eger grijpt de acht in Uruguay Witte Huis hield bij van politieke lijst vijanden Nieuwe Deense partij wil af van belasting en ambtenaren foordierse extremen oepen op verkiezingen lassaal te saboteren Na akkoord nog 20.000 man door Thieu opgepakt +++ferry versteeg uit uruguay* Mosje Dajan weer getrouwd Leger van Irak weer slaags met Koerden L\V KWARTET DONDERDAG 28 JUNI 1973 L j~|resident Bordaberry stuurt parlement naar huis [ONTEVIDEO De Uruguay se democratie, die de laatste tijd al verregaand as uitgehold, door corrupte parlementariërs en ambitieuze militairen, is steren bij decreet min of meer opgeheven. BUITENLAND Ï7/K7 Uruguayse president Juan Maria daberrv heeft namelijk de beide lers van het parlement naar huis uurd. Hij zal het land voortaan iren met de bevelhebbers van de strijdkraehtonderdelen en met staatsraad van twintig door hem jenoemen personen. Uruguay, dat ;e tijd gold als één van de politiek st ontwikkelde landen, niet alleen Latijns-Amerika maar van de hele eld, kende sinds 1832 het parle-. taire stelsel. Maar de economische aise van de afgelopen jaren en de op volgende sociale onrust bete den het einde van het ontwikkelde tieke bestel. militairen hebben gisteren alle ra- tations bezet en tracteren de be ing nu op militaire marsmuziek, lenscholingen zijn verboden, alle rersiteiten zijn gesloten en de :s hebben de parlementsgebouwen ingeld. Het grote vakverbond CMT-CNT heeft opgeroepen tot een algemene staking en tot bezetting van alle bedrijven uit protest tegen de op heffing van de democratie. De relaties tussen president Borda berry en het parlement zijn de afgelo pen weken sterk verslechterd. De be slissende botsing met het parlement volgde, toen Bordaberry senator Enri que Erro van de progressieve Frente Amplio tegen de wil van het parle ment van zijn parlementaire on schendbaarheid beroofde en daarmee de weg vrijmaakte voor de militaire berechting van Erro wegens vermeen de relaties met de Tuparaaros-guerril- lastrijders. Martelingen LFAST (Reuter, UPI) Aan de vooravond van de verkiezin- voor liet nieuwe Noordierse parlement hebben extreme protes tje en rooms-katliolieke groeperingen in Ulster opgeroepen de tse vredesplannen voor Ulster massaal te verwerpen. De relaties tussen het parlement en de president zijn de afgelopen dagen ook verslechterd door de voortduren de beschuldigingen van senator Vas concellos over door de militairen ge pleegde martelingen. Vasconcellos is onlangs gedeserteerd uit Bordaberry's regerende Colorado Partij. Het voorbeeld van Vasconcellos werd gevolgd door andere invloedrijke par lementariërs van de Colorado Partij. In februari wist president Bordaberry het leven van zijn kabinet nog te rek ken door toe te geven aan zware druk van de militairen die hun inspraak in het landsbestuur wensten te vergro ten. Aanvankelijk presenteerden de militairen zich op het politieke toneel om de Tupamaros te bestrijden. Toen Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Nadat de vredesakkoorden waren gesloten, heeft de Zuidvietnamese president Thieu nog 20.000 burgers gevangen ge nomen. Het totale aantal politieke gevangenen in Zuid-Vietnam wordt op 200.000 geschat. De meeste gevangenen weten niet eens waarom ze gearresteerd zijn. Hun verblijfplaatsen worden niet bekendge maakt. Zuid-Vietnam gaat nog steeds gebukt onder de agressie van de Amerikanen en de terreur van het bewind van Thieu. it-organisaties van de 'provisione- IRA. de meest militante vleugel het Ierse Republikeinse Leger, en opgeroepen vandaag bij de lezingen de stembiljetten ongel- te maken. De protestantse 'loyalis- ïe coalitie' heeft haar aanhan- gevraagd grootscheeps op hun lidaten te stemmen, daarmee de 'erkelijking van de plannen uit Britse witboek voor Ulster onmo- jk te maken en te voorkomen dat Ier tenslotte bij de Ierse Repu- k word ingelijfd. |>e troepen hebben intussen barri- in opgeworpen en zijn zwaargewa- :na begonnen de wacht te betrekken de stembureaus, waar zo'n miljoen Iers worden verwacht. Alle verlo- Vvan Noordierse politieagenten i ingetrokken en het Britse leger de patrouilleactiviteitcn sterk voerd uit vrees voor nieuwe ge- plegingen naar aanleiding van de iezingen. ng de politieke moord op de is-katholieke senator Paddy Wil son en zijn vriendin Irene Andrews, die door een groot aantal messteken om het leven zijn gebracht, zijn in Ulster opnieuw twee doden ge vallen. In de katholieke wijk Bogside in Londonderry is dins dagavond een Pakistaanse burgerbe ambte van het Britse leger door twee jongemannen doodgeschoten, nadat zij zijn vrachtauto tot stoppen haddén gedwongen. In Londonderry overleed ongeveer tezelfdertijd een 19-jarige man aan zijn verwondingen, die hij vrijdag had opgelopen bij een schiet partij tussen jongeren en het Britse leger. BRIEFBOMMEN In Londonderry is gisteren een amb tenaar van justitie gewond geraakt bij het openen van een brief, die explo sieven bevatte. Twee andere briefbom- men konden onschadelijk worden ge maakt. Zij waren verzonden aan een politieofficier en een lid van het Ul ster Defensieregiment. (UDR), een re servistenkorps dat voornamelijk bij de grensbewaking wordt ingezet. De Israëlische minister van defensie, Mosje Dajan (58), is deze week getrouwd met zijn vriendin, de 47-jarige Rahel Korem. Dajan is an derhalf jaar geleden gescheiden van zijn eerste vrouw Ruth. Zijn nieuwe echtgenote heeft uit een vorig huwelijk twee dochters. Deze beschuldigingen werden gisteren geuit door Luu Phuong Thanh, hoofd van een kleine delegatie die op uitno diging van de Brede Vietnambewe- ging Nederland twee dagen in Neder land is. Van de delegatie maken twee ex-politieke gevangenen uit Zuid-Viet nam, Le Thi Bo en Dai Due Pham Huu Tri, en de tolk Truong Chanh deel uit. Op een bijeenkomst in Am sterdam zei de delegatieleider gisteren dat hij bekendheid wil geven aan de omstandigheden die in Zuid-Vietnam heersen. Thanh zei dat Thieu tot nog toe geen uitvoering heeft gegeven aan de in de akkoorden opgenomen bepaling dat de politieke gevangenen ter beschfikking van de internationale controlecommis sie moeten worden gesteld. Vrijlating is in strijd met die akkoorden en be tekent volgens Thanh in de meeste gevallen liquidatie van de gevangene. Politieke gevangenen worden ook veelvuldig van de ene naar de andere gevangenis overgebracht; de daarmee gepaard gaande administratieve rompslomp leidt ertoe dat gevangen 'verdwijnen', dat wil zeggen: geliqui deerd worden. Ook worden de gevan gen er volgens Thanh toe geprest een verklaring ter ondersteuning van het regime van Thieu te tekenen; die on dertekening wordt door middel van martelingen afgedwongen. De delega tie, die vandaag weer vertrekt, heeft gisteren gesprekken gevoerd met en kele leden van de Tweede Kamer, bis schop Zwartkruis van Haarlem en ver tegenwoordigers van de drie vakcen trales. Vandaag zullen de delegatiele den spreken met kardinaal Alfrink, vertegenwoordigers van Pax Christi en van de Katholieke werkende jeugd. Newyorkse verkiezingen NEW YORK (UPI) De Newyorkse wethouder van financiën Abraham Beame is met overgrote meerderheid gekozen tot kandidaat der Democraten voor het burgermeesterschap van New York. De 67-jarige Beame kreeg 61 procent der stemmen tegen de van Puerto Ri co afkomstige Herman Badillo 39 pro cent. Bij de verkiezingen van novem ber zal Beame het moeten opnemen tegen de republikein John Marchi, de conservatief Mario Biaggi en de libe raal Albert Blumenthal. Ongehuwden BEIROET (AP) Ongehuwde perso nen gaan het niet gemakkelijk krijgen in Libië waar thans een 'culturele re volutie' heerst In de stad Tripoli heeft het 'volkscomité' gisteren doen weten dat de ongehuwden 'een bedrei ging vormen voor het gezinsleven'. Zij moeten hun woningen en winkels in het centrum van de stad verlaten. Libische kranten hebben de maatrege len evenwel aangevallen en 'zinloos' genoemd. Nieuwe onthullingen van John W. Dean: WASHINGTON (UPI, AP, Reuter) Het Witte Huis hield een lijst bij van zijn gevaarlijkste politieke vijanden. Die lijst is voor het eerst opgesteld in 1971 en later steeds bijgehouden. President Juan Maria Bordaberry zij deze strijd hadden gewonnen, ver grootten zij hun druk op de burgerpo litici steeds verder in een poging de wijdverspreide corruptie tegen te gaan en de economie nieuw leven in te blazen. De chefs van leger, luchtmacht en marine generaal Hugo Chiappi, briga dier José Perez en kapitein Vidor Gonzalez zouden nu met president Bordaberry in een te vormen staats raad het land gaan regeren. De ontslagen juridische adviseur van president Nixon, John W. Dean, heeft gisteren, de derde achtereenvolgende dag dat hij getuigde voor de senaats commissie van Sam Ervin, deze lijst aan de commissie overhandigd. De mensen die op de lijst voorkwamen, moest het leven zuur gemaakt worden, zo was de bedoeling. Op de lijst van de 'vijanden van Nixon' stonden onder meer de senatoren Edward Kennedy, William Fulbright (voorzitter van de senaatscommissie voor buitenlandse zaken), George Mc- Govern, Edmund Muskie, van gouver neur Wallace van Alabama, burge meester John Lindsay van New York, ex-senator Eugene McCarthy, een achttal journalisten onder wie James Reston en Tom Wicker van de New York Times en Jack Anderson, de ad viseur van president Kennedy, Arthur Schlesinger, de econoom John Gal- braith en de acteurs Paul Newman, Gregory Peck en Jane Fonda. De oorspronkelijke lijst van 'politieke vijanden' was opgesteld door de mede werker van het Witte Huis, Charles Colson, aldus Dean. Hij bekende zelf ook deelgenomen te hebben aan de campagne tegen mensen die Nixon als zijn tegenstander beschouwde. Het Witte Huis had bijvoorbeeld over •aartsvijand' Gibbons een memoran dum opgesteld over onjuistheden in zijn aangifte voor de inkomstenbelas ting. De belastingdienst moest daar een onderzoek naar instellen. Volgens Dean had Nixons top-adviseur Halde- man daartoe een onderhoud gehad met het hoofd van de belastingdienst, met de bedoeling 'deze dienst politiek verantwoordelijk te maken aan het Witte Huis'. Blanke vrouwen De aantekening op de lijst bij de nèam van het neger-congreslid Co- nyers stond: 'Vrijgezel. Snel rijzende ster. Krijgt de reputatie van leidende zwarte anti-Nixon woordvoerder. Heeft een zwakte voor blanke vrou wen'. Aanhang van miljonair Glistrup in korte tijd snel gegroeid loor Chris Blankenburgh (roeiende ontevredenheid over de zware belastingdruk, over de isejmbtenarij, over prijsstijgingen en plannen tot democratisering o^an het bedrijfsleven hebben in Denemarken een nieuwe politieke ,Bweging een bliksemcarrière bezorgd. Het is de Partij van de die uitgaat van het simpele motto 'Belastingen en opnbtenaren afschaffen', n e aarmee heeft deze partij, die in januari werd opgericht, een aand later 7 procent, in maart. 18 procent en in april ruim 21 ^ocent van de kiezers voor zich gewonnen, als men de opinipeilers ag geloven. eI irichter, stuwende kracht en lei- le r van de partij is de Deense advo- h^at en miljonair Mogens Glistrup. is een veertiger die als po- spreker dagelijks volle zalen Hij bewoont een luxe villa in ngby bij Kopenhagen en heeft a van degrootste advocatenprak- ken van de Deense hoofdstad, expert in belastingzaken heeft een fortuin vergaard door een middelde clientèle mazen in de fis wetgeving aan te wijzen. De lastingdruk is in Denemarken, :nals in Zweden en Noorwegen, t mis. Inkomstenbelastingen van tot 50 procent zijn normaal, zodat strup en zijn collega's druk wor- i geraadpleegd. jaar geleden wist Glistrup >r de tv een voor zijn bedrijf niet verdienstelijk spektakelstuk op te iren door te verklaren, dat hij als Ijonnair er nog steeds in geslaagd aan de fiscus te ontsnappen en hij ook nu weer geen cent (öre) lasting had moeten betalen. Een olg van die uitspraak was, dat de astinginspectie meteen op jacht g. De politie deed een inval bij strup, maar het onderzoek tegen n is nog steeds niet afgesloten, snelle groei van Glistrups partij relt in Denemarken het 'Glistrup- tomecn' genoemd en heeft bij de 'estigde politieke partijen de no- o ongerustheid gewekt, hoewel de Rende algemene verkiezingen pas in 1975 moeten worden gehouden. Vast staat, als de Denen nu naar de stembus zouden gaan, zij Glistrups partij tot een der grootste in het land zouden maken. De opiniepei ling die uitwees dat de Partij van de Vooruitgang 21 procent van de Denen aantrok, toonde tevens aan dat de sociaal-democratische partij, die onder premier Anker Jörgensen de minderheidsregering vormt, nog maar op 27 procent kan rekenen, te gen vroeger ruim 35 procent De Deense partijen fulmineren dan ook heftig tegen Glistrups beweging. Gli strup wordt o.a. voor de voeten ge worpen, dat hij zijn kiezers als stemvee met eenvoudige leuzen en simpel aandoende oplossingen mani puleert, wat met een geleerde term wel 'demagogie' wordt genoemd. Belasting Het belangrijkste wapen dat Gli strup in zijn reclames hanteert, is de eis dat de inkomstenbelasting af geschaft wordt. Glistrup, die wegens dit verlangen 'meneer nul procent' wordt genoemd, belooft belasting op inkomens onder de 25.000 gulden na zijn machtsovername snel af le schaffen en tenslotte de fiscale inko mensheffing tot nul tc verminderen. De mensen krijgen dan zelf meer geld in handen, gaan meer consump tiegoederen kopen, waardoor de staat via de BTW (in Denemarken 15 pet.) een deel van het geleden verlies terugkrijgt. De rest van het verlies aan belastinginkomen, aldus Glistrup, wordt vereffend door mas sale ontslagen in het rijksambtena renapparaat. Rijksambtenaren, zo meent Glistrup, zijn niet-produktief en zij moeten uiteindelijk met 90 procent in aantal verminderen. Ook op de wetgeving in het algemeen heeft Glistrup veel kritiek. De wet ten zijn te lang en te moeilijk. Alle maal moeten zij herschreven worden en kort en helder gemaakt voor de gewone man. Als derde, bij veel De nen eveneens populaire programma punt propageert Glistrup afschaffing van leger, luchtmacht en marine en uittreding uit de NAVO. Sociale voorzieningen moeten blijven be staan, maar niet uitgebreid worden. De progressieve abortus- en porno grafiewetgeving moet blijven, maar kiesrecht voor personen boven de 60 jaar moet worden afgeschaft en de politieke macht van de koningin moet groter worden, vindt Glistrup. Ziedaar zijn program in vogelvlucht. Achter Glistrups politieke verlang lijst zit de opvatting, dat de Deense staat en samenleving doodgebureau- craliseerd zijn. Wezenlijke vernieu wingen komen niet meer tot stand, omdat teveel dingen muurvast lig gen; organisaties zijn mammoeten geworden, die door gesalarieerde be langhebbenden angstig op kosten van de belasting- of contributiebeta ler overeind worden gehouden en maar groeien. De vaste kosten van het staatsapparaat per afzonderlijke burger nemen steeds toe, kunnen niet worden teruggeschroefd en dit roomt het inkomen van de Deen steeds meer af en ontneemt hem een stuk persoonlijke bestedingsvrij heid. 'Deen Poujade' In Denemarken wordt Glistrup nu de 'Deense Poujade' genoemd. En ook zelf zegt de leider van de Voor- uitgangs-partij grote sympathie te koesteren voor de ideëen van de Fransman Pierre Poujade. Poujade was de man die in de jaren '50 de woede van door slaat en mammoet- bedrijven bedreigde Franse midden standers en ambachtslieden kanali seerde in een politieke protestbewe ging, die tenslotte bijna 10 procent van de Franse parlementszetels vero verde. Evenals destijds Poujade in Frank rijk, trekt Glistrup in Denemarken nu profijt van wijdverbreide onte vredenheid onder de bevolking. Kleinere boeren en middenstanders klagen steen en been over de bu reaucratie en de hoge belastingen en vrezen binnen de EEG, waartoe De nemarken sinds I januari behoort, door concurrentie gesmoord te wor den. De Deense huisvrouw is onte vreden over de snelle prijsstijgingen van levensmiddelen sinds de entree in de Euromarkt. In de eerste maan den daarna was de prijs van melk en boter met 20 procent gestegen en die van meel met 15, wat tot koop- stakingen en protestmarsen van huisvrouwen leidde. De Deense werknemers zijn weinig tevreden met hun sterk afgeroomde lonen. In maart gingen ze voor acht dagen massaal in staking, wat sinds 1936 niet meer was voorgekomen. In kringen van Deense ondernemers leeft hoe blij zij ook zijn met de toetreding tot de EEG grote vrees voor overheidsplannen om de bedrijven via een omweg fors te de mocratiseren. Premier Anker Jörgensen, heeft namens zijn soci aal-democratische minderheidsrege ring een plan op tafel gelegd, dat de ondernemingen verplicht een steeds toenemend bedrag te storten in een nationaal fonds. Met dit geld moe ten, ten bate van de werknemers, de aandelen van de bedrijven waarin zij werken worden opgekocht; ook zal een deel van het fonds als inves teringspot worden gebruikt om be drijven van investeringskapitaal te voorzien. Berekend is dat dit plan dat voorlopig op de lange baan is geschoven de arbeiders (via hun vakbondsvertegenwoordigersbin nen een periode van 15 tot 20 jaar Moeens Glistrup doet alles om in de publiciteit te komen en onder werp van het gesprek te blijven. Zo reed hij dit voorjaar op een olifant door Kopenhagen. Spotters noemden de dikhuid een fami lielid. in het bezit zou brengen van 35 pro cent van alle Deense aandelen. Via het investeringsfonds zouden over heid en vakbonden samen naar kapi taal snakkende ondernemingen in de door hen gewenste richting kunnen sturen. Volgens het Deense bedrijfs leven een verkapte vorm van natio nalisering. Verrotte stam In deze sfeer van ontevredenheid kampt de Deense regering met chro nische tekorten op de betalingsba lans en wordt feitelijk alles ver wacht van de baten die het EEG-lid- maatschap op korte termijn zal brengen. De problemen van de rege- ring-Jörgensen en de gevoelens van onbehagen bij het publiek vormen de verrotte stam waarop de pouja- distische zwam van Mogens Glistrup groot is geworden. Maar omdat de verkiezingsdag nog lang niet is aan gebroken, hoopt het Deense politie ke establishment dat met een nieu we periode van economische bloei het verschijnsel-Glislrup zal doen vervagen en" dat de term 'meneer nul procent' op Glistrup van toepas sing zal blijven, maar dan om zijn resultaat bij de eerstkomende ver kiezingen aan te geven. Senator Edward Gurney, een republi keins lid van de commissie die het Watergate-schandaal uitzoekt, heeft gisteren Dean aan een scherp verhoor onderworpen. Volgens hem had Dean geen schijn van bewijs voor zijn be schuldiging dat Nixon op de hoogte was van de inbraakpoging in het hoofdkwartier van de Democraten en latere pogingen die zaak in de doof pot te stoppen. Dean hield echter vol. Hij zei dat zijn geheugen weliswaar geen bandrecorder was, maar dat hij heel precies weer kon geven welke ge sprekken hij destijds met_ onder meer Haldeman gevoerd had. Waarom heeft u de president niet ingelicht, wilde Guerney weten. 'Ik bracht verslag uit aan Haldeman en had niet recht streeks toegang tot de president. Ik was er zeker van dat mijn rapporten aan Haldeman bij de president te recht kwamen', aldus Dean. Frederick Larue, een topmedewerker van het comité voor de herverkiezing van president Nixon heeft gisteren plotseling bekend schuldig te zijn aan een samenzwering om de rechtsple ging in het Watergate-schandaal te be lemmeren. Hij deed dat tegenover rechter John Sirica. Laure is een rij ke zakenman. Andere ontwikkelingen: Een verhuizer uit Washington heeft verklaard, dat hij acht dozen met documenten van Watergate-sa- menzweerder Howard Hunt heeft ver brand, nadat hij ze zes maanden in bewaring had gehad. Hunts vrouw Do rothy, die later omkwam bij een vliegtuigongeluk, belde hem kort na de Watergate-inbraak op over de do zen. Hij moest ze zo lang bewaren. In november belde Nixons verkiezingsco mité met het verzoek enkele andere dozen te verbranden, die hij voor het comité bewaarde. Van de gelegenheid maakte hij gebruik alle dozen te ver- branden, omdat hij niet bij de Water gate-affaire betrokken wilde worden. Martha Mitchell, de loslippige vrouw van oud-minister John Mit chell, zal mogelijk ook als getuige moeten verschijnen in de senaat, zo heeft Samuel Dash, de raadgever van de commissie verklaard. Hij zei dat Ervin daar bezwaar tegen had, maar Dash zei: 'Veel mensen menen dat zij dingen te vertellen heeft, die nog niet bekend zijn. Daarom zullen we haar misschien oproepen, omdat het doel van het onderzoek is het publiek de waarheid te vertellen'. Lowell Weicker, een republikeins lid van de commissie van Sam Ervin, heeft gisteren verklaard, dat het Wit te Huis probeert pressie uit te oefe nen op de zeven leden van de com missie. TEHERAN (DPA) Iraakse troepen hebben voor de tweede maal deze week dorpen van Koerden in het noorden van Irak beschoten. Er zijn tien doden en 22 gewonden gevallen, aldus een bericht in een Perzische krant. De slachtoffers zouden allen aanhangers zijn van de Koerdenleider Moellah Moestafa Barzani. De Iraakse troepen maken gebruik van zware mortieren en tanks. Het radiostation 'De vrije Koerden' maakte bekend dat de Koerden ver sterkingen hebben aangevoerd naar de Noordiraakse óliestad Kirkoek De stad is geheel door Koerden omsin geld. Het politieke bureau van de Koerdse democratische partij heeft be kendgemaakt dat de Iraakse regering incidenten uitlokt om het in 1970 met de Koerden gesloten akkoord te torpe deren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 7