Jü Veel mensen lieten geld van rentekaarten staan ÏTTI dichtbij II mÉm tommentaar Honderdmiljoen gulden - van honderdduizenden 'plakkers' geheimtaal (1) eheimtaal (2) t-++oproep toeristen+++ vreemd geld Voorlaatste 'afkoop-ronde' begint 1 juli In oktober begint gesprek over minder troepen Wimbledon 1972 het weer weerrapporten uw probleem ook het onze Vergaderwoede is een kruis vliegen verdwenen de freule lUW/K-WiARfTET VRIJDAG 29 JUNI 1973 BINNENLAND T5/K7 et is een fris en verdienstelijk idee n staatssecretaris Schaefcr, een poc- :tboek samen te stellen dat voor de wone burger de geheimen van het bningbouwbcleid ontsluiert. Voor zo- het allerlei regelingen opsomt en legt en de burgers meedeelt, waar ambtenaren en zelfs actiegroepen nen bereiken, kan zo'n boekje zeer len van nut zijn. Wat dit betreft iden andere bewindslieden er goed doen, óók een koekje van Schae- deeg te bakken, iaar één onderdeel van het pocket- >ek-in-wording behoort minder geest- iftig te worden verwelkomd. Dat is verklarende -woordenlijst, waarmee ihaefer de mensen een beetje weg- js wil maken in de stroom van oeilijke woorden en uitdrukkingen e (ook) zijn departement over de be- polking uitstort. Zo'n lijst is een lap- !j= iddel voor een kwaal die de heer Jihaefer veel doeltreffender zou kun- bestrijden. Waarom probeert hij voor elkaar tc krijgen, dat zulke [oorden en uitdrukkingen op zijn mi- sterie worden vervangen door ter- die voor de gemiddelde taalge- uiker wat doorzichtiger zijn? 'oorden als 'amoveren' en 'renove- om maar twee bloempjes uit de in van Volkshuisvesting te plukken horen niet thuis in het verkeer tus- overheid en bevolking. Als 'slo- 1' en 'vernieuwen' of 'verbeteren' icd genoeg zijn voor de meeste men- n, moet ook de overheid het in haar K ntacten met de burgers het ermee i innen doen. Het gebruik van deze vele andere vreemde woorden ge- igt misschien niet van minachting, iar toch wel van kwalijke achteloos- id, jegens de overgrote meerderheid de Nederlanders, die nooit een (ordenboek van buiten heeft geleerd, jet wordt tijd, dat onder deze ge- jimtaal eens grondig opruiming irdt gehouden, niet alleen op het inisterie waar de heer Schaefer erkt, maar op alle departementen. sjjen flinke portie geheimtaal is in de netenschap misschien nuttig en onver- rif ijdelijk (al zouden sommige beoefe- 5-niars van de sociale wetenschappen "ch in dit opzicht wel wat kunnen atigen). Maar in de omgang tussen 1.1verheid cn volk behoort het gebruik fie, van tot het alleruiterste minimum te orden beperkt. Het is voor de mees- 1 mensen al lastig genoeg, zich een bb iorstelling te vormen van wat de re- :ring allemaal voor hen bekokstooft en dat zal goeddeels wel zo blij- Juist daarom moet het zicht op regeringsbedrijf niet onnodig wor- 1 belemmerd door taalmuren die ibtenaren, uit allerlei motieven, ndom hun werkterrein hebben opge- ukken. :n grote schoonmaak in het taalge- yjruik van de overheid is natuurlijk zaak voor één staatssecretaris, aar voor het hele kabinet, dat er 1st een paar volkstaalkundigen bij H u mogen betrekken. Overigens zou et onbillijk zijn, net te doen alsof al en de overheid zich schuldig maakt L in het hier gehekelde euvel. Ook al- rlei andere instellingen, deze krant et uitgezonderd, zijn er niet altijd ij van. Vandaar dat de hand die in ze kolom beschuldigend naar Den aag werd uitgestrekt, thans ietwat verdwijnt in de boezem Trouw/Kwartet. HERLAND itp. Jongeneel uit Westbroek (U) en echtp. engeneel uit Alphen aan de Rijn. gnjze rd Cortina, mevr. A. Bouwer-Calsbeek iuwarden, motorschip Pylger, echtp. Carl ristian en Lene Mortensen Tandslet Jut- d. Ford Taunus 17 M bn 22.512. Idélglë: Henk van Houtert, Gemert, groene 2nault 4 67-24-ns. 55 ltsland: B. Bronk Voorburg, grijze Merce- B, mevr. L. Kesting-Ages uit Haarlem. Iltsland-Oostenrljkechtp. Albert Amster- im. fam. B. Hanuusch. Harderwijk. Opel nimodore 23-05-fm. Liistenrljk-Zwitserland: mej. F. Daalman. I nterswijk. lichtgroene Ford Taunus, 49-34- mevr. W. Ramakers, Eindhoven, groene Jl 1900. n stenrijk: fam. J. van der Berg uit Hoofd- rp, grijzen Opel Rekord 1700, 42-09-hd. ankrijk: dhr. E. van As, Den Haag, groei.-e ud 1700, zwart dak, fam. A. Dekenga, at. groene Pougeot 404 caravan, mh 67-08. H. Martens. Tilburg, donkergroene VW- fer. J. Rijers en mej M. Willems, Bergen Zoom. oranje Flat 600 90-08-tk. egoslavlc: J. Muller Heteren. blauwe Slm- 1100 77-35-tv. B. Straathof, Anna Paulow- donker rode Renault 16 23-64-hs, lie: fam. W. Huls in 't Veld. Twello per in. riatlschc kust: D. Nap. Blaricum. bruine it 132 s 19-73-xu. anjc: echtp. J. Quick-Bakker. Diemen. nkerblauwe Datsun 26-56-th. echtp. T. Ren- ma, Roterdam. blauwe Ford Taunus 1800 luxe. 43 c02-sl, E. K. van Zelm. Amstcr- m. grijs metallic Renault 12 station. 00-77- echtp. A. Hart. Haarlem, donkerrode d Granada, zwart dak. 18-63-xZ iden: H. L. Kortekaas, Voorschoten, witte 4 00-46-nd. nault MSTERDAM De aan- en verkoop- Tjersen van buitenlands geld luiden ji?Tidaag als volgt: Verkoop Aankoop taerikaanse dollars 2.59- 2.69 gld. ;else ponden Igische francs litse marken iliaanse lires rtugese escudo's iadese dollars inse francs itserse francs ledse kronen -rse kronen inse kronen itenr. schillings ianse peseta's j^iekse drachmen ;e marken 7.10 gld. 7.11- 7.36 cent 105.25-106.75 cent 43.50- 46.50 cent 11.30- 12.30 cent 2.62- 2.72 cent 63.25- 65.25 cent 87.50- 90.50 cent 63.75- 65.75 cent 49.00- 51.00 cent 46.00- 48.00 cent 14.30- 14.60 cent 4.55- 4.80 cent 9.00- 10.00 cent 72.75- 75.75 cent Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Ongeveer twin tig procent van de Nederlanders, die het in het verleden betaalde bedrag voor geplakte rentezegels konden afkopen, hebben ver zuimd dit te doen. Bij de raden van arbeid schat men, dat het hier gaat om een totaal bedrag van honderd miljoen gulden en enkele honderdduizenden plak kers: mensen, die geboren zijn tussen 1902 en 1919 of tussen 1931 en 1951. Hoewel hun termijn voor het aanvra gen van de afkoopsom (die kan oplo pen tot 750 gulden: de waarde van de geplakte zegels plus de rente)' offici eel is verlopen, hebben de raden van arbeid besloten hen in de gelegenheid te stellen alsnog een aanvraag in te dienen. Dit kan na 1 juli als de voor laatste ronde van de afkoop-actie be gint en de tussen 1918 en 1925 gebo renen en zij, die in de tweede helft van 1931 werden geboren, aan de beurt komen. NAVO en Pact akkoord WENEN (UPI, AP, Reuter) De NAVO en het Pact van Warschau hebben na vijf maanden voorbereiden de besprekingen besloten op 30 okto ber in Wenen een conferentie te be ginnen over 'de gemeenschappelijke vermindering van troepen en bewape ning en aanverwante in Centraal-Eu- ropa te nemen maatregelen.' In het slotcommuniqué, dat gisteren in Wenen is gepubliceerd, komt het woord evenwichtig niet voor. De NA VO heeft lang volgehouden dat het al leen zin had officiële onderhandelin gen te beginnen als die zouden gaan over wederzijdse evenwichtige troe penvermindering. Maar Henry Kissin ger, Nixons adviseur voor veiligheids zaken, had eerder al opgemerkt, dat het woord evenwichtig er niet zoveel toe deed. Belangrijkste was, dat de Sowjet-Unie ernstig over troepenver mindering wilde onderhandelen. De deelnemers aan de voorbereidende conferentie zijn het ook niet eens ge worden over een agenda voor de on derhandelingen die 30 oktober moeten beginnen. Alle deelnemers kunnen dingen te berde brengen 'zolang die ter zake zijn'. De positie van Hongarije is ook in het midden gelaten. De NAVO heeft er lang op aangedrongen dat Honga rije als volwaardige partner aan de conferentie zou deelnemen, maar het Pact van Warschau voelde daar niet voor. Hongarije krijgt nu een speciale status en jhr. Bryan Quarles van Uf- ford, de Nederlandse diplomaat die de woordvoerder van de NAVO is ge weest tijdens de voorbereidende be sprekingen, zei gisteren, dat ieder land van de NAVO de kwestie-Honga- rije aan de orde kan stellen als het van oordeel was dat rechtstreeks te maken had met zijn eigen veiligheid. Bij elke raad van arbeid en op elk postkantoor kuiinen zij daarvoor een formulier krijgen. Men dient er ech ter wel rekening mee te houden, dat in de meeste gevallen (er zijn enkele uitzonderingen) minder dan voor in totaal 286 gulden aan zegels mag zijn geplakt om voor de afkoop in aanmèr- king te komen. Voor wie dit niet precies meer weet, is er overigens nog geen man over boord: dat kunnen ook de raden van arbied uitzoeken. Het is dus in alle gevallen (behalve wanneer de zegels zijn of worden omgezet in een ouder domsrente) zinvol het formulier in te vullen. bij de raden van arbeid een vreemde zaak, ai wordt er gelijk bijgezegd, dat niet bekend is in hoeveel gevallen van werkelijk verzuim sprake is. Onder degenen, die aanspraak kunnen maken op afkoop, bevinden zich na melijk zeer vele emigranten, terwijl een groot deel al voordat in 1968 de afkoop-actie begon, is overleden (ove rigens kan in dat laatste geval ook door de erven aanspraak op de af koopsom worden gemaakt). Opsporing Derde vraag Hen, die als gevolg van de oorlog tus sen 14 mei 1940 en 1 september 1945 in het buitenland te werk zijn gesteld (niet de grensarbeiders) moet daarbij wórden geadviseerd vooral op de der de vraag in het formulier te letten. In de meeste gevallen tellen namelijk ook deze jaren mee voor de vaststel ling van de afkoopsom (de door de aanvrager onder dit punt vermelde gegevens zullen door de raden van ar beid in het buitenland op huii juist heid worden gecontroleerd). Dat tot nu toe zovelen verzuimden hun aanvraag in te dienen, vindt men Over het tijdstip, waarop de afkoop mogelijkheid verloopt, is nog geen be slissing genomen. Men acht het bij de raden van arbeid niet ondenkbaar, dat wanneer de laatste ronde is afgewerkt (de tussen 1924 en 1939 geborenen, die van 1 juli volgend jaar tot 1 juli 1975 hun aanvraag kunnen indienen) een poging zal worden gedaan de ver- zuimers zelf op te sporen. Of men daarin zal slagen, wordt door deskundigen evenwel twijfelachtig ge noemd omdat dit een zeer veel man kracht en tijd kostende speuractie; zou vereisen. Het staat daarom bij voorbaat al wel vast, dat een niet onbelangrijk deel van de kleine 800 miljoen gulden, die beschikbaar is voor de afkoop, niet zal kunnen worden uitbetaald. Typerend beeld voor Wimbledon 1973. Jonge meisjes in vervoering over de prestaties van het nieuwe idool Björn Borg, 17 jaar jong nog. Zomers herstel Van ome weerkundige medewerker De vervanging van de warme tot zeer warme lucht hebben we moeten beko pen met regen en onweer. Al woens dagavond laat gingen de remmen in het noordoosten van het land er af. Vooral Groningen werd bezocht door noodweer, waarbij in 't W ester kwartier en ook in het noorden van Drente 30 tot 35 mm neerslag viel. Op Ameland (12 mm) was alleen spectaculair elek trisch vuurwerk op hoger niveau te zien en te horen. Gisteren overdag veegde het koufront van een Kanaal depressie de laatste restanten zwoele lucht weg, wat opnieuw, maar nu veel uitgebreider met sterke plaatselijke stortregen, zwaar onweer en ook een zware ivindhoos gepaard ging. Vandaag voeren westelijke winden vrij koele lucht aan, waarin het niet veel warmer meer wordt dan 18 tot 21 graden, dus ongeveer normaal voor de tijd van het jaar. Het weer zal na aanvankelijk nog een enkele versprei de bui vrijwel overal droog blijven. Daarvoor zorgt een nieuwe uitloper van het Azoren-hogedrukgebied, die zich in oostelijke richting over het zuidwestelijk deel van de Britse Ei landen uitbreidt. Het is een veelbelovende 'ontwikke ling, vooral met het oog op het bouw vaklegioen dat vanavond en morgen naar de vakantie-oorden uitzwermt. legoslavische dinars 17.00- 20.00 cent max. neer temp. slag Amsterdam regenbui 24 9 De Bilt zwaar bew. 23 3 Deelen licht bew. 22 16 Eelde zwaar bew. 24 3 Eindhoven half bew. 25 8 Den Helder geheel bew. 22 0.3 Luchth. Rtd. zwaar bew. 23 17 Twente zwaar bew. 27 12 Vlissingen zwaar bew. 22 0 Zuid-Limburg onbew. 27 2 Aberdeen zwaar bew. 19 0 Athene onbew. 31 0 Barcelona onbew. 26 0 Berlijn zwaar bew. 29 0.4 Bordeaux licht bew. 25 0 Brussel half bew. 27 1 Frankfort Genève Innsbruck Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Hoog water 30 Juni Vlissingen: 1.15-13.44; Haringvlletslulzen: 2.52-15.26. Rotterdam: 3.57 16 32; Schevenlngen2.23-14.58; IJmui- den: 2.56 15.29; Den Helder: 7.31-19.59; Har- lingen: 9 50-22 15; Delfzijl: 11.30. half bew. 30 0.4 half bew. 28 0 half bew. 29 0.2 zwaar bew. 24 0 onbew. 26 0 zwaar bew. 28 4 half bew. 19 0.2 licht bew. 31 0 onbew. 30 0 licht bew. 29 0 licht bew. 25 0.6 onbew. 26 0 zwaar bew. 23 0 regenbui 26 7 afnemende wind ANP/KNMI N-« Brieven die niet zijn voorzien van naam en adres kunnen niet in behandeling worden genomen. Geheimhouding Is verzekerd. Vra gen die niet onderling met elkaar In verband staan moeten ln afzonderlijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan post zegels te worden Ingesloten. Adres: redactie Trouw-Kwarlet, postbus 948. Rotterdam. Vraag: Hoe kan ik zelfgesponnen scha penwol verven en met welke plantaar dige middelen.? Antwoord: Uw brief bereikte ons op het moment dat een grote tentoonstel ling en demonstratie van spinnen en weven werd georganiseerd, zodat we ons licht bij verschillende vakmensen konden opsteken: de meningen over chemisch en plantaardig verven lie pen zeer uiteen. Men was er zeker van dat chemische verfsoorten beter houden. Bij de Ciba in Arnhem ver koopt men deze verfsoorten en in gro te hoeveelheden, die door de Stich ting Goed Handwerk weer in onsjes worden verder geleverd mét recep ten. Deze maakt men klaar met zwa velzuur en glauberzout. Wat de pant- aardige verven betreft die hier te lande worden gemaakt, kunt u alles vinden in het boekje van Constance Groenendijk, Nieuwhoff Amerbos 1, Amsterdam Nieuwendam tel. 020- 278483. Het boekje is niet in de han del, dus u moet het bij Constance Groenendijk aanvragen. Vraag: Tijdens het verven op school heeft een van mijn kinderen een vlek plakkaatverf op haar truitje gekregen. Met Thinner krijgen we de vlek niet weg. Is er nog iets anders? Antwoord: Hard geworden plakkaat verf kan men breken en als kleine blokjes verwijderen. Is er echter een witte plek overgebleven, dan is er niet veel aan te doen. Is de plek vers, dan kan met water veel weggewerkt worden. Wij vrezen dat het nu te laat is en het truitje 'bedorven'. Als het de moeite waard is, kan het misschien nog geverfd worden. U moet dan in formeren of de uitgebeten plek nog toegankelijk is voor de verf. Vraag: Waar kunnen we inlichtingen krijgen over bejaardenflats (koop- en huurflats) in Nederland? Antwoord: Een lijst als door u be doeld, wordt regelmatig aangevuld en gewijzigd bij de Federatie van Bejaar denzorg, Eisenhowerlaan 152, Den Haag. tel. 070-544903. Deze lijst kunt u ter inzage vragen. Vraag: Hoe heten de langwerpige plankjes waarmee sommige boerenhui zen worden versierd? Antwoord: De officiële naam is Gevel topteken, hoewel in de verschillende provincies de namen anders zullen luiden. Aan een dergelijke bekroning kon men vroeger zien hoe de gezind heid van de bewoners althans van de bouwer van de hofstede was. Een kruis bv. gaf aan dat de bewoners ka tholiek waren en dat het huis op deze manier onder goddelijke bescherming was gesteld. Heel oud zijn de paarden (vooral in Twente) die speciaal aan de dondergod zijn gewijd. Aangezien deze toptekens op de hoogste plaat sen van het boerenhuis staan, is de plaatsing hierdoor wel te verklaren. Tegenwoordig worden de toptekens - nieuw en oud - vaak verkocht als soe- venier. De bewerking hing vroeger sa men met de vindingrijkheid en vakbe kwaamheid van de houtsnijder, meest al een plaatselijke timmerman. Vraag: Welke beroeps- en toekomst mogelijkheden zijn er als men in het bezit is van een diploma middelbare tuinbouwschool? Wat houdt deze op leiding in? Antwoord: De opleiding duurt drie jaar: het eerste jaar een algemeen programma, voor allen gelijk, het tweede jaar keuzerichtingen (algeme ne of bloementeelt, sierkunst, archi tectuur) en het 3e jaar het vervolg hiervan, maar meer toegespitst Meer tekenkamerwerk in verband met toe komstplannen (wetenschappelijke in stituten of proefstations exL). Hierna kan men de hogere tuinbouwscholen bezoeken (Boskoop, Nijmegen, Breda, Wageningen en andere plaatsen. De liefde voor al wat leeft en groeit moet de grondslag zijn. En die liefde moet tegen moeilijkheden en soms ook tegen eentonigheid opgewassen zijn. De toekomstmogelijkheden han gen samen met de economische toe stand. In laboratoria en proefstations kan men nu nog mensen gebruiken. Bij particulieren of particuliere in stellingen is het een onhaalbare zaak eigen personeel op dit gebied aan te trekken. Bij het Rijk zit men altijd goed. In de tuincentra komen steeds meer mogelijkheden. Plaatsen waar de doe-het-zelf-tuinier inlichtingen kan krijgen en allerlei spullen kan kopen, behalve bloemen en planten, zullen altijd nodig zijn. Het is echter een persoonlijke zaak hoe men zich weet te plaatsen. Iemand met een paar flinke handen en vakkennis vindt ons inziens als hij energiek is en een ruime blik heeft voor moge lijkheden. altijd gelegenheid zichzelf en zijn gezin te onderhouden. Vraag: Als nieuwe huurder van ccn oud huis ontdekte ik dat de elektrici- teitsaanleg in alle opzichten verou derd en levensgevaarlijk is. Dit moet door een erkend installateur in orde gemaakt worden in verband met mo gelijke ongelukken. Deze installateur heeft gezegd dat de hele bedrading vernieuwd moet worden en dat zoiets honderden guldens kost. Wie moet dat betalen? Antwoord: De eigenaar heeft het pand verhuurd en moet zorgen dat het huis bewoonbaar is. Ons inziens hoort een behoorlijke elektrische leiding daar beslist bij. Het aanbrengen van nieu we bedrading loopt inderdaad in de papieren. Het lijkt ons het beste dat u in contact treedt met uw huiseige naar en hem vraagt of hij een contro le van het GEB wil aanvragen en de nodige maatregelen wil treffen, want anders moet u dat doen. De bezwaren verbonden aan het onmiddellijk af keuren van een leiding - het direct af snijden van de elektrische stroom moet u proberen te voorkomen. onder redactie van loessmit Vergaderen wordt zo langzamer hand een soort ziekte. Hele dagen gaan er mee heen, hele kapitalen er door. Lees wat ds. Faber er in Kerk en Wereld over schreef: 'De vergaderwoede is het kruis. Een enkele synodezitting van drie da gen komt onze kerk op een honderd duizend gulden te staan (meer dan zestig man d raison van dertig gulden per uur, met alle voor- en nawerk en de reizerij en sloperij). Dan zijn er de kerkeraden en mi- nisteria, de classes en provincies, de commissies en alles wat er bij hoort. Als God een commissie had, ingesteld om de wereld te schep pen was het er nooit van geko men.' In Reflex, het maandblad van de Nationale raad voor maatschappe lijk welzijn, is dit stukje uit Kerk en Wereld overgenomen ter verdui delijking van een verhaaltje over dat verschrikkelijke, maar vaak noodzakelijke kwaad: vergaderen. Reflex beperkt zich tot de kringen van welzijnswerkers, waar 'verga deren een bezigheid is die het ka rakter van dagtaak aanneemt.' Nog een illustratie uit deze be schouwing: 'De big bosses in het welzijnsbedrijf vergaderen mini maal één keer per dag. ln de Gids voor personeelsbeleid, arbeids vraagstukken en sociale verzeke ring lees je van drs. J. Damoi- seaux, algemeen secretaris van de Nrmw: hij vergadert wel bijna elf uur per dag.' Algemeen secretaris drs. C. Kuitenbrouwer van het Na tionaal centrum voor geestelijke volksgezondheid ziet gemiddeld zes uur per dag aan vergaderingen door z'n vingers glippen en voegt daar geheel overbodig aan toe dat hij maar weinig tijd overhoudt. En zo voort. Het kwalijke van al dat verplichte samenzijn is, dat de vergaderaars haast niet meer voor gewone tus- sen-doorzaken bereikbaar zijn. Vol gens Reflex hebben diverse bedrij ven hun functionarissen al ver plicht om zich één dag in de week voor normale communicatie be schikbaar tc houden. Zo'n 'bereik baarheidsdag' zou voor heel wat meer instanties helemaal niet gek zijn, maar Reflex, die zich nog steeds tot het welzijnswerk be perkt, ziet ook wel wat in normali sering van stafvergaderingen. Want al die instellingen vergade ren maar als het hun het beste De NLM zoals ieder hoort te weten de Nederlandse Luchtvaart Maatschappij heeft z'n tiendui zendste Twentse dagjesklant met bloemen en cadeautjes op Schiphol ontvangen. Dc eer viel gisteren mevrouw E. Leferink-Rouwen uit Enschede te beurt, mét man, ouders, zusje, neefje en nichtje. Dat was eens een ander 'dagje-Amsterdam' dan wat je gewoonlijk voor je zeventig gulden krijgt: een vliegretourtje TwenteA-msterdam, een dagkaart voor tram en bus in de hoofdstad, een kaartje voor een grachtenrond- vaart en een lunch. Maar mevrouw Leferink hoort dan ook tot die tiep procent van de wel eens of vaak vliegende Nederlanders (de andere negentig procent heeft nog nooit in een vliegtuig gezeten) en bovendien was ze als tienduizend ste die op Twente in het toestel naar Amsterdam stapte, nog een bijzondere passagier ook. NLM-di- recteur Ter Braak, die zijn uitzon derlijke klant de bloemen en ge schenkjes overhandigde, vertelde er nog bij dat zeventig procent van zijn passagiers op doorreis is naar het buitenland en dat die dagtoch ten de open plaatsen net mooi vul len. uitkomt; op bijna elke dag van de week is er wel één. En het is hele maal nog niet gezegd, dat stafme dewerkers van één zo'n instelling alleen maar op hun 'eigen' verga dering moeten zijn. Moet iemand van de nationale raad bijvoorbeeld iets bespreken met mensen van het wit-gele kruis en de centrale raad voor de gezinsverzorging, dan kan dat alvast op drie dagen van de week niet, want dan vergaderen de drie instellingen zelf al En die ene man of vrouw die met die twee anderen wil spreken, zou zelf best ook bij vergaderingen van weer andere welzijnsinstanties moeten kunnen zitten, want daar zijn er nu eenmaal een hoop van. Zoek het maar uit. Reflex heeft het eenvoudig gehouden, niet meer dan vijftien van die welzijnsinstel- lingen onder de loep genomen en de rest buiten beschouwing gela ten. Ministeries zullen ook wel bol staan van de vergaderingen en die zijn nog niet eens aan het onder zoek te pas gekomen. Die vormen zegt Reflex, een hoofdstuk ('en dus een barriëreapart. 'Eens kwam mijn broertje thuis met de opmerking: ze zeggen op school dat ik een jonkheer ben. Waarop mijn moeder meteen repli ceerde: veeg jij maar liever je voe ten. Later vroegen mijn zusje en ik: maar zijn we het nou of niet? Maar mijn ouders vonden het eni ge écht belangrijke dat we goede christenen zouden worden.' Zo vertelt de freule dé freule, dus vanzelfsprekend jonkvrouwc mr. Wttewaall van Stoetwegen over zichzelf in een boek dat dan ook 'De freule vertelt' gaat heten en in oktober bij Bosch en Keu- ning uitkomt. Natuurlijk komen o.a. haar lange 'Kamerleven' en de troebelen rondom de huwelijken van de prinsessen Irene en Beatrix uitvoerig ter sprake. Steeds meer planten dieren en ste nen verdwijnen uit het landschap, doordat bezoekers ze mee naar huis nemen. Dat gaat zo beangsti gend hard, dat een aantal plan tensoorten al in een gesloten re servaat is overgeplant om ze voor uitsterven te behoeden. Volgens de Nederlandse Heide Maatschappij heeft dat weinig met vandalisme te maken. De mensen die ze meene men doen dat om een levende her innering aan het dagje-uit te be waren en de echte natuurliefheb bers onder hen om de vreugde van het zelf-hebben en ook wel uit ver zamelwoede. En dan is er ook nog een enkeleling die planten mee neemt omdat je er zo goedkoper aankomt dan in de winkel. Maar met z'n allen plukken ze de natuur wel mooi kaal. Luitenant-kolonel A. M. Bosshardt, voor iedereen overal en altijd 'de majooF gebleven, heeft dit jaar heel wat te vieren: ze wordt zestig, haar goodwill-centrum in dc Am sterdamse binnenstad bestaat vijf entwintig Jaar en op de kop af veertig jaar werkt ze in dienst van het Leger des Heils. Allemaal goeie redenen om een boek tc schrijven, wat ze dan ook deed sa men met Hans Wierenga, die haar levensverhaal uit haar mond opte kende. Ook dit boek 'Levens lang' komt in oktober ln de winkel; het is een uitgave van Bruna. Zou je iets anders willen fluiten?

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 7