Jonge officieren in hili spanden samen egen president Allende Witte Huis laat Mitchell vallen Helft van de veestapel in West-Afrika verhongerd Sadat en Khadaffi overlegden tijdens een 'vacantieaan zee Nixons 'erelijst' EEG weinig bekend bij Amerikanen Parijs verbiedt twee politieke organisaties Congres en Nixon gaan nu hard tegen hard Juliette Gréco nieuwe stijl Personalia Nieuwzeelands fregat vaart met minister naar Mururoa lOUW/KWABfTET VRIJDAG 29 JUM 1973 Li" BUITENLAM) T7/K9 rouiven belagen opperbevelhebber ANTI AGO (Reuter, UPI) In Chili is een samenzwering van jonge fficieren tegen de regering van president Salvador Allende ontdekt. Een antal officieren en enkele burgers zijn gearresteerd. it is gisteren bekendgemaakt door peraal Mario Sepulveda, die enkele en eerder opdracht had gekregen de de te handhaven in de provincie intiago nadat bij presidentieel de- eet daar de noodtoestand was afge- Kesindigd. De aanleiding daarvoor was ,den n 'aanslag' op de Chileense opperhe le* Ihebber generaal Carlos Prats. militaire bevelhebber van Santiago tigerde details bekend te maken _jCrter de samenzwering. Hij wilde al- don en zeggen dat het om officieren in lagere rangen ging en omschreef samenzwering als een 'barakkenop- Jand.' leledigingen bestaan verschillende lezingen I de 'moordaanslag' op generaal irfats. Volgens de officiële lezing reed generaal in een wagen met chauf- in een van de wijken van de I"! ei u] hoofdstad Santiago, toen hij klem werd gereden door een groot- aantal auto's waarvan de meeste bestuurd werden door vrouwen. De wagen van de generaal moest stop pen en toen de generaal uitstapte, be gonnen de mensen beledigingen tegen hem te schreeuwen. Toen zij dreigend op hem afkwamen, zou hij twee scho ten in de lucht hebben gevuurd met zijn dienstpistool en toen in een taxi zijn ontkomen. De mensen hebben daarna met groene verf verwensingen aan het adres van de generaal op diens auto geschilderd. Zij verwijten hem dat hij de marxistische regering van Allende steunt. Veel wouwen hebben het niet op Allende begrepen omdat de prijzen sterk zijn gestegen en er een schaarste aan consumptie goederen is sinds Allende aan de macht kwam. Een van de ooggetuigen, mevrouw )ean doorslaat aanval goed u 19 o ASHINGTON (UPI, Reuter, AP) John W. Dean, de ontsla- en juridische adviseur van president Nixon, heeft de eerste fron- 3.i! de aanval van het Witte Huis goed doorstaan. at was de algemene indruk nadat a ean gisteren tijdens de vierde dag an zijn getuigenis voor de senaats- jmmissic die het Watergate-schan- 0ZJÏ aal uitzoekt, de vragen had beant- r d oord die door de commissie op ver- uuiek van het Witte Huis aan Dean erden gesteld, e teneur van die vragen en van een g lemorandum dat door Nixons nieuwe ■e ladgever Fred Buzhardt zijn opge beld, was dat Dean het brein achter e pogingen was de Watergate-zaak in e doofpot te stoppen, dat oud-minis ter John Mitchell zijn baas was en at Dean Nixon beschuldigt om zelf 14. e dans te kunnen ontspringen. nn ™an wist aannemelijk te maken, dat niet op loze gronden heeft ver- andlaard dat Nixon op de hoogte is ge feest van de inbraakpogingen en van 'operatie-doofpot'. Het komt niet ke dag voor dat je met de president kei) raat en ik weet nog heel goed wat president toen zei en wat ik ge- heb, merkte Dean op, toen hem pei5 evraagd werd waarom hij geen aante- eningen had van die gesprekken. Die antekeningen had hij bewust niet ge laakt, omdat wat besproken was be stend was voor de president Zo had president tegen Dean gezegd dat :t weinig moeite zou kosten zwijg- doni :ó3.V' WASHINGTON (Reulcr, AP. UPI) Dc 'vijanden' van liet Witte Huis hebben gisteren la coniek gereageerd op de onthul ling van John Dean over het bestaan van een lijst van 204 'vijanden' en 'mogelijke' vijan den van dc regering-Nixon. Functionarissen van het Witte Huis probeerden deze mensen via overheidsinstellingen dwars te zitten. 'Ik zou zeer diep beledigd zijn, als ze me niet op die lijst had den gezet', zei prof. John Ken neth Galbraith. 'Ik had gehoopt dat mijn boeken gelezen worden, maar ik had nooit gedroomd dat ze mijn belastingformulie ren lazen. Ik ben er verrukt over dat mijn naam op het Wit te Huis zo'n bekende klank heeft.' Filmacteur Paul Newman: 'Ik zal (Watergate-inbreker) Gor don Liddy erop uitsturen 0111 mijn prijs op te gaan halen. Jk dank John Michell, Jeb Magru- dcr John Dean en Maurice Stans dat ze deze onderschei ding mogelijk iiebben gemaakt? Burgemeester' John Lindsay: 'De lijst is te beschouwen als een droevig commentaar op de stand van zaken in dit land.' Actrice Carol Channing: 'Ik ben er erg trots op dat ik op die lijst sta, want daar staan alleen maar fijne lui op. Ik ben Demo craat. Misschien sta ik erop, omdat ik eens 'Hello Lyndon' heb gezongen.' Tv-commentator Chet Huntley: 'Ik mag doodvallen als ik snap wat het allemaal te betekenen heeft.' Congreslid Bella Abzug: 'Ik heb ook een lijst, een kleintje maar. Er staat maar één naam op.' Komiek Bill Cosbv: 'Ik wil er volstrekt geen twijfel over laten bestaan dat Nixon op mijn lijst stond, lang voordat ik Nixons lijst stond.' Dick Gregory: 'Zo is Hitier ook begonnen. Zeer spoedig zal de lijst een aanbeveling zijn van goede mensen en zullen Bob Hope en Billy Graham vragen: weten jullie zeker dat ik er niet op sta?' geld bij elkaar te krijgen voor de Wa- tergate-inbrekers. Het memorandum bevatte een salvo van beschuldigingen aan de adressen van Dean en bijna alle andere oud medewerkers van het Witte Huis, wier namen genoemd worden in het schandaal. Het zwaarste vuur was ge- SAN CLEMENTE (UPI) Het Witte Huis heeft de mogelijkheid uitgesloten, dat president Nixon voor dc Watergatc-commissie van de Senaat verschijnt, hetzij uit eigen beweging, hetzij onder dreiging met strafvervolging, teneinde de tegen hem ingebrachte beschuldigingen te weerleggen. De waarnemende perssecretaris van het Witte Huis. Gerald L. Warren, zei, dat de president elke dagvaarding met strafbedreiging, die de Senaatscommissie zou kunnen opstellen zou negeren en eveneens uitnodigingen zou afslaan om in eigen persoon zijn lezing van de Watergate- zaak tc geven. reserveerd voor Dean, maar ook oud- minister John Mitchell (die leider was van Nixons verkiezingscomité) werd een groot gedeelte van de schuld in de schoenen geschoven. Maar over Haldeman en Ehrlichman Nixons naaste medewerkers werd geen kwaad woord gesproken. Dat Mitchell eens een dikke vriend van Nixon niet langer ver- Alejandria Valdivieso, heeft gisteren verteld dat zij de generaal in zijn wa gen zag rijden en toen de tong tegen hem uitstak. Daarop had de generaal vanuit zijn dienstauto op haar gescho ten en haar gedwongen te stoppen. Met het pistool in de hand had gene raal Prats toen van haar geëist dat zij haar verontschuldigingen aanbood. Toen de mensen samenstroomden, had de generaal in de lucht geschoten. Mevrouw Valdivieso is gearresteerd en moet voor een militair gerechtshof terecht staan. Paniek Volgens het presidentiële decreet is de noodtoestand afgekondigd in verband met 'het klimaat van geweld, dat in de provincie Santiago heerst, waar door er onrust en paniek onder de be volking is ontstaan.' Generaal Prats is minister van bin nenlandse zaken geweest in de rege- ring-Allende van november vorig jaar tot april van dit jaar Fr wi sprake van zijn dat hij opnieuw in het kabi net wordt opgenomen. Ook in de provincie Ohiggings is de noodtoestand van kracht als gevolg van gewelddaden, die verband hielden met de staking van de mijnwerkers van de genationaliseerde kopermijn El Teniente, die reeds zeventig dagen duut. BRUSSEL (AFP, UPI) Meer dan de helft 55 procent van de Amerikanen heeft nog nooit van de EEG gehoord. Dit blijkt uit een opi nie-onderzoek dat het Amerikaanse Gallup-instituut op verzoek van de voorlichtingsdienst van de EEG in Washington heeft ingesteld. Van de 1030 ondervraagde Amerikanen wist slechts 40 procent een van de negen landen van de Europese Gemeenschap bij name te noemen. Van de mensen die wel van het bestaan van de EEG op de hoogte waren, was 42 procent van mening dat de Gemeenschap een goede afzetmarkt voor Amerikaanse produkten vormde. Een groter percen tage 56 dacht dat door de EEG de Amerikaanse investeringen in Eu ropa opgevoerd zouden kunnen wor den. De meeste ondervraagden, namelijk 58 procent, voorzag dat de EEG econo misch gezien een ernstige concurrent voor de VS zou worden. 32 procent zag in dc EEG alleen maar nadelen voor dc VS. Miljoenen mensen in levensgevaar ROME (UPI) In de Westafri- kaanse landen, die getroffen worden door de ergste droogte sinds 60 jaar, is de helft van de veestapel al omgekomen. Dit heeft een woordvoerder van de FAO, de voedsel- en landbouw organisatie van de VN, gisteren in Rome bekend gemaakt. Het zal zeker vijf jaar kosten om het bestaansniveau in de getroffen streek weer op het peil te brengen van twee jaar geleden, zelfs al zou het vandaag beginnen te regenen, al dus de FAO-woordvoerder George Dorsey. De ergst getroffen landen zijn Tsjaad, Mali. Mauretanië, Niger, Se negal en Opper-Volta. De toestand in Niger is het meest kritiek. Daar heeft een groot deel van de bevol king werkelijk niets meer om te eten of te drinken. De mensen zijn er helemaal aangewezen op hulp. Die hulpverlening vormt voor de af gelegen streken een groot probleem door de gebrekkige vervoersfacilitei- ten. In een deel van de door droogte ge kwelde streek is het gisteren voor het eerst sinds lange tijd gaan rege nen. Deskundigen vrezen nu dat veel vee zich nu dood zal drinken. Voor de mensen betekent de komst van de regen ook geen onmiddellij ke redding uit de nood. Veel wegen zullen nu namelijk onbegaanbaar worden en dan kan er alleen nog voedsel via de lucht worden aange voerd. Een deskundige van de FAO tei gisteren, dat er al 'verscheidene' mensen zijn omgekomen en dat ge vreesd moet worden dat de komende tijd nog meer mensen zullen bezwij ken. De FAO maakt zich ook ernstig zor gen over de streek Areit in Daho mey. 'We hebben begrepen dat de mensen daar ook absoluut zonder eten zitten', aldus Dorsey. In het he le gebied ten zuiden van de Sahara, de zogenaamde Sahel, leven 25 mil joen mensen en daarvan zijn er vol gens ruwe schattingen zes tot tien miljoen in acuut gevaar. PARIJS (AFP, Reuter) De Franse regering heeft gisteren twee extreme politieke groeperin gen een linkse en een rechtse verboden. De Franse ministerraad besloot de rechtse partij Nieuwe Orde (Ordre Nouveau) en de trotskistische bewe ging Communistische Liga te ontbin den in verband met hevige incidenten op 21 juni jl. in Parijs. Op een bij eenkomst van de rechtse extremisten der Nieuwe Orde, die als protest te- ge immigratie van kleurlingen-gast arbeiders was bedoeld, kwam het tot hevige vechtpartijen. Leden van de Communistische Liga waren komen opdagen om de bijeenkomst der recht se tegenvoeters te verstoren, onder meer uit protest tegen wat werd ge noemd 'fascisme' en 'racisme'. De meeste klappen kwamen echter niet John Dean aanval goed doorstaan dedigd wordt door het Witte Huis, is opvallend. Mitchell wordt in het me morandum verweten dat hij deel ge nomen heeft aan een serie vergaderin gen, die begon vlak na de arrestatie van de Watergate-inbrekers. Als het kruisverhoor van Dean afgelopen is, zal Mitchell voor de senaatscommissie verschijnen en nu hij niet langer meer in de rug gedekt wordt, ver wacht men dat ook hij voor politiek vuurwerk zal zorgen. Dean nam de beschuldigingen van het Witte Huis nogal gemakkelijk op. Hij merkte op dat het memorandum door iemand moet zijn opgesteld, die niet aanwezig was toen de doofpot-operatie in bedrijf was. 'Het klinkt alsof het samengesteld is uit krantenknipsels', meende Dean. Hij verwierp de be schuldiging dat hij het brein achter doofpot-pogingen was. De presidentiële woordvoerder Ronald iZegler heeft meegedeeld, dat Nixon het memoran dum niet vantevoren heeft gezien of heeft goedgekeurd. Het memorandum moest dan ook niet gezien worden als de officiële houding van het Witte Huis. Senator Montoya, lid van de onderzoe kingscommissie, die Dean 'een zeer geloofwaardige getuige' vindt, heeft verklaard dat hij het noodzakelijk acht dat dc president voor de commis sie verschijnt om het getuigenis van Dean te weerleggen, of dat hij zich bloot stelt aan een kruisverhoor. Mei vin Laird, de nieuwe presidentiële raadsman, heeft verklaard dat Nixon tijdens een persconferentie in zal gaan op alle vragen, nadat de belang rijkste getuigen zijn verhoord. Van een bijzondere medewerker CAIRO Terwijl in Libië de culturele revolutie van Khadaf fi voortduurt, heeft de leider uit Tripolis vier dagen lang met de Egyptische president Sadat on derhandeld in strenge afzonde ring aan de zee bij Alexandrië. Gisteren keerden zij terug naar Cai ro voor een serie besprekingen over de economische, politieke en militai re aspecten van de fusie tussen de twee landen. De twee Arabische pre sidenten zullen waarschijnlijk hun blauwdruk voor hun nieuwe staat voorleggen aan Egypte's drie politie ke instituten: het kabinet, de volks assemblee en het centrale comité, en een open debat houden over hun plannen. Tot veler verrassing was Khadaffi reeds vorige week vrijdag naar Cai ro gevlogen en had "hij het de gehe le zaterdag in het midden gelaten of het haastig door het ministerie van buitenlandse zaken samengestelde programma voor een vakantie aan zee met explosieve werkbesprekin gen zijn goedkeuring kon wegdra gen. 's Zondags genoot de in hemdsmou wen gestoken culturele revolutionair zichtbaar van de reis naar Alexan drië met de uit het museum gehaal de paleistrein van koning Faroek. In Libië zal er pas weer een spoorweg komen als de voorgenomen samen voeging met Egypte en daarmee ook de treinverbinding tussen Alexan drië en Bengasi tot stand komt. Het door de Italianen gebouwde Libische spoorwegnet raakte onder Khadaffi's voorganger, koning Idris, in on bruik. In de tijd voordat de oliewin ning Libië flinke kapitalen begon op te leveren, zag Idris zich genoopt het spoorwegmaterieel als schroot van de hand te doen om de bouw van paleizen te kunnen financieren. Wat nu de beide Arabische presi denten tijdens hun afzondering aan de Middellandse Zee in hun schild voerden, liet zich slechts raden op grond van indirecte aanwijzingen. De gesprekken vonden plaats tijdens de pauze in de debatten, over het Midden-Oosten die de Veiligheids raad voerde. De officiële verklarin gen over de presidentiële besprekin gen zijn kariger uitgevallen dan ooit tevoren. In eerste instantie waren de onge hoord langdradige besprekingen van Sadat met Khadaffi natuurlijk gewijd aan het bilaterale probleem van de fusie-plannen tussen Egypte en Li bië, die op 1 september moeten in gaan, maar die nog steeds een zeer algemeen en vrij vaag karakter dra gen. In plaats van het moeizaam werkende voorbereidingscomité, wel ke doeltreffendheid nog verder ver minderd is door de culturele revolu tie in Libië, is een gemengde minis terscommissie gekomen, onder voor zitterschap van Sadats verzoenings gezinde 'sonny boy', de plaatsvervan gende regeringsleider Hatem. De op één na sterkste man van Egypte, Salem, zat daarentegen met Sadat en Khadaffi aan zee in Maam- ura, de oude villa van Nasser. Al leen al de keuze van dit conferentie oord was merkwaardig. Moet daar mee de geest van de nauwe Libi- sche-Egyptische alliantie uit het laatste levensjaar van Abdoel Nasser opnieuw bezworen worden? Daarbij lijkt het erop dat het in Alexandrië tussen Sadat en Khadaffi er alleen om ging of de controle over de Libiséhe olievoorraad in de eenheidsstaat bij Cairo of Tripolis zou komen te liggen. Over dit punt is tot nu toe nog geen overeenkomst bekend gemaakt. Daarnaast schijnt de ontmoeting tus sen Sadat en Khadaffi verstrekkende betekenis te hebben voor de voort zetting van het diplomatieke duel in de Veiligheidsraad over het Midden- Oosten. De Egyptische minister van buitenlandse zaken, Zayyat, is zo juist voor consultaties uit New York naar Cairo teruggekeerd. Egypte zet op het ogenblik alles op de kaart van de juridische gerechtvaardigheid van zijn positie tegenover Israël. Sa dat heeft er daarom belangrijk zijn onstuimige bondgenoot Khadaffi nieuwe avonturen in de nabije toe komst af te raden. Die zouden de bescheiden westerse sympathie voor de Arabieren volledig verwoesten. WASHINGTON (Reuter, UPI) Het Amerikaanse Congres (Se naat en Huis van Afgevaardig den) en president Nixon hebben gisteren de strijd over de be voegdheid van de president Cam bodja te bombarderen keihard voortgezet. Kort nadat president Nixon zijn veto had uitgesproken over een gewijzigd wetsontwerp, waarin luchtacties in Laos en Cambodja werden verboden, hebben zowel de Senaat als het Huis van Afgevaardigden, een 'anti-bom- men-op-Cambod ja'-amendement wijzi ging) aangebracht op twee andere wetsvoorstellen van de regering-Nixon. Eerder had Mike Mansfield, de leider van de Democraten in de Senaat al aangekondigd dat het Congres zal doorgaan met het wijzigen van Nixons wetsontwerpen totdat 'de wil van het volk voorrang krijgt.' De gewijzigde begrotingswet, waar over Nixon woensdag zijn veto uit sprak. is door het Huis van Afgevaar digden gisteren opnieuw gewijzigd. Nixon krijgt nu verlof zijn bomacties in Cambodja tot 15 augustus voort te zetten. Dit gebeurde nadat het Huis er eerder niet in was geslaagd Nixons veto met een tweederde meerderheid van stemmen ongedaan te maken. De nieuwe wijziging is bedoeld als een soort compromis, maar tegenstanders van de bombardementen op Cambodja in het Huis van Afgevaardigden heb ben het amendement een stuk 'cosme tica' genoemd en aangekondigd de strijd voort te zetten. Het gevecht van het Congres (wetge vende macht) tegen de president (uit voerende macht) is nu volop ingezet. LAIRD Gisteren heeft oud-minister van de fensie Meivin Laird, die thans Nixons adviseur binnenlandse zaken is, ver klaard dat Nixon elk wetsontwerp waaraan een amendement is verbon den dat hem verbiedt Cambodja te bombarderen, van zijn veto zal voor zien. terecht bij Nieuwe Orde-leden, maar t-, n rv£mP bij linkse betogers en de politie die .EjX-KI ljgSgGVdllgAHlC was komen opdagen om de rechtse be was komen opdagen om de rechtse be- -1 j weging te beschermen. Er werden 76 plöGQft ZGillTlOOrCl politiemannen en een onbekend aan- 0 Juliette Gréco is weer terug in Parijs. Zij heeft niet alleen nieuwe chansons meegenomen, maar ook haar uiterlijk vernieuwd. tal betogers gewond. President Pompidou heeft het besluit de twee extreme organisaties te ver bieden 'een vastbesloten poging' ge noemd 'om de vrijheid te redden.' 'Wat de Communistische Liga de poli tie heeft aangedaan is onvergeeflijk', zo merkte minister van binnenlandse zaken Raymond Marcellin op. Marccl- lin is bij links in Frankrijk bijzonder impopulair. Hij is lid van de Onaf hankelijke Republikeinen (met minis ter Giscard d'Estaing als feitelijke lei der). maar werkt nauwer dan zijn partijgenoten samen met de gaullis ten. Marcellin heeft het Franse poli- tie-apparaat gemoderniseerd en gespe cialiseerd in bestrijding van extremis tische groepen. Hij schreef onder meer een boek over links extremisme. Gedachtig aan de meirellen van 1968 zou Marcellin zijn politieleiders heb ben opgedragen hun manschappen zo veel mogelijk en militant uitgedost aan het publiek te vertonen om er de wind onder te houden. VRIJHEID Onder de Franse wetgeving is het ver bieden van politieke groeperingen minder moeilijk dan hier ten lande. De vrijheid van vereniging en verga dering is in Frankrijk minder strin gent geregeld, waardoor sinds 1968 nu elf extreme Franse groeperingen wet telijk de das konden worden omge daan. Overleden: te Bunnik is op 85-jarige leeftijd overleden ir. J. M. Riemens, oud-hoofdingenieur van de landbouw cn oud-rijkstuinbouwconsulent te Naaldwijk. De heer Riemens werd in de jaren twintig in Naaldwijk direc teur van de rijkstuinbouwwinter- school en van de proeftuin, later ook rljkstuinbouwconsulent. Ir. Riemens nam veel proeven met het telen van kassla in de winter en zocht naar hiervoor geschikte nieuwe rassen. Na zijn pensionering in 1953 kwam deze teeltwijze, mede dank zij zijn pio nierswerk, goed van de grond. Ir. Rie mens bracht ook de ontwikkeling van het grondstomen in de tuinderskassen op gang. Door deze ontsmettingsme thode kon de bodem gezond worden gehouden zonder dat vruchtwisseling nodig was, en dat maakte het moge lijk jaar na jaar op dezelfde grond to maten en komkommers te telen. Burgemeester: Aan drs. J. H. G. van Wijhe is op zijn verzoek met ingang van 1 juli 1973 eervol ontslag ver leend als burgemeester van de ge meente Oostdongeradeel met dank voor de als zodanig bewezen diensten. WASHINTON (AP) Een jonge Amerikaanse marinier die ervan beschuldigd werd tijdens zijn gevan genschap in een Noordvietnamees kamp met de vijand te hebben gecol laboreerd, heeft zichzelf woensdag doodgeschoten, zo heeft de politie be kend gemaakt. Sergeant Abel Larry Kavanaugh (24) keerde twee maanden geleden in de Verenigde Staten terug. Kavanaugh was de tweede vroegere krijgsgevange ne, die zichzelf na zijn terugkeer in de Verenigde Staten van het leven be roofde. Hij was een van de acht vroegere krijgsgevangenen die beschuldigd zijn van hulp aan de vijand tijdens hun gevangenschap in het kamp 'the Plan tation', nabij Hanoi. Kolonel Theodore W. Guy, de hoogste officier in rang in het krijgsgevangenenkamp heeft de acht mannen aangeklaagd. Kavanaugh werd op 24 april 1968 tij dens een patrouille in Zuid-Vietnam gevangen genomen en bracht bijna vijf jaar door in gevangenkampen. Hij was gedurende 3,5 jaar als vermist ge registreerd voor zijn familie uiteinde lijk te horen kreeg dat hij nog leefde. Omroepster vlucht BERLIJN (DPA) Renate Hubig, een bekende Oostduitse televisie-om- roepster, is met haar driejarig doch tertje naar het Westen gevlucht. Zij heeft volgens het Westduitse dag blad Bildzeitung verklaard dat er te veel druk op haar geoefend werd orri lid te worden van de communistische partij en daarmee haar trouw aan het regime te tonen. Zij gaat in West-Ber- lijn bij haar verloofde wonen, een Westberlijnse zakenman die zij eerder dit jaar in Oost-Duitsland had leren kennen. Mijnongeluk JOHANNESBURG (AFP) Bij een ongeluk in een goudmijn in Buffels fontein in Zuid-Afrika zijn gisteren zestien mijnwerkers om het leven ge komen. Bij de wisseling van ploegen stortte een lift naar beneden. Auto ontploft PARIJS (AFP) In Parijs is gister morgen de 35-jarige Algerijn Moha- med Boudia gedood toen zijn auto bij het starten explodeerde. De politie heeft nog niet kunnen vast stellen of het een aanslag betrof of dat explosieven die de man wilde ver voeren, ontploften. De Algerijn zou lid zijn van de 'zwarte september'-be- weging en door de Italiaanse politie worden gezocht in verband met de aanslag op de oliepijpleiding te Tries- t. AUCKLAND (Reuter, AP, UPI) Het Nieuwzeelandse marinefregat Ottago is gisteren met 245 beman ningsleden en de minister van immi gratie Fraser Colman aan boord ver trokken naar de atol Mururoa, waar de Fransen kernbommen willen laten exploderen. Nieuw-Zeeland wil pogen hiermee het houden van de proeven tc beletten. Het schip heeft opdracht niet dichter dan 12 mijl bij het atol (koraal-eiland) tc komen cn zo buiten de territoriale wateren te blijven rond Mururoa. De aanwezigheid van minister Colman is bedoeld aan het protest gewicht te geven. Colman werd aangewezen mee tc gaan na een loting onder Nieuw zeelandse ministers. Nieuw-Zeeland heeft gisteren, evenals Japan ook bij China geprotesteerd te gen de woensdag genomen kernproef in de atmosfeer. China heeft gisteren bevestigd dat de proef is genomen. Ook het IVVV, dc internationale bond van vrije vakverenigingen, heeft de Chinese proef veroordeeld en liet we ten 'zeer ontstemd tc zijn dat de Chinese regering zo arrogant aan de inspiraties van de arbeiders over de hele wereld, die de ontwapening voor stonden, was voorbijgegaan! China heeft meegedeeld dat de proef be doeld was 'het monopolio te breken van de supermogendheden'. Bedoeld werd die van de VS cn de Sowjet- Unie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 9