog u ie ne men, dienen in Nederland een veilig onderkomen te vinden.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 5