JUS D'ORANGE Moskou wil dit jaar super-top UW Indezekrant v WASAUTOMATEN Beschouw werk voor HP als 'besmet' Gezakten Havo krijgen niet nóg een kans Weer militairen in regering-Allende Geen proces tegen zeven Amerikaanse krijgsgevangenen Van der Stoel pessimistisch na rede Gromiko Verpleegde niet terug na examen Luchtmacht kreeg er in tien jaar 227 hoge officieren bij krant PHILIPS bon op de bres voor een sterke christelijke pers! Sterfterisico nierpatiënt kan worden gehalveerd Nieuwe Leidse Courant CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIOEN EN OMGEVING fcteenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 „Stantvastich is gheblaven 00 mijn hert in teghenspoetl" HAARLEMMERSTRAAT 250 LEIDEN Alle bekende merken v.a. 499- Gironr. 269274 t.n.v. B V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 10,58 per maand, per kwartaal 31,35 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur Contactcommissie: Europese Veiligheidsconferentie begonnen Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De bedrijfscon- tactcommissie van het Elsevier Concern, bestaande uit vertegen woordigers van de NW-bond Mercurius, de Christelijke Be- drijfsbond HBV, de Katholieke Bond van personeel in de handel en de Unie BHLP, heeft besloten haar leden te adviseren het werk van de Haagse Post officieel als besmet werk te beschouwen. Dit geldt met name voor de afdeling fotodienst en documentatie. Vak bondsleden. die een opdracht krijgen, moeten zich in verbinding stellen met Klaas Kolhorn in het NVV-gebouw te Amsterdam, die hen dan zal adviseren hoe te handelen. De drie grafische werknemersorgani saties willen het werk van de HP be smet verklaren, als het conflict tussen de directie van de BV Uitgeversmaat schappij Bonaventura en de redactie van de Haagse Post over de benoe ming van de heer Folkertsma tot loofdredacteur niet tot een oplossing komt. Dit is tot nu toe in Nederland log niet voorgekomen en mag uniek worden genoemd. De grafische bon den moeten echter daarvoor aan de werknemersorganisaties vragen om -ontheven tc worden van de 'vredes- >licht', die is vastgesteld in de grafi- :he CAO. nmiddels zijn er gisteren ook pogin- ;en gedaan om te bemiddelen in het inflict ten aanzien van de moeilijk- leden bij de HP. onder meer door de lacties van Elseviers Magazine en llscvicrs Weekblad en door drs. Max inijders, hoofdredacteur van het Ttrechts Nieuwsblad. De Haagse Post il vandaag als een nooduitgave ver fijnen, die door de ontslagen HP-re- ictie absoluut niet wordt beschouwd ils 'hun weekblad'. 'oor NCRV's Hier en Nu verklaarde "P-redacteur Cherry Duyns, dat, locht het conflict onoplosbaar zijn, de ogelijkheid bestaat, dat het HP-team in zijn geheel overstapt naar een an- lere uitgever. De laatste dagen heb ben gegadigden contact opgenomen hiet de HP-rdactie en belangstelling getoond voor overneming van het blad. Zie verder pag. 5 en pag. 7. ADVERTENTIE deze week bij fles 0,68 liter ■79 spaar mee voor 6gevel kop en schotels f835 +35 sterretjes Zon Droog en zonnig weer bij een zwakke tot matige wind draaiend naar richtingen tussen noord en oost. Maximum temperaturen van 24 tot 28 graden, maar vlak aan zee enkele graden lager. MORGEN EN OVERMORGEN: vrij zonnig en tamelijk warm. morgen zon op: 04.27 onder: 21.01 maan op: 11.07 onder: 23.0f HELSINKI (AP, DPA, Reuter, UPI) Op de gisteren in Helsinki begon nen Europese Veiligheidsconferentie heeft de Sowjet-Unie voorgesteld nog dit jaar een topconferentie tussen Oost en West te houden, die een 'reglement van de voornaamste voorzieningen voor vrede in Europa' moet vastleggen. Het voorstel werd gedaan door de Russische minister van buitenlandse zaken Andrej Gromiko, die als eerste spreker op de conferentie optrad. Gro miko zei dat dit reglement, dat nog dit najaar door experts moet worden vastgesteld, niet slechts gebruikma king van geweld moet verbieden, maar ook moet voorkomen dat met de bestaande Europese grenzen of poli tieke stelsels wordt geknoeid. De slotfase van de nu begonnen Euro pese Veiligheidsconferentie moet de grote topconferentie tussen Oost en West zijn, aldus Gromiko. Deze Oost- West-top moet 'op het hoogste niveau' worden gehouden. 'De mogelijkheid bestaat het gehele werk van de confe rentie voor het einde van 1973 te vol tooien', zo vervolgde de Russische mi nister. De westerse mogendheden hebben verklaard te hopen dat de slotfase van de Europese veiligheids-top zal wor den uitgesteld tot het voorjaar van 1974 om de deskundigen meer tijd te geven gedetailleerde voorstellen uit te werken voor de beëindiging van de Koude Oorlog in Europa. Richtlijnen daartoe waren aanvaard door de 35 ministers van buitenlandse zaken tij dens de ruim een half uur durende openingszitting. Deze richtlijnen, die door alle 35 landen samen waren op gesteld, omvatten beginselen als het verbod op gebruik van geweld, vreed zame regeling van geschillen en niet- inmenging in binnenlandse aangele genheden van andere landen. Gromiko ging in zijn rede verder. Hij stelde een algemene verklaring voor, waarin bovendien een systeem voor bemiddeling in geschillen was opgeno men en een verbod op hulpverlening aan elk land, dat 'de internationale vrede en veiligheid in gevaar brengt.' Gromiko merkte op dat het beginsel van 'niet-inmenging in binnenlandse aangelegenheden' betekent dat 'de po litieke, economische en culturele in stellingen van andeer staten worden geëerbiedigd'. Territoriale onschend baarheid'. aldus Gromiko, 'wil zeggen een onderschrijven van de 'huidige grenzen' van Europa.' 'De Sowjet-Unie is niet van plan zich van de rest van de wereld af te sluiten', zo vervolgde hij. Maar volgens waarnemers bete kenden deze uitspraken dat Moskou weinig gezind blijft haar grenzen te openen voor westerse ideeën en in vloeden en naar bevestiging streeft van de status quo (de bestaande situa tie). Hoewel de Finse organisatoren van de conferentie de spreektijd tot 20 minuten per persoon hadden be perkt, wist Gromiko toch beslag te leggen op 50 minuten spreektijd. De gisteren begonnen veiligheidscon ferentie wordt gehouden door minis ters van buitenlandse zaken der 35 deelnemende landen. De inhoud van de toespraken kan worden samengevat als pleidooien voor ontspanning, vei ligheid en vrede in Europa en in de wereld Secretaris-generaal van de VN. Kurt Waldheim, noemde de bij eenkomst 'een keerpunt in de wereld geschiedenis.' William Rogers, de Amerikaanse minister van buitenland se zaken sprak van 'een der belang rijkste bijeenkomsten sinds de Twee de Wereldoorlog.' De Finse president Urho Kekkonen, die de bijeenkomst opende, haalde een Fins spreekwoord aan: 'Veiligheid krijg je niet door een schutting op te trekken, veiligheid verwerf je door Champagne, de ceremoniële drank der diplomaten vloeide gisteren ook in Helsinki, waar de Europese Veiligheidscon ferentie is begonnen. Het glas wordt geheven door de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, William Rogers (links) en zijn Russische collega, Andrej Gromiko, die in een rede diverse vakgenoten tot pessimisme stemde. dit is voor mij het einde Van een verslaggever DEN HAAG Staatssecretaris Veer man is niet bereid gezakte eindexa menkandidaten havo 1973 de gelegen heid tot een herkansing te bieden. De bewindsman heeft dit geantwoord op vragen van het kamerlid Wilbers (D'66) Wilbers had op herkansing aangedrongen voor die gezakte kandi daten die een onvoldoende eindcijfer voor Nederlands hadden als gevolg van een onvoldoende cijfer voor het onderdeel tekstverklaring Nederlands of als er een duidelijke aanwijzing be stond dat de kandidaat gedurende het laatste schooljaar voor het onderdeel tekstverklaring als geheel duidelijk betere prestaties had geleverd dan op het eindexamen. De invloed van dit examenonderdeel op het eindcijfer is volgens dr. Veer man betrekkelijk, terwijl door de her ziening van de normen voldoende te gemoet is gekomen aan de moeilijk heidsgraad van de opgave. Bovendien zou de uitvoering van het voorstel van de heer Wilbers op grote praktische moeilijkheden stuiten en weer onbillijkheden kunnen veroorza ken ten aanzien van andere kandida ten. De uitslag hangt, aldus de staats secretaris, immers af van de eindcij fers in alle vakken. Het is ondoenlijk het eindcijfer voor Nederlands daar uit te isoleren. SANTIAGO (UPI. AFP) President Allende van Chili zal waarschijnlijk ten minste drie generaals benoemen in zijn nieuwste kabinet, zo wordt aangenomen. Alle kabinetsleden tra den gisteren af, om de president de vrije hand te geven bij een reorgani satie van zijn kabinet. Met militairen in zijn kabinet zou Allende de vrede in zijn land willen bewaren, na de mislukte staatsgreep van verleden week. De Chileense kamer, die beheerst wordt door de oppositie, heeft het verzoek van Allende afgewezen om na de mislukte coup voor drie maanden üe staat van beleg te mogen instellen. Het verzoek werd verworpen met 81 tegen 52 stemmen. (ADVERTENTIE) Omdat je nooit weet waar je terechtkomt.. .zou je altijd zo'n snelle, snoerloze Philishave bij je moeten hebben. Voor snel en glad scheren; Kleintje Philishave vanaf f3550 WASHINGTON (Reuter, UPI) Het Amerikaanse leger heeft de beschuldi gingen van collaboratie met de vijand tegen zeven voormalige krijgsgevange nen ingetrokken. Een achtste oud krijgsgevangene, tegen wie de be schuldigingen waren geuit, pleegde vorige week zelfmoord. In een verklaring van het Pentagon werd gezegd dat er onvoldoende be wijsmateriaal was voor de beschuldi gingen van luchtmacht-kolonel Theo dore Guy. Bovendien is het Pentagon tegen het houden van processen we gens het afleggen van propaganda-ver- klaringen. Kolonel Guy had beweerd dat de mannen een zogenaamd 'vredes- comité hadden gevormd en gecollabo reerd hadden met de Noordvietname- zen bij verscheidene propaganda-acti- viteiten, waarvoor ze een betere be handeling hadden gekregen. Nog twee militairen lopen nu de kans vervolgd te worden wegens collabora tie met de Noordvietnamezen: een ka pitein ter zee en een overste van de mariniers. Een schout bij nacht heeft hen aangeklaagd. De Europese Veiligheidsconferentie is begonnen in de grote vergaderzaal van het Finlandia Huis in Helsinki. Dc foto werd genomen tijdens de toespraak van de Finse minister van buitenlandse zaken, Ahti Karjalainen. poorten te openen.' Volgens waarne mers een fijnzinnige toespeling op het IJzeren Gordijn, een symbool uit de Koude Oorlog-periode. Op de eerste dag van de conferent:°, die in het Finlandia Huis in Helsink wordt gehouden, heeft Malta nog voor enige consternatie gezorgd. De Malte se afgevaardigde eiste de deelname van Algerije en Tunesië aan de confe-_ rentie. Besloten werd daarop een werkgroep op te richten die zou on derzoeken of de twee landen alsnog uitgenodigd konden worden. De Albanese regering heeft laten we ten dat de conferentie 'door de mani- HELSINKI (ANP) Minister van buitenlandse zaken Max van der Stoel heeft verklaard dat de rede van Gro miko doet vrezen dat de resultaten van de top In Helsinki vrij beschei den zullen zijn. Van der Stoel zei dit gisteren tegenover Nederlandse jour nalisten in de Finse hoofdstad. Volgens de minister is Gromiko in zijn rede teruggekomen op standpun ten die Russische onderhandelaars hardnekkig hebben verdedigd tijdens de voorbereidende besprekingen. Vooral het feit dat Gromiko sprak van 'culturele samenwerking en con tacten tussen de organisaties' was op merkelijk. Hij vermeed zorgvuldig te spreken over 'het vrijer verkeer van personen, ideëen en informatie' tussen Oost en West. Volgens Van der Stoel zal 'heel hard en moeizaam onderhan deld moeten worden. 'Ik ben niet op timistisch over de omvang van de re sultaten die wij zullen bereiken', zo merkte hij op. pulaties der twee supermogendheden (de VS en de Sowjet-Unie) in feite geen bijdrage kan leveren tot de vei ligheid in Europa'. Radio Tirana had in een uitzending gemeld dat de con ferentie slechts de onveiligheid in Eu ropa kan bevorderen en dat er daar om geen Albanezen naar Helsinki wa ren gekomen. De Russische pers heeft zich zeer op timistisch over de top in Helsinki uit gelaten. 'Rode Ster', het blad van het Russische ministerie van defensie, zei: 'Het is algemeen bekend dat de Sow jet-Unie de Europese conferentie niet beschouwt als een propaganda-forum of een ceremoniële bijeenkomst voor een lege uitwisseling van woorden, maar als een practische maatregel voor de vermindering der spanningen in Europa en een opening voor multi laterale samenwerking.' (d.w.z. samen werking tussen vele landen, in tegen stelling tot 'bilaterale samenwerking': samenwerking tussen twee landen). Van een verslaggever GRONINGEN De 28-jarige ver pleegde J. G. M. D. uit de Van Mesdag inrichting te Groningen is sinds gis teren spoorloos. De man had verlof om in Meppel deel te nemen aan het mavo-examen. Hij had maandagavond om half zeven weer in Groningen moeten zijn. D„ die afkomstig is uit Zutphen, werd destijds door de rechtbank te Rotter dam veroordeeld wegens medeplichtig heid aan moord. De directie van het Van Mesdagasiel, een kliniek voor verpleegden die ter beschikking van de regering zijn gesteld, kon dinsdag morgen nog niet meedelen of D. nu wel of niet aan het mavo-examen heeft deelgenomen. DEN HAAG De sterkte aan hoofd- en opperofficieren bij de luchtmacht is in de periode 1962 tot medio 1973 toegenomen met 227 man. Het totaal aan tal beroepsmilitairen bij de luchtmacht (dus inclusief de officieren) steeg in die periode met 581 man. Dit antwoordt staatssecretaris Mommersteeg op vra gen van het Kamerlid Kombrink (PvdA). De grotere behoefte aan hoge officieren is volgens de staatssecretaris te ver klaren uit technologische en maatschappelijke ontwikkelingen, verbreding van de taak van de luchtmacht en uit de toegenomen samenwerking in Navo- verband ten aanzien van speciale internationale projecten. noteer als nieuwe abonnee naar inhoud en overtuiging een krant die gezien is ep gezien mag worden! Door de benadering van het plaatselijk, landelijk en wereldgebeuren. In kerk en maatschappij, in politiek, kunst en sport. Kritisch, kort en bondig! Een krant ook voor uw buurman. Zet hem vandaag nog op de bon. Opgegeven door Plaats: Betaalt per.- maand; C kwartaal. De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis en bespaart ca. 4 gulden abonnementsgeld. Naam: Adres: "De muziekleraar zei, dat ik beter mijn viool kon verkopen. Voor het geld heb ik nu een hengel gekoeht Plaats.- Ik ontvang als beloning het aangekruiste O mapjes postpapier met enveloppen pletine schaaltje (flessen onderzetter) handige paraatmap met briefpapier en pen Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: Nieuwe Leidse Courant, antwoordnr. 267 Leiden Proefschrift: Van een verslaggever UTRECHT De kans dat nierpatiënten aan kenmer kende bijkomende kwalen overlijden kan waarschijn lijk minstens worden gehal veerd Daartoe moeten die patiënten voordat wordt be gonnen met een kunstnier- behandeling, of voordat tot transplantatie wordt overge gaan, grondig op afwijkin gen aan het maag-darmka naal worden onderzocht en indien nodig worden geope reerd. Dit concludeert dr. C. P. M. Dekkers (31) uit IJsselstein in een proefschrift dat de titel heeft 'Peptische afwijkingen bij nier-insufficientie'. Dr. Dekkers promoveerde gisteren op dit werkstuk tot doctor in de ge neeskunde aan de rijksuniversi teit te Utrecht. Tot dusver bestonden geen dui delijke gegevens over de ken merkende kwalen die nierpatiën ten dikwijls naast hun nier kwaal hebben. Het gaat hier om maagzweren, afwijkingen aan slokdarm en twaalfvingerige darm. Dr. Dekkers ontdekte na een onderzoek van ernstige of chronische nierpatiënten dat ze in het algemeen een te hoge maagsapproduktie hadden en dat het zuurgehalte van het sap hoger was naarmate de patiënten langer aan de nierziekte leden. Maagsap Volgens dr. Dekkers kan het sterfterisico aanzienlijk worden verkleind als maatregelen tegen de te hoge maagsapproduktie worden genomen, voordat met de nier-ingreep wordt begon nen. Dit betekent in veel geval len een maagóperatie.' Maar het risico van een dergelijke opera tie is statistisch gezien aanzien lijk kleiner dan de risico's van de maag-darmafwijkingen na een niertransplantatie. In som mige wetenschappelijke publika- ties worden percentages van 11 tot 26 genoemd voor de sterfte aan maag-darmafwijkingen na een nier-transplantatie. Het ge vaar is het grootst in de eerste maanden na de transplantatie. In het academisch ziekenhuis te Utrecht worden alle nierpatiën ten al op maag-darmafwijkingen onderzocht. Dat zou volgens dr. Dekkers in alle niercentra moe ten gebeuren. Onderzoek Naar de oorzaak van de te hoge maagsapproduktie is verder on derzoek nodig. Voorshands wordt aangenomen dat gastrine, een stof die bij gezonde mensen in de nieren wordt afgebroken, verantwoordelijk is voor de kwaal. Gezocht wordt naar pre paraten die het effect van ga strine bij nierpatiënten tegen gaan. Maar voordat die prepara ten aan alle kanten zijn uitge probeerd. zullen nog vele jaren passeren. Dr. Dekkers, die wetenschappe lijk hoofdmedewerker is van het academisch ziekenhuis te Utrecht heeft voor zijn proef schrift 78 mensen met een chro nische nierkwaal onderzocht en lange tijd in de gaten gehou den. Van deze groep werden 46 patiënten met een kunstnier be handeld. Enkele mensen van de onderzochte groep hadden ge transplanteerde nieren. Dertig procent van de gehele groep bleek te lijden aan afwijkingen van het maag-darmkanaal. Bij tweederde van deze 'afwijkers' ging de kwaal gepaard met bloedingen. Promotor van dr. Dekkers was dr. O. J. Thije, lector in de ga- stro-enterologie te Utrecht. Binnenland Andere 'anti-kraakwet?' Buitenland Griekse ministers beschul digd Abortus teruggedrongen Kerk Europa en christendom Sport Ocana: coup op kasseien 10 Nieuwe boeken Men schrijft ons Radio en tv Strips, feuilleton Recept Puzzel Commentaar

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1