Burgess Carr kondigt Europa's einde als kern christendom aan fllSlllStll Kerk in de wereld Hervormde kerktop legt oor te luisteren op het grondvlak Vrije evangelischen stellen preekstoel voor vrouwen open Vandaag Trouw K wartet Pax Christi tegen atoombomproeven Federatie heeft geen adressen van bejaardenflats Aanleg van nieuwe rijksweg ten zuiden van Zutphen Centraal gebouw nu alleen voor gereformeerden May Dominee bij DKP? Beroepingswerk Nieuwe boeken TKOLiW/KiWiARTET WOENSDAG 4 JULI 1973 KERK T2/K2 TR Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De plaats van Europa ais het bij uitstek christelijke werelddeel is bezig te worden overgenomen door Afrika. Dit is de mening van de Liberiaanse kaïmunik Burgess Carr, de algemeen secretaris van de Afrikaanse raad van kerken AiACC. Burgess Carr (38) speelt reeds jaren lang een vooraanstaande rol in het oe cumenisch werk. Hij was onder meer leider van de hulp van de wereldraad van kerken aan Afrika en lid van de commissie voor internationale zaken van de wereldraad. Hij leidde als voorzitter de onderhandelingen die het einde van de burgeroorlog in Soe dan inluidden. In Afrika is op het moment sprake van een reusachtige groei van het aantal christenen. Volgens een recent rapport van de kerken is thans meer dan veertig procent van de 367 mil joen afrikanen belijdend en gedoopt christen. NIETBLANK' Deze ontwikkeling komt doordat de kerken los zijn komen te staan van het politieke kolonialisme uit het verle den. De Afrikaanse kerken zijn auto noom geworden van de zending en to nen hiermee aan dat het christendom geen 'blanke' godsdienst is. De afrikanisatie van het christelijk geloof wordt verder sterk bevorderd door de onafhankelijke afrikaanse ker ken, die het tot een plaats gemaakt hebben, waar afrikanen zich thuis kunnen voelen. Deze onafhankelijke kerken hebben zich geïdentificeerd met de bevrijding van Afrika. Het karakter van deze kerken is meest al zowel piëtistisch als fundamentalis tisch. Deze kerken hebben een trots en vast geloof in het woord van God en zijn tegelijk, piëtist in de fijnste be tekenis. Volgens Burgess Carr nemen ze het woord van God serieus als ba sis voor him persoonlijke en maat schappelijke bestaan en zij maken zich hiermee tot een bron van ver nieuwing van het christelijk piëtisme. Busgess Cass Kanunnik Burgess Carr vertelde dat deze onafhankelijke afrikaanse kerken thans ook meer door de politieke lei ders van Afrika worden erkend in hun functie van vernieuwers. BEVRIJDING Burgess Carr citeerde de president van Kenia, Jomo Kenjatta, toen hij de eerste steen legde van een onafhanke lijke kerk in Nairobi. Kenjatta sprak over de bevrijding van Afrika van het kolonialisme. 'Het evangelie heeft het steeds over bevrijding, maar van de zending hoor je daarover te weinig*, zei Kenjatta. 'In de onafhankelijke kerken', ging de Keniasé leider ver der, 'daar vind je steun voor je ver langen naar bevrijding.' 'Daarom vraag ik', zo zei Burgess Carr, 'de kerken m Europa en Ameri ka, te helpen de hindernissen weg te nemen, die er nog zijn voor een ver spreiding van het christelijk geloof. CONCORDAAT Burgess Carr heeft in Rome gespro ken met de paus en de leden van de curie over het concordaat dat het Va- ticaan heeft met Portugal. Hij be schouwt dit als een van de hinderpa len die opgeruimd moeten worden. Hij zei dat hij bij de paus hiervoor een open oor heeft gevonden. Een andere hindernis vindt Burgess Carr is de huidige vorm van hulp die Afrika ontvangt 'Europa maakt Afri ka tot een partner in het wereldsy steem van exploitatie', zei de kanun nik. 'Dit maakt Afrika corrupt. Wat jullie ontwikkeling noemen is het op bouwen van zo'n structuur dat een Afrikaanse elite jullie helpt de Afri kaanse massa er onder te houden. In Duitsland heeft Burgess Carr aan gedrongen op een tijdelijke stopzet ting van het zenden van functionaris sen van missie en zending. Dit mora torium vragen de afrikaanse kerklei ders om daardoor te bevorderen dat de afrikanen meer verantwoordelijk heid nemen voor hun eigen kerk. We vragen de kerken in Europa, even van onze rug af te gaan, niet in materiële maar in geestelijke zin. We zijn het langzamerhand zat, dat een Europeaan meent zijn ziel te redden door van geld dat hij aan ons verdiend heeft iemand te huren en naar Afrika te sturen, om daar de zielen van de hei denen en inboorlingen te redden.' De rèdactie behoudtzich het recht voor ons ter opname in deze rubriek ontvangen meningsuitingen verkort weer te geven. Bij publikatie wordt met de naam van de inzender onder tekend. Briven kunnen worden ge stuurd aan het secretariaat hoofdre dactie Trouw/Kwartet, postbus 859, Amsterdam. Outspan De machtige president van het Neder landse rfuis van Afgevaardigden heeft onder een gewapende escorte een kist je uiterst gevaarlijke sinaasappelen la ten verwijderen. Ze kunnen nu ge bruikt worden om tegen de kaart van Zuid-Afrika te smijten, maar men moet ze wel eerst laten rotten. Ik zie de radicaal Coppens (Vondeling niet) al mikken en treffend raken in het hart. Ha, ha, ha, de grootste grol van 1973. Wat een mateloze helden tegen een kistje machteloze sinaasappelen. Het volk, profiterend van de banale en overdadige welvaart heeft geen Outspan nodig. In de crisis van de dertiger jaren en tussen 40-45 lag het een beetje anders. Holland bijstand- land, lekker land. Papcndrecht Pleun Boer Benzine-accijns Wat een waardeloze Kamermeerder heid met name de KVP! Geen 4 cent accijns op de benzine neet Stel je voor, want dat deel van de be volking dat toch geld genoeg heeft om in een auto te rijden (en mede het milieu te vervuilen) zou eens boos kunnen worden! Het is wel jam mer dat de hulp aan Afrika niet door kan gaan, maar daar zal nog wel een oplossing voor gezocht worden, want de wereld moet toch kunnen zien dat Nederland zo'n hulpvaardig land is, Druggebruik Apen De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van B.V. De Christelijke Pers Directie: Ing. O. Postma, F. Diemer. Hoofdredactie: J. Tammlnga. Hoofdkantoor d.V. De Christelijke Pers: N.Z. Voorburgwal 276 - 280, Adam. Postbus 859. Telefoon 020 - 22 03 83. Postgiro: 26 92 74. Bank: Ned. Midd. Bank (rek.nr. 69 73 60 768). Gem.giro X 500. Van een medewerker DEN HAAG Opnieuw heeft zich de Franse afdeling van de katholieke vredesbeweging Pax Christi tot de openbaarheid gericht met een protest tegen de voorgenomen Franse kern proeven in de Stille Oceaan. De proeven zijn er volgens Pax Chris ti een teken van dat de Franse rege ring meedoet aan de wapenwedloop die in zichzelf grote gevaren in zich bergt. Van een verslaggever AMSTERDAM Op 29 juni werd in onze rubriek 'Uw probleem ook het onze' gevraagd waar men inlichtingen kan krijgen over bejaardenflats in Ne derland. Het antwoord was, dat een lijst van dergelijke flats werd bijge houden bij de Federatie van bejaar denzorg in Den Haag. Dit bericht be rust op een vergissing. De Federatie (die trouwens Federatie van bejaar denbeleid heet), is niet in het bezit van een dergelijke lijst en wordt overstelpt met telefoontjes van lezers, die ze helemaal niet kan helpen. Wij hopen nog op de zaak terug te komen. DEN HAAG De leden van het hervormde moderamen gaan op reis langs de provinciale kerkvergaderingen. Dit heeft de scriba van de nederlandse hervormde kerk, dr. A. H. van den Heuvel gisteren mee gedeeld. Het ligt in de bedoeling dat het mo deramen eens in de maand vergadert op uitnodiging van een pkv. Het eerst is in september Friesland aan de beurt. De bedoeling van deze reizen is de communicatie tussen het grondvlak te bevorderen. Bij de vergaderingen zullen de moderamens van de classes worden uitgenodigd. Voorlopig is het de bedoeling dat gedurende een jaar deze procedure wordt geprobeerd. Dr. Van den Heuvel deelde mee dat het de bedoeling van de hervormde kerk is, de banden met de kerken in Oost-Europa nauwer aan te halen. Zo juist is een delegatie van de hervorm de kerk in de DDR op bezoek ge weest, waar zij kennis heeft genomen van het kerkelijk werk. Het is het voornemen met de bond van evangeli sche kerken in de DDR een uitwisse ling tot stand te brengen van profes soren, gemeentes en studenten. Dr. Van den Heuvel zei dat hij het LAGE VUURSCHE De vrije evangelische gemeenten hebben hun kansels opengesteld voor dames. Met ruime meerderheid heeft de bondsvergadering het voorstel van het comité aanvaard, dat voortaan ook vrouwen, die het kerkelijk examen hebben afgelegd, beroepbaar gesteld kumien worden. nietwaar! Waarmee ik niet wil zeggen dat hulp aan Afrika niet nodig zou zijn. integendeel, maar de nood vlak bij huis, de oude en zieke mensen die eigenlijk dringend gezinshulp nodig hebben, ach, die doen hun mond toch niet open, die kunnen niet met span doeken gaan lopen en protestdemo- straties houden, die moeten maar af- wachte of ee ulpvaardige buur of wachten of een hulpvaardige buur of familielid nog eens een keertje wil stofzuigen of de ramen zemen. Ja, la ten we vooral bezuinigen op CRM en dan niet te veel op de kunst of de sport, maar op de welzijnssector, met name de gezinshulp! Rotterdam mej. O. G. de Kwaadsteniet Jan Wolkers Het verbaasde mij dat uw tv-commen- tator Jan Wolkers' optreden zo posi tief beoordeelde. De opnamen waren goed, de geïntervieuwde Zeeuwen kwamen goed over, maar Wolkers' commentaar klonk erg sentimenteel ('melig', zeggen de Zeeuwen). Waar om sprak hij zo meewarig, in zijn boeken komt hij heus wel anders over! Het citeren of in een mooi dorpskerkje plechtig voorlezen van bijbelteksten vond ik nogal goedkoop; kennelijk onderschat hij het kritisch vermogen van het Zeeuwse publiek. Delft A. Geljon Van onze Haagse redactie DEN HAAG Rijkswaterstaat zal na de bouwvakvakantie beginnen met de aanleg van de nieuwe rijksweg 47 ten zuiden van Zutphen. Het eerste deel omvat het wegvak van rijksweg 48 (IJsselweg) bij Brummen tot de pro vinciale weg 52 (Toldijk-Zutphen). In dit gedeelte wordt over de IJssel een nieuwe brug gebouwd, die in mei 1976 gereed moet zijn. Deze brug (789 meter lang) zal de oude overspanning bij Zutphen die dateert uit 1868 gro tendeels van het verkeer ontlasten. Het doorgaande verkeer zal via het aan te leggen wegvak buiten de stad om worden geleid. Voorlopig blijft rijksweg 47 enkel- baans. Te zijner tijd zal deze weg als autosnelweg doorgetrokken worden naar Winterswijk, waarbij hij tevens wordt verbreed. De kosten van weg en brug werden geschat op dertig miljoen gulden. Een ander belangrijk besluit betrof de structuur van de bond. Er zal ge werkt worden aan een bondsbeleid en een doeltreffende coördinatie. De bondsvergadering, waar alle bij de bond aangesloten gemeenten vertegen woordigd zijn is de hoogste instantie binnen de bond van vrije evangeli sche gemeenten. Daar wordt het be leid en de ontwikkeling van de bond vastgesteld. Deze vergadering wordt één keer per jaar gehouden en bijeen geroepen door het comité, het hoogste bestuurlijke college binnen de bond. In zijn openingswoord signaleerde voorzitter ds. H. J. Jansen Klomp te Oude Bildtzijl het gevaar, dat de ge meenten piet meer worden opgeroe pen tot een eschatologische levensver wachting. 'We mogen niet te veel in de achteruitkijkspiegel kijken. Wie dat doet, maakt brokken. Wie het nooit doet, maakt ook brokken.' Ds. Jansen Klomp citeerde de bekende zendingspionrier D. T. Ni-les uit In-dia: het evangelie is als een potplant, de pot is gebroken en nu denken velen, dat de plant eraan gaat. 'We moeten voorkomen, dat we teveel met de pot bezig zijn en de plant vergeten.' Het belangrijkste agendapunt van de ze vergadering vormde de bespreking van de structuurnota. Tot de samen stelling van deze nota werd in 1971 besloten. Toen sprak de bondsvergade ring uit, dat het functioneren van de bond te wensen overliet.. Er was te weinig beleid op landelijk niveau. Ge meentelijk individualisme speelde een storende rol in het geheel van de bond. Kortom, er kwam te weinig te recht van de verbondenheid. De bondsvergadering sprak nu uit, dat de gebondenheid aan God het be langrijkste steunpunt is in onderlinge verbondenheid. In de geest van de no ta werd unaniem besloten, om vanuit de gebondenheid aan de Heer samen te zoeken naar vormen, waarin de on derlinge verbondenheid het beste ge stalte kan krijgen. Aan de bond en zijn deelorganisaties zullen gerichte bevoegdheden worden opgedragen, om die zaken te regelen, die uitgaan bo ven het plaatselijk belang. Hier en daar werd gevreesd voor diri gisme of synodale tendenzen. De woordvoerder van de structuurcom missie, de heer G. Wijma uit Leeu warden, stelde dat elke vorm mis bruikt kan worden. 'Maar we zijn er zelf bij.' Afscheid wérd genomen van de secre taris van het comité ds. L. van der Molen uit Leeuwarden. Na een zeven jarig lidmaatschap, waarvan zes jaar al? secretaris, was hij niet herkies baar. Ds. Jansen Klomp zei, dat ds. Van der Molen zijn werk -met grote trouw en deskundigheid heeft gedaan, als een man van lange adem. Hij wordt opgevolgd door ds. A. C. Lou- werse te Veendam. uitwisselen van delegaties niet ideaal vindt met het oog op de communica tie met gewone gemeenteleden. Bij het aanvaarden van een uitnodiging uit de Hongaarse kerk heeft de her vormde kerk dan ook uitdrukkelijk gevraagd om contact met het grond vlak. De Nederlandse raad van kerken zal ook wanneer men binnen enkele da gen met een delegatie naar de Sowjet- Unie reist, trachten het grondvlak te bereiken. Mede met dit doel reist in de groep mee mevrouw dr. K. Roze- mond, een slaviste. De groep wordt geleid door de oud-katholieke mgr. M. Kok. Verder nemen aan de delegatie deel: prof. dr. I-I. A. M. Fiolet, de se cretaris van de raad van kerken, ds. H. Bremer en dr. Van den Heuvel. Dr. Van den Heuvel verwacht dat hem in de Sowjet-Unie wel enkele vragen gesteld zullen worden over de door hem gelanceerde paasgroetenac- tie en hij is van plan tevens over het lot van de joden te spreken. UTRECHT Het moderamen van de generale synode van de gereformeerde kerken deelt het volgende mee: Reeds enkele jaren is een werkgroep in opdracht van de generale syno de van de gereformeerde kerken in Nederland bezig een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid de landelijke bureaus van deze kerken te huisvesten in een gezamenlijk ge bouw. Dit onderzoek kreeg een nieuwe di mensie toen in de Nederlandse her vormde kerk belangstelling bleek te bestaan voor een eventuele gezamen lijke huisvesting van de landelijke bu reaus van beide kerken. Hoewel dit gezamenlijk onderzoek nog niet was afgerond, besloot de generale synode van de Nederlandse hervormde kerk op grond van globale financiële ge gevens en beleidsoverwegingen af te zien van verdere voorbereiding van wat in een persbericht een synodege bouw werd genoemd. De gereformeerde werkgroep zal de haar opgedragen arbeid een onder zoek naar de mogelijkheid van een ge zamenlijke huisvesting van de gerefor meerde bureaus voortzetten en daarover aan de generale synode rap porteren. Wel wil rij met nadruk naar voren brengen, dat de benaming 'synodegebouw' een geheel onjuiste indruk geeft van hetgeen beoogd wordt met het ruimtelijk bijeenbren gen van de bestaande bureaus en waarop het onderzoek betrekking heeft. Verwacht mag worden, dat de generale synode van de gereformeerde kerken haar eigen beslissing zal kun nen nemen aan het eind van dit jaar. door Aldert Schipper Trouw/Kwartet waren cijfertjes te vinden over druggebruik en -handel; een rationeel gegeven over een zaak waar zo ontstellend veel meer achter zit. Maar zie alsjeblieft niet alleen de cijfers, maar ook de ellende erachter, de noodsprong van een jeugd, die op groeit in een maatschappij die steeds meer vermaterialiseert en een steeds grotere geestelijke armoede kent; de noodschreeuw van jonge mensen die om échte aandacht vragen en niet al leen om tolerantie, maar ook diege nen die kapotgaan door het vuile winstbejag van de handelaren. Woercn G. Boerefijn De manier waarop L. van Delden in 'Smidje Verholen en de Boppertjes' de heren jazzmuzikanten M'Bongo en collega's vertekent tot stompzinnige apen, vind ik walgelijk. Rotterdam Dick Boevink Snoepbelasting (2) Het voorstel van een snoepbelasting voor kleinsnoep en ijsjes vind ik een prima idee. Dat het fluorideren van drinkwater onnodig wordt gemaakt, vind ik ook een prima idee. Maar moeten we de éne grote fout belasten om de andere, nog grotere fout onge daan te maken? Mijnheer Luimes uit Hengelo: of er nu een snoepbelasting komt of niet, het fluorideren van drinkwater moet strafbaar zijn en blijven. Gelukkig heeft de Hoge Raad het fluorideren onwettig gemaakt. En een wijze regering (die hebben we toch) zal daar ongetwijfeld acht op slaan en de staatsburgers niet loed- willig kwalijke medicamenten laten slikken. Dordrecht W. E. Evera-Vermeer Veronica Laat de heer Van Houten ook eens aan de velen denken, die vóór Veroni ca zijn en willen dat zij blijft. Het staat ieder vrij om niet op Veronica af te stemmen, dus hij hoeft 'die wal gelijke reclamespots' en dat 'onmuzi kaal gedonder' niet te horen. Trou wens, op Hilversum heeft men dezelf de reclames, dus daar zal hij zich ook wel aan ergeren. Ik hoop voor hem. dat hij geniet van z'n ongetwijfeld klassieke platen maar laat hij mij. en velen met mij, laten blijven genieten van Veronica. Utrecht G. Frankhuis en Wat zoekt dominee toch bij de communis ten? Deze vraag stellen zich een aantal West- duitse gemeenten, die zo'n piepjong theo- loogje in hun midden hebben beroepen dal in verkiezingstijd een vlammend rood af fiche van de DKP voor het raam van de pas torie hangt. Synodevoorzitter Helmut Hild van de evangelische kerk van Hessen en Nassau, waar zes 'gevallen' be kend zijn, heeft het lidmaatschap van de DKP en het predikantschap onverenigbaar verklaard en daardoor begint de discussie eerst goed over het motief voor sommige dominees om lid van de communistische partij te worden. In Junge Kirche zet Klaus Geyer uiteen dat in de DKP meer 'nestwarmte' wordt gevonden dan in een kerkelijke gemeente en verder sluiten volgens hem heel wat predikanten zich bij de DKP aan omdat dit in het verlengde ligt van radikale stu dentenbewegingen, waartoe zij tijdens hun studie behoorden. Maar voordat hij deze motieven bespreekt, vraagt hij zich af waarom überhaupt gevraagd wordt naar het motief. Hem is nooit iets gevraagd over het lidmaatschap van een dominee van de christen democratische unie of van een andere partij. Stelt men de vraag naar de DKP omdat deze de huidige Westduitse staat niet ondersteunt? Kerkpraeses Hild baseert zijn 'nee' op het atheïs me van de DKP. Van communistische dominees hoort Hild dat het atheïsme voor de partij vrijwel geen betekenis meer heeft, maar de DKP draait nog wel steeds het oude atheïstische liedje af. Ouae hoed Prof. dr. Helmut Gollwitzer noemt in hetzelfde nummer van Junge Kirche het atheïsme 'een oude hoed' van het communisme. 'Leden van de com munistische partij verzekerden mij dat het com munisme niets zou verliezen, als het afstand zou doen van allerlei metafysische uitspraken over het bestaan of niet-bestaan van God. Dit proces is op gang en wij moeten het door onze houding bevor deren in plaats van het tegen te werken.' Dc bijbelse uitspraak 'alleen de dwaas zegt in zijn hart: er is geen God' past precies in het marxisti sche denkpatroon, zegt Klaus Geyer. Want Marx vindt de kwestie van atheïsme of theïsme vragen uit de idealistische denktraditie, die nu juist over wonnen moet worden. Gollwitzer: 'De kern van het marxisme is een poli- tiek-maatschappelijke analyse. Die is alleen door li.storische omstandigheden verbonden geraakt met liet atheïsme en kan er dus ook weer van los gemaakt worden. Tegen deze stelling van mij is met uitzondering van een veroordeling uit het losien niets steekhoudends ingebracht. En als de Di'i'.sc communistische partij thans stelt dat het atheïsme gcei. voorwaarde meer ,s om tot de partij toe te treden, kan dat een tactische zet zijn. FILOSOFIE Men spreekt tegenwoordig van de principiële achtergrond van een poli tieke partij als van de filosofie van die partij. Sommigen zijn van mening dat het met die folosofieën nog al meevalt, of tegenvalt, al naar gelang dat men dat zien wil. In ieder geval is bedoeld, dat die filosofieën niet al te ernstig dienen genomen te worden. Het gaat immers in de moderne poli tiek om stellingname in bijzonder concrete situaties en meestal heben die situaties een voornamelijk econo misch aspect. Toch zijn er aanwijzin gen dat dit gaat veranderen. Kon Je an-Marie Domenach in 1969 nog schrijven dat de politieke partijen nauwelijks nogprincipieel verschil lende standpunten innemen maar dat zij tot het uiterste gespitst zijn op kompromissen, in 1973 gaat dat m.i. al niet meer geheel op. Er komen toch weer principiële tegenstellingen aan het licht. En at is op zichzelf, on danks alle vijanden van de polarisatie, niet te betreuren. 1-Iet merkwaardige dodt zich echter voor dat de zich toch ergens bevindende filosofieën in de concrete stellingname blijken. Toen de kamer de vorige week de kans kreeg om via een hogere belasting op de benzine aan enkele belangrijker projekten lucht te verschaffen lieten bepaalde grpeperngen dit afweten en kozen daarmee opnieuw voor de kwantitatieve welvaartsgroei en tegen de kwalitatieve. Om die principiële te genstelling, mede ten bate van honge renden, zoals minister Pronk nog eens voor de TV kwam vertellen, zou het n de nabije toekomst wel eens kunnen gaan. Sommige christenen kunnen er niets aan doen dat zij in die tegen stelling iets vinden van het een evan gelisch dilemma. Dit dan ondanks het wat sekulier aandoende 'filosofie'. NED. HERVORMDE KERK Beroepn te 's Gravenhage-Loosduinen, als pred. voor bijz. werkzaamh. (le raar g.o. aan het Groen van Prinste- rer-college aldaar): D. Bode, kand. al daar; te Vlaardingen: A. J. A. Ruys te St. Larens. GEREF. KERKEN Benoemd als leraar g.o. full-time (voorheen parti-time): W. Reeskamp te Ten Post; te Hoorn: A. J. G. Dron- kert te Geesteren. Theologen die bij de communistische partij v erzeild raken, waren tijdens hun studietijd vaak lid van een radikale studentenbeweging. Maar ons streven moet erop gericht zijn deze tac tische opstelling om te zetten in een permanente, zodat de communistische politiek steeds losser komt te staan naast de atheïstische wereldbe schouwing.' Spijtig Prof. Gollwitzer vindt de kerkelijke banvloek daarom spijtig, want zij nagelt de DKP vast op haar atheïsme en zij verhindert de communisti sche christenen en theologen hun opdracht te ver vullen. Hij vindt het lidmaatschap van welke politieke partij dan ook moeilijk te verenigen met het pre dikantschap. 'Voor mij zou het nogal een kruis zijn als ik moest wonen in een gemeente waarvan de dominee lid zou zijn van de CDU, maar ik zou toch wel mijzelf overwinnen om zonder vooringe nomenheid naar zijn prediking te< luisteren.' Ook het lidmaatschap van de DKP vindt prof. Gollwitzer niet juist. En ook verder heeft hij be zwaren tegen deze partij, hoewel bij het met de DKP in haar kritiek op het kapitalisme in hoge mate eens is. Maar dat is geen theologische kwes tie. Waar komt het door dat de kerk de banvloek te gen het DKP-lidmaatschap voor predikanten heeft uitgesproken, vraagt prof. Gollwitzer zich tenslot te nog af. 'Denkelijk door een gebrek aan christe lijk zelfbewustzijn en door een tekort aan geloofs ijver. Men eist van een politieke groepering zich eerst los te maken van zijn overleefde traditie, voordat men met haar te doen wil hebben in plaats van blij te zijn dat enkelen, die het zich vanuit hun politieke overtuiging kunnen permitte ren, in deze groep doordringen en haar helpen bij het losmakingsproces.' 'Voor de leiding van de DKP is de toeloop van christenen en theologen vast een moeilijk verteer baar brok en zij zal gezien haar binding aan het Kremlin bezbrgd zijn hoe er mee klaar te komen zonder het 'wetenschappelijke socialisme' geweld aan te doen. Maar wij voeren een angstige afgren- zingspolitiek in plaats van haar deze zorgen nog wat te vergroten en haar nog meer te confronte ren met dit voor het marxisme allang acute pro bleem.' Kastelen en landhuizen in Gelderland in oude ansichten Uitgave Europe se Bibliotheek Zaltbommel. Prijs:1 17,90. A. I. J. M. Schellart, directeur van de Nederlandse Kastelen Stichting en de Stichting Kastelendocumentatie, heeft getracht de rijkdom aan historische en rustieke nederzettingen in Neer- lands 'bosprovincie' en dan met be trekking tot het eerste kwartaal van deze eeuw. in beeld te brengen. Dit prentenboekje begint met een afbeel ding van Groot Aavegoor (Ellecom). Er is een foto van kasteel Batenburg, van vóór de brand van 1795, van het bekende huis Bergh, in 's Heerenberg, het 'tweede' kasteel van Brakel, van natuurlijk Doorwerth en Hoeke- lum, al lange tijd buitencentrum van de lutherse kerk, van Himderen, in Twello, het Oude Loo, uit 1899 en van Middachten. Met Maarten van Rossumhuis thans museum en kasteel De Schaffelaar, in Barneveld, dat overigens uit 1854 dateert vormen met Sonsbeek, gebouwen die mede historische herinneringen oproepen. Opmerkelijk, of misschien ook niet, is dat de Gelderse Achterhoek kan wed ijveren met het veel historisch bezit ,in de overige delen van Gelderland. In dit gewest zijn op het gebied van kastelen en landhuizen alle architec tuurstijlen vertegenwoordigd. Bekend is, dat vele grote huizen hun oor spronkelijke bestemming hebben ver loren en in gebruik zijn genomen voor andere, ongetwijfeld nuttige doel einden, kindertehuis, verpleeghuis, bejaardencentrum hotel. Uitgeverij Spectrum in Utrecht zond ons de volgende pockets. Prisma nr. 1577: Puzzel-shake van P. Damstra. 55 gemengde puzzels en de oplossing op 128 bladzijden. Prijs ƒ2.75; prisma nr. 1578: roman: Triomf van liet kwaad P. Ka van a gh 168 blz ƒ3.50; prisma kookboek nr. 1573: Macro biotiotisch kookboek door C. Holt en P. Caradine 128 blz. ƒ3,-; prisma nr 1575: Va kantiegids: door J. de Wijs. Waarheen in Europa. Rust of drukte? Vakantie- coppers uit vele landen. Techniek van het reizen. Informatie per land. Uitge breide beschrijvingen en tips. Met kleurenillustraties. 220 blz ƒ5,-; prisma feiten-achter-feiten nr. 5: Kabi netsformatie 1973. De slag om het Catshuis door J. J. Vis. 111 blz ƒ3,-; aula-pocket nr. 495: Inleiding tot de speltheorie door M. D. Davis. De speltheorie beschrijft sociale pro cessen met behulp van modellen die zijn afgeleid van strategische spelen. Een inleiding die ook voor de wiskun dig minder geschoolde goed leesbaar is. 224 blz 6.50; aula-pocket nr. 496: Cijfers en mensen (de kwantita tieve benadering van de sociale wer kelijkheid) door D. J. Bartholomew en E. E. Bassett. 363 blz 9.50; In telligentie en persoonlijkheid door A. Heim. In dit boek worden theorie en pcaktijk van de spychologische test in dringend beschreven. Daarnaast wordt betoogd dat in de psychologie meer aandacht moet worden geschonken aan de mens als geheel. 221 blz 6.50. De Hollandse en dc Indische rijsttafel door M. Brückel-Beiten. Uitg. Zpmer en Keuning, Wageningen. 6e druk 124 blz —ƒ9.90

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 2