'Utrenja' van Penderecki een loos effectwerk 2 rentetarieven van spaarbank Feestelijke barok in Monnickendam Perfecte zangkunst van koor uit Krakau z ?<j ^bTdekóhïnr 'nechtetriumphbra voor nog geentientje... zeggenze Minister betreurt wat oud-kolonel over Suriname zei Oude muziek Londens koor Gouden griffel beste jeugdboek Rijksbijdrage voor openbaar vervoer B, Wettelijk minimumloon Verhuizingen piano-transporten Jan van Duuren GEMEENTE ALKEMADE ADVERTEREN doe* VERKOPI TROUW /KWARTET MAANDAG 2 JULI 1973 KUNST Ito door R. N. Degens ROTTERDAM Het staat buiten twijfel dat de eerste uitvoering in Neder land van Penderecki's 'Utrenja' vrijdagavond in De Doelen te Rotterdam een volkomen authentieke weergave was van hetgeen de componist bedoelde. Koor, solisten en dirigent hebben dit tweedelige vervolg op zijn Lukas Passie (Graflegging en Verrijzenis) voor het eerst in september 1971 in Warschau ten gehore gebracht, en zijn door vele uitvoeringen daarna er volledig mee vertrouwd geraakt. Zij waren er nu ter gelegenheid van het Holland Festival voor naar Rot terdam gekomen en vonden in het Rotterdams Philharmonisch een be kwaam en volgzaam ensemble voor het instrumentale aandeel in de ver tolking die, onder leiding van Jerzy Katlewicz, voor een half gevulde zaal plaatsvond. En zo hebben dan degenen die zich niet door de, bij eerste kennismaking verrassende, vocale en instrumentale effecten lieten overrompelen, en die deze 'Utrenja' met vroeger werk van Penderecki kunnen vergelijken, kun nen horen hoe deze componist zich niet alleen van werk tot werk, maar ook in toenemende mate binnen het kleinere verband van één werk aan het herhalen is. Met dezelfde technieken (glijdende toonclusters, kwarttoon, Intonaties, fluister- en siskoren, echo-effecten, in vrije-improvisatie aanzwellend en af nemend tumult van vocale en instru mentale stemmen) als in de Lukas Passion, is Penderecki in deze 'Utren ja' aan het werk op een volstrekt sta tische tekst Een tekst die op één uitzondering na nergens verhalend MONNICKENDAM Ongeveer twee en een halve eeuw geleden, schreven de twee grootste componisten uit het tijdperk van de Barok, Bach en Handel, een aantal orkestwerken, die tot op heden hebben standgehouden. Hoewel ze zich van elkanders bestaan niet of nauwelijks bewust waren, heb ben ze beiden het Italiaanse voorbeeld gevolgd van het tegenover elkaar plaatsen van een kleine sologroep (2 h 3 spelers) en het grote geheel. Handel, die voor zijn vestiging in En geland enige jaren in Italië had ge werkt, leerde deze zg. Concerto Grcs- so-techniek uit de eerste hand ken nen. Bach heeft zijn kennis uit de boeken moeten halen. Opvallend is, dat de laatste meteen een grote stap verder op het gebied van de ontwikkeling heeft gedaan, door het strijkorkest aan te vullen met een aantal blazers, een stap, die later tot het ontstaan heeft geleid van het symfonie-orkest van de 18e eeuw. Zo plaatst hij in het Eerste Branden- burge Concert 2 hoorns, 3 hobo's en een fagot tegenover de strijkers en in het tweede Concert een groep, be staande uit, fluit, hobo, trompet en viool.Wat dit voor mogelijkheden geeft aan coloriet, maar ook aan de doorzichtigheid van de polifonie, kon men gisteravond beluisteren in de schitterende Gothische kerk te Mon nickendam, waar het Nederlands Ka merorkest o.l.v. Szynon Goldberg de ze beide werken ten gehore bracht. Zulks temeer, aangezien telkens een Concerto Grosso van Handel aan een Brandenburgs Concert van Bach voor afging. Er is in deze kerk, zoals meestal spra ke van veel nagalm, zodat het niet kwaad gezien was van Goldberg, de tempi niet te snel te nemen. Mede door de nogal forse aanpak van diri gent en orkest kregen de uitvoeringen iets majestueus en iets feestelijks, wat door het talrijke publiek zeer gewaar deerd werd. Op 6 juli kan men het Ned. Kameror kest weer in Bach en Handel horen. Ditmaal in De Grote Kerk te Broek in Waterland. is of een handeling suggereert, maar die desondanks met dezelfde of soort gelijke klanken wordt 'geïllustreerd' als de Lukas Passion, waarin dat functioneeï-dramatisch verantwoord was. Penderecki heeft uiteraard het volste recht zo te schrijven als hij wil, en op een desbetreffende vraag heeft hij zeer onlangs nog in die zin geant woord, het wordt dan echter moeilijk in hem de geniale vinder en (vooral) toepasser te blijven zien van een mu ziektaal, die sommige van zijn stuk ken (tot en met de Lukas Passion uit 1965) tot verrassende en (nog steeds) boeiende bijdragen aan de hedendaag se muziekliteratuur maakte. Het eerste, beschouwelijke, deel, waarvan de tekst is samengesteld uit gezangen, psalmen en hymnen, is evenals het tweede deel gebaseerd op de liturgie van de orthodoxe Byzan tijns-Slavische kerk. Vooral in deel twee, de Verrijzenis, heeft Penderecki veelvuldig gebruik gemaakt van de Byzantijnse gezangen, waarvan hij een speciale studie maakte en die hij met hun vertrouwde harmonische' idioom bij herhaling inlast. In dit tweede deel wordt, met de van hem bekende ingrediënteh, een dolle muzikale feestvreugde aangericht, die mede door gebruikmaking van folklo ristisch verantwoorde instrumenten als houten 'klokken' en kleppers, maar ook door de als een soort ritor- neel steeds terugkerende eerste Ode van de Paascanon, in de loop van een half uur steeds minder 'zeggings kracht' krijgt; en steeds meer een vol strekt wegebben van de vindings kracht en de inspiratie duidelijk maakt. Er zijn voorbeelden ten over in de muziekliteratuur die bewijzen dat her halingen van extatische vreugdeklan ken suggestief kunnen blijven werken zoals in 'Les Noces' van Strawinsky. Bij Penderecki's Utrenja krijgt men echter na de veertig minuten van het eerste deel, in de daaropvolgende der tig minuten durende opgewondenheid door Adr. Hager DEN HAAG Het koor van de Krakauer Philharmonie 'Karei Szy- manowski', dat vrijdagavond meewerkte aan de Rotterdamse uitvoe ring van "Utrenja" van Penderecki, gaf zaterdagavond een concert in de redelijk goed bezette Haagse Grote Kerk. Penderecki: geen innerlijke nood zaak. van het tweede deel de indruk, dat al deze, in een zichzelf overschreeuwen de extase opgestapelde, effecten steeds minder met innerlijke noodzaak van doen te hebben, en daardoor in toene mende mate als loze effecten werken. Dit nogmaals ondanks de razend knappe uitvoering door het uiterst goed getrainde Szymanowski Philhar monisch Koor en Jongenskoor uit Krakau, door de voortreffelijke solis ten Stefanie Woytowicz, Krystyna Szo- zepanska, Kazimierz Pustelak, Bernard Ladysz en Peter Lagger, en door het parate Rotterdamse orkest, dat zich met overgave door Jerzy Katlewicz liet leiden. Zoals gebruikelijk was Penderecki aanwezig om voor de lang durige bijval van het publiek te dan ken. DEN HAAG Minister De Gaay Fortman zal de oud-kolonel Gout uit het Limburgse Puth-Schinnen niet te rug roepen uit Suriname, al betreurt de minister wél de uitlatingen die de heer Gout o-'er land en volk van Suri name heeft gedaan voor zijn vertrek. Dit blijkt ujt het antwoord van de minister (die in het kabinet-Den Uyl belast is met de zaken van de west) op vragen van het Tweede Kamerlid voor de PSP, Van der Spek. De heer Gout is als technisch deskun dige op het gebied van de telefoon- en telegraafverbindingen naar Surina me gestuurd. Voor zijn vertrek had hij zich in een interview met een Limburgse krant nogal misprijzend uitgelaten, onder meer over 'Surina- mers die brullen over onafhankelijk heid, maar verder weinig doen om hun land op te bouwen' en over 'ge makzuchtige Creolen'. De heer Gout wordt niet teruggeroe pen, omdat ten eerste de Surinaamse regering niet om terugroeping heeft gevraagd, ten tweede omdat terugtrek king van deze deskundige de voortzet ting van het project zou bemoeilijken en ten derde omdat de heer Gout alle contacten met de pers heeft verbro ken. In een programma dat muziek van de dertiende tot en met de twintigste eeuw bevatte, kreeg men een uitste kende en soms zelfs overrompelende indruk van het kunnen van dit en semble. Tot de Krakauer Philharmonie, in 1945 opgericht, behoren een symfonie orkest en een gemengd koor. Dit koor met circa 90 leden staat onder leiding van Adam Palka. Hij opende het con cert met muziek van nog voor Da Pa- lestrina. Het eerste overgeleverde lied in Polen bekend is Bogurod Zica, een werk (uiteraard voor mannenkoor) uit de dertiende eeuw in de volkstaal geschreven. Op deze basis werd het programma opgebouwd: Da Palestrina, Schlitz en Purcell als bekende componisten. Sza- motuly en Zielenski zijn Polen, gebo ren in de zestiende eeuw voor ons even onbekend als waarschijnlijk Sweelinck in Polen. Dat zij de kunst van het componeren verstonden, is ongetwijfeld waar', het kindergebed De Schemering Valt klonk ontroerend in alle eenvoud. Jammer eigenlijk dat dit werkje slechts dertig maten telt. Het tweede prcgrammagedeelte had veel interessants te bieden. Tsjai- kofsky, van wie men toch nimmer een koorwerk hoort, Brahms, Debussy en Ravel. Van de Polen Twardowski en Penderecki zong men resp. Carmina de Mortuis, een imponerend werk uit 1961 en het inmiddels wereldberoem de Stabat Mater, onderdeel van Pen derecki's Lucas Passie. Dit voorbeeldige programma werd even voorbeeldig gepresenteerd. Men wist niet wat meer te bewonderen: de prachtige sonore klank van de bassen, de helderheid van de tenoren, het flu weel van de alten, de stralende klank van de sopranen, de wonderschone sa menklank, of de waarlijk fabuleuze techniek. Dirigent Adam Palka wist met nauwe lijks een vingerbeweging het koor van een pianissimo tot een forte te bren gen, en, oneindig veel moeilijker, ook van fortissimo tot piano. Een subliem getraind ensemble, in staat tot verbluffende prestaties zowel in het simpele lied als in het veeleisende werk zeals van Penderecki. Een voorbeeld van excellente koor zang en zeker een van de hoogtepun ten van dit boeiende programma was het in 1611 te Venetië gedrukte werk van Zielenski. De kennismaking met het koor was een even interessante als boeiende kennismaking een van de pluspunten van dit Holland Festi val, dat hopelijk volgend jaar weder om veel aandacht zal schenken aan de vocale muziek. AMSTERDAM 'Lekker letters vre ten' wordt het thema van de kinder boekenweek, die van 27 oktober tot en met 7 november wordt gehouden. Dit thema is gekozen omdat het ge schenk in de kinderboekenweek de ti tel heeft 'Arthur en de lettervreters.' Dit is een stripverhaal, geschreven door Henk van Kerkwijk en getekend door Paul Hulshof. Het beste kinder boek van 1973 is geworden 'De Marok kaan en de kat van tante Da', geschre ven door Henk Barnard. Dit boek is bekroond met de gouden griffel. Als beste jeugdboek werd (ook met een gouden griffel) bekroond 'Oorlogswin ter' van Jan Terlouw. DEN HAAG Het rijk zal dit jaar 78 miljoen gulden bijdragen in het fi nancieel tekort van het lokaal open baar vervoer. Van dit bedrag is 72 miljoen bestemd voor gemeenten, die een eigen vervoerbedrijf exploiteren. Over de definitieve verdeling van de bijdrage wordt nog overleg gevoerd door de interdepartementale werk groep stedelijke openbare vervoerbe drijven. Vooruitlopend op het advies, van deze werkgroep heeft de minister van ver keer en waterstaat besloten een voor schot toe te kennen aan de volgénde gemeenten: Amsterdam (12 miljoen gulden) Rotterdam (13.6 miljoen) Den Haag (6.9 miljoen), Utrecht (2.2 miljoen) Groningen (0.8 miljoen) Arnhem (1.4 miljoen) Nijmegen (0.8 miljoen) Maastricht (0.9 miloen) en Dordrecht (0.4 miljoen). DEN HAAG Het derde I, rok en Renaissance-concert terdagavond in de Lutherse Kei was beter bestand tegen de ho^ galm-akoustiek dan beide vorij De perfecte zang van het uit 10 samengestelde Londense koor Cantione antwiqua' leek er zelfs i ning mee te houden en werd er zijn lange noten als het ware door dragen. Daar was het dan ook een gels koor voor, opgebouwd uit co ter-tenors, tenoren en bassen, waai pe naar de beste vocale tradities wo .^ch teruggegaan op de zangstijl uit de eeuw, die op zijn beurt weer de Nova de nieuwe muzjek van tijd van de Nederlandse meesl ae beïnvloedde. Deze meesters, J. Oa pe ghem, Clement Non Papa, Josquin Prez en Orlando di Lasso konden i geen betere vertolkers wensen danl ze goed getrainde zangers, die in y'ert fecte harmonie de polyfone lijj fcorj vloeiend uitsponnen. De oude instrumentale cultuur het continent goed gewaarborgd een nog steeds toenemend aantal dooi ne ensembles die zich op authenti kwa vertolking van oude muziek toetter. gen. Op dit concert waren het 5 le van het Collegium Aureum, het H dag 'voll spel aan! einc leeti tig met Iers dëre burgse blazersensemble voor oude i tiek ziek, die bij enige stukken voor meli strumentale ondersteuning zorgd een In het 6-stemmige Magnificat van Lasso vermengden zij, opgesteld sen de zangers, hun sonore klanl prachtig met het devote stemn weefsel. In enige puur instrumen stukken leerde men de blazers ken als bekwame spelers, iets minder raantisch dan hun Engelse collegae ook. als zoveel 'oude blazers' -j overal even zuiver. In het deel na de pauze gaf Engi gezelschapsmuziek uit de 15e en eeuw de toon aan. Hoewel, mede de soms voor het koor tot verwal aanleiding gevend akoestiek, het sultaat minder indrukwekkend als bij de religieuze muziek vooi pauze, beheersten de zangers deze' reldse keerzijde nauwelijks n 1 goed. De magertjes begonnen werd door de gepolijste schooi van dit optreden glanzend afgeslol DEN HAAG Naar verwacht 1 zal er per 1 januari van het vol| jaar een 'wettelijk minimumloon jeugdigen (15 tot 24 jaar) wordenÜ gevoerd. Het kabinet-Den Uyl hiertoe in principe besloten. Op het ogenblik wordt er nog gei teld aan een qlgemene maatregel] bestuur, waarin dit principebesluit' der zal worden geconcretiseerd. 6 gewone spaar rekeningen met 3 maanden opzegging jeugdsparen, met 6 maanden met ambtenaren- en opzegging 12 maanden opzegging bedrijfssparen voor 2 jaar vast naar keuze voor 3,4 of 5 jaar vast ieidse spaarbank War kend hoof iSCHl I Ook CRS 1 det e ging Fram kunn< sland Zo u dat zich kijke; lijf mens helen uiten Zoete zich manij speak klein Joop deree g root ters, treieki ,prolo( ment Maar comm. men i renin ken. j king niet I teraar te te De P tijden de co liet Koom orter eren, uzie 'oord De Ni 'ijn 7 'oei het vt >erd. tie als ierdat im ui mag j niet t Daaro maar in binnen en buitenland. Onder garantie. Verwarmde bergplaats voor inbopdels. Middclstegracht 36 Leiden - Tel. 25468-24060. Begrafenisonderneming Van der Luit Haagweg 31 - Leiden Tel. 23574 Voorbereidingsbesluit De burgemeester van Alkemade maakt ingevolge het be paalde in artikel 22 van de Wet op de Ruimtelijke Or dening bekend, dat de raad in zijn vergadering van 25 juni 1973 heeft verklaard, dat bestemmingsplannen wor den voorbereid voor de natuurgebieden, welke op de bij het besluit behorende kaart in oranje kleur zijn aange geven. Daarbij is tevens bepaald, dat het zonder of in afwijking van een schriftelijke vergunning van burgemeester en wethouders (aanlegvergunning) verboden is binnen de ze gebieden bepaalde in het besluit omschreven werken, geen bouwwerken zijnde, of werkzaamheden uit te voe ren of te laten uitvoeren. Het besluit en de daarbij behorende kaart liggen ter ge meentesecretarie, afdeling algemene zaken, tijdens de werkdagen tussen 8.00 en 12.30 uur voor een ieder ter inzage. Roelofsarendsveen, 2 juli 1973. De burgemeester voornoemd. P. M. F. Smolders. En 'ze' hebben gelijk. Het is de JOLLY SF met alle unieke eigenschappen die een echte Triumph kenmerken. Perfecte pasvorm bijvoorbeeld, mooie, modieuze uitvoering en een heel bijzondere kwaliteit Kunt u het nóg niet geloven? Komtu dan gauw eens aan. Wij zullen u deze surprise van Triumph graag laten zien. Vanaf: kleuren: wit, scampi, poudre,geel, bleu n Q Qg bijpassende panty vraagt met spoed: facturistes typistes dictafonistes bibl. assistentes Aangesloten bij. Algemene Bond Uitzendbureaus Breestraat 126 Haarlemmerstraat 158

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 12