Afstemmen accijns heeft kernen van beleid aangetast Coup van leger in Chili mislukt UW Senaatscommissie wil Nixon horen !n deze krant Duitse Mark bracht schrik in Parijs Den Uyl: mogelijk ontslagen in welzijnssector avondstudie rechten /ADÉMO Warm Koers gulden blijft gelijk 'an vreemd gezicht Dt vlot gedicht Een laxeermiddel waar u de klok op gelijk kunt zetten: Sennocol! 'Ouderwetse' stembusuitslag in N.-Ierland krant bon op de bres voor een sterke christelijke pers! Nieuwe Leiclse Coraant ZATERDAG 30 JUNI 1973 54ste jaargang no. 75 CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebteven mijn hort in teghenspoetl" Bij VERDUYN INTERIEURVERZORGING RIJNSBURG Meer keus in passende omgeving teenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Uironr 2H9274 f.n v. B V. De Christelijke Pers. Amsterdam Abonnement 9,28 per maand, per kwartaal 27,45 Afd Bezorging vanaf 08.30 uur i )p de Parijse ef- ectenieurs ont- tond grote ver warring toen als evolg van de 5,5 rocent revaluatie de Duitse ïark een fout ge laakt werd op de lectronische koer enborden. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De verwerping- van het wetsontwerp tot verhoging van de benzineaccvjns (opbrengst 75 miljoen), heeft de uitvoering van twee essen tiële beleidsvoornemens, waarmee het kabinet Den Uyl zijn stempel op de nog lopende begroting wilde drukken, onmogelijk gemaakt. Binnenland Jeugd speelt NS parten 3 Demente bejaarden dakloos 1L Pleidooi voor INAS-opleiding 11 Niet door gaan: Een verhoging van de begroting van CRM met een bedrag van 24 mil joen gulden. Hierdoor blijven een aantal knelpunten bestaan die volgens premier Den Uyl tot ontslag van per soneel in de welzijnssector kunnen leiden. Een extra bedrag van dertien mil joen gulden voor ontwikkelingshulp, waarmee de regering een tweetal noodgebieden in Afrika te hulp wilde komen. Wel zal het kabinet naar we- ADVERTENTIE) Alkmaar. Amsterdam. Arn hem. Breda. Eindhoven, Groningen, Oen Haag, Hen gelo, Leeuwarden, Middel burg, Rotterdam. Siltard, Utrecht. Venlo, Zwolle. Kring iitrechlse Repetitoren Veemarktplein 35, Utrecht 030 - 9406 41 ogczegd )e KVP is sterk verwijderd van essentie van het program van et kabinet. Premies Den Uyl na het ver werpen van het voorstel tot verhoging van de benzine-ac- cijns. (ADVERTENTIE) Makelaardij \#W lOOGEVÊËN. Tel. 05280 - 6425Ö Zonnig, droog en vrij warm weer. Overwegend matige wind tussen west en zuid. Maxima vlak aan zee 20, elders rond 25 graden. MORGEN EN OVERMORGEN: warm zomerweer. Zon op: 04.24/04.25 onder: 21.03 21.03 maan op: 05.30 06.59 onder: 21.45 22.11 DEN HAAG De koers van de Ne derlandse gulden zal niet worden ver anderd. Dit heeft een woordvoerder van het ministerie van financiën vrijdagmid dag bekendgemaakt naar aanleiding van de revaluatie van de Duitse mark met 5,5 procent. Als koers van de mark geldt nu een prijs van 1,10. Bij inwisseling van marken wordt door banken 1,06 vergoed. Donder dag lagen de aankoop- en verkoop- koersen op respectievelijk 1,0675 en 1,0525. De officiële koers van de Duitse mark is nu vastgesteld op 1,09412. Ir. een commentaar op de revaluatie van de Duitse mark zegt het ministe rie van financiën, dat de Westduitse Bundesbank de afgelopen week de va luta's van de andere landen, die deel nemen aan het 'zwevende blok' (waar onder ook de gulden) in belangrijke mate heeft moeten steunen. In een commentaar op de revaluatie van de Duitse mark zegt het ministe rie van financiën, dat de Westduitse centrale bank de afgelopen week gro te hoeveelheden Europese munten heeft moeten kopen. Dit heeft de bank gedaan om te voorkomen, dat de koers van deze munteenheden te veel zou dalen. De revaluatie gaat nu gel den ten opzichte van de 'zwevende munten' van de andere Europese lan den, zoals de gulden, de Franse en Belgische frank en de'Deense, Noorse en Zweedse kroon. De revaluatie van de Duitse mark be tekent, dat de Nederlandse exportposi tie verbetert. Ruim éénderde van onze uitvoer gaat naar de Bondsrepubliek. Invoerprodukten uit West-Duitsland worden daarentegen duurder. Zie verder onze financieel-econorai- sche pagina. Tanks beschoten Allende's paleis SANTIAGO AP, Reuter, UPI) vaal president Salvador Allende snapt aan een leger-coup. Een deel van een Chileens tankregi ment begon gisteren een opstand, om singelde het paleis van Allende (La Moneda) en beschoot het gebouw met granaten. De revolte, die minstens drie doden heeft gekost, mislukte na dat andere legereenheden besloten Al lende trouw te blijven. Door hun op treden moesten de twaalf tanks, die naar het centrum van de hoofdstad Santiago waren getrokken, de wijk ne men. President Allende heeft bekendge maakt dat de opstand van onderdelen van het leger nu is onderdrukt. In een radiotoespraak verklaarde de pre sident dat het grootste deel van de manschappen van het bij de aanval betrokken pantsërregiment zich heeft overgegeven. De regering zal 'al het mogelijke doen om de verantwoorde lijke elementen te straffen,' aldus Al lende. Voor het gehele land is nu de noodtoestand afgekondigd. De opstan dige cavaleristen hebben in Santiago een spoor van doden, gewonden en vernielingen achtergelaten. Volgens het Spaanse persbureau EFE werd het tanksquadron geleid door een zekere kolonel Soupper. De tanks Chili's linkse regeringscoalitie is gisteren ternauwernood ont rukten gisteren op naar het presiden tiële paleis, omsingelden het gebouw en openden het vuur op de paleis wacht. De wacht schoot onmiddellijk terug en kreeg na korte tijd steun van regeringsgetrouwe troepen onder leiding van generaal Carlos Prats. President Allende was tijdens de schietpartij niet in het paleis, maar in zijn woning in een buitenwijk van Santiago. Allende maande in een ra diotoespraak zijn aanhangers kalm te blijven.1 WASHINGTON (DPA, UPI, AFP) De senaatscommissie, die het Watergate-schandaal onderzoekt, meent dat zij geen volledig beeld van hel gebeurde kan krijgen als president Nixon niet per soonlijk voor de commissie verschijnt. Zowel de Democratische commissie voorzitter Sam Ervin als de Republi keinse ondervoorzitter Howard Baker zeiden gisteren dat zij Nixons versie van de affaire wil horen, na de ernsti ge beschuldigingen die de ontslagen juridische adviseur John Dean tegen de president heeft ingebracht. Het is nog met duidelijk of de se naatscommissie Nixon wil dagvaarden, of slechts zal 'uitnodigen' voor de commissie te getuigen. Een woord voerder van het Witte Huis heeft al beide mogelijkheden van de hand ge wezen. Nixon liet weten dat een dag vaarding door de commissie 'grond wettelijk niet passend is.' Commissie voorzitter Ervin zei daarentegen giste ren: 'Ik zie in de grondwet niets wat een dagvaarding van de president in de weg staat.' De commissie zou Nixon echter liever vrijwillig zien verschijnen, aldus Ervin. Onder Amerikaanse juristen is het nog een omstreden zaak of de presi dent gevolg zou moeten geven aan een dagvaarding. Schriftelijke verklaringen vindt Ervin niet voldoende. Hij wenst een per soonlijk optreden van Nixon. 'Schrif telijke verklaringen kun je niet aan een kruisverhoor onderwerpen; zei hij. Zie ook pagina 8 die van het jleiding; Jl-tgljrk-'gaad-tet-ei-rawk-/wuort jcs de woorden van achteren naar ren; zet ze in de juiste volgorde en hebt de laatste dichtregel gevonden, t uw gevonden rijmprodukt op een |efkaart en adresseer deze aan Dag- Trouw/Kwartet, postbus 859, organi- nsterdam. Tot en met 4 juli kunt u lenden. Drie goede oplossers heb- werk- n kans op een prijs van dertig gul- Hun namen worden op zaterdag op deze plaats bekendgemaakt, oplossing van vorige week luidt: r-reep; trap-part; pot-top; lip-pil; i-maan; melk-klem. prijswinnaars zijn: B. van der Brederostraat 26. Maarssen: J. JÏauw-v. d. Kuil, Hornevenstraat Uitgeest; mevr. J. Korpel, V an iustraat 37, Voorburg. (ADVERTENTIE) Sennocol doet zijn werk op natuurlijke wijze, zonder akelige bijverschijnselen, zonder krampen, zonder verstoring van de spijsvertering. Sennocol-voor een probleemloze stoelgang (J) Dagra N.V., Diemen RITA Zo, nu kun je Tommy's broek dragen, tot de jouwe droog is. gen zoeken op korte termijn alsnog ruimte %roor dit bedrag te vinden. Premier Den Uyl heeft dit gistera vond na afloop van de ministerraad meegedeeld. Hij verwachtte dat het kabinet wel vast zou houden aan de verlaging van de defensiebegroting met een bedrag van 64 miljoen gul den. Hiermee zou dan de verlaging van de pensioenpremiebijdragen van de ambtenaren kunnen worden be taald die de schatkist zo'n 57 miljoen gulden kost. De regering wilde ook vasthouden aan de maatregelen ter bestrijding van de leegstand van wo ningen (verhoging van de aanvullen de individuele huursubsidie en invoe ring van een gewenningssubsidie) en de noodzakelijke compensaties voor de nu getroffen collegegeldvoorzieningen. 'Destructief' Het wetsontwerp sneuvelde gistermor gen vroeg op de afwijzende houding van de KVP-fractie, die ter elfder ure een amendement indiende om de ben- zineaccijnsverhoging te beperken tot anderhalve cent per liter. Premier Den Uyl sprak gisteravond van een 'destructief amendement', dat de grondslag aan het wetsontwerp ont nam. 'Afdingen op de benzineaccijns- verhoging met bijvoorbeeld een halve cent zou tot de normale sfeer van de parlementaire onderhandelingen kun nen worden gerekend, maar zo'n verla ging is gewoon destructief', aldus pre mier Den Uyl. Hij wilde overigens niet zover gaan de KVP een destructieve houding jegens het kabinet te verwij ten. 'Ik ben bereid aan te nemen dat de KVP-fractie zoals Andriessen het noemde een reële bijdrage wilde leve ren tot het overleg. Hij heeft zich echter onvoldoende gerealiseerd wat de gevolgen van dit amendement wa ren', aldus de premier. In de kleine uurtjes kwam het kabi net nog in spoedzitting bijeen om zich over het amendement te beraden. Hierbij is, naar premier Den Uyl gis teravond verzekerde, 'geen enkel mo ment overwogen de kabinetskwestie in het geding te brengen'. Anderszins ging het volgens de premier ook te ver het amendement te aanvaarden. 'Of je nu een accijnsverhoging van anderhalve of vier cent accepteert, je maakt altijd heel wat los. Een verho ging per 1 januari zou dan psycholo gisch bijzonder slecht vallen. Boven dien zou je met die dertig miljoen die het amendement opleverde een keus in je beleidsvoornemens hebben moeten doen. Onwillekeurig laad je dan de verdenking op je dat het met die voornemens die je laat schieten dan geen ernst zou zijn.' Niet scherpste wapen Het amendement werd door de Kamer verworpen en daarmee weigerde de KVP-fractie ook het wetsontwerp te steunen. 'Met het stellen van de kabi netskwestie zou ik het misschien ge- Zie verder pagina 5, kolom 4 (ADVERTENTIE) Steun Na het bekendworden van de opstand trokken gisteren duizenden aanhan gers van Allendes coalitie, die nu 32 maanden aan de macht is, naar het centrum van de hoofdstad. 'Allende, Allende, het volk zal je steunen' en 'Een verenigd links zal nooit versla gen worden' werd geroepen. De vak centrale, die Allende steunt, riep de arbeiders op de fabrieken en kantoren onmiddellijk te bezetten. Tijdens de gevechten was het centrum van Santiago leeggestroomd en sloten de winkeliers hun zaken, terwijl de radio bleef uitzenden. Nadat generaal Prats de rebellerende troepen had opgeroepen zich over te geven, trokken de tanks uit de omge ving van het paleis weg. Zij probeer den naar het zuiden van de stad op te rukken. Het is voor het eerst sinds 1969 dat Chileense militairen in verzet zijn ge komen tegen de zittende regering. In oktober 1969 begonnen militairen, die hogere salarissen hadden geëist, een militante betoging tegen de toenmali ge president Eduardo Frei. Hoewel het niet tot een bloedige botsing kwam. wist het leger de christen-de mocratische coalitie toen tot toegeven te dwingen. Ook in de afgelopen weken hebben militairen hun ontevredenheid over de volgens hen te lage betaling geuit. Een aantal officieren toonde zich bo vendien ernstig ontevreden over de rol van de militairen, die Allende in het kabinet heeft toebedeeld. In te genstelling tot de overige Latijnsame- rikaanse landen heeft het leger in Chili zich zelden tegen de zittende re gering gekeerd en zich volgens wes terse democratische maatstaven onder worpen aan de gekozen pblitieke lei ders. Kom naar het Dolfinarium Hardenuyk In het grootste overdekte Dolfijnenstadion ter wereld met 2.500 zitplaatsen ziet u een unieke show van zeeleeuwen en dolfijnen in één programma. Tijdendagelijks 10.Ö0 - 11.30 - 13.00 - 14.30 - 16.00 en 17.30 uur. Zondags niet om 10.00 uur. Onderwatervoedering door kikvorsmeisjes. Robarium. Expositie walvisachtigen. DOLFINflRIUm HARDERWIJK'"K0 BELFAST (UPI, Reuter) De donderdag in Ulster gehouden pa rlements verki ez ingen h ebben geen verschuivingen teweegge bracht en de traditionele kavels van protestanten en rooins- katholieken in tact gelaten. Dit blijkt uit computervoorspellingen die gisteravond zijn gepubliceerd, na dat een deel van de stembusresultaten was geteld. Blijkens de voorspellingen zou 30 pet. van de 78 parlementszetels nieuwe stijl naar de protestant se Unionisten van ex-premier Faulk ner gaan. Nog eens 30 pet. van de ze tels zou worden ingenomen door pro testantse 'loyalisten', aanhangers van ds. Ian Paisley, William Craig en an dere groepen die fel tegen het Britse witboek voor Ulster hebben geageerd. De katholieke partij (SDLP (Sociaal democratische Labourpartij) zou kans maken op minstens 23 zetels, aldus de prognose. Meer militante katholieke partijen, die voor onmiddellijke aan sluiting van Ulster bij de Republiek zijn, zouden vijf procent van de stem men hebben behaald. De Alliantie Partij, die zowel op protestantse als katholieke stemmers rekende, zou op tien tot dertien procent van de stem men mogen rekenen. NCRV verfilmt boeken van boerin Wil den Hollander (mi.lden) 15 Buitenland Actie tegen kernproeven 3 Arabisch socialisme 15 Chavez vecht door15 Kerk Nieuwe liedboek (vervolg) 2 Synode en dansorgel 2 Kunst Beelden in Antwerpen 17 Proefschrift over Blaman 17 Sport .Alles over de "Tour' 19 Wimbledon suddert door 21 Nieuwe boeken Radio en Iv Recepten Strips en feuilleton Commentaar Dlchibl) en verder Familieberichten Puzzel Postzegels Dammen naar inhoud en overfuiging een kranf die gezien is en geziei mag worden! Door de benadering van het plaatselijk, landelijk en wereldgebeuren. In kerk en maatschappij, in politiek, kunst en sport. Kritisch, kort en bondig! noleer ols nieuwe obonnee Een krant ook voor uw buurman. Zet hem .andoo9 nog op de bon. Naam: Adres: Plaats: Betaalt per: maand; kwartaal. Opgegeven door Naam: Adres: De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis en bespaart ca. 4 gulden abonnementsgeld. Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste mapjes postpapier met enveloppen D pletine schaaltje (flessen onderzetter) handige paraatmop met briefpapier en pen Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe sehrljlt: Nieuwe Leidse Courant, anlwoordnr. 267 Lelden

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1