Kirchentag blij en menselijk gebeuren Wat niet 'mag' is best plezierig fllailislll Avondgebed valt heilige koe aan Sölle: niet naar leven na dood vragen Slotdienst met 20.000 mensen Trouw K wartet Jonge geïrriteerde automobilist gebruikt revolver ren< Dit najaar nota over vrouw in r.k. kerk Politie onderzoekt mogelijk spoor in moordzaak PSP wil linkse krachten bundelen vandaag Nieuwe boeken Initiatiefwet: gewetensbezwaarden weg bij defensie Bederfelijke buit ,v- iff TROLW/KWARTËT MAANDAG 2 JULI 1973 DüSSELDORF Met een massale kerkdienst in het Düsseldorfer Rheinsta- dion is gisteren de vijftiende Duitse Kirchentag besloten. Onder de ongeveer twintigduizend aanwezigen bevonden zich dr. Philip Potter, de secretaris generaal van de Wereldraad van kerken en vertegenwoordigers van het Westduitse episcopaat. KERK/BINNENLAND T2/K2 door Aldert Schipper De tekst van de prediking, 'niet bij brood alleen', was tevens het thema van de Kirchentag, die vorige week woensdag werd geopend. Heinz Zahmt zei toen dat het een blijde en mense lijke Kirchentag zou worden. Hij heeft hierin gelijk gekregen. Dat komt, behalve door een ruim aan deel van de jeugd in de bijeenkomst, doordat in het programma verscheide ne onderdelen waren opgenomen, die nu eens niet zo intellectualistisch wa ren. Menselijk was de Kirchentag ver der mede doordat nu meer dan voor heen de massa-regie afwezig was, die vroeger wel eens van de Kirchentag een goed-geoliede Duitse machine maakte. De Kirchentag begon elke dag om ne gen uur met bijbelstudies in de zes verschillende werkgroepen. Daarna volgden ertkde referaten over het thema van de groep. In de middag wa ren er plenaire discussies en forums. Naast de zes werkgroepen was er een 'sjaloom-forum' waar de kerkelijke jeugd een breed aanbod van actiemo dellen aan de bezoekers voorlegde. Hier werd onder meer besloten een 'ander 90ort dorp te bouwen, ergens in het oosten van de bondsrepubliek, waar al 5 hectare grond voor verwor ven is. Heinemann 's Avonds waren er opnieuw samen komsten, zoals een politiek avondge bed, een liturgische nacht, een latijn- se -kerkdienst, een gebedsdienst voor de eenheid der christenen, of een ac tueel avondgebed. Het aantal deelnemers aan de Kir chentag was kleiner dan vroeger. Hierin volgt 1973 de lijn, die de laat ste jaren steeds aanwijsbaar was. Düsseldorf 1973 onderscheidde zich evenwel doordat er meer deelnemers waren, die gedurende de hele Kir chentag meededen. Het aantal dagjes mensen daarentegen bleek sterk te zijn teruggelopen. Onder de dagjesmensen bevond zich donderdag de Westduitse president, Gustaf Heinemann. Hij is een van de oprichters van de Kirchentag en heeft DÜSSELDORF In de zes werkgroepen van de Kirchentag zijn allerlei resoluties aangenomen, die gericht waren aan de rege ring, dc kerk, de vakbeweging of de justitie. Van deze resoluties werden er gisteren een aantal voorgelezen tijdens de slotdienst van de Kirchentag. Er ontbraken %cr twee, hoewel die tijdens de voorafgaande dagen door duizenden mensen met in stemming waren ontvangen. Het zijn een resolutie gericht aan de regering met het verzoek de isole ring van de gevangen leden van de Baader-Meinhof-bende op te heffen en een resolutie tegen de hoogo ven Zwarte Reus in Duisburg- Marxloh, die een hele woonbuurt terroriseert. Deze twee resoluties zijn voortge komen uit het politiek avondge bed. dat is voorbereid door de werkgroep politiek avondgebed Keulen/Rheinhausen. Dit avondge bed had donderdag plaats onder de slagzin: het geloof links, de orde rechts, de kerk in het midden. Hoeveel het betekent, wanneer in een kerkdienst de twee heilige koeien van de Bondsrepubliek, de industrie en de justitie, zo duide lijk worden aangevallen, bleek di rect daarna. Er volgde op het poli tiek avondgebed een heftige discus sie, die de volgende dag werd voortgezet in de werkgroep 'de kerkdienst'. Hier werd gesteld dat het politiek avondgebed geen 'ge vierde verzoening' maar een op roep tot sociale strijd is. Vanuit het politiek avondgebed werd hier tegen ingebracht dat deze vorm van kerkdienst een boetedienst is, die wil oproepen tot het doen van gerechtigheid. Toen in de werkgroep werd voor gesteld, het politiek avondgebed te veroordelen als een bron van dwaalleer, werd dit door de aanwe zigen afgewezen. Toch deelde de leiding van de Kir chentag de pers mee dat de organi satoren van het politiek avondge bed de resoluties hadden ingetrok ken. Deze mededeling werd daarna weer door de mensen van het poli tiek avondgebed weer bestreden. De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van B.V. De Christelijke Pers Directie: Ing. O. Postma, F. Diemer. Hoofdredactie: J. Tamminga. Hoofdkantoor d.V. De Christelijke Pers: N.Z. Voorburgwal 276 - 280, Adam. Postbus 859. Telefoon 020-22 03 83. Postgiro: 26 92 74. Bank: Ned. Midd. Bank (rek.nr. 69 73 60 768). Gem.giro X 500. er jarenlang aan meegewerkt. Hij be zocht de werkgroep oecumene, waar hij met een enthousiast applaus werd begroet. Het hoogtepunt van de Kirchentag was voor velen ongetwijfeld de litur gische nacht, tijdens welke vierdui zend Kirchentagsgangers op een fees- telijk-creatieve mander door meditatie en zang vorm gaven aan de roerselen van hun hart. Hoogtepunt Bij brood, wijn en gezang ontstond een lekker los sfeertje en een door vrijwel ieder beleefd gevoel er bij te horen. Hoogtepunt van het hoogte punt was de onverwachte verschijning van secretaris-generaal Potter. De meeste belangstelling was er voor de werkgroep 'geloof, waarop we kun nen vertrouwen'. Hier werd de bijbel studie geleid door prof. dr. Heinz Zahrnt, de voorzitter van de Kirchen tag. Er traden prominente sprekers op als Dorothee Steffensky-Solle en Helmuth Tielicke, Gerhard Szczesny en Jan Lochman. Zaterdag sprak hier voor een gehoor van 4.000 personen Dorothee Sollc over onze verwachtingen na de dood (zie elders deze pagina). Sterk bezocht ook werd de groep die zich bezighield met politiek en maat schappij onder de titel private wel stand - publieke verarming. Hier werd vrijdag onder leiding van de Neder landse ethicus prof. dr. De Graaf (U- trecht) door een talrijk publiek een industrieel en een vertegenwoordiger van de regering aan de tand gevoeld over dc milieuvervuiling en de uit putting van de bronnen. Over Nederland gesproken: de Neder landse groep van ruim honderd perso nen was de grootste buitenlandse ver tegenwoordiging. Behalve prof. De Graaf deden verschillende andere landgenoten mee in de uitvoering van de Kirchentag. Onder hen ds. W. Overdiep (Utrecht) en Harry Haas (Heerlen). Onder de deelnemers aan de Kirchentag bevond zich een sterke Ne derlandse delegatie. Onder aanvoering van mevrouw Lydia Klijn-Ball- net verlaten de Nederlanders de trein in Düsseldorf. De Indiase dr. Ronnie Sequeira, die de meditatie leidde gedurende de liturgische nacht. DÜSSELDORF Een Nederlander met een calvinistische achtei grond (zoals ik bijvoorbeeld) kijkt een beetje scheef aan tegen zo'n liturgische nacht, waar een enorme massa mensen allerlei dingen doen die eigenlijk niet 'mogen' in een kerkdienst. Dc liturgische nacht was voor veel Kirchentagsgangers een be levenis. Hand in hand hossen, simpele liedjes zingen, op fluitjes blazen en op trom meltjes slaan, wijn drinken, je buur meisje over haar blonde krullen strij ken, stil peinzen en uitbundig lachen. Harrv Haas was samen met de Indiase dr. Ronnie Sequeira aanvoerder van de liturgische nacht, waar drie tot vierduizend personen aan deelnamen. Ronnie Sequeira lukte het deze men senmenigte stil te maken en zich te ontspannen. Dat duurde een minuut of acht. Acht minuten stilte met vier duizend mensen. Na deze meditatie viel de menigte uit een in groepjes. De een ging naar een bijbelstudie, de ander naar een zanggroep. Hier leerden Vietnamese vluchtelingen aan Duitsers een vre- deslicdje. Ergens anders schilderden mensen elkaar of de vloer in bonte kleuten. Een beat-groep zong 'God er barm u'. Tenslotte vonden alle groe pen mensen elkaar weer terug in een reusachtige processie van stille en uit bundige kinderen van één vader, on der wie verscheidene in rolstoelen. En toen was er ineens wijn en brood. Ieder deelde met zijn buurman of buurvrouw, terwijl de muziek door- drensde van 'amen, amen'. Potter Plotseling klonk er een anplaus. dat begon bij het podium. Iedereen stond op. Daar was Philip Potter, de secre taris generaal van de wereldraad van kerken. Een soort vriendelijke paus. die met een stem als van Harry Bela- fonlc hel 'onze vader' zong. Nu deze belevenis achter de rug is, en ik er weer wat rustiger over kan nadenken, ben ik bereid veel van mijn skepsis over boord te zetten. Dat komt doordat de mensen die zich bij de liturgische nacht zo voor elkaar open stelden, ook meeleefden in het politiek nachtgebed, waar dc gerech tigheid in het centrum van de kerk dienst stond. Noch de liturgische nacht, noch het politiek avondgebed zijn fonkelnieuwe zaken. Maar hier, bij de Kirchentag zijn zij wel voor het eerst bijeen ge bracht voor een groot forum van ge wone kerkleden, die de moed opbrach ten zich er blijmoedig en ernstig voor open te stellen. Van een verslaggever OOSTERHOUT De 22-jarige W. de G. heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag uit irritatie dat hij steeds met groot licht werd ingehaald, een medeweggebruiker klemgereden en hem met een revolver op het hoofd geslagen. Bij die hardhandige afstraf fing ging het wapen af. De kogel doorboorde de arm van het slachtofr fer, de 26-jarige accountant J. A. van oe M. uit Dordrecht. Deze laatste wist echter op het laatste nippertje het nummer van zijn aanvaller te 'note-. De gemeentepolitie van Oosterhout heeft in samenwerking met de rijks politie de jongeman van zijn bed ge licht en opgesloten op verdenking van poging tot doodslag of toebrengen van zwaar lichamelijk letsel, en bovendien wegens overtreding van de vuurwa- penwet. De G. zei na zijn arrestatie dat Van de M. hem opzettelijk met zijn kop lampen had gehinderd. Het 'duel' met auto's begon op de 'Maasroute' tussen Waalwijk en Zevenbergen. Van de M. zou eerst zijn ingehaald door de verdachte W. de G. Op zijn beurt zou hij De G. met groot licht hebben ingehaald. Dit spelletje zou enkele malen zijn herhaald. Tot dat De G. zijn rivaal Van de M. klemreed en met een revolver bewerkte. UTRECHT Dit najaar verschijnt een discussienota over de plaats van de vrouw in de pastorale dienst van de r.k. kerk. Dit document is op ver zoek van de bisschoppenconferentie opgesteld door een werkgroep ad hoe, bestaande uit enkele theologen en be stuursleden van de Sint-Willibrordver- eniging. De bisschoppen zullen de nota aanbe velen voor overleg. Maar dit wil niet zeggen zo hebben zij al nadrukke lijk laten weten dat zij het met de inhoud op alle punten eens zijn. Zij hebben deze methode gekozen om de speelruimte voor de discussie zo groot mogelijk te houden. Van een verslaggever UTRECHT De politie onderzoekt of de vrijdag gearresteerde 17-jarige Gerard M. A. M. uit Mijdrecht iets te maken kan hebben met de moord op de 82-jarige Mijdrechtse veehouder P. Plessius, die maandagavond 25 juni met ingeslagen schedel in zijn boerde rij werd gevonden. De jongeman werd op verzoek van de rijkspolitie in het district Utrecht door de Maastrichtse politie gearresteerd. De jongeman wordt verdacht van een groot aantal insluipingen in Mijdrecht en omge ving. Hij heeft vijftien insluipingen bekend. Voorshands is geen verband te zien tussen de activiteiten van de jongeman en de moord op Plessius. Voor zover thans bekend is de ver dachte al sedert 15 juni (lang voordat de moord moet zijn gepleegd) niet meer in Mijdrecht of omgeving gesig naleerd. UTRECHT Tijdens een zaterdag in Utrecht gehouden vergadering heeft de partijraad van de Pacifistisch Soci alistische Partij een resolutie aangeno men waarin het partijbestuur wordt gevraagd alles te doen wat mogelijk is om- te komen tot een bundeling van de politieke activiteiten van de pro gressieve partijen in radicaal-socialis tische en democratische zin. Het par tijbestuur heeft verklaard van harte bereid te zijn deze resolutie uit te voeren. Het zal een actiev'e bijdrage leveren aan alle pogingen om gestalte te geven aan de inhoudelijke beteke nis van deze resolutie. SIGNALEN Na de informatie over Jozefs jeugd »n de achtergronden van haat en vertfj- dering volgen nu twee dromen. Do men als signalen uit de toekomst. \V behoeven ons hier niet in 'talgeraeei met dromen en hun betekenis bezj te houden. We zijn misschien toch s te zeer geïnfecteerd door beschouwin gen op dit gebied. De nieuwe verta ling geeft daarvan blijk, volgens van Selinis, als ze de vraag van de broers in vers 8 zo vertaalt: 'Wilt ge soms over ons heersen?', terwijl er staat: zoudl gij dan over ons heersen? Het signaal moet niet verward met een ui ting van diep verborgen verlangens. Trouwens daar gaat het allemaal niet om. Deze dromen functioneren als sig nalen van wat later geschiedt. Tot drie keer toe wordt later verteld hoe de broers het hoofd buigen voor Jo zef, de Egyptische onderkoning. Dat Jakob, als ook hem een droom verteld wordt, zich bij de verontwaardiging van de broers aansluit, is te begrij pen. Het is ook geen kleinigheid wat hier overgeseind wordt. Jozef zal heersen. De schoven zullen zich voor de ene schoof van Jozef en liet hele zonnestelsel zal zich voor de drager van de pronkmantel buigen, t Is alle maal nogal onverdragelijk en ergerlijk. Iets om werkelijk over te vallen en je aan te stoten, zo dat je ook nog het gelijk aan je kant hebt. Maar er is in deze geschiedenis een hoger gelijk. God is de verborgene, maar dat bete kent niet dat deze geschiedenis zich niet voor zijn aangezicht afspeelt en door Hem beheerst wordt. Het moet door allerlei menselijke zaken, als ui tingen van nijd en haat en afgunst, door lafheid en verraad, door verlei ding en chantage, maar het moet daar allemaal doorheen om uit te komen bij dc ontknoping. Daarvan zijn de dromen signalen. Wij hebben andere signalen. Het is de tijd van Joël, 'waarin jongens en meisjes dromen dromen waar ouderen vaak aan het harde leven te gronde zijn gegaan. En het is zaak om de signalen op te van gen. (Genesis 3'7, 5-11). JULIANA 25 jaar moeder van het volk. Uitgave: Zuid-hollandsche uitge versmij. Den Haag. Prijs: ƒ12,50. Dr. Willem Drees sr. heeft dit lees- en kijkboek, dat de straks 25 rege ringsjaren van koningin Juliana in woord en beeld samenvat, een voor woord meegegeven. Staatsraad Drees merkt onder meer op, dat de vraag of de monarchie nog een waardevol ele ment in ons staatsbestel is, op het ogenblik weer in discussie is, in te genstelling tot de tijd onmiddellijk na de tweede wereldoorlog. De gedachtenwiseling is meer theore-' tisch dan praktisch, al zijn er wel eens hatelijke uitingen. Bezwaren vloeien meestal voort uit wat men al gemeen noemt een maatschappij-kriti sche houding en richten zich zelden tegen de Koningin persoonlijk'. Dc samenstelling van dit soort ge denkboeken op dit niveau ontkomt niet aan het vrij klassieke patroon: een keuze van foto's de samenstel lers, Richard F. Kaan en Tonny D. Michels. zeggen minstens 15.000 foto's te hebben bekeken uit de jeugd, het huwelijk en het grootmoederschap van de vorstin, de gebruikelijke men geling van de staatsie van het koning schap en de vele menselijke, onge dwongen foto's, die het familieleven presenteren. Het boek is verdeeld in zeven hoofdstukken: Een prinses wordt Koningin, De wereld rond (rei zen), Een toegewijde echtgenoot, Pa- leisdeurén gaan open, Moeder van een volk (met vooral aandacht voor jonge ren en bejaarden), De taal der kinde ren, en; Een Koningin wordt groot moeder. De tekst is voorts gelardeerd met uit- DEN HAAG De Tweede-Kamerle den De Gaay Fortman en Jurgens (beiden PPR) hebben een initiatief voorstel van wet ingediend. Daarin wordt voorgesteld de tewerkstelling en alles wat daarmee samenhangt van gewetensbezwaarden tegen de militai re dienst te verplaatsen van het mi nisterie van defensie naar het minis terie van binnenlandse zaken. De voorstellers herinneren aan enige re cente gevallen waarbij bleek dat er kende gewetensbezwaarden zich door hun geweten tevens zagen verboden de vervangende dienst te vervullen, nadat hun duidelijk was geworden dat de uitvoering van die dienst onder verantwoordelijkheid staat van het ministerie van defensie. DEN HAAG In Scheveningen heb ben inbrekers hun slag geslagen in een bedrijf aan de Visafslagweg. Zij braken 's nachts de vriescel open en namen er voor 38.000,- aan garna len, krab en zalm uit. Van de daders ontbreekt elk spoor. DÜSSELDORF 'Wie vraagt om een voortleven na de dood, heeft niet werkelijk geleefd. Hij heeft voor geld de zwijnen gehoed van een vreemde, net als de verloren zoon. Hij heeft geleefd bij brood alleen. Maar de mens sterft van brood alleen. Daarom zegt de vader in de gelijkenis, nadat de verloren zoon is thuisgekomen: Mijn zoon was dood, hij is weer levend geworden". Dit zei dr. Dorothee Stef- fensky-Sölle zaterdag in de Kirchentag-werkgroep "geloof" in een eivolle jaarbeurshal. tegen de necrofilie, de liefde tot de dood en het doden. Onze kerken zijn vol van necrofilie. We aanbidden er te vaak een honingzoete Jezus, die on ze moorddadige natuur ongemoeid laat. We moeten de bittere Jezus aan bidden, de God die partijdig is. Hij kiest partij tegen de hongerdood, te gen de napalm en tegen onze dood aan brood alleen'. Dorothee Sölle ging verder: 'Wat God wil is dat we ophouden medeschuldig te zijn aan de dood. Dat betekent dat we solidair zijn met de kinderen in de rijstvelden, die paddi plantend neergemaaid worden door de machtig ste vrien van de dood. president Nixon. Ik zeg dat, hoewel ik weet dat de oorlog in Vietnam voorbij is. Maar er komt een nieuw Vietnam. Nixon houdt de wapens nu al gereed'. Leven van brood alleen betekent 'geen vrienden en mensen wantrou wen; anderen vergete en zelf verge ten worden; niet lachen en niet uitge lachen worden; om niemand zorgen hebben en niemands zorg zijn'. Vol gens Dorothee Sölle is dit de dood waar de bijbel over spreekt; 'angst, dreiging, concurrentie. Die dood bele ven wij tegenwoordig'. 'Bij het woord dood', zei mevrouw Sölle, 'moet je niet in de eerste plaats denken aan kanker of het verkeer, maar aan het ontbreken van relaties. We zijn liever dood en we doden lie ver dan dat we ons overgeven aan het risico van het leven'. In de dood, zoals Dorothee Sölle die ziet. is het streven naar winst alleso verheersend. Alles wordt daaraan on dergeschikt gemaakt. De mens moet worden ingepast in een orde-systeem. In de fabriek zet je een turkse naast een griekse en die weer naast een joe- goslavische arbeidster. Dan vermijd je het risico dat zij relaties aangaan die het arbeidsproces storen. Jezus, zegt Dorothee Soölle, heeft de strijd opgenomen tegen de orde die het structureel geweld in stand houdt, Communist Op dit moment werd de rede van Do rothee Sölle onderbroken. Uit de zaal riep iemand zoiets als 'comhiunist'. De voorzitter van de bijeenkomst wees deze beschuldiging af. Mevrouw Sölle reageerde hierop: 'Ik aanvaard f;t h Dr. Dorothee Sölle deze beschuldiging als de spreker be doelt dat ik socialiste ben'. Daarna ging zij verder met haar refe raat: Jezus en zijn leerlingen waren meer tegen de maatschappelijke dood, dan tegen de natuurlijke dood. Maar wij wijzen de bittere Christus die te gen de maatschappelijke dood is, af. Wij willen de zoete Christus. Wij aan vaarden de maatschappelijke dood als onontkoombaar, maar de natuurlijke dood bestrijden wij alsof die vermijd baar zou zijn. Dat blijkt ook al omdat spreken over de dood ongewenst is te genwoordig. In een bepaald bejaar denhuis is het een reden voor ontslag van een bejaarde, als die over de dood spreekt. Sterven Dat we niet over de dood mogen spre ken is een teken dat er niet geleefd wordt. Voor wie alleen maar bestaat in consumeren, in hebben en gebrui ken is de natuurlijke dood een \ijand. Wie in het leven al dood was heeft behoefte aan individueel voortbestaan na de dood. Als we leren angstvrij te leven, dan leren we ook angstvrij te sterven. Want christelijk gesproken ligt de dood achter ons en de liefde voor ons. Christen zijn betekent im mers: Christus heeft de dood over wonnen en niets kan ons scheiden van de liefde Gods. Dan kunnen we ook aanvaarden er eens niet meer e zijn. Dan vraag je niet meer af of na de dood alles uit is. Dat is een godlo ze vraag. Natuurlijk is na mijn dood niet alles uit God zorgt dat alles doorgaat. Er wordt weer brood gebak ken, ook al eet ik niet meer. Er wordt weer wijn gedronken, ook al drink ik niet meer. In het slot van haar rede zei me vrouw Sölle: 'Ik wens u een dood als van Mozes. Hij zag het beloofde land voor zich. Hij wist dat zijn volk uit de maatschappelijke dood in de sla vernij bij Egyptes vleespotten bevrijd was. Hij vreesde de natuurlijke dood niet meer. want hij wist dat hij de ware dood had overwonnen'. spraken van een reeks willekeurige Nederlanders. Het is een verdienste van de samenstellers erin te zijn ge slaagd een groot aantal ongewone fa to's te hebben verzameld, waaronder enkele kleurenfoto's. In de seriè pu- blikaties rondom ons koninklijk huis, ter gelegenhéid van het zilveren rege ringsjubileum in september a.s. mag 'Juliana, 25 jaar moeder van een volk' een aantrekkelijke uitgave worden ge noemd. Rfs Charles de Gaulle door Leif Bac- kVuid Uitgeversmaatschappij Inter land Aalten 168 pag. prijs 10.50. De denkbeelden van generaal Charles I de Gaulle zijn tijdens maar ook na zijn leven steeds met gemengde gevoe- lens in West-Europa ontvangen. Zelfs nu. tijdens het bewind van Frankrijks president Georges Pompidou, drukt de geestelijke erfenis van de Gaulle een stempel op de Franse binnenland se en buitenlandse politiek. Leif Backlund, een Zweedse econoom die zich in Franse sociaal-economische zaken heeft gespecialiseerd, geeft in zijn boek een uitvoerige analyse van de Gaulles politieke ideeën, die van nut zijn voor een beter begrijpen van het huidige Franse beleid. De buiten- landse politiek van de Gaulle krijgt alle nadruk. Backlund. een groot be wonderaar van de Gaulle, verhult niet j dat de generaal in een latere fase van j zijn bewind op diverse punten heeft j gefaald. De auteur beschrijft hoe het beleid I van de Gaulle gericht was op een grondige sanering van de Franse poli- j tieke structuren. De Gaulle rekende af met het koloniale verleden (Alge- rije). voerde een centralistisch presi- dentieel bewind in, ten koste van de macht van het parlement en bouwde de tegenstellingen tussen links en rechts van de Vierde Republiek om in I een confrontatie van gaullisme contra de rest. Uitvoerig'beschrijft Backlund hoe de j Gaulle met zijn vernieuwde bestuurs- apparaat de basis legde voor een nieuwe Franse rol in de wereldpoli tiek: de opbouw van de Franse kern macht. het veto op de Britse toetre ding tot de EEG, pogingen de econo mie te versterken en dit allemaal ge richt op grotere zelfstandigheid van het land en het terugdringen van de VS als supermogendheid. Backlund toont alle begrip voor de Gaulles ideaal een 'Europa der natiën' tot stand te brengen, los van de grote superstaten de VS en de Sowjet-Unie. Als Zweed heeft Backlund met de re- gering van zijn neutrale moederland J sympathie voor een ongebonden Euro- pa als derde macht tussen Amerika- I nen en Russen. 'Het is naïef te menen dat de Gaulles visie met hem zou ver- I dwijnen', schrijft Backlund. Hij 1 meent dat de Gaulles visie op de we reld door allen in Europa zal worden overgenomen die 'vastbesloten zijn zich van het imperialisme van de su permachten te bevrijden, terwille van de sociale vooruitgang'. Bij die 'allen' behoort de huidige Zweedse regering, wat niet verwonderlijk is omdat het boek oorspronkelijk in het Zweeds voor het Zweedse publiek geschreven is. -I Backlund gaat weinig diep in op het overtrokken nationalisme, op basis waarvan Frankrijk zich tijdens en na de Gaulle tegen de VS en veel minder tegen de Sowjet-Unie heeft verzet. Dit vormt immers een ander uitgangspunt voor anti-Amerikanisme dan de vrees van West-europese landen voor hun belangen, sinds de monetaire crisis en de Amerikaanse importbeperkingen. Het is ook anders dan de morele ver ontwaardiging over Vietnam en sinds kort over de Watergate-affaire. Hoewel Backlund zich te zeer een Zweedse 'gaullist' toont blijft zijn boek van belang omdat het helpt een inzicht te krijgen in de gaullistische ideologie. CJB

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 2