Noodweer eist wee slachtoffers, ager neergestort Alles klaar voor de reis? Lokale raden moeten subsidie verdelen Accijns )rukte Algemene Bank Nederland Hksem treft vliegtuig tijdens landing Prins Bernhard 62 jaar Nog even naar de ABN voor de reiszaken die niet in de koffer gaan! Ontwerp van wet voor maatschappelijke dienstverlening Geen akkoord ambtenaren salarissen Confessionelen in Groningen één lijst bl\\ KW ARTIST KUDU; 29 JIM 1973 BINNENLAND T3/K5 te in een onzer verslaggever U 3EUWARDEN/ZUTPHEN/GILZE-RIJEN Het noodweer, dat de nacht in woensdag op donderdag en ook gisteren nog grote delen van ons land p isterde en dat gepaard ging met blikseminslag en hevige slagregens, heeft in -ee slachtoffers geëist. nd een brand in een café met woon- -'.eis in het Groningse Niekerk, ver in aakt door blikseminslag, kwam derdagmorgen vroeg de 18-jarige de j. Bouma uit Niekerk (gem. 01- puerk) om het leven. Tijdens een on- gistermorgen omstreeks half verongelukte bij een landing op vliegbasis Gilze-Rijen een straalja- De 24-jarige gehuwde tweede-lui- int J. J. Woerdeman uit Enschede d hierbij de dood. J ar onweer, dat in de nacht van pisdag op donderdag over Fries- dtrok, was er de oorzaak van. dat irie plaatsen de bliksem insloeg, de Spoorwegen hebben woensdag- nd veel last gehad van bliksem- ni agpn, waardoor het treinverkeer ju en daar in de war "liep. Een 8 [breuk, gepaard gaande met een f!eig onweer, zette in Tilburg grote ijl eelten van de straten onder water, rdoor in veel straten verkeer on werd, maar ongelukken de- zich niet voor. Rond het middag- richtte donderdag een onver- opstekende wervelstorm op de 'phense weekmarkt voor tiendui- den guldens schade aan. Een 13-ja- jongen werd aan het hcofd ge- fen door een rondvliegende pot aefe haring. ■aaljager straaljager, die bij Gilze-Rijen ver- elukte, is door de bliksem getrof- en in de lucht uit elkaar gesla- Het toestel, een Northrop NF-5A, gestationeerd op de vliegbasis inte. De omgekomen vlieger Woer- •Aan behoorde tot het 313 squadron die vliegbasis. De straaljager im uit de richting Breda aanvlie- maakte een rechterbocht om voor l landingsbaan te komen en klapte 'en Huiten (gem. Gilze-Rijen) uit aar. Verscheidene wrakstukken van vliegtuig kwamen in een weiland ie ten de basis terecht. De straaljager kte deel uit van een formatie van die wegens de onweersbuien, te- half elf bezig was met een lan- W op de basis Gilze-Rijen. Twee de vliegtuigen waren al geland, de andere twee naar de landings- draaiden en het ongeluk gebeur- brand in het café met woonhuis in .Jperk, veroorzaakt door bliksemin- legde dit pand volledig in de as. schade wordt geraamd cp twee ton. Het pand was verzekerd. De 18- jarige Bouma, die bij deze brand om het leven kwam, hielp dikwijls in dit café en was die nacht, in verband met het slechte weer, op een kamertje op de zolder blijven slapen. Hét café was eigendom van de familie Bolhuis uit Niekérk. De Nederlandse Spoorwegen konden gistermorgen pas de balans opmaken van de blikseminslagen. In drie kwar tier tijd waren er blikseminslagen ge registreerd in Moordrecht, Haarlem, Baarn en Amersfoort. In de meeste gevallen raakten daardoor wissels en seinen buiten werking. Bij Amers foort bleef door blikseminslag een binnenlopende trein stroomloos staan. De treinvertragingen waren van uit eenlopende aard. In Friesland sloeg, zoals gemeld de bliksem op drie plaatsen in. In Fer- woude (gem. Wonseradeel), ging het bedrijfsgedeelte van de kapitale boer derij van de gebr. H. en K. de Jong verloren. Daarbij werd voor enkele tonnen schade aangericht. Bij de brand, die ontstond gingen drié kalve ren, vermoedelijk een koe en de hele voorraad hooi verloren. 45 andere koeien en kalveren kon men nog tij dig uit de stal halen. Dank zij de brandweer en een goede brandmuur bleef het woongedeelte gespaard. Ook het vorig jaar december opnieuw in gebruik genomen Fremy carillon in het Leeuwarder stadhuis werd door de bliksem getroffen. Het automatisch mechanisme van het carillon werd daardoor ontregeld. De klokken ble ven stilstaan op tien minuten voor twaalf. Het Energiebedrijf zou giste ren een onderzoek instellen naar de schade. De derde plaats, waar de blik sem doel trof, was in het dorpje Broek bij Langweer. Hier vatte het rieten dak van de kampeerboerderij van de Verenigde Christelijke Jonge- rencentrale uit Utrecht vlam. Met be hulp van de brandweer kon men tij dig het vuur bedwingen. Op het mo ment van de inslag waren er, behalve de beheerster, geen kampeerders in de boerderij aanwezig. Paniek Tijdens de wervelstorm, die gister middag huishield op de Zutphensen weekmarkt en voor tienduizenden gul dens schade aanrichtte, ontstond hier en daar paniek onder de vele markt- bezoekers. Moeders met kinderen ren den gillend tussen de instortende kra men en rondvliegende koopwaar door, terwijl een striemende hagelbui po gingen om nog iets te redden onmoge lijk maakte. Sommige mensen gleden uit en werden bedolven onder zeilen. Een vishandelaar vond later alleen nog zijn bakoven terug. Talloze plan ten werden vernield en de textiel- kooplieden zochten verslagen hun doorweekte en vuil geworden artike len bij elkaar. De penningmeester van de Zutphen sen marktvereniging, de heer H. C. Lötjen, sprak van een ramp. Volgens zijn beramingen liep de schade wel in een ton. De schade aan inkomensder ving daarnaast is niet te becijferen. Van de ruim 120 kooplieden zijn er slechts enkele verzekerd. De wervel storm kwam zo onverwacht, dat vele inwoners van Zutphen geen tijd had den om hun ramen te sluiten, die vanwege de voorafgaande hitte wagen wijd openstonden. Hierdoor sneuvel den talloze ruiten. Niemand echter werd door rondvliegend glas getrof fen. Een recente foto van prins Bernhard, vandaag 62 jaar geworden. Vervolg van pag. 1 op de kapitaalmarkt de voorkeur ver dienen. Beraad in de fracties, waarbij ook ernstig overwogen werd het wetsont werp zonder meer te verwerpen, leid de er tenslotte toe de benzine-accijns- verhoging als een tijdelijke te accep teren. De confessionele fracties heb ben hierbij nadrukkelijk overwogen dat het akkoord met de ambtenaren- centrales over de pensioenbijdragen de schatkist ongeveer 57 miljoen gul den kost. De wijzigingen in het beleid die het kabinet-Den Uyl voorstelt in de nog lopende begroting aan te bren gen ontmoeten ernstige kritiek bij de meerderheid van de Kamer. De con fessionele fracties wilden echter het verband tussen de benzine-accijnsver- hoging en deze beleidsvoornemens nog niet leggen. De Kamer zal over deze onderwerpen beslissen, als de re gering de concrete begrotingswijzigin gen heeft ingediend. Minister Duisenberg zei tegen een tij delijke verhoging van de benzine-ac- cijns te zijn, omdat dit maar valse il lusies zou wekken. 'Wij zijn niet van plan van deze verhoging voor 1974 af te zien', aldus minister Duisenberg. KVP-woordvoerder Van Amelsfoort zag niet voldoende redenen om voor hogere uitgaven ten bate van crm, de collegegelden en de huursubsidies ex tra dekking te geven. Volgens de KVP moet de financiering van deze hogere uitgaven binnen de begroting gevonden worden. Voor de tegenvaller in de ambtenarenpensioe- nen en de verhoging van de ontwikke lingshulp wilde hij een uitzondering maken. Hij sloot overigens niet uit, ondanks zijn pleidooi voor een tijde lijk maken van de benzine-accijnsver- hoging, dat ook de KVP in het najaar tot de conclusie zou kunnen komen, dat deze accijns definitief moet wor den verhoogd. Als de voorlopige tijde lijke verhoging van de benzine-accijns voor ontwikkelingshulp en de ambte- narenpensioenen niet voldoende is, dan kan volgens de KVP overwogen worden, defensie-investeringen uit te stellen. 'Dat uitstel', aldus de heer Van Amelsfoort, 'mag echter niet tot afstel van deze investeringen leiden'. Het ARP-Kamerlid Vermaat verklaar de zich zonder meer tegen uitstel van Dr. A. J. Vermaat de defensie-investeringen en tegen de wijzigingen op de lopende begroting, met uitzondering van de ambtenaren- pensioenen en de uitbreiding van de hulp aan in nood verkerende ontwik kelingslanden. Maar deze hulp moet volgens de ARP mogelijk zijn door verschuivingen binnen de begroting voor ontwikkelingssamenwerking. Vijf maanden (ADVERTENTIE) -M gevolg van het noodweer stortte een straaljager van de vliegbasis 5ente neer in een weiland bij Huiten (NB;. De wrakstukken lagen en der verspreid. De piloot kwam om. buitenlands geld jtg Eik ABN-kantoor kan u snel aan buitenlands geld helpen. reisverzekering De gecombineerde polis dekt een vaste combinatie van verzekeringen voor reizen en verblijf in Europa. reislening Misschien niet genoeg zakgeld meer voor de vakantie? De ABN leent het u in de vorm van een vakantielening. O safe-loket Tijdens uw vakantie uw kostbaarheden veilig onderdak- in een ABN-safe-loket. volg van pagina 1 n goed vol, aldus de NS. Uit ons I vertrekken vandaag behalve normale treinen, die volgens de stregeling rijden vier speciale >ureautreinen naar Oostenrijk, seriand en Middellandse Zeege- met in totaal ongeveer 2850 va- iegangers. Zaterdag begeven zich 1300 vakantiereizigers met drie mreautreinen spoorslags naar het en, maandag gevolgd door een jftje van 530 reisbureauklanten, iutoslaaptreinen zitten tot en met ende week woensdag vol: gisteren rokken er twee (Avignon. Salz- 3), vandaag gaat er een naar Nar- Mie in Frankrijk, zaterdag een naar 0 an, zondag een naar Lohrrach bij lH, maandag vertrekt een auto- 1 >trein naar Biasca in Noord-Italië voensdag weer naar Narbonne. Irukte op de verkeerswegen begon eens gisteren op gang te komen. de Duitse grens bij Zevenaar den 's morgens al files van twee ipeter. maar dat neemt niet weg, volgens de verkeerscentralc van ijkspolitie te Driebergen, de echte nog moet komen. Deze wordt ook vandaag verwacht en zal naar waarschijnlijkheid wel tot en met ag duren. AMSTERDAM De subsidiëring van tie maatschappelijke dienstverlening moet voor een groot cleel in handen worden gelegd van speciaal daarvoor in te stellen deelten van het beschikbaar gestelde geld alleen aan be paalde instellingen ten goede mogen komen. lokale raden. Dat is de kern van het nog vertrouwelijke ontwerp van et voor de Maatschappelijke dienstverlening. Het ontwerp is gemaakt door een commissie Richtlijnen onder leiding van professor mr. A. D. Belinfante uit Amsterdam, die daarvoor in 1971 opdracht kreeg van minister dr. K lompé. De lokale raden, die de com missie wil, kunnen worden in gesteld door één of door enke le gemeenten. Alle instellin gen, die zich binnen dat ge bied bezig houden met maat schappelijke dienstverlening, kunnen zich bij die raad laten inschrijven. De inschrijving geschiedt door het college van b. en w. van de betreffende gemeenten. Weigeren b. en w. een bepaalde instelling in te schrijven, dan is beroep moge lijk bij de minister van cul tuur. recreatie en maatschap pelijk werk. Zetels Alle ingeschreven instellingen krijgen een zetel in de betref fende raad die door de minis ter wordt ingesteld. Dc andere leden zijn vertegenwoordigers van organisaties of groepen van belanghebbenden. De belangrijkste taak van deze radon is het vaststellen van een begroting en een meerja renprogramma voor de instel lingen die zijn ingeschreven. In beginsel verdeelt de raad voor maatschappelijke dienst verlening het geld, dat be schikbaar is gesteld door het lijk, de provincie en de ge meente. Behalve deze begro ting moet hij ook een plan op stellen waarin in hoofdlijnen wordt aangegeven hoeveel geld er in de komende tw.ee jaar nodig zal zijn voor elk der instellingen. Rijk, provincie en gemeente geven hun subsidies niet meer aan instellingen, maar aan de raad. Ze kunnen daarbij even tueel nog wel bepalen dat ge- De raad voor maatschappelijke dienstverlening moet verder de ingeschreven instellingen adviseren over werkwijze en administratie en mogelijke sa menwerking. Hiervoor kan het bestuur van de raad zelfs richtlijnen geven met een bindend karakter. Instellingen die deze richtlijnen niet nale ven kunnen door b. en w. worden uitgeschreven. Daar mee vallen ze dan buiten de verdeling van de subsidies. Het wetsontwerp voorziet ver der in de instelling van pro vinciale en een landelijke raad voor maatschappelijke dienst verlening met voornamelijk een adviserende taak. De mi nister krijgt de bevoegdheid landelijke regelingen voor de maatschappelijke hulpverle ning uit te vaardigen, waaraan de lokale raden dan gebonden zijn. Voor ontvangers van deze hulp, die zich tekort gedaan voelen, komt er een vertrou wensman. Deze moet de klacht onderzoeken en zijn mening te kennen geven aan de klager en de betrokken instelling. De vertrouwensman (wellicht ko men er enkele, elk met een ei gen gebied) krijgt een secreta ris en een bureau toegevoegd. Vertrouwelijk Het wetsontwerp van de com- missie-Belinfante is als -er- trouwelijk stuk toegezonden aan verschillende betrokke nen. De redactie van het maandblad Maatschappelijk Welzijn is het echter princi pieel oneens met geheimhou ding en heeft het daarom ge publiceerd. Voor enkele redac tieleden is dat reden geweest om af te treden. Het blad geeft meteen ook kritiek op het ontwerp. Het vindt, dat het streven naar doelmatig heid in de dienstverlening te zeer overheerst. De verschei denheid, die voor dit soort werk juist erg belangrijk is, kan daardoor gemakkelijk in gedrang komen. In de struc tuur, die in het wetsontwerp is vastgelegd, kan het moeilijk zijn om van onderen op en met inschakeling van de klan ten veranderingen op gang te brengen. De controle van ge meenteraden en provinciaal bestuur vindt 'Maatschappelijk Welzijn' onvoldoende om een democratische besluitvorming in de maatschappelijke dienst verlening altijd te waarbor gen. Gisteravond laat diende dr. Vermaat (ARP) het lang verwachte wijzigings voorstel in om de verhoging van de benzineaccijns inderdaad tijdelijk te maken en die slechts voor vijf maan den te laten duren. Het WD-Kamerlid Van Aardenne diende een motie in, waarin het ver trouwen in het financiële beleid van het kabinet-Den Uyl werd opgezegd. Premier Den Uyl gaf in zijn antwoord op de eerste termijn van de Kamer nadere inlichtingen over het aange kondigde werkgelegenheidsprogram van 250 miljoen. Van deze 250 mil joen zal 100 miljoen worden ver deeld tussen Amsterdam (ƒ35 mil joen), Rotterdam (ƒ30 miljoen), Den Haag (ƒ25 miljoen) en Leiden (ƒ10 miljoen). Voorts zal ter bestrijding van de werkloosheid in Overijssel 28 miljoen. Zeeland 6 miljoen en Noord-Brabant ƒ46 miljoen worden aitgetrokken. Het kabinet is tevens van plan tweehonderd tot tweehonderd vijftig werkloze academici weer aan de slag te helpen. De ƒ13 miljoen ex tra voor de ontwikkelingshulp zal worden verdeeld over de Afrikaanse landen die onder de droogte lijden en voorts over India, Pakistan, Bangla- desj en Zambia. De premier bena drukte tenslotte dat het uitstel van de investeringen voor defensie een echte verlaging van het defensiebudget in houdt. 'Dat geld wordt niet overge boekt naar 1974', aldus premier Den Uyl. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Minister De Gaay Fortman (binnenlandse zaken) en de vijf ambtenarencentrales hebben gisteren nog geen ak koord kunnen bereiken over de verwerking van de prijscompen satie in de ambtenarensalarissen. Het overleg over deze kwestie wordt volgende week donderdag voortgezet. Na het overleg van vorige week, waar in een akkoord werd bereikt over de precaire situatie van de ambtenaren- pensioenen en een gedeelte van het arbeidsvoorwaardenbeleid van dit jaar (invoering centen/procenten), was de prijscompensatie blijven liggen. De re gering wilde op dit punt verder gaan dan het akkoord dat in het bedrijfs leven na een langdurig arbeidsconflict was bereikt. De ambtenarencentrales konden zich daar niet mee verenigen. Het overleg van gisteravond heeft er echter wel toe geleid, dat de stand punten nu dichter bij elkaar zijn geko men. Verwacht wordt dat hierover vol gende week een akkoord kan worden bereikt. De regering zou dan echter meer water in dc wijn moeten doen. De partijen werden het er gisteren wel over eens, dat de ambtenaren per 1 juli een verhoging van hun vakantie uitkering zullen krijgen van 7 tot 7,5 procent. De vloer voor deze uitkering is eveneens opgetrokken van 1.016,27 tot 1.088,88, terwijl de bijdrage per kind is verhoogd van ƒ77,16 tot ƒ82,68. Bekeken zal nog worden, of het mini mum aan vakantiegeld, de zogenaamde vloer, nog verhoogd kan worden. Er is ook overeengekomen, dat er geen uit zonderingen zullen worden gemaakt bij de minimum-pensioenbijdrage van twee procent. Reeds eerder was vast gesteld, dat de ambtenaren 11,7 pro cent zouden moeten bijdragen voor hun pensioen, met een premievrije voet van 10.000. Gezien de vele part time-krachten die hieronder blijven vallen, maar toch t.z.t. van het gun stige overheidspensioen zullen profi teren, is toen een minimum van twee procent ingesteld. Bezwaar was toen wel van de centrales dat jeugdigen die onder de tien mille blijven, hierdoor extra gedupeerd zullen worden. Bij het overleg wer dechter toch besloten, gezien de goede salarismaatregel 1973 voor deze laagbetaalden, geen uitzon- derin gtoe te passen. Beide partijen meenden, dat een eventueel nadeel voldoende hierdoor werd gecompen seerd. Van een verslaggever GRONINGEN De KVP, ARP cn CHU in de provincie Groningen zul len met één programma en één kandi datenlijst te de komende provinciale statenverkiezingen ingaan als de leden vergaderingen van de partijen ermee instemmen. De besturen van de par tijen zullen een voorstel daartoe aan de ledenvergaderingen doen. Volgens de drie provinciale besturen doet een gescheiden optrekken met een beroep op het evangelie-tegenstrijdig is cn ongeloofwaardig aan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 5