Top dienst financiën moet 'dunner' worden Migrantencentra koopt panden in Groenesteeg Drs. Van Mierlo wil badcentrumplan opnieuw bespreken Drie minuten geleden ontdekte deze man dat de melk op was. Kort nieuws uit de regio Samenzang in Noordwijk Eerste doctoraal examen Spaans Ds. Bronsgeest jubileerde Politie-actie tegen autodiefstallen Nieuwe Leidee Courant Werf see! Wia mi abeeiee Tropentijden voor Leidse ambtenaren /K2 TROOW/KiWAffiTBT XTOENiSOAiG 4 JULI 1973 STAD EN REGIO L3 VNG: Weinig kostenbesef bij Leidse bestuurders LEIDEN Evenals bij de Gemeentelijke Sociale Dienst het geval is, zal liet efficiency-onderzoek van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) geen verstrekkende gevolgen hebben voor de gang van zaken bij de Dienst Financiën en de afdeling Economische Zaken, Sociografie en Statis tiek. Wel zal bij 'Financiën' de top worden uitgedund, omdat deze kwantitatief en qua salariëring te zwaar bezet is. Tot deze conclusie kwamen altlhans de 'doorlichters' van de VNG, en zowel de directeur van de dienst Financiën als de commissie, die het efficiency- onderzoek begeleidt, zien kans om hier aan - zij het pas in de loop der komende jaren - te voldoen. Andere conclusies, suggesties en aanbevelin gen uit het rapport zullen nog nader worden bezien. Zoals ondermeer de vraag of de afdeling ESS niet kan worden ondergebracht bij de dienst Financiën. Vanwege de grote mate van inspraak, die het personeel bij het efficiency- onderzoek heeft gehad, is ook voorko men dat de dienst Fianciën het in de nabije toekomst met vier man minder had moeten doen, zoals de VNG ter besparing had gesuggereerd. In zijn commentaar heeft de directeur van de dienst aangetoond dat zulks niet wen selijk en niet mogelijk is. De Volks- credietbank verhuist ook niet - zoals de VNG had geopperd - naar Sociale Zaken. In het rapport stelt de VNG dat ge bleken is dat de wijze waarop Leiden wordt bestuurd aanmerkeilijik van in vloed is op de omvang van de werk zaamheden bij de dienst Financiën. Zo zijn er tal van werkgroepen en commissies waarin ambtenaren zitting hebben, en aan welke werkzaamheden de VNG niet veel waarde hecht. Voorts is volgens het rapport de coör dinatie van zaken, die door verschil lende afdelingen worden behandeld, niet al te best omdat de communica tie niet toereikend is. 'Het financiële aspect, dat uitsluitend door de dienst Financiën behartigd wordt, wordt door de andere afdelingen en diensten stelselmatig verwaarloosd. Men ziet dat aspect niet of men wil het niet zien', aldus de VNG. Een andere zaak, die in het rapport wordt aangeroerd, is de werkwijze van de gemeenteraad. De VNG-onder- zoekers noemen met name het 'terug sturen van voorstellen om ze nog be ter te maken amendementen waarbij de arbeidskosten van het ge meentelijk apparaat kennelijk niet tellen; het betere is hier duidelijk de vijand van het goede'. Ook is de VNG van mening dat in Leiden nog weinig inzicht bestaat in de effectiviteit en de efficiency van het gemeentelijk handelen. En boven dien - aldus het rapport - is er weinig kijk op de toekomst van de stad. Dit maakt het voor de dienst Financiën uiterst moeilijk om tot een aanvaard bare opzet van een meerjarenplanning te komen. Ook wordt in het rapport nog opgemerkt dat bij de Leidse be stuurders weinig kostenbesef leeft, hetgeen de taak van de dienst Finan ciën andermaal verzwaart. Ten aanzien van de afdeling Economi sche zaken. Sociografie en Statistiek (ESS) zegt het rapport dat deze bu reaus meer in de beleidsvoorbereiding moeten worden betrokken. De afde ling ESS is voor een groot deel belast met advisering over de beleidscoördi natie, Sociografie in de voorbereiden de fase, Economische zaken meer bij de uitvoering en Statistiek onder steunt meer die activiteiten. Maar met name van het bureau Sociografie wordt gezegd dat de daar geprodu ceerde adviezen of rapporten niet of nauwelijks bij het bestuurshandelen worden gebruikt. Men zal trachten hierin een verbetering aan te bren gen. Wat betreft het eenmansbureau Eco nomische zaken wordt nog overwogen of dit, overeenkomstig de suggestie van de VNG, in groter verband kan worden opgenomen. Dit geldt even zeer voor de vraag, of het bureau Sta tistiek in het vervolg niet beter één jaarstatistiek dan elk kwartaal een statistisch bericht kan maken. De wo- ningcarthoteek, die deze afdeling in het bezit heeft, moet volgens de VNG worden samengevoegd met die van het bureau Huisvesting en de afdeling Volkshuisvesting. Ook dit zal nader onderzocht worden. Met name deze drie laatste verande ringen geven ook volgens de gemeente secretaris mogelijkheden tot verbete ring. Andere suggesties en aanbevelin gen in het rapport wijst hij af. Com mentaren op het rapport zijn overi gens ook nog gegeven door enkele be trokken commissies. Al deze verwor ven meningen vormen nu het funda ment om het personeelsbestand doel matig te reguleren. KATWIJK Enkele Katwijkers, onder aanvoering van burgemeester A. G. Vermeulen, zijn weer terug uit Engeland waar enkele heerlijke dagen werden doorgebracht. Van de Engelse journalist Gerald H. Lawson, verbonden aan de Beccles and Bungay Journal, kregen wij deze foto, genomen voor het geementehuis van Bungay, Suffolk, Urban District, vlak voor een excursie door de stad begon. Uiterst links op de foto burgemeester Vermeulen en zijn collega van Beccles. mr. Ralph Harris. Daarnaast mr. Desmond Scarle. In het midden de burgemeester van Lowestoft, Donlod G. Durrant en echtgenote. Aan de linkerzijde van de heer Durrant mevrouw Vermeulen. Geheel rechts op de foto de gemeente secretaris van Lowestoft, P. A. Taylor, die het bezoek van de Katwijkers organiseerde. Links van hem voorlichtings- funktionaris van de gemeente Katwijk, de heer J. Visser (met tas). B. en W. én rand moet en conssesies doen Van een onzer verslaggevers KATWIJK Drs. H. van Mierlo, die donderdag de gemeenteraads vergadering vroegtijdig verliet, zit het helemaal niet zo lekker dat dankzij het ontbreken van zijn stem het badcentrumplan is afge stemd. Dit getuige een brief die hij aan alle raadsleden heeft toege stuurd. Hij wil de zaken nog eens nader bespreken in de gemeente raad, omdat er volgens hem best een oplossing kan worden gevon den. B. en W. zullen dan wel wat concessies moeten doen, net als sommige raadsleden. ADVERTENTIE 'We moeten drie jaar met de puinho pen (van het gesloopte dorpscentrum red.) blijven zitten. Daar heb ik hele maal geen zin in. Er moet een moge lijkheid worden gevonden tot nadere behandeling in de raad. Dan moet er reëel zijn te overleggen', aldus drs. H. van Mierlo. 'Het centrum wat er nou blijft liggen. Wat is dat nou voor een puinhoop. De Katwijkers zijn er al aan gewend. Die kijken er nou zo 'langzamerhand al tien jaar negenaan,, maar de toeristen. Die vinden er niks aan in het centrum' Dancings 'Men verwijt mij dat ik het plan niet gewijzigd zou willen zien. Dat is hele maal niet waar. De raad moet nu ge woon weer gaan praten. En als ze dat niet willen, schieten ze tekort in hun taak. Je zit toch niet voor je zelf in de gemeenteraad? Hoogbouw wil de raad niet. Nou best. Laten ze dan zeg gen wat dat kost. Dan kan de raad op nieuw kiezen. Ze zijn bang voor te veel dancings. Laten ze dan vastleg gen hoeveel m2 dancing erin mag. La ten we nou al die dingen vastleggen. Wanneer ieder zijn bezwaren tegen het plan concretiseert, dan moet er een oplossing te vinden zijn. Maar als die beslissing opivmv wordt gero- men met een beslissing van 50 pet plus één. dan moeten we het niet doen. Dat is zo'n plan niet waardig'. 'Het komt ons voor' zo schrijft de heer Van Mierlo aan zijn mederaads leden, 'dat door het besluit van 28 ju ni het bestuur van deze gemeente in een ernstige impasse is geraakt. De consequenties van het uitstel van de sanering van het centrum voor enige tijd zal het imago van Katwijk als badplaats naar onze mening ernstig aantasten. Daarom menen wij dat tijd moft worden gevonden voor nader be raad. Daarvoor leent de vakantietijd zich minder goed'. Eerst was de heer Van Mierlo van plan op grond van artikel 46 van de gemeentewet en van artikel 1 van het reglement van orde de raad op korte termijn bijeen te roepen. Dan zou de beslissing van 28 juni kunnen worden ingetrokken, en met drie maanden worden uitgesteld. Dat heeft de heer Van Mierlo uiteindelijk niet gedaan om niet de indruk te wekken het bad centrumplan in zijn huidige vorm toch er door to willen drukken. CCP In augustus zullen initiatieven wor den ondernomen om een mogelijkheid te vinden tot daadwerkelijk overleg. Blijkens uitlatingen van de heer Van Raalte, gisteren in onze krant, zal dat nog geen eenvoudige zaak worden De CCP. een belangrijke tegenstemmer, zal vrijwel zeker niet bereid zijn aan een nader overleg deel te nemen. Ondanks TORENHOGE GOUDPRIJZEN zijn onze sieraden nog betaalbaar. Door het toepassen van de laagste marges. Onze schoonheid van een collectie blijft daardoor bereikbaar voor iedereen. Sedert meer als 35 jaar het betrouwbare juweliers adres, met de voordeligste prijzen. En de beste vak-service door onze eigen ateliers. Uw juwelier v. d. Water Haarlemmerstraat 181 Uit het VNG-onderzoek komt onder meer naar voren dat d e afdeling economische zaken, sociografie en statistiek, die alweer enige jaren gehuisvest is in het voormalige pand van 'De Vooruit' aan de Korevaarstraat (foto), goed samen zou gaan met de dienst financiën. Nieuwe verordening op verhuur vreemdelingenpensions LEIDEN De zewen panden voor buitenlandse werknemers, die nu nog in eigendom zijn van de beer Feenstra, zullen waarschijnlijk worden overgenomen door de stichting Migrantencentra. In au gustus buigt de gemeenteraad zich over een voorstel garant te <taan voor de aankoop- en verbouwings- kosten en een subsidie van 8.250 gulden in de verbouwingskosten te verlenen. KATWIJK AAN ZEE Voor de Ge reformeerde Gemeente Remisestraat spreekt donderdagavond om 7.30 uur ds. A. F. Honkoop uit Moerkapelle. WOUBRUGGE De Anjercollecte heeft 357,38 opgebracht. LISSE Postduivenvereniging de 'Luchtklievers' hield een wedvlucht vanaf Noyon. Uitslag: Aad van Diest 1. 8. 13, 16. 18, 29; J. Kruse 2; J. Dui venvoorde 3. 11; L. v. d. Hoorn 4, 17. 40, 43; H. van Diest zn.. 5, 9. 28: Martien van Diest 6, 7, 30; J. van Diest 10, 39; H. 't Hort 12; Doeswijk zn 14, 32, 35, 42; H. van Kesteren 15, 33; Chr. de Bruin 19, 34, 36; H. Dui venvoorden 20, 31; A. Arendsman 21, 46; A. C. de Borst 22, 24; J. Arrachart 23. 26; M. de Vreugd 25, 37; W. v. d. Lans 27; Jac. van Es 38, 45; A. v. d. Poel 41; W. van Wieringen 44. WOUBRUGGE Geboren: Leonora S dr v E de Wilde en G Zeijl, Alexan dra P M dr v P v d Pou Kraan en M v d Krogt, Henricus J zn v H Verlin den en M Wolterbeek. HAARLEMMERMEER De eerstvol gende openbare vergadering van het Intergemeentelijk Overleg Luchtha- venproblematiek is op vrijdag 14 sep tember om 14.30 uur, in de filmzaal van Aviodome op de luchthaven Schiphol. Directeur van Schiphol, mr. J. C. H. A. van Stapele, zal het stand punt van de luchthavendirektie inzake de luchthavenproblematiek inleiden en toelichten. KATWIJK Vanavond is er een bei- aardconicart op het carillon van de Ou de Kerk aan de Boulevard, door Hes- sel H. de Harder. Het begint om 8 uur. KATWIJK Om 8 uur vanavond be gint de woensdagavondzang in de Ou de Kerk, met medewerking van koor en solisten. (ADVERTENTIE) NOORDWIJK Woensdag 4 juli (heden) wordt weer begonnen met de traditionele samenzang op woensdaga vond. Noordwijkers en badgasten wor den uitgenodigd om half negen aan wezig te zijn in de hervormde kerk aan de Hoofdstraat. Iedere woensdaga vond zal medewerking worden ver leend door een koor of (nuziekvereni- ging. De zangavonden worden gehou den tot en met woensdag 15 augustus. (ADVERTENTIE) In totaal kunnen er ongeveer vijftig tot vijfenvijftig gastarbeiders in de panden in de Groenesteeg gehuisvest worden. De gemeente is gerechtigd per bed een eenmalige subsidie ran 750 gulden te verlenen, waarvan ze 600 gulden weer van het rijk kan terug krijgen. Men is overigens pas bereid de subsidie toe te kennen, als vast staat, dat er voor het beheer van de panden een sluitende explotatie moge lijk is. De opzet daarvoor is nog in de maak. Wel staat vast- zo is berekend door Gemeentewerken en de Brand weer- dat de totale verbouwingskosten voor de zeven panden ongeveer LEIDEN De heer N. M. Verberg uit Alphen aan den Rijn heeft als eer ste in Leiden het doctoraal examen, mot als hoofdvak taalkunde, in de vakgroep Spaanse taal- en letterkunde afgelegd. Weliswaar zijn al eerder twee doctoraal examans afgenomen, maar in die gevallen ging het om stu denten, die na een gedeeltelijke voor opleiding elders naar Leiden kwamen en dus niet volledig als vruchten van de eigen opleiding konden worden be schouwd. Wat drs. Verberg betreft die per 1 juli zal worden aangesteld als wetenschappelijk medewerker bij dc vakgroep is dat wel het geval. Hij begon zijn studie in 1963 en werd op 1 juli 1969 aangesteld als kandi daat-assistent. Sinds die datum heeft hij college gegeven in het talenpracti cum van de vakgroep en in feite, ge dwongen door de noden van de vak groep, een medewerkerstaak vervuld, die hem veel tijd heeft gekost LEIDEN Ds. Joh. Bronsgeest, oud- Leidenaar, nu in Haarlem woonachtig, heeft het feit herdacht dat hij veertig jaar geleden het pastorale ambt aan vaardde in zijn eerste gemeente, Gies- sen-Oudekerk. In 1936 vertok ds. Bronsgeest naar Velsen, waar hij op volger werd van ds. Meijer, die toen predikant-dirèctuer van de Martha- stichting te Alphen aan den Rijn werd. Op 11 april 1948 verbond de predikant zich aan zijn tegenwoordige gemeente Haarlem, waar hij nu bij stand verleent. Ds. Bronsgeest werd in 1908 geboren in Leiden en is nu 65 jaar. Op 1 mei van dit jaar verkreeg hij eervol emeritaat. NOORDWIJK Met assistentie van het reserve-politiekorps werd een grootscheepse aktie uitgevoerd, met de bedoeling speciaal diefstallen ui auto's tegen te gaan. Er werden 's nachts niet minder dan 1100 auto's gecontroleerd, die op straat stonden geparkeerd. Daarbij bleek, dat 87 wa gens in het geheel niet waren afgeslo ten. De zorgeloosheid van de automo bilisten bleek nog eens overduidelijk uit het feit, dat in 28 geparkeerde au to's belangrijke goederen waren ach tergelaten, zoals geld, kostbare appa ratuur en gereedschappen, kleding, autopapieren en dergelijke. De politie nam de goederen mee, met achterlating van een kennisgeving aan de autobezitter, dat de spullen bij het bureau konden worden afgehaald, j. drost 8, 14, 33, mevr. Slootweg 10. nrhl.niJlil.il nW UwllwlwuWl voor élk proteatente Ctirtotoiljk gozft M Utdwi m omgoving 160.000 gulden zullen bedragen. Over de koopsom zal nog onderhan deld moeten worden. Het door Feen stra gevraagde bedrag ligt boven het geen de Stichting Migrantencentra, in overleg met een makelaar, heeft bere kend. Daarom is met hem nu een voorlopig koopcontract gesloten met een compromisprijs. Mocht de finan ciering achteraf te veel vergen van de Stichting, dan is zij van haar koopver plichting ontslagen. Het sluiten van een voorlopig koopcontract was nood zaak, omdat enige spoed in deze zaak langzamerhand was vereist. Feenstra- tussen hem en de gastarbeiders waren ernstige moeilijkheden gerezen over een onrechtvaardige huurverhoging- wilde het beheer van de panden niet langer op zich nemen. Ook de Werk groep Buitenlandse Arbeiders, die nu al weer geruime tijd vrijwillig en pro deo voor het onderhoud van de pand jes zorgt, wilde er onderhand vanaf. De Stichting Migrantencentra was be reid het bphccr van de panden over te nemen zodra het voorlopig koop contract gesloten was en dat is inmid dels gebeurd. Men heeft de hulp ge kregen van een medewerker van de Dienst Sociale Werkvoorziening, die daarnaast het beheer zal voeren voor de panden Morssingel la en lb, die als opvangcentra dienen. Daarvan zullen er overigens nog meer moeten komen. Inmiddels is een herziening op de huidige verordening op vreem delingenpensions gereed gekomen, die moeilijkheden, zoals die zich in o.a. de Groenesteeg hebben voorgedaan, in de toekomst moet voorkomen. Was het in het verleden zo, dat iedereen zondermeer een pension kon gaan ex ploiteren, nu zal het nodig zijn daar eerst een vergunning voor aan te vra gen. EJen systeem dat in het verleden al is gehanteerd, maar toen niet be vredigend werkte, omdat stringente toepassing ervan leidde tot een tekort aan huisvestingsmogelijkheden voor gastarbeiders. Het is trouwens de vraag of dat probleem nu niet op nieuw actueel zal worden. Eisen Het vergunningenstelsel biedt de ge meente mogelijkheden om vooraf ei sen aan de exploitatie van de panden te stellen. Men erkent echter dat het in bepaalde gevallen noodzakelijk zal zijn, die eisen te laten vervallen (zie boven). Ook daarom zal het nodig zijn dat er meer panden zoals Mors singel la en lb ter beschikking ko men. Ook de huidige pensionshouders zullen alsnog vergunning moeten aan vragen. Zij krijgen een jaar dc tijd om hun panden daarna- voorzover geen ontheffing wordt verleend- aan de gemeentelijke eisen aan te passen. Duidelijk is, dat met het stellen van eisen zeker in het begin soepel te werk zal worden gegaan. Overigens zal over enige tijd een ge heel nieuwe verordening, die nu nog in voorbereiding is, toegepast worden bij collectieve huisvesting (dus ook bij die van studenten, werkende jon geren enz.) Het zal nog wel even du- ran, voordat deze model-verordening van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten in Leiden van kracht wor den. maak meer gebruik van onze uitgebreide service LEIDEN De ambtenaren in dienst van de gemeente mogen van het colle ge van B. en W. hun werktijden aan passen aan de bijkans tropische weers omstandigheden, die ook in het stad huis de temperatuur tot ongekende hoogt heeft doen oplopen. Het ge- meentepersoneel, dat nu voor het overgrote deel in hemdsmouwen bu- reaudienst verricht mag tot nader or der volgens het 'tropenrooster' wer ken. Het houdt in, dat men om zeven uur 's ochtends mag beginnen en om 15.15 uur naar huis kan gaan om daar alle mogelijkheden tot afkoeling te benutten. Deze regeling geldt echter onder de voorwaarde dat de bureau's tot 17.00 uur bezet blijven en dat elke ambtenaar 8*4 uur per dag dienst doet (ADVERTENTIE) En wat deed hij? Een glas vullen met koel water. Twee eetlepels Elk er bij. Roeren. En drinken maar. Zo simpel is het als je ontdekt dat de melk opis. En tóch melkwilt drinken. Hoe't smaakt? Heel zuiver. Elk is dan ook van pure melk gemaakt, zonder toevoegingen. En wie van een "pittig" glas houdt, kan er altijd nog 'n schepje Elk bij doen. (Verbazend zosnel als 't oplost. Zónder te klonteren.) Elk is ook bijzonder geschikt om in koffie of thee te strooien. En te gebruiken in alle gerechten, waarvoor anders melk nodig is, zoals pudding, vla enz. Eén pak Elk is goed voor ruim 2 liter magere melk. Neemt weinig plaats in uw keukenkast (blijft daar maandenlang vers). Is dus ideaal als reserve- voorraad thuis. Maar'n paar pakken mee op vakantie is ook niet gek. mmm... (BëM is goed voor.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 3