dag, maandag De zilverwinkel van Wika van Ginkel F n Functie van badpak? Huid blijven verzorgen Leen van Ginkel over: bejaarden, recreatie, grammofoons, reisleiden en 'Zilverpraat' san de lijn Alice Oppenheim Philips geeft geen inzicht in salaris van hoger personeel Numerus fixus voor 6 studies ANWB: koppel belastingplicht aan kentekens Onderwijzers uit protest massaal 'ziek' Personalia n TROUW/KWARTET MAlAMDAG 2 JULI 1973 BINNENLAND Modepsychologen hebben geconstateerd dat de functie van bhdpak- ken heel anders is dan we tot nu toe dachten. Dr. G. de W|t, mo depsycholoog, zegt dat het één- of tweedelig badpak helemaal niet de functie heeft om het lichaam van de vrouw te bedekken,, maar het heeft tot taak om de vrouw aantrekkelijker te maken, ze^tt hij. En over het toenemende naakt-zonnen en -zwemmen zegt dr. D e Wit dat het opvallend is dat vrouwen zich dan toch weer aankleden 1 met armbanden, kettingen, en ringen. Enfin, op de bovenstaandé foto toch nog maar wat zonnekleren, te weten twee modellen van Triumph International. Links een mooi badpak dat vooral bij 'vrou wen boven de veertig populair is en rechts een bikini voor dk? wat grotere maten. Mischien kunnen vrouwen boven de veertig niet altijd aan de make-up mode meendoen: wat er wel moet gebeuren, zegt Guy van Max Factor, dat is dat ook die vrouwen aan huidverzorging moeten blijven doen. En eigenlijk met wat meer zorg. De huid rondom de ogen en die op de hals zijn plekken die snel de leeftijd verraden. Rondom de ogen is de "Eye cream plus" erg goed, een crème die 's avonds rondom de ogen wordt "ingeklopt", dus niet wrijven, want daar wordt de huid weer slapper van. Verder is er de hals- crème, "Throut firming creme", die vanaf het sleutelbeen tot de kin wordt ingemaseerd. Je wordt er geen twrintig van, maar je hoeft er ook niet meteen als tachtig uit te zien. door hette visser Hij heeft een zwak voor ouderen. Dat kun je hóren aan de toon waarop hij het wekelijks half uurtje radio 'Ziiverpraat' voor de NCRV presenteert. En honderden ouderen wéten inmiddels dat hij goed met bejaarden overweg kan, doordat ze zijn meegeweest met de stichting 'Uit boven zestig' die vakantiereizen voor bejaarden laat organiseren. 'Werken met ouderen is boei end. Wij leven in een land dat die ouderen hebben opgebouwd. Vooral hun werken vanaf de oorlog is hard en belangrijk ge weest. We moeten ze daar dank baar voor zijn en oppassen dat we ze niet discrimineren. Ze hebben recht op een fijne le vensavond'. Dat zegt WIKA LEEN VAN GINKEL. Wie is die Wika van Ginkel? Is Wika z'n voornaam? Nee. Is het dan een soort van domineestitel? Nee, ook niet. WIKA betekent: Werker In Kerkelijke Arbeid en er zijn er niet zoveel meer van in Neder land. Om te weten te komen hoe dat verder zit met het wi- ka-zijn, de NCRV en de bejaar den, dan moet je naar Drieber gen, want daar woont Van Gin kel. In een huis met een tuin en keurige buren. Op zomerse dagen loopt de heer Van Ginkel bij voorkeur in een (iets te gro te) korte broek en tijdens het autorijden heeft hij een Engel se pet met klep op het hoofd. De wika rookt een pijpje en mevrouw Van Ginkel schenkt een 'glaasje fris'. Van Ginkel is jarenlang een onrustig figuur geweest. Steeds iets nieuws doen, steeds weer experimente ren, maar het schijnt dat hij nu zijn stekkie wel heeft gevonden bij de NCRV radio en televisie. In 1945 begon de hervormde kerk met de opleiding van Wi- ka's. De kerk had zich voorge steld dat de mensen die deze opleiding hadden gevolgd, gin gen werken op het raakvlak van kerk en wereld: jeugdwerk, maatschappelijk werk, recreatie en evangelisatie. Het ging alle maal wat de mist in en Leen van Ginkel is zo'n beetje de laatste der Wika's. Hij stapte destijds Amstelveen binnen en ging onder de jeugd werken. Later werd het Eindho ven waar hij evangeliseerde. Toen nog even voor de klas staan en cultuurgeschiedenis ge ven, maar de muren kwamen snel op Van Gindse! af en hij wierp zich snel op het 'Open deur'-werk. In 1961 vertrok hij naar Australië, als adviseur voor het hervormde jeugdwerk. Na vier jaar kwam de wika weer terug en ging bij 'Kerk en recreatie' werken. De hervorm den en gereformeerden hadden bedacht dat er iets op campings en stranden aan de vakantiegan gers moest worden gedaan en Van Ginkel bracht het werk goed op gang. 'En dan nu die radio hé. Van Duist van de NCRV kwam des tijds bij me en zei: joh, we zit ten een beetje omhoog met 'In 't zilver', dat is ons bejaarden- programma. Kun jij nou niet één keer in de veertien dagen die mensen toespreken en een plaatje draaien? Van Ginkel ging aan het werk. Hij haalde meteen de maatschappij de be jaardenhuizen en -kamers bin nen. 'Ik heb weieens gezegd dat de ramen van de bejaarden wat beslagen waren en dat ik daar een zeem over wilde halen, zo dat de oudere mensen konden zien wat er in de maatschappij aan de hand was'. NCRV Het liep allemaal als een trien en Van Ginkel kwam in vaste dienst bij de NCRV. Opdracht: iedere week een bejaardenpro gramma van een uur. Dat is door het toenemende aantal zendmachtigingen dat in Neder land wordt uitgedeeld weer wat ingekrompen. 'Nu zit ik op maandagmorgen met een half uur, na ons programma Plein Publiek, waar ik ook aan mee werk'. Na een paar jaar het typische bejaardenprogramma te hebben gedaan meent Van Ginkel nu: 'Je moet de ouderen niet teveel isoleren. Zo langzamerhand vindt nu wel iedereen dat oude ren gewone, volwassen mensen zijn'. Veel post komt er op 'Zilver praat' binnen. 'Ontzettend veel verzoekplaten willen de mensen horen. Je merkt dat maar wei nig ouderen een pick-up heb ben. En dat terwijl er heel sim pele apparaten in de handel zijn die nog geen honderd gul den kosten en op de radio kun nen worden aangesloten. Ik zou willen dat de kinderen hun ou ders niet zoveel bonbons en si garen gaven, maar 'es even doorspaarden voor een pick-up. Die platen komen dan vanzelf wel'. Kan de NCRV dan niks doen? De VARA heeft tenslotte ook een hele winkel waar je van al les kunt kopen. Van Ginkel: 'Kijk, wij zijn geen commerciële instelling. De VA RA heeft die winkel van Sinkel gemaakt en gaat door, mis schien net zo lang tot ze door de overheid op de vingers wordt getikt. De NCRV wil zich aan de letter van de wet hou den'. Jammer? Van Ginkel: 'Eigenlijk wel, ja. Iets heel anders is als de NCRV bijvoorbeeld een pick-up zou weggeven aan een bejaarde wanneer iemand vijf of tien nieuwe leden heeft aangebracht. Ja, misschien moeten we zoiets doen. Net als met die televisie toestellen van 'Zo vader, zo zoon'. Leen van Ginkel vertelt over het project waar hij de laatste tijd nogal mee bezig is: de rei zen voor ouderen. 'Vinden ze heerlijk. We gaan niet naar Tanger of Lissabon, maar naar fijne pensions in Duitsland, Luxemburg, noem maar op. Het zijn groepen die niet groter zijn dan dertig personen en er gaat een reisleider en een ver pleegster mee. De stichting 'Uit boven zestig* organiseert niet zelf, maar regelt dat met de NRV, de Christelijke Reisvere- niging en de NCRV. Je hoeft heus niet gelovig te zijn om mee te mogen. Als een wijkcen trum uit de Amsterdamse Jor- daan 'zegt: mogen we via jullie stichting op reis, dan zeggen we: prima, kom maar. Kijk, met de echte Zilverreizen is het wel zo dat die ouderen het constant hebben over dominee zus en zo die zo mooi preekt. Kent u do minee zus niet? Oh, die zegt het zo mooi! Laatst kwam er een mevrouw van de protestan tenbond naar me toe en zei: ja, ik ben niet zo christelijk. Toen Wika van Ginkel dacht ik: dan moet zij niet mee met zo'n Zilverreis!'. Leuke sfeer toch we, tijdens die reizen? 'Bijzonder fijn', zegt wika Van Ginkel. 'Ouderen zijn natuur lijk wel eens eigenwijs en ze kokketeren ook wel met hun ouderdom. Maar wij zeggen dan: u bent ouder dan wij, u weet zelf wel wat wel en niet kan. Dan komen ze bij je en zeggen: wat vindt de dokter er van? Heeft die het niet verbo den? Nou, drink dan rtiaar lek ker hoor! En d£n zitten ze voor het eerst in de vakantie aan een drankje'. En hij vertelt over de mevrouw die in het middelpunt van de belangstelling wilde staan, op stond van tafel en de eetzaal uitliep. 'Ze ging om de hoek op een bankje zitten, omdat ze het ergens niet mee eens was. Daar is ze blijven zitten tot het don ker was. De andere gasten wis ten niet dat ze daar zat en maakten zich ongerust: 'Moeten we haar niet zoeken?' Ik zeg: ben je gek, die komt wel terug. en ze kwam en ik heb wel een hartig woordje met haar gewis seld!' Leen van Ginkel wil ook nog even iets kwijt over de 'woord- verkondiging' voor radio en te levisie. 'Kijk, het is prima om dat via de radio te doen. Maar een dominee op de televisie is niks. Je kunt niets laten zien. We kunnen de Here God jiiet uitnodigen om op het scherm te verschijnen. Daarom vind ik die radio ook zo fijn al zit je wel met veel nazorg: mensen die opbellen en schrijven. Men sen met problemen die geen weg weten. Dan moet je ze dat vertellen. Je moet instanties kennen en ze doorsturen. Ds. H. A. Visser is nu de nieu we 'Hoogtezon'-preidkant. Nou, je kunt die man moeilijk naar Delfzijl sturen om zieken te be zoeken die hem hebben geschre ven, nee, je moet dan iemand in Delfzijl er opaf sturen. Je moet niet net doen of je de Here Jezus bent en de last der wereld op je schouders nemen. Daar heeft Hij gelukkig nu zijn mensen voor'. HAN Ikani gen zich zake oprit pro dine er ter 'polil rika. rech alle id-Afr komsl het iden Ét c wij Wat staat ons te wachten? Meestal worden helderzienden 7.0 omstreeks de jaarwisseling geraadpleegd door de verontrus ten onder ons. Maar het week blad De Nieuwe Lach (dat met ingang van nummer 18 stopt met verschijnen) heeft per I ju li een helderziende geconsul teerd. Het is de heer Martien van Bergen uit Eist die meldt dat: 'Prinses Christina zich zal verloven; er zal een aanslag worden gepleegd op Willy Brandt; Japan zal een vreselijke ramp treffen, hetzij een ver- keersramp hetzij een overstro ming. Tot slot wat vrolijke ver wachtingen voor politiek Den Haag: het kabinet Den Uyl krijgt van helderziende Van Bergen hooguit elf. twaalf maanden' dit alles in de tweede helft van 1973. Henk Hofland over vrouwen Journalist Henk Hofland (ex- hoofdredacteur van Handelsblad NRC) vertelde aan Teun van den Berg van het vrouwenblad VIVA over vrouwen: 'Er bestaat een grote groep die in bourgois- schablones valt. Afschuwelijke vrouwen die hun status in Aer- denhout en Wassenaar verkie zen boven wat ze in eerste in stantie wilden en eigenlijk nóg willen. Wat willen ze? Afzien van de slapzak, met wie ze zijn getrouwd en aan wiens carrière ze hun prestige ophangen. Er zijn ontzettend veel vrouwen die tegen deze achtergrond ver kommerd door het leven gaan. Ze springen tegen de zelfgeko zen tralies op, terwijl ze het liefst in de armen van de eerste de beste viriele persoonlijkheid willen vallen. Ze dragen rozen hoeden en cameljassen en gaan naar ambassadeursfeestjes. Het is de ramp van de sjiek van de ze maatschappij'. S llB'Q Ze is alweer een weekje aan het werk. omroepster ALICE OP PENHEIM van de AVRO. Van daag precies vijf weken geleden kreeg ze haar eerste kind, een dochter, die Helena, Elizabeth, Augusta heet. Wat doe je behalve het televi siewerk nog meer? Tedere week op donderdagmid dag hebben we het radiopro gramma 'Jumbojet' dat direct vanaf Schiphol wordt uitgezon den. We draaien platen en heb ben gesprekjes met mensen die met vliegtuigen aankomen of vertrekken. Het is niet het har de nieuws zoals dat heet, want daar zijn de actualiteitenrubrie ken voor. Wij hebben mensen in ons programma die preten tieloos iets komen vertellen'. Geef eens voorbeelden? 'We hadden vorige week bij voorbeeld hoorspel-acteur Bert Dijkstra, die ook de burgemees ter is in de tv-serie 'Swiebertje'. Nu, hij vertelde dat hij met vakantie ging en klaagde erover dat hij net als de andere vakan tiegangers in de rij moest staan voor de douane. Want hij had gedacht ik word toch wel her kend en dan mag ik eerst. Kijk, dat soort menselijke zaken die leuk zijn om te luisteren. We hadden ook eens een Russische zaakgelastigde. Die heb ik niet naar zaken gevraagd. Maar ge woon naar de cadeautjes die hij voor vrouw en kinderen mee naar Moskou nam'. Een actuallteitsrabriek is niks voor Je? 'Nee, dat lijkt me vreselijk moeilijk. Ten eerste moet je dan ook echt journalist zijn. En dat ben ik niet. Ik heb ja renlang bij de KLM gewerkt en ben toen omroepster geworden. Nu met de baby heb ik hele maal m'n handen vol, samen met dat radioprogramma en de televisie. Ik hoef niet zo nodig meer, want dan zou mijn doch ter er onder gaan lijden en dat wil ik in geen geval. Heleentje gaat onder alle omstandigheden vóór'. En jc heb tnog een man... 'Precies. Nu kan mij man Frank - die musicus is - heus wel iets in het huishouden doen, maar ik wil hem niet voor alles laten opdraaien om dat ik me zo nodig waar zou moeten maken in Hilversum. Want dat gaat dan weer ten koste van zijn werk'. Ei met groente 1 komkommer 2 paprika's 1 aubergine 1 ui 2 tomaten teentje knoflook 2 eetl. olie 4 eieren peper, zout De groente wassen en kleinsnij- den. De olijfolie verhitten en hierin de fijngesneden uit en het uitgeperste teentje knoflook fruiten. Dan de rest van de groente erbij, uitgezonderd de tomaten. Doe een deksel op de pan en laat de zaak zo'n tien minuten sudderen. Dan de toma ten erbij en de groente op smaak brengen met peper en zout. Vervolgens vier kuiltjes in de groente aanbrengen en hierin de eieren breken. Weer de dek sel op de pan en nog een tien minuten laten sudderen. Serveer het gerecht met de pan op tafel. Menutip: Tomatensoep, ei met groente, gele rijst, aardbeien. De redactie behoudt zich het recht voor ons ter opname in deze rubriek ontvangen meningsuitingen verkort weer te geven. Bij publikatie wordt met de naam van de inzender onder tekend. Briven kunnen worden ge stuurd aan het secretariaat hoofdre dactie Trouw/Kwartet, postbus. 859, Amsterdam. Zuid-Afrika (5) In en na mijn ingezonden stuk in Tr.- Kw. van 21 juni aangaande Z.A. plaat ste de redactie enig commentaar (zon der op mijn opmerkingen en feiten in te gaan). Dit plus een aantal reacties geven mij aanleiding nog het volgen de op te merken: 1. Natuurlijk is het optreden van Gatsha Buthelezi niet hét bewijs Tan het bestaan van oppositie. Ik had daarbij geschreven (bij plaatsing weg gevallen): het is maar één voorbe-eld. De dagelijkse praktijk bewijst dit Czie o.m. de bestaande oppositionele pers). Vele andere Afrikaanse landen hun nen er een voorbeeld aan nemen. 2. De passage over de grote steden was geen argument, maar een opmer king. Die steden zijn in het blanke gebied gebouwd, dat is nu eenmaal zo. 3. De heer De Boer stelt: 'Laat hen (de blanken) dan het land aan de Af rikanen terug geven'. Dit is een kreet die op niets stoelt, althans niet op fei ten en kennis, want noch de blanken, noch de Bantoe-volken behoren tot de oorspronkelijke bewoners. Enige be kendheid met de geschiedenis lijkt mij wel gewenst 4. De Nederlands-Zuidafrikaanse Werkgemeenschap geeft niet alleen brochures, maar ook een blad uit Voor meer inlichtingen wende men zich tot het landelijk secretariaat: Diedenweg 57, Wageningen. 5. Tot slot nog een interessant gege ven: Bij stamgevechten in Zoeloeland zijn enige maanden geleden 69 moor den en 31 pogingen tot moord ge pleegd. Men zal ervan opkijken, maar het was Buthlezi die aan de Zuidafr. regering om noodmaatregelen ge vraagd heeft (n.b. een 90-dagenwet!). Amstelveen G. K. Timmerman. confessionele parijen bij voortgaande aftakeling, hun sleutelpositie zullen verliezen. Zijn oplossing, dat alle chris ten radicalen zich aansluiten bij de Evangelische Solidariteits Partij of iets dergelijks oprichten, zou ook ik willen onderstrepen. In dat geval kan de christen-kiezer tenminste ook werkelijk kiezen, nl. tussen orthodox-confessio neel en radicaal evangelisch. L. M. v. d. Vlist Ouderkerk a.d. IJssel Snoepbelasting Het voorstel om een flinke snoepbelas ting in te voeren wat ook de fluo ridering van drinkwater onnodig zou maken in plaats van een verhoogde heffing op benzine, heeft stellig de sympatie van 95 procent der Neder landers. En laat men dan eens probe ren na te gaan of er verband bestaat tusen de karakterbedervende snoepge- woonte, het ondanks alle waarschuwin gen doorgaande roken en het toene mende druggebruik. Ik heb het gevoel dat het één niet losstaat van de ander. Joh. Luimes Hengelo Krachtsverhoudingen (2) Terecht ste4t Kees Mijderwijk Van een verslaggever EHfDHOVEN De directie van Phi- dat de lips fis niet ingegaan op het verzoek van het Centraal Contact Onderne mingsraden (CCO) een schriftelijk overzicht te geven over de indeling van het hoger personeel in de vak groepen en de daarbij behorende ge middelde salarissen. Drs. P. C. Dronkers directeur sociale zaken van Philips en voorzitter van het CCO zei dat aan dat in 'principe wel gerechtvaardigde verzoek' nog niet kan worden voldaan. Bij de laatste Cao-onderhandelingen is vastgelegd dat Philips het sociale be leid zal gaan formuleren. Daarbij zijn aspecten va de beloning van het hoge re personeel inbegrepen. De vormge ving van die mededelingen blijkt nog in studie te zijn. Daarom is het vol gens de heer Dronkers 'niet zinvol' om, vooruitlopend op de formulering van het sociale beleid, de gevraagde gegevens nu al te geven. DEN HAAG Voor zes studierich tingen zijn de aantallen eerstejaars studenten vastgesteld. Voor de studie richting geneeskunde zullen in totaal 1750 eerstejaarsstudenten worden toe gelaten, voor de studierichting biolo gie 750, voor de studierichting tand heelkunde 430, voor de studierichting pharmacie 164, voor de studierichting diergeneeskunde 170 er. voor de stu dierichting lichamelijke opvoeding 40. Het ministerie van onderwijs en we tenschappen heeft gisteren ook de ge tallen voor de verschillende facultei ten bekend gemaakt. Geneeskunde: Leiden 320 eerstejaars, Groningen 250, Utrecht 265, Amster dam GU 320, Amsterdam VU 215, Nij megen 270 en Rotterdam 200. Voor biologie zijn deze getallen: Lei den 100, Groningen 120, Utrecht 180, Amsterdam GU 110, Amsterdam VU 70, Nijmegen 110, Wageningen 60. Voor tandheelkunde gelden Gronin gen 90, Utrecht 90, Amsterdam GU 100, Amsterdam VU 60, Nijmegen 90. Voor de pharmacie Leiden 38, Gronin gen 45, Utrecht 50 en Amsterdam GU 35. Voor de enige faculteit der dierge neeskunde in Utrecht is het getal van 170 eerstejaars vastgesteld. Voor de studierichting lichamelijke opvoeding aan de Vrije Universiteit is dit aantal vastgesteld op 40. Van een verslaggever DEN HAAG In plaats van belas ting te heffen op stilstaande auto's, zoals minister Duisenberg heeft aan gekondigd, ziet de ANWB er meer heil in de belastingplicht te koppelen aan de inschrijving in het kentekenre gister. Dit systeem heeft volgens de ANWB veel voordelen. Eén van die voordelen is dat geen autowrakken meer op de weg worden achtergelaten, omdat men pas uit het kentekenregister wordt uitgeschreven, als men kan aantonen dat men zich op geoorloofde manier van het wrak heeft ontdaan. Verder zal ontduiking van de motorrijtuigen belasting erg moeilijk worden. Het controleren op de weg wordt overbo dig, en dat betekent een aanzienlijke besparing voor de overheid, aldus de ANWB in een commentaar op de plannen van Duisenberg. A'damse actie Van onze onderwijsredactie AMSTERDAM Om hun eisen tot verbetering van het onderwijs en van de werkomstandigheden van leer krachten kracht bij te zetten, zullen Amsterdamse onderwijzers woensdag 12 september niet naar school gaan. De Amsterdamse afdeling van de alge mene bond van onderwijzend perso neel heeft besloten zich die woensdag massaal ziek te melden; het gevolg van deze actie kan zijn dat op de openbare kleuter- en basisscholen in Amsterdam die dag geen les gegeven wordt. De onderwijzers hebben tot deze scherpe actie besloten omdat het huns inziens helemaal niet zo zeker is dat de nieuwe regering iets gaat doen aan de problemen bij het ondenvijs. Vaag heid en onduidelijkheid kenmerken de verklaringen van de nieuwe be windslieden op het ministerie van on derwijs, aldus de Amsterdammers. Daarom zal vlak voor Prinsjesdag op nieuw actie gevoerd worden voor; kleinere klassen, maatregelen tot taak verlichting van schoolhoofden, geen werkloze onderwijzers en een beleids plan voor het onderwijs. Met de Ou derraad, de ASVA en het Actiecomité Amsterdams Onderwijs is contact op genomen om steun voor de actie te krijgen. Als iedereen solidair is en meedoet, zullen volgens de Amster damse onderwijzers op 12 september de scholen gesloten zijn en zal Kras- napolsky volzitten met zieke onderwij zers. Burgemeester Met ingang van 1 augustus is benoemd tot burgemeester van Eelde mr. J. G. C. Wiebenga te Leiden. De heer Wiebenga, die 26 jaar is, is fractie-voorzitter van de WD in de Leidse gemeenteraad. Hij is hervormd en lid van de WD. LF A ders de nd a' kom !n vo itant szinj net en [ten in st g vo rry I srwei moei )LP) ig m s. Ze tij i aker holii gro rty di in d ieke is :sten en. d c dat ulkn slag it vo ring. ke t al Ehtse P: tig) enve aar c lag oet rnt pen tien or t A. i ovis ste eft rs g n SI

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 6