PEUGEOT FIETSEN UW krant Verhoging accijns op motorbrandstof is nog niet zeker Vakantie uittocht begonnen Demonstranten rijden Schakel klem: te laat in de Kamer EgypteIsraëlisch !n deze krant toestel neergehaald Binnenland Modehuis SLOOS IE Meest droog an vreemd gezicht (ot vlot gedicht Zeezenders oorzaak van onrust Noodweer eist twee slachtoffers on noteer als nieuwe abonnee Een krant ook voor uw buurman. Zet hem vandaag nog op de bon. op de bres voor een sterke christelijke pers! Ulster ging zwaarbewaakt naar stembus Witteveen mogelijk directeur van IMF Leidse Graiant VRIJDAG 29 JUNI 1973 54ste jaargang no. 74 CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING teenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoetl" Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 9,28 per maand, per kwartaal 27,45 voor exclusieve herenkleding Stille Rijn 11 Leiden Telefoon 20868. Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur :iee iro; Van een verslaggever SCHIPHOL/UTRECHT Hoewel de 'bouwvak-vakantie' ;enlijk gisteravond pas goed op i^ang is gekomen, was gisteren de hele dag de drukte al goed te nerken. Bij de Spoorwegen be trof bet bier de internationale lijnen, op Schiphol bereikten de Nederlandse chartervluchten een spitsdrukle en ook op de wegen was het drukker dan nor- naai. )p de luchthaven was sprake van top- Irukte. Volle vliegtuigen van de Ne- lerlandse chartermaatschappijen Mar- inair en Transavia en van de KLM •oeren deze dagen een 'pendeldienst' lit tussen de hoofdstad en de vakan- iegebieden in het zonnige zuiden, l^oor het komende weekeinde, als de Jederlandse bouwvakarbeiders 'offi- ieel' met vakantie gaan, heeft de LM 65 vakantievluchten op haar •ogramma staan, waarmee in totaal I284 passagiers zullen worden ver roerd. De piek voor de KLM komt in ie periode 4 tot en met 15 juli, wan- leer de DC-10 machines, de Jumbo's in de DC-9 van deze maatschappij 141 'luchten zullen uitvoeren op 35 zonni- [e oorden, waarmee 20.610 reizigers uilen worden vervoerd. vTaar Spanje 'oor Transavia wordt het komende reekeinde het drukste van het jaar. Iet tachtig vluchten, voornamelijk itgevoerd met Caravelle-toestellen en nkele met de grotere Boeing 707-ma- hines, brengt deze maatschappij van- aag, zaterdag en zondag 9500 zonaan- idders en -bidsters naar met name paanse bestemmingen. Tot het eind an de maand juli zal de grote drukte ij Transavia, die op een normaal zo- ïerweekeinde 7600 passagiers ver- oert, aanhouden. )ok bij Martinair is de voor velen mgverwachte vakantie periode er een an hard werken. Het afgelopen week- ■inde vloog deze Nederlandse char- maatschappij meer dan tienduizend cantiegangers naar de Spaanse kust- bieden. In totaal werden toen 82 ichten uitgevoerd. Voor het komen- weekeinde wordt een gelijk aantal uchten verwacht. eze grote aantallen vakantiegangers illen vermoedelijk ook dit jaar de aand juli voor Schiphol tot top- aand maken. ok vorig jaar werd het maandrecord et 844.122 passagiers in juli behaald, et dagrecord werd in 1971 gevestigd i 30 juni, toen 35.220 passagiers op ihiphol aankwamen of vandaar ver- ikken. ixtra rijtuigen lij de Spoorwegen zijn in verband iet de extra-drukte de circa 25 TEE- n D-treinen, die dagelijks uit ons and naar alle windstreken vertrek en, versterkt met in totaal veertien xtra rijtuigen. Ze zijn over het alge link oor vervolg zie pag. 5, kolom 1 Zonnige perioden en op de mees te plaatsen droog weer. Overwe gend matige, langs de kust nog enige tijd krachtige wind uit zuidwest tot noordwest. Maxi mum-temperaturen in het Wad dengebied 18, elders rond 21 graden Celsius. MORGEN EN OVERMORGEN: droog, zonnig en opnieuw war mer. Morgen zon op: 04.23 onder: 21.04 maan op: 04.06 onder: 21.10 ian-u-tez-sla-ed-sthcer-nad es de woorden van achter naar vo- Q, zet ze in de juiste volgorde en u bt weer een dichtregel gevonden. 'n wonder op 2 wielen voor fiets-enthousiasten Van onze parlementsredactie DEN HAAG Terwijl de Twee de Kamer gistermiddag besliste over het lot van de zeezenders, heerste er op het Binnenhof en in Den Haag een sfeer van on rust en zelfs intimidatie. Toen de uitslag van de stemming buiten bekend werd, raakten enkele demonstranten zo opgewonden, dat ze een hoofdagent met een fietsket- ting verwondden. De politie ver dreef hierna de ongeveer duizend demonstranten van het Binnenhof. Eerder was het Tweede Kameolid Schakel (ARP) die aan de stemmin gen moest deelnemen, belemmerd op tijd aanwezig te zijn. Op de Rijs- wijkseweg werd hij in zijn auto klem gereden. Na dit incident slaag- Kamerlid Schakel klemgereden de men erin het Kamerlid op te houden door, hoewel het verkeers licht groen was, niet verder te rij den. Op het Plein werd de heer Schakel het rijden nogmaals belem merd door een auto, die dwars op de weg stond. Omdat de Haagse politie telefoontjes had gekregen met dreigementen aan het adres van de heer Schakel, werd het Kamerlid bij de afzetting van het Binnenhof opgevangen en door een achteringang de Tweede Kamer binnengebracht. Daar kon hij nog voor een deel aan de stemmingen meedoen. ARP-fractieleider Aantjes had, toen de heer Schakel er nog niet was, een stemverklaring ingeleid met de woorden: 'Schakel wordt als volks vertegenwoordiger vermoedelijk nu in de uitoefening van zijn taak ver hinderd door de volkswil De heer Schakel gaf als verklaring van de onrust tegenover ons de uit zendingen van radio Veronica en de berichtgeving in De Telegraaf. Nadat de demonstranten van het Binnenhof waren verdreven, bleef het nog geruime tijd onrustig op het Plein. Pas nadat de programma leider van Veronica. Rob Out, door middel van een versterker in een politie-auto zijn fans vermanend had toegesproken, keerde cle rust in Den Haag terug. Zie verder pag. 11 RITA Jij gaat naar binnen en zegt, dat je verdwaald bent. En we delen de snoepjes, die ze je ge ven. Moskou valt uit tegen Khaddafi y Een onverhoeds opstekende wervelstorm richtte gistermid dag op de Zutpbense weekmarkt voor tienduizenden gul dens schade aan. Marktkramen werden omvergeblazen, bal ken braken als lucifershoutjes. Groenten, bloemen en vis vlogen door de lucht. Een 13-jarige jongen werd aan het hoofd getroffen door een rondvliegende pot zure haring. Elders in het land eiste het noodweer twee slachtoffers: een 18-jarige jongen kwam bij een brand om, veroorzaakt door blikseminslag en een 24-jarige vlieger verongelukte, toen zijn toestel door de bliksem werd getroffen. Voor meer nieuws over dit noodweer: zie pag. 5. naar inhoud en overtuiging een krant die gezien is en gezien mag worden! Door de benadering van het plaatselijk, landelijk en wereldgebeuren. In kerk en maatschappij, in politiek, kunst en sport. Kritisch, kort en bondig! Opgegeven door Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste mapjes postpapier met enveloppen pletine schaaltje {flessen onderzetter) handige paraatmap met briefpapier en pen Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: Nieuwe Leidsc Courant, antwoordnr. 267 Leiden Naam: Adres: Plaats: Betaalt per: maand; kwartaal. De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis en bespaart ca. 4 gulden abonnementsgeld. TEL AVTV, CAIRO (Reuter, UPI» AP) Egypte beweert gisteren een Israëlische Pliaiitom-jaclitbommemverper te hebben neerge schoten, die het Egyptische luchtruim was binnengedrongen. Israël zegt dat Israëlische vliegtuigen wel beschoten zijn maar niet ge raakt. Volgens het Egyptische opperbevel drongen twee Israëlische toestellen Egypte binnen. Een van de toestellen zou door. een luchtafweerraket geraakt zijn en in de lucht ontploft. De wrak stukken zouden op de door Israël be zette oever van het Suezkanaal zijn te rechtgekomen. In Tel Aviv is bekend gemaakt dat dit een 'dubbele leugen' is. In de eer ste plaats vlogen de toestellen niet boven Egyptisch grondgebied en in de tweede plaats is geen enkel vliegtuig geraakt, aldus Israël. De Israëlische autoriteiten hebben bij de bestands- commisie van de VN een klacht inge diend. Er zouden verschillende SAM- 2-raketten op het Israëlische eskader zijn afgevuurd. Felle aanval Dienstverlening 5 Buitenland Actie tegen A llen.de 9 Watergate (vervolg) 9 Kerk Opvang Surinamer» 2 Kirchentag 2 Sport Wimbledon houdt attracties 13 Economie Friesland twijfelt 17 Puzzel 6 Recept 6 Radio en tv 6 Strips en feuilleton 6 Commentaar 7 Kunst 11 FamUicberichten 12 Confessionelen blijven bij tijdelijke maatregel Van onze parlementsredactie DEN HAAG Minister Duisenberg (financiën) heeft de aanneming van zijn wetsontwerp tot verhoging van de benzine-accijns (met ruim vier cent) in gevaar gebracht met zijn nadrukkelijke verklaring dat deze maatregel niet als tijdelijk mag worden gezien. De confessionele partijen bleken gis teravond laat niet bereid te zijn zich hierbij neer te leggen. Zij wilden het wetsontwerp zodanig geamendeerd zien dat het tijdelijk ka rakter van de benzine-accijnsverho- ging duidelijk tot uitdrukking komt Zou de regering een dergelijke wijzi ging afwijzen, dan zouden de confessi onele partijen het wetsontwerp ver werpen. Bij het ter perse gaan van deze editie was het niet duidelijk of het kabinet-Den Uyl op dit punt bak zeil zou halen. Het kabinet-Den Uyl heeft de op brengst van de benzine-accijnsverho- ging (het resterende halfjaar 75 mil joen gulden) nodig voor de dekking van een aantal begrotingsoverschrij- dingen op de nog lopende begroting van dit jaar. ondei meer, voor het in voeren van een aantal nieuwe beleids voornemens. De confessionele partijen vinden dat deze overschrijding in de eerste plaats gecompenseerd zou moe ten worden door besparingen elders op de begroting. Voor het geval dit niet mogelijk zou zijn, zou een beroep Voor vervolg zie pagina 5, kolom 7 De behandeling van de voorjaarsnota in de Tweede Kamer: vlnr staatssecretaris Van der Stee, minister Duisenbeffg en premier Den Uyl. In het Russische blad Literatoernaja Gazeta is een artikel gepubliceerd waarin een felle aanval wordt gedaan op kolonel Khaddafi, de leider van Li bië. Hem wordt verweten dat zijn an ti-communistische redevoeringen 'schade berokkenen aan de nationale bevrijdingsbeweging van de Arabie ren'. Khaddafi, aldus het blad, pro beert zijn ideeën op te leggen aan de andere Arabische leiders en er zijn vertegenwoordigers van Libië die er zelfs niet voor terugdeinzen de Sow- jet-Unie openlijk te provoceren, om- BELFAST (AP, Reuter, UPI) In Noord-Ierland zijn gisteren tiendui zenden kiezers naar de stembussen ge trokken om het parlement nieuwe stijl te kiezen. De stemming vond plaats onder bijzonder zware bewa king van Britse militairen cn de poli tie. In totaal 28.000 man troepen en politie waren op de been gebracht om stemlokalen te beschermen en de om geving, met het oog op aanvallen van extremisten, in de gaten te houden. In de drie weken voorafgaande aan de parlementsverkiezingen zijn in totaal 25 personen vermoord, doodgeschoten bij schietpartijen of door bommen omgekomen. Ongeveer 80 bommen zijn ontploft. Bij de Noordierse stembusstrijd ging het om aanvaarding van eerder gepu bliceerde plannen van de Britse rege ring Ulster opnieuw van een regio naal parlement (met 78 zetels) te voorzien, waarin de rooms-katholieke minderheid passend vertegenwoordigd zal zijn. Daarna moet Noord-Ierland van een centrale bestuursorganisatie worden gezien in de vorm van com missies, waarin de katholieken even eens in redelijke aantallen worden vertegenwoordigd. Gisteravond is uit Belfast gemeld dat de verkiezingsdag over het algemeen vrij rustig is verlopen. Maar kort voor de sluiting van de stemlokalen werden twee incidenten gemeld. Een stemlokaal in een protestantse wijk in Belfast werd met een mortier bescho ten. In Londonderry werd een stem bureau door eensluipschutter bescho ten. Bij beide incidenten werd nie mand gewond. ADVERTENTIE Khaddafi dat zij willen dat de betrekkingen tus sen de Sow jet-Unie en de Arabische landen slechter worden. 'Het anti-communisme en de vijandige gezindheid van Khaddafi tegenover de Sowjet-Unie zijn in tegenspraak met de positie die de leiders van Egypte in officiële documenten en verklarin gen hebben ingenomen en in dit land, dat rechtstreeks te maken heeft met Israël, is de omvang en betekenis van de Sowjetrussische hulp bekend'. Deskundigen inzake het Midden-Oos ten wezen erop dat het tijdstip van de publikatie van dit artikel niet toeval lig is. Juist nu zijn Khaddafi en presi dent Sadat van Egypte druk bezig met de voorbereiding van de unie tussen Egypte en Libië die in september een feit moet worden. Zie ook pagina 9 Dr. H. J. YVitteveen LUXEMBURG Dr. H. J. Witte- veen, voormalig minister var. finan ciën, komt op het ogenblik naar vo ren als de belangrijkste Europese kan didaat voor de functie van algemeen directeur van het Internationale Mo netaire Fonds (IMF). Dat is donder dag vernomen in kringen van de ver gadering van ministers van financiën van de Europese Economische Ge meenschap in Luxemburg. Dr. Witte- veen zou dan de opvolger worden van de Fransman Pierre-Paul Schweitzer, die het fonds tien jaar lang heeft ge leid. Kandidaat voor de benoeming is ver der de president van de centrale bank van Denemarken, Erik Hoffmeyer. Men zei dat de andere kandidaten op de achtergrond zijn geraakt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1