Fiat steeds actiever in zuiden van Italië Dreiging voedertekort voor vee verminderd nkomensstijging hoger lersoneel bleef achter Laatste overleg vóór handelsbesprekingen nu in Genève begonnen ■4 F 'Industrielanden kunnen milieu beheer betalen' Britse brouwer naar Damrak VS gaan schroot- export beperken Ned. fondsen in New York NEW YORK GEDRUKT ISEN- IE! zig bedrijf bezig bedrijf bezig bedrijf LI - ROUIW/KiWARTET WOENSDAG 4 JULI 1973 FIN.VNCTcN EN ECONOMIE T13/DRL13 Grote investeringen in de Mezzogiorno Van een onzer verslaggevers CASSINO (Italië) Zwaar hangt He warmte boven het Zuiditaliaan- se land. De bergen aan de einder lijn in nevels gehuld. Dorpjes in het heuvelachtige landschap zin- Beren in de hitte. Op de autostra- la Rome-Napels snelt het verkeer toort. De automobilisten hebben auwelijks oog voor de oleanders, ie in de middenberm bloeien, fwisselend wit, rood en rose. Op al van plaatsen liggen strobalen lp de velden. Bewijs, dat de dors machines hun plicht hebben ge- Jaan. Soms is de grond zelfs al )eer omgeploegd. ehier het beeld van de Mezzogiorno, •t probleemgebied van Italië, op een te dag in juni. Een gebied, dat niet speend is van natuurschoon. Rijke- k is het landschap gestoffeerd met lerlei kleuren groen. Groen van de imen, van de velden maar ook van wijngaarden, waar de druiven rij- n in de warme zon. >ch is de bevolking hier niet geluk- in deze streek ten zuiden van Ro- waar ruwweg een 35 procent van totale Italiaanse bevolking woont die omstreeks 2/5 van de totale tliaanse oppervlakte beslaat. De le nsstandaard van de mensen die hier nen is laag. Ongeveer 20 procent n het bruto nationale produkt van lië is maar afkomstig uit de Mezzo- irno. Het behoeft dan ook geen ver- ndering te wekken, dat velen uit gebiecLnaar het noorden van Italië n getrokken in de loop der jaren, ar waren de grote industrieën ge- itigd en was meer te verdienen. evensstandaard is deze ontwikkeling, die de ach- eenvolgende Italiaanse regeringen iben getracht om te buigen. Door van maatregelen, zoals het vesti- van staatsbedrijven in de Mezzogi- o. heeft men gepoogd de levens- ndaard in het zuiden op te trekken einde zo dc bestaande kloof tussen noorden en het zuiden te over iggen. resultaten zijn helaas tot dusverre niet zó geweest als waarop was ïoopt. De i ïkomens zijn weliswaar het gehele land gestegen, maar in noorden (in de industrie) meer in het zuiden dat overwegend nog irisch is. Het verschil tussen ird en zuid is dan ook eerder gro- dan kleiner geworden. Ongeveer duizend auto's per dag komen van de lopende band in tie Fiat-fabriek in Cassino, in het zuiden van Italië. uidelijk (t is inmiddels wel duidelijk gewor- i. dat voor het ombuigen van de Jtaande ongelijkheid de staat niet 'ien kan zorgen. Sociale politiek en 'letering van de infrastructuur al- is niet voldoende om een ritua- tie, die eeuwen heeft voortbestaan zo maar ineens te wijzigen. Wil de Mezzogiorno Werkelijk in eco nomisch opzicht van de grond komen, dan zal met name de particuliere indus trie zich niet onbetuigd moeten laten in het zuiden van Italië. Pas als dat op grote schaal gebeurt, zal aan de trek van het zuiden naar het noorden, die reeds tot zovele spanningen in het land aanleiding heeft gegeven, een einde kunnen komen. Eerst dan zal het zo noodzakelijke economische evenwicht en een meer homogene ont wikkeling van de industrie in het ge hele land een feit kunnen worden, zo hoopt men. Acht fabrieken Eén van de Italiaanse industrieën, die in dit kader plannen (heeft) verwe zenlijkt is het Fiat-concern. In de ja ren 1970 tot en met 1972 heeft dit be drijf niet minder dan 250 miljard lire 1J4 miljard);.in de. Mezzogiorno geïnvesteerd. Met dit geld zijn acht fabrieken gebouwd, die goed zijn voor tenminste 20.000 nieuwe arbeidsplaat sen. Voor de jaren 1973 tot en met 1975 staat een investering van nog eens 270 miljard lire (ƒ1,3 miljard) in dit gebied op het programma. De investeringen van Fiat in het on derontwikkelde zuiden zijn in nauw overleg met de regering tot stand ge komen, waarbij 'aan de staat de taak toeviel te zorgen voor de uitvoering van de nodigeinfrastructurele wer ken,- als wegen, huizen én scholen. Voor Fiat zeu was het risico van de investeringen; c.n \an het-kunnen aan trekken van voldoende mensen. Wat dit laatste betreft, de Mezzogiorno be schikt nog altijd over een omvangrij ke arbeidsreserve. Hel was voor het concern dan ook -biet al te moeilijk in de gebieden in Zuid-Italië. waar de nieuwe fabrieken zijn gevestigd, men sen te vinden. Wél was het nodig de ze mensen, merendeels agrariërs, een grondige opleiding te geven voor het werk in de fabrieken. Eén daarvan staat in het industriege bied Van Cassino-Pontecorvo, dat be hoort tot de gemeente Pïedimonte San Gèrmano. Hier is, onder het oog van de abdij van Cassino, bij de strijd waarom in de tweede wereldoorlog zo vele jonge levens verloren gingen, ten koste van een investering van 70 mil jard lire (ƒ350 min.) een moderne automobielfabriek verrezen, die straks aan 4000 mensen werk zal verschaf fen. Per dag verlaten nu al een 1000 auto's van het model Fiat 126 de lo pende band. Een aantal dat, naar het zich laat aanzien, omstreeks 1975 zal zijn uitgegroeid tot ongeveer 1700. In een onzer verslaggevers ÏSTERDAM De gemiddelde (icentuele inkomensstijging van niet onder een cao vallend ho- kaderpersoneel is in de laat- jaren behoorlijk achtergeble- bij die van handarbeiders, blijkt uit een onderzoek dat Raadgevend bureau Beren- ot en het Raadgevend bureau boom en Hegener in samen- rking met het Nederlands Cen- n van Directeuren hebben in- teld naar de honorering van achttiental topfuncties in het erlandse bedrijfsleven. Juristen: 23.000 (laagste inkomen 19.000, hoogste inkomen 34.000). Sociologen/psychologen: ƒ25.000 (laag ste inkomen 22.000, hoogste inko men 29.000). Natuurkundigen/chemici: 26.500 (laagste inkomen 23.000, hoogste in komen 32.000). Restgroep: (bestaande uit medici, bio logen en een politicoloog) 25.000 (laagste inkomen 22.000, hoogste in komen 36.000). HTS'ers blijken gemiddeld 17.000, en afgestudeerden van sociale acade mie 18.000 te verdienen. (Onder aanvangsinkomen wordt verstaan het brutosalaris bij indiensttreding plus tantième, gratificatie e.d. over 1971.). In onderstaande vergelijkende inko menstabel worden in de eerste kolom de salarissen gegeven van kaderleden in endernemingen met een laaromzet tot 5 miljoen, de tweede kolom heeft betrekking op salarissen verdiend in ondernemingen met een omzet groter dan 100 miljoen. Functie inkomens in guldens over 1972 Verkoopleider Bedrijfsleider Hoofd financidle afdeling Hoofd technische ontwikkeling Expnrlleider Hoofd directiesecretariaat Dircciiesecretaressc Hoofd personeels.'.aken Hoofd vertegenwoordiger Hoofd verkoopbevordering Hoofd bedrijfsbureau Hoofd afdeling inkoop Hoofd technische dienst Hoofd boekhouding Chef de bureau verkoop Hoofd rekencentrum Hoofd systeemanalyse Hoófdprogrammeur 34.000 57.000 31.(100 02.000 20.000 66 000 23.000 59.000 27 noo 57.000 25 000 50 00# 17 000 23 000 20.000 55.000 25.0)10 43.000 28 000 45.000 20.000 49.000 23.000 49.000 22.000 45.000 23.000 44.000 21 000 33 000 24 000 46.000 35 000 19.000 26.000 PARIJS In het algemeen vormen de kosten van de strijd tegen de be vuiling van het milieu nu en in de komende vijf of tien jaar een last die de industrielanden kunnen dragen al kunnen zich in bepaalde sectoren plaatselijke moeilijkheden voordoen. Tot deze voorlopige conclusie zijn des kundigen van de OESO, de organisa tie voor economische samenwerking en ontwikkeling, gekomen nadat ze een onderzoek hadden ingesteld naar de ontwikkeling van de kosten van het milieubeheer in sommige aange sloten landen en door het secretariaat van de organisatie. De deskundigen wijzen erop dat hun analyse eon voor lopig karakter draagt en slechts met de grootste voorzichtigheid mag wor den gehanteerd. Hun onderzoekingen moeten worden beschouwd als een eerste stap in de richting van het op zetten van een samenhangend metho dologisch kader dat kan worden ge bruikt voor ramingen van de kosten van het milieubeheer in de voornaam ste economische sectoren. De gegevens waarop de conclusie van de OESO is gebaseerd zijn verkregen uit een aan tal nationale ramingen van de kosten van het milieubeheer zoals die in ja nuari van dit jaar door de OESO zijn gepubliceerd. AMSTERDAM Op dinsdag 10 juli zullen op de Amsterdamse effecten beurs voor het eerst worden verhan deld de Continental Depositary Re ceipts (CDR's), elk vertegenwoordi gende 50 gewone aandelen van 25 pennies elk, van het Britse brouwerij concern Bass Charrington. De eerste koers van de CDR's zal worden vast gesteld op basis van de slotnotering van de Londense beurs op maandag 9 juli. De waarde van een CDR zal on geveer uitkomen op 482, zo blijkt uit het introductiebericht. De groep is thans het grootste brou werijconcern in het Verenigd Konink rijk en neemt ongeveer 20 pet. van de totale bierproduktie aldaar voor haar rekening. De voornaamste activi teiten bestaan uit brouwen, bottelen ën mouten, het produceren en de af zet van wijnen en gedistilleerd, het produceren van alcoholvrije dranken alsmede het slijten van al deze pro- dukten via de eigen detaillisten aan eigen binnen- en buitenlandse afne mers en aan derden. De groep bezit brouwerijen, bottelarijen en mouterij en en heeft ongeveer 10-800 vestigin gen in en buiten het Verenigd Konink rijk, met inbegrip wan 80 motels en hotels. Bij de groep werken in totaal ongeveer 58.000 personeelsleden. Bass Charrington behaalde in het op 30 september 1972 geëindigde boek jaar een omzet van 440 min pond te gen 385 min pond in het boekjaar daarvoor. De winst na belasting nam toe van 14,5 min pond tot 18.2 min pond. In de eerste 28 weken van het nieuwe boekjaar steeg de vergelijkba re omzet van 221,5 min pond tot 256 min pond en de groepswinst na belas ting nam toe van 12,6 min pond tot 16.8 min pond. Het tweede halfjaar is goed begonnen, aldus het bericht, met in alle sectoren stijgende omzettpn. Toenemende kosten zullen de winst cchtcr beïnvloeden. Het stijgingspei- centage in het tweede deel van het jaar zal waarschijnlijk belangrijk la ger zijn dan in het eerste deel. De groep heeft vorig jaar 17 Esso Mo tor Hotels overgenomen. Drie daarvan staan in Nederland. WASHINGTON Het Amerikaanse ministerie van handel heeft de uit voer verboden van schroot van meer dan 500 ton voor de rest van dit jaar. Minister van handel Frederick Dent verklaarde dat uit een overzicht van het niveau van de buitenlandse vraag naar schroot was gebleken dat tot nu toe dit jaar 12,4 miljoen ton schroot uitgevoerd is. Elke nieuwe order zou dit totaal uitbreiden. In 1972 werd 7.5 miljoen ton schroot uitgevoerd. Dent zei dat hierdoor grote druk was uitge oefend op het binnenlandse aanbod van staal- en ijzerschroot en op de prijzen daarvan. Daarom had hij op dracht gegeven om geen vergunnin gen. uit te geven voor buitenlandse aankopen van meer dan 500 ton schroot na 1 juli. Dent zei dat Japan, dat ongeveer 50 procent van de Ame rikaanse export van staal- en ijzer- schroot afneemt, de Amerikaanse re gering heeft meegedeeld dat het zijn aankopen in de Verenigde Staten zal verminderen met een miljoen ton en levering hiervan zal uitstellen tot 1974. Amerikanen verzachten soja-embargo Van een onzer verslaggevers AMSTERDAjM De Verenigde Staten hebben bet soja-embargo verzacht. De totale uitvoerstop heeft plaats gemaakt voor een beperking van de export met ongeveer vijftig procent. Hiermee is de dreiging van een voedseltekort voor het Nederlandse vee vermindert. Uitgeperste sojabonen het zoge naamde sojaschroot vormen de be langrijkste grondstof voor veevoer. Vanuit de Verenigde Staten voert ons land jaarlijks meer dan één miljoen ton soja in. Bij het afkondigen van de uitvoerstop was er in ons land een voorraad voor slechts drie weken. De exportstop is ingetrokken na de hevige beroering die op de bekendma king ontstond. Japan één van de grootste afnemers heeft officieel bij de Verenigde Staten geprotesteerd. De Amerikaanse regering was tot de maatregel overgegaan om het aanbod in eigen land van veevoer met een hoog eiwitgehalte veilig te stellen, vcor het mesten van rundvee, varkens cn gevogelte. Voor de stop waren sommige Ameri kaanse boeren al begonnen met het slachten van de veestapel, omdat dat hen voordeliger uitkwam dan door gaan met het dure voederen. 'Onze aanvoer van vlees, eieren en melk kwam in gevaar', zei de Amerikaanse onderminister van landbouw, Butz, vorige week na het bekendmaken van de uitvoerstop. Uitbreiding marktgebieden centraal GENEVE In Genève zijn de laatste voorbereidingen begonnen voor de wereldKandelsbesprekingen die in september worden gehou den met als doel een drastische Verlaging van de douanerechten, vermindering van de handelsbarrières, kortom uitbreiding van de marktgebieden. Officiële vertegenwoordigers van ongeveer tachtig landen, die voor het merendeel aangesloten zijn bij de GATT (Alge mene overeenkomst betreffende tarieven en handel) zijn bij de be sprekingen betrokken. Over de gehele wereld bestaat een te kort aan veevoer. Eén der belangrijk ste oorzaken is het verdwijnen van vismeel op de markt. Vismeel dat vooral afkomstig was uit Zuidamcri- kaanse landen als Peru. De visvangst is daar gedecimeerd door het zich ver plaatsen van een warme Golfstroom. De plaats van het zeer eiwitrijke vis meel daardoor wordt meer en meer ingenomen door de soja. dat "Th de Verenigde Staten in zeer grote hre- veelheden wordt voortgebracht. Vorig jaar sloten de Verenigde Staten nog een zeer belangrijk contract af met de Sowjet Unie. Als gevolg daarvan en omdat de oogsten tegenvieleh zouden de Amerikanen nu zelf met een te kort zitten. De halvering van de ex port van sojabonen geldt tot 15 sep tember. De uitvoerbeperking met veertig procent voor sojameel en olie koeken geldt tot 15 oktober. Blijkens de bekendmaking van het Amerikaanse ministerie van landbouw is thans ongeveer 33 miljoen bushel sojabonen beschikbaar voor uitvoer, ongeveer 50 procent van de omvang van de reeds afgesloten contracten vcor de rest van het oogstjaar. Boven dien is ongeveer 750.000 short ton so jameel en oliekoeken beschikbaar, 40 procent van de nieuwe uitgevoerde contracten. Het ministerie heeft te vens het verbod op de uitvoer van ka toenzaad (ook verleden week afgekon digd) ingetrokken. Verlichting Zij zullen een rapport opstellen waar in keuzemogelijkheden worden ge noemd voor vermindering van de voornaamste handelsbelemmeringen. Dit rapport dient als grondslag voor het overleg van de ministers van han del van 12 tot 14 september in Tokio. De tweede taak van de officiële verte genwoordigers, die samen het voorbe reidende comité vormen, is het opstel len van een concept-beleidsverklaring die in definitieve vorm door de minis ters zou moeten worden aanvaard. De standpunten van de voornaamste Philips LONDEN De Britse Philips-doch- ter Philips Industries heeft een bod uitgebracht op dè nog niet in haar be zit zijnde 35 pet van het uitstaande kapitaal van ADA (Halifax). Per aan deel wordt 12,5 pence geboden. ADA is een industriële houdstermaat schappij met activiteiten op het ge bied van de produktie van onderdelen en heeft verder onder meer kleinhan delskanalen voor de afzet van radio's, televisies enz. Over het op 30 novem ber 1972 geëindigde boekjaar werd een winst voor belastingen behaald van 331.000 pond (ongeveer 2.2 min). deelnemende landen zijn reeds b e- kendgemaakt door de regeringen van die landen, doch het voorbereidende comité moet praktische manieren be denken om de doeleinden, die vaak tegenstrijdig zijn, te verwezenlijken. De voorbereidingen voor de zoge naamde 'Nixon-ronde' van de wereld handelsbesprekingen zijn reeds zes jaar gaande. Het voorbereidende comi té is verledeh jaar opgericht. Tijdens de vergadering van dit comité, die twee maanden geleden plaats vond. gaven de ontwikkelingslanden te ken nen dat het resultaat van de thans be gonnen bijeenkomst zal bepalen of zij zullen deelnemen aan de wereldhan- delsbcsprekingen. De ontwikkelings landen wensen dat onmiddellijk con cessies op preferentiële basis worden verleend. Vele ontwikkelingslanden stellen tevens de eis dat er geen spra ke mag zijn van wederkerige gunsten voor de rijke landen. Blijkens een vertrowelijk rapport, dat het voorbereidnde comité behandelt, verwachten de geïndustrialiseerde lan den geen wederkerige gunsten van de vijfentwintig armste landen van de wereld, maar zij verwachten wel een zekere mate van begunstiging door de rest van de 'Derde Wereld.' Overigens verwacht de wereldvoedsel organisatie (FAO) enige verlichting van het structurele vleestekort. (Door dit tekort zijn de vleesprijzen de afge lopen maanden pijlsnel omhoogge- schoten. Argentinië zette de inwoners op rantsoen om de afnemers te kun nen blijven bedienen). Oorzaak van het gematigde optimisme van de FAO is de verwachte stijging van de vleesproduktie in de belang rijkste importgebieden. Koersen in Montreal 29/6 2 7 3/: 2.on gesl.' 2.0. Doin Tar Cbem 20% geslo" 20' Husky 22s:, geslotrn 22' Nal Gas 10*. geslote 11 Mass Ferguson 18', Nat Resources 8.381. gesloten 8 .36' Shell Canada 17*4 geslote-' 17», DOW JONES INDEX Indusi. Sporen Utll. Ubl. Mods 29 juni 891.71 156.18 102.12 74.19 564 6 2 juli 880.57 155.33 100.94 74.05 565.4 3 juli 874.17 155.60 100.56 74.09 569.1 Aand. Obl. Tot. H. L. 29 juni 10.770 14.170 1.138 61 709 2 juli 9.830 16.970 1.727 466 918 3 juli 10.560 16.330 1.737 503 824 Kon Olie noteerde gister 43). Unilever S 52-'-. 52". 19'. '191,1 tfn KLM S 3 Du Pont. Gtove. Forran. i S 42*4-"» <42V Philips S 18'.- - >38%) Opgave EFFECTENKOERSEN AVoNDVERKEER In het telefonisch avondverkeer kwamen gis teravond de volgende koersen tot stand i Tus sen haakjes de officiële slotkoers van gister middag) AKZO i71.60) Hoogovens >72 80) Kon. Olie 110.20-110 70 >111.90). Phi lips 49.00 gb-49.20 ql >49.50). Unilever 135 00- 135.20 >136.70). KLM <101 50) ACF Industrie Aireo Allied Chemical is 1971 de hi 0171( aging ack v» utuatic ld«rs. ofcjj E tl nw1 T( onderzoek, dat is gepubliceerd in S Magazine, het blad van de Ne- tndse Centrale van Hoger Perso- omvatte 5465 hogere functiona- werkzaam in 605 ondernepiin- s bekend streeft de vakbeweging voor volgend jaar naar een ver- terugdringen van de procentuele sverhogingen. De loonsverhogin- zullen volgens de bonden in het r van de inkomensherverdeling Dinste gedeeltelijk-in vaste bedra- moeten worden gegeven. In het lepubliceerde onderzoek komt de- iblematiek niet aan de orde. lustrie -fens het onderzoek naar de belc- van topfuncties kregen cao-werk ers in het particulier bedrijf vo- jaar een loonsverhoging van 11 ent, de werknemers in de indus- kregen 15.5 procent. Het hogere- let middenkader ontving 10 pro loonsverhoging. Het onderzoek )f functies als verkoopleiders, be sleiders, exportleiders, afdelings den en pas afgestudeerde aeade- Het aanvangsinkomen van pas studeerden had zowel betrekking ègenen met een universitaire op- ng als met een hogere beroepso- ling. Gebleken is dat het gem id le aanvangsinkomen vnor pas af- Jdeerden er als volgt uitziet: nieurs: 26.000 (als laagste inko- werd genoteerd 16.500. als :ste inkomen 80.000). if men: 25.000 (laagste inkomen ■000, hoogste inkomen 34.000). Presburg AMSTERDAM Het schoenen-fili aalbedrijf Presburg schoenen in Am sterdam heeft Matto, eveneens uit de hoofdstad, overgenomen. De overne ming heeft, behalve een versterking van de marktpositie, vooral tot doel om in de middenklasse een grotere af zet te verkrijgen met een gunstige prijsstelling. De overneming zal de naam Matto niet doen verdwijnen en in het perso neelsbeleid zullen geen wijzigingen plaatsvinden. Matto bezit 17 filialen en heeft ongeveer 90 man personeel in dienst. Bij Presburg (27 filialen) werken 250 personen. Een woordvoer der van Presburg verklaarde dat de vakbonden zich akkoord hadden ver klaard met de overneming. Volkswagen WOLFSBURG Volkswagen over weegt een assemblagebcdrijf te bou wen in de Verenigde Staten, zo heeft president-directeur Rudolf Leiding dinsdag in de jaarvergadering van het concern in Wolfsburg meegedeeld. Nagegaan wordt op het ogenblik of het wat de kosten betreft verantwoord is in de Verenigde Staten auto's te as sembleren uit onderdelen die in West-Duitsland worden gemaakt. 'Een Amerikaans assemblagebedrijf zou waarborgen verschaffen voor de bezet ting van de volkswagenfabrieken in West-Duitsland en tegelijk de West- duitse en buitenlandse handelsbelan gen dienen', aldus Leiding. Hij wees erop dat de Verenigde Staten luin in voer willen verminderen terwijl de Westduitsc regering naar een beper king van de uitvoer streeft. Leiding verklaarde echter met nadruk dat het resultaat van de onderzoekingen nog niet vast staat en dat het nog niet ze ker is dat een fabriek in de Verenig de Staten zal worden gebouwd. Volgens Leiding is het nodig dat Volkswagen minder afhankelijk wordt van de export. Op het ogenblik wordt meer dan zeventig procent van de produktie uitgevoerd en betekent elke wisselkoersverandering een flinke schadepost. De valutarisico's zouden al heel wat kleiner worden als maar zestig proeent van de produktie naar het buitenland ging. Volkswagen moet volgens leiding echter alles doen om haar aandeel van de Amerikaanse au tomarkt te behouden. Van Wessem ZAANDAM Houthandel Van Wes sem heeft in het per 28 februari ge ëindigde boekjaar 1972-1973 een winst saldo behaald van 160.991 tegen 144 312 het jaar daarvoor, zo blijkt uit het jaarverslag. Zoals reeds ge meld wordt een dividend van 12 pet voorgesteld (v.j. 10 pet). In de eerste maanden van het huidige boekjaar heeft de grossiersomzet een gunstig verloop en bij de dochterondernemin gen handhaaft de omzet zich tot nu toe op een stabiel niveau. De huidige prijsstijgingen zullen van uitermate grote invloed blijken te zijn. In de eerste helft van het verstreken boek jaar gaf de handel in gezaagd naald hout een rustig beeld. In de tweede helft echter raakte het evenwicht tus sen vraag en aanbod in West-Europa verstoord door een voortdurend goed verbruik. Dit had een spectaculaire prijsontwikkeling tot gevolg: de prij zen in Europa stegen in enkele maan den tijds tientallen procenten. Deze stijging vindt nog steeds voortgang, aldus het verslag. Deze wijziging in de marktverhoudingen had een direc te invloed op de gang van zaken in Nederland. De vraag naar hout, bij te kleine liggende voorraden, was oor zaak van de prijsstijgingen, terwijl juist de prijsstijgingen voor de handel aanleiding waren om weer normale voorraden aan te gaan leggen. Hier door keerde het vertrouwen, dat reeds jaren grotendeels was verdwenen, on verwacht terug. Océ-Van der Grinten VENLO De Océ-Van der Grinten- groep heeft de Amerikaanse onderne ming Pitney Bowes dc produktie- en verkooprechten verleend voor bepaal de nieuwe Océ-apparaten. die kopië ren op gewoon, niet voorbewerkt pa pier, en met name voor de Océ 1700. Pitney Bowes verkreeg deze exclusie ve rechten op de Océ 1700 en verwan te apparaten voor de Verenigde Sta ten. Canada en Mexico en niet-exclu- sieve rechten voor Midden- en Zuid- Amerika. Volgens het contract zal het Amerikaanse bedrijf ook een beperkt aantal 1700-apparaten fabriceren voor afzet in de Verenigde Staten door de Amerikaanse Océ-organisatie. Onderling Belang AMSTERDAM De Amsterdamsche Beleggings Trust in Amsterdam gaat een bod van 740 pet uitbrengen op het gehele aandelenkapitaal van Be- leggings maatschappij Onderling be lang te Rotterdam. Het bod bedraagt 740 pet voor de aandelen genummerd 1 tot en met 40 en 595 pet voor de overige aandelen. Het bod wordt gedaan onder voor waarde dat tenminste twee derde van dc uitstaande aandelen is aangemeld en ingeleverd, onverminderd de be voegdheid ook bij een lager percenta ge het bod gestand te doen. Uiterlijk 31 juli 1973 zal bekend worden ge maakt of het bod gestand zal worden gedaan. De handel in het incourant genoteer de 'Onderling belang' is sinds 28 juni jl st-ipgezet. De laatsté koers was 490 pet (voor de nrs boven de veertig). Am Metal Am Molm Am Smelt C Het Am Tel Tel Ampex Anaconda Arme» Sleel Al 1.»rit Richfield Bendis Hclhl Steel Boeing Burling 34 33-'. 57% 57 38% 38 32' 32» 23 23 20 26 36' SO5 j Ind Can l'acafic Ry Cclanesc Chase Manhattan Chessie System Chrvsler Cities Service Colgate falinolive CoU Industries Commonw Edison Cons Edison Conl Can Cunt till Curtiss Wright Cur lies Wright A Dart Ind Deere and Co "Dow Chemical Du Kont I El) Eastman Kodak First Nat City 25' j 25H 16*» 16*4 31», 31',, 44% 4514 43», 43 23*4 23*4 47'4 46», 27»4 26' j 14', 14V* 31 30'i 23 23 25*. 25% 31'4 30% 19s, 2U 24% 2* 35% 34*4 38 Va 371, 51'4 50*.', 166% 165% 134* 135 Gen F..»ds Gen Motors Gen Puh! Util Ceil Tel A Tel Getty Oil Giletle G mi hel Brothers Gondvear I and U Gull Oil Illinois Centr Insilco Int Kustn Much 56% 24'4 66% 29',4 29'A 117 52% 18*4 18:4 lO'vU'.ex 305' 298% 27', 27% Int Tel Tel Kennecntt Copper 24*4 24'» LinqCemco Vougl) Martin Marietta May Uep Stores McDonnell D»uul. 15*4 30'A 31 17% 18'. 64'. 64 Niibixcn 43% 33',-4 Nat. Cash Registe 33% 13% Nat Distiller» 1" Nal Uvpsuin 1 Nal Sleel 3 Nal Lead I rid 1 Admiral Allenghei Akiona 20% 20J, 23'» 22*, tl'4 ll'-fc 39 39% 13s, 13% 1', l't 9 77 9.73 27% 20% 29-, 23% 37', 37 98b 15% 15*1 I Bnk lor Kec i Flee Frac I Paper it 41 98b 89% 92'4 44s, 44% 21.50 21.80 14% 23% 23' oiln 13'* Pac Gas and El 27% 27*4 Penn Central 1*4 1% Pepsico 81% 81 Phelps Dodge 42% 42% Philip Morris 121', 19% Phillips Pelr 52",4 52% Procter Gamhl 103 100", RCA 23 23*. Republic Steel 22% 22*. Revnolde Ind 44 43% Royal Dutch Pclr 42% 42% Sanla Ft Ind 23*4 24 Sears Roebuck 93% 92% Shell oil 51*4 51*4 Southern 18 s. 18% Southern Pacific 31'5 31'. Ki.il» a 33'4 33 Spertv Rand 39% 39% Slant Oil Calif 76*4 76», Stand ml Indian 86% 86% Ex soli Cnrp 98", 97% Model, .kei Wofll 34% 34% Sun Oil 49% 49% Texas Gulf 34% 34 iexas llisl :3*»ex 84 Iransamerica 11% %cx Unilever 52% 52% Uninil Carbide 33% 33-. Cm K»val 10% 10' Hulled Aircraft 27 27% Culled H' aiids 6% 7 us Sieel 29% 29% West Union Tel 21% 21% W v.utiKli»i|»e bl 34% Wii.ilwiirth 21*4 22% Val fan 10 9*4 V) (.nil A 6% \iirlh We-I K 62 62 V Am Phillips Co 21% 21 Oicul.Mip.1 pelr 8*4 9% Pacific l.tehl 22*4 22 Piihllc Ser, 18% 18*4 standard Hi .KKIS 49% 49:4 slidv 16% 15*4 7"("n 16", 16% 17 16% 28 27',-,

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 13