G Israëlische attaché in Amerika gedood UW 'Slechte zon' boven Afrika Zeker tien mensen in weekeinde verdronken In deze krant v. d. Velde I steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement ƒ10,58 per maand, per kwartaal ƒ31,35 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur Tour brengt het verkeer tot stilstand Reekalfjes vaak slachtoffers van maaimachines Warm Griekenland heeft CIA-regime, zegt weekblad Observer Prostituee kreeg twintig messteken Iraakse minister van defensie vermoord Kersen op retour Verkeer niet overmatig druk Start Toepolow mislukt: acht mensen gedood Redactie van HP verwacht ontslag Baby lag korte tijd te vondeling Brand in rusthuis: bejaarde vrouw dood krant bon op de bres voor een sterke christelijke pers! Nieuwe Leidlse Courant CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in taghenspoetl" LEIOEN, Zoeterwoudseweg 33, tel. 33741 LEIDERDORP, v. d. Valk/Boumanweg 184. tel. 34390. WASSENAAR, v. Zuylen van NIJevellsir. 373. tel. 1441. Vzi een onzer verslaggevers E5N HAAG/ROTTERDAM tjdens de Nederlandse route van ie zestigste Tour de France heb- öen zich echt "Franse tonelen" afgespeeld. Met name geldt dit. voor het eerste gedeelte, eerste etappe (Scheveningen-Rotter- dam), waar de belangstellenden vele rijen dik de komst van de renners afwachtten. Ook tussen de dorpen in was de belangstel ling enorm en vooral in het West- land waren drommen mensen uit gelopen om het rennersveld langs zich heen te zien trekken. I Een groot gedeelte van de route ging over de autowegen en het gevolg was dan ook, dat het verkeer in de Rand stad tijdens de etappe helemaal was stilgelegd, maar ock daar waar de renners reden over wegen naast de autosnelweg, kwam het verkeer tot stilstand. Auto's werden op de vlucht strook neergezet en dit had tot ge- volg, dat het overige verkeer werd ge blokkeerd. Zeker is wel, dat de enorme belang stelling, die de Tour trok, mede is ge stimuleerd door het feit, dat Joop Zoetemelk zich na de proloog (een tijd rit) in het geel mocht hijsen en dat men dat nu wel eens een keer wilde zien: een Nederlander in de gele trui. Verder namen veel mensen de gele genheid te baat hun favorieten met water te gooien om zo voor enige ver koeling te zorgen. Op de foto trekt Van een verslaggever WINTERSWIJK In de Gel derse achterhoek worden weke lijks tientallen reekalfjes deer lijk verminkt achtergelaten na dat maaimachines over de klei ne diertjes zijn heengegaan. Volgens jachtopzieners vlucht het volwassen wild tijdig in de houtwallen van de bosranden rondom de weilanden. De jonge reckalfjes worden door de moe der echter plat tegen de grond gedrukt bij het naderende ge vaar. De kalfjes blijven instinc tief in die houding liggen tot dat de moederrce terugkomt. Zo komen de dieren tussen de maaimessen. Jachtopzieners hebben nu een apparaat ontwikkeld dat land bouwers op hun maaimachines kunnen plaatsen. Het is een stang met afhangende ringen. Die ringen schrikken ook de kleintjes op als ze erdoor wor den geraakt. Op die manier kan ook het reekalf vluchten voor dat de messen zijn genaderd. Zogezegd Droog, zonnig en warm weer. Weinig wind en maximum-tem peraturen van 27 tot 31 graden, aan de kust bij wind van zee en kele graden lager. MORGEN EN OVERMORGEN: warm en zonnig met later kans op onweer. Morgen zon op: 04.25 Zon onder: 21.02 Maan op: 08.25 Maan onder: 22.35 Tentoonstelling O kroonjuwelen het peloton, luid aangemoedigd, door Rijswijk om via Delft Rotterdam te bereiken, waar het eerste gedeelte van deze eerste etappe eindigde. De 38-jarige Wassenaarse hoofdagent van politie J. Smit liep zondag ernstig beenletsel op, toen hij op zijn motor fiets aan het hoofd van de stoet de rennerskaravaan van de Tour de France door Wassenaar loodste. Bij het Wilhelminaplein reed hij tegen een boom. Het verslag van de Tour en ander sportnieuws op de sportpagina's en zie ook de regio-pagina. LOIYANGALANI, Kenia; NOUAK CHOTT, Mauretanië (UPI, Reuter) 'De zon was erg slecht vandaag', vond een Samboeroe-krijger in Kenia na de grote zonsverduistering zater dag. Ruim zeven minuten was het donker geweest, in een gordel die zich dwars door Afrika uitstrekte. Voor de gewone bewoners van die strook was het een angstaanjagende gebeurtenis die droogte, honger, sprinkhanen of zelfs het eind van de wereld voorspelde. In een deel van de zone waren droogte en honger de duisternis trouwens ruimschoots voor geweest Voor grote aantallen wetenschapsmen sen was de verduistering een uitgele- Zo zag men in Kenia gisteren de totale zonsverduistering. Ook verkeer eist rampzalige tol Het Amerikaanse volk is zeer ver gevingsgezind, maar het vergeeft niet iemand van wie zij denken I dat hij een spelletje met hen I speelt. Senator Humphrey over Nixon Van een verslaggever AMSTERDAM Behalve de ho ge tol aan mensenlevens die het verkeer heeft geëist (zie daar voor pag. 5) zijn zeker negen mensen het afgelopen weekeinde door verdrinking om het leven gekomen. MOOK De 39-jarige houtbewerker H. Gerritsen uit Wierden (O) is gis termiddag nabij het dorp Plasmolen, onder de gemeente Mook, bij het zwemmen verdronken. De heer Gerrit sen was enkele dagen geleden ge trouwd. Hij zwom in een plas die door uitbaggering is ontstaan. DALEN In het Drentse Stieltjeska naal (gemeente Dalen) is de 21-jarige Hendrikus Hilbrands verdronken. Het lichaam is door de vader van het slachtoffer gevonden. Deze was on gerust geworden door het lange weg blijven van de jongen op onder zoek uitgegaan en vond het lichaam van zijn zoon aan de kanaalkant. Dit LONDEN (AP) De Amerikaanse buitenlandse geheime dienst CIA heeft de staatsgreep van de Griekse kolonels in 1967 gepland en houdt nu actief de militaire junta in Athene aan de macht, zo meldde zondag het Londense weekblad Observer. Het blad publiceerde een lang artikel van zijn correspondent Charles Foley, die verklaarde bewijzen te hebben ge vonden voor verantwoordelijkheid van de CIA voor de coup. Hij had die be wijzen gevonden in gesprekken van verscheidene mensen in de Verenigde Staten, Griekenland en op Cyprus. ROTTERDAM In de Rotterdamse buurt Katendrecht heeft een onbeken de man zaterdagnacht een prostituee zeker twintig messteken toegebracht. De vrouw, de 30-jarige J. C. uit Den Haag, is met ernstige, maar niet le vens gevaarlijke verwondingen in het Zuiderziekenhuis opgenomen. De dader was gisteravond nog op vrije voeten. De steekpartij speelde zich af in de Atjehstraat. Over de aanleiidng is niets bekend. verdrinkingsgeval geeft de politie aan leiding een onderzoek in te stellen. MAURIK In een kleiput bij het recreatiecentrum 'Eiland van Maurik' is de 36-jarige G. A. Braam uit Amersfoort verdronken. De man, die niet goed kon zwemmen, waagde zich in de onlangs uitgegraven put, die op sommige plaatsen circa 20 meter diep is. SCHIJNDEL In de Zuiderpias in Den Bosch is gistermiddag de 23-jari- ge monteur A. de Laat uit Schijndel verdronken. De rijkspolitie heeft met duikers van de brandweer uit Den Bosch het lijk opgedregd. De verloof de van de heer De Laat, die het onge luk had zien gebeuren, is met een shock in het ziekenhuis te Den Bosch opgenomen. MAASBRACHT Het drijvende li chaam van de 35-jarige schippersk necht W. J. Bouland, die geen vaste verblijfplaats had, is gistermorgen in de haven van Maasbracht aangetrof fen. Men weet niet precies wanneer de heer Bouland te water is geraakt. Hij werd niet gemist. Men meende dat hij op vakantie was gegaan. LEEUWARDEN In het diacones- senhuis te Leeuwarden is gistermid dag de 2-jarige Petra van der Lei uit Leeuwarden overleden, nadat ze in be wusteloze toestand uit het water was gehaald. Een arts paste onmiddellijk mond op mond-beademing toe nadat het kind was gevonden. Dit hielp niet. Een half uur na aankomst in het ziekenhuis is het meisje overleden. LEEUWARDEN De achtjarige Bauke Smit is gistermiddag in de Dokkumer Ee gevallen en verdron ken. De jongen was in een roeiboot gestapt en overboord gevallen. Hoewel onmiddellijk alarm werd geslagen, kon men de jongen pas een kwartier later boven water halen. Hij bleek te zijn overleden. TERNEUZEN In het kanaal van Gent naar Terneuzen is zaterdagmor gen het lichaam gevonden van de 57- jarige mosselschipper P. Pauwe uit Yerseke. De schipper werd vrijdag vermist AMSTERDAM De 24-jarige cacao- bewerker H. W. de Rucke uit Amster dam is zaterdagavond in een vijver in Amsterdam-Noord verdronken. Hij was er met een vriend aan het baden, hoewel hij niet kon zwemmen. De man had plotseling geen grond meer onder de voeten. Hij klampte zich aan zijn vriend vast, die daardoor ook in paniek raakte. De laatste wist echter los te komen en de wal te be reiken. Toen hij met hulp terugkwam was de heer De Rijcke al verdronken. HOOGLAND De 65-jarige P. Vos kuilen uit de Utrechtse gemeente Hoogland is vlakbij zijn huis in de vaart gevallen en verdronken. De man was sinds donderdag niet meer gezien. Zaterdag werd zijn lichaam gevonden. WASHINGTON, BAGDAD (UPI, Reuter, AP) Onbekenden hebben gister morgen de waarnemend militaire attaché van Israël in Washington, kolonel Yoseph Alon (43) doodgeschoten. zen mogelijkheid,, meer over de zon te seten te komen. Vooral naar Kenia en Mauretanië waren- grote expedities vertrokken, wier waarnemingen niet door wolken en alleen in Mauretanië door wat nevel werden gehinderd. Het enthousiasme van de vakmensen was dus groot. Aan de uitwerking van de resultaten zullen zij maanden tot jaren werk hebben. Ook het selecte gezelschap dat met ap paratuur in een Franse Concorde de verduisterde zon 74 minuten in zijn baan volgde, rapporteerde succes. Een Amerikaans team in een langzamer vliegtuig wist ruim 11 minuten in de grote schaduw door te brengen. De kolonel en zijn vrouw keerden zondagmorgen vroeg naar huis terug van een feestje. Toen ^ij de oprijlaan van hun huis waren opgereden, stapte mevrouw Alon eerst uit. Plotseling hoorde zij schoten en rende het huis binnen om hulp te halen. Toen zij te rugkeerde lag haar man zwaar ge wond op het grasveld. Hij overleed op weg naar het ziekenhuis. Er zijn ze ker vijf schoten op hem afgevuurd. Het Israëlische kabinet heeft gisteren de zaak besproken. Van de daders ont breekt nog ieder spoor. De Ameri kaanse politie is een grote speuractie begonnen. Zij is er van overtuigd dat er meer dan een dader is. Mevrouw Alon heeft een auto weg zien rijden waaruit waarschijnlijk geschoten is. Geen van de Arabische guerrillaorga nisaties heeft tot nu toe de moord ge claimd. Alon was een van Isaëls eerste pilo ten. Hij was commandant van een es kader Mirages tijdens de zesdaagse oorlog. De laatste jaren werkte hij op de Israëlische ambassade in Washing ton. Hij was net in Israël terug ge weest om zijn tev^keer te regelen. Alon zou over drie weken naar huis terugkeren en was van plan dan de dienst te verlaten. Hij heeft drie dochters. De Israëlische nieuwsmedia hebben de moord op de diplomaat in grote opmaak gebracht. Er wordt rekening gehouden met vergeldingsmaatregelen Yoseph Alon, de vermoorde waarnemend militair attaché van Israël in Washington. UTRECHT In twaalf jaar tijd is de Nederlandse kersenproduktie meer dan gehalveerd. De beplanting liep te rug van 3400 ha in 1960 tot 1600 ha in 1972. Als het zo doorgaat is over een jaar of tien geen kers meer in Nederland te bekennen. Tot deze uitspraak komt het vakblad van de Nederlandse detaillisten in aardappelen, groenten en fruit. Jaar lijks is de laatste tijd acht procent van het kersen-areaal afgegaan. Dit jaar wordt het trouwens in heel Euro pa slecht kerseneten. Ongunstige weersomstandigheden zijn daar debet aan. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG/DRIEBERGEN Het is het afgelopen weekeinde op de Neder landse verkeerswegen-over het alge meen vrij druk geweest, maar de ver keerspolitie in Driebergen heeft dit weinig problemen gegeven. Gistera vond deed zich een filevorming voor, toen veel Duitsers, maar ook Neder landers op weg naar vakantiebestem mingen in zuidoostelijke richting re den. Dit had onder meer tot gevolg, dat bij het Velperplein een file werd gevormd van een kilometer of zeven en ook voor de grenspost Berg deed zich.filevorming voor. Met name zaterdagmorgen en zondag morgen was het verkeersaanbod vrij groot, vooral in oostelijke richting. Ook op de route naar Zeeland was het vrij druk. Voor de Belgische grens ontstonden files in verband met druk verkeer, dat op weg was naar motorraces in Francorchamps. De Ne derlandse Spoorwegen hebben het dit weekeinde niet drukker gehad dan normaal tijdens weekeinde met mooi zomerweer. De binnenlandse lijnen waren goed, maar niet overdreven be zet. De internationale treinen waren wel goed gevuld en werden gedeelte lijk aangevuld met extra-rijtuigen. AMMAN (Reuter, AFP, UPI)1 Een Toepolew-134 van de Russische lucht vaartmaatschappij Aeroflot heeft za terdag op het vliegveld van de Jor daanse hoofdstad Amman een misluk te start gemaakt Het toestel schoot van de startbaan en boorde zich in een huis. Daarbij zijn zeven bewoners van het huis en twee Russische be manningsleden van het vliegtuig om het leven gekomen. Het toestel had meer dan tachtig mensen aan boord, onder wie prinses Dina, de eerste vrouw van koning Hoessein. Zij raak te licht gewond. Van de gewonden zijn acht mensen in het ziekenhuis opgenomen. Met uitzondering van een Amerikaan maken zij het allen goed. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De redactieleden van de Haagse Post verwachten, dat ze vandaag collectief zullen worden ontslagen, nu ze de directie van BV Uitgeversmaatschappij Bonaventura hebben laten weten niet akkoord te gaan met de benoeming van de heer J. Folkertsma tot hoofdredacteur van dit weekblad en directeur Henny ten Brink op zijn beurt de redactie heeft meegedeeld er niet over te denken de benoeming van Folkertsma op te schorten. De redactie heeft deze verwachting mede gebaseerd op uitlatingen van de heer Ten Brink zaterdag in vraagge sprekken voor de VARA-radio en voor Brandpunt van de KRO, waarin dui delijk naar voren kwam dat de heer Ten Brink het spel keihard wil spe len. De 16 redacteuren van de HP overwe gen de mogelijkheid uit protest tegen de benoeming het werk neer te leg gen. Dit met steun van de Nederland se vereniging van journalisten, die in een verklaring heeft gezegd de redac tie alle nodige steun te verlenen in haar strijd voor het behoud van de identiteit van de Haagse Post en van de redactionele zeggenschap bij het benoemen van een hoofdredacteur. Zie verder pagina 5 van Israël. In dit verband wordt er op gewezen, dat volgens Libanon al enke le dagen grote Israëlische troepencon centraties bij de grens gesignaleerd zijn, dat Israëlische vlooteenheden voor de kust van Libanon opereren en dat Israëlische vliegtuigen ver scheidene malen verkenningsvluchten boven Libanon hebben uitgevoerd. Doel van de Israëli's zou de Palestijn se vluchtelingenkampen zijn, waar zij guerrillabases vermoeden. Het Franse dagblad Aurore heeft be richt, dat de 41-jarige Algerijn, die donderdag in Parijs om het leven kwam, toen zijn auto bij het starten in de lucht vloog, belast was met het werven van Europeanen voor de Pa lestijnse guerrillabeweging Zwarte September. Israël zou een van zijn beste agenten naar Europa hebben ge stuurd om de Algerijn uit te schake len, maar die agent werd op 26 januari van dit jaar in Madrid vermoord. Op die datum kwam in de Spaanse hoofd stad de agent Baruch Cohen om. Irak De regering van Irak heeft gistera vond bekendgemaakt dat de minister van defensie van Irak is vermoord en de minister van binnenlandse zaken gewend geraakt bij een poging van het hoofd de staatsveiligheidsdienst een staatsgreep uit te voeren. De om gekomen minister, Hammad Chehab, en de minister van binnenlandse za ken waren in een val gelokt, aldus de regeringsverklaring. Het hoofd van de veiligheidsdienst, Nazem Kazzar, 'en al de leden van zijn kliek', waren ge arresteerd. Volgens de regering zijn bij de schietpartij ook twee hoge offi cieren gedood. Het persbureau van Irak heeft bericht dat het hoofd van de veiligheids dienst, Kazzar, de ministers en enkele hoge officieren had uitgenodigd voor een banket. Toen zij goed en wel aan zaten, liet Kazzar zijn gasten arreste ren. Dat lekte echter uit en toen Kaz zar zich ervan bewust was dat zijn spel uit was, was hij met zijn gevan genen in de richting van de grens met Perzië gevlucht In de buurt van de grens ontstond een schietpartij waarbij de minister en twee officieren omkwamen. Kazzar en zijn medestan ders werden gearresteerd, aldus de of ficiële lezing. Over de achtergronden van de mislukte coup is niets bekend gemaakt Nationalisaties Libië zal op korte termijn nog eens drie Amerikaanse oliemaatschappijen nationaliseren. Dit heeft de Libische onderminister van oliezaken zaterdag verklaard. Twee weken geleden natio naliseerde Libië het Amerikaanse be drijf Bunker Hun Oil. Nu staan op het programma om overgenomen te worden: Occidental Petroleum, de Oa- sis-groep, die bestaat uit Continental, Marathon Amerada Hess en Shell en de Amoseas-groep waarin Texaco en California Standard samenwerken. De ze maatschappijen nemen ruim de helft van de Libische olieproduktie voor hun rekening. Binnenland Kinderbescherming 5 Buitenland Onderdrukking in Saigon 1 Kerk Slotzitting Kirchentag 2 Kunst 'Ulrenja' loos effectwerk 12 Boekenetalage 3 lladlo en tv Strips en feuilleton 4 Maandbladen 4 Puml ttag maandag 6 Blieven 6 Familieberichten 10 RITA ROTTERDAM Bij een bushalte aan de Maaskade te Rotterdam is za terdagmiddag een drie tot vier maan den oud jongetje te vondeling gelegd. Een elfjarig meisje ontdekte het kind. Nadat de baby in een tehuis was op genomen, meldde zich de moeder ech ter bij de politie. Ze had spijt van haar daad en wilde het kind weer meenemen. SCHOONHOVEN —De 76-jarige me vrouw B. Th. J. van Koollen-Van der Klei is gistermiddag bij een brand in het rusthuis Sola Gratia om het leven gekomen. De brand is vermoedelijk ontstaan door het roken van een siga ret door de bejaarde vrouw, waarbij zij in slaap moet zijn gevallen. Zij stierf volgens een arts aan rookver- stikking. "Wat is er? Ik zou toch van daag voor het eten zorgen". noleer als nieuwe abonnee naar inhoud en overtuiging een krant die gezien is en gezien mag worden! 1 Door de benadering van hef plaatselijk, landelijk en wereldgebeuren. In kerk en maatschappij, in politiek, kunst en sport. Kritisch, kort en bondig! Een krant ook voor uw buurman. Zet hem vandaag nog op de bon. Naam: Adres: Plaats: Betaalt per: maand; kwartaal. De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis en bespaart ca. 4 gulden abonnementsgeld. Opgegeven door Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste mapjes postpapier met enveloppen pletine schaaltje (flessen onderzetter) handige paraatmap met briefpapier en pen Een postzegel is niet nodig als u op de énveloppe schrijft: Nieuwe Leidsc Courant, antwoordnr. 267 Leiden iT=MOO\57clLlN' Ik ben hier incognito

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1