Gorredijk loopt niet erg warm voor 'anders' gebouwde huizen dichtbij mÉm Watergate Van de 34 heeft men er veertien met moeite bewoond gekregen +++oproep toeristen+'++ het weer weerrapporten We hadden pret voor tien Commentaar milieu wennen TROUW/KWARTET ZATERDAG 30 JUNI 1973 BINNENLAND T5/K7 De eerste klap Het kabinet-Den Uyl heeft gisternacht zijn eerste zware nederlaag te pakken gekregen, toen de Tweede Kamer het voorstel tot verhoging van de benzine accijns verwierp. Het is op zichzelf misschien niet ongezond, dat juist dit kabinet al in het vroege begin van zijn werkzaamheden aan den lijve merkt, dat het in zijn confrontaties met de I volksvertegenwoordiging geen gemak- kelijk leven zal hebben en dat het pro- j gressieve beleid geen kans zal hebben, wanneer de confessionele fracties I daarvoor niet worden gewonnen. Maar daarmee houdt voor ons de po sitieve beoordeling op van wat in de kleine uurtjes van vrijdagochtend in de Kamer is geschied. Dat houdt met name hiermee verband, dat het gedrag van de KVP-fractie zakelijk gezien volkomen onverklaarbaar' was. Kon men aanvankelijk op goede gronden verwachten dat zij evenals de AR- fractie de accijnsverhoging zou aanvaarden, wanneer die maatregel maar een tijdelijk karakter zou dra gen, toen aan dat verlangen van tijde lijkheid eenmaal was voldaan, krab belde de KVP-woordvoerder, de heer Van Amelsvoort, plotseling terug. Het folkomen onverzoenlijke standpunt waarop hij en zijn fractie tenslotte te recht kwamen, leek in de verste verte niet op de houding die hij in het begin van het debat had ingenomen. De achtergrond van dit gemodder is, dat de fractie aan het bewaren van de onderlinge eenheid weer de hoogste voorrang meende te moeten geven, y Het was niet voor het eerst, dat die J eenheid dank zij een zigzag-koers n werd bereikt. Maar het werd, als zo vaak, een eenheid die zakelijk gezien niets heeft uitgericht en zelfs een stuk je beleid het verlagen van de amb telijke pensioenpremies remt, dat t onomstreden is. En daar kan men dan nog aan toevoe gen dat de eenheid binnen de eigen fractie de KVP blijkbaar zwaarder weegt dan een ongedeeld optreden in het christen-democratische verband, hoezeer het verbond met ARP en CHU de KVP dierbaar heet te zijn. We zijn pas een week verder sinds de drie betrokken partijen elkaar in het Christen-Democratisch Appel hebben gevonden cn in dat korte tijdsbestek is het al twee keer voorgekomen dat de drie fracties op belangrijke momenten in de politieke praktijk gescheiden we gen zijn gegaan. Wij zijn het met de heer Aantjes eens, die gisteren heeft gezegd dat de christen-democratische zichzelf eerst maar eens moet bewijzen, voordat het kan komen tot concrete samenwerkingsvormen. lixons oud-adviseur John Dean heeft esproken en opnieuw waren zijn voorden van groot belang voor het succes van de Amerikaanse president. Eens adviseerde hij Nixon bij diens aanvallen op het Amerikaanse parie nent, maar ditmaal lanceerde hij in het kamp van de vijand een frontale lanval op zijn voormalige werkgever. Als eerste getuige uitte hij rechtstreek- e beschuldigingen tegen Nixon, die volgens hem op de hoogte was van de logingen, het onderzoek naar het Wa- ergate-schandaal te belemmeren en die waarschijnlijk ook afwist van de ilannen tot inbraak bij de Democra- en. Tot opluchting van Nixons slinkende jroep aanhangers heeft Dean geen on- letwistbare bewijzen op tafel kunnen Daar is dan ook alles mee ge- egd. Deans getuigenis was zo gede- ts.o ailleerd en hij doorstond het kruisver- 12.1 oor met zoveel glans, dat maar wei- a" Ig Amerikanen zullen hebben getwij- atè'eld aan de waarheid van zijn woor- T°u en* laar wat mogelijk nog vernietigender 2<u oor Nixon was, waren Deans be- 22!: chrijvingen van de menteliteit van de 23J egering-Nixon een mentaliteit die La' lisschien het best omschreven kan Bli orden met de uitdrukking van Lode- ijk XIV 'De staat ben ik'. Het Witte mu luis werd beheerst door verachting 171 oor iedereen die geen geld of geen P°r( lacht bezat, en door wantrouwen jc- •dst ens iedereen die er een andere me- 5jUi ing op nahield en niet tot de 'zwij mde meerderheid' kon worden gere- :nd. Onpartijdige instellingen werden isbruikt om burgers die het Witte uis als 'vijanden' zag, het leven zuur maken. Du e grootste tragedie van het Waterga- "1 -schandaal is de Watergate-mentali- BRht. Het doel ('Four more years') hei- kt zo niet alle, dan toch veel te veel spe' iddelen. Voor dat doel mag zelfs Er- n's commissie van onderzoek geinti- ideerd worden en Nixons bondge- iot van het eerste uur, John Mit- t ell, worden zwartgemaakt. Nixon in zich misschien vrijpleiten van de sini chtstreekse beschuldigingen tegen m, maar de indruk, dat hij bezig is 'eest de veelgeprezen Amerikaanse locratie te veranderen in een dicta- zal op zijn schouders blijven ken voor de rest van zijn presi- itschap it is triest en zorgwekkend, want in ogen van zeer velen wordt de pre- lent van Amerika ook gezien als de Ier van het vrije Westen, dat, al ms merendeels, wars is van elke ituur, waar ook ter wereld. Een 1st is, dat volgens een van Ervins lublikeinse commissieleden, senator jJwell Weicker, de échte Republikei- in de VS wél op de bres staan r integriteit. De experimentele woningen in Gorredijk, waarvoor geen huurders te vinden zijn. \an een onzer verslaggevers GORREDIJK Bouw7 eens wat dat je overal ziet. Dan lukt liet w te goedkoop wonen, in duurdere Met deze in de kringen der huisves tingsdeskundigen dikwijls geponeerde stelling in het achterhoofd begon de woningbouwvereniging 'Opsterland' twee jaar geleden in het Friese Gorre dijk aan een plan voor 34 eengezins woningen. Het moesten woningen worden, die net dat beetje extra had den om aantrekkelijk te zijn voor mensen, die zouden kunnen doorstro men. De woningen zijn nu ruim drie maan den gereed. Met veel moeite is het ge lukt van de 34 veertien bewoond te krijgen. Het vinden van gegadigden voor de rest zal nog moeilijker wor den. Binnenkort komen er in dezelfde wijk nieuwe woningen gereed, die wel iswaar iets minder aantrekkelijk lij ken, maar in elk geval wat goedkoper zullen zijn. Ook voor deze woningen loopt men nu nog niet erg hard. De woning bouwvereniging is daarom bang, dat ze nog een hele tijd met de twintig min of meer experimentele premiewo- anders clan dat doodgewone huis, el mensen, die gezien hun salaris woningen te krijgen. ningen blijft zitten. De leegstand kost haar nu ongeveer achtduizend gulden per maand. De huurprijs ligt tussen de 290 en 305 gulden. Volgens direc teur De Vries van de vereniging zijn er in Gorredijk genoeg mensen, die voor een woning met een dergelijke huur in aanmerking komen. Maar die wonen nu ook redelijk goed en zijn niet bereid om een veel hogere huur prachtig, maar de mensen uit deze streek spreekt deze stijl niet aan,' klaagt een opzichter. Aan de buitenkant van de woningen is het meest opvallende het vele zwar te hout, dat in de gevel is verwerkt. Dc huizen zijn in gewone korte rechte rijtjes gebouwd, maar die zijn zo ge rangschikt, dat er toch een klein buurtje is ontstaan en niet een rechte straat. Het verkeer wordt zoveel mo gelijk aan de buitenkant van dat buurtje gehouden. De 54 premiewoningen hebben op de begane grond eigenlijk maar twee te betalen voor een woning, waar be slist niet alle Gorredijksters geestdrif tig van worden. 'Mensen uit de randstad vinden ze ruimten: een klein halletje en een grote woonruimte met een knik erin. Dc keuken is afgescheiden met een halve muur. De open trap in de ka mer leidt naar een verdieping met vier vrij royale slaapkamers, en een ruim bemeten badkamer met tweede wc. Daarboven ligt dan nog een zeer bruikbare zolder. De woningwetwo ningen, die nu gereed komen, bieden ongeveer hetzelfde, maar missen de knik in de kamer. In de randstad zouden dergelijke wo ningen voor 290 gulden zonder twijfel weg vliegen. In oost-Frieslan dniet. De bouwkundige aanpak (het ontwerp is van Morshuis uit Hoogeveen) spreekt daar weinig aan, de hoge hu ren wel. De gemeente biedt een door stromingspremie van 3000 gulden. De woningbouwvereniging heeft zich uit geput in het geven van voorlichting op grote schaal, maar het heeft niet geholpen. Gorredijk is in deze streek niet de enige plaats, die kampt met leegstand van nieuwe woningen. In Heerenveen is het probleem nog gro ter en in dezelfde gemeente gelegen BeetsterzWaag staan al sinds vorig jaar rijen nieuwe huizen leeg. Maar in Gorredijk komt daar de zekerheid bij, dat ook met een wat afwijkende bouw de doorstroming niet op gang te brengen is. Men probeerde nu eens wat anders en kwam toch op de kof fie. Onderstaande personen wordt dringend ver zocht de ANWB. alarmcentrale in Den Haag te bellen, tel. 070-70264426. Nederland 11. llupkes, Amsterdam, op schip. Duitsland fam. M. P. Vreysen, Rijen, groene Renault R 10, 40-09-DU. Joegoslavië Fam. B. Eist, Haaksbergen, groene Slmca station. Italië .T n. v d Helm. Rijswijk, wijnrode Renault R 10: echtp. W. Klomp-Verf. Kam pen. witte Toyota: D. Nap. Blaricum, bruine Fiat 132's, 19-73-XU. Spanje Hr. D. Miltenburg. Utrecht, Blau we Ford combi. 68-27-SV. Noorwegen W. B. van der Torre, Rotter dam, beige-kleurige Opel Kadett, 43-9S-NS. strandweer Weekeind van Den Helder tot Cad- zand: voortreffelijk, droog en zonnig strandweer. Lucht zaterdag van 20 tot 22 graden, zondag nog iets hoger. Zee water 16 graden, Waddeneilanden: hoogstens enkele wolkenvelden. Wei nig kwallen. AMSTERDAM De aan- en verkoop- koersen van buitenlands geld luiden vandaag als volgt: Aankoop Verkoop Amerikaanse dollars 2.57- 2.67 gld. Engelse ponden 6.75- 7.05 gld. Belgische francs 7.11- 7.36 cent Duitse marken 106.00-110.00 cent Italiaanse lires 44.50- 47.50 cent 'Portugese escudo's 11.30- 12.30 cent Canadese dollars 2.60- 2.70 gld. Franse francs 63.75- 65.75 cent Zwitserse francs 89.00- 91.00 cent Zweedse kronen 63.75- 65.75 cent Noorse kronen 49.00- 51.00 cent Deense kronen 46.00- 48.00 cent Oostenr. schillings 14.35- 14.65 cent Spaanse peseta's 4.55- 4.80 cent Griekse drachmen 9.00- 10.00 cent Finse marken 72.75- 75.75 cent Joegoslavische dinars 17.00- 20.00 cent Hoog Water 1 Juli 1973 Vlissingcn: 2.05-14.34; Haringvllctslulzcn: 3.46-16.21: Rotterdam; S.02-17.18: Schevenln- gen: 3.14-15.48; IJmuiden: 3.47-16.21; Den Helder; 8.32-20.57; Harlingen 10.43-23.13: Delfzijl: 0.05-12.30. Warmer Van onze weerkundige medewerker De school- en bouwvakvacantie en de Tour de France beginnen onder een gelukkig gesternte. Wij krijgen een weekeinde met droog en overwegend zonnig weer. Als extra toetje gaat de temperatuur opnieuw in stijgingaan zee van 20 d 22 graden en in het bin nenland vandaag al tot circa 25 gra den en zondag en maandag icaar- schijnlijk daar nog boven. Het gunstige weertype is de verdien ste van een Azoren-hogedrukuitloper die zich in betekenis toenemend, via de Noordzee en onze omgeving in de richting van Scandinavië uitbreidt. Tegenhanger is een nog dieper wor dende mid-atlantische depressie (on der 985 millibar), die echter naar het noorden zal afdraaien. Een bijbeho rend regenfront wordt over Ierland en Schotland vertraagd door de wer king van het eerder genoemde hoge- drukgebied. Zodoende bevordert deze atlantische depressie het tot volle ontplooing ko men van een nieuwe zuidelijke circu latie over West-Europa. max. neer- temp. slag Amsterdam licht bew. 24 9 De Bilt licht bew. 23 3 Deelen half bew. 22 16 Eelde motregen 24 3 Eindhoven onbew. 25 8 Den Helder licht bew. 22 0.3 Luchth. Rtd. licht bew. 23 17 Twente motregen 27 13 Vlissingen onbew. 22 0 Zd.-Limburg zwaar bew. 27 4 Aberdeen zwaar bew. 19 0.2 Athei.e onbew. 31 0 Barcelona licht bew. 26 0 Berlijn zwaar bew. 29 0.4 Bordeaux half bew. 25 0 Brussel geheel bew. 27 3 Frankfort regenbui 30 0.5 Genève zwaar bew. 28 0 Helsinki geheel bew. Innsbruck onweer 29 4 Kopenhagen zwaar bew. 24 0 Lissabon onbew. 26 0 Locarno licht bew. 28 4 Londen half bew. 19 0.2 Luxemburg zwaar bew. Malaga onbew. 30 0 Mallorca licht bew. 29 0 Mtlnchen regen 25 35 Nice licht bew. 26 0 Oslo geheel bew. 23 0 Parijs half bew. 26 7 Rome licht bew. 29 0 Split onbew. 30 0 Stockholm geheel bew. 27 8 Wenen zwaar bew. 30 0.1 Zürich zwaar bew. 28 7 Casablanca licht bew. Las Palmas onbew. New York zwaar bew. Tunis onbew. 33 0 H TO WIN, TEMI*. WINDRICHTING Voor de Waddenzee en de Friese me ren voldoende wind 3 5 Beaufort (matig tot vrij krachtig uit zuidwest tot zuid), Zeeuwse wateren en Hol- landsche meer: 2 tot 4 Beaufort (zwak tot matig). zomers onder redactie van loessmit Tot het eind van de vorige eeuw was vliegen, althans vertoeven in het luchtruim, iets wat je helemaal nooit, of hoogstens in een mandje onder een ballon deed. En toen Graf von Zeppelin het eerste echte luchtschip bouwde en zijn eerste sigaarvormige produkt op 2 juli 1900 van de grond kwam, beteken de dat dan ook een kleine revolu tie in de luchtvaart. In 1910 teas er al een Zeppelin-passagiersdienst op poten en tegen het eind van de eerste ivereldoorlog beschikte Duitsland over een vloot van hon derd stuks. In 1917 vloog z'n zilve ren sigaar zevenduizend kilometer nonstop van Bulgarije naar Afri ka. maar een Engels exemplaar deed 't nog beter en bleef honderd- acht uur in de lucht voor een transatlantische vlucht. In 1924 werd er een reuze-Zeppelin ge bouwd van tweehonderd meter lang. Wat een sensatie, wat een romantiek. Ook in ons land wer den er liedjes op de Zeppelin ge zongen: 'We gingen in een zucht/tot boven in de lucht/we za ten zo gezellig in het schui-hui- tje/en niemand kon ons zien/we hadden pret voor tien/lang leve de Zeppelie-hie-hien', waarbij dan steeds een woord meer of minder aan het eind van een strofe tot groot vermaak door gebaren of ge luiden werd vervangen. Met het verongelukken van de 'Hindenburg', die na zijn eerste Atlantische vlucht op 6 mei 1937 bij New York tegen de landings- mast in brand vloog, kwam er ook een eind aan dat romantische vlie gende sigarentijdperk Ze zouden tenminste niet meer op zo'n grote schaal gefabriceerd en gebruikt worden. In Duitsland is er in 1969 nog eentje gemaakt, die voor recla medoeleinden ook even in ons land geweest is, maar nu werkeloos in een hangar ligt. Een andere vliegt nog van tijd tot tijd in Duitsland rond In Amerika heeft het in Ohio gevestigde Goodyear-banden- concern sinds 1911 zo'n driehon derd daar 'blimps' genoemde) luchtschepen gebouwd, waarvan er nu nog drie rondvliegen. Ze wor den ter beschikking gesteld voor niet-commerciele doeleinden, bij- voorbeeld voor sportevenementen, opsporings- cn reddingsakties, we tenschappelijk onderzoek en t.v.- uitzendingen. Zo'n 'blimp' is er nu ook voor Eu ropa gebouwd. Hij heet ook 'Euro pa' en doet volgende maand op zijn Westeuropese toernee ons land aan. Van 24 tot en met 30 ju li wordt het luchtschip op het ou de Schiphol gestationeerd en van daaruit maakt het rondvluchten boven Amsterdam en omgeving. Het schip, waarvoor een winterver blijf in Rome is geboutcd, is bijna zestig meter lang, kan in de gondel aan z'n buik maximaal zeven man vervoeren en vliegt met een kruis snelheid van 55 tot 65 kilometer per uur. Desnoods kan het ook doodstil in de lucht hangen. Het wordt altijd begeleid door vijf voertuigen, die er bijvoorbeeld voor zorgen dat de landingsmast er slaat als de 'blimp' aan de grond wil komen. De Europa' is niet alleen overdag, maar ook 's avonds duidelijk te zien. Tussen acht en elf uur fun geert het als een soort vliegende lichtkrant, die met behulp van ruim 7500 gekleurde lampjes bood schappen zal uitstralen voor niet- comnierciële organisaties en stich tingen. In de loop van maandag avond 23 juli komt de 'Europa' op Schiphol-oost aanvliegen. Zo'n kolossale Zeppelin de Graf Zeppelin I, genoemd naar zijn ont werper was in 1929 in Los Angeles aan de landingsmast te zien. Er voor hangt een kleiner luchtscheepje, de 'Puritan' van Goodvear (zie ook: 'we hadden pret voor tien'). weg, dat wel, maar wie er heen gaat kan dan meteen zien wat er vroeger en nu allemaal te beleven was en is, aan de hand van demon straties van oude ambachten, ten toonstellingen van antieke boeren gereedschappen, auto's en verzame lingen en hedendaagse kunsten. De 'stal' gaat vanmiddag officieel open. Omdat we over het milieu en zijn (onze) problemen nog lang niet uitgepraat zijn, hebben een flink aantal organisaties en actiegroepen op dit terrein een tentoonstelling samengesteld, die 'Nederland, jc gezicht verandert (mi het wordt er niet mooier op.is genoemd en die vanochtend in alle vroegte in de Vara-studio aan de Heuvellaan 33 in Hilversum geopend wordt. Dat gebeurt in het programma ZO (van tien voor half acht af te be luisteren), waarin minister Vor- tink van volksgezondheid en mi- lieu-hygiëne een van de gasten is. En vanaf dat moment is de ten toonstelling tot eind september el ke dag van zeven uur 's morgens tot elf uur 's avonds voor niets te bezichtigen. Het dorp ligt op de zandrug tussen de Linde en de Kuinder. Vlakbij is het Koepelbos met zijn vijver en dierenparkje. En natuurlijk het Molenbos. Bekend is ook het na tuurreservaat, de Dellebuurster heide. Een dorp met een rijke his torie, dat eens een belangrijk cen trum van bestuur, rechtspraak en administratie was; dat in 1861 al ieders aandacht op zich vestigde en dat in 1955 zijn 850-jarig bestaan vierde. En voor wie nu nog niet weet over welk dorp het gaat: het is Oldeberkoop in de Friese ge meente 'Ooststellingwerf. Een goeie gelegenheid voor niet-in- gewijden om het dorp te leren kennen is de maand juli. Dan is er extra veel te zien, omdat de hele maand het hele dorp één grote ex positie zal zijn. Een 'kreatief festi val' noemen ze het daar en het heeft nog een naam ook: 'Oldeber koop houdt open stal'. Een eindje Aan nieuwe gezichten is het altijd even wennen. Neem de ministers. Zó komen ze op en zó gaan ze af. Nèt kun je ze een beetje uit elkaar houden of er komen weer nieuwe voor in de plaats. Maar het kabinet-Den Uyl schijnt makkelijker 'in het gezicht' te lig gen. Het NIPO heeft begin juni - toen de nieuwe ministers nog maar nauwelijks een maand in be drijf waren uitgeprobeerd hoe veel mensen hen ten minste van naam kenden. Achttien ministers en staatssecretarissen stonden op één lijst bij elkaar en de onder vraagden moesten zeggen van wie ze wel eens gehoord hadden. Bo venaan staat premier Den Uyl, van wie overigens nog altijd 6 procent zei nog nooit gehoord te hebben. Maar met zijn score van 94 procent ligt hij wel 6 procent boven zijn naaste 'concurrent' Marcel van Dam en zelfs 9 boven Van Agt, die toch al in het kabinet-Biesheuvel van zich deed spreken. Boven de 50 procent liggen verder de heren Boersma, De Gaay Fortman en Gruyters de laatste maar krap één procentje en helemaal on deraan de lijst staat minister Trip. Niet meer dan 14 procent had ooit van hem gehoord, net zo weinig als van m inister Duisenberg. De heren Vredeling en Schaefer delen broederlijk de twaalfde en dertien de plaats met elk 28 procent, Van Kemenade en Pronk de vijftiende en zestiende met 18 procent Je hebt een nogal ongeschikt ogenblik uitgezocht om opslag te vragen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 7