Veronica doet poging met kaartenactie- om egale status te krijgen The Mutation Show: een nutteloze vertoning Weinig opzienbarends van Nationale Ballet Fijne muziekavond met Elisabeth Schwarzkopf een toezicht minister inhoud tv-programma is Vorrink vraagt wat te doen tegen stank Recherche onderschept voor f 130.000 heroïne gekookte aardappels zijn best lekker maar neem nou eens voor de afwisseling CHIPS Berlijn ontvangt Angela glorieus Vaponastrip tot 1 oktober 'oude' tekst Actie van vrouwen voor gelijk loon gaat nu schoon op Agenda R] )UW/KWARTET VRIJDAG 29 JUNI 1973 BINNENLAND T9/K11 oordzee vraagt zendtijd ais aspirant-omroep in onze parlementsredactie 5N HAAG Na liet aanvaarden van de 'anti-piratenwetten' gisteren door de Tweede Kamer, gaat sronica alls in liet werk stellen om een legale status te krijgen. Vandaag worden in liet gehele land ljoenen kaarten verspreid waardoor men zich kan opgeven voor vijf gulden per jaar als lid van wat ïoemd wordt de 'Vereniging tot steun aan de Veronica Omroep Stichting'. het bestuur van deze Veronica-ver ging hebben de Tweede Kamerle- Geurtsen (WD) en Drees 170) zitting genomen. Dolf Coppes R) heeft laten weten deze 'om- ivereniging' van harte aan te beve ls bekend heeft de Veronica Om- Stichting (VOS) reeds een ver- om zendtijd gedaan, omdat ze nt met haar programma's'in een :iale behoefte te voorzien. Op ld van dit argument hebben bij- Qrtrbeeld de Bond Zonder Naam en y* Stichting Socutera reeds vergun- K voor enkele minuten zendtijd. ^Svacht wordt echter, dat minister Doorn, na de Omroepraad ge- i te hebben, het verzoek van Dnica niet kan inwilligen. Wan- dat inderdaad het geval is, zal de inica-vereniging een poging wagen omroepverniging zendtijd te krij- Het voorlopig bestuur hoopt, neer Nederland een vierde fre- ïtie op de middengolf mag bezet- over Hilversum IV uit te zenden. itimistisch deze vierde zender is het be- optimistisch omdat de Tweede ïer met grote meerderheid de mo- Van der Sanden (KVP) aannam, rin wordt aangedrongen de moge- leid van een vierde Hilversumse Ier te onderzoeken. Minister Van ne rn en staatssecretaris Van Huiten atsfcten evenwel in het Kamerdebat dat die kans op de vierde golf te niet zo groot is. programmaleider van Veronica, Out, die nu in het bestuur van n g omroepvereniging' zit, zei ook op- ,rs j, stisch tp zijn, omdat er politieke ijen zijn, die voor de wijziging nde omroepwet stemden. Hij doel-, op de motie van mevrouw Van nendaal (DS70) waarin werd ge- gd oen Veronica-programma in omroepsysteem te passen door een iging van de omroepwet. De motie weliswaar verworpen, maar voor iden de fracties van DS'70, PPR, WD en CHU. ledoeling van de Veronica-vereni- is om concreet te kunnen aanto- hoe groot de aanhang is. Voor aanvragen van zendtijd voor een idig programma is slechts het leden van belang, dat luister- beeft betaald. Het voorlopig be deelde echter niet mee, hoe de- ueilijkheid moet worden opgelost. de Veronica-bewonderaars be- in zich namelijk niet veel luister- 19 viescommissie Zedelijkheidswetgeving: ki J HAAG De minister van crm zal in de toekomst geen toezicht r mogen houden op de inhoud van televisieprogramma's. Tele- •uitzendingen zouden dan uitsluitend onder de bepalingen van wetboek van strafrecht vallen. De Adviescommissie Zedelijk- Iswetgeving doet deze aanbeveling in haar rapport aan de minis- van justitie, binnenlandse zaken, crm, volksgezondheid en mi- 'hygiëne. Een demonstrante op het Binnenhof laat duidelijk haar mening blijken. geldbetalers. Dolf Coppes was vooral voor de Ve- ronica-vereniging, omdat, zo dacht hij, er sprake zou zijn van een duidelijke band tussen de luisteraars én de om roep. In het bestaande omroepbestel is zo'n band niet mogelijk. Daarom moet van hem op dit punt de omroep wet worden veranderd. Veronica zal haar zee-uitzendingen staken, wanneer de wetten in het Staatsblad zijn opgenomen. Aangeno men mag worden, dat dit eind sep tember het geval zal zijn. Veronica-be- stuurders denken echter voor het op richten van hun vereniging en het le gaal worden van de zender nog ten minste tot het eind van dit jaar de tijd te hebben. Aanvankelijk had men nog gehoopt, da'- de Tweede Kamer het wijzigingsvoorstel van mr. Geurt- sen (VVD) zou aannemen om de wet pas een half jaar na de afkondiging in het staatsblad van kracht te laten worden. Dit amendement werd echter verworpen met 52 stemmen voor en 81 tegen. Voor stemden de WD. PSP, CPN. PPR. DS'70, D'66, RKPN en de KVP-er Fiévez. Het voorlopig bestuur maakte de op- J eite stelt de commissie daarmee es hetzelfde voor als de PvdA-ka- eden Voogd en Roethof in hun itiefwetsontwerp. Dit ontwerp ten zij vorige week echter weer n het naar hun zin te sterk ver- rd werd op initiatief van de er Van der Sanden. ommissie stelt voor de strafbaar van tv-programma's helemaal uit uiten voor programma's die na a uur 's avonds beginnen en in rogrammabladen staan aangekon- als uitzendingen ongeschikt voor >nen onder de zestien jaar. et rapport wordt aanbevolen de jdsgrenzen bij de jeugdfilmkeu- te verlagen tot twaalf en zestien Bij de wetgeving op het terrein le pornografie stelt zij de volgen- eranderingen voor: er is geen ;e meer van de strafbaarheid in n van 'schennis van de eerbaar- wanneer er wat voor films ook inshuis worden vertoond, als alle rs maar zestien jaar of ouder Deze zelfde leeftijdsgrens zou en gelden bij de betreding van nudistenterréin. (Bij navraag ons gisteren dat in ieder geval het nudistenstrand in Callants- een enkele leeftijdsgrens is aan ren. Iedereen mag daar komen, en oud, red.) 10GRAFIE Dgrafie, waaronder de commissie illeen nog afbeeldingen en voor laat vallen en niet meer en geschrift, blijft alleen dan •aar wanneer voorbijgangers daar rraagd mee geconfronteerd wor- 1 hoofdzakelijk dus wanneer die en vrijuit in de etalages liggen, het algemeen worden de straffen pornografiesector lichter, als de Itellen van de commissie door- Maar tóch blijft er nog een tnum van tienduizend gulden I staan voor het ongevraagd toe- in van pornografie en op de in- Woer daarvan. is de commissie zal de rechter de toekomst moeten blijven :en wat precies 'aanstotelijk le eerbaarheid' is. De commissie leze term handhaven omdat de ;r de inhoud ervan zou kunnen imen op de maatschappelijke ontwikkeling en rekening kan houden met culturele en opvoedkundige doel einden. Een andere omschrijving zou slechts een verschuiving van het pro bleem betekenen, meent de commis sie, die onder voorzitterschap stond van prof. mr. A. L. Melai. richting van de Veronica-vereniging bekend een half uur nadat de Tweede Kamer over het lot van de zeezenders had beslist. Het verdrag van Straats burg tegen de piratenschepen werd met 95 tegen 37 stemmen aanvaard. Tegen stemden de fracties van de WD, DS'70, CPN, Boerenpartij, RKPN, en van D'66 mevrouw Anneke Goudsmit en de heer Beekmans. De wijziging van de PTT wet om het verdrag te kunnen uitvoeren nam de Kamer met 94 stemmen voor en 39 stemmen tegen aan. De reddingspoging van de WD om Veronica van de wetsbepalingen uit te zonderen mislukte. Voor dit voorstel stemden de VVD, de Boerenpartij, le RKPN, en van DS'70 mevrouw Van Veenendaal en de heer De Brauw. Wél aanvaardde de Tweede Kamer met overgrote meerderheid de motie van drs. Voogd (PvdA) om in geen geval de omroepbijdragen voor de uit breiding van de programma's van Hil versum III extra te verhogen. Aangenomen zijn ook de moties van de heer Van der Sanden voor een on derzoek naar de mogelijkheden van een 'specifiek horizontaal geprogram meerd en gepresenteerd programma' zo mogelijk via Hilversum IV en van mevrouw Van Veenendaal om een Veronica-achtig programma in het omroepsysteem in te passen zonder overigens wijziging van de omroep wet. De ARP was tegen de motie Van der Sanden, zo verklaarde de heer Schakel later, (hij was verhinderd door het buitenparlementair gebeuren op tijd te zijn voor de stemming) om dat er geen enkele zekerheid is voor een vierde Hilversumse zender. Bo vendien was de motie teveel ingege ven door de emoties van het ogenblik. Radio-Noordzee heeft gisteren na de beslissing van de Tweede Kamer bij minister Van Doorn zendtijd aange vraagd als aspirant-omroep. Directeur John de Mol zei, dat zijn 'omroepver eniging' het vereiste aantal van 15.000 leden heeft. Van een erslaggever DEN HAAG In het mondingsge- bied van de Donge hangt een on draaglijke stank. Vooral gedurende de hete dagen was de lucht niet meer te harden. Daarom heeft minister Vorrink van volksgezondheid en milieu-hygiëne de inspecteur van de volksgezondheid in Noord-Brabant de opdracht gegeven haar suggesties te doen wat er tegen de stank in dit gebied op korte ter mijn kan worden gedaan. Een groot aantal bewoners van het gebied hebben in verband met de vie ze lucht klachten gedeponeerd op het departement van mevrouw Vorrink. AMSTERDAM De afdeling verdo vende middelen van de Amsterdamse politie heeft dezer dagen anderhalve kilo heroïne ter waarde van circa 130.000 gulden onderschept. De partij was in het bezit van twee Chinese zeelieden, die in de nacht van dinsdag op woensdag werden aangehouden toen zij over de verkoop onderhandel den met de 32-jarige Zaandammer J. G. J. Ook hij werd gearresteerd. De Chinezen, die beiden gewapend waren met een pistool, verbleven vol gens de recherche reeds geruime tijd illegaal in ons land. (ADVERTENTIE) Dat leuke kleine zusje van de gewone friet is 'n smaakvol aksentje op uw tafel! Shoestring is in 'n wip goudbruin n blijft langer knapperig. Haal voor alle zekerheid snel Shoestring in huis - je kunt 't lekker lang in de ijskast bewaren I Shoestring is een diepvriesprodukt in 't zakje met de rode ruit bel 02503-7241 voor Informaties Scène uit 'The mutation show' van The open Theatre. door Ber Huising AMSTERDAM The Open Thea tre gaf woensdagavond in Amster dams Mickery voor het Holland Festival de eerste voorstelling van The Mutation Show, een ver toning van (plotselinge) veran deringen (mutaties) van mensen, met andere, ook al niet meer nieuwe, primitieve middelen van uitdrukken. De mutaties zelf zijn trouwens ock primitief: een jongen uit een kist ziet en hoort voor het eerst iets en gaat bewegen en kraaien; een vogel juf frouw en een dierenmeisje worden ge vangen en gedresseerd. Er zijn ook nog een man die zichzelf slaat en een jongen die glimlacht en pas-op-de- plaats holt. Die veranderen nauwe lijks Ze doen na ruim een uur het zelve nog. Het bijna niet voorko mend gepraat is gestamel en nietszeg gend. ('het gebeurde met mij of met een ander maar het gebeurde' is een van de volledige zinnetjes die ik ont- Holland Festival '73 hield). Alleen Shami Chaiken, de MC (matser of ceremonies - conferencier zouden wij zeggen) en Ellen Maddow, die drums en een accordeon bespeelt, komen tot redelijk gesproken aankon digingen (met veel herhalingen). De rest is hijgen, zuchten, kirren, brul len en uitstoten van keelgeluiden, ge woonlijk ritmisch door ratels en fluit jes begeleid. Daarbij wordt, meestal gewild onbeholpen, bewogen, gekro pen, gedraafd, even gedanst, soms wel gek met een beetje humor, maar over het algemeen moeizaam en aarzelend, want ook in het bewegen zijn de mu taties maar een paar stappen van de dieren af, als ik het wel heb. Door de ernst waarmee dit alles, qua si onbewust en improviserend, ge daan wordt komt er wel een zonder ling sfeertje, en dat is dan zo beklem mend als dat van de conversatiezaal van een zwakzinnigeninrichting met de niet gevaarlijke maar wel hopeloze gevallen bijeen. Ik hou er niet van. En ik zie er zo langzamerhand het nut niet meer van in. Want dat Open Theatere zoekt nu al tien jaar naar zulke expressies, op grond van oefe ningen en improvisaties, en overal doen workshops en zo het al jaren lang na. Dit groepje dat tenleste van The Open Theatre is overgebleven en binnenkort uiteen zal vallen, was vol gens het programma twee jaar aan dit show-tje bezig. En niet verder geko men dan dit, al meer en beter, ver toonde gedoe. Met wat schamele kos tuums en deccrs, een belichting die alleen maar donkerslaat als er een stukje gedaan is, en algemene indruk van verwaarlozing. Het is vandaag nog te zien in de Haagse Koninklijke Schouwburg en morgen in de Stads schouwburg te Nijmegen. door Hans W. Ledeboer DEN HAAG Na een begin met Mexicaanse folklore en het inte ressant Amerikaans danswerk van Louis Falco als apéritief en hors d'oeuvre, is 't Nederlandse balletpubliek nu toegekomen aan de dans-hoofdschotel in het Hol land-Festival: het werk van eigen bodem. De eerste gang van die hoofdschotel werd woensdagavond in de Koninklij ke Schouwburg opgediend, waar het Nationale Ballet zijn inbreng presen teerde. Vrijdagavond komt het Natio nale Ballet met zijn festival-program ma in de Rotterdamse Schouwburg, zondagavond komt het naar de Stads schouwburg in Amsterdam. Dat programma begint met het mooie 'episodes' van Balanchine, dat strak gestyleerd, zorgvuldig afgewerkt en heel muzikaal werd gedanst maar dat, wellicht door de hoge zomertempera- tuur, het vreugdevolle vuur van Ba lanchine miste. Verder bevatte het de erotisch zeer gespannen Daphnis en Chloé van Hans van Manen, als altijd met Alexandra Radius en Han Ebbe- laar in de hoofdrollen, en twee balet- ten die enkele maanden -geleden in het buitenland in première waren ge bracht en die nu voor de eerste maal in ons land op het podium komen. Van die twee had Toer van Schayk 'The art of saying bye-bye' in januari gemaakt voor het Scottisch Theatre Ballet Muziek van Henry Purcell en Frans Poptie, decors zoals altijd van de choreograaf zelf. Het is indertijd in Glasgow gepresenteerd. Het ballet begint en eindigt met een rustig ada gio, dat voor wie Toer van Schayks werk kent niet veel verrassends heeft te bieden. Zoals de naam van het bal let reeds duidelijk maakt gaat het om allerlei variaties op het thema van de mens die een groep of een partner verlaat. Passages met zo nu en dan mooie choreografische opbouw, een voudige en voor ieder begrijpelijke danstaal, ook wel eens heel weinig zeggend. De spanningen worden gewekt in het middengedeelte, een pittig allegro waarvoor de toeschouwer even 'recht gaat zitten'. Maar om die verrassing te accentueren heeft Van Schaik als 'stoorelement' een scherpe neonver lichting ontstoken en die is niet al leen geheel overbodig maar ook hin derlijk. Zo iets van: 'beleef mijn ver- door Adr. Hager SCHEVENINGEN Nog voor zij een noot gezongen had bood een groot publiek in het Schevening- se Circustheater Elisabeth Schwarzkopf de eerste ovatie aan. Wat moet dat voor een zangeres een enorme stimulans zijn, zo op het podium ontvangen te worden. Het Scheveningse Circustheater is een goed operatheater, maar voor de inti miteit van het lied ongeschikt. Men moet wel een grote muzikale persoon lijkheid zijn om die afstand tussen podium en publiek te overbruggen. Mevrouw Schwarzkopf is daar met haar welhaast overrompelende charme en haar expressieve voordracht volle dig in geslaagd. Daarnaast is het on gelofelijk hoezeer zij haar vocale kwa liteiten heeft weten te cultiveren. Eerlijk gezegd, bij de eerste liederen van Schubert met als opening de toe gift van zovele sopranen: 'An die Mu- sik', vreesde ik dat men geconfron teerd werd met een vocaliste die pas sé is. Bij Schuman bleek, dat hier slechts sprake was geweest van nervo siteit, wellicht veroorzaakt door de grootse begroeting. De omfloerste to nen, de moeizame ademhaling en de overige spanningsverschijnselen maak ten plaats voor een vertolking van grote initimitqit, tederheid en prach tig beheerste zangtechniek. Zelden hoort men Schumans 'der Nussbaum' zo ingetogen, zo ontroerend, zo van binnen uit. Het verhalend lied over de drie zigeuners van Liszt klonk als een opera in zakformaat, vol spanning en expressiviteit. Men mag dan zoals gedurende de hele carrière van Elisabeth Schwarz kopf stellen, dat zij de liederen meer speelt dan zingt, bij weinige vo calisten wordt men zo bij de poëzie betrokken als juist bij haar. Naast dit alles troffen mij de distinctie, de aris tocratie en de voornaamheid in optre den; weinig kunstenaressen zijn in staat om zich zo gracieus op het podi um te bewegen, en een dergelijke stijlvolle robe met zoveai allure te dragen. Uit de Brahms-liederen werd 'Verge- bliches Standchen' een belevenis door DEN HAAG De Vaponastrip mag nog zonder wijziging van de gebruiks voorschriften tot 1 oktober verkocht worden. Dit heeft Shell Chemie be reikt door middel van een kort ge ding voor de voorzitter van het colle ge van beroep voor het bedrijfsleven. De Vapona-strip is als insektenbestrij- dingsmiddel tot april 1978 toegelaten maar de minister (van volksgezond heid en milieuhygiëne) had bepaald dat met ingang van 1 juli op de ge bruiksaanwijzing moest staan dat het middel niet in woningen gebruikt kan worden, doch wel in restaurants. De Shell was in overleg met het mi nisterie getreden maar op 20 juni had de minister geschreven dat de datum van 1 juli gehandhaafd zou worden. De Shell had toen al lang de 25.000 leveranciers in Nederland bevoorraad en het zou een bedrag van anderhalf miljoen vergen de Vaponastrip (niet te verwarren met de officieel goedge keurde Vapona-spirelle) aan de nieu we voorschriften aan te passen. Namens het ministerie zei jhr. mr. J. A. E. van der Does dat de hoofdin specteur van de volksgezondheid die belast is met het toezicht op de levens middelen, bereid is een brief te schrijven aan de keuringsdienst van waren, waarin zou staan dat tot 1 ja nuari 1974 niet moet worden opgetre den tegen verkoop van vaponastrips met de dan officieel niet meer toege stane gebruiksaanwijzing. De raads man van de Shell mr. Van Arkel, bleef echter bij zijn eis dat de voor zitter van het college van beroep mr J. van Andel zou bevelen het toela- tingsbesluit tot 1 januari te verlen gen. Bij het college van beroep heeft de Shell ook bezwaar gemaakt tegen de beslissing van de minister om de ver koop van de Vapona-strip aan beper kingen te onderwerpen. Het ministe rie meent dat de strip onder bepaalde omstandigheden schadelijk kan zijn. In deze procedure moet de Shell nu met argumenten komen waarin de be schikking van de minister bestreden wordt. De raadsman van de Shell noemde de strip 'compleet en vol maakt in orde.' De raadsman van het ministerie zei dat de argumenten van de Shell grotendeels neerkomen op het grote vertrouwen van het bedrijf in de eigen researchmensen 'maar dat is niet voldoende.' ADVERTENTIE rassing of ik schiet'. Het komt er nu te dik op te liggen en de aandacht wordt van de dans afgeleid. Een ander merkwaardig element is het decor van omgevallen bomen en verkeerspalen en de toeschouwer krijgt de neiging te pogen uit te puz zelen wat die omgevallen boel met het ballet heeft te maken. Wij hebben die puzzel niet kunnen oplossen. Ook 'Hier rust een zomerdag' van Ru- di van Dantzig op de 'Unvollen- dete' van Schubert biedt weinig op zienbarends. Dit ballet ging vorige maand in Parijs in Première. Zoals Van Dantzig vaker doet, gebruikt hij zijn dansers als levende en bewegende hoofdfiguren: de man en de vrouw in het wit. Deze hoofdfiguren dansen niet, maar voeren een soort vertraag de mime uit van weemoed, verlangen, berusting en noem maar op. Met de andere dansers bouwt Van Dantzig dan beeldengroepen op, wisse lend van positie en stand, uiteenval lend en vervloeiend tot andere beel dengroepen. Toer van Schayk heeft gezorgd voor een décor met bloemetjesheuvel, be wegende bomen, een bewegend park bankje en een plotseling verschijnen de gedekte tafel. DEN HAAG Vrouwen, die actie voeren onder het motto 'gelijk loon voor gelijke arbeid' zullen vanmiddag om twaalf uur post vatten bij het mi nisterie van sociale zaken in Den Haag. Ze willen daar 24 uur de wacht houden om de minister er aan te her inneren, dat hij de cao voor de con- fectie-industrie niet verbindend mag verklaren, omdat daarin onderscheid wordt gemaakt tussen mannenlonen en vrouwenionen. In antwoord op schriftelijke vragen heeft minister Boersma gezegd, dat hij het probleem van de ongelijke beloning van man nen en vrouwenè wil bestuderen. De actievoerende vrouwen leggen dit uit als: hij wil wederom bestuderen of je vrouwen nu wel of niet mag discrimi neren. ADVERTENTIE de humor in de voordracht. Aangrij pend was 'Kennst du das Land' van Ilugo Wolf. Jammer toch dat al deze liederen steeds weer door applaus werden onderbroken. Het publiek had moeten weten hoe storend dat voor een interprete is. Elisabeh Schwarzkopf heeft veel wer ken van Richard Strauss gezongen. Haar affiniteit met deze componist is zo groot, dat ze ook nu een aantal van zijn liederen als afsluiting op het pro gramma plaatste. Dat de leiding van het Holland-Festi val erin geslaagd is het Haagse pu bliek een recital van Elisabeth Schwarzkopf te presenteren is een compliment waard. Het is een bele venis geworden. Het publiek bereidde haar aan het slot een langdurige ova tie en uitbundige toejuichingen, waar bij zeer nadrukkelijk haar eminente begeleider Geoffrey Parsons werd be trokken. Zonder drie toegiften heeft men beide kunstenaars niet laten gaan. Het wonderschone lied 'Habe dank' kreeg zo een dubbele betekenis. Haar dank voor de ovaties en de on uitsprekelijke dank van een uitbundig publiek. Het nadrukkelijk sluiten van de vleu gel betekende het definitieve einde van een heerlijke muziekavond. VRIJDAG 29 Juni AMSTERDAM De Brakke Grond 20.30 uur: Eva Peron. DEN HAAG Kon. Schouwburg 20.15 uur: Open Theatre. ROTTERDAM Schouwburg 20.15 uur: Het Natio nale Ballet. De Doelen 20.15 uur: Rotterdams Philharmonisch Orkest met Penderecki-concert. LEIDEN Stadsgehoorzaal 20.15 uur: Mistero Buffo. MONNICKENDAM Grote Kerk 20.00 uur: Nederlands Kamerorkest o.l.v. Szymon Goldberg. NIJMEGEN Stadsschouwburg 20.00 uur: Een zekere Vincent. RIJSWIJK Marimbahal 20.30 uur: De wonde ren van de Heilige Nicolaas.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 11