Kerken op de bres voor Molukkers Kirchentag tussen kermis en vernieuwing van maatschappij Plan voor pastorale opvang Surinamers Trouw Kwartet vandaag R< Dr. Kortmann nam afscheid Arnhemse Eusebiuskerk onnienw in de steigers 'Kerkbalans 74' motto geldactie Chr. geref. fusie in Amsterdam Beroepings wen - ei kerk- Ui., Gevangenisstraffen1^ voor mishandeling c j TROUW KWARTET VRIJDAG 29 JIM 197 KERK/B LV\E_\LAA IJ T2/i Van een onzer verslaggevers UTRECHT De raden van kerken van Nederland en Indonesië willen een regionaal ontwikkelingsplan voor dc Molukken met steun van de Nederlandse regering, ten einde de terugkeer van in Nederland verblijvende Molukkers te vergemakkelijken. Zij zeggen dit in een gezamenlijk rap port, dat gisteren is gepubliceerd. Andere voorstellen met betrekking tot de Molukkers in dit rapport zijn: behoud van AOW/AWW en pensi oen-rechten voor Molukkers. die naar Indonesië terugkeren; een regeling voor het kerkelijk le ven van de Molukkers, die in Neder land willen blijven, vergelijkbaar met die van de Waalse gemeenten: beurzen voor Molukse theologische studenten; in het algemeen meer onderwijsfa ciliteiten voor Molukse jongeren; mogelijkheden van toerisme en uitwisseling tussen Molukkers in Ne derland en in Indonesië. Ook doet het rapport voorstellen be treffende de politieke gevangenen in Indonesië en de ontwikkelingssamen werking. Dit rapport is het vervolg op de con sultatie van vertegenwoordigers van Nederlandse en Indonesische kerken in juni 1971 over oud en nieuw zeer in de verhouding tussen beide landen. De daar geformuleerde resoluties zijn uitgewerkt in onderling overleg door een Indonesische en een Nederlandse werkgroep, onder leiding van prof. dr. P. D. Latuihamallo en prof. dr. J. Verkuyl. Het rapport is aanvaard door de beide raden van kerken en ook door het Indonesische r.k. episcopaat. De kerken willen in de eerste plaats, dat een interdisciplinair team van deskundigen uit de Molukken en uit De redactie behoudt zich het recht voor om ter opname in deze rubriek ontvangen meningsuitingen verkort L3nuSD6iang weer te geven. Bij publikatie wordt met dc naam van de inzender onder tekend. Brieven kunnen worden ge stuurd aan hel secretariaat hoofdre dactie Trouw/Kwartet, postbus 859, Amsterdam. is, dat deze éne plak in Japan aange prezen wordt als de hele koek. Het westelijk christendom i. slechts één van de gewaden waarin de Christus van de schriften op ons afkomt'. De klacht van Endo is m.i. volkomen te recht. Zij geldt echter niet alleen voor Japan, maar voor alle niet-wes- terse culturen, waarin het christen dom zijn intrede heeft gedaan. De fa tale gevolgen van de denkfout alsof het evangelie van Christus uitsluitend zou kunnen worden gepredikt in onze westerse denkbegrippen (inclusief de gehele westerse dogmatiek, katholiek als protestant) en met even pertinen te aansluiting van welke andere denk wereld (oosterse, bantu, ndidaanse enz.) ook, breekt ons heden ten dage op. Ittcrvoort .1. W. A. M. Brunklaus Zending In Tr.-Kw. van 23-6 in een artikel van dr. J. Timmer over Japan, komen twee zinnen voor van de Japanner Shusako Endo. die een aanzet zouden kunnen vormen voor een volkomen anders gericht christelijk denken: 'Het westerse christendom is slechts één plak van de koek. Het tragische De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van B V De Christelijke Pers D-igeli|ks bestcur B Bol. Den Haag cl' c Bleumirik Pairrs vv:.je mi G C van Da<n, Nootdoip. W A Fibbe. Rot terdam j Lanser. Utrecht; drs J W de Pous. Den Haag; J Sma'lenbroek. Wassenaar Overiae leden van het alar meer» bestuur K. Abma. Am sterdam. H A de Ooer Umui- den. Th Brouwer Assen, mr dr J Uonner. Den Haaq. J van fcibergen, Schaarsberqen. mr K vc.n Houten Waqer.m- gen; ds C. I Hvikema. Bot hoven J ar. Hunjsen. Deltt: mevrouw M C. E Klooster man Fortgens. Voorschoten; mevrouw J G Kraavevel-3- Wouteis Hcethugowaard: prol dr G N lammens, t.aarden ds F H Lands man. Den Haag, H do Muoij, Rijnsburg. H Óltevanqer Bui tenpost. mr dr J Ozinqa, Lunteren, H H. Wemmers. Den Ha.iq; drs. R. Zijlstia. Oosterland (Zld Directie: Ing O Postma, F. Diemer. Hoofdredactie: J. Tamminga. Hoofdkantoor B V. De Christelijke Pers N Z. Voorburgwal 276 - 280, Adam. Postbus 859. Telefoon 020 - 22 03 83. Postgiro: 26 92 74 BanK: Ned Midd Bank (rek nr. 69 73 60 768). Gem giro X 500. Dienstplichtigen die menen te kunnen staken of dienstbevelen te moeten weigeren, waardoor hun land in ge vaar zou kunnen worden gebracht hebben niet het recht de nationaliteit van dat land te behouden. Wanneer men de rechten van een volk wil heb ben zal men zich ook aan de plichten moeten houden. Stakingsrecht voor militairen is daarbij taboe! Poeldijk J. C. Kohier Dienstweigeraars (2) Door een zetfout werd een gedeelte van de brief van de heer A. P. de Winter (Tr.-Kw. 23-6) onduidelijk. De passage moet luiden: 'Veel Nederlan ders waren het er mee eens, toen de nationale raad van kerken in Amerika amnestie vroeg voor de 60.000 dienst weigeraars. de 100.000 overtreders van de dienstplichtwet en de 500.000 gede- serteerden of oneervol ontslagenen. In onze kerken werd de plotselinge om mekeer in de houding van de Ameri kaanse kerken gezien als een 'overstag gaan' waarmee velen instemmen'. Veronica Eindelijk, na lange jaren overspoeld te zijn met walgelijke reclamespots onmuzikaal gedonder, lijkt het erop dat Radio Veronica genoopt zal wor den te stoppen met de ethervervui ling, die zij al die jaren heeft bedre ven. Het is te hopen dat Veronica en aanverwanten zo snel mogelijk ver dwijnen, ze mogen nog blij zijn dat ze niet een koekje van hun eigen deeg te eten krijgen (bommen, volksoplich terij). Diegenen die zich menen te moeten verzetten tegen Van Doorn ten behoeve van de fictieve democra tie en vrijheid moeten nog maar eens goed nadenken. Hulde aan Van Doorn. Amsterdam T. van Houten Infectie De Hollandse zomer met zijn vele zonloze. gure en natte dagen geeft al evenzeer aanleiding tot kouvatten en infectie als -de wintermaanden met hun tekort aan vitaminerijke verse groenten. Het verdient daarom aanbe veling ook in het zomerseizoen de op bouwende en versterkende elixers, welke bereid zijn uit de vruchten van de in het wilde groeiende duindoorn en sleedoorn, die door geen enkele kunstmatige ingreep of bewerking worden beïnvloed, te gebruiken. Deze taaie planten die zich op de meest schrale bodem weten te handhaven, zijn rijk aan een hoog vitamine C ge halte, waardevolle vruchtenzuren en fijne aromatische stoffen. Na een zorgvuldige bewerking kunnen ze in de vorm van bepaalde elixers de ver schillende levensprocessen in het menselijk organisme opwekken, waar door het weerstandsvermogen tegen infectieziekten versterkt wordt. Zo oe fent het elixer van de sleedoorn bij voorbeeld een gunstige invloed uit bij het ontstaan van pukkeltjes en ontste kingen van de huid. Dergelijke na tuurlijke elixers, welke in de reform- handel verkrijgbaar zijn, geven betere resultaten dan de veelvuldig aange wende chemische preparaten, die bo vendien vaak gevaarlijke nevenver schijnselen te voorschijn roepen, hotlcrdam A. Smit kers. De ex-KNIL-militairen, die naar Nederland overgebracht werden, zijn in vele opzichten de dupe geworden van beloftebreuk van de Nederlandse regering, aldus het rapport andere gebieden van Indonesië en ook van enkele buitenlandse deskundigen de mogelijkheden gaat onderzoeken voor een regionaal ontwikkelingsplan voor de Molukken. Het rapport stelt namelijk vast. dat er een aantal in Nederland verblijvende Molukkers terug wil. Doel van het op- bouwplan is, dat deze terugkerenden goed terecht komen, maar ook weer niet de jaloezie van de lokale bevol king zullen opwekken door een be voorrechte positie. Samen met de ge hele bevolking moeten zij in staat ge steld worden, mee te werken aan de ontwikkeling van een samenleving, die zich tot nog toe in een stagneren de situatie bevindt in sociaal-econo misch opzicht. Men denkt aan moge lijkheden tot intensivering en uitbrei ding van landbouw, visserij, bosbouw, industrie, veeteelt, mijnbouw, trans port en onderwijs. Prof. Verkuyl heeft tijdens een recen te vijfweekse reis naar Indonesië het rapport van de kerken besproken met regeringsfunctionarissen. Hij vertelde gisteren, dat minister Widjojo (econo mische zaken) zeker niet onwelwil lend staat tegenover de gedachte van een opbouwplan voor de Molukken. Het rapport gaat ervan uit, dat voor de effectuering van een dergelijk op- bouwplan een Deroep mag worden ge daan op de Nederlandse regering en haar ontwikkelingsfondsen. Gesteld wordt, dat de Nederlandse regering een ereschuld heeft jegens de Moluk- Integratie Een groot deel (misschien wel het grootste deel) van de Molukkers wil in Nederland blijven. Het rapport pleit voor een meer harmonieuze en evenwichtige ontwikkeling van de Mo lukse gemeenschap binnen het geheel van de Nederlandse samenleving. Ora zowel het behoud van de eigen cultu rele identiteit als de integratie rn Ne derland te waarborgen, denkt het rap port aan een regeling voor de Moluk se kerkelijke groeperingen, die verge lijkbaar is met die van de Waalse ge meenschap binnen de hervormde kerk. Gezien het gebrek aan academisch ge schoolde predikanten en in het alge meen aan jong kader onder de Moluk kers in Nederland pleit het rapport voor meer onderwijsfaciliteiten voor Molukse jongeren. Ook vraagt het krachtige ondersteuning van Molukse initiatieven tot gemeentetoerusting en vormingswerk. Gevangenen 01 s esti Be ïda L( Aangedrongen wordt op snelle berech ting van de politieke gevangenen in Indonesië en op vrijlating op korte termijn van de velen, ten aanzien van wie onvoldoende rechtsgronden voor verdere gevangenhouding bestaan. 'Het feit, dat sinds 1965 duizenden mensen gevangen zitten zonder enige vorm van proces is 'in strijd met alle mensenrechten', aldus het rapport. Wat er. met name vanuit de kerken, wordt gedaan om de zorgen van de-fa milies van deze gevangenen te ver lichten, is volgens het'rapport slechts een druppel op een hete plaat. Daar om wordt een beroep gedaan op de Nederlandse regering, het Rode Kruis en de VN, om onder toestemming van de Indonesische regering de geld stroom. die daarvoor nodig is. te ver groten. Inzake de economische verhoudingen wordt met blijdschap vooruitgang ge constateerd in de Indonesische econo mie. Het rapport toont echter be zorgdheid over de stijging van de bui tenlandse schuld (in 1973 boven de vier miljard dollar), de sterke invloed van buitenlandse investeringen en de verhouding tussen economische groei en inkomstenverdeling. De aandacht wordt gevraagd voor een zo groot mo gelijke werkgelegenheid. Het rapport waarschuwt ook tegen een eenzijdige nadruk op economische en technische ontwikkeling, waardoor de Indonesi sche mens gedrongen wordt in de richting van het westerse consumptie- en productiepatroon, waarbij essentië le culturele waarden verloren dreigen te gaan. De oprichting van het development center in Indonesië wordt toegejuicht. Het rapport dringt er bij de kerken op aan. dit center in te schakelen bij de coördinatie en planning van ont wikkelingsprojecten en de vaststelling van kriteria en prioriteiten. Hierdoor wordt gewerkt in de richting van een ontwikkelingsbeleid der kerken, waar bij nieuwe relaties de oude, waarin de Nederlandse kerkelijke structuur en de traditionele bilaterale relaties de geldstroom sterk stempelen, zullen vervangen. Verzoening Tijdens een persconferentie benadruk ten prof. Verkuyl en prof. Latuiha mallo (zelf een Molukker), dat een dienst der verzoening nodig is in de relatie met de Molukse gemeenschap pen in Nederland. Intensieve contac ten met hen zijn aan de opstelling van dit rapport voorafgegaan. Ds. Pe- sulima en ds. Hattu, respectievelijk voorzitter van de Molukse evangeli sche kerk en de noodgemeente Moluk se protestantse kerk, staan er volledig achter. Op de vraag, of het reëel is, dat het rapport in het geheel niet ingaat op de politieke aspiraties van het meren deel van de in Nederland verblijvende Molukkers. zei prof. Verkuyl, dat de politiek er bewust buiten is gehou den. Op politiek niveau is het Moluk se vraagstuk onoplosbaar. De verhou- Tijdens een buitengewone Statenvergadering in het Provinciehuis van Den Bosch is dr. C. N. M Kort mann ter gelegenheid van zijn afscheid als voorzitter van de Staten van Brabant benoemd totgroot officier in de orde van Oranje-Nassau. Onder het toeziend oog van minister De Gaay Fortmann van bin nenlandse zaken spelt mevrouw Kortmann haar ina n de versierselen op. Van een onzer verslaggevers UTRECHT Op verzoek van de evangelische broedergemeente gaat de raad van kerken zo spoedig mogelijk een plan opzetten voor de pastorale zorg onder de Surinamers in Nederland. De broederge meente ziet geen kans, om de opvang van de Surinamers alleen te verzorgen. De broedergemeente is op het mo ment de snelst groeiende kerk in Ne derland. Thans telt zij drieduizend le den, onder wie twee derde deel Suri namers. De verwachting is, dat zij zal uitgroeien tot 12.000 k 15.000 leden als gevolg van de toevloed van Suri namers naar ons land. De kleine broe dergemeente mist zowel het geld als de mensen, om d;t naar behoren te doen. Vóór de vestiging van de Surinamers telde de broedergemeente slechts twee plaatselijke gemeenten in ons land. Er zijn er nu vijf: in Amsterdam. Den Haag. Haarlem. Rotterdam en Zeist. Ook buiten deze vijf gemeenten heb ben zich kringen van Surinaamse ge meenteleden gevormd. Met toenemen de zorg ziet de broedergemeente, hoe vele Surinamers. vooral ook door de regionale spreiding, ieder contact met de kerk verliezen. Van de 55.000 Surinamers. die zich tot eind 1972 in Nederland hebben ge vestigd, behoort ruim 60 procent tot de Creoolse groep. Onder de Creolen behoort 35 procent tot de evangeli sche broedergemeente, 35 procent tot de r.k kerk. 20 procent is hervormd of luthers en 10 procent buitenkerke lijk. Namens de hen-ormde kerk uitte dr. R. J. Mooi in de vergadering' van de dingen waren volstrekt vastgelopen. Daarom is nu getracht, vanuit een ge heel andere gezichtshoek een oplos sing te zoeken. Prof. Verkuyl hoopte, dat geduldige pastorale contacten tot een reële oplossing zouden kunnen leiden. Daarom noemde hij ook uitwis selingsprogramma's van grote waarde. 'Er is een onvoorstelbaar gebrek aan wederzijdse informatie, er zijn inge wortelde misverstanden, er is teveel een leven bij mythen in plaats van bij nuchtere feiten.' Prof. Latuihamallo had de indruk, dat dc stemming onder de Molukkers in Nederland positief is. 'Ik ben ook nog predikant en men aanvaardt mij als zodanig volledig. Men is erg blij, dat er eindelijk eens iets gedaan wordt. Maar wij willen hen niets opdringen. Het moet langzaam groeien.' raad van kerken zijn ongerustheid over de ontwikkelingen rondom de Surinamers in ons land. Het modera- men van de hervormde synode heeft besprekingen gevoerd met de broeder gemeente en met de Surinameraad. De hervormde kerk is bezorgd over een groeiend racisme in Nederland. Dr. Mooi bepleitte een grondige aan pak door de gezamenlijke kerken. Onderzoek naar het optreden van twee Rotterdamse agenten Van een verslaggever ROTTERDAM De Rijksrecherche gaat een onderzoek instellen naar het optreden van twee Rotterdamse poli- tie-agenten tegen de 29-jarige Marok kaan Hamid Zehmed. De man diende vorige week bij de Rotterdamse offi cier van justitie, mr. J. D. de Jong. een klacht in wegens mishandeling. Mr. De Jong heeft terwille van de ob jectiviteit van het onderzoek de rijks recherche ingeschakeld. Volgens de Marokkaan is hij op Eer ste Pinksterdag zo hardhandig door de politiemannen aangepakt dat hij er een lichte hersenschudding aan over hield. De agenten arresteerden hem, omdat hij op het Centraal Station een vrouw zou hebben lastiggevallen. Vol gens de politie verzette de Marokkaan zich tegen zijn aanhouding en is hij daarna 'stevig beetgepakt'. ARNHEM De hervormde Eusebius kerk in Arnhem moet na een jaren lange restauratie, die vijf miljoen gul den heeft gekost, opnieuw geruime tijd in de steigers. Een onderzoek dat werd ingesteld nadat enkele maanden geleden een brok steen naar beneden kwam. heeft uitgewezen dat er op meerdere plaatsen in de wand en het dak zwakke plekken zitten. Het her stel ervan kost ruim 1.2 miljoen gul den. Van een onzer verslaggevers UTRECHT De gezamenlijke geld wervingsactie ten dienste van het plaatselijke kerkewerk zal volgend jaar voor het eerst ook onder één ge meenschappelijk motto worden ge voerd. Het luidt 'Kerkbalans 74', met als ondertitel: 'Met meer verwachting'. Voor het eerst zullen ook de doopsge zinden meedoen, zodat nu zeven ker ken in deze actie samenwerken: de rooms-katholieke kerk, de Nederlands hervormde kerk. de gereformeerde kerken, de doopsgezinde sociëteit, de evangelisch-lutherse kerk, de remon strantse broederschap en de oud-ka- tholieke kerk. De actie zal worden ge houden van 17 tot 24 januari 1974. Dit jaar werkten, de kerken nog met twee motto's: de r.k. kerk met 'Kerk van de grond' en de andere kerken met 'Kerkappèl'. Dit gaf tot verwar ring aanleiding. •De zeven kerken hebben één gemeen schappelijk ontwerp voor folder, raambiljet, affiche en legitimatiebe wijs gekozen. Het ontwerp bestaat uit een gestileerd kruis en een bloem net het opschrift 'met meer verwach ting', die het idee van groei symboli seert. Het komt uit de koker van de bekende illustrator Otto Dicke uit Dordrecht. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De christelijke gere formeerde kerken van Amsterdam- Oost, -West en -Zuid verenigen zich met ingang van 1 juli tot één christe lijke gereformeerde kerk van Amster dam. Hiertoe is besloten, om de klei ner wordende stadskerken door bun deling van krachten en ambtelijke formaties meer mogelijkheden te bie den, de diverse taken naar binnen en naar buften blijvend intensief te ver zorgen. Sinds 1968 hebben de drie kerken reeds samen één predikant ds. J. P. van den Boomgaard. Oost en Zuid combineren al ruim een jaar hun kerkdiensten, in de remonstrantse kerk aan de Diepenbrockstraat. Daar naast zullen de diensten in de kerk van West, de Eben Haezerkerk aan de Lauriergracht, worden gecontinueerd. De kerk telt 750 leden en doopleden. Met de christelijke gereformeerde ker ken van Nieuw-West en Noord wordt samengewerkt in een centraal consis torie FLUOR De Hoge Raad heeft de bezwaren gen het toevoegen van fluor aan drinkwater wettig gegrond bevond Dit zal hen die sinds jaar en dag an zig zijn geweest om gehoor voor protest te vinden goed gedaan lijBII ben, maar dit mag ons allen wel dankbaarheid stemmen. Niet om of de fluor zelf. Ik ben geen deskpda dige, De zaak van goed en kwaad fluor in het drinkwater schijnt omstreden zaak te zijn, waarin ik niet meng. Het feit dat het omstrei v is, dat er wetenschappelijke oorde pro en contra uitgesproken zijn is doende om met de beslissing van Hoge Raad ingenomen te zijn en van lagere gerechtshoven in een der stadium te betreuren. Hier w J, gesteld dat het niemand vrij st volgens de wet, om zo maar uit ot£ wegingen van 'het is goed voor de volking' (in dit geval voor het g( van de bevolking) iets aan het di water toe te voegen. Deze besli! van de Hoge Raad 'geeft al gauw ander gevoel' net als bepaalde m; pijnstillers. Want men kan inderd maagpijn hebben van de gedachte er van alles en nog wat in het driE^ water gedaan kan worden met overweging dat het goed voor de volking is. Vandaag voor tanden kiezen en morgen misschien voor hersenen. Wie zal dat zeggen en maken? De wetenschap gaat verd Het zal niemand verbazen als u morgen iets uitvindt, waardoor !tcre eenvoudige toevoeging aan het dri water wij ineens allemaal op stereotiepe wijze op bepaalde schijnselen gaan reageren of n ng schien wel in een of ander opzi ken steriel gemaakt worden. Deze bes f u sing verdient erkenning en laat n »en( nu maar samen op het hoogste nive uitmaken wat wel en wat niet toe voegd mag worden, maar wij wil dat dan wel graag weten. NED. HERVORMDE KERK Beroepen: te Ee. Oostrum en Jn wier J. Jeltema, kand. te Groningr te Wieringermeer J. G. v. d. Vlistl Zevenhuizen; te Rotterdam-Zuid J.j Schuurman te Putten. Afscheid: op 1 juli, van Bijlmen (wijkgem. Amsterdam-BijlmermM E. Hagen, wegens ber. naar Eva Kirche (West-Berlijn) en eervol heven met de bevoegdheden van i pred.); van Bijlmermeer (wijkgj Bijlmermeer-Diemen) D. Dubbelrd weg. benoeming tot full-time lei g.o. m.i.v. 1 aug. a.s.; van Hoedekl kerke en Baarland W. Lourens, em. op 65-jarige leeft. BEVESTIGING: te Groningen pred. voor buitengew. werkzaamhe' (directeur van de stichting Bij werkplaatsen in oprichting te Amsl dam) Tj. Bijlsma te Groningen bep. opdr. t.b.v. het universiteitswi Intrede: te Nijkerkerveen dr. I. B te Wijngaarden; te Tienhoven L. revaar, kand. te Utrecht; te Zwolle pred. voor bijz. werkzaamhei (geest. verz. in het Sofia-ziekenh en de Wezenlanden) H. Stoof te V< hoven o.a.: te Schiermonnikoog J. Burger, kand. te Leeuwarden, vc heen r.k. priester. Eervol ontheven: uit het ambt pred. m.i.v. 1 juli met de bevoegd den van em. pred. W. A. de Pree gfl Assen, wegens benoeming tot doc g aan de pedagogische akademie Leeuwarden. GEREF. KERKEN Aangenomen: naar Heerenveen de missionaire dienst in Brazilië) Kuiper te Staphorst. Afscheid: van Leeuwarden dr. J. zema ber. te Soest. Intrede: te Woerden (in comb. Linschoten) drs. P. N. Poon te Vil veen; te Ocst- en West-Souburg D. Vanhaelen te Amsterdam. GEREF. KERKEN (VRIJGEM.) Aangenomen: naar Vollenhove-Kad len D. Nieuwenhuis te Harlingen. GEREF. KERKEN (VRIJGEM. BT Beroepen: te Leerdam J. H. Veefk te Krommenie. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen: te Emmen Th. Pepp kand. te Amsterdam. Bedankt: voor Urk M. Vlietstra Werkendam. DOOPSGEZINDE BROEDERSCHA1 Intrede: te Edam, Monnikendam Middelie: Mej. J. de Wilde, pro nente te Amsterdam. GEREF. GEMEENTEN Intrede: op 7 juli te Norwich (Oij rio Canada) A. M. ten Boer te RidcFO door Aldert Schipper DLiSSELDORF Ergens boven in een bloedheet jaarbeursgebouw zitten zo'n vijfhonderd jongelui bij elkaar. Er wordt een beetje ge zongen. Ze reiken elkaar zout en stukken ongedesemd brood. Daar bij noemen zij aan htm buurman hun naam. Een roezig soort avond maal. Of is het geen avondmaal? Een joodse theoloog vertelt over sja- loom: getuigenis, dienst en viering van verzoening. Een paar passen ver der in het Jaarbeursgebouw word ik aangesproken door een Nederlandse mevrouw uit Bergeyk. Ze probeert mij te verleiden met kwast en verf uit te drukken wat ik van verzoening begrepen heb. Ik stuit op een stand met kunstvoor werpen uit ontwikkelingslanden. Een enthousiaste jongen legt uit dat in de Bondsrepubliek op het moment al on geveer achthonderd groepjes zijn, die in een soort wereldwinkels produkten uit de derde wereld aan de man bren gen. 'Tot dusver alleen maar kunst voorwerpen. Maar we zijn ook bezig met rijst en cacao. En we leveren bij de waren ook informatie over het ont wikkelingsvraagstuk.' In een reusachtige tentoonstellingshal zitten tweeduizend mensen te luiste ren naar de humanist dr. Gerhard Szczesny ('Ik ben geen niet-christen, maar een buiten-christen'). Hij slaat de duldzaam toeluisterende menigte om de oren met de 'deprimerende ba lans van christelijke onverdraagzaam heid tegenover mensen die een niet- transcendente weg naar de medemen selijkheid volgen.' Hij spreekt in de arbeidsgroep die het heeft over de kern van het geloof. Volgens Szczesny is de ergernis van het evangelie niet wat de christenen daaronder verstaan, maar de 'ergernis over de geweigerde solidariteit' met minderheden, met zigeuners, joden en gastarbeiders. In een andere veel minder druk be zochte hal. spreekt de Argentijn Leo- poldo Niilus, directeur van de com missie voor internationale zaken van de Wereldraad van Kerken. Hij praat voor de arbeidsgroep die gaat over zending en/of ontwikkelingshulp. De wereld vraagt volgens hem niet om meer, maar om iets anders. 'Wat de arme landen nu van de rijke krijgen is op de een of andere manier ziek. Maar die landen willen niet meer ziekte krijgen, maar heling.' Waaruit bestaat deze heling waar de derde we reld naar verlangt? De meeste politici en economische deskundigen van de industrielanden beweren nog steeds dat kwesties als wereldhandel, valu ta's en ontwikkeling strikt technische problemen zijn, die op zichzelf niets met ethiek en vooral niets met poli tiek te maken hebben. Daar komt het door dat individuele mensen zich machteloos voelen en apathisch wor den. Kleine groepen Niilus meent dat de mensen zich tot kleine groepen aaneen moeten sluiten. Dan kunnen zij een wezenlijke poli tieke factor worden, die de hoognodi ge maatschappelijke vernieuwing op gang helpt brengen. Door deze ver nieuwing van het denken kunnen wij uit de impasse komen van wat Niilus noemt de 'dinosaurier-technologie', die kwantiteit met kwaliteit, pure fysieke overmacht met werkelijke macht verwisselt. Morgen wordt de oproep van Leopol- do Niilus waarschijnlijk konkreet ge maakt door 25 groepen, die voorbeel den aandragen voor acties die gericht zijn op heling en vernieuwing van de maatschappij. Niilus ziet trouwens, zo zei hij giste ren, in de Kirchentag zelf ook een vorm van vernieuwingsactie van on derop. En misschien heeft hij wel ge lijk, als hij wijst op de uitwerking die vroegere op het eerste gezicht machte loze kerkelijke verklaringen over Oost-Duitsland en vervangende dienst plicht tenslotte hebben gehad in de Bondsrepubliek. En dr. C. P. van An- del, de secretaris van de hervormde raad voor kerk en theologie, zei me in het voorbijlopen: 'De Kirchentag is net een kermis. Maar niet alleen een kermis.' \7aai' »-*-»icKmnrl/ninrv lelt Van een verslaggever tv AMSTERDAM De rechtbank lie de 23-jarige glazenwasser Dirk de ('karate Dikkie') uit de hoofdstad gens zware mishandeling en pogi tot zware mishandeling conform eis veroordeeld tot zeven maanden vangenisstraf met aftrek, waart gj drie maanden voorwaardelijk. \F dachte schoot vorig jaar november de Mauritskade in Amsterdam cafébezoekers neer omdat hij z door hen bedreigd voelde. Een van slachtoffers werd daarbij ernstig wond. De glazenwasser kreeg voorts t\ maanden met aftrek van voorarr wegens mishandeling van zijn v en bedreiging met zware mishan ling. Voor deze delicten, die hij ev eens in november vorig jaar pleeg had de officier van justitie drie ma den met aftrek geëist. Omdat verdac reeds 176 dagen in voorlopige hechT nis zit, betekenen de straffen, dat j, over vier dagen op vrije voeten kon a ial

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 2