Bescherming stabiliteit dwong tot revaluatie 4Stot7W> Estel gaat produktie ruwstaal uitbreiden Waar uwgeld méér waard is. Wat merken wij van duurdere D-mark Mark steeds duurder CSM praat met Nederlandse onderneming Ned. fondsen in New York Prijzen in de EEG gaan snel omhoog Ver. Kleermakerijer onderhandelt met Britse onderneming VFW-Fokker werkt samen met Roemenen NEW YORK GEMAKKELIJK Mij geven een hoge rente voor uw spaargeld |TROL~TV KW ARTET Z \TF.RD \G 30 JUNI 1973 FIX AXCIëX/'ECONOMIE T25 'K23 Duitse minister van financiën Schmidt: Van een onzer verslaggevers BONNAMSTERDAM 'Om de binnenlandse economische sta biliteit te beschermen tegen de toevloed van Europese betaalmid delen was WesitiDuitsland wel aedwonigen de markt te revalueren'. Dit verklaarde de minister van finan ciën Helmut Schmidt, na afloop van een spoedbijeenkomst van de rege ring, nadat de regeringswoordvoerder donderdag nog ten stelligste had verklaard, dat de Bondsregering er niet over dacht de mark te revaluer en. "toch werd gisteren de mark ten op zichte van de bijzondere trekkings rechten (sdr's)'. op het Internationale Monetaire Fonds (IMF) met 5,5 pro- Cent in waarde verhoogd. De nieuwe middenkoers bedraagt 0,310580 mark per sdr, hetgeen 0,294389 mark voor- Been. De koers van de mark mag ten opzichte van de valuta's van Neder land, Frankrijk, België, Luxemburg, Denemarken en de niet tot de EEG- landen behorende Zweden en Noorwe- gen met 2.25 procent van de midden koers afwijken. De sdr's zijn de nieu we internationale reserve-activa in het kader van het IMF. Op 14 maart ging Duitsland over tot een revaluatie van 3 procent. De revaluatie van gisteren is gekomen na een wedloop om marken op de wisselmarkten te kopen, waardoor de koers van de Amerikaanse dollar ten opzichte van de mark tot een diepte punt inzakte en het Europese mone taire stelsel onder zware druk kwam te staan. De Duitse centrale bank moest donderdag tussen één en ander half miljoen mark verkopen cm de zich igelijk. Uw. H. .V.O. 14 lesur< Van onze fin.-economische re dactie AMSTERDAM Nu de Duitse mark met 5,5 procent is gereva lueerd, betekent dit dat bewo ners van de meeste EEG-landen, dus Nederlanders, Fransen; Bel gen of Denen 51/, pet. meer moeten neertellen als ze mar ken koopen. Een Nederlandse importeur, die goederen m de Bondsrepubliek heeft gekocht en ze met marken moet betalen, geeft zijn bank in principe 5'/> meer voor de marken, die hij nodig heeft. In principe 5'/2 pet; inderdaad, want slechts de zg. middenkoers tussen aan- en verkoop van de mark is met dit percentage gestegen. Door de praktijk van de internationale geld- en kapitaalmarkt, waarop we hier nu niet verder ingaan, kan dat percentage rond die 5*4 pet. schommelen, kan dus 4 zijn, maar ook 7. Voor ons gewone burgers, gaat de opwaardering van de mark niet onopgemerkt voorbij. Als we naar Duitsland met vakantie gaan, leggen voor een mark bij de bank nu ƒ1,10 neer tegen donderdag nog ƒ1,06%. Anders om komt natuurlijk de Duitse minnaar van de Nederlandse stranden goedkoper aan zijn guldens. De Nederlandse invoer komt voor meer dan een kwart uit de Bondsrepubliek en daarom zal het meer dan eens gebeuren, dat we voor artikelen in de winkel meer moeten betalen. In de meeste gevallen zal dat ech ter niet van vandaag op morgen gebeuren, omdat een winkel uit voorraad kan leveren of omdat voor een bepaalde tijd een con tract geldt met de Duitse leve rancier. De duurdere mark bete kent aan de andere kant een voordeel voor de .Nederlandse fabrikant, die in een gunstiger "concurrentiepositie" gaat verke ren ten opzichte van zijn Duitse collega. De Duitse importeur kan nu tegen een 5Yi pet. lagere prijs zijn goederen in Neder land kopen. INFLATIE Het duurder worden van de mark heeft gevolgen voor de omvang van de Nederlands? ex port naar Duitsland, voor de omvang van de invoer en ook voor inflatie en werkgelegen heid. Prof. dr. B. Goudzwaard, hoogleraar in de economie aan de Vrije Universiteit zegt hier over: 'Een revaluatie van de Duitse mark hééft op de Nederlandse export een stimulerende wer- :.king en remt tegelijkertijd de invoer uit Duitsland af. Die af remming wordt veroorzaakt door de hogere importprijzen. Dit betekent, dat de revaluatie onze inflatiebestrijding zal be moeilijken. De beslissing, die de Nederland se regering heeft genomen om niet met Duitsland mee te gaan, is dan ook uit het oogpunt van inflatiebestrijding twijfelachtig. Ik neem echter aan, dat hierbij motieven, ontleend aan onze werkgelegenheid de doorslag hebben gegeven, omdat de ex portbevoordeling, die door de revaluatie is ontstaan, uiteraard ook een werkgelegenheidsaspect heeft'. koersen van andere Europese valuta's ten opzichte van de mark binnen de overeengekomen grenzen te houden. De mark noteerde donderdag ruim 12 procent hoger tegenover de dollar dan in het begin van mei toen de Ameri kaanse geldeenheid begon te dalen als gevolg van het Watergate-schandaal en de bezorgdheid over de economie van de Verenigde Staten. Helmut Schmidt maakte ook nog be kend, dat de Bundesbank de afgelo pen 12 dagen met 4 miljard mark op de wisselmarkt heeft moeten ingrij pen om de Europese valuta's te steu nen. Vrijdag heeft de Duitse centrale bank geen transacties uitgevoerd om de dollar te steunen (ze hoeft dat ook niet) en volgens de minister is zij ook niet van plan om dat te doen. Na de bekendmaking van de revaluatie, begon de wisselmarkt in Frankfcrt op 2,43 tot 2,46 mark per dollar. Gesloten werd op een koers van 2,4250 mark per dollar, tegen 2,4810 mark eergiste ren. Ook in Zürich maakte de dollar een forse val. Donderdag was daar nog Sw.Fr. 3.01-3.015 genoteerd, maar gisteren deed de dollar nog maar 2.92- 2.94. In Amsterdam werd voor een dollar 2,6285 gegeven, eenzelfde be drag als donderdag. Het goud werd in Londen weer duurder. De president van de Bundesbank, Karl Klasen, zei gistermorgen dat het besluit tot opwaardering van de mark de enige mogelijkheid was om het sta biliseringsprogramma van de Duitse regering te redden. Dat programma heeft ten doel de geldomloop in het binnenland te verminderen en de in flatie te drukken. De inflatie bedraagt op het ogenblik in Duitsland op jaar basis 8 procent. Volgens Klasen draagt het Duitse besluit ook bij tol vermindering van de inflatie in de overige landen van het 'zwevende blok.' Minister Schmidt heeft nog nader ge zegd, dat Bonn nooit heeft overwogen uit het Europese zwevende blok te treden. 'Ook de marge van 2.25 pro cent, binnen welke do koersen van de valuta's binnen het blok zich vrij ten opzichte van elkaar mogen bewegen, zal worden gehandhaafd', aldus de Duitse bewindsman. De andere landen die bij het besluit van Duitsland be trokken zijn, zijn gisteren officiëeel op de hoogte gesteld, maar de ministers van financiën en economische zaken van de EEG zijn donderdag op hun vergadering in Luxemburg al onofficie el op de hoogte gebracht. OOSTENRIJK In Oostenrijkse en Zwitserse rege ringskringen heeft men gezegd het niet uitgesloten te achten dat de Oos tenrijkse schilling en de Zwitserse De president van de Westduitse centrale bank, Karl Klasen (links) maakt de opwaardering van de mark bekend. Naast hem zit de Westduitse minister van financiën Helmut Schmidt. Oostenrijkse regeringsfunctionarissen zullen maandag a.s. een topconferen tie beleggen, waarna een beslissing zal volgen. Bankierskringen in Wenen denken dat het percentage van de te verwachten opwaardering rond 4.5 zal bedragen. franc naar het voorbeeld van de Duit-. Zwitserse bankiers zijn bevreesd dat se mark zullen worden gerevalueerd, geldspeculanten zich thans zullen wer- zig bedrijf bezig bedrijf bezig bedrijf Europ-embaHage BRUSSEL De concurrentie in alle gebieden, alsmede prijsconiroleinaat- regelen in Nederland en België heb ben Europeinballage in 1972 slechts weinig ru-mte gelaten om door prijs verhogingen de kostenstijgingen te compenseren. Rationalisatie en andere maatregelen om de kosten te drukken leidden er echter toe, dat moéste kos tenstijgingen toch konden worden op gevangen. Europemballage corporati on is de Europese dochter van het Amerikaanse verpakkingsconcern Con tinental Can Company, waartoe ook het Nederlandse Thomassen en Drij- ver-Verblifa in Deventer behoort. De netto-omzet plus bedrijfsinkomsten stegen in 1972 van 327,4 min. tot 367,8 min. dollar. Daarnaast waren er nog andere inkomsten ad 585.000 dol lar) v.j. 655.000 dollar). De nettowinst bedroeg 7,4 min. dollar tegen 8,3 min. dollar in 1971. Ondanks de doorgaan de inflatie, prijscontrolemaatregelen en een blijvend sterke concurrentie gelooft Europemballage dat zij door omzetvergroting en \erdcre rationali- satiemaatregelen in 1973 gunstige re sultaten zal kunnen boeken. De ontwikkelingen in de eerste maanden van 1973 sterken haar in deze overtui ging. In de 31 fabrieken van Europemballa ge in vijf landen werkten in 1972 ge middeld ongeveer 17.500 mensen. Door de nog altijd gespannen arbeids markt moest ruim 10 pet. van het fa- briekspersoneel in het buitenland worden aangeworven, aldus het jaar verslag. Danlon EMMEN De kousenindustrie iu ons land heeft door de Internationale concurrentie onder 'n zo grote druk ge staan, dat de prijsontwikkeling achter is gebleven bij de toegenomen kosten. Overcapaciteit in een economie waar in de consumptie een dalende tendens vertoonde tekende deze bedrijfstak. Men zal in ieder geval moeten komen tot een zekere mate van capaciteitsbe- heersing, wil de produktie-apparatuur efficient worden benut. De verscher ping van de concurrentie zal anders een extra belemmering vormen voor de aanpassing van de prijzen aan de gestegen kosten, aldus de Nederlandse grootste kousenfabrikant, Danlon Hin (Panty P, Duet, Danlon, Libelle), in haar jaarverslag 1972. Danlon Hin moest in 1972 maatrege len nemen om te hoge voorraadvor- ming tegen te gaan. Het stemt de di rectie tot voldoening dat de liquidi teitspositie belangrijk kon worden verbeterd. De minder goede conjunc tuur en de produktiebeperking in aanmerking genomen werd in 1972 een bevredigend resultaat in vergelij king met 1971 bereikt. De nettowinst bedroeg L8 min. tegen 2,0 min. het jaar daarvoor. Goudsmit ROTTERDAM D" resultaten geciu- •ivnde de epr.s;? i van d«t jaar van de voorheen Eduard Goud smit zijn beter dan die over dezelfde periode vorig jaar. D.i w 1 echter nog n ets zeggen over het lOlale jaarresul taat, omdat dit geheel afhankelijk is van de gang van zaken in de laatste twee maanden van hel jaar. Hierdoor is hei volgens de directie moeilijk om voorspellingen te doen. In verband met de gestegen goudprijs, die de ver koop van gouden sieraden drukt, is het bedrijf, zo zei prof. II. C. Duyster, 'gematigd optimistisch'. Niettemin vertrouwde hij erop,dat het bedrijs- resultaat over 1973 een beter beeld zal geven dan in het afgelopen jaar, toen een winst werd geboekt van ƒ406.000 (1971: ƒ648.000). Saab - Scania MEPPEL Saab-Scania in Zwolle heeft een belangrijke uitbreiding ach ter de rug. In Meppel (Dr) is een nieuwe fabriek gebouwd, waar be- drijfsvvagenkabines zullen worden ge assembleerd voor de fabriek in de Overijsselse hoofdstad. Zuivelcoöp. Coberco ZUTPHEN De Verenigde Coöpera tie melkindustrie Coberco te Zutphen zal begin 1974 haar fabrieken in Loe- nen (Gld) en Goor (Ov) sluiten. Een onlangs gereedgekomen onderzoek, ge richt op de melkverwerking in 1974, heeft volgens de onderneming uitge wezen dat verdere sanering en ratio nalisatie van de bedrijven wenselijk is, dit mede omdat de melk van een toenemend aantal boeren in boerderij tanks bewaard en per tankauto naar de fabriek vervoerd wordt. In de voorbije jaren heeft Coberco al meer dan vijftien bedrijven en afdelingen gesloten. Renault MIJDRECHT Graaf Jacques Se- nard, ambassadeur van Frankrijk in ons land, heeft het nieuwe complex van het centraal onderdelendistribu- tiecentrum van Renault Nederland in Mijdrecht (voorheen gevestigd in Amsterdam) officieel geopend. Een computer berekent er aan dc hand van de Nederlandse dealerbestel lingen (241 in totaal) en van de sei- zoengegevens de voorraadbestellingen. Op die manier wordt een voorraad on derdelen gecreërd, waarmee alle dea lers kunnen worden geholpen. De ge codeerde bestellingen gaan via Am sterdam naar de computer in het cen trale onderdelenmagazijn van de Re- naultfabrieken in Flins (bij Parijs), van waaruit liefst 14.000 Renaultdea- lers in Europa worden bevoorraad. pen op de Zwitserse frank, die de laatste tijd ten opzichte van de mark wat was achtergebleven. In Belgische regeringskringen is vrij dagavond vernomen dat dc Belgische regering geen specifieke maatregelen ten aanzien van de Belgische frank overweegt. Dit besluit is genomen na overleg met de Benelux-partners. West Duilslands besiissing om dc mark te revalueren heeft in de Wereld weinig verrassing gewekt. Door de re cente koopgolf van Duitse marken, was de revaluatie slechts een kwestie van tijd, zo zeggen monetaire deskun digen in Washington. Men zei ook in Washington dat de revaluatie het ver trouwen in de dollar niet zou terug- bvnigen. integendeel. De Franse mi nister van financiën Giscard d'Estaing achtte de revaluatie in overeenstem ming met de geest van de EEG. Hij vond het positief, dat de Europese va luta's ten opzichte van de dollar blij ven zweven. De centrale werkgeversbonden VNO en NCW vinden, dat dc revaluatie van de Duitse mark met behoud van de wisselkoersafspraken binnen de EEG, in principe positief beoordeeld kan worden. Het komt overeen met de op vatting. aldus de bonden, dat zolang dc economische en monetaire unie nog geen feit is, wisselkoersaanpassingen mogelijk moeten blijven. Beide werkgeversbonden zien ook geen reden om de gulden mee op te waar deren. De revaluatie van de mark zal immers tot gevolg hebben dat voor een deel van onze export-industrie enige positieverbetering kan ontstaan. Dit is hard nodig, aldus VNO en NCW, in verband met de geringe winstge vendheid van onze uitvoer, waarin het centraal economisch plan op wordt ge* wezen. De waarde van de mark ten op zichte van de dollar is sinds 1961 gestadig gestegen. In dat jaar werd de mark 5 procent duurder en noteerde 4 mark voor één dollar. Op 24 oktober 1969 werd de mark gerevalu eerd met 8,5 pet tot 3,66 mark per dollar en twee jaar later, op 21 december 1971, werd de dollar gedevalueerd en de mark met eenzelfde percentage gere valueerd. De dollar kostte toen 3.22 mark. Op 13 februari van dit jaar werd de Amerikaanse dollar opnieuw gedevalueerd, ditmaal met 10 procent. Sinds dien was de dollar al voor 2,90 te krijgen. Op 11 maart 1973 ging de mark, evenals dc overige EEG-belaalmiddelcn zweven ten opzichte van de dol lar. De koers werd bepaald door vraag en aanbod van dollars op de Frankfurter wisselmarkt. Ge durende dit 'zweven' werd de dollar voortdurend goedkoper. Zo opende de valutamarkt van Frankfort gisteren op een note ring van 2,5180 mark per dollar. De mark was nog nooit zo hoog tegenover de dollar. Toen "in de loop van de ochtend het bericht kwam dat de mark revalueerde ten opzichte van de belangrijk ste Europese betaalmiddelen, zakte dc dollar verder in tot 2,43-2,46 mark. AMSTERDAM De Centrale Suiker Maatschappij onderhan delt op het ogenblik met een Ne derlandse onderneming over een vorm van samenwerking. Het ini tiatief voor dit gesprek is van de CSM uitgegaan. Dit heeft directeur J. Nieuwenhuijse van de CSM verklaard. De identiteit van de Nederlandse gesprekspartner wenste hij nog niet prijs te geven. Waarschijnlijk zullen maandag op de CSM-aandeelhoudersvergadering ver dere mededelingen worden gedaan. Hij achtte de kans van slagen om tot overeenstemming te komen fifty-fifty. Een hardnekkig gerucht in de finance ë- le wereld wil. dat CSM met Kon. Wcssanen praat. De directie van dit bedrijf was gisteren onbereikbaar. Gist-Brocades en Thyssen-Boniemisza hebben ieder contact ontkend. 'Door het plotselinge bod van Scholten-llo- nig zijn wij gemanoeuvreerd in een richting, die wij niet konden voor zien', aldus directeur Nieuwenhuijse, op de vraag waarom eerder dan 26 juli nieuwe gesprekken zijn aangeknoopt. De CSM heeft namelijk steeds be weerd niet eerder dan deze datum met anderen in zee te gaan. Ock niet met Scholten Honig. Op 26 juli zal eerste bieder Suiker Unie bekendma ken of het bod doorgaat. De uitdrukking 'oriënterende bespre kingen' die KSII-directeur dr. W. L. G. S. Hoefnagels donderdag bezigde vond de heer Nieuwenhuijse, 'veel te zwaar'. 'Als iemand bij ons komt zeg gen: we willen je hebben en wij zeg gen: we zijn nog niet zover, dan noem ik dat geen oriënterende besprekin gen', aldus CSM-directeur. ONAFHANKELIJK Intussen heeft de Suiker Unie de Ver eniging voor de Effectenhandel ge vraagd na te gaan of de onafhanke lijkheid van het administratiekantoor, dat CSM-certifieaten uitgeeft, wel ge waarborgd is. Het kantoor bezit 45 pet. van de CSM-aandelcn en wanneer het de CSM-directie steunt, kan deze directie altijd op een meerderheid re kenen. De Westersuiker Raffinaderij en enkele vrienden bezitten nl. samen 8 pet. van de CSM-aandelen, wat het totaal op 53 pet. brengt. Dc Suiker Unie zet vraagtekens ach ter de voorgeschreven onafhankelijk heid van het administratiekantoor (het dient in de eerste plaats de be langen van de certificaathouders, zelfs boven het belang van het bedrijf, waarin het aandelen bezit. red). De Suiktjr Unie zegt in haar brief dat het kantoor duidelijk aan dc CSM-directie is gelieerd. Deze houding is nimmer tegengesproken. Verder heeft het ad ministratiekantoor tct tweemaal toe een gesprek met de Suiker Unie-direc-, tie geweigerd. Tenslotte meent Suiker Unie dat de bestuurssamenstelling van het kantoor van weinig onafhankelijkheid blijk geeft. Drie van de vijf leden hebben zekere bindingen met de CSM: één is lid van de CSM-directie, een ander is vertegenwoordiger van de federatie van bietentelers, die tegen een fusie Suiker Unie-CSM is en een derde is jurist bij de Friesch-Groningsche Hypotheekbank. CSM-president-com- missaris mr. J. de Wilde is directeur van deze bank. EFFECTENKOERSEN AVONDVERKEER AMSTERDAM In hel telefonisch avondver- keer kwamen gisteravond de volgende koer sen tot stand i tussen haakjes staat de offi ciële slotkoers van dezelfde dag). AKZO -72.00). Hoogovens <73 40). Kon. Olie 112.50 <112.20). Philips 50 80 -50.70). Uni lever 137.80-138.00 (137.70). KLM -102.50). Kon. Olie noteerde gisteren $42%-:» -42', Philips S 19-'i (19-19%). Unilever S 52». 53 52Ai-53) en KLM 5 38% <38'.). Opgav duPnnt. C.lore Forgan. ADVERTENTIE In Dortnumd en IJmuiden Van een onzer verslaggevers NIJMEGEN De raad van commissarissen van Estel (Hoesch- Hoogovens) heeft een door de raad van bestuur voorgelegde studie goedgekeurd betreffende de ruwstaalvoorziening van het concern tot in de tachtiger jaren. Volgens deze studie zal de ruwstaalca- paciteit van lloesch door middel van een moderniseringsprogramma, dat ook voldoet aan de toenemende eisen op het gebied van het milieu, worden gebracht op een niveau van ca. 7 min. ton per iaar De huidige capaciteit be draad 6.7 min. ton. In de resterende behoeft? in Dortmund aan staal /al worden voorzien door middel van too- II •men'1' «ringen van plakken uil IJmuiden tot ca. .min. ton per jaar. Volgens het principebesluit zal bij BRUSSEL De stijging van de kos ten van levensonderhoud in de landen van de EEG heeft in de afgelopen we ken een duidelijke versnelling onder gaan. Dat staat in het gisteren uitge komen. laatste maandelijkse conjunc tuuroverzicht van de Europese Com missie in Brussel. Ook in de komende weken moeten nog steeds hogere con sumentenprijzen worden verwacht. Vooral omdat in de afgelopen maan den een duidelijke stijging van de producenten- en groothandelsprijzen is opgetreden, aldus dit overzicht. Dc voornaamste oorzaak van de gestegen kosten van levensonderhoud is dat in alle negen EEG-lidstaten de levens- middelenprijzen in snel tempo blij ven stijgen. Ook de prijzen van dienstverrichtingen zijn merkbaar om- hooggegaan. Van de industriële pro- dukten zijn textiel en kleding veel duurder geworden. Dat laatste ligt voornamelijk aan de stijging van de wereldgrondstoffenprijzen. Furness ROTTERDAM Furness gaat 15 min, 7,25 pet achtergestelde, in gewo ne aandelen converteerbare obligaties uitgeven. De lening, die een looptijd heeft van 15 jaar. wordt uitgegeven a pari. De coupure van de lening is 1000. De inschrijving staat open op 10 juli 1973. De datum van storting is op 1 augustus. Notering in Amsterdam zal worden aangevraagd, conversie in aan delen is met ingang van 1 januari 1975 altijd mogelijk. De conversieprijs bedraagt ƒ110. Dc lening zal a pari worden afgelost in 10 nagenoeg gelij ke jaarlijkse termijnen, voor het eerst op 1 augustus 1979. Vervroegde gehe le of gedeeltelijke aflossing is toege staan vanaf 1 augustus 1975 tegen 103 pet, vanaf 1 augustus 1978 tegen 102 pet, vanaf 1 augustus 1983 tegen 101 pet en vanaf 1 augustus 1987 tegen 100 pet. Het prospectus zal op 2 juli verschijnen. DEN HAAG De Veren-igde Neder landse Kleermakerijen gebr. Ibelings te Den Haag voert op het ogenblik fu siebesprekingen met een Brits confec tiebedrijf. Dc onderhandelingen zijn nog niet afgerond, maar verwacht wordt dat wellicht over enkele maan den de zaak kan worden afgesloten. Dit is meegedeeld op een buitengewo ne aandeelhoudersvergadering in Den Haag. In verband met deze besprekin gen werd het verzoek van de directie om uitstel van publikatie van de jaar stukken over het boekjaar 1971-72 (per 30 juni) door de vergadering goedgekeurd. Over de personeelsbezetting van de Verenigde Kleermakerijen (thans 100 werknemers) kon de voorzitter nog niets meedelen. 'Het ligt wel in de bedoeling dc werkgelegenheid te handhaven, aldus de directeur van het bedrijf', de heer J. Ibelings. Hoogovens in de komende jaren de ruwstaalcapaciteit op ca. 8 min. ton worden gebracht. Thans is de capaci teit 6.1 min. ton. De geleidelijke uit breiding van de ruwstaalcapaciteit bij Hoogovens in IJmuiden tot ca. 8 min. lagen het eind van de jaren zeventig zal worden gerealiseerd door de bouw van oen derde converter bij oxystaal- fabriek 2. Ook zullen verdere in vesteringen nodig zijn voor dc ver werking van het staal tot plakken. Da voo'1 dcc staalcapaciteit benodigde hoeveelheid ruwijzer kan met de be slaande Hoogovens worden geprodu ceerd. Ook in andere sectoren zal van tol op lieden nog beschikbare capaci teit gebruik worden gemaakt. De uit breiding van de capaciteit zal slechts leiden lol een kleine geleidelijke stij- ging van de totale personeelsbezetting in IJmuiden. Met deze maatregelen kan naar ver wachting tot het begin van de taehti- gor jaren de ruwstaalbehoeftc van Es- tel worden gedekt. Daarna zal de gelei- delijkc vervanging van de (Siemens- Martin )-staalfabrieken in Dortmund met een gezamenlijke produktie van ca. 3 min. ton per jaar noodzakelijk vorc'.en. Hierbij valt bijv. te denken aan dc bouw van electrostaalfabrie- ken. BREMEN Roemenië en het lucht en ruimtevaartconcern VFW-Fokker hebben vrijdag in Bremen een raam overeenkomst over samenwerking in de vliegtuigbouw gesloten. In aanwe zigheid van de Roemeense president, Ceausescu, die een staatsbezoek aan West-Duitsland heeft gebracht, heb ben de Roemeense minister voor in dustrie. Virgil Aktarian, en Werner Knieper namens VFW Fokker dc overeenkomst getekend. Bij de onder tekening uitten de Roemeense autori teiten de hoop dat het verdrag aan de verwachtingen van Roemenië voldoet en tot het verzekeren van de vrede zal bijdragen. Het verdrag biedt mo gelijkheden voor een goede samenwer king in de vliegtuigbouw tot nut van beide landen. Het eerste doel van de samenwerking is volgens Kniepers het Duitse straalverkeersvliegtuig VFW 614. Het verdrag gaat ervan uit dat de Roemeense staatsluchtvaartmaatschap pij een grotere behoefte aan vliegtui gen van dat type heeft. Verwacht wordt dat een produktie van de VFW 614 voor Roemeens gebruik zowel als voor export naar derde landen gelei delijk in Roemenië wordt uitgebreid. In een gemeenschappelijke verklaring aan het slot van het staatsbezoek van de Roemeense president hebben West- Duitsland en Roemenië te kennen ge geven dat zij hun betrekkingen van vriendschap en samenwerking willen versterken en uitbreiden. Koersen in Montreal DOW JONES INDEX Indusl. Sporen UIII. Obi. Mods 27 juni 884.63 155.64 102.86 74.20 566.2 28 juni 894.64 156.53 102.47 74.16 562.4 29 juni 891.71 156.18 102.12 74.19 564.6 Aand. Obl. Tot. H. U 27 juni 12.660 14.450 1.739 713 597 28 juni 12.760 14.700 1.743 869 521 29 juni 10.770 14.170 1.138 61 709 NEW VtiRK ACF Industrie Mreo Allied Chemical Alum Co uf Arn American Brands Am Kleeft l Am Metal C \m Motors urttss Wrisht A Bij de NV Crcdiet-cn Dcpositokas, zegt u maar CDK. (afhankelijk van de looptijd) CDK Spaarinstelling van AMEVen van Picrson, Heldring &Pierson iMcer dan 200 spaaragentschappcn in Nederland. De noteringen van de beurs van cöm'reieph Tokio zijn heden niet ontvangen. FIuor Corp 17% 31% 42% 30', j 23 V» 26 N 32ij stman Koda rsi Nat City 35% 39 51=i 168% 13714 13614 41V* 41 Gen Electric Gen Foods Gen Motors Gen Puhl Ulil Gun Tel Tel Gellv Oil Gilelte Ginthel Brothers Goodyear I and B Gulf Oil 25% 25% 57V, 57 H 26% 25% 66% 66% 19% 19% 29 29", 125 123 silco iitr lm Busin Mach Intern Harvester Int Mek uf Can Int l'aper Int. lel Tel Kennecutl Cupper 24% >stz Ling-Lemco Vuukth 7% Martin Marietta 15% 15% May Dep Slures 31% 31% McUuiinell ÜuuKla 19% 19% Mobil Oil Curp 64% 64% 43% 449, Nat. Cash Revisie 36 .vat Distillers 13% 13% Nat Gypsum 13% 13% Nat Steel 34% 34% Nal Lead Ind 13% 13% l'ac Gas and El 28% 28 Penn Central Is* Is'» Pepxico 82 81% l'helps Undue 42 42 V, Philip Morris 123 122% Phillips Heir 52% 53 Procter Gambl 103% 104 Hl'A 24 23% Republic Sleel 23% 23 "i Reynolds Ind 44% 44 Royal Dutch Petr 42% 42% Sant» Fé Ind 23% 23% Sears Roebuck 95% 95% Shell Uil 51% 52% Southern 18% 1S% Southern Pacific 32 81% Railway 33% 32% sperry Rand 41% 41 Mand uil Calif 76% 77 Stand Uil Indian» 86% 87 i.SNun Corp 98% 98% Studehaker Worth 33% 34 Sun Uil 50% 49% lexas Gulf 34% 34% lexas lust 88'.» «5% Trunsumerlca 11% 11% Unilever 53 Union Carbide 34% 34 Uni Uoyal 10% 10% United Aircraft 28% 27-, Untied Brands 7 6% US Sleel 30% 30% rt e.-l union Tel 21% 21% WesliiiKlmuse CI 35% 35 Wuuiwurlh 22 21% ■n Clear t Huk for Ree 15', 15% 98 b 98 h City Ind Madison Fund 9% 10»i 14% 15», 14% 14% Nal Can NY Ceiilr A Nurih Wesl R N Am Phillips Co 6% 6% 62 62% 20% 21% Standard Kraiul* 31"» 50% Union Eleclr 16% 16% United Corp» 7% 7% United Gas 17 tt Western Bancorp 28% 28%

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 23