Zeker 25 Nederlanders in verkeer omgekomen Medewerkers HP solidair met redactie Kinderbescherming komt minderjarigen tegemoet Skutsjesilen bij Grouw VVDM vergadert samen met politici Weer kans op smog in Rijnmond Na benoeming van hoofdredacteur Grondpersoneel van KLM in New York staakt Acht jaar voor Italiaanse bankovervallers Italianen veroordeeld na inbraken in Brabant Duitse Unilever- zaken naarSHV WOUW/KWARTET MAlVSiDAG 2 Jtu 1973jllMNiENLAiMD B' n'1" W T3/Ka In Nederland en buitenland Van een onzer verslaggevers DEN HA AG Het afgelopen weekeinde vonden zeker 25 Nederlanders bij een verkeersongeluk de dood; zeven van hen verongelukten in het buitenland (Duitsland, Oostenrijk en België), de overigen kwamen in Nederland zelf om het leven. De 41-jarige Nederlandse sergeant J. van der Reyden en zijn zevenjarige zoontje verongelukten op de autoweg Hamburg-Hannover. Zijn 43-jarige echtgenote en twee dochtertjes tussen 6 en 14 jaar werden levensgevaarlijk gewond. Het gezin woonde in Seedorf bij Bremen. Volgens de Duitse politie is de auto van het gezin over de kop geslagen en in de berm terechtgeko men, nadat een inhalende auto de Ne derlander had gesneden. In Duitsland kwamen verder de 29-ja- rige W. G. P. Brok uit Prinsenbeek en zijn negenjarige dochtertje Wilhel- mina om het leven. Zijn vrouw en een andere dochter zijn zwaar gewond in een ziekenhuis opgenomen. Het ge zin was met de auto met vakantie. Op de weg van Memmingen naar Kemp ten in Opper-Beieren raakte de heer Brok volgens de politie vermoede lijk door oververmoeidheid op de linkerrijbaan en reed daarna in volle vaart tegen een betonnen brugpijler. Vader en dochter waren op slag dood. De 35-jarige E. van Ras en zijn 32-ja- rige vrouw J. M. M. Th. van Ras- Gruyters uit Helmond zijn bij een au tobotsing bij Paternion in Karinthië (Oostenrijk) om het leven gekomen. Hun beide zoontjes (negen en drie jaar) moesten zwaar gewond in een ziekenhuis in Vilach worden opgeno men. De auto van het gezin is op de linker weghelft geraakt en daar in botsing gekomen met een tegenligger uit Dusseldorp. Het daarin zittende Duitse echtpaar kwam eveneens om het leven. Een achtjarig dochtertje liep zware verwondingen op. Volgens de Oostenrijkse politie was het Neder landse gezin van vakantie op weg naar huis. In het Belgische Ravels op de weg van Tilburg naar Turnhout is een au to met twee jongens van 22 jaar uit Tilburg in een sloot gereden. Dirk Fichter was op slag dood. De bestuur der raakte ernstig gewond. Klapband In het centrum van het Brabantse Rosmalen kwamen de 17-jarige C. A. van Vessem en de even oude A. van 't Zandt, beiden uit Den Bosch om het leven, toen hun bromfiets werd ge schept door een auto. In het Groningse Doezum (gem. Grootegast) vonden de 45-jarige de potchef J. Gebben en zijn 25-jarige echtgenote D. J. Gebben-Kingma uit Grijpskerk de dood, toen de heer Geb ben op de provinciale weg met zijn auto op een stilstaande vrachtwagen reed. Een ongeluk op rijksweg 12 (Utrecht- Amhem-Duitse grens) was er de oor zaak van, dat de 28-jarige mevrouw H. G. N. Th. Popken-Liet uit Amsterdam dodelijk verongelukte en dat vijf mensen, onder wie twee politie-agen- ten gewond raakten. Het ongeluk ge beurde, toen een auto, waarin het slachtoffer zat, een klapband kreeg. Een toevallig hierachter rijdende poli- tie-surveillance stopte om hulp te ver lenen. Een Engelse personenauto be merkte dit te laat en reed in volle vaart op beide auto's, in. Even later schoot nog een vierde wagen daar bo venop. De ravage was meteen enorm. Enkele auto's vlogen in brand en door het vakantieverkeer, op weg naar de grens, ontstonden er direct fi les op de rijksweg. Op rijksweg 32 onder Steenwijk is de 54-jarige mevrouw G. van der Vliet- Hoekstra uit Garijp (Fr.) om het le ven gekomen. Haar man, die de auto bestuurde, waarin ze zat, is ernstig gewond opgenomen in een ziekenhuis in Drachten. De auto van het echt paar, werd van achteren gegrepen door een auto. bestuurd door een in woner van Wolvega, die achter het stuur in slaap was gevallen. Op tegenligger De 26-jarige J. Postma uit Kollum kwam om het leven, toen hij op rijks weg 9 in de gemeente Aduard (Gr.) met zijn auto op een tegenligger bot ste. De wagen slipte en kantelde. Een 19-jarig meisje, dat bij hem in de au to zat en de bestuurder van de tege moetkomende auto zijn met verwon dingen in een ziekenhuis opgenomen. Verder vonden bij verkeersongeluk ken de dood: de drie en een half jari ge Yvonne Hees uit Haarlem, de acht jarige Aleida Groot Roessink uit Hen gelo; de 16 iarige H. Wagenaar uit Amsterdam \e 17-jarige E. G. Bruger uit Heerhugowaard; de 18-jarige A. Schregadus uit Morra (Fr.); de 21-ja- rige militair G. Politiek uit Kimswerd (Fr.); de 23-jarige verpleegster Wil- helmina van de Brink uit Baarn; de 46-jarige apothekers-assistente G. de Groot uit Amsterdam; de 57-jarige G. P. J. Janssen uit Arcen en Velden (L.) en de 75-jarige weduwe M. L. Hanse-Beije uit Haamstede. Op het Pikmeer bij Grouw zijn zaterdag de kampioenschappen skuts jesilen begonnen. De eerste wedstrijd werd gewonnen door Lodewijk Meeter uit Huizum. Vandaag wordt de tweede race gevaren op de Veenhoop bij Drachten. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De vertegenwoordigers van de Nationale Federatie en Directie Kinderbescherming, die deel uitmaken van de werk- en beleidsgroep, hebben in het bijzijn van staatssecretaris Glastra van Loon van justie een officiële verklaring opgesteld, waarin de be reidheid wordt uitgesproken alle aandacht te schenken aan de voor stellen van de Belangenvereniging Minderjarigen (BM) inzake de saneringsproblematiek. Vanmiddag kwart over twaalf zal er daartoe in het bezette gebouw van de Nationale Federatie een eerste bespre king zijn. Tot nog toe bestond er bij de werk- en beleidsgroep een duidelij ke onwil om serieus op de voorstellen van de BM in te gaan inzake de sane ringsproblematiek kindertehuizen, maar het ziet er nu naar uit, dat de impasse vandaag zal worden doorbro ken. De Nationale Federatie heeft wel ge zegd, dat de toestand vandaag om twaalf uur genormaliseerd dient te zijn, met andere woorden, dat dan de bezetting van het gebouw moet zijn opgeheven, maar de bezetters deelden gisteravond mee, dat dit bij hen niet als een ultimatum overkomt. De Belangenvereniging Minderjarigen zal om kwart over twaalf een plan aanbieden aan de werk- en beleids groep, dat het afgelopen weekeinde is opgesteld. Behalve de werk- en be leidsgroep zijn voor de bijeenkomst van maandag ook uitgenodigd, de Ne derlandse vereniging van maatschap pelijk werkers, de Bond voor Vrij heidsrechten, het VARA-Ombudsteam en een aantal Tweede-Kamerleden. Van een onzer verslaggevers AMERSFOORT Onder het motto 'Van het kabinet Den Uyl verwachten we gratie' houdt de VVDM vanavond in samenwerking met het comité 'Handen af van de WDM' in Amers foort een landelijke vergadering. Met deze vergadering wil de WDM poli tieke druk uitoefenen op het kabinet om een gunstige uitslag te krijgen over de beslissing over de gratiever zoeken, die door zestien WDM-ers zijn ingediend. Deze zestien WDM'ers zijn veroor- deld tot gevangenisstraffen, variërend van drie tot acht weken wegens het organiseren van een groetweigerdag vorig jaar augustus en een zit-staking in Wezep. Zoals bekend heeft minis ter Van Agt alle straffen opgeschort wegens de indiening van het gratie verzoek. Een aantal andere WDM-eisen zal tij dens de vergadering eveneens worden besproken, zoals weddeverhoging, compensatie voor weekend-diensten, verkorting van diensttijd, vrijheid van organisatie en meningsuiting, de af schaffing van de strafbevoegdheid van de commandanten en een totale her ziening van het straf- en tuchtrecht. Sprekers zijn onder meer de Kamerle den A. Goudsmit (D'66), E. Jurgens (PPR), A. Kosto (PvdA), F. Dragstra (CPN) en F. van der Spek (PSP). De vliegshow ter gelegenheid van het zestigjarig bestaan van de luchtmacht heeft n£^aj schatting 200.000 toeschouwers naar de vliegbasis Deelen getrokken. Er waren 150.000 mensen verwacht. Vooral de Brit se formatie Red Arrows (boven) werd als een spectaculair evenement gezien. Oud er de toeschouwers was een groot deel van de koninklijke familie. V.l n.r. prins Bemhard, koningin Juliana, de commandant van de vliegbasis, de prinsjes Maurits en Bernhard, prinses Margriet en de heer Vüin Vollenhoven. Promoties Rotterdam (Erasinus- universiteit): gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde B. G. Blijenberg; Amsterdam (VU): gepromoveerd tot doctor in de economische wetenschap pen P. B. Boorsma; gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde G. Jansen; gepromoveerd tot doctor in de wis kunde en natuurwetenschappen T. de Vries; gepromoveerd tot doctor in de godgeleerdheid S. de Jong; Wagenin- gen (LH;: gepromoveerd tot doctor in de landbouwwetenschappen ir. H. N. van Lier; Delft (TH): gepromoveerd tot doctor in de technische weten schappen E. J. M. Kobus; Rotterdam (RU): gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde F. F. G. Rommerts. Burgemeester Met ingang van 1 augustus is benoemd tot burgemeester vn St. Maarten de heer W. Cattel uit Moordrecht. De heer Cattel (32) is chef algemene zaken kabinet bevol king en burgerlijke stand ter gemeen tesecretarie van Moordrecht. Hij be- ADVERTENTIE ROTTERDAM Rijnmond kondigde gisteravond om tien uur alarmfase drie af. een waarschuwing aan de in dustrieën in het Waterweggebied voor smog. De weersomstandigheden hier voor zijn uitermate gunstig: stabiel en vrijwel windstil. In Hoek van HoUand en Maassluis werd zondag geklaagd over stank. De centrale meld- en re- gelkamer ontving bijna honderd klach ten. hoort tot «ie remonstrants-gerefor meerde gem fcente en is lid vn de VVD. Ook mei ingang van 1 augustus benoemd tot burgemeester van Sloch- den aan de lB.V. Deventer Algemene ten. De heer Van Diepen die veertig jaar is, is jdlirecteur van het bureau streekraad uost-Groningen. Ook hij is hervormd et) lid van de VVD. Ziekenhuisraad Tot directeur van de nationale Ziekenhuisraad is be noemd drs« G. J. M. Horbach uit Schalkhaar., Daarmee is voorzien in de vacature, ofitstaan door het overlijden van drs. J., Lupgens. Vanaf 1 oktober zal het bureau van de nationale zie kenhuisraad weer worden geleid door een tweelioofdige directie, nl. mr. L. C. WesseHiyk en drs. G. J. M. Hor bach. Drs. Horbach, in 1915 in Rotterdam geboren, heeft economie gestudeerd in Rotter/Ham en is sinds 1946 verbon den aan /de B.V. Deventer Algemene Industriële Maatschappij (DAIM), waarvan hij in 1953 directeur werd. Hij is süfids 1968 voorzitter van de ka tholieke. vereniging van verpleegtehui zen. j Placid Oil I WASHINGTON De Amerikaanse Exports-Import Bank heeft een lening van 3,B miljoen dollar toegekend aan Placldj International uit Texas, dat gasvejden voor de Nederlandse kust exploiteert. Het bedrijf heeft een kan toor iri Den Haag. Aniem overweegt beroep op rechter AMSTERDAM Electriciteitsmaat- schappij Aniem heeft geen overeen stemming kunnen bereiken met Lan- dré en Glinderraan over waarderings verschillen, voortvloeiend uit de over dracht van Mijnssen en Co aan Lan- dré. 'Gevreesd moet worden', aldus president-commissaris R. Kruseman op de jaarvergadering, 'dat een be roep op de onafhankelijke rechter zal moeten worden gedaan om een oplos sing voor dit probleem te vinden'. Het verschil van inzicht tussen Aniem en Landré ligt in de orde van grootte van 0.4 min, zo werd nog meege deeld. Mijnssen was een deelneming van Maintz en Co. Via een bod a pari kwam Aniem in het bezit van Maintz, waarna deze vennootschap is geliqui deerd. Wat betreft de terugbetaling op het kapitaal deelde de heer Kruse man mee, dat na de 15 pet dit jaar in de volgende drie jaren zal worden ge streefd naar terugbetalingen van tel kens 20 pet. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De redactiecommissie van de Haagse Post heeft zaterdagmiddag in een brief aan de directie van BV Uitgeversmaatschappij Bonaventura namens alle zes tien redacteuren gezegd niet bereidt te zij n loyaliteit te betuigen met de benoeming van de heer J. Folkertsma, hoofdredacteu r van Elsevièrs Weekblad (voor de zaken man), in gelijke functie bij de Haagse Pos t. De vaste medewerkers van de Haagse Post hebben zondagmiddag na een spoedve rgadering in Amsterdam meegedeeld, dat zij zullen afzien van verdere medewerkin g aan HP, als dc benoeming van de heer Folkertsma tot hoofdredacteur van dit wee kblad wordt geëffectueerd. In de brief aan de directie van Bonaventura stellen de re dacteuren verder, dat ze be zwaar hebben tegen de wijze waarop de benoeming tot stand is gekomen. Zij vrezen dat de identiteit in gevaar wordt gebracht Dat is ook de reden, dat ze in beroep zijn gegaan tegen deze beslissing bij het college voor beleidsbe paling van Bonaventura. In de brief vragen zij vooralsnog de benoeming van de heer Fol kertsma niet te laten door gaan. De medewerkers van HP zijn 'verontwaardigd over de recen te ontwikkelingen bij het blad en verklaarden zich solidair met de redactie tegen de be noeming van de heer Folkerts ma als hoofdredacteur.' Even als de redactie zijn ook zij van menin-g, dat deze benoeming de continuïteit en de redactio nele identiteit in gevaar brengt. De vaste medewerkers noemen de gevolgde benoe mingsprocedure een 'aanflui ting van de in 1973 geldende arbeidsverhoudingen.' De ver gadering werd door dertig vas te medewerkers bijgewoond, die zich allen zullen terug trekken als de heer Folkerts ma hoofdredacteur blijft. Slechts enkele medewerkers konden niet op de vergadering aanwezig zijn wegens vakantie of verblijf buitenlands. FORMULE De directie van Bonaventura heeft brj monde van de heer Henny ten Brink laten weten, dat de journalistieke formule die aan de Haagse Post ten grondslag ligt, bij de benoe ming van de heer Folkertsma. gehandhaafd blijft. Zij hand haaft ook 'haar onvervreem- baar recht zelfstandig uitein delijk een hoofdredacteur te benoemen.' De directie ont kent verder dat onder bedrei ging van ontslag een loyali teitsverklaring van de redactie is verlangd. Gevraagd is alleen haar te laten weten welke re dactieleden bij voorbaat me nen niet met de heer Fol kertsma te kunnen of willen samenwerken. Op het verzoek van de redactie de benoeming vooralsnog niet te laten door gaan, zal niet worden inge gaan, aldus de directie. In een door alle leden van de HP-redactie ondertekende brief heeft deze redactie de di rectie van Bonaventua laten weten het te betreuren, dat de directie niet is ingegaan op het verzoek van de redactie de benoeming van de heer Fol kertsma vooralsnog niet te ef fectueren. Het beroep bij het college voor beleidsbepaling wordt door de redactie onver kort gehandhaafd, ook omdat de redactie van plan is in meer algemene zin de directio nele bejegening van de HP-re dactie bij dit college aan de orde te stellen. In haar brief verklaart de re dactie, dat 'zij 'onder deze om standigheden, hangende het beroep, niet met de heer Fcfl- kertsma zal samenwerken. Vfij zullen onze werkzaamheden op de oude voet voortzetten. Ma- dat wij door het college \*an beleidsbepaling zijn gehoord en van dit college antwoord hebben gekregen, zullen wij ons standpunt nader bepalen.' Aan het slot van de brief grijst de redactie erop, dat de ver klaring van de directie^ dat 'geen sprake kan zijn vaip een verklaring harerzijds in ulti matieve termen, waarbij onder bedreiging van ontslag een loyaliteitsverklaring van. de re dactie wordt verlangd', in dui delijke tegenspraak is met het door de directie vrijdag jl. uitgesprokene. STEUN Het dagelijks bestuur van de Nederlandse vereniging van journalisten (NVJ) heeft za terdagavond, de direictie van Bonaventura meegedeeld, dat het de redactie van de HP in haar optreden volledig steunt. De bewuste verklaring van de redactie is in nauw overleg met de NVJ tot stand gekomen. Vanzelfsprekend zal de NVJ ook in de komende dagen en weken de redactie alle nodige steun verlenen in haar strijd voor het behoud van de iden titeit van de Haagse Post en van de rédactionele medezeg genschap bij het benoemen van een hoofdredacteur', aldus de NVJ in een perscommuni qué. De redactiecommissie van Trouw-Kwartet heeft namens de redactie van deze bladen haar solidariteit betuigd met de redactie van de Haagse Post. In een verklaring wordt gezegd, dat 'zij met veront waardiging kennis heeft geno men van de benoeming van de heer Folkertsma als hoofdre dacteur van dit blad zonder dat de HP-redactie hier ook maar op enigerlei wijze in is gekend.' SCHIPHOL Vierhonderd man van het grondpersoneel van de KLM op het New Yorkse vliegveld John F. Ken nedy, is gisteren voor onbepaalde tijd in staking gegaan wegens het ophef fen van de catering-afdeling van de KLM in New York. Al meer dan een half jaar voert de KLM besprekingen met de Transport Workers Union, waarbij 320 van de 400 werknemers, allen Amerikanen, zijn aangesloten over de opheffing van deze afdeling en over de looneisen van de bond. De KLM heeft besloten tot de ophef fing van deze afdeling, die de vlieg- maaltijden verzorgt, omdat de maat schappij van mening is, dat deze maal tijden goedkoped van derden kunnen worden betrokken. Ook een aangetrok ken arbeidsbemiddelaar heeft geen op lossing voor het conflict kunnenn vin den. Inmiddels is per 1 juli aan 70 van de 80 werknemers van de catering-afde ling ontslag aangezegd. Volgens een woordvoerder van de KLM in Amstelveen zullen de reizigers van en naar New York weinig hinder van de staking ondervinden. De afhande ling van de KLM-vliegtuigen is over gedragen aan zelfstandige afhande lingsmaatschappijen in New York. Van een verslaggever AMSTERDAM Het gerechtshof heeft de 29-jarige leider van een ben de Italiaanse bankovervallers, Franco D. C. conform de eis in hoger beroep veroordeeld tot acht jaar met aftrek. Dezelfde straf had de rechtbank in de hoofdstad hem na een eis van vijftien jaar met aftrek in eerste instantie op gelegd. De 23-jarige Luigi L. werd eveneens conform de eis terzake van het mede- plegen van twee der drie door de ben de vorig jaar gepleegde bankoverval len veroordeeld tot vier jaar gevange nisstraf met aftrek van het voorarrest, dezelfde straf als waartoe de recht bank hem had veroordeeld. In de straf van Franco waren tevens de door hem met een ander gepleegde beroving van een wisselloper in Rot terdam en een beroving van een ju welier in Amsterdam verdisconteerd. Het hof nam in aanmerking dat Fran co in Italië nog een straf van ruim vier jaar moet ondergaan. Enerzijds geeft het psychologisch rapport reden tot matiging van de straf. Anderzijds moet Franco beschouwd worden als een uiterst gevaarlijk mens, die ook voor de ernstige vormen van geweld pleging niet terugschrikt, aldus het hof. Bij de drie bankovervallen (twee in Amsterdam en een in Utrecht) werd twee keer alleen gedreigd met vuur wapens maar bij de derde overval werd ook op mensen geschoten, merk te het hof op. Van een verslaggever DEN BOSCH De rechtbank heeft vonnis gewezen in dc zaken tegen drie Italianen, die in het najaar van 1972 inbraken hebben gepleegd in verschillende Brabantse juweliersza ken. De 25-jarige M. S. uit Napels werd veroordeeld tot één jaar en drie maanden met aftrek (geëist was een jaar en zes maanden met aftrek). De 26-jarige A. C. uit Calimera werd con form de eis veroordeeld tot twee jaar en zes maanden met aftrek. De 23-ja- rige V. S. uit Caliari tot twee jaar en drie maanden met aftrek (na een cis van twee jaar en zes maanden met af trek). ROTTERDAM Unilever is van plan het vrijwel geheel door haar gehou den aandelenkapitaal in Frowein und Nolden in Düsseldorf over te dragen aan SHV Holdings. Frowein und Nol den exploiteert meer dan 60 super markten en zelfbedieningswinkels in Düsseldorf en omgeving. Otto Reichelt in Neuss, onderdeel van de groep grootwinkelbedrijf van het SHV-concern, exploiteert in dezelfde -•egio een keten van ruim 30 vestigin gen. Het i sde bedoeling van SHV de activiteiten van deze twee bedrijven te coördineren. De gebieden waarin men werkzaam is, sluiten goed op el- kaar aan doordat het zwaartepunt van de activiteiten van Frowein und Nol den op de oostelijke en dat van Otto Reichelt op de westelijke Rijnoever ligt. Nationale Nederlanden belang in Palla DEN HAAG Nationale-Nederlan- den heeft overeenstemming bereikt met enige aandeelhouders van de Noor se schadeverzekeringsmaatschappij Pallas Norsk Forsikringselskap in Os lo over de verwerving door Nationale Nederlanden van een 50 pet-belang in Palla. Voor de transactie, die met in stemming van het Pallas-bestuur ge schiedt, is vergunning aangevraagd bij de Noorse autoriteiten. Nationale-Ne- derlanden is al langer in Noorwegen werkzaam, eerst via een bijkantoor van de Nederlanden van 1845, later via Agder Assuranceselskap in Oslo, die bijna geheel in het bezit van de Nederlandse groep is. De schaalver groting in Noorwegen zal het concern in staat stellen profijtelijker te wer ken. De huidige omzet van Agder vormt namelijk een te klein draagvlak voor de kosten. De beoogde samen werking komt voor Pallas tegemoet aan de bij haar levende wens haar klanten internationale service te ge ven. Aansluiting bij een buitenlandse groep heeft bovendien voor haar het voordeel dat zo het behoud van eigen Noorse identiteit gewaarborgd is. Pal- las en Agder hebben samen een bru- topremie-inkomen van 77 min kronen. Zij sluiten beide alle schadeverzeke ringen. Pallas heeft eigen kantoorge bouwen in Oslo en Trondheim. Het personeelsbestand van de twee maat schappijen samen bedraagt ongeveer 135 man.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 5