Twijfel over protesten tegen vestiging van .Winkelhof Leiderdorp Ommetje bij Korte Vliet niet eenvoudig Ontruiming opgeschort bij bezwaar van kraker Vijftal auto's bij botsing beschadigd Open huis in het Arbeidsbureau Veel geluidshinder bij het warme weer Premiesprint Tour de France voor het stadhuis van Leiden overgeleverd aan de vuilnisbak Dodelijk ongeval op Kleine Loo Trimmen o.k., maar dan eerst keuren Nieuwe Leidse Courant O UW/KWARTET VRIJDAG 29 JUNI 1973 STAD EN REGIO L3 p de eerste plaa it de brief van B. ge van Leiderd* ndat al sinds 196 Raadslid Van Aken: Aandacht voor consumentenbelang )nd an een onzer verslaggevers li BIDEN De fractie-voorzitter van de PvdA, de lieer M. van Aken, heeft gisteravond zijn ernstige rij fel uitgesproken over de oprechtheid van liet protest van de middenstand en de hoewel niet als esk (danig gepresenteerde adhaesiebetuiging van B en W van Leiden daarop, tegen de voorgenomen estiging van het winkelcentrum Jinkelhof in Leiderdorp. Leiderdorp plannen voor een der- •lijke vestiging zijn. Daarnaast wees j op de mogelijke gevolgen van de jdrekkende precedure, waar de mid- Q, nstand voor kiezen wil (men wil 'j isnoods bij de Kroon in hoger be- iep gaan), voor vestigingen van win kelcentra, die B. en W in Leiden jierenwijk) voorstaan. Hij vond de i ief van B. en W. ook niet gerecht- ardigd, omdat een der aangevoerde otieven een advies van algemene L ird van de Vereniging van Neder- ndse Gemeenten was, een advies dat p" wel door Leiden als door het gewest as afgewezen. Aandacht voor het nsumentenbelang was feitelijk de ootste wens van Van Aken, waarbij niet aarzelde kritiek te geven op systeem van afhouden van ver- Jeuwingen', dat de Leidse midden- n and de laatste jaren heeft gevolgd, itgeen onder andere tot uitdrukking an >mt in een te beperkt assortiment. P v en W. kwamen niet aan beantwoor- n ng van de opmerkingen van Van pzi ken toe, omdat de klok inmiddels bes f uur geslagen had en er niet vol- tn aende (26), raadsleden aanwezig wa- om een besluit te kunnen nemen toe wil i Daarvoor had de raad zich bezigge houden met het opruimen van enkele restjes, al slaagde de raad er in daar wel enkele uren over te doen. Twijfels leven er bij Oosterman (D'66) rondom de voorgenomen asfal tering van wegen rond het Schutters veld (vanwege de snelheidsverhoging van het verkeer die eruit voortkomt), maar zij verhinderen niet dat het voorstel werd aangenomen. Ook al stemden Waal en Kuijper eveneens te gen. Houtman (SGP) en Driessen (KVP) zetten vraagtekens achter de extra subsidie die de stichting Jazzzolder Hothouse is toebedeeld. Men wees op de geringe entree, die bezoekers van de jazz-concerten hoeven te betalen. Maar hoewel zij zelfs van enkele PA- K-raadsleden steun kregen, werd het subsidievoorstel toch aangenomen. De Leidse raad houdt zich nu voorlo pig een maand koest: men gaat tot 12 augustus op zomerreces. Daarna wor den de raadsvergaderingen weer voortgezet. Begin volgend jaar zijn er verkiezingen. LEIDEN Tijdens het hevige on- weer woensdagavond, raakten vijf au- to's op de Boerhavelaan min of meer T ernstig beschadigd toen een 33-jarige J CUffQ VHKaiU] OQOri) Leidenaar wilde keren in een door- r steek. Een 29-jarfige Leidenaar, die in 1 nr j de richting van de Rijnsburgerweg in Aillfl-WACT reed, botste tegen de auto, die daarop weer een geparkeerde auto ramde. De laatste ramde op zijn beurt weer de volgende en deze schoot tegen een voor hem geparkeerde auto op. De beide bestuurders liepen geen letsel op. LEIDEN Vanaf maandag tot en met 30 augustus houdt het Arbeidsbureau in Leiden (Oosterkerkstraat) dagelijks 'open huis', voor hen die dit jaar de school hebben verlaten. Er is op de tweede verdieping een stand ingericht, waar de nieuwe arbeidskrachten zich uitgebreid kunnen laten inlichten over wat liun mogelijkheden zijn aan de hand van folders, dia's enz. Daarnaast liggen concrete vacatures ter inzage. Het Arbeidsbureau heeft daartoe 2100 werkgevers aangeschreven en dat heeft tot nu toe al tot 500 aanbiedingen geleid. Bovendien worden dagelijks op de stand lande lijke en regionale kranten en vaktijdschriften ter inzage gelegd. Er zal voortdurend iemand van het Arbeidsbureau bij de stand aanwezig zijn, om zo nodig mondelinge toelichting te geven. Men kan ook informaties inwinnen over ver dere studiemogelijkheden. LEIDEN Van maandag 2 juli tot zaterdag 13 augustus zullen op het jeugddorp Zuid-West aan de Voor- schoterweg naast het zwembad De Vliet iedere week van maandag tot en met vrijdag weer allerlei activiteiten worden georganiseerd voor de kinde ren tot 13 jaar: Kleien, verven, teke nen. handenarbeid, typen, voetbal, sport en spel, hutten bouwen, poffer tjes en stokbrood bakken enz. Dit jaar zal iedere week afgesloten worden met een speciale voorstelling. De toe gangsprijs is 1 per dag, terwijl voor 7,50 een kaart voor 10 dagen toe gang verkrijgbaar is. Clubhuizen, vrij willigers, verenigingen en de Leidse Jeugd Actie organiseren de activitei ten. Bij de clubhuizen in Zuid-West (de Klinker, de Tamboerijn en het Vijfhovenhuis) en de Leidse Jeugd Actie kan men alle inlichtingen krij gen (01710-45344, tst 142 en 442). LEIDEN De Leidse politie heeft tot nu toe tijdens het warme weer weinig moeilijkheden ondervonden. Alleen zijn er een paar mensen ge weest die licht door de. warmte wer den bevangen. Wel komen er opval lend veel klachten binnen over ge luidshinder omdat bij vele huizen en café's de deuren en ramen openstaan. Paddestoelverlichting KATWIJK De gemeentelijke plant soenendienst heeft weer de bekende 'paddestelverlichting' geplaatst. Met medewerking van de energiebedrijven zijn de lampen zo aangebracht dat, wanneer het donker is, prachtige ef- fekten worden bereikt. Een avond wandeling langs de verlichte route is de moeite waard, ook al vanwege de bloeiende planten en heesters. LEIDEN Zondagochtend zal Lei den een stad zijn, die in de ban is van het jaarlijkse wielercircus, dat onder de naam Tour de France door het leven gaat. Weliswaar zonder su pervedette Eddie Merckxs, maar mét het meest vooraanstaande lid van de Leidse wielervereniging Swift: Joop Zoetemelk. Een tourkaravaan is méér dan alleen een honderdtal haastige fietsers. Een tourkaravaan is een schijnbaar einde loze rijdende stoet van attracties, waarin de commercie centraal staat. Ten slotte ontwaart men enige wiel renners, die voorbij flitsen. De eerste etappe van de ongeveer drie weken durende manifestatie start op de boulevard van Scheveningen en eindigt op de Coolsingel in Rotter- Nieuwe Leidse regeling naar Amsterdams model LELDEN Burgemeester en wethouders hebben onlangs besloten over te gaan tot invoering van een nieuwe procedure in gevallen van kraken. Aanleiding hiertoe is het hand over hand toenemen van het kraken en de daaruit voortvloeiende onrechtvaardigheden ten aanzien van de 1.600 inge schreven woningzoekenden in Leiden. ÏIDEN De hond zit er maar mee. Morgen begint de bouwvakvakantie en eg is de baas. Met vrouw en kinderen naar de zon. Drie weken geen pens hart. Overgeleverd aan de vuilnisbak. Je moet er niet aan denken. De nieuwe procedure, die naar Am sterdams model is gemaakt, is geba seerd op artikel 23 van de Woonruim- tewet 1947. Dit artikel bepaalt dat de burgemeester ter bevordering van een doelmatige woonruimteverdeling een bevel tot ontruiming kan geven van klandestien in gebruik genomen wo ningen. Advies De nieuwe procedure ziet er in hoofd lijnen alsvolgt uit;Na een eerste mel ding van een kraakgeval maakt een opsporingsambtenaar proces-verbaal op en tracht de krakers te overreden het pand te verlaten. Gebeurt dat niet, dan krijgen de krakers een brief, waarin hem wordt aangezegd de woning ten spoedigste te verlaten. Tegelijkertijd wordt over het bewuste geval een ambtelijk advies uitge bracht aan de huisvestingscommissie. Deze bekijkt in elk individueel geval welke maatregelen noodzakelijk, wen selijk of mogelijk zijn binnen het ka der van de totale woonruimteverde ling in Leiden. Dat kan variëren van een tijdelijk 'gedogen' tot en met ont ruiming zonder aanbieding van ande re woonruimte. Bezwaarschrift Als de commissie ontruiming nodig acht, krijgen de bewoners een brief, waarin hen wordt medegedeeld dat aan de burgemeester om een bevel tot ontruiming is gevraagd. Deze brief vermeldt ook de redenen waarom de krakers geen woonvergunning krijgen. De bewoners kunnen binnen een strik te termijn tegen de voorgenomen ont ruiming schriftelijk gemotiveerde be zwaren indienen bij B. en W. (via het Bureau Huisvesting). Inmiddels worden de voorgeschreven formaliteiten voor een ontruiming in orde gemaakt. Als binnen de gestelde termijn een gemotiveerd bezwaar schrift is ingediend wordt de uitvoe ring van de ontruiming opgeschort. De bezwaarschriften worden voorge legd aan de huisvestingscommissie, die op zijn beurt B. en W. adviseert over de te nemen maatregelen. Als het besluit blijft bij ontruimen, dan krijgen de indieners van het bezwaar schrift daarover een met redenen om kleed schrijven, waarin een termijn genoemd wordt waarop het pand ui terlijk ontruimd moet zijn. Is dat dan niet gebeurd, dan komt de deurwaar der om de uitzetting uit te voeren. Het nieuwe van deze procedure zit voornamelijk in het feit dat de huis vestingscommissie voortaan ook bij de advisering over kraakgevallen wordt betrokken, en dat de krakers een mo gelijkheid krijgen hun bezwaren te gen ontruiming te motiveren. .eiden pakt de zaken voortvarender aan dan Voorschoten dam. Het startschot valt om kwart voor tien. Men komt Leiden binnen via de Haagsche Schouw, vanwaar men koers zet naar de Plesmanlaan. De route die daarna gevolgd wordt, ziet er als volgt uit: Morssingel, Steenstraat, Princessekade, Breestraat, Korevaarstraat, Lammenschansweg en vervolgens naar Voorschoten. Om on geveer kwart over elf worden de ren ners in het centrum van de stad ver wacht. Het is de bedoeling dat er voor het bordes van het Stadhuis de eerste premiesprint van deze Tour de France wordt gehouden. In de Brees traat zal een tribune worden gebouwd voor genodigden en zo mogelijk ook voor anderen. Vanaf negen uur zijn er diverse attracties in de Breestraat. Busvervoer De busonderneming NZH heeft als ge volg van dit fietsgebeuren de dien stregeling op vele lijnen in Zuid-Hol land moeten stopzetten. Dat geldt met name het traject tussen Den Haag en Leiden 's ochtend* vanaf negen uur tot twaalf a één uur 's middags. Met de N.S. is nu afgesproken, dat reizi gers tussen Leiden, Voorschoten en Den Haag, die in het bezit zijn van geldige N.Z.H.-plaatsbewijzen van de trein gebruik mogen maken. Een aan tal andere lijnen zal een andere route volgen. Men verwacht dat in Leiden van negen uur tot half een geen bus- verkeer mogelijk is en in Voorschoten tot een uur. LEIDEN De laatste weken worden bij Shulton aan de Rooseveltstraat re gelmatig vernielingen aangebracht. In de nacht van dinsdag op woensdag werd een auto van een personeelslid ernstig beschadigd. Zo werden de ban den lek gestoken, een ruit ingegooid en werd de auto op verschillende plaatsen ingedeukt. Verder worden er stenen uit het wegdek gehaald, en worden lampen van de buitenverlich ting en planten vernield. DEN HAAG Donderdagmorgen om tien uur is de 85-jarige mevrouw J. E. van der Bend-Holstvoogd van het Zwedenburg cm het leven gekomen nadat zij op het Kleine Loo was ge schept daar een auto. De vrouw, die niet goed meer kon zien. stak plotseling met geheven blindenstok de rijbaan over. De 39-ja- rige J. A. A. A. K. wonende aan het Ursulaland, kon haar met zijn auto niet meer ontwijken. De dame over leed ter plaatse. ROTTERDAM De trimapparaten, waarom het gemeenteraadslid prof. dr. J. H. Christiaanse had verzocht, zijn aangeschaft maar het is volgens het hoofd van de afdeling fysiothera pie van het St. Claraziekenhuis toch minder wenselijk dat raadsleden er zo maar op gaan zitten. Ze zouden zich eerst moeten laten keuren. Zodra de trimapparaten in de koffie kamer van de gemeenteraad opgesteld zullen zijn, zal een deskundige op het gebied van de lichamelijke opvoeding de raadsleden die dat willen behulp zaam zijn bij een zo verantwoord mo gelijk gebruik van de spierverstevi- gers. De raadsleden kunnen na de vakantie zowel geest als spieren zo lenig moge lijk houden en dat is ook wat waard. Het eigen ochtendblad voor élk protestants Christelijk gezin in Leiden en omgeving OP DE BRES VOOR EEN STERKE CHRISTELIJKE PERS au onze correspondent (Orf tide OORSCHOTEN—LEIDEN Het Korte Vlietkanaal Lussen oor- clioten en Leiden is niet alleen al ontdekt door de watersport en e vissers maar .ook door de wandelaars en de fietsers. Toch is een bmmetje maken' rond liet Kort Vlietkanaal minder eenvoudig en jelfs in strijd met de wetgever, hoewel vooral tijdens het weekeinde le jaagpaden langs dit kanaal druk bezocht worden. an de Leidse kant van het Korte lietkanaal is gerekend op wandelaars fietsers, zij hebben zelfs geschei- en paden, aan de Voorschotense kant er vanaf de Voorschoterweg een letpad, dat voetpad houdt halverwe- op en de wandelaar wordt middels :n bord 'artikel 461' gedwongen de ^eidseweg op te gaan. Vanaf de Ter 'addinpprswuisbrii? is het nad lanes 'addingerswuisbrug is het pad langs At water aangegeven als rijwielpad, twseft twee banen, maar houdt na eni- honderden meters op en de wielrij- irs moeten om een hek heen en ko en dan gezellig fietsend op het voet- hd terecht, zonder ook maar een en- tvïle verkeersfout gemaakt te hebben. ™feer grens nds de gemeentegrenswijzigingsvan juni jl. is het nieuwe Korte Vlietka- "la lal weer de grens tussen de twee ge- 'da£ eenten Leiden en Voorschoten. Voor lechf tjjd gold nog steeds als grens de '1st middels weggegraven en op sommi- punten gedempte oude kronkelige Korte Vliet, waardoor Leids grondge bied lag aan de Voorschotense kant van de nieuwe Korte Vliet en Voor- schotens gebied aan de overzijde in Leiden. Leiden is bij dit kanaal voortvarender geweest dan Voorschoten en heeft aan de Leidse kant een wandel- en een fietspad aangelegd. Daarnaast zijn er ook zitbanken langs het water en bo vendien hangen er om de paar hon derd meter reddingsgordels. Voorscho ten heeft nog niets aan het pad ge daan en zo houdt het wandelpad op bij het gedeelte waar tezijhertijd de Vijf Meilaanbrug zal komen. Verboden Omdat op dit punt de kade niet be- keid is, staat er een hek met een bord verboden toegang, waar niemand zich iets van aan trekt, want het staat er volkomen doelloos. Wandelaar en fiet ser hebben door hun gang een nieuw pad gemaakt om het hek heen. De^ fietser, die via de Ter Waddinger^ Wandelen langs het Korte Vlietkanaal: sluisbrug langs de Korte Vliet rijdt, ziet pas bij het eind van het pad (Voorschoterweg) dat hij zonder het te weten gekomen is op een voetpad en weet meteen waarom de wande- 'onwettig'. laars hem boos aankeken. De buurtbewoners van de Leidseweg- Noord vinden de verkeerde aanwijzin gen minder lastig, maar menen wel dat het pad te smal is voor de brom fietsers en zagen ook graag aan de Voorschotense kant reddingshaken en banken geplaatst. Er rolt nog al eens een kind in het water en het valt niet mee om de hoge kant te beklimmen. Films in Leiden Bunuel bijt in burgerlijkheid STUDIO Luis Bunuel, die 73 jaar is en telkens aankondigt dat hij ophoudt met filmen, gaat even vrolijk door. In 'Le Charme Discrèt de la Bourgeoi sie' zelfs vrolijker dan hij ooit was. Maar in deze zedencomedie over de verholen charme van de burgerlijkheid zit tussen de ge woon lijkende grappigheid nog altijd genoeg van de oude Bu nuel om er tcch een bijzondere film van te maken. Volgens het pas gehouden Oscar-ritueel de beste niet-Amerikaanse film van het jaar. Bunuel zet, om te beginnen, die rijke burgers neer zoals ze zijn: een paar rijke Franse echtparen en een ambassadeur van een Zuidamerikaanse staat, die vriendschappelijk met elkaar omgaan. Ook al omdat de man nen met elkaar flink verdienen aan de heroïne die de ambassa deur zo gemakkelijk kan smok kelen. Ze worden er later nog even voor gepakt ook, maar dan komt er een komisch (voor ie der onverstaanbaar) telefoontje van de minister, dat ze weer vrij gelaten moeten worden. Overigens zijn het prettig le vende, niet bepaald briljante dames en heren. Dat wil zeg gen: ze willen prettig leven, met gezellige etentjes en een beetje geheime liefde, maar Bu nuel gunt het ze niet. Telkens als ze heerlijk aan tafel of naar bed willen komt er wat tussen. De afspraken kloppen niet, een restauranteigenaar ligt toevallig net opgebaard, een horde offi cieren op manoeuvre valt on verwacht binnen en vertrekt onverwacht. Er is altijd wat. In dat gewone dagelijkse leven- in-welstand geldt dit al, en in de dromen wordt het allemaal nog veel erger. Want Bunuel glijdt zender dat je er eerst erg in hebt, telkens in een boze droom van een der burgers. Wat ze overdag verbergen komt er 's nachts angstig uit. In zulke dromen is Bunuel een meester. Daarin kan hij als van ouds zijn barokke fantasieën uitle ven. In die dromen van de bra ve lieden wordt gemarteld en gemoord. Er is ook nog een jonge melancholieke officier die prachtige spookverhalen vertelt, over zijn overleden moeder en zijn vermoorde vader. Bijgeloof, astrologie en geloof prikkelen Bunuel tot satire. Hij laat een bisschop, een aardige man overigens, tuinier worden en later schiet hij de man dood die zijn ouders vermoordde, zo als blijkt uit de biecht. Mis schien was dat cok maar een droom. De spelers gedragen zich heel gewoon, oppervlakkig, lakoniek, ook in de gekste omstandighe den of de bloedige dromen en ze worden daardoor juist zo ko misch. Of belachelijk. Want van hun verholen charmes, cn die van hun stand en klasse, laat Bu nuel weinig waardigs over. Hoe vriendelijk hij zich ook met de ze goedgemaakte, amusante film voordoet. Ryan's dochter: oogverblindend CAMERA Merkwaardig ge noeg nu pas 'Ryans dochter' in Leiden, tenvijl deze indrukwek kende film al ruim drie jaar ge leden in Nederland in première ging. Het is een avondvullende film (bijna drie uur durend) die achteraf gezien eigenlijk best iets korter had kunnen du ren, maar of de kwaliteit daar onder heeft geleden valt vrijwel niet te zeggen. Regisseur David Lean die met diverse film spektakelstukken (waaronder 'Dokter Zhivago') al een forse reputatie heeft opgebouwd heeft zich met zijn camera mensen verlustigd in de fraai heid van het Ierse landschap in al zijn bewonderenswaardige toonaarden. De film geeft oog verblindende beelden van stran den. bossen en bloemen. De ca mera stoeit met de storm en de brandingen op de rotsen. Maar dat alles dient slechts als decor voor een bewogen drama rond het jaar 1916, toen de En gelsen als vijandige bezetters in Ierland opereerden. Rosy is de dochter van de dorpskroegbaas Ryan, ze is getrouwd met een keurige schoolmeester, waarvan ze echter niet houdt. Ze geeft haar hart aan een Engelse ma joor, wiens leger wordt bestre den met gesmokkelde wapens uit Duitsland. Deze smokkel- praktijken worden door Ryan verraden, maar Rosy krijgt de schuld vanwege haar verhou ding met de majoor. Het drama neemt zijn vlucht: Rosy wordt kaalgeknipt en de majoor pleegt zelfmoord. 'Ryan's dochter' is een schitte rende, verhalende film gewor den. Wel wat lang, maar niet vervelend. Sarah Miles speelt Rosy met een overgevoelige, wat droevige opgewondenheid. Christopher Jones doet het uit stekend, als de nerveuze majoor en de enige die een beetje uit de toon valt is Robert Mitchum die niet goed past in de rol van de goedige schoolmeester. Elders Trianon brengt deze week een nieuwe film van het bekende westernduo Terence Hill en Bud Spencer, getiteld 'Hallelu jah voor een paar vuisten'. Vol op actie en komische noten voer de liefhebbers. In Rex draait een sex-niemendalletje (Olympiade Erotica), Luxor vertoont het weerbarstige 'Bul- lits' en in Lido tenslotte kan men getuige zijn van anderhalf uur Japans geweld in 'Een vuistvol karate'.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 3