Khaddafi leest Egypte de les Republikein neemt Nixon onder vuur Congres akkoord aanvaardt met Nixon Ex-generaal trekt ten strijde tegen Franse kernproeven Britse bonden ageren tegen Franse proeven Outspan verwijderd uit Tweede Kamer Ian Smith wil niet meer met Londen praten ■Ti Beschuldigingen tegen Witte Huis stapelen sich op Een kwart van al het voedsel gaat verloren Nu ook Westduits schip beschoten DDR: omroepster moet terugkomen Massa-staking in Uruguay 'Verzet eerste stap naar totale nucleaire ontwapening' TROUW/KWARTET ZATERDAG 30 JUNI 1973 BUITENLAND T7/K8 CAIRO, BEIROET (UPI, AP, Reuter) President Khaddafi van Libië heeft de Sowjet-Unie beschuldigd van het uitoefenen van zware druk op Egyp te. 'En Egypte weet dat en aanvaardt dat', aldus Khadaffi, tijdens een ont moeting met Egyptische journalisten in Cairo. 'In Libië nemen de mensen het gezag over. Dit is iets wat hier ontbreekt. Egypte zegt dat het wordt geregeerd door de souverei- niteit van wetten en instellingen. Maar uw wetten steunen op buitenlandse bepalin gen en niet op de wet van de islam. Ik zou niet deel willen blijven uitmaken van de leiding van de aaneengesloten staat als u in Egypte de wetten niet ontleent aan de koran en de wet van de islam.' Khaddafi heeft de afgelopen dagen in Egypte besprekingen gevoerd met presi- dent Sadat over de samenvoeging van Egypte en Libië die in september een feit moet worden. 'Ons doel is een volkomen samengaan van de twee landen, dat is een noodzakelijkheid. Uitstel ervan zou terug gang betekenen', merkte Khadaffi op na zijn kritiek op Egypte en de Sowjet-Unie. In het Russische blad Literatoernaja Gaze- ta is deze week een felle aanval gepubli ceerd op Khaddafi. Hem werd verweten dat zijn anti communistische redevoerin gen 'schade berokkenen aan de nationale bevrijdingsbewegingen van de Arabieren.' Khaddafi probeert zijn ideeën op te leggen aan de andere Arabische leiders, aldus het blad. REVOLUTIE Khaddafi zei tegen de Egyptische journa listen verder dat terwiile van de eenheid met Egypte het Libische volk bereid is 'al zijn geld en olieroyalties op te geven, maar niet zijn revolutie. U hebt hier ook een revolutie nodig en meer democratie en vrijheid van denken, spreken en hande len.' Voor de Egyptische pers had de Libische leider ook geen goed woord over. Hij be schreef die als een 'reactionair werktuig.' Die pers is 'een echo van de stem van de meester, het is niet langer de revolutionai re pers die we twintig jaar geleden ken den.' In Libië was de pers helemaal vrij. De regering oefende daar geen enkel toe zicht op uit. De culturele revolutie in Libië noemde Khaddafi uniek en vooruitstreven der dan die in China. 'In China dient de revolutie het leiderschap van Mao Tse- toeng en wordt zij geleid door Mao's eigen kliek. In Libië wordt de omwenteling ge leid door het volk en dient zij het volk', aldus Khaddafi. De Libische president was het ook niet eens met president Sadat en de Syrische leider Assad over de middelen waarmee Is raël bestreden moet worden. Hij vond dat zijn opvattingen over de bevrijding van de bezette gebieden de beste waren. Hij President Khaddafi wil veel militanter optreden en meende dat vooral Syrië aanstuurde op een vreedza me oplossing. Volgens berichten uit Beiroet trekken Is raëlische troepen zich samen bij de grens met Libanon, zijn verscheidene Israëlische schepen voor de kust van Libanon ver schenen en hebben twee Israëlische straal jagers gisteren het Libanese luchtruim ge schonden. Zij doorbraken boven Beiroet de geluidsbarrière waardoor verscheidene ruiten in de stad sprongen. Het Libanese leger is in staat van paraatheid gebracht. De Israëlische minister van politie, Slomo Hillel, heeft gisteren gezegd dat de afgelo pen week in Irak twaalf joden zijn ver moord. Een Israëlisch comité dat zich inzet voor de joden in de Arabische landen had hierover donderdag bericht ontvangen. 'De joden zullen degenen die hen vervolgen niet negeren. We zullen ze persoonlijk krijgen en rekenschap laten afleggen', al dus Hillel. "WASHINGTON (UPI, .AP, Reuter) De Republikeinse senator Lowell Weicker, lid van de com missie van Sam Ervin die het Watergate-schandaal uitzoekt- heeft een niet mis te verstane aanval gedaan op het Witte Huis. Hij beschuldigde het Witte Huis van intimidatie van de senaatscommissie en pogingen hem persoonlijk in een kwaad daglicht te stellen. Na zes weken, staking bomacties in Cambodja WlASHINGTON (Reuter, UiPI) Het Huis van Afgevaardigden in de VS lieeft Nixon tot 15 au gustus de tijd gegeven door te gaan met het bombarderen van Cambodja. Het Amerikaanse volk moet ook we ten. zei Weicker in een emotionele verklaring, dat het Witte Huis John Mitchell heeft beschuldigd zonder be wijzen te overleggen. Hij doelde op het memorandum dat Nixons raadge ver Fred Buzhardt aan de commissie heeft overhandigd. Daarin stond dat Dean het brein achter de pogingen was de Watergate-zaak in de doofpot te stoppen en dat John Mitchell zijn baas was geweest. De verklaring van Weicker werd door het publiek in de zaal met applaus beloond. 'Het moet nu afgelopen zijn met drei gementen, intimidatie en laster. Als de uitvoerende macht wenst te beant woorden aan de maatstaven die onder het Amerikaanse volk leven, is het nu de tijd of de zaken volledig te looche- Van een onzér redacteuren AMSTERDAM Nu de eerste Zuidafrikaanse outspan-sinaas- appels in ons land zijn gesigna leerd, zetten de organisatoren van de Boycot Outspan Aktie alles op alles om het publiek er van te overtuigen dat ze door deze sinaasappels te ko pen het apartheidssysteem in Zuid-Afrika helpen in stand houden. Vandaag wordt in Culemborg een demonstratie gehouden bij het Jan van Riebeeckhuis. Daar zal het Tweede Kamerlid van de PPR, Dolf Coppes, het woord voeren. Coppes, die voorzitter is van de Boycot Outspan Aktie, heeft dezer dagen zelf de daad bij het woord kunnen voegen toen er in de kan tine van de Tweede Kamer out- spansinaasappels van de nieuwe oogst aanwezig bleken te zijn. Op zijn initiatief heeft Kamervoorzit ter dr. Anne Vondeling ze laten verwijderen. De Boycot Outspan Aktie wil het Nederlandse publiek bewust maken van de omstandigheden waaronder de outspansinaasappels in Zuid-Af rika worden geplukt In uitvoerig documentatiemateriaal wordt voor al aandacht besteed aan twee as pecten van de apartheid die een grote rol spelen bij de landarbeid: de zogenaamde trekarbeid en het inschakelen van gevangenen bij het werk op het land. Trekarbeid De trekarbeid is een van de peilers van de zogenaamde grote apart heid. De vrouwen en kinderen van de Afrikaanse arbeiders moeten in de 'thuislanden' blijven en hun mannen kunnen voor minimale lo nen in de 'blanke' gebieden wer ken. Dit stelsel, waarbij de Afri kaanse mannen noodgedwongen lange tijd hun gezinnen in de steek moeten laten, ontwricht het Afrikaanse gezins- en familieleven op steeds groter schaal. De Afrika nen zijn gastarbeider in eigen land, maar hun positie steekt nog schril af bij die van de gastarbei ders in ons land. De Afrikanen kunnen hun arbeidskracht niet op de vrije markt aanbieden, ze kun nen niet gaan en staan waar ze willen, sociale voorzieningen be staan er voor hen niet. De seizoen arbeiders, die de sinaasappels plukken zijn er nog slechter aan toe, want als de oogst binnen is, moeten ze maar zien hoe ze aan dc kost komen. Omdat de lonen op het platteland nog aanzienlijk lager zijn dan in de industrie, trekken de Afrikanen liever naar de stad. In 1970 ver klaarde dr. P. J. G. Koornhof, mi nister van bantoezaken: 'De rege ring doet alles wat in haar macht ligt om met een politiek van ver scherpte controle en arbeidsbu reau^ er zeker van te zijn dat de agrarische arbeidskrachten niet wordt toegestaan naar de stedelijke gebieden te trekken! Boerderij gevangenis Maar ondanks alle maatregelen van de regering bleef er een tekort aan arbeidskrachten op het platteland. Het systeem van boerderijgevange nissen moest deze 'nood' lenigen. Overdag werken de gevangenen op het land van de blanke boeren en 's avonds worden ze weer opgeslo ten in cellen op of in de buurt van de boerderij. Tegen deze ver kapte vorm van dwangarbeid groeit in Zuid-Afrika zelf ook steeds meer verzet. Onlangs heeft de regering in het parlement mee gedeeld, dat overwogen wordt een aantal particuliere boerderijgevan genissen in het westen van de Kaapprovincie ter sluiten. Toch is het nog niet zo lang geleden dat er in Zuid-Afrika een boerderij te koop werd aangeboden in een ad vertentie, waarvan de slotzin luid de: prijs 235.000 rand, inclusief wijnkelders en 10 gevangenen. ADVERTENTIE doko^de beste voeding voor uw hond LONDEN, TOKIO (Reuter, UPI) Britse vakbonden hebben gedreigd alle Franse schepen te boycotten en voorts alle post tussen Engeland en Frankrijk een week stop te zetten. De vakbonden willen daarmee protes teren tegen de Franse regering, die vastbesloten blijft de kernproeven in het Stille Oceaangebied te laten door gaan. Een woordvoerder van de Britse vak bond TGWU, die onder meer het ver voerpersoneel herbergt, heeft ver klaard dat de boycotplannen bij de le den goed zijn aangeslagen. De Britse vakbond van PTT-personeel heeft be kendgemaakt dat volgende week het postverkeer met Frankrijk tot stil stand zal worden gebracht. De Australische regering heeft giste ren laten weten dat zij zich minder krachtdadig zal opstellen jegens de Chinese kernproef dan tegen de voor genomen Franse proeven. Dit is giste ren uit regeringskringen in Canberra vernomen. Volgens de regering is dit besluit ge baseerd op geografische en meteorolo gische overwegingen namelijk dat de Chinese kernproef minder risico's voor Australië oplevert dan de Fran se. CHINA China heeft gisteren het officiële Ja panse protest tegen de kernproef ver worpen, zo hebben zegslieden van het Chinese ministerie van buitenlandse zaken laten weten. China zegt begrip te hebben voor de Japanse reactie om dat het zelf met atoombommen is ge bombardeerd. De Chinese kernproe ven zijn echter 'defensief van aard', zo werd gezegd. Boven westelijk Japan is gisteren stof met een radio-activiteit aangetroffen, die 16 maal hoger is dan normaal, zo is uit Tokio vernomen. nen of gerichte beschuldigingen uit te brengen. Republikeinen stoppen de zaak niet in de doofpot, republikeinen uiten geen dreigementen, republikei nen geven geen goedkeuring voor da den die in strijd zijn met de wet en God weet dat republikeinen hun te genstanders niet beschouwen als vij anden die men in de wielen moet rij den', riep Weicker uit. Geruchten Weicker heeft de speciale aanklager voor de Watergate-zaak, Archibald Cox, gegevens verstrekt met het ver zoek na te gaan of het Witte Huis zich schuldig heeft gemaakt aan het hinderen van een onderzoek door het Congres. De meest recente poging om hem, Weicker, te belasteren, kwam van de voormalige medewerker van het Witte Huis, Charles Colson. Deze had geruchten verspreid, zei Weicker, dat hij in 1970 had geknoeid met gel den voor zijn verkiezingscampagne, dat hij een ontrouwe republikein was, en op het punt stond over te gaan naar de Democratische partij. Hij las ook de tekst voor van een te lefoongesprek dat Noxons medewerker John Ehrlichman op 28 maart ge voerd zou hebben met minister van justitie Richard Kleindienst. Daarm zei Ehrlichman dat Nixon het een goed idee zou vinden als Kleindienst op een van zijn persconferenties Weicker eens onder vuur zou nemen. De Amerikaanse oud-minister van jus titie, John Mitchell, zal op geen enke le manier president Nixon beschuldi gen wanneer hij binnenkort voor de senaatscommissie zal getuigen. Dit heeft zijn advocaat, William Hundley, gisteren in een interview met de Was hington Post gezegd. Hij zei dat Mit chell geen inlichtingen had die de president in de zaak betrekken. Geen onderzoek Het was gisteren de vijfde dag dat Nixons ontslagen juridische adviseur, John Dean, getuigde voor de commis sie. Onder indringende vragen van de commissieleden hield hij vol, dat hij voor 15 september vorig jaar geen op dracht had gekregen van president Nixon uit te zoeken of er stafleden van het Witte Huis betrokken waren bij de inbraak in het Watergate-ge- bouw. Op die dag verklaarde presi dent Nixon dat Dean vastgesteld had dat niemand in het Witte Huis bij de zaak betrokken was. Dean bleef bij zijn verklaring dat pre sident Nixon op 15 september vorig jaar al precies op de hoogte was van de Watergate-zaak en pogingen de kwestie in de doofpot te stoppen. Hij had over de ontwikkelingen keer op keer voor die tijd met Haldeman en Ehrlichman gesproken, die bij Nixon in en uit liepen en die hadden aante keningen gemaakt. En met mijn ken nis van de communicatiekanalen op het Witte Huis ben ik er zeker van dat mijn rapporten Nixon ter ore kwamen, aldus Dean. Op 15 september had Dean zelf met Nixon en Haldeman gesproken. Toen had Dean verslag uitgebracht van zijn succesvolle pogingen de zaak voorlo pig buiten de poorten van het Witte huis te houden. Hij had er echter bij gezegd dat hij niet zeker wist of hij de zaak in de hand kon houden. De president had toen gezegd dat Dean goed werk had geleverd. MEXICO-STAD (Reuter) Een kwart van al het voedsel ter wereld gaat verloren omdat het wordt opge vreten door insecten en knaagdieren of wegrot, zo heeft de Amerikaanse nobelprijswinnaar Glenn Seabarg op een wetenschappelijk congres in Mexi co gezegd. Hij waarschuwde dat men niet te veel moet vertrouwen dat de wereld bezig is de problemen van overbevolking en voedseltekorten op te lossen. REYKJAVIK (UPI, Reuter) Voor het eerst sinds het uitbreken van de •kabeljauw-oorlog1 heeft een IJslandse kanonneerboot een Westduitse vissers boot met scherp beschoten. De West duitse boot werd aangevallen toen hij binnen de 50-mijlszone aan het vissen was. Het incident deed zich voor op het ogenblik dat IJslandse en West duitse onderhandelaars in Reykjavik waren begonnen met besprekingen over de visserij kwestie. De Oostduitse televisieomroep ster Renate Hubig, die deze week naar West-Berlijn is gevlucht. De DDR heeft om haar uitlevering gevraagd. Zij zou in Oost-Berlijn fraude hebben gepleegd. Renate is verloofd met een Westduitse zakenman. MONTEVIDEO (Reuter, AFP) Een half miljoen arbeiders in Uru guay (op een bevolking van rond 2,5 miljoen) is sinds woensdag in staking uit protest tegen de ontbinding van het parlement en de machtsovername door militairen. De staking is voor onbepaalde tijd uitgeroepen door de communistisch georiënteerde vakcen trale CNT. In de hoofdstad Montevideo rijden le- gerjeeps, pantserwagens en leger- vrachtwagens, bemand met militairen achter automatische geweren, maar het leger scheen niet uit te zijn op een rechtstreekse confrontatie. Span doeken op fabrieken waarin werd ge sproken van een 'fascistische dicta tuur' bleven ongemoeid. Het openbaar vervoer in Montevideo lag vrijwel stil en er dreigen tekorten aan benzine, elektriciteit en andere levensbehoeften te ontstaan. In de ha ven wordt niet gewerkt en een grote olieraffinaderij moest de produktie stoppen. Na die tijd kan Nixon deze acties niet meer voeren en moet hij het Congres speciale toestemming vragen zou hij opnieuw luchtacties in Cambodja (en Laos) willen ondernemen. Het Huis van Afgevaardigden heeft een en an der bepaald in een wijziging op een wetsvoorstel. Het is het resultaat van een compromis dat de president het Congres - gisteren heeft aangeboden om daarmee het steeds hogerlopende conflict tussen de wetgevende en uit- veorende macht (Congres tegen pre sident) te beslechten. Nixon had laten weten bereid te zijn een wetsontwerp te aanvaarden, waar in zijn regering wordt verboden na 5 augustus Laos of Cambodja te bom barderen. Daarna zou Nixon het Con gres speciale toestemming vragen als het hem nodig mocht lijken met bombardementen op Cambodja door te gaan. Dit had Gerald tord, de lei der van de Republikeinen in het Huis van Afgevaardigden meegedeeld. Ford zei dat een woordvoerder van Witte Huis hem op de hoogte had gebracht van Nixons compromisvoorstel. Het compromis betekent dat Nixon nog zes weken gelegenheid krijgt de bomacties in Cambodja voort te zet ten. Eerder heeft het Congres drie wetsvoorstellen zo gewijzigd dat lucht acties in Laos en Cambodja onmid dellijk werden verboden. Het Congres weigerde Nixon de ervoor benodigde overheidsgelden voor deze acties te gebruiken. Nixon heeft één van de drie wetsvoorstellen van zijn veto voorzien. Vrees voor een nieuw Vietnam in Cambodja en geprikkeldheid door de onthullingen over de Watergate-affai re hebben in het Congres een stem ming gekweekt van verzet tejgen Nixon. Mike Mansfield, de leider van de Democraten in de Senaat zei eer der deze week dat er nu een grond wettelijke crisis in de VS dreigt en dat het Congres zich tegen de bomac ties in Cambodja zal blijven verzetten totdat Nixon buigt voor de wil van het volk. Het Congres zou elk wetsvoorstel van de regering Nixon gaan voorzien van een wijziging, waardoor luchtacties in Cambodja worden verboden. De Zuidvietnamese regering heeft Nixons besluit een eerder wetsvoor stel van zijn veto te voorzien een moedige en wijze beslissing genoemd. De Cambodjaanse regering heeft het Amerikaanse Congres opgeroepen het -D verzet tegen de Amerikaanse bombar-1 dementen opnieuw te overwegen. De.'t oproep werd gedaan in een open brief K in het regeringsdagblad Prayoch 1 Khmer. Uit Pnhom Penh is vernomen dat'f eenheden van de verzetsbeweging op-}- nieuw de strategische noordwestelijke hoofdweg naar de hoofdstad hebben |e afgesneden. De weg was twee dagen jp tevoren door regeringstroepen ontzet, pi SALISBURY (Reuter* UPI, AP) Premier Ian Smith van RhodesiëC heeft Engeland* te verstaan gegeven dat het zich voortaan met zijn 00 eigen zaken moet bemoeien en de Afrikaanse meerderheid in eigenLa land de raad gegeven geen hulp meer van Londen te verwachten,jfrl 'maar er zich van bewust te worden waar de werkelijke macht ligtje in Rhodesië'. (ADVERTENTIE) doko^de beste voeding voor uw hond Smith legde gisteren een verklaring af in het Rhodesische parlement. Hij deed dat naar aanleiding van het ver rassende bezoek dat een Britse delega tie vorige week aan Rhodesië heeft gebracht. Dat bezoek is kennelijk op niets uitgelopen. 'Mijn antwoord aan de Britse regering is: zit ons niet meer op de hielen en laat de rest aan ons over', aldus Smith. De grondwetsvoorstellen die de ANC, de Afrikaanse Nationaal Raad, hem had overhandigd, wees hij als volko men onaanvaardbaar van de hand. De kern van de eisen van de ANC waren nu gelijke vertegenwoordiging van zwart en blank in het parlement en spoedig daarna een Afrikaanse meer derheid. De ANC eiste ook de vrijla ting van de gevangenen en amnestie voor de leden van de guerrilla-organi saties. Volgens Smith 'behoefde het nauwelijks betoog dat deze eisen to taal en absoluut onaanvaardbaar zijn'. Er zou pas een regeling met de Afri kaanse meerderheid kunnen komen ibi ïrh jng als het ANC en zijn aanhangers 'op houden over hun schouder naar hui sprookjes-peettante, de Britse reg< ring, te kijken en zich ervan bewui worden waar de werkelijke macht Rhodesië ligt'. De blanke minderheid in Rhodesiëg",; riep in 1965 eenzijdig de onafhanke lijkheid uit. De Britse regering heef sindsdien geprobeerd met door de Vi bevolen sancties het blanke minde) heidsregime in Salisburey tot rede tL brengen. Die pogingen zijn mislukt P doordat Rhodesië via de Portugese ko ™ri loniën en Zuid-Afrika handel met dc rest van de wereld blijft drijven. Toen er in Londen een Conservatieve j, regering aan de macht kwam, hebben 1 Rhodesische en Britse onderhande- ;t laars een overeenkomst opgesteld op gn grond waarvan Londen bereid was deln( onafhankelijkheid van Rhodesië te er- j c kennen. Die overeenkomst voorzag innbt een verre en vage toekomst in een Af ak rikaanse meerderheidsregering. De Af ]H1 rikanen hebben dit van de hand gewe zen. m d akc idei icti door Bernard Edinger Een gepensioneerde Franse generaal, die vrijwillig een briljante militaire carrière uit morele overwegingen opgegeven heeft, heeft verklaard dat hij wellicht met een parachute zal afspringen boven het atol Mururoa in de Stille Zuidzee, als dat noodzakelijk mocht blijken te zijn om de voorgenomen Franse kernproeven te stoppen. Generaal Jacques Paris de Bollardière (65) voert nu een groepje militante tegenstanders van de kernproeven aan, dat probeert Mururoa te berei ken. In Nieuw-Zeeland heeft hij ge zegd dat hij een parachute-sprong zal maken, als alle andere pogingen mis lukken. Voor hen die zich de 'affaire-Bollar- dière' uit de Algerijnse oorlog herin neren, bestaat er geen twijfel aan dat de koppige oud-parachutisten-comman- dant zijn dreigement zal uitvoeren. In 1957, op het moment dat hij duidelijk op weg was naar de hoogste post in het Franse leger, leidde Bollardière's heftige veroordeling van de Franse martelpraktijken in Algerije tot zijn gevangenneming en zijn geruisloze pensionering slechts vier jaar later. Hoewel hij publiciteit en journalisten mijdt, toont een door hem verleden jaar geschreven boek duidelijk aan dat hij geen spijt heeft van zijn hou ding of van het abrupte einde van zijn carrière. Hij was één van de bes ten uit zijn klas op St. Cyr, de Fran se militaire academie. Toen hij de academie had doorlopen tweede luite nant werd, koos Bollardière voor het harde Vreemdelingen-Legioen. De Gaulle Na in Noord-Afrika gediend te heb ben, nam hij in 1940 aan het begin van de tweede wereldoorlog, deel aan de landing van de geallieerden in Noorwegen. Bollardière, toen een compagnie-commandant bij het Vreemdelingen Legioen, was één van de eerste officieren, die gevolg gaven an generaal de Gaulle's oproep van uit Londen om daar onder de wape nen te komen. Toen hij commandant was van het eerste bataljon van het Vreemdelingen-Legion in de vrije Franse strijdkrachten, was één van zijn jongere officieren luitenant Pier re Messmer, de huidige Franse pre mier. Als onderdeel van het Britse Achtste Leger nam het Legioen deel aan acties in Oost-Afrika en Libië. Na zichzelf te hebben onderscheiden bij de verdediging van Bir Hakeim, raakte majoor Paris de Bollardière ernstig gewond in El Alamein, en te ruggebracht naar Engeland, dat hem eerde voor zijn optreden met een ho ge onderscheiding. Hij weigerde een functie bij de staf van de Vrije Fran sen en ging naar een school voor ge* heirae agenten, die voor D-day zouden afspringen in het bezette Frankrijk. Achter de Duitse linies organiseerde hij een 'maquis' (groep guerrilla-strij ders) in oost-Frankrijk, die spoorwe gen opblies en'transporten overviel. In Holland Na de bevrijding van Frankrijk, kreeg hij het commando over een Frans re giment bij de Special Air Services (SAS) en sprong hij af achter de li nies van de nazi's in Holland. Toen de oorlog in Europa beëindigd was, trok Bollardière naar het verre Oos ten als commandant van de Franse parachutisten, die ingezet zouden wor den bij de strijd tegen Japan. Maar na de Japanse overgave, werd Bollar dière naar Indo-China gestuurd, waar hij vijf jaar tegen de Viet Minh vocht. Toen hij halverwege de jaren '50 in Algerije kwam om deel te nemen aan de acties tegen de rebellen daar, was hij een jonge brigade-generaal, die door zijn mede-officieren op handen irhc rug it r glo jo be aan uit de duizenden reservisten, die ruggeroepen wallen uit het burgerldl ven dikwijls volkomen tegen hu zin in om deel te nemen aan d oorlog. Eén van de officieren die oi der hem diende, was luitenant Jeai Jacques Servan Schreiber, nu hoofj, van de Express-uitgeversgroep en ej van de leiders in de anti-kernproeve*val campagne. |)nd Geen martelingen Bollardière weigerde onmiddell: martelingen te gebruiken als een mjL del om inlichtingen te persen uit vangen genomen verzetsstrijders, maakte dat zeer duidelijk in ®en bri aan het ministerie van defensie schreef dat het gebruik van marteli gen de betrokkenen te schande maa te. Hij voegde eraan toe dat hij, a*^Je een toegewijd katholiek, zijn manne™eri geen opdracht kon geven dergelijl &eni methodes toe te passen. De brief we u '501 i sten i "Bei :nts( inee Kr ho d (1 s ge lUtUIUUCO IUQ IC puoocil. Kiiv. "V. f - afgedrukt in het weekblad l'Expre eer rgen Ex-generaal Paris de Bollardière werd gedragen. Hij was toen één van de meest gedecoreerde officieren van het Franse leger. In plaats van het commando op zich te nemen van een Spartaanse eenheid para's, ging Bollar dière vrijwillig eenheden organiseren en Bollardière werd veroordeeld hel 60 dagen gevangenisstraf, omdat lfSse geen officiële toestemming had g vraagd voor de publikatie. Ontheven van zijn commando zat lardière in verscheidene kleine Afr kaanse garnizoenen, totdat hij in 1! het leger verliet. Sindsdien heeft zich beijverd in groepen, die jonge beiders willen onderwijzen en heeft zich een aanhanger betoond van geweldloosheidstheorie. In een ze zaam interview verklaarde hij onlan ervan overtuigd te zijn dat een oorl in onze tijd slechts uit kan draaien een nucleair conflict, dat een gro deel van de wereldbevolking zal w< vagen. Hij voegde eraan toe, dat deelnam aan het verzet tegen Franse kernproeven, omdat hij mee de dat het een eerste stap was na totale nucleaire ontwapening. Bernard Edinger is correspondent vi Reuter in Parijs.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 8